PDA

View Full Version : Bmw 1100gs



rezervas6
24/05/2007, 09:13
Καλημέρα ομοαίματοι..
Έχω ένα Bmw 1100 GS, και αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα. Ενώ το μηχανάκι μηχανολογικά φα'ινεται οκ, και κανένας μάστορας δεν ακούει ή νιώθει κάτι περίεργο, στις 5000 στροφές έχω μόλις 130km, ενώ φυσιολογικά θα έπρεπε να είναι περίπου 140-150km. Το μηχανάκι πρέπει να προέρχεται απο Αγγλία εάν κρίνω απο τα μίλια στο κοντέρ. Το περίεργο είναι ότι σε τελική δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα αφού τα φυσιολογικά 190km τα πιάνει και μάλιστα εύκολα αλλά όπως είναι λογικό στα κόκκινα.
Καμιά ιδέα ρε παιδιά. Με έχει προβληματίσει πολύ το ζήτημα.

sapila racing
24/05/2007, 10:12
Δεν ξέρω τι γρανάζωμα εχει το συγκεκριμένο, αλλά αν όπως λές παει καλά και πιάνει και την κανονική τελική, μήπως εχει πρόβλημα το στροφόμετρο και δείχνει παραπάνω στοφές?
Η μόνη άλλη περίπτωση ειναι να εχει αλλαχτεί το βήμα στο διαφορικό.

edit: Την μετατροπή σε χιλιόμετρα την κάνεις σωστά? τα 130 χλμ ειναι 80 μίλια.

Στο κοντερ και στο διαφορικό αναγράφεται ενα νούμερο που αντιστοιχεί στο γρανάζωμα. Ειναι της μορφής W=1.144 . Πρέπει να αναγράφεται το ίδιο στο κοντερ και στο διαφορικό αλλιώς θα δείχνει αλλα αντ άλλων :wave2:

rezervas6
24/05/2007, 10:23
Τα χιλιόμετρα είναι σίγουρα τόσα. Δεν τίθεται θέμα λάθους μετατροπής απο μίλια, γιατί υπάρχουν και τα χιλιόμετρα με μικρά νούμερα. Ούτως ή αλλιώς την ταχύτητα μπορώ να την τσεκάρω και απο το gps μου, το οποίο έχει μεγάλη ακρίβεια.
Όσο για τις στροφές, πρέπει να είναι τόσες. Έχω αλλάξει πολλά μηχανάκια και το feeling που σου δίνει το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι ότι δείχνει σωστές στροφές. Είναι περίεργο το ξέρω, και το μυαλό μου πηγαίνει και σε κάποιο πιθανό κλείδωμα των ηλεκτρονικών.
Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον.

sapila racing
24/05/2007, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από rezervas6
Τα χιλιόμετρα είναι σίγουρα τόσα. Δεν τίθεται θέμα λάθους μετατροπής απο μίλια, γιατί υπάρχουν και τα χιλιόμετρα με μικρά νούμερα. Ούτως ή αλλιώς την ταχύτητα μπορώ να την τσεκάρω και απο το gps μου, το οποίο έχει μεγάλη ακρίβεια.
Όσο για τις στροφές, πρέπει να είναι τόσες. Έχω αλλάξει πολλά μηχανάκια και το feeling που σου δίνει το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι ότι δείχνει σωστές στροφές. Είναι περίεργο το ξέρω, και το μυαλό μου πηγαίνει και σε κάποιο πιθανό κλείδωμα των ηλεκτρονικών.
Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον.

Tα ηλεκτρονικά δεν έχουν σχέση εδω.
Ελεγξες με το GPS και σου δειχνει ιδια με το κοντέρ? (η σχεδόν ίδια τουλάχιστον).

Δεν ειμαι σιγουρος για το μηχανακι σου αλλά τα παλαιότερα boxer που τα γνωρίζω καλά, δίνουν σήμα στο κοντερ από το κιβώτιο, οπότε πρέπει να ελέγξεις το νουμεράκι που σου είπα παραπάνω.
:wave2:

190 τελική λίγα δεν είναι? Το R75/6 μου του 1975 με 50 ίππους παει 180!

rezervas6
24/05/2007, 10:30
Η τελική για το μηχανάκι κυμαίνεται περίπου στα 195. Όσο για τα χιλιόμετρα το gps μου δίνει όπως είπες σχεδόν τα ίδια. Θα τσεκάρω και των κωδικό που μου λες, του οποίου την ύπαρξη ούτε καν γνώριζα.
(Μόλις έψαξα αλλά δεν βρήκα κάποιο τέτοιο κωδικό. )

sapila racing
24/05/2007, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από rezervas6

(Μόλις έψαξα αλλά δεν βρήκα κάποιο τέτοιο κωδικό. )

Αν δεν το γραφει μέσα στο κοντερ, τότε μην το ψάχνεις άλλο.
Φαίνεται οτι δεν ειναι όπως στα παλαιότερα.

rezervas6
24/05/2007, 10:55
Μέσα στο κοντέρ δεν υπάρχει σίγουρα κάτι τέτοιο.

sapila racing
24/05/2007, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από rezervas6
Μέσα στο κοντέρ δεν υπάρχει σίγουρα κάτι τέτοιο.

Περνα μια από το www.bmwforum.gr να ρωτήσεις κανένα που εχει το ίδιο μηχανάκι, να βγάλεις άκρη.
:wave2:

felter
24/05/2007, 13:08
ΠΡΩΗΝ ΚΑΤΟΧΟΣ R1100GS ΣΤΟ ΔΙΚΟΜΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ 204 ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΚΟΚΚΙΝΑ ΠΟΛΗ ΚΟΝΤΑ ΩΜΟΣ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΛΙΠΗ Η ΕΚΤΗ :wave2:

rezervas6
25/05/2007, 12:46
204???? Ρε φίλε ούτε κατά διάνοια δεν πρέπει να τα έχω αυτά τα χιλιόμετρα.. Μήπως περνάει απο το μυαλό σου τι μπορεί να συμβαίνει?? Δεν βγάζω άκρη ρε γαμώτο. Που μπορεί να οφείλονται τόσες στροφές απο τόσο χαμηλά??? Τί να τσεκάρω?