PDA

View Full Version : Τεύχος περιοδικού 0-300...



ALEXPS
25/05/2007, 09:40
...Νο 164 – 1η Μαΐου 2007.

Σελίδα 175.

Υπάρχει αναφορά για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εντουρο, για τον 3ο γύρο ο οποίος πραγματοποιήθηκε στις 15/4 στον Πύργο.
Στην σελίδα που αναφέρω πιο πάνω έχει διάφορες φωτογραφίες.
Μια από αυτές και για την ακρίβεια αυτή με τον αριθμό σχολιασμού 06 δείχνει έναν αναβάτη που έλαβε μέρος με ένα ON – OFF μηχανάκι και τον αριθμό συμμετοχής 668.
Ο σχολιασμός που ακολουθεί αυτήν την φωτογραφία είναι ο εξής:
«Εν έτη 2007 δεν περιμέναμε ότι θα συμμετάσχουν στο Πανελλήνιο Enduro μοτοσυκλέτες on – off και φλασάκια! Απλά κρίμα...»
Κρίμα? ΚΡΙΜΑ??? Κρίμα ως προς τι κύριοι????
Κρίμα επειδή ένας άνθρωπος που γουστάρει τις μοτοσυκλέτες, που γουστάρει το εντούρο αλλά επειδή μπορεί ο άνθρωπος να ΜΗΝ έχει την οικονομική δυνατότητα να αγοράσει ένα από τα σούπερ εργαλεία που έχουν οι υπόλοιποι, που κάνει το κέφι του??
Τι έγινε ρε παιδιά??
Σας χάλασε το image?? Σας χάλασε την εικόνα??
Για ποια εικόνα μιλάτε???
Παρακολουθώ τα περιοδικά μοτοσυκλέτας πάνω από μια δεκαετία!!
Ποτέ μα ποτέ δεν έχω στείλει καμία επιστολή διαμαρτυρίας ή κριτικής!!
Σας διαβάζω από τότε που όλοι εσείς ήσασταν μια παρέα! Που ήσασταν σε ένα περιοδικό!
Αυτό το σχόλιο όμως κύριοι με έκανε έξω φρενών!! Μπορεί κάποιος να αναρωτηθεί για ποιον λόγο και που και σε ποιο σημείο μου πέφτει εμένα ο λόγος!!
Μου πέφτει λόγος σαν άνθρωπο που αγαπάει την μοτοσυκλέτα!
Μου πέφτει λόγος σαν άνθρωπο ο οποίος ήταν τεχνικός ηλεκτρονικών υπολογιστών και δικτύων και παράτησε αυτό που έκανε για να ασχοληθεί με την μοτοσυκλέτα!
Μου πέφτει λόγος σαν άνθρωπο που έχω προσωπικά βοηθήσει νέο άνθρωπο με ότι μπορούσα και πέρναγε από το χέρι μου για να τρέχει στους αγώνες!
Μου πέφτει λόγος σαν αναγνώστης σας ο οποίος δεν θέλει να κάνετε τέτοια λάθη!
Κύριε Φώτη Σκαρη! Απευθύνομαι σε εσένα γιατί στην συγκεκριμένη σελίδα πάνω πάνω αναφέρει ότι το κείμενο (άρα και οι σχολιασμοί) είναι δικοί σου!!
Πες μου σε παρακαλώ!
Πως μπορεί άραγε να ένιωσε αυτό το παλικάρι όταν θα είδε την φωτογραφία στο περιοδικό σας με αυτόν τον σχολιασμό???
Πες μου επίσης σε παρακαλώ!!
Πως θα αισθανόσουν εσύ αν ήσουν στην θέση του??
Και να σας το πω διαφορετικά?
Όλοι όσοι τρέχετε αυτή τη στιγμή στους διάφορους αγώνες γιατί το κάνετε??
Για να ζήσετε από αυτό??
Είναι τόσο κερδοφόρο ώστε να ασχολείστε μόνο με αυτό και να ζείτε??
Φυσικά και όχι!! Και μην μου πει κανείς το αντίθετο!!
Γιατί έτσι και μου το υποστηρίξει κανείς αυτό θα αρχίσω να γελάω και θα σταματήσω όταν πλέον κλείσω τα μάτια μου και φύγω από τούτο τον κόσμο!!
Οπότε γιατί το κάνετε??
Γιατί είναι το χόμπι σας!
Γιατί γουστάρετε την μοτοσυκλέτα!
Γιατί γουστάρετε τους αγώνες!
Οπότε για ποιον λόγο αποπαίρνεται έναν άνθρωπο ο οποίος έκανε ακριβώς ότι κάνετε κι εσείς απλά με λιγότερα μέσα από ότι εσείς??
Ειλικρινά θέλω να πιστέψω ότι το περιστατικό αυτό ήταν ένα ατυχές γεγονός και ότι δεν είναι ο γενικός κανόνας και τρόπος σκέψης όλων όσων ασχολούνται με τους αγώνες!
Γιατί αν τελικά δεν είναι ένα ατυχές γεγονός..................



ΠΑΠΑΛΙΑΡΗΣ ΑΛΕΞΗΣ

vassilis88
25/05/2007, 09:46
κ γω το διαβασα κ μου ειχε κανει εντυπωση..

τετοιες προσπαθειες αξιζουν πολλα μπραβο..

οπως κ στο βορειου ελλαδος οπου ειχε συμμετασχει ενας με φειζερ 600 γυμνο, κ γυρνουσε φυσικα πολυ πιο αργα απ τους αλλους με τα τουμπανα..

δν εχει σημασια ομως!

τα παιδια δν ειπαν δε γαμιεται γιατι να τρεξω για να βγω τελευταιος, αλλα τρεχουν με οτι εχουν γιατι αυτο ακριβως γουσταρουν τους αγωνες!

γιατι για να ξεκινησει πλεον κανεις να ασχολειται θελει το πρωτο κ το καλυτερο μηχανακι!!

μπραβο κ στους δυο απο μενα!

DUKASII
25/05/2007, 09:59
εγω το διαβασα και εμεινα με το στομα ανοιχτο.

αν ημουν ο αναβατης με το "αρχαιο μηχανακι με τα φλασακια" θα εστελνα ενα γραμμα με ενα τραπεζικο λογαριασμο στον σχολιαστη των φωτο...ωστε να μου βαλει με τη πρωτη ευκαιρια τα λεφτα που μου λείπουν ωστε να παρω καινουριο και χωρις φλασάκια ..μηχανακι για να κανω το χομπι μου!!!!





:uplate: :hypnotize :uplate:

makis206
25/05/2007, 10:11
Συμφωνώ απόλυτα με όλους τους προλαλήσαντες, έτσι απλά.

Και μπράβο σ'όλους αυτούς που κάνουν το κέφι τους κι αυτό που γουστάρουν να κάνουν χωρίς να κολλάνε σε λεπτομέρειες.

:beer: :beer:

Ταξιδευτής
25/05/2007, 10:25
Μπραβο βρε Αλεξη, πες τα, γιατι οποιος εκανε τετοιο σχολιο αξιζει να λεγεται ΚΟΠΑΝΟΣ και τιποτε αλλο!

Τι παει να πει ρε κυριε κριμα που αγωνιστηκε με ΟΝ-OFF;; Σας χαλασαμε τη μοστρα; ΚΟΠΑΝΟΙ!

Αλεξη, ελπιζω να παρεις απαντηση και να την δημοσιευσεις και εδω ωστε να δουμε πως μπορει να δικαιολογησε την μλκια του ο εν λογω κυριος... Αν και φοβαμαι οτι τσαμπα καιει η λαμπα....

Stergios69
25/05/2007, 10:34
Φαίνεται ο τύπος που το έγραψε ξέχασε τις εποχές που μηχανάκια κέρδιζε ειδικές και Δευτέρα-Παρασκευή πηγαινοέφερνε τον ιδιοκτήτη του στη δουλειά...

STOYBI
25/05/2007, 11:50
:rolleyes:


:smokin:

OldMan
25/05/2007, 12:14
Το "ΚΡΙΜΑ" πάει αλλού, αλλά κάποιοι βγάζουν λεφτά από αυτήν την ενασχόληση (άσχετα αν διατείνονται κάτι άλλο...) και η συμμετοχές μη "καθαρόαιμων" ή "παρωχημένων" μοτοσακό ρίχνουν το επίπεδο των αγώνων και οι σπόνσορες την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια !!
(γιατί να αγοράσω το super duper καθαρόαιμο του '08 όταν μπορώ να βγάλω αγώνα και με XLR του '87 ???) :D

dirtbird
25/05/2007, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τ...και η συμμετοχές μη "καθαρόαιμων"...'87 ???) :D

Unbelievable ....... :eyepop:

el_hymador
25/05/2007, 13:01
Mην πετατε κοτρωνες ρε σεις...δηλαδη αν στο καμπιονατο επαιζαν συνοικιακες ομαδες 5 Χ 5 ποια θα ηταν η γνωμη σας; (ενταξει λιγο ατυχες το παραδειγμα, αλλα καπως ετσι ειναι...)

Ειδικα το 0 - 300 ,διοργανωσε τα πρωτα trail - ride και εδωσε την δυνατοτητα σε πρωταρηδες να συμμετασχουν ομαδικα και με ασφαλεια σε ενα ''αγωνιστικο'' γεγονος...(ημουν και εγω σε πολλα απο αυτα:D ) ας μην γινομαστε αδικοι, μαλλον παρερμηνευσες φιλε μου αυτο που ηθελε να πει ο συντακτης...

ALEXPS
25/05/2007, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ας μην γινομαστε αδικοι, μαλλον παρερμηνευσες φιλε μου αυτο που ηθελε να πει ο συντακτης...


Φιλε μου αν παρατηρησες δεν πεταξα καμια κοτρωνα!!
Τελειωνω την επιστολη αυτη με την αναφορα οτι ελπιζω να ειναι ενα ατυχες γεγονος και τιποτα παραπανω!!
Ο καθε ενας που διαβαζει μπορει να βγαλει οτι συμπερασματα θελει!!
Και βλεποντας το σχολιο στην συγκεκριμενη φωτογραφια δεν μπορεις παρα να συμπερανεις οτι τον ανθρωπο τον δουλευουνε!!
Και δεν ειμαι ο μονος που το λεει αυτο!!
Πιστεψε με!!
Εισαι για να να σου δωσω να καταλαβεις ο μονος που προσπαθησες να τους δικαιολογησεις!!
Αν αυτο σου λεει κατι!!

nikonian
25/05/2007, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Mην πετατε κοτρωνες ρε σεις...δηλαδη αν στο καμπιονατο επαιζαν συνοικιακες ομαδες 5 Χ 5 ποια θα ηταν η γνωμη σας; (ενταξει λιγο ατυχες το παραδειγμα, αλλα καπως ετσι ειναι...)

Ειδικα το 0 - 300 ,διοργανωσε τα πρωτα trail - ride και εδωσε την δυνατοτητα σε πρωταρηδες να συμμετασχουν ομαδικα και με ασφαλεια σε ενα ''αγωνιστικο'' γεγονος...(ημουν και εγω σε πολλα απο αυτα:D ) ας μην γινομαστε αδικοι, μαλλον παρερμηνευσες φιλε μου αυτο που ηθελε να πει ο συντακτης...

Πώς αλλάζουν οι καιροί!
Κάποτε έκανε ο κώλος τους ΝΝΝΝΝΑΑΑΑΑΑ!!!!!! για συμμετοχές on-off και για να "δείξουνε κόσμο" και για να έχουν κάποιον να περνάνε οι γλήγοροι με τα καθαρά και να αισθάνονται σπουδαίοι. Τώρα;;;;;;;;;

Πάντως είναι γελοίο να κράζουν τις συμμετοχές με on-off, όπως γελοίο θα ήταν να έκραζαν τη συμμετοχή των υπέρβαρων , των αγύμναστων και των αργών. Δεν είδα κανέναν να κράζει 30 χρόνια τώρα τις ιδιωτικές συμμετοχές στο ράλυ Ακρόπολις. Αντίθετα τους θεωρούν στυλοβάτες.

Στην τελική ποιο καμπιονάτο; Δέκα νομά είναι όλοι κι όλοι οι φραγκάτοι που σπρώχνουν 20.000 το χρόνο για να κάνουν ενδούρο και άλλα τόσα για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και γνωρίζονται με τα μικρά τους ονόματα.

ALEXPS
25/05/2007, 13:59
Μόλις μου τηλεφώνησε ο Φώτης Σκαρής!

Μιλάγαμε στο τηλέφωνο περίπου 15 λεπτά!
Μου εξήγησε πολλά πράγματα και τελικά όλο το θέμα είναι θέμα παρεξήγησης!
Μου ανέλυσε όλο το σκεπτικό του και για ποιον λόγο έγινε αυτή η παρερμηνεία!!
Έχουμε και λέμε!!
Κατ’ αρχήν να ξεκινήσω ότι η κίνηση αυτή – το ότι με πήρε τηλέφωνο – τιμά ιδιαίτερα τον Φώτη!
Έχοντας γνωρίσει τον Φώτη ήταν κάτι το οποίο περίμενα ότι θα κάνει!
Δεν θα έψαχνε για δικαιολογίες, δεν θα έλεγε μισά λόγια, δεν θα προσπαθούσε να καλύψει κάτι!
Λοιπόν!
Στο ζουμί!
Θεωρεί απαράδεκτο σε αγώνα Πανελληνίου Πρωταθλήματος – και όχι σε Trail Ride – να υπάρχουν οδηγοί χωρίς λισανς!
Οι λόγοι είναι προφανείς! Θα πρέπει να διαπιστωθεί από γιατρούς ότι είσαι σε θέση να αγωνιστείς!
Επίσης δεν είναι δυνατόν να τρέχεις σε αγώνα Πανελληνίου Πρωταθλήματος και να έχεις πάνω στο μηχανάκι φλας, μεγάλο εμπρός γυάλινο φανάρι, μεγάλη πινακίδα πίσω, ακατάλληλα λάστιχα για τον συγκεκριμένο αγώνα και ακατάλληλο εξοπλισμό ένδυσης!!
Υπάρχουν κανονισμοί οι οποίοι πρέπει να ακολουθούνται με σκοπό την ασφάλεια του αναβάτη!
Ο Φωτης μου εξήγησε επίσης στο τηλέφωνο ότι το «κρίμα» δεν πήγαινε στον συγκεκριμένο αναβάτη αλλά στους ανθρώπους οι οποίοι είναι υπεύθυνοι για την διοργάνωση και τον έλεγχο των αγωνιζόμενων και για τον έλεγχο για την κατάσταση της μοτοσυκλέτας!!
Παραδέχτηκε ότι έχει γίνει παρεξήγηση!
Άλλο μήνυμα ήθελε να περάσει και άλλο τελικά βγήκε προς τον κόσμο!!
Ήταν ακριβώς αυτό που πίστευα και το είχα αναφέρει και στην αρχική επιστολή μου!!

DUKASII
25/05/2007, 14:06
οκ περαστικα μας ..που καταλαβαμε οτι ναναι...:wave2: :wave2:

ALEXPS
25/05/2007, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
οκ περαστικα μας ..που καταλαβαμε οτι ναναι...:wave2: :wave2:


Καταλαβαμε οτι μας εδωσαν να καταλαβουμε!!
Κατι το οποιο μου το εξηγησε ο Φωτης!
Στην καθημερινοτητα ο καθε ενας μας αναλογα με το τι ασχολειται και με το τι εχει στο μυαλο του λεει κατι το οποιο ειναι ετσι οπως το σκεφτεται εκεινος!!
Κατι ομως το οποιο δεν συμβαδιζει με το πως σκεφτεται ο αλλος!!

OldMan
25/05/2007, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ALEXPS
Θεωρεί απαράδεκτο σε αγώνα Πανελληνίου Πρωταθλήματος να υπάρχουν οδηγοί χωρίς λισανς
Έτσι σΕ είπε ο Φώτης ??? :D

(δεν είναι και πολύς ο καιρός που η ΜΟΤΟΕ όταν άκουγε "λισάνς" πάθαινε :a53: :a53: )

τουλάχιστον να περιμένουν οι μαλάκες να παεθάνουμε και οι τελευταίοι - δεν αργούμε άλλως τε - και μετά να πετάνε τις μαλακίες τους !!! :smokin:

crs-k
25/05/2007, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
...................
Ειδικα το 0 - 300 ,διοργανωσε τα πρωτα trail - ride
...................


Μηπως?

Λεω μηπως...

Το πρωτο trail ride στην Ελλαδα το διοργανωσε ο ΣΥ.ΜΟ.Φ.Ε. το 1984? :a13:

Μηπως αθλοθετησε και τα επαθλα του '87, '88, '89 κλπ και πολυυυ αργοτερα εκανε ΣΥΝΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ με το 0-300? :look:


Ετσι για την ιστορια ρωταω... :wacko:

el_hymador
25/05/2007, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Μηπως?

Λεω μηπως...

Το πρωτο trail ride στην Ελλαδα το διοργανωσε ο ΣΥ.ΜΟ.Φ.Ε. το 1984? :a13:

Μηπως αθλοθετησε και τα επαθλα του '87, '88, '89 κλπ και πολυυυ αργοτερα εκανε ΣΥΝΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ με το 0-300? :look:


Ετσι για την ιστορια ρωταω... :wacko:

Οκ Λυκε, αλλα τo 84 οδηγουσα bmx...

Απλα παρατηρω πολυ τσαντιλα με τα περιοδικα του χωρου...προσωπικα δεν ντρεπομαι να πω οτι μεγαλώσα με ΜΟΤΟ...αποτελουσε το μοναδικο μεσο πληροφορησης και επαφης με την μοτοσυκλετα αφου οι φιλοι μου ηταν οι αδιαφοροι η οδηγουσαν κουτια...και το 0 - 300 αργοτερα και αλλα που ηλθαν και παρειλθαν....

περα απο τις προσωπικες αποψεις που μπορει να εχει καποιος για το περιεχομενο και την πολιτικη στα τεστ, νομιζω οτι εχουν συμβαλλει σημαντικα στην ανοδο του επιπεδου του μοτοσυκλετισμου στην χωρα μας...

δηλαδη οι νεοι αναβατες που τωρα γνωριζουν την μοτοσυκλετα θα πανε κατευθειαν στην ΛΕΜΟΤ και στον ΣΥΜΟΦΕ; εγω την υπαρξη τους παντως την εμαθα πριν χρονια μεσα απο τα περιοδικα αν αυτο λεει κατι....

STOYBI
25/05/2007, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Έτσι σΕ είπε ο Φώτης ??? :D

(δεν είναι και πολύς ο καιρός που η ΜΟΤΟΕ όταν άκουγε "λισάνς" πάθαινε :a53: :a53: )

τουλάχιστον να περιμένουν οι μαλάκες να παεθάνουμε και οι τελευταίοι - δεν αργούμε άλλως τε - και μετά να πετάνε τις μαλακίες τους !!! :smokin:

Μαυροφιδι.. Θα σε φαει και εσενα..... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

crs-k
25/05/2007, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Οκ Λυκε, αλλα τo 84 οδηγουσα bmx...
..........................


Ετσι για την ιστορια το ανεφερα, οπως προειπα... :smilea:


Ουτως ή αλλως, τωρα πια τα trail-rides εχουν γινει αγωνες...

... ταχυτητας να το πω? :confused:
... enduro να το πω? :confused:

Ουτε κι αυτοι που τα διοργανωνουν δεν ξερουν! :sick:

dirtbird
25/05/2007, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ετσι για την ιστορια το ανεφερα, οπως προειπα... :smilea:


Ουτως ή αλλως, τωρα πια τα trail-rides εχουν γινει αγωνες...

... ταχυτητας να το πω? :confused:
... enduro να το πω? :confused:

Ουτε κι αυτοι που τα διοργανωνουν δεν ξερουν! :sick:

Συνέχισε να αναρωτιέσαι και όπου να'ναι θα σε πάρει τηλέφωνο ο Fotis....:D :D

STOYBI
25/05/2007, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ετσι για την ιστορια το ανεφερα, οπως προειπα... :smilea:


Ουτως ή αλλως, τωρα πια τα trail-rides εχουν γινει αγωνες...

... ταχυτητας να το πω? :confused:
... enduro να το πω? :confused:

Ουτε κι αυτοι που τα διοργανωνουν δεν ξερουν! :sick:

Πλοηγησης....... :rolleyes:

Εκτος αν του Συμοφε παλια ειχαν κατι το διαφορετικο ??? :confused:

dirtbird
25/05/2007, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Πλοηγησης....... :rolleyes:

Εκτος αν του Συμοφε παλια ειχαν κατι το διαφορετικο ??? :confused:

Eίχαν και χρονομετρημένες διαδρομές (δεν το λέω ειδικές γιατί ήταν μικρές).

Βέβαια το 1 trail ride που είχα τρέξει ήταν Gatoulis (αν θυμάμαι καλά)

STOYBI
25/05/2007, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Eίχαν και χρονομετρημένες διαδρομές (δεν το λέω ειδικές γιατί ήταν μικρές).

Βέβαια το 1 trail ride που είχα τρέξει ήταν Gatoulis (αν θυμάμαι καλά)

Aυτο ηταν πολυ καλη οργανωση εντουρο σαν αυτα που τρεχεις εσυ φετος !!!:rolleyes:

:wave2:

KaTaNaS
25/05/2007, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ουτε κι αυτοι που τα διοργανωνουν δεν ξερουν! :sick:

αγωνες πλοήγησης βασικά είναι... στύλ παρίς ντακάρ... δρομοβιβλίο, τεχνική οδήγηση, αντοχή, αυτοσυγκέντρωση!


πράγματι κάποτε ήταν ελευθέρας με αμέτρητες συμμετοχές και καλαμπουρατζιδικο χαρακτήρα, με δικάβαλα και κατηγορίες για όλους!

σήμερα εγιναν κύπελλο ή πρωτάθλημα με 50 άτομα σταθερά!


πάρα ταυτα γίνονται παράλληλα κινήσεις του στύλ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=39665)


που όμως δεν χαίρουν συμμετοχων... μον0 11 μοτοσυκλετες παρεβρέθησαν...


μήπως φταλιει τιποτα άλλο που ο κοσμος δεν;

KaTaNaS
25/05/2007, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από ALEXPS
Άλλο μήνυμα ήθελε να περάσει και άλλο τελικά βγήκε προς τον κόσμο!!


ακομα κι εγω που υποτειθεται εχω ακουσει - διαβασει για

την αναμπουμπουλα μεταξυ ΕΛΠΑ και ΑΜΟΤΟΕ

δεν μπορεσα να συνδεσω τον σχολιασμο της φωτο με αυτην!


ξύνησα κι εγώ... πόσο μαλλον οταν είχα πάρει κι εγώ την απόφαση να τρέξω παντώς είδους αγώνα με ένα ον-οφφ άλλο αν ατύχησα! άλλωστε πλέον βγηκαν κατηγορίες παντου για "ερασιτέχνες" με χαλαροτερους χρονους και λιγοτεραχιλιομετρα!

αυτο που δεν γνωριζουν οι πολλοί είναι η διαμάχη μεταξύ ΑΜΟΤΟΕ και ΕΛΠΑ, την ύπαρξη δυο παράλληλων πρωταθλημάτων, 2 διαφορετικές λισάνς και ουτω καθ'εξής...

δυστηχως στην Ελλαδιτσα μας ο ανταγωνισμός μόνο βελτίωση δεν φέρνει!

αντι να σημειωθεί αυξηση σοβαρότητας και υπευθυνοτητας του θεσμού απο όλες τις πλευρές, όσον αφορα τις εκδόσεις των λισανς , καθως και των εκαστωτε διοργανωσεων αγωνων

παρατηρηθηκαν πιο ελαστικοι θεσμοί απο αμφώτερες πλευρες προκειμένου να δλεάσουν το αγωνιζόμενο κοινό...


το θέμα ποιο ειναι; οτι υπάρχει διχοτόμηση, 2 κολλοβά πρωταθλήματα και απλανες βλέμμα!


οι παλιοι κανουν υποχωρησεις (βλεπε ημερησια λισανς - για αυτο εγινε και ο ντορος της φωτογραφιας)

και οι νεοι δεν μπορουν να οργανωθούν ακόμα όπως πρέπει!

marios8
26/05/2007, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ετσι για την ιστορια το ανεφερα, οπως προειπα... :smilea:


Ουτως ή αλλως, τωρα πια τα trail-rides εχουν γινει αγωνες...

... ταχυτητας να το πω? :confused:
... enduro να το πω? :confused:

Ουτε κι αυτοι που τα διοργανωνουν δεν ξερουν! :sick:


Aγώνες πλοήγησης , αντοχής και ταχυτητας.

Τα trail-rides είναι περισσότερο τεχνικής -ταχύτητας παρά αντοχής (λιγότερα χλμ αλλα πιο δύσκολα)
Τα rally-raid είναι περισσότερο αντοχής - τακτικής παρά τεχνικής (περισσοτερα χλμ αλλα πιο εύκολα)
Και στα 2 όμως πρωταρχικό ρόλο παίζει η πλοήγηση. :wave2:
Ελπίζω όσο μπορούσα να ξεκαθάρισα λίγο το τοπίο

Όσο για τον δημοσιογράφο.
Αν αλλο μήνυμα θέλει να περάσει και άλλο τελικά βγάζει προς τον κόσμο τότε κάτι δεν πάει καλά με τον δημοσιογράφο. Και οφείλει ένα συγγνώμη απο το παιδί :wave2:

Το θέμα είναι ο αγώνας και η περιπέτεια που σου προσφέρει.
Το μέσων περνάει σε δεύτερη μοίρα.
Για να ευχαριστηθείς έναν αγώνα δεν χρειάζεσαι το σούπερ εργαλείο, απλά να αγαπάς αληθινά αυτό που κάνεις. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.
Μην ξεχνάμε τον Σταυρο που με την "γριά" του, είχε παρει μέρος σε τρελούς αγώνες (μονο freestyle του ξέφυγε :lol: ) και πάντα με το χαμόγελο στα χείλη. :beer: :wave2:


Υγ. Η σύγκριση του Ελληνικού Πρωταθλήματος με το καμπιονατο είναι τουλάχιστον ατυχής :wave2:

el_hymador
26/05/2007, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Aγώνες πλοήγησης , αντοχής και ταχυτητας.

Τα trail-rides είναι περισσότερο τεχνικής -ταχύτητας παρά αντοχής (λιγότερα χλμ αλλα πιο δύσκολα)
Τα rally-raid είναι περισσότερο αντοχής - τακτικής παρά τεχνικής (περισσοτερα χλμ αλλα πιο εύκολα)
Και στα 2 όμως πρωταρχικό ρόλο παίζει η πλοήγηση. :wave2:
Ελπίζω όσο μπορούσα να ξεκαθάρισα λίγο το τοπίο

Όσο για τον δημοσιογράφο.
Αν αλλο μήνυμα θέλει να περάσει και άλλο τελικά βγάζει προς τον κόσμο τότε κάτι δεν πάει καλά με τον δημοσιογράφο. Και οφείλει ένα συγγνώμη απο το παιδί :wave2:

Το θέμα είναι ο αγώνας και η περιπέτεια που σου προσφέρει.
Το μέσων περνάει σε δεύτερη μοίρα.
Για να ευχαριστηθείς έναν αγώνα δεν χρειάζεσαι το σούπερ εργαλείο, απλά να αγαπάς αληθινά αυτό που κάνεις. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.
Μην ξεχνάμε τον Σταυρο που με την "γριά" του, είχε παρει μέρος σε τρελούς αγώνες (μονο freestyle του ξέφυγε :lol: ) και πάντα με το χαμόγελο στα χείλη. :beer: :wave2:


Υγ. Η σύγκριση του Ελληνικού Πρωταθλήματος με το καμπιονατο είναι τουλάχιστον ατυχής :wave2:

Ευχαριστω για την υποδειξη ...

Το αναφερω και εγω οτι η συγκριση ειναι ατυχης, αλλα ηθελα να ειμαι εμφατικος...

Τωρα, το οτι εχει διοργανωθει παγκοσμιο πρωταθλημα enduro στην χωρα μας, εμενα μου λεει οτι μερικοι αγαπουν το enduro και μοχθουν για αυτο...ασχετα αν δεν καταλαμβανουν πρωτες θεσεις στον αγωνα....

...αλλωστε αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι στους χωματινους αγωνες μετρα περισσοτερο ο τερματισμος...

:wave2:

marios8
26/05/2007, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador


...αλλωστε αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι στους χωματινους αγωνες μετρα περισσοτερο ο τερματισμος...

:wave2:

:a013: :beer: :wave2: