PDA

View Full Version : S(h)ag assistant



dirtbird
24/05/2007, 22:27
:winka:


90101

dirtbird
24/05/2007, 22:29
Kαι για όσους δεν κατάλαβαν, πρόκειται για εργαλείο μέτρησης της βύθισης της πίσω ανάρτησης. :sun:

fantacid
24/05/2007, 23:08
το καταλαβανε κ τωρα απορουμε.....

ποσο συχνα μετρας τις αναρτησεις σου που χρειαζεσαι το ενλογω γκατζετακι???


μη μΕ πεις οτι ειναι εργαλειο!?!?!

:lol:

dirtbird
24/05/2007, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
το καταλαβανε κ τωρα απορουμε.....

ποσο συχνα μετρας τις αναρτησεις σου που χρειαζεσαι το ενλογω γκατζετακι???


μη μΕ πεις οτι ειναι εργαλειο!?!?!

:lol:

Πες μου εσύ ΠΩΣ την μετράς να σου πω εγώ πόσο.... :winka:

el_hymador
24/05/2007, 23:15
ενταξει για μετρηση στατικου sag ειναι μια χαρα, μπορεις να το κανεις χωρις βοηθεια...αλλα αν θες να παρεις τιμες με εσενα πανω τι καμνεις; πολυ στραβολεμιασμα ρε παιδι μου.

dirtbird
24/05/2007, 23:21
Ρε γμτ......
δεν πα να δείτε τον rosebird αντί να τα πρήζετε στον dirtbird? :confused: :smokin: :smokin:

To πρόβλημα είναι όταν προσπαθείς μόνος σου να μετρήσεις το race sag (ΜΕ τον αναβάτη επάνω).

Έχει προσπαθήσει να το κάνει κανείς σας με μεταλλικό μέτρο-ταινία?

Δείτε καλύτερα την φωτό.... :confused: :confused:

el_hymador
24/05/2007, 23:27
γιατι δεν καταλαβαινω:confused: ειπα οτι για στατικο sag ΧΩΡΙΣ αναβατη ειναι super το εργαλειο και κανεις και την μετρηση μονος σου....ΜΕ εσενα πανω (και χωρις βοηθεια αλλου) τι θα κανεις; θα γυρισεις το κεφαλι σου 90 μοιρες για να κοιταξεις την διαγραμμιση;:confused:

dirtbird
24/05/2007, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
γιατι δεν καταλαβαινω:confused: ειπα οτι για στατικο sag ΧΩΡΙΣ αναβατη ειναι super το εργαλειο και κανεις και την μετρηση μονος σου....ΜΕ εσενα πανω (και χωρις βοηθεια αλλου) τι θα κανεις; θα γυρισεις το κεφαλι σου 90 μοιρες για να κοιταξεις την διαγραμμιση;:confused:

Όχι. Θα βάλεις το χεράκι σου στο σημείο αναφοράς και ή θα 'ξεκουμπώσεις' το εργαλείο από τον άξονα και θα δεις την μέτρηση, ή θα κατέβεις από την μοτό κρατώντας το χέρι σου πάνω στο εργαλείο.

Πίστεψε με, περίπου έτσι το έκανα με την ταινία (facom μάλιστα) και δεν ήταν εφικτό λόγω του ότι η ταινία λόγω ελαστικοτήτων, έφευγε από κει που την 'μάγκωνα' σε μία εσοχή του ψαλιδιού (πάνω από το κόντρα παξιμάδι στη φωτό).

Το εργαλείο, έχει πείρο ο οποίος φωλιάζει μέσα στον άξονα του τροχού (ΔΕν φαίνεται στη φωτό).

el_hymador
25/05/2007, 00:02
παγκοσμια πατεντα:D

αν ειχε τομη στην μεση οπου μεσα κινουταν ενας συρταρωτος δεικτης ο οποιος θα εμενε στην μετρηση με τον αναβατη καθιστο πανω;


90110

kiriakost
25/05/2007, 00:05
Να σε καλά dirtbird .. :)

Καλή η πρόταση ... μόλις έφτασε το νέο μου αμορτισέρ , και πιθανώς να χρειαστώ να το ρυθμίσω .
Είναι σεταρισμένο για 80 κιλά αναβάτη, και εγώ είμαι 115 ! :smokin:

.


90111

fantacid
25/05/2007, 00:05
στη τελικη ανεβαινεις κ καθεσαι αναποδα....(μπρος-πισω οχι πανω-κατω!!!)

zireous
25/05/2007, 00:06
Θές ακόμα πιο παγκόσμια πατέντα;


Πάρε ένα κομμάτι ξύλο λεπτό (ωσάν το ειδικό εργαλείο, αλλά τσάμπα), και δύο λαστιχάκια... :lol:

kiriakost
25/05/2007, 00:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Θές ακόμα πιο παγκόσμια πατέντα;

Να πω εγω μια ... παίρνεις τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία .... και σου λένε , σφίξε την προ-φόρτιση 3 στροφές , και θα έρθει στα κιλά σου το αμορτισέρ !! ;)

STOYBI
25/05/2007, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Θές ακόμα πιο παγκόσμια πατέντα;


Πάρε ένα κομμάτι ξύλο λεπτό (ωσάν το ειδικό εργαλείο, αλλά τσάμπα), και δύο λαστιχάκια... :lol:

Τις εχουν καταργησει πια αυτες......

Πουλανε μεταλικες πια...... Σφεντονες.... :uplate:

STOYBI
25/05/2007, 00:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Να πω εγω μια ... παίρνεις τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία .... και σου λένε , σφίξε την προ-φόρτιση 3 στροφές , και θα έρθει στα κιλά σου το αμορτισέρ !! ;)

Κριμα που δεν θα ειναι εικονοτηλεφωνο......:(

Για να δεις την φατσα αυτουνου που θα τον ρωτησεις...... :D

:wave2:

kiriakost
25/05/2007, 00:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Κριμα που δεν θα ειναι εικονοτηλεφωνο......:(

Για να δεις την φατσα αυτουνου που θα τον ρωτησεις...... :D

:wave2:


:wave2:

Οκ, υπάρχει και το τυφλό σύστημα , αλλά όχι ,
ότι ακυρώνει την δουλειά που γίνεται με την μέτρηση. ;)

zireous
25/05/2007, 01:25
Πλάκα πλάκα, δεν το έχετε σκεφτεί;

Αν σε ένα ξύλο βάλετε δύο λάστιχα μπορείτε να έχετε άνετα και το σημείο που η ανάρτηση είναι σκέτη, και υπό βύθιση.

Μετά μετράτε την απόσταση και τέλος.

Δύσκολο έ; :rolleyes:

kiriakost
25/05/2007, 01:33
Εμεις στο χωριό μας για να μετρήσουμε το S(h)ag , χρειαζόμαστε τρία άτομα .

1) τον αναβάτη
2) Τον ξάδερφο του αναβάτη ( που κρατάει τον αναβάτη να μην τουμπάρει )
3) Τον περαστικό που θα κοιτάει το μέτρο ..


:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

zireous
25/05/2007, 01:38
Σωστός, αλλά καλού κακού βρες και άλλον ένα να βιντεοσκοπήσει τη τούμπα που θα παιχτεί, μπας και το δούμε και στο youtube... :lol:

dirtbird
25/05/2007, 05:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Να σε καλά dirtbird .. :)

Καλή η πρόταση ... μόλις έφτασε το νέο μου αμορτισέρ , και πιθανώς να χρειαστώ να το ρυθμίσω .
Είναι σεταρισμένο για 80 κιλά αναβάτη, και εγώ είμαι 115 ! :smokin:

.

Κόλλα τα αυτοκόλλητα του Bitu(r)bo στο ψαλίδι και θα είσαι μια χαρά :rolleyes: :rolleyes:

dirtbird
25/05/2007, 05:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Να πω εγω μια ... παίρνεις τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία .... και σου λένε , σφίξε την προ-φόρτιση 3 στροφές , και θα έρθει στα κιλά σου το αμορτισέρ !! ;)

Οr better......

Sit on the bloody thing




.............


directly :winka:

dirtbird
25/05/2007, 05:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Πλάκα πλάκα, δεν το έχετε σκεφτεί;

Αν σε ένα ξύλο βάλετε δύο λάστιχα μπορείτε να έχετε άνετα και το σημείο που η ανάρτηση είναι σκέτη, και υπό βύθιση.

Μετά μετράτε την απόσταση και τέλος.

Δύσκολο έ; :rolleyes:

ξέχασες την βαζελίνη.... :D :D


για να γλιστράνε τα λάστιχα ντε..... :winka:

sapila racing
25/05/2007, 10:19
Για μέτρηση sag εχουμε και φίλους να την κρατάνε.

Για shag, οχι με τους φίλους :nono: :lol:

dirtbird
25/05/2007, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Για μέτρηση sag εχουμε και φίλους να την κρατάνε.

nono: :lol:

Θίγεις ένα ευαίσθητο θέμα :rolleyes: :lol: :lol:

είναι κουρασμένοι από το baby sitting :bigcry: :bigcry:

stefanos
25/05/2007, 12:34
Ξέχασα το αποστασιόμετρο leizer σε ένα πιλαρ στην Καλλιθέα ρε γαμώτο αλλιώς θα σε έφτιαχνα.(βέβαια δεν ήταν πορτοκαλί)

dirtbird
25/05/2007, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
(βέβαια δεν ήταν πορτοκαλί)

δε @αμιέται.... ας είναι και μπλε :cool:

stefanos
25/05/2007, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
δε @αμιέται.... ας είναι και μπλε :cool:

Ε καλά μόλις βρώ κανα 400 και πάρω άλλο θα το οργανώσουμε.
κάπου κρυφά όμως γιατί αν μας πάρουν χαμπάρι θα φάμε πολυ κράξιμο. :rolleyes:

kiriakost
25/05/2007, 22:44
Βρε συ dirtbird :( :mad: :mad:

ΕΙΣΕ ΠΟΛΥ ΕΡΙΣΤΙΚΟΣ ΡΕ ΦΙΛΕ .. όλο ειρωνεία και ηλίθια σχόλια !! άντε κανε μας την χάρη !!

Εσυ συμπεριφέρεσαι χειρότερα από την Λαμπίρη στα μεσημεριάτικες εκπομπές του κώλου , σύνελθε γιατί αλλιώς θα σου γυρίσω την πλάτη ..

fantacid
25/05/2007, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Βρε συ dirtbird :( :mad: :mad:

ΕΙΣΕ ΠΟΛΥ ΕΡΙΣΤΙΚΟΣ ΡΕ ΦΙΛΕ .. όλο ειρωνεία και ηλίθια σχόλια !! άντε κανε μας την χάρη !!

Εσυ συμπεριφέρεσαι χειρότερα από την Λαμπίρη στα μεσημεριάτικες εκπομπές του κώλου , σύνελθε γιατί αλλιώς θα σου γυρίσω την πλάτη ..

παλι η ιδια ιστορια.........

ρε κυριακο μπες λιγο στο πνευμα κ ασε τους παλιους να σε πουνε μια μλκια παραπανω!

κ να σε σιγουρος οτι εαν μπορουν να σε βοηθησουν θα το κανουν -με το τροπο τους καμια φορα-

τσιιιιιιιιιιιιιιιιιιιλ μαν

παρε κ μια μπυρα να την ακουσεις αλλιως

:beer:

zireous
26/05/2007, 04:00
Το πιο high tech πάντως (no gadgets λέμε, χλιδή) είναι 2 δορυφόροι, και απλά λες στη γραμματέα σου να κάνει δύο κλικ στο ίντερνετ μία ενώ είσαι πάνω στη μηχανή και μία όταν λείπεις -ενίοτε το προτιμούν στρατηγοί και πλανητάρχες λόγω πρόσβασης σε military δορυφορικά κόλπα ακριβείας. :lol:

dirtbird
26/05/2007, 04:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Βρε συ dirtbird :( :mad: :mad:

ΕΙΣΕ ΠΟΛΥ ΕΡΙΣΤΙΚΟΣ ΡΕ ΦΙΛΕ .. όλο ειρωνεία και ηλίθια σχόλια !! άντε κανε μας την χάρη !!

Εσυ συμπεριφέρεσαι χειρότερα από την Λαμπίρη στα μεσημεριάτικες εκπομπές του κώλου , σύνελθε γιατί αλλιώς θα σου γυρίσω την πλάτη ..

Ρε συ ΑX-lover...

Μην μου ξαναγράψεις τη γνώμη σου για κάτι που με απασχολεί ή συζητάω εδώ μέσα και θα στο ανταποδώσω στο πολλαπλάσιο.....

άντε παλικάρι μου, άντε στο καλό....:smokin: :smokin:

dirtbird
26/05/2007, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Βρε συ dirtbird :( :mad: :mad:

ΕΙΣΕ ΠΟΛΥ ΕΡΙΣΤΙΚΟΣ ΡΕ ΦΙΛΕ .. όλο ειρωνεία και ηλίθια σχόλια !! άντε κανε μας την χάρη !!

Εσυ συμπεριφέρεσαι χειρότερα από την Λαμπίρη στα μεσημεριάτικες εκπομπές του κώλου , σύνελθε γιατί αλλιώς θα σου γυρίσω την πλάτη ..

Επίσης θα ήθελα να σου συστήσω αφού -επιεικώς- δεν είσαι σε θέση να αντιληφθείς το ύφος και τα σχόλια μου, να είσαι πιο προσεκτικός με τους χαρακτηρισμούς σου.

:mad: :mad:

kiriakost
26/05/2007, 09:35
Φιλε ... ξεκινάς ενα θέμα .... που πραγματικά έχει αξία .... και αντί να γίνει συντριβάνι γνώσης ... αρχίζεις τα Rol eyes και τα ανεξήγητα πειράγματα ..

Ετσι έκανε και η Μήδεια .. σκότωνε τα παιδιά της .

Οταν αποφασίσεις , να ξοδεύεις περισσότερο μελάνη στις απαντήσεις σου, ωστε να αρχίζουν να φαίνονται ως καλοπροαίρετες , τότε θα αρχίσω να συμμετέχω ξανά σε αυτές ..

Ετσι λοιπών απο σήμερα όπου βλέπω θέμα από dirtbird , θα απέχω ... διότι σίγουρα θα είναι ένα άλλο ναρκοπέδιο , δημιουργίας παρεξηγήσεων .


Δεν είναι υποχρέωση κανενός μέλους , να πηγαίνει για ψυχανάλυση με σκοπώ να αποκωδικοποιεί τις αόρατες προθέσεις , η το τι στο καλό έχουν στο πίσω μέρος του κεφαλιού τους , τα άλλα άτομα, σε αυτό το , η το κάθε φορουμ.

Συμπέρασμα .. συνεχίστε την κουβεντούλα περί του κύριου θεματος , και αφήστε με εμένα , να είμαι εγώ το μυστήριο τραίνο του φόρουμ .. έχω συνηθίσει πια να έχω αυτό τον τίτλο , αλλά ταυτόχρονα και την ησυχία μου. :)

OldMan
27/05/2007, 01:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Βρε συ dirtbird :( :mad: :mad:
ΕΙΣΕ ΠΟΛΥ ΕΡΙΣΤΙΚΟΣ ΡΕ ΦΙΛΕ .. όλο ειρωνεία και ηλίθια σχόλια !! άντε κανε μας την χάρη !!
Δεν το βγάζω στις Διαμάχες, γιατί πρόκειται για παρεξήγηση επί Τεχνικού ζητήματος...!!!


Φίλε Κυριάκο, όταν γράφεις το παρακάτω:

Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Είναι σεταρισμένο για 80 κιλά αναβάτη, και εγώ είμαι 115 ! :smokin:
Μάλλον ΕΣΥ είσαι εριστικός !!!
(εκτός αν μας ειρωνεύεσαι...):D


Υ.Γ.
Την περίπτωση να μιλάς ειλικρινά ΔΕΝ την λαμβάνω υπόψη, γιατί σε προσβάλει περισσότερο από τις άλλες !! :wave2:

Vstrommer71
27/05/2007, 01:22
:a014: :a014: :a014:

Nikoskazer2000
27/05/2007, 01:39
_

Nikoskazer2000
27/05/2007, 01:41
EVERYBODY CHILL MOOON......


90310

kiriakost
27/05/2007, 02:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Συμπέρασμα .. συνεχίστε την κουβεντούλα περί του κύριου θεματος , και αφήστε με εμένα , να είμαι εγώ το μυστήριο τραίνο του φόρουμ .. έχω συνηθίσει πια , να έχω αυτό τον τίτλο , αλλά ταυτόχρονα και την ησυχία μου. :)

Oldman .... Αφιερωμένο .... βρε μελαχρινάκι με πότισες φαρμάκι, ... με πότισες φαρμάκι βρε μελαχρινάκι. :wave2:

OldMan
27/05/2007, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Oldman .... Αφιερωμένο .... βρε μελαχρινάκι με πότισες φαρμάκι, ... με πότισες φαρμάκι βρε μελαχρινάκι. :wave2:
Ρε συ...

Ξημερώματα γράψαμε και οι 2 αλλά εσύ μΕ φαίνεται ότι διατελούσες εν ευθυμία ...:lol:


Υ.Γ.
Μπορείς να παρεξηγηθείς όσο θέλεις, αλλά προσπάθησε να καταλάβεις το "γιατί" !! :wave2:

dirtbird
27/05/2007, 18:58
Μετά λοιπόν τα ως επί το πλείστον άσχετα σχόλια με το εργαλείο και τη διαδικασία μέτρησης του βυθίσματος της πίσω ανάρτησης που προηγήθηκαν, ας δούμε λίγο την χρήση του και χρησιμότητα του.

Καταρχάς, να σημειώσω ότι μία αλλαγή της προφόρτισης του ελατηρίου της τάξης των 2 χιλιοστών -που συνήθως αντιστοιχεί σε περίπου 1 και κάτι περιστροφή του δακτυλίου προφόρτισης- επιφέρει αντιληπτή αλλαγή στο ζύγισμα (περισσότερο σε μοτό δρόμου) ή/και στη συμπεριφορά της μοτό σε ανωμαλίες του τεραίν (ευκολότερα αντιληπτό σε μοτό εκτός δρόμου).

Στις μοτό εκτός δρόμου για να ρυθμίσουμε 'σωστά΄την προφόρτιση της πίσω ανάρτησης ακολουθούμε τον GROS -golden rule of sag ή χρυσός κανόνας της υποχώρησης (της ανάρτησης)- ο οποίος λέει -για τις μοτό εκτός δρόμου- ότι η πίσω ανάρτηση πρέπει να βυθίζεται 10%(της συνολικής της διαδρομής) με το βάρος της μοτό (στατικό βύθισμα ή static sag) και 30% με τον αναβάτη επάνω (δυναμικό βύθισμα ή race sag).

Mάλιστα...... :rolleyes: :rolleyes:

Δηλαδή είτε κάνουμε εντούρο, είτε μότοκρος είτε σουπερκρος θα πρέπει να έχουμε το ίδιο ελατήριο που θα ικανοποιεί τον παραπάνω κανόνα.............

ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ..

Ο GROS επαρκεί ως σημείο εκκίνησης. Από κει κι έπειτα μπαίνουν στο παιχνίδι (εκτός της χρήσης που προορίζεται η μοτό) και οι προτιμήσεις του αναβάτη (που φυσικά είναι άμεσα συνδεδεμένες και με τις εμπειρίες του και την ικανότητα αντίληψης που έχει).

Έχοντας κατά νου τα παραπάνω, είναι αρκετά σημαντικό να υπάρχει επαναληψιμότητα στην ακρίβεια των μετρήσεων αφού θα γίνουν αρκετές αλλαγές μέχρι το επιθυμητό, άλλες μεγάλες (αλλαγή ελατηρίου), άλλες μικρές (αλλαγή της προφόρτισης) αλλά εξίσου σημαντικές.

Στο παραπάνω βοηθάει το εν λόγω εργαλείο σε σχέση με μία μεζούρα ή μία ταινία, ειδικά εάν δεν υπάρχει πάντα διαθέσιμη βοήθεια (κάποιος να μετράει).

Στην παρακάτω φωτό βλέπετε το sag tool τοποθετημένο.
Πρέπει να βγει το παξιμάδι του άξονα ώστε να 'φωλιάσει' μέσα (στον άξονα) ο πείρος του εργαλείου.


90352

OldMan
27/05/2007, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Στις μοτό εκτός δρόμου για να ρυθμίσουμε 'σωστά΄την προφόρτιση της πίσω ανάρτησης ακολουθούμε τον GROS -golden rule of sag ή χρυσός κανόνας της υποχώρησης (της ανάρτησης)- ο οποίος λέει -για τις μοτό εκτός δρόμου- ότι η πίσω ανάρτηση πρέπει να βυθίζεται 10%(της συνολικής της διαδρομής) με το βάρος της μοτό (στατικό βύθισμα ή static sag) και 30% με τον αναβάτη επάνω (δυναμικό βύθισμα ή race sag).
Δεν το λέει ο "χρυσός κανόνας" mon cheri, αλλά τα συνεργεία που ΔΕΝ έχουν manual των μοτό !!! :D


Υ.Γ.
Μην νευριάζεις (ούτε η γάτα σου), αλλά unfortunately αυτό συμβαίνει!!!:beer:

dirtbird
27/05/2007, 19:05
Να σημειώσω ότι πολλά από αυτά που έγραψα παραπάνω (και περισσότερα), τα έχει καταγράψει και στικάρει ο oldman.

Καλό θα ήταν πριν γράψουμε την -όποια- άποψη μας, να έχουμε αντιληφθεί περί τίνος συζητάμε. :cool:

dirtbird
27/05/2007, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν το λέει ο "χρυσός κανόνας" mon cheri, αλλά τα συνεργεία που ΔΕΝ έχουν manual των μοτό !!! :D


Υ.Γ.
Μην νευριάζεις (ούτε η γάτα σου), αλλά unfortunately αυτό συμβαίνει!!!:beer:

Μην φύγεις, ....έρχεται... :winka: (και να σκεφθείς ότι τα παραπάνω τα έγραφα από μνήμης και ... της όποιας εμπειρίας).... :winka: :winka: :winka:

OldMan
27/05/2007, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Στην παρακάτω φωτό βλέπετε το sag tool τοποθετημένο.
Πρέπει να βγει το παξιμάδι του άξονα ώστε να 'φωλιάσει' μέσα (στον άξονα) ο πείρος του εργαλείου.
:confused: :look: :confused:

(άμα βγάλεις την μαύρη τάπα του άξονα, δεν μπαίνει ???)

dirtbird
27/05/2007, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:confused: :look: :confused:

(άμα βγάλεις την μαύρη τάπα του άξονα, δεν μπαίνει ???)

Άμα εσύ μπορέσεις να την βγάλεις χωρίς να την κάνεις π@#^άνα, σου κάνω τα εισιτήρια

Είπαμε... παραμένει κούτα το μηχανάκι :smilea:

dirtbird
27/05/2007, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν το λέει ο "χρυσός κανόνας" mon cheri, αλλά τα συνεργεία που ΔΕΝ έχουν manual των μοτό !!! :D


Υ.Γ.
Μην νευριάζεις (ούτε η γάτα σου), αλλά unfortunately αυτό συμβαίνει!!!:beer:

My cat is pissed..... :cool: :lol: :lol: :beer: :wave2:

Yπενθυμίζω... διαδρομή πίσω ανάρτησης 335mm


90357

dirtbird
27/05/2007, 19:21
Nα συνεχίσω (λίγα έχω ακόμα)?:confused: :confused:

OldMan
27/05/2007, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Άμα εσύ μπορέσεις να την βγάλεις χωρίς να την κάνεις π@#^άνα, σου κάνω τα εισιτήρια
Θα ανοίξεις μια τρύπα 8mm από την μια μεριά (και θα βάλεις λαστιχένια ή πλαστική τάπα) και από αυτήν θα περνάς ένα αξονάκι και θα σπρώχνεις την απέναντι τάπα να βγει !!!



είπε αυτός που χάνει μόνιμα τις τάπες του στο βουνό και του βάζουν στο συνεργείο κάθε φορά καινούριες... :lol: :rotflmao:

dirtbird
27/05/2007, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θα ανοίξεις μια τρύπα 8mm από την μια μεριά (και θα βάλεις λαστιχένια ή πλαστική τάπα) και από αυτήν θα περνάς ένα αξονάκι και θα σπρώχνεις την απέναντι τάπα να βγει !!!



είπε αυτός που χάνει μόνιμα τις τάπες του στο βουνό και του βάζουν στο συνεργείο κάθε φορά καινούριες... :lol: :rotflmao:

Και μόνο στην ιδέα του τρυπανιού στην 'ΚΟΥΤΑ" ΤΜ έχω ήδη ανατριχιάσει :a53:

Ποιός σου είπε ότι διαθέτω τρυπάνι? :a13:

Προτιμώ να βγάλω τον σιγαστήρα παρά να προκαλέσω ανήκε(ου)στες βλάβες... :blush: :blush:

dirtbird
27/05/2007, 19:29
Στο πάνω μέρος με τη βοήθεια αυτοκόλλητου, σημειώνουμε το σημείο αναφοράς (datum point), όπου θα πάρουμε τις μετρήσεις.......

OldMan
27/05/2007, 19:32
Προφανώς μιλάς για το 90 - 105 mm riding sag !!!

Αυτό ισχύει στα EXC (εν μέρει και λόγω απουσίας μοχλικού) αλλά ΔΕΝ ισχύει για όλα τα χωμάτινα μηχανάκια !!!

(κάποιοι πάνε να τα "μπαλώσουνε" με ελατήρια μεταβλητής σκληρότητας, αλλά φέυ..:sad: )


90358

dirtbird
27/05/2007, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Στο πάνω μέρος με τη βοήθεια αυτοκόλλητου, σημειώνουμε το σημείο αναφοράς (datum point), όπου θα πάρουμε τις μετρήσεις.......

....και με τον τροχό κρεμασμένο, ΄μηδενίζουμε το εργαλείο....


90359

dirtbird
27/05/2007, 19:37
... ολισθαίνοντας και ασφλίζοντας με τη βοήθεια της βίδας που είναι ομόκεντρη με τον πείρο που φωλιάζει στον άξονα.


90360

dirtbird
27/05/2007, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Προφανώς μιλάς για το 90 - 105 mm riding sag !!!



95.... :smokin:


ή είσαι hard ass ή δεν είσαι...

OldMan
27/05/2007, 19:46
Άσχετο, αλλά το θυμήθηκα ...

Στην βίδα του ρεγουλατόρου (κυρίως στην δεξιά) να βάζεις ΟΣΟ ΣΥΧΝΑ μπορείς penetrating oil, για να γλυτώσεις μετέπειτα μηχανουργικές κατεργασίες...
(χωρίς να ξεσφίγγεις το παξιμάδι του άξονα - απλά λασκάρεις το "κόντρα" παξιμάδι της βίδας και την βιδώνεις όσο πάει με αντισκωριακό στα πάσα...)

Υ.Γ.
Κάντο, γιατί θα κλαις αργότερα !!! :beer:

OldMan
27/05/2007, 19:47
Το σχήμα ρε μαλάκαααααα....:look:


90361

dirtbird
27/05/2007, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Άσχετο, αλλά το θυμήθηκα ...

Στην βίδα του ρεγουλατόρου (κυρίως στην δεξιά) να βάζεις ΟΣΟ ΣΥΧΝΑ μπορείς penetrating oil, για να γλυτώσεις μετέπειτα μηχανουργικές κατεργασίες...
(χωρίς να ξεσφίγγεις το παξιμάδι του άξονα - απλά λασκάρεις το "κόντρα" παξιμάδι της βίδας και την βιδώνεις όσο πάει με αντισκωριακό στα πάσα...)

Υ.Γ.
Κάντο, γιατί θα κλαις αργότερα !!! :beer: Εσένα σου φαίνεται στεγνή? :winka:

Μέχρι στιγμής έχει αφαιρεθεί-καθαριστεί-λιπανθεί με το γνωστό μυστικό γράσσο χαλκού (κι ας είναι γκρι) σε σπρευ, δις.:winka: :beer: :wave2:

Ακόμα θυμάμαι τι είχε πάθει ο Katanas πέρυσι....

zireous
27/05/2007, 20:19
Επειδή το σπάμαρα ανηλεώς το τόπικ μέχρι να καταλάβω ότι όντως παίζει πρόβλημα για τον dirtbird, στο λινκ παρακάτω πάντως δείχνει τον αναβάτη όρθιο στα μαρσπιέ για να βρεθεί το C (ελπίζω το A να το βγάζεις σωστά με τη μηχανή εκτός εδάφους):

http://www.thumpertalk.com/forum/showthread.php?t=271134

Λέει και διάφορα άλλα ωραία.

dirtbird
27/05/2007, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Επειδή το σπάμαρα ανηλεώς το τόπικ μέχρι να καταλάβω ότι όντως παίζει πρόβλημα για τον dirtbird,

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το παραπάνω... :confused:

OldMan
27/05/2007, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
δείχνει τον αναβάτη όρθιο στα μαρσπιέ για να βρεθεί το C
Σωστό, για 2 λόγους ...

1. Η εκτός δρόμου οδήγηση γίνεται με τον αναβάτη όρθιο, οπότε η ρύθμιση του δυναμικού (riding) sag πρέπει να γίνεται με αυτήν την κατανομή βάρους (η οποία είναι ΟΝΤΩΣ διαφορετική από αυτήν του "καθιστού" αναβάτη" !!).

2. Οι μετρήσεις των sags γίνονται ΚΑΙ πολλές φορές η κάθε μία (με μέσο όρο) ΚΑΙ μετά από διαδοχικές συμπιέσεις/εκτονώσεις της ανάρτησης (τον ρόλο του "συμπιεστή" τον παίζει ο όρθιος αναβάτης !!)


Υ.Γ.
Τι πρόβλημα παίζει για τον Dirtbird ??? :confused:
(εκτός από το ύψος του που είναι μικρό για τα κιλά του ....):lol:

zireous
27/05/2007, 20:39
Καλά άμα θεωρείς εύκολο το κόλπο με τους δορυφόρους εντάξει. :lol:

Εγώ το βλέπω πάντως πολύ δύσκολο το να μετρήσεις σωστά το sag ενώ είσαι πάνω στη μηχανή μόνος σου -ακόμα και με το ειδικό εργαλείο.

dirtbird
27/05/2007, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Καλά άμα θεωρείς εύκολο το κόλπο με τους δορυφόρους εντάξει. :lol:



Αααααα.... :lol:
βασιζόμουν πάνω σου, αφού το ανέφερες φαντάστηκα θα είχες και τις άκρες αν το χρειαζόμουν.

Σε όσα αναφέρεστε (και ο old) περί θέσης αναβάτη, επιμελώς και εσκεμμένως έχω αποφύγει οποιοδήποτε σχόλιο.

μίνι γκάλλοπ: τι φοράτε όταν μετράτε το sag σας? :winka:

dirtbird
27/05/2007, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Η εκτός δρόμου οδήγηση γίνεται με τον αναβάτη όρθιο


κι εγώ που νόμιζα ότι οδηγάς όρθιος ΜΟΝΟ όταν σε βγάζουν φωτογραφία.... :rotflmao: :rotflmao:


(εκτός από το ύψος του που είναι μικρό για τα κιλά του ....)

ο πολύς ευαγγελάτος βλάπτει :winka:

OldMan
27/05/2007, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
κι εγώ που νόμιζα ότι οδηγάς όρθιος ΜΟΝΟ όταν σε βγάζουν φωτογραφία.... :rotflmao: :rotflmao:
Γελάμε επειδή από το '05 και μετά τα EXC σταματήσαν να βάφουν μαύρο τον σκελετό τους και βάλανε κάτι σαν σέλα ??? :D :mad: :D

dirtbird
27/05/2007, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γελάμε επειδή από το '05 και μετά τα EXC σταματήσαν να βάφουν μαύρο τον σκελετό τους και βάλανε κάτι σαν σέλα ??? :D :mad: :D

Μπααα..
και σήμερα που οδήγησα του Χουλιους δεν ήταν και πολύ καλύτερο (και το δικό μου φοράει την 'ψηλή' που είναι και σημαντικά σκληρότερη)...


εννοείς το υποπλαίσιο μάλλον (το οποίο όμως είναι αλουμινένιο) γιατί και εμένα ο σκελετός μαύρος είναι.. :confused: :confused:

OldMan
27/05/2007, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
εννοείς το υποπλαίσιο μάλλον (το οποίο όμως είναι αλουμινένιο) γιατί και εμένα ο σκελετός μαύρος είναι..:confused: :confused:
Τρόπος του λέγειν....

(όποιος πρωτοκάθεται σε σέλα EXC ρωτάει αν υπάρχει όντως σέλα ή απλά είναι βαμένος μαύρος στο σημείο αυτό ο σκελετός...) :lol: :beer:

STOYBI
27/05/2007, 23:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γελάμε επειδή από το '05 και μετά τα EXC σταματήσαν να βάφουν μαύρο τον σκελετό τους και βάλανε κάτι σαν σέλα ??? :D :mad: :D

Ενω απο το 05 και πριν ????? :uplate:

:lol: :lol: :lol:

Αντωνη..... :rolleyes:

Πες μου οτι δεν εχεις βαλει σελα απο bmw στο δικο σου ???

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ιδια σκατα ακριβως ειναι .... Μονο που απο τα 03 και περα ισιωνουν περισσοτερο στο ντεποζιτο ( λεπτομερεια που βολεψε τους ορθιους και γ@μησε τους καθιστους ) !!!

:wave2:

dirtbird
28/05/2007, 06:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
.... Μονο που απο τα 03 και περα ισιωνουν περισσοτερο στο ντεποζιτο ( λεπτομερεια που βολεψε τους ορθιους και γ@μησε τους καθιστους ) !!!

:wave2:

Γιατί ρε θείο? :confused: :confused:

Εμένα με βολεύει καλύτερα η ψηλή που είναι και πιο ίσια όταν θέλω να 'πάω' εμπρός...

έτσι νομίζω δηλαδή :rolleyes:

stefanos
28/05/2007, 09:18
Δεν νομίζω να σου πήραν πάνω απο 0.32 € για την μεζούρα..........

dirtbird
28/05/2007, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δεν νομίζω να σου πήραν πάνω απο 0.32 € για την μεζούρα..........

τη δουλειά σου......:smokin: :smokin: :ZZZ:

STOYBI
28/05/2007, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Γιατί ρε θείο? :confused: :confused:

Εμένα με βολεύει καλύτερα η ψηλή που είναι και πιο ίσια όταν θέλω να 'πάω' εμπρός...

έτσι νομίζω δηλαδή :rolleyes:

Θειο ??? :eek: Ακου πως με λεει.... Παιδι πραμα !!! :a26:

:lol: :lol:

Με το 400σαρι με βολευε η κοντρα με το σωμα στο ντεποζιτο οταν κουραζομουν, και δεν με κολλαγε τερμα στο τιμονι οπως γινετε με το 450, και να τραβανε ολο το ζορι μονο τα χερια για να κρατηθεις στα μεγαλα κατηφορικα και στα αποτομα φρενα στις φουρκετες ....:winka:



:wave2:

dirtbird
28/05/2007, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Θειο ??? :eek: Ακου πως με λεει.... Παιδι πραμα !!! :a26:

:lol: :lol:

Με το 400σαρι με βολευε η κοντρα με το σωμα στο ντεποζιτο οταν κουραζομουν, και δεν με κολλαγε τερμα στο τιμονι οπως γινετε με το 450, και να τραβανε ολο το ζορι μονο τα χερια για να κρατηθεις στα μεγαλα κατηφορικα και στα αποτομα φρενα στις φουρκετες ....:winka:



:wave2:

Γούστα είναι αυτά, δεν έχει σωστό ή λάθος... :smilea:

STOYBI
28/05/2007, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Γούστα είναι αυτά, δεν έχει σωστό ή λάθος... :smilea:

Δεν ειπα αν ειναι σωστό ή λάθος... :rolleyes:

Προσωπικος τροπος δικος μου.... :D

:wave2:

dirtbird
07/06/2007, 05:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


2. Οι μετρήσεις των sags γίνονται ΚΑΙ πολλές φορές η κάθε μία (με μέσο όρο) ΚΑΙ μετά από διαδοχικές συμπιέσεις/εκτονώσεις της ανάρτησης (τον ρόλο του "συμπιεστή" τον παίζει ο όρθιος αναβάτης !!)


Aκόμα και όταν δεν έχεις μοχλικό? :rolleyes: :rolleyes: (άλλο το πολλές, άλλο το δυο-τρεις:winka: )