PDA

View Full Version : Ποιο από τα 2 μαμούθ?



MikeG
24/05/2007, 21:07
Καλησπέρα φίλοι συμφορουμήτες.
Το τελευταίο διάστημα αντιμετωπίζω το σοβαρότερο ίσως προβληματισμό των τελευταίων 5 ετών.Έχουμε & λέμε τα εξής.
Όπως μάλλον οι περισσότεροι γνωρίζεται αυτή τη στιγμή έχω μια BMW F650GS,από την οποία είμαι σχεδόν απόλυτα ικανοποιημένος σε όλα τα θέματα (ίσως θα ήθελα κάπως καλύτερες αναρτήσεις & 5 ίππους παραπάνω). & όταν λέω όλα τα θέματα εννοώ και τα service & ότι τέλος πάντων έχει να κάνει με τη μηχανή. Όμως άρχισα να επιζητώ περισσότερα πράγματα από τη μηχανή τα οποία δε μπορεί να μου τα δώσει. Επίσης έχει βουήξει ο τόπος ότι η BMW θα προχωρήσει στη παραγωγή του 800GS το οποίο σημαίνει ότι η μεταωλητική αξία της μηχανής θα πέσει κατακόρυφα. Με τα 2 λοιπόν παραπάνω δεδομένα αρχίζω να συνιδιτοποιώ ότι έρχεται σιγά σιγά η ώρα να την αλλάξω,να προλλάβω δηλαδή πριν την έλευση του κανούριου μοντέλου.
& πάμε τώρα στο μεγάλο προβληματισμό. Τα υποψήφια μηχανάκια είναι το BMW R 1200GS & το KTM 950 ή 990.Βέβαια πολύ πιθανόν και το 800GS όταν αυτό βγει.
Ας δούμε όμως τη ζητάω εγώ. Θέλω λοιπόν μια μηχανή που θα κάνω τα πάντα μαζί της. Όπως αυτή που έχω τώρα. Καθημερινή μετακίνηση μέσα & εκτός πόλης, βόλτες σε επαρχιακούς, χώμα, φορτωμένος με βαλίτσες ταξίδια...Θέλω να της πίνω το αίμα εν ολίγεις. Έτσι λοιπόν έχω καταλήξει σε αυτά τα 2 μοντέλα μιας & δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο άλλο που μπορεί να με ικανοποιήσει. Σε όλο το σκεπτικό ας υποθέσουμε ότι και το 800GS θα είναι στο στυλ του μεγάλου με άξονα και αυτό από τις πληροφορίες που έχω τις οποίες θεωρώ έγκυρες (ο μηχανικός μου στη BMW).
Η αλήθεια είναι ότι μάλλον προτιμώ το ΚΤΜ.Το BMW το οποίο έχω οδηγήσει πολλά χιλιόμετρα καθώς επίσης έχω δει από κοντά βλάβες και προβλήματα που βγάζει μιας και μέρα παρά μέρα αυτή τη περίοδο αράζω στο service της BMW μιας & με το μηχανικό είμαστε φίλοι το θεωρώ πολύ κυρυλέ & ότι ίσως δεν ικανοποιεί αυτό που θέλω. & όταν λέω δεν ικανοποιεί εννοώ κυρίως στο χώμα. Επίσης με χαλάει το ότι έχει γεμίσει ο τόπος με αυτό. Πάντως σίγουρα είναι κορυφαία μηχανή.
Από την άλλη όπως είπα το KTM το γουστάρω πολύ εμφανισιακά. Με προβληματίζουν όμως πολλά σε σχέση με αυτό. 1, τα service του.Που θα τα κάνω, μιας & μένω Κρήτη (τους τρόμπες εδώ δε τους εμπιστεύομαι καθόλου) αλλά & αν υπάρχει κάποιος ο οποίος μπορεί να διαγνώσει κάτι στη μηχανή πέρα από το κλασικό service. Άσε που τις προάλλες πήγα στο HellinStore & η αντιμετώπιση ήταν χειρότερη από το να πήγαινα να πάρω γύρους. 2ον, το οποίο έχει να κάνει με το 950 με προβληματίζει το γεγονός ότι δεν έχει ABS.Από την άλλη είναι πολύ καλή περίπτωση μιας και με 2000 - 2500 πάνω από τη τιμή που θα πουλήσω τη τωρινή μου μηχανή θα μπορώ να το αποκτήσω.
Ήδη έγραψα πολλά. Ας ξεκινήσετε να απαντάτε & στη πορεία θα αναφερθώ σε όλα.
Σας παρακαλώ μην γίνει μια κόντρα μεταξύ ΚΤΜ & BMW. Δε θέλω να μάθω ποια είναι καλύτερη μηχανή. Θέλω να καταλάβω ποια τελικά μου χρειάζεται.

p.s Σε όλα τα παραπάνω προσθέστε ότι είμαι κολλητός με το μηχανικό στη BMW & του έχω εμπιστοσύνη.Έχω δηλαδή τώρα μια μηχανή που δε φοβάμει τίποτα.


:uplate: :hypnotize :confused: :confused: :confused: :confused: :a4:

GIXXERAKIAS
24/05/2007, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG


p.s Σε όλα τα παραπάνω προσθέστε ότι είμαι κολλητός με το μηχανικό στη BMW & του έχω εμπιστοσύνη.Έχω δηλαδή τώρα μια μηχανή που δε φοβάμει τίποτα.

Μαλλον απαντησες μονος σου στη ερωτηση σου φιλε μου!Μιας και τον εμπιστευεσαι και δεν εισαι σιγουρος αν θα εχεις την σωστη αντιμετωπιση σε θεματα σερβις και αξιοπιστιας στην ΚΤΜ γιατι να αλλαξοπιστησεις?Το BMW R 1200GS ειναι ενα απο τα πιο ομορφα on-off που εχω δει αλλα επειδη ειναι ακριβο για εμενα και δεν παιρνει ξυστρες στον μποξερ δεν το περνω:lol: :lol:

Αν σε παιρνει η τσεπη σου κτυπα το adventure!:beer: :wave2:

ps:Το ΒΜW εννοω!:winka:

MikeG
24/05/2007, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Μαλλον απαντησες μονος σου στη ερωτηση σου φιλε μου!Μιας και τον εμπιστευεσαι και δεν εισαι σιγουρος αν θα εχεις την σωστη αντιμετωπιση σε θεματα σερβις και αξιοπιστιας στην ΚΤΜ γιατι να αλλαξοπιστησεις?Το BMW R 1200GS ειναι ενα απο τα πιο ομορφα on-off που εχω δει αλλα επειδη ειναι ακριβο για εμενα και δεν παιρνει ξυστρες στον μποξερ δεν το περνω:lol: :lol:

Αν σε παιρνει η τσεπη σου κτυπα το adventure!:beer: :wave2:

Κοίτα to adventure σίγουρα όχι.Θέλω να είναι όσο το δυνατόν πιο ευέλικτο το μηχανάκι.Επίσης δε έχω τη σωματική δύναμε για τέτοιο θηρίο & επίσης δε μου αρέσει & δε το θεωρώ καθόλου πρακτικό.Anyway. Δε ξέρω απλά έχω κολλήσει με το KTM αλλά με προβληματίζουν σχεδόν τα πάντα που έχουν σχέση με το μηχανάκι. Επίσης δεν το έχω οδηγήσει ποτέ για να έχω άποψη.

:wave2:

GIXXERAKIAS
24/05/2007, 21:32
Παντως για το θεμα ευελιξιας που λες επειδη προσφατα πηρα το BMW TO ADVENTURE test ride δεν με ικανοποιησε σε αυτον τον τομεα με το ΚΜΤ 950 φιλου μου.Αυτο που παρατηρησα παντως ειναι οτι τα βλεπεις ολα αφ'υψηλου και δεν καταλαβαινεις τιποτα απο κραδασμους και λοιπους ενοχλητικους θορυβους!Αντιθετως το ΚΤΜ ηταν μεν πιο ευελικτο αλλα με σοβαρο προβλημα ποπου (:blush: ) και χεριων απο τους κραδασμους που σου περναγε ολοκληρη η μηχανη στο σωμα σου!Και αν το καλοσκεφτεις το ΒΜW ειναι οντως πιο πολιτισμενο απο το ΚΤΜ λογω του οτι το ενα ειναι καθαρα πιο χωματινο το ΚΤΜ.Αλλα παιζει και η αλλη οψη του νομισματος για τα ΒΜW οτι εχουν σαφως πιο καλη πιοτητα στην κατασκευη τους και πιο προσεγμενα σαν θεση οδηγησης κτλ.

Η επιλογη ειναι δικη σου.:wave2:

Vstrommer71
24/05/2007, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Καλησπέρα φίλοι συμφορουμήτες.
Το τελευταίο διάστημα αντιμετωπίζω το σοβαρότερο ίσως προβληματισμό των τελευταίων 5 ετών.Έχουμε & λέμε τα εξής.
Όπως μάλλον οι περισσότεροι γνωρίζεται αυτή τη στιγμή έχω μια BMW F650GS,από την οποία είμαι σχεδόν απόλυτα ικανοποιημένος σε όλα τα θέματα (ίσως θα ήθελα κάπως καλύτερες αναρτήσεις & 5 ίππους παραπάνω). & όταν λέω όλα τα θέματα εννοώ και τα service & ότι τέλος πάντων έχει να κάνει με τη μηχανή. Όμως άρχισα να επιζητώ περισσότερα πράγματα από τη μηχανή τα οποία δε μπορεί να μου τα δώσει. Επίσης έχει βουήξει ο τόπος ότι η BMW θα προχωρήσει στη παραγωγή του 800GS το οποίο σημαίνει ότι η μεταωλητική αξία της μηχανής θα πέσει κατακόρυφα. Με τα 2 λοιπόν παραπάνω δεδομένα αρχίζω να συνιδιτοποιώ ότι έρχεται σιγά σιγά η ώρα να την αλλάξω,να προλλάβω δηλαδή πριν την έλευση του κανούριου μοντέλου.
& πάμε τώρα στο μεγάλο προβληματισμό. Τα υποψήφια μηχανάκια είναι το BMW R 1200GS & το KTM 950 ή 990.Βέβαια πολύ πιθανόν και το 800GS όταν αυτό βγει.
Ας δούμε όμως τη ζητάω εγώ. Θέλω λοιπόν μια μηχανή που θα κάνω τα πάντα μαζί της. Όπως αυτή που έχω τώρα. Καθημερινή μετακίνηση μέσα & εκτός πόλης, βόλτες σε επαρχιακούς, χώμα, φορτωμένος με βαλίτσες ταξίδια...Θέλω να της πίνω το αίμα εν ολίγεις. Έτσι λοιπόν έχω καταλήξει σε αυτά τα 2 μοντέλα μιας & δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο άλλο που μπορεί να με ικανοποιήσει. Σε όλο το σκεπτικό ας υποθέσουμε ότι και το 800GS θα είναι στο στυλ του μεγάλου με άξονα και αυτό από τις πληροφορίες που έχω τις οποίες θεωρώ έγκυρες (ο μηχανικός μου στη BMW).
Η αλήθεια είναι ότι μάλλον προτιμώ το ΚΤΜ.Το BMW το οποίο έχω οδηγήσει πολλά χιλιόμετρα καθώς επίσης έχω δει από κοντά βλάβες και προβλήματα που βγάζει μιας και μέρα παρά μέρα αυτή τη περίοδο αράζω στο service της BMW μιας & με το μηχανικό είμαστε φίλοι το θεωρώ πολύ κυρυλέ & ότι ίσως δεν ικανοποιεί αυτό που θέλω. & όταν λέω δεν ικανοποιεί εννοώ κυρίως στο χώμα. Επίσης με χαλάει το ότι έχει γεμίσει ο τόπος με αυτό. Πάντως σίγουρα είναι κορυφαία μηχανή.
Από την άλλη όπως είπα το KTM το γουστάρω πολύ εμφανισιακά. Με προβληματίζουν όμως πολλά σε σχέση με αυτό. 1, τα service του.Που θα τα κάνω, μιας & μένω Κρήτη (τους τρόμπες εδώ δε τους εμπιστεύομαι καθόλου) αλλά & αν υπάρχει κάποιος ο οποίος μπορεί να διαγνώσει κάτι στη μηχανή πέρα από το κλασικό service. Άσε που τις προάλλες πήγα στο HellinStore & η αντιμετώπιση ήταν χειρότερη από το να πήγαινα να πάρω γύρους. 2ον, το οποίο έχει να κάνει με το 950 με προβληματίζει το γεγονός ότι δεν έχει ABS.Από την άλλη είναι πολύ καλή περίπτωση μιας και με 2000 - 2500 πάνω από τη τιμή που θα πουλήσω τη τωρινή μου μηχανή θα μπορώ να το αποκτήσω.
Ήδη έγραψα πολλά. Ας ξεκινήσετε να απαντάτε & στη πορεία θα αναφερθώ σε όλα.
Σας παρακαλώ μην γίνει μια κόντρα μεταξύ ΚΤΜ & BMW. Δε θέλω να μάθω ποια είναι καλύτερη μηχανή. Θέλω να καταλάβω ποια τελικά μου χρειάζεται.

p.s Σε όλα τα παραπάνω προσθέστε ότι είμαι κολλητός με το μηχανικό στη BMW & του έχω εμπιστοσύνη.Έχω δηλαδή τώρα μια μηχανή που δε φοβάμει τίποτα.


:uplate: :hypnotize :confused: :confused: :confused: :confused: :a4:

Ξερεις τι ωραιο μπορει να γινει ενα 650GS? (http://www.touratech-usa.com/shop/tt.lasso?subcat=TT39&-session=touratech:2D80C2D228193A9189423A91C97856D5)

MikeG
24/05/2007, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Ξερεις τι ωραιο μπορει να γινει ενα 650GS? (http://www.touratech-usa.com/shop/tt.lasso?subcat=TT39&-session=touratech:2D80C2D228193A9189423A91C97856D5)

Πολλά τα λεφτά,και οι επιδόσεις του παραμένουν ίδιες.Είναι βέβαια πανέμορφο.Απλά νιώθω ότι θέλω κάτι που να είναι κάπως πιο άνετο σε μεγάλο ταξίδι.

:wave2:

MikeG
25/05/2007, 18:28
Τι γίνετε ρε παιδιά?Που είστε όλοι?Οι μισοί στη Χίο & οι άλλοι μισοί για Δ.Σ? Τέλος πάντων,αναμένω βοήθεια για τον προβληματισμό μου!


:beer: :beer: :wave2:

950dim
25/05/2007, 19:08
Παρε το BMW,αν ηθελες να παρεις το ΚΤΜ δε θα ρωτουσες κανενα...
αυτο το μηχανακι απλα σ’αρεσει...

lampros_fazer
25/05/2007, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG

Από τα λόγια σου φαίνεται οτι κλείνεις σαφώς προς το ΚΤΜ..

Στο ποιά σου χρειάζεται δεν μπορώ να σου απαντήσω,εσύ ξέρεις καλύτερα..Αν ήμουν όμως στη θέση σου,μεταξύ των δύο θα έπαιρνα το κτμ..Με φτιάχνει πιο πολύ ρε παιδί μου όταν το βλέπω (& ακούω :D )..

Αυτό που θα ήθελα να μάθω από τους κατόχους του 950/990 είναι πόσο άνετο είναι στο ταξίδι (από πλευράς σέλας/θέσης οδήγησης και ζελατίνας-κοντή δείχνει στο μάτι..:look: )

fantacid
26/05/2007, 00:20
ρε μαικ τραβα παρε ενα κταμεκι,

αφου αυτο θες κ το ξερεις, εχεις βρει 1002 δυο λογους οτι "δεν" το κτμ αλλα σκεψου να λειτουργησεις με τη λογικη κ να παρεις το ξεκουραστο μπεεμβε κ την αξιοπιστια της βαυαρικης προπελας, αλλα καθε φορα που ανταμωνεις ενα κτμ θα γεμιζεις αυτο το κακο φιλινγκ του "ρε γαμοτο γιατι να μην ειναι δικο μου"!!!

επειδη η μηχανη δεν ειναι απλα ενα ματσο σιδερα κ τεχνικα χαρακτηριστηκα, πανε παρε αυτο ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ περισσοτερο κ ασε τα tech specs παραμερα!!

feel ur hart!!!




:wave2: :wave2: :wave2:

dirtbird
26/05/2007, 04:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Παρε το BMW,αν ηθελες να παρεις το ΚΤΜ δε θα ρωτουσες κανενα...
αυτο το μηχανακι απλα σ’αρεσει...
+1000

:confused:

950dim
26/05/2007, 08:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Από τα λόγια σου φαίνεται οτι κλείνεις σαφώς προς το ΚΤΜ..

Στο ποιά σου χρειάζεται δεν μπορώ να σου απαντήσω,εσύ ξέρεις καλύτερα..Αν ήμουν όμως στη θέση σου,μεταξύ των δύο θα έπαιρνα το κτμ..Με φτιάχνει πιο πολύ ρε παιδί μου όταν το βλέπω (& ακούω :D )..

Αυτό που θα ήθελα να μάθω από τους κατόχους του 950/990 είναι πόσο άνετο είναι στο ταξίδι (από πλευράς σέλας/θέσης οδήγησης και ζελατίνας-κοντή δείχνει στο μάτι..:look: )

Εθνικη οδος για Καλαματα,χωρις αποσκευες,ο αερας γινοταν αντιληπτος μετα τα 170km/h στους ωμους,ισως λογω της στενης ζελατινας,χωρις ομως να προκαλει ταλαντωσεις!
Στα 225km/h,ηταν λιγο πιο ζορικη η κατασταση...αλλα μπορουσες να κρατησεις τη ταχυτητα αυτη!
Τωρα για κραδασμους,θορυβο,θερμοκρασια και τετοια αλλα ανοητα*...εγω δε νιωθω απολυτως τιποτε...ισως φταιει που το γουσταρω τοσο...

*Σαφως και υπαρχουν ομως για να λεμε και την αληθεια...αλλα μηχανη καβαλας...οχι πλυντηριο...!

950dim
26/05/2007, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
+1000

:confused:

Αχχχ και να’χα το υψος σου...990 S δαγκωτο!!!!
Πουλα το μπλε πουλι κι ελα στην ¨οικογενεια¨...αφου ειναι στο αιμα σου...
να ξεκουραστει λιγο κι η μεσουλα σου:)

dirtbird
26/05/2007, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Αχχχ και να’χα το υψος σου...990 S δαγκωτο!!!!
Πουλα το μπλε πουλι κι ελα στην ¨οικογενεια¨...αφου ειναι στο αιμα σου...
να ξεκουραστει λιγο κι η μεσουλα σου:)

Το μπλε πουλί μένει για πάντα....

Αλλά στην οικογένεια θα έρθω (ξέρεις εσύ με τις ... αυξήσεις του Σεπτεμβρίου :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bawl: )

Αυτό που δεν έχω αποφασίσει είναι για το εάν θα έχω φέρινγκ ή όχι.... :winka: :winka: :wave2:

950dim
26/05/2007, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Το μπλε πουλί μένει για πάντα....

Αλλά στην οικογένεια θα έρθω (ξέρεις εσύ με τις ... αυξήσεις του Σεπτεμβρίου :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bawl: )

Αυτό που δεν έχω αποφασίσει είναι για το εάν θα έχω φέρινγκ ή όχι.... :winka: :winka: :wave2:

ΩΧ,ΩΧ,ΩΧ...μυριζομαι σουπερ Δουκα 990;;;
H κανα RC8;;;;;
Με τις αυξησεις του Σεπτεμβριου ειπες;;;
Πρεπει να σε φτανουν για αυτα τα καινουργια εντουραδικα γαντακια :bigcry: 35 ευρω νομιζω κανουν...ισα ισα...

dirtbird
26/05/2007, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
ΩΧ,ΩΧ,ΩΧ...μυριζομαι σουπερ Δουκα 990;;;
H κανα RC8;;;;;
.

:nono: :nono:

για χωμάτινα μηχανάκια μιλάμε πάντα, ασφάλτινο έχωμεν.... :winka:

950dim
26/05/2007, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
:nono: :nono:

για χωμάτινα μηχανάκια μιλάμε πάντα, ασφάλτινο έχωμεν.... :winka:

Μιλησες για φεριγκ φιλε και με μπερδεψες...δε νομιζω να εννοας...990/950μτχ...;;;


90232

dirtbird
26/05/2007, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Μιλησες για φεριγκ φιλε και με μπερδεψες...δε νομιζω να εννοας...990/950μτχ...;;;

μην με πιέζεις τώρα........


ευκαιρία ψάχνει και ο Julius.... :D :cool:

Ταξιδευτής
26/05/2007, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Άσε που τις προάλλες πήγα στο HellinStore & η αντιμετώπιση ήταν χειρότερη από το να πήγαινα να πάρω γύρους.

+10000 Και η δικη μου εμπειρια απο Hellinmoto μια απο τα ιδια... Εχουν γενικα σνομπ συμπεριφορα και στυλακι... :mad:

Γνωμη μου, παρε αυτο που εχεις ερωτευτει... Θα βρεθει καλος μηχανικος (περαν απο Hellinmoto) και καλους δρομους! :wave2:

MikeG
26/05/2007, 10:48
Παιδιά μάλλον ναι κλείνω προς το ΚΤΜ. Όσο γι'υτο που λετε ότι αν το γούσταρα θα το έπερνα με κλειστά μάτια, δεν είναι έτσι ρε παιδιά.ΑΝ δε σιγουρέψω ότι θα υπάρχει κάποιο τσακάλι που να μπορεί να βλέπει το μηχανάκι & να μπορεί να αντιλαμβάνεται διάφορα τεχνικά πάνω από τα τυπικά, τα οποία ξέρω και εγώ, τότε πως να το πάρω? Να το πάρω & να το έχω κακοσυντηρημένο ή να μείνω από καμιά μαλακία του? Εσείς πως το βλέπετε, δε πρέπει να δίνω βάση στο μηχανικό?


p.s Φίλε Ταξιδευτή, είσαι από Ηράκλειο?


:wave2:

950dim
26/05/2007, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Παιδιά μάλλον ναι κλείνω προς το ΚΤΜ. Όσο γι'υτο που λετε ότι αν το γούσταρα θα το έπερνα με κλειστά μάτια, δεν είναι έτσι ρε παιδιά.ΑΝ δε σιγουρέψω ότι θα υπάρχει κάποιο τσακάλι που να μπορεί να βλέπει το μηχανάκι & να μπορεί να αντιλαμβάνεται διάφορα τεχνικά πάνω από τα τυπικά, τα οποία ξέρω και εγώ, τότε πως να το πάρω? Να το πάρω & να το έχω κακοσυντηρημένο ή να μείνω από καμιά μαλακία του? Εσείς πως το βλέπετε, δε πρέπει να δίνω βάση στο μηχανικό?


p.s Φίλε Ταξιδευτή, είσαι από Ηράκλειο?


:wave2:

Δεν ειπε κανεις για ¨κλειστα ματια¨...
πριν αποφασισω να το παρω ¨ζαλισα¨πολυ κοσμο...
εψαχνα σε περιοδικα για τεχνικα στοιχεια,παρακολουθουσα συζητησεις για τυχον προβληματα,ρωτουσα διαφορους...
τρελαμενος φιλος με 950 ηταν ετοιμος να μου δωσει χρηματα εκεινος να το παρω
δε κοιτουσα κανενα αλλο ομως στη κατηγορια του...
το μονο που σκεφτηκα καποια στιγμη ηταν η ιδια η κατηγορια,μηπως πηγαινα σε CBR η ZX636...
Μεχρι που το οδηγησα και....το εκλεισα!
Τελικα για τη καθημερινη χρηση που το ηθελα(και του κανω) οχι απλα με εχει βολεψει,το εχω λατρεψει!

MikeG
26/05/2007, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Δεν ειπε κανεις για ¨κλειστα ματια¨...
πριν αποφασισω να το παρω ¨ζαλισα¨πολυ κοσμο...
εψαχνα σε περιοδικα για τεχνικα στοιχεια,παρακολουθουσα συζητησεις για τυχον προβληματα,ρωτουσα διαφορους...
τρελαμενος φιλος με 950 ηταν ετοιμος να μου δωσει χρηματα εκεινος να το παρω
δε κοιτουσα κανενα αλλο ομως στη κατηγορια του...
το μονο που σκεφτηκα καποια στιγμη ηταν η ιδια η κατηγορια,μηπως πηγαινα σε CBR η ZX636...
Μεχρι που το οδηγησα και....το εκλεισα!
Τελικα για τη καθημερινη χρηση που το ηθελα(και του κανω) οχι απλα με εχει βολεψει,το εχω λατρεψει!

Ελπ'ιζω φίλε να τα καταφέρω & εγώ να αποκτήσω το εργαλείο & να μην έχω κανένα πρόβλημα με service & γενικότερα προβληματάκια. Αλήθεια μήπως θα μπορούσες να μου πεις τι τυχόν προβλήματα σου έχει βγάλει από όταν το πήρες & να με κατατοπήσεις λίγο με τα service (κάθε πόσα χλμ, τι εργασίες, τι κόστος)?
Σε ευχαριστώ πολύ!

:beer: :wave2: :winka:

950dim
26/05/2007, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ελπ'ιζω φίλε να τα καταφέρω & εγώ να αποκτήσω το εργαλείο & να μην έχω κανένα πρόβλημα με service & γενικότερα προβληματάκια. Αλήθεια μήπως θα μπορούσες να μου πεις τι τυχόν προβλήματα σου έχει βγάλει από όταν το πήρες & να με κατατοπήσεις λίγο με τα service (κάθε πόσα χλμ, τι εργασίες, τι κόστος)?
Σε ευχαριστώ πολύ!

:beer: :wave2: :winka:

Ευκολο:)
Το αγορασα περσι τον Απριλιο,καινουργιο,εχω κανει 14200χλμ,
το 1° σερβις ειναι στα 1500χλμ,ναι λιγο νωρις αλλα ετσι λεει η μαμα ΚΤΜ,στα 170 ευρω με λαδια,φιλτρο,βαλβιδες κλπ.
Μετα η πολιτικη στο σερβις αφορα λαδια στα 7500 και καθε 15000 χλμ το σερβις
εγω αλλαζω λαδακια κι ενδιαμεσα με 60 ευρακια
προβλημα κανενα απολυτως,η πιο πιθανη βλαβη ειναι να παρουσιαστει απωλεια υγρων στον υδραυλικο συμπλεκτη της Magura,οπου και επισκευαζεται στην εγγυηση
Το ξαναλεω,το εχω λατρεψει!
Καλη σου επιλογη...

Trickster
26/05/2007, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
μην με πιέζεις τώρα........


ευκαιρία ψάχνει και ο Julius.... :D :cool:


Το βρήκα το βρήκα, να το πώ;;;

Ξεκινά από Super και τελειώνει σε enduro;;;


Για το δίλλημα του Mikeg,

δεν μπορώ να σου πω για το bmw, αλλά το 990 μου (αν και το λίγο καιρό που το έχω) μου κάνει όλες τις χάρες..
Για την πόλη το καταλαβαίνεις οτι δεν του αρέσει και πολύ, ζεσταίνεται, είναι λίγο περίεργο στις χαμηλές ταχύτητες αλλά με την πρώτη γκαζιά τα ξεχνάς όλα..

:beer: :beer:

Ταξιδευτής
26/05/2007, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
p.s Φίλε Ταξιδευτή, είσαι από Ηράκλειο?


:wave2:

Oχι... Μακαρι να ημουν... :rolleyes: Δυστυχως απο Αθηνα. Γιατι; Αν ειναι λογω της περιγραφης της Hellinmoto, πιστεψε με ειναι ετσι all over Greece! Το να ειναι σνομπ τους το μαθαινουν στα training courses! :lol:

MikeG
26/05/2007, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Oχι... Μακαρι να ημουν... :rolleyes: Δυστυχως απο Αθηνα. Γιατι; Αν ειναι λογω της περιγραφης της Hellinmoto, πιστεψε με ειναι ετσι all over Greece! Το να ειναι σνομπ τους το μαθαινουν στα training courses! :lol:

Πάντως snob θα περίμενες να είναι οι της BMW & όχι της KTM ενώ τελικά από ότι διαπιστώνω, τουλάχιστον εδώ στο Ηράκλειο συμβαίνει το αντίθετο. Σας παρακαλώ μη το πάρετε αυτό ως διαμάχη:D .Anyway,ελπίζω να βγάλω άκρη....

:wave2:

dirtbird
26/05/2007, 20:31
Γενικολογείτε και ανακριβιολογείτε..... :confused:

Δηλαδή πήγατε στην Πλαταιών (κέντρο Αθήνας) και σας σνομπάριζαν ή στην αρχή της Βουλιαγμένης?

Εγώ από αυτά τα 2 καταστήματα που έχω εμπειρία δεν έχω δει αυτά που περιγράφετε... :confused: :confused:

MikeG
26/05/2007, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Γενικολογείτε και ανακριβιολογείτε..... :confused:

Δηλαδή πήγατε στην Πλαταιών (κέντρο Αθήνας) και σας σνομπάριζαν ή στην αρχή της Βουλιαγμένης?

Εγώ από αυτά τα 2 καταστήματα που έχω εμπειρία δεν έχω δει αυτά που περιγράφετε... :confused: :confused:

Αναφέρθηκα ότι έχω εμπειρία μόνο εδώ στο Ηράκλειο,επίσης παρακάλεσα αυτό να μη γίνει θέμα διαμάχης πάλι.& από την άλλη εμείς δηλαδή που δε μπορούμε να πάμε Πλαταιών ή Βουλιαγμένης τι πρέπει να κάνουμε?Anyway...

:beer: :wave2:

dirtbird
27/05/2007, 05:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αναφέρθηκα ότι έχω εμπειρία μόνο εδώ στο Ηράκλειο,επίσης παρακάλεσα αυτό να μη γίνει θέμα διαμάχης πάλι.& από την άλλη εμείς δηλαδή που δε μπορούμε να πάμε Πλαταιών ή Βουλιαγμένης τι πρέπει να κάνουμε?Anyway...

:beer: :wave2:

οΚ

:beer: :beer: :sun: :wave2:

MikeG
27/05/2007, 18:45
Από το μεσημέρι σχεδόν διαβάζω ότι ποστ έχω βρει για το ΚΤΜ. Από ότι διάβασα σε κάποιους έχει βγάλει αρκετά προβλήματα, τα οποία ναι μεν καλύπονται στην εγγύηση τα περισσότερα αλλά είναι πιθανόν να σε αφήσουν στη μέση του πουθενά, εξαιρουμένης της τρόμπας συμπλέκτη, το οποίο είναι μάλλον κάτι στάνταρ,απλά περιμένεις να συμβεί.Όσον αφορά με τη τρόμπα αυτό που αποκόμησα ήταν ότι ναι μεν έχουν λύσει το πρόβλημα αλλά σχεδόν κάθε 20000 χλμ την αλλάζεις,κάποιος άλλαξε 4 σε σχετικά λίγα χλμ. Είναι όντως έτσι?
Επίσης τι πρόβλημα δημιουργείται με τη τρόμπα νερού? Είναι συχνή η εμφάνιση του? Κάτι διάβασα ότι το πρόβλημα με τη τρόμπα νερού μπορεί να δημιουργήσει ανάμιξη νερού και λαδιού & να γίνουν όλα καλοκαιρινά.Τι παίζει τελικά? Ρύθμιση βαλβίδων κάθε 7500 χλμ?
& τέλος μήπως υπάρχει κάποιος από Κρήτη ώστε να μου δώσει πληροφορίες για το που το κάνει service στο νησί, να δούμε αν τελικά υπάρχει κανένας καλός.
Ευχαριστώ!Αναμένω απαντήσεις.


:beer: :beer: :wave2:

OldMan
27/05/2007, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
...Θέλω να της πίνω το αίμα εν ολίγεις.
Εν ολίγοις, μπορείς να πάρεις ένα Malaguti Grizzly 10" (όχι 12") και να το παίζεις αιματορουφήχτρας !!! :wave2:

MikeG
27/05/2007, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εν ολίγοις, μπορείς να πάρεις ένα Malaguti Grizzly 10" (όχι 12") και να το παίζεις αιματορουφήχτρας !!! :wave2:


Κάθομαι για διαβάζω το repair manual τώρα. Ελπίζω να καταλάβω μερικά πραγματάκια.
Έφτιαξα το παπί & το σκίζω τώρα.Λες να έρθω με αυτό Άγραφα?:D :D :smokin:

:beer: :beer: :wave2:

OldMan
27/05/2007, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Από το μεσημέρι σχεδόν διαβάζω ότι ποστ έχω βρει για το ΚΤΜ. Από ότι διάβασα σε κάποιους έχει βγάλει αρκετά προβλήματα, τα οποία ναι μεν καλύπονται στην εγγύηση τα περισσότερα αλλά είναι πιθανόν να σε αφήσουν στη μέση του πουθενά, εξαιρουμένης της τρόμπας συμπλέκτη, το οποίο είναι μάλλον κάτι στάνταρ,απλά περιμένεις να συμβεί.Όσον αφορά με τη τρόμπα αυτό που αποκόμησα ήταν ότι ναι μεν έχουν λύσει το πρόβλημα αλλά σχεδόν κάθε 20000 χλμ την αλλάζεις,κάποιος άλλαξε 4 σε σχετικά λίγα χλμ. Είναι όντως έτσι?
Επίσης τι πρόβλημα δημιουργείται με τη τρόμπα νερού? Είναι συχνή η εμφάνιση του? Κάτι διάβασα ότι το πρόβλημα με τη τρόμπα νερού μπορεί να δημιουργήσει ανάμιξη νερού και λαδιού & να γίνουν όλα καλοκαιρινά.Τι παίζει τελικά? Ρύθμιση βαλβίδων κάθε 7500 χλμ?
& τέλος μήπως υπάρχει κάποιος από Κρήτη ώστε να μου δώσει πληροφορίες για το που το κάνει service στο νησί, να δούμε αν τελικά υπάρχει κανένας καλός.
Ευχαριστώ!Αναμένω απαντήσεις.
Ωρέ σύντεκνε...

Έχεις γ@μηθεί για το τι προβλήματα (πιθανά) βγάζει το ΚΤΜ !!
(που σημαίνει ότι θα το πάρεις, αλλιώς θα έπιανες την μετάδοση, την τροφοδοσία, τα ηλεκτρικά και ηλεκτρονικά του ΒΜW και θα ξημερώναμε...)

Πάρτο το γαμήδι...!!! :D

(test ride: πίστα Αγράφων..):beer:

MikeG
27/05/2007, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ωρέ σύντεκνε...

Έχεις γ@μηθεί για το τι προβλήματα (πιθανά) βγάζει το ΚΤΜ !!
(που σημαίνει ότι θα το πάρεις, αλλιώς θα έπιανες την μετάδοση, την τροφοδοσία, τα ηλεκτρικά και ηλεκτρονικά του ΒΜW και θα ξημερώναμε...)

Πάρτο το γαμήδι...!!! :D

(test ride: πίστα Αγράφων..):beer:


Τα προβλήματα του BMW τα ξέρω τα περισσότερα ή σχεδόν όλα γι'αυτό δε ρωτάω για τον κυανό έλικα. & επίσης έχω και λύση σε όλα αυτά τα προβλήματα (όχι εγώ, άλλος).
Το ζήτημα μου είναι να μπορώ να το πάρω το γαμήδι αλλά να υπάρχει και κάποιος να έχει λύση στα τυχόν προβλήματα του!

:beer: :beer: :wave2:

OldMan
27/05/2007, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Το ζήτημα μου είναι να μπορώ να το πάρω το γαμήδι αλλά να υπάρχει και κάποιος να έχει λύση στα τυχόν προβλήματα του!
ΡΕ μαλάκαααααα ...
ΚΤΜ θα πάρεις...!!!
(όχι Γιαπωνέζα νύφη με προικοσύμφωνο...)

Άμα χαλάσει (που θα χαλάσει) ή θα το φτιάξεις ή θα κάθεσαι να το κοιτάς - τελεία και παύλα !!!


Υ.Γ.
Άμα το 950/990 έκανε ότι κάνει και δεν χαλούσε (ή χαλούσε αλλά το φτιάχναν στο πρώτο βενζινάδικο που συναντούσες), υπήρχε περίπτωση να πουληθεί έστω και ένα τμχ άλλης μάρκας στην κατηγορία του ??? :smokin:

MikeG
27/05/2007, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΡΕ μαλάκαααααα ...
ΚΤΜ θα πάρεις...!!!
(όχι Γιαπωνέζα νύφη με προικοσύμφωνο...)

Άμα χαλάσει (που θα χαλάσει) ή θα το φτιάξεις ή θα κάθεσαι να το κοιτάς - τελεία και παύλα !!!


Υ.Γ.
Άμα το 950/990 έκανε ότι κάνει και δεν χαλούσε (ή χαλούσε αλλά το φτιάχναν στο πρώτο βενζινάδικο που συναντούσες), υπήρχε περίπτωση να πουληθεί έστω και ένα τμχ άλλης μάρκας στην κατηγορία του ??? :smokin:


Τώρα με προβλημάτισες πολύ!Θα χαλάσει δηλαδή ε?Ε, άμα χαλάσει θα το βάλω στο καράβι & θα στο πέψω να το κάνεις σα καινούριο! :D :wave2: :smokin:

geo36
29/05/2007, 17:10
Επειδη αδερφε καταλαβαινω πως και εσυ οπως και το 95% των μοτοσυκλετιστων εισαι βιοπαλαιστης δεν παιρνεις κανενα γιαπωνεζικο να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο?Εγω προσωπικα μολις διαπιστωσα πως ενας κλαδος μηχανικων και συνεργειων ζει με το να φτιαχνει ραγισμενες κεφαλες απο κτμ αυτη την φιρμα την διεγραψα δια παντος απο το μυαλο.Τωρα θα μου πεις εχει χαρακτηρα σαν μοτοσυκλετα αλλα αυτο το παραμυθι καλο ειναι οταν εχεις απο πισω και καμμια καλη καβαντζα

Stergios69
29/05/2007, 17:12
Και γιατί δεν παίρνεις ένα άφρικα.. λέω εγώ τώρα... :D :wave2:

OldMan
29/05/2007, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Και γιατί δεν παίρνεις ένα άφρικα.. λέω εγώ τώρα... :D :wave2:
Από σύζυγο Φαρμακοποιού ??? :winka:

Stergios69
29/05/2007, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Από σύζυγο Φαρμακοποιού ??? :winka:
Οχι ρε, αυτό το κρατάμε...
Κανα άλλο, να γλυτώσει και τα ''προβλήματα'' των ΚΤΜ...
Να το φτιάχνει και σε περίπτερο που λέει ο λόγος... :)

Cpt. Haddock
30/05/2007, 08:36
(ρε ΜikeG Θεσσαλονίκη δεν έμενες; Πότε πήγες Ηράκλειο; :confused: )

Στο θέμα μας.

Οδήγα το ΚΤΜ. Αν νιώθεις οτι τό 'χεις, ΠΑΡΤΟ !

Νομίζω το 990 έχει και πιο αναπαυτική σέλα (για ΚΤΜ πάντα) + ABS.

To 1200 θα ειναι καλύτερο σε ασφάλτινα ταξίδια απο πλευράς άνεσης. Αν γράφεις πολλά χλμ τέτοια και λίγο χώμα (όπως εγώ) πάρε αυτό.

(εγώ το γ@μησα τελείως βέβαια γιατι πήρα τον τίγρη :lol: )

:beer:

siakattackj
30/05/2007, 08:50
BMW 1200GS με κλειστά τα μάτια......


κάνε κράτει να μαζέψεις φράγκα και πάρ'το........


και το BMW 1150GS adventure το ίδιο όμορφο, υποδιέστερο όμως, πράμα που εμένα δε με χαλάει, πιστεύω ούτε και σένα...

MikeG
30/05/2007, 09:03
Λοιπόν το Africa απλά δεν υπάρχει καν στον εγκεφαλό μου. Νιώθω ότι είναι πολύ ντουλάπα για μένα.
& μάλλον θέλω & κάτι αρκετά νεώτερο. Όσο για το ΚΤΜ αυτό πρέπει να γίνει. Να οδηγήσω κάποιο & μετά βλέπουμε. Άσε που έχω πληροφορίες ότι κάποιος ετοιμάζεται να ξανακατεύει, οπότε πια δε θα έχω κανένα άγχος ποιος θα φτιάχνει το μηχανάκι.:D :D

:wave2:

Cpt. Haddock
30/05/2007, 09:29
Για μένα το πρόβλημα με το 1200 ειναι οτι δεν αξίζει να πάρεις παρα μόνο το 2007 μοντελο που έχουν βγάλει τη μαλακία το σερβόφρενο...

Άρα μιλάμε για 15000+ ευρώ.

ΚΤΜ βρίσκεις 2nd hand 950 μια χαρα και σε λιγότερα χρήματα.

Αλλα ΟΔΗΓΗΣΕ το για να σιγουρευτείς οτι το καταφέρνεις, ειναι λιγότερο "πολιτισμένο" απο το 1200

:wave2: :beer:

Stergios69
30/05/2007, 09:34
Πάρε ρε mike το 990 να γουσταρεις, πάρε και ένα μάνιουαλ, και κάνε σερβις όποτε ανεβαίνεις Σαλόνικα...

Mr.Bean
05/06/2007, 15:20
Τι έγινε ωρέ σύντεκνε, το πήρες; Είχα κι εγώ το ίδιο δίλημμα. 990 ή GS1200, το Adv. όμως.
Τελικά πήρα το 990 μτχ. Κραδασμούς δεν έχει καθόλου και ταξιδεύεις ανετότατα με 160-180, ένα ή δύο άτομα.
Το BMW μου άρεσε αρκετά, και κάποια στιγμή στο μέλλον θα το πάρω, απλώς σκέφτηκα ότι είναι νωρίς ακόμη γι' αυτό. Μετά από BMW δεν γυρνάς σε ΚΤΜ. Ίσως να ισχύει και το αντίθετο, δεν ξέρω ακόμη. Με το 950 δεν έχω εμπειρία. Οι βλάβες ωστόσο αντιμετωπίζονται. Το μόνο μειονέκτημα του ΚΤΜ που έχω διαπιστώσει μέχρι στιγμής. είναι η αυξημένη κατανάλωση σε σχέση με την μπέμπα.
Σε συμβουλεύω να οδηγήσεις πάντως και το 1200 adv. Τα κιλά και ο όγκος εξαφανίζονται όταν είσαι πάνω του.