PDA

View Full Version : Επιζήμιος ο αέρας στα λάστιχα



DUKASII
24/05/2007, 13:56
Σύμφωνα με τον μη κερδοσκοπικό οργανισμό ασφαλείας της Ένωσης Κατασκευαστών Ελαστικών, ο αέρας που βάζουμε στα λάστιχα μας, αποδεικνύεται ότι συμβάλλει στην γρηγορότερη φθορά τους, ενώ λόγω της μοριακής δομής του, προκαλεί συχνή απώλεια πίεσης και υπερθέρμανση.


Βάση των ερευνών που πραγματοποιήθηκαν, το αέριο μίγμα που αναπνέουμε και χρησιμοποιούμε υπό πίεση στα ελαστικά, περιέχει υδρατμούς, οι οποίοι μακροπρόθεσμα διαβρώνουν το εσωτερικό του ελαστικού, φθείροντας το και αλλοιώνοντας την δομή του. Λόγω του μέγεθος των μορίων του, το οξυγόνο διαρρέει πολύ εύκολα από τα ελαστικά μας, προκαλώντας απώλεια πίεσης (2psi/ μήνα κατά μέσο όρο), ενώ ο όγκος του μεταβάλλεται σημαντικά λόγω των θερμοκρασιών που αναπτύσσονται από την κύλιση των τροχών.

Η λύση αυτών των προβλημάτων δεν είναι άλλη από το άζωτο. Το αέριο αυτό, είναι εντελώς ακίνδυνο για τον άνθρωπο και το περιβάλλον, απαντάται σε ποσοστό 78% στην ατμόσφαιρα μας και λόγω των ιδιοτήτων του, αποτελεί το καταλληλότερο αέριο για την πλήρωση των ελαστικών.

Σύμφωνα με τους ερευνητές, τα μόρια του αζώτου είναι μεγαλύτερου μεγέθους από αυτά του οξυγόνου και κατ’ επέκταση οι διαρροές και η απώλεια πίεσης περιορίζεται σημαντικά. Παράλληλα, ο όγκος του αζώτου δεν επηρεάζεται σημαντικά λόγω της θερμοκρασίας, αυξάνοντας ελάχιστα την πίεση, ακόμα και σε θερμοκρασίες κοντά στους 100 βαθμούς Κελσίου.

Με την χρήση του αζώτου, επιτυγχάνουμε 25% μεγαλύτερη διάρκεια ζωής των ελαστικών και μακροπρόθεσμα μειώνουμε την κατανάλωση, αφού οι αυξομειώσεις στην πίεση των ελαστικών περιορίζεται στο ελάχιστο.

Ήδη στο εξωτερικό πολλά είναι τα βενζινάδικα και τα συνεργεία που προσφέρουν την δυνατότητα γεμίσματος των ελαστικών με άζωτο

DrIoannis
24/05/2007, 14:04
Προσωπικά τα λάστιχά μου τα λιώνω πολύ πριν διαβρωθούν από τον "επιβλαβή" αέρα.Δεν νομίζω ότι το πρόβλημά μας είναι η αλίωση από μέσα.Εγώ πάντως χρήματα για να βάλω άζωτο δεν έχω δώσει ούτε πρόκειται να δώσω.

makis206
24/05/2007, 14:04
Πολύ καλό και πολύ χρήσιμο να το ξέρει κανείς.

:beer: :beer:

OldMan
24/05/2007, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
άζωτο. Το αέριο αυτό, είναι εντελώς ακίνδυνο για τον άνθρωπο και το περιβάλλον
Στην μορφή και στην αναλογία που υπάρχει τώρα !!!

Αν ΟΛΑ τα τροχοφόρα αρχίσουν να βάζουν άζωτο στα λαστιχά τους, πρέπει να βγει μια ακρη από ΠΟΥ και ΠΩΣ θα παράγεται !!!

π.χ. αν κατασκευάζεται εργαστηριακά, η αναλογία του θα αρχίσει να ξεπερνάει το 78% λόγω παραγωγής extra αζώτου !!
Αν παράγεται από τον υπάρχοντα αέρα, η αναλογία του θα αρχίσει να μειώνεται !!

:wave2:

sniper
24/05/2007, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
.......

π.χ. αν κατασκευάζεται εργαστηριακά, η αναλογία του θα αρχίσει να ξεπερνάει το 78% λόγω παραγωγής extra αζώτου !!
Αν παράγεται από τον υπάρχοντα αέρα, η αναλογία του θα αρχίσει να μειώνεται !!

:wave2:


Ή θα μας δηλητηριάσουν ή θα μας πνίξουν...... :mad:

crs-k
24/05/2007, 14:17
Επιζημιο το Αζωτο στην.... τσεπη μας! :( :sick:

:lol: :rotflmao: :lol:

DUKASII
24/05/2007, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Στην μορφή και στην αναλογία που υπάρχει τώρα !!!

Αν ΟΛΑ τα τροχοφόρα αρχίσουν να βάζουν άζωτο στα λαστιχά τους, πρέπει να βγει μια ακρη από ΠΟΥ και ΠΩΣ θα παράγεται !!!

π.χ. αν κατασκευάζεται εργαστηριακά, η αναλογία του θα αρχίσει να ξεπερνάει το 78% λόγω παραγωγής extra αζώτου !!
Αν παράγεται από τον υπάρχοντα αέρα, η αναλογία του θα αρχίσει να μειώνεται !!

:wave2: Παιδια...


:rotflmao: :rotflmao:


μη με κανετε κουοτε...

δε τις εκανα εγω τις ερευνες οκ??μη παθει κανεις και τιποτα απο το αζωτο και μου ζητάει και τιποτα λεφτα.....:lol: :rotflmao:

sniper
24/05/2007, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Παιδια...


........

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ρε τον μαλ@κα τον ββκο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

jasondakar
24/05/2007, 14:48
σιγα μην δωσω λεφτα για αζωτο

αλλα απο απορια μονο και μονο που θα εβαζες?

θα ερχονταν το διαστημοπλοιο και θα σου βαλει?

el_hymador
24/05/2007, 15:36
Την εψαχνα και εγω χθες σχετικα με το αζωτο, αλλα το σημαντικοτερο προβλημα ειναι οτι αν θα χρειαστεις συμπληρωμα πιεσης δεν θα πρεπει σε καμια περιπτωση να βαζεις οξυγονο παρα μονο αζωτο...και αντε τρεχα να βρεις αζωτο σε μερη που μερικοι δεν εχουν ουτε καν κομπρεσερ αερα...


οποτε αερα κοπανιστο και ειμαστε μια χαρα.

zireous
24/05/2007, 20:14
Πριν το αποφασίσω να βάλω άζωτο στα λάστιχα (πες ότι ψήνομαι, που θα βρω ρε όργια αζωτάδικο εκεί που κάνω βόλτες; ), μάλλον θα έχει βγεί μηχανάκι που δεν θα πατάει καν στην άσφαλτο πια... :lol:

GIXXERAKIAS
24/05/2007, 20:19
Ωραια ολα αυτα που εβαλε ο φιλος και οντως αν παρουμε απο τους αγωνες μια αποψη εκει χρησιμοποιουν αζωτο για καλυτερη συμπεριφορα του ελαστικου (ειτε μοτο ειτε τουτου:D ) οταν αυτο βρισκεται στην καταλληλη θερμοκρασια του.

Καπου διαβασα εδω μεσα για ενα βενζιναδικο στην καλλιθεα νομιζω οτι διαθετει αζωτο δωρεαν θα κοιταξω μηπως το βρω.

THEOD
24/05/2007, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Σύμφωνα με τον μη κερδοσκοπικό οργανισμό ασφαλείας της Ένωσης Κατασκευαστών Ελαστικών, .............................................................
...............................................................................
..............................................................................
Ήδη στο εξωτερικό πολλά είναι τα βενζινάδικα και τα συνεργεία που προσφέρουν την δυνατότητα γεμίσματος των ελαστικών με άζωτο

ρε λαλάκα..μπας και ετοιμάζεις καμμιά μπίζνα να πουλάς άζωτο και προετοιμάζεις κλίμα ??? :rotflmao:

Αι στα διάαλα με τις καταναλωτικές μαλακίες...έχουν κάνει τον κόσμο εντελώς ηλίθιο και αντί να φχαριστιέται την βόλτα με την μοτοσυκλέτα του την κρατάει κλειδωμένη γιατί συνέχεια μαζεύει λεφτά για χίλιες δυό χαζοπαπαριές νομίζοντας ότι έτσι θα γίνει Ρόσσι... :sick:

H.A.Balafoutre
24/05/2007, 20:24
Ε αυτό το έχουμε ξανασυζητήσει για το άζωτο. 1,5 χρόνο τώρα αυτό βάζω, από τα 2 που έχω τη μηχανή.

Zbandit750
24/05/2007, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Στην μορφή και στην αναλογία που υπάρχει τώρα !!!

Αν ΟΛΑ τα τροχοφόρα αρχίσουν να βάζουν άζωτο στα λαστιχά τους, πρέπει να βγει μια ακρη από ΠΟΥ και ΠΩΣ θα παράγεται !!!

π.χ. αν κατασκευάζεται εργαστηριακά, η αναλογία του θα αρχίσει να ξεπερνάει το 78% λόγω παραγωγής extra αζώτου !!
Αν παράγεται από τον υπάρχοντα αέρα, η αναλογία του θα αρχίσει να μειώνεται !!

:wave2:

To 78% ειναι πολυ μεγαλο και σε ποσοστο και σε ποσοτητα για να μπορει να μεταβληθει απο την χρηση του στα λαστιχα.

Η αλλαγη στην αναλογια του C02 & CO δεν πειραζει?

Anritsu
24/05/2007, 21:59
Mia kai to fere h kouventa na gemisw ta kainouria mou lastixa katefthian me azwto poso tha mou stoixisei ??? 120/17 , 150/18

sto peripou ka kata prosegishn ....

:beer:

kaps
25/05/2007, 09:58
Αλλοίωση.....:rolleyes:

harlek
25/05/2007, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Λόγω του μέγεθος των μορίων του, το οξυγόνο διαρρέει πολύ εύκολα από τα ελαστικά μας, προκαλώντας απώλεια πίεσης (2psi/ μήνα κατά μέσο όρο), ενώ ο όγκος του μεταβάλλεται σημαντικά λόγω των θερμοκρασιών που αναπτύσσονται από την κύλιση των τροχών.

Η λύση αυτών των προβλημάτων δεν είναι άλλη από το άζωτο.

Εφόσον ο αέρας περιέχει 80% άζωτο, μιλάμε για το υπόλοιπο 20% που είναι "μικρά μόρια" οξυγόνου και διαφεύγουν πιο εύκολα; Δηλαδή, η αυξημένη ευκολία διαφυγής (και άρα ξεφουσκώματος) αφορά το 20% του αερίου; Αμάν, σκοτίστηκα!

Από την άλλη, εγώ ξέρω ότι όλα τα αέρια αυξάνουν την πίεσή τους (για δεδομένο όγκο) ανάλογα με τη θερμοκρασία τους. Τώρα μαθαίνουμε ότι το άζωτο είναι αέριο "ειδικής συμπεριφοράς"! Μα βέβαια, αν είναι να βοηθήσουμε ορισμένους να πουλήσουν αέρα κοπανιστό, στην καταστατική εξίσωση των αερίων θα κολλήσουμε;

Ρε πουλάτε άζωτο κι όσα κορόιδα πιάσουμε!!

Τους αλήτες.....

zzr2005
25/05/2007, 19:17
ρε παιδιά δεν ειναι και καμια τρομερή σηνομωσία για να μας τα πέρνου το άζωτο....
προσωπικά μου το έβαλε τσάμπα ο λαστιχάς όταν έβαλα τα λάστιχα γιατί μου είπε οτι ειναι καλύτερα κ ήθελα να το δοκιμάσω....

και επαναλαμβάνω- το έχω πει ξανα σε αντίστοιχα post - μέχρι τώρα όσες φορές χρειάστηκε να προσθέσω άζωτο κανένας βουλκανιζατεράς ή βενζινάς δεν πήρε λεφτά για να μου προσθέσει πχ 2psi.....μια φορά μονο μου είπε "ότι θες δωσε".....

ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ (ουσιαστικά είναι μηδενικό)....το πρόβλημα ίσως βρίσκεται σε απομακρυσμένες περιοχές που μπορεί να μην βρίσκεις το ίδιο εύκολα αζωτο όπως στην Αθήνα...
πλέον στην αθήνα αρκετά βενζινάδικα έχουν άζωτο....

stefanos
25/05/2007, 20:27
Το αζωτο είναι πολύ καλό αν έχεις κουβέρτες για τα λάστιχα.

nassosxlvbros
25/05/2007, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Εφόσον ο αέρας περιέχει 80% άζωτο, μιλάμε για το υπόλοιπο 20% που είναι "μικρά μόρια" οξυγόνου και διαφεύγουν πιο εύκολα; Δηλαδή, η αυξημένη ευκολία διαφυγής (και άρα ξεφουσκώματος) αφορά το 20% του αερίου; Αμάν, σκοτίστηκα!

Από την άλλη, εγώ ξέρω ότι όλα τα αέρια αυξάνουν την πίεσή τους (για δεδομένο όγκο) ανάλογα με τη θερμοκρασία τους. Τώρα μαθαίνουμε ότι το άζωτο είναι αέριο "ειδικής συμπεριφοράς"! Μα βέβαια, αν είναι να βοηθήσουμε ορισμένους να πουλήσουν αέρα κοπανιστό, στην καταστατική εξίσωση των αερίων θα κολλήσουμε;

Ρε πουλάτε άζωτο κι όσα κορόιδα πιάσουμε!!

Τους αλήτες.....

Πες τα Χρυσοστομε...παρτε και τον τυπο...:

P*V=nR*T
(παυε να ρωτας για τους παλαιοτερους...)
+1000000 για την κοροιδια με το αζωτο...βγαλαν και επιστημονικο "πορισμα" το αμολησαν "τελειως τυχαια" στα μοτοφορουμ και "η μονη λυση ειναι το αζωτο" ρε ουρτ!

:beer:

916
25/05/2007, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Πες τα Χρυσοστομε...παρτε και τον τυπο...:

P*V=nR*T
(παυε να ρωτας για τους παλαιοτερους...)
+1000000 για την κοροιδια με το αζωτο...βγαλαν και επιστημονικο "πορισμα" το αμολησαν "τελειως τυχαια" στα μοτοφορουμ και "η μονη λυση ειναι το αζωτο" ρε ουρτ!

:beer:

Μεγάλε τι μου θύμησες!!!

P=Πίεση
V=Όγκος του αερίου
n=6,023*10^23
R=Σταθερά
Τ=θερμοκρασία

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: 19 στις Πανελλήνιες στην Χημεία,αλλά τον "ήπια" στα Μαθηματικά με 09 και στην Φυσική με 12!Δεν πειράζει,και τα οικονομικά καλά ειναι!!!!

nassosxlvbros
26/05/2007, 06:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από 916
Μεγάλε τι μου θύμησες!!!

P=Πίεση
V=Όγκος του αερίου
n=6,023*10^23
R=Σταθερά
Τ=θερμοκρασία

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: 19 στις Πανελλήνιες στην Χημεία,αλλά τον "ήπια" στα Μαθηματικά με 09 και στην Φυσική με 12!Δεν πειράζει,και τα οικονομικά καλά ειναι!!!!


Αν παρεις με το μεσα μυαλο τα μαθηματα των σχολειων -ακομα και του Δημοτικου- δεν υπαρχει περιπτωση να σε δουλεψει κανενας επιτηδειος "επιστημονας και καλα"...
παντως στο Χορνετ εμπαινε αερας κοπανιστος στο πρωτο του ζευγαρι λαστιχα που αλλαχτηκαν στα 27.000κμ (ναι,εικοσιεφτα χιλιαδες κμ ) Τα μαμα λάστιχα κατα μεσο ορο ελεγχονταν 2 φορες το μηνα,συμπληρωθηκε αερας (παλι κατα μεσο ορο ετσι να το παιξουμε επιστημονικοι) 1στις 2 φορες-θαχει πολυ αζωτο φαινεται ο αερας στο Ν.Κοσμο-και τελος παντων δε βλεπω το λογο γιατι να μη συνεχισω να βαζω το φρεσκο αερακι...εδω αγωνιζομενοι με 3000 λιωμενα λαστιχα και με το αζωτο ψαχνονται ακομα και ακρη δεν εχουν βγαλει,και ξανα γυριζουν σε σκετο αερα θα βαζουμε εμεις για το καθημερινο περα δωθε στη δουλεια/καφετερια/βολτα;
:nono: εδω και επωνυμοι λαστιχαδες σε παλιοτερη ερωτηση(Ααρων-Ηλιοπουλος)στη Βουλιαγμενης ειναι αρνητικοι:"πανε να μου πουλησουν μηχανημα για αζωτο και δε βαζω"(ο πρωτος) "ρε παιδια το 80% του αερα ειναι αζωτο...τι να βαλεις το..20%..."
Μαλιστα ο κος Ηλιοπουλος εκανε και σεμιναρια περι ελαστικωνε στη λεσχη του Ανεμου και φωτισε αρκετους πανω στο θεμα το λαστιχου γενικα αλλα και του αζωτου ειδικα...:wave2:

el_hymador
26/05/2007, 09:28
Hλιο;

Καθε φορα που θα τσεκαρουμε πιεσεις θα γ@μιομαστε και στα γελια με την φωνη μας.

nassosxlvbros
26/05/2007, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Mia kai to fere h kouventa na gemisw ta kainouria mou lastixa katefthian me azwto poso tha mou stoixisei ??? 120/17 , 150/18

sto peripou ka kata prosegishn ....

:beer:

βαλε πραμα...μπορει εκει που θα βαλεις αζωτο να πουν οτι δινει και....+20κμ τελικη! :rotflmao: ρε,το αζωτο!:rotflmao:
μα δε διαβαζεις τι λεμε; τοσα ποστ;

υγ τι λαστιχα εβαλες/θα βαλεις, και που;
:wave2:

vlassos
28/05/2007, 11:14
Για του Θεσαλονικείς.. στο δρόμο από τη Θεσ/νικη για Περαία λίγο πριν φθάσετε Περαία υπάρχει ένα λαστιχάδικο της Michelin εκεί βάζει αζωτο στα λάστιχα των αυτοκινήτων και μου είχε πει να συμπληρώνω όποτε θέλω (είχα αλλάξει λάστιχα εκεί) ..φαντάζομαι ότι θα βάζει και σε μηχανές οποιος θέλει ας τον ρωτήσει

fields
02/06/2007, 07:16
μα οταν ξεφουσκωνεις τα λαστιχα παλι στην ατμοσφαιρα δεν θα επιστρεφει :rolleyes:

nasos7
08/06/2007, 14:14
kalo k xrisimo :cool:

Bad_Wolf
09/06/2007, 11:47
Καπου διαβασα εδω μεσα για ενα βενζιναδικο στην καλλιθεα νομιζω οτι διαθετει αζωτο δωρεαν θα κοιταξω μηπως το βρω. [/B][/QUOTE]

το συγκεκριμενο βενζιναδικο ειναι στη θησεως μετο που στριψεις δεξια απο τζιτζιφιες το πρωτο AVIN!!!

tifoso4ever
11/06/2007, 04:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Εφόσον ο αέρας περιέχει 80% άζωτο, μιλάμε για το υπόλοιπο 20% που είναι "μικρά μόρια" οξυγόνου και διαφεύγουν πιο εύκολα; Δηλαδή, η αυξημένη ευκολία διαφυγής (και άρα ξεφουσκώματος) αφορά το 20% του αερίου; Αμάν, σκοτίστηκα!

Από την άλλη, εγώ ξέρω ότι όλα τα αέρια αυξάνουν την πίεσή τους (για δεδομένο όγκο) ανάλογα με τη θερμοκρασία τους. Τώρα μαθαίνουμε ότι το άζωτο είναι αέριο "ειδικής συμπεριφοράς"! Μα βέβαια, αν είναι να βοηθήσουμε ορισμένους να πουλήσουν αέρα κοπανιστό, στην καταστατική εξίσωση των αερίων θα κολλήσουμε;

Ρε πουλάτε άζωτο κι όσα κορόιδα πιάσουμε!!

Τους αλήτες.....

+1000

Και ειλικρινα λυπαμαι που μερικοι επιμενουν και προσπαθουν με καθε λογης επιχειρημα να μας πεισουν οτι το αζωτο ειναι - Η - λυση...

Θα σταθω και θα επιμεινω εδω, αφου καποιοι εθελοτυφλουν...
Αν βαλεις αερα, βαζεις
80 % αζωτο...
10% οξυγονο (για Αθηνα μιλαω, ε?)...
Και 10% λοιπα αερια, συμπεριλαμβανομενων και υδρατμων...
(...που κανονικα ΔΕΝ επρεπε να υπαρχουν, αφου τα κομπρεσερ ΠΡΕΠΕΙ να εχουν "αφυγραντες" - φιλτρα που κατακρατουν την υγρασια)

Ε, και???

Δεν αντεξα, επρεπε να το γραψω!