PDA

View Full Version : Ίσως να φανεί κυνικό, αλλά



sergiosm
25/05/2007, 17:47
για σκεφτείτε το:

λέμε ότι το πρόστιμο για το κράνος, τη ζώνη και μερικές παραβάσεις (όπως το κόκκινο) είναι υπερβολικό. Ένας μάλιστα προσέφυγε στο Δικαστήριο λέγοντας ότι είναι αντισυνταγματικό επειδή προσβάλλει την αρχή της αναλογικότητας (σιγά μην κερδίσει... ).

Ωστόσο, έχετε σκεφτεί πόσο στοιχίζει η νοσηλεία του κάθε ξεκράνωτου καγκουρά που θα σπάσει το κεφάλι του ενώ αν είχε κράνος δεν θα πάθαινε τίποτα ;;
Και ποιος πληρώνει τα νοσήλεια; Όλοι εμείς.

Και ρωτάω: γιατί να πρέπει να πληρώσω εγώ και όλοι την μ@λ@κί@ τέτοιων τύπων ;;

Θα μου πείτε να τον αφήσουμε να πέθάνει;; Όχι βέβαια,
αλλά την επόμενη φορά που κάποιος θα πει ότι τα πρόστιμα (τουλάχιστον για τις παραβάσεις αυτές) είναι υπερβολικά ας δει και την "οπτική αυτή γωνία".

Και εν τέλει: αυτός που φορά κράνος και ζώνη και δεν περνά με κόκκινο δεν κινδυνεύει να φάει τέτοια κλήση, άρα ούτε και να πληρώσει το "υπερβολικό" πρόστιμο. Είναι τόσο απλό.

dammed_kittin
25/05/2007, 17:52
Και εν τέλει: αυτός που φορά κράνος και ζώνη και δεν περνά με κόκκινο δεν κινδυνεύει να φάει τέτοια κλήση, άρα ούτε και να πληρώσει το "υπερβολικό" πρόστιμο. Είναι τόσο απλό.


swstotatos!!!!

zzr2005
25/05/2007, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm


Ωστόσο, έχετε σκεφτεί πόσο στοιχίζει η νοσηλεία του κάθε ξεκράνωτου καγκουρά που θα σπάσει το κεφάλι του ενώ αν είχε κράνος δεν θα πάθαινε τίποτα ;;
Και ποιος πληρώνει τα νοσήλεια; Όλοι εμείς.

Και ρωτάω: γιατί να πρέπει να πληρώσω εγώ και όλοι την μ@λ@κί@ τέτοιων τύπων ;;



αφού θελεις να μιλήσουμε κυνικά ας μιλήσουμε....
όταν κάποιος δεν φοράει κράνος το ποιο πιθανό σε ένα σοβαρό ατύχημα να πεθάνει....
άρα δεν επιβαρύνει το κράτος καθόλου...

αντίθετα αν φοράει κράνος το ποιο πιθανό είναι να μην πεθάνει αλλά να τραυματιστεί σοβαρά...(σπασμένα χέρια, πόδια, ίσως κάποια μορφή αναπηρίας....)
άρα, σύμφωνα με τη λογική σου, το κράτος θα πρέπει να επιβάλει πρόστιμο σε όσους φοράνε κράνος και δεν σκοτώνονται γιατί επιβαρύνουν τα ταμεία και το κοινωνικό σύνολο....

επίσης σύμφωνα με τη λογική σου καθένας απο εμάς που οδηγάμε μοτοσυκλέτα είμαστε ζημία για τα ασφαλιστικά ταμεία....καθώς είμαστε πιο επιρρεπής στον τραυματισμό...
άρα όσοι οδηγούνε αυτοκίνητα θα πρέπει να μας βρίζουν γιατί πληρώνουν τα νοσήλειά μας.... .....:eek: :eek: :eek:

το πρόστιμο δεν σχετίζεται με προσπάθεια μείωσης του κόστος λειτουργίας των ασφαλιστικών ταμείων....
κάθε δημοκρατικό κράτος επιδιώκει να προστατεύει την υγεία των πολιτών του....ακόμα και αυτών που δεν έχουν την ωριμότητα ή τη θέληση να προστατεύσουν τον ίδιο τους τον ευατό...
ως εκ τούτου μέσω της επιβολής προστίμου προσπαθεί να προστατεύσει τους πολίτες του....και όχι να μειώσει τα λειτουργικά έξοδα των ασφαλιστικών ταμειων

vangelis 64
25/05/2007, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005

κάθε δημοκρατικό κράτος επιδιώκει να προστατεύει την υγεία των πολιτών του.

Εξαιρείται το κράτος στο οποίο γεννήθηκε η έννοια "δημοκρατία":sad:

paramedic
25/05/2007, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
αφού θελεις να μιλήσουμε κυνικά ας μιλήσουμε....
όταν κάποιος δεν φοράει κράνος το ποιο πιθανό σε ένα σοβαρό ατύχημα να πεθάνει....
άρα δεν επιβαρύνει το κράτος καθόλου...

αντίθετα αν φοράει κράνος το ποιο πιθανό είναι να μην πεθάνει αλλά να τραυματιστεί σοβαρά...(σπασμένα χέρια, πόδια, ίσως κάποια μορφή αναπηρίας....)
άρα, σύμφωνα με τη λογική σου, το κράτος θα πρέπει να επιβάλει πρόστιμο σε όσους φοράνε κράνος και δεν σκοτώνονται γιατί επιβαρύνουν τα ταμεία και το κοινωνικό σύνολο....

Επειδή δουλεύω στον χώρο της υγείας να σε πληροφορήσω οτι έχεις μεγάλο λάθος γιατί σε πάρα πολλά ατυχήματα τα εμπλεκόμενα άτομα δεν καταλήγουν αμέσως αλλά έχουν βαρύτατες κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις με μακροχρόνια πορεία οπότε αυτό που λές απλά δεν ισχύει σε ένα μεγάλο ποσοστό! Οπότε ο φίλος μας έχει μεγάλο δίκιο και πράγματι η οικονομία(η τσέπη μας δηλαδή) επιβαρύνεται απίστευτα απο την ανευθυνότητα μας! Αν δεν με πιστεύεις κάνε μια επίσκεψη στα Νευροχειρουργικά τμήματα των νοσοκομείων της χώρας και μέτρα πόσα ανοιχτα κεφάλια υπάρχουν! Αυτοί είναι αυτοί που βρίσκονται στο στάδιο της αποθεραπείας και θα βρίσκονται εκεί μια ζωή(εννοώ σε αυτό το στάδιο μιας και είναι όλοι φυτά)! Οι άλλοι είναι στις ΜΕΘ...

zzr2005
25/05/2007, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Επειδή δουλεύω στον χώρο της υγείας να σε πληροφορήσω οτι έχεις μεγάλο λάθος γιατί σε πάρα πολλά ατυχήματα τα εμπλεκόμενα άτομα δεν καταλήγουν αμέσως αλλά έχουν βαρύτατες κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις με μακροχρόνια πορεία οπότε αυτό που λές απλά δεν ισχύει σε ένα μεγάλο ποσοστό! Οπότε ο φίλος μας έχει μεγάλο δίκιο και πράγματι η οικονομία(η τσέπη μας δηλαδή) επιβαρύνεται απίστευτα απο την ανευθυνότητα μας! Αν δεν με πιστεύεις κάνε μια επίσκεψη στα Νευροχειρουργικά τμήματα των νοσοκομείων της χώρας και μέτρα πόσα ανοιχτα κεφάλια υπάρχουν! Αυτοί είναι αυτοί που βρίσκονται στο στάδιο της αποθεραπείας και θα βρίσκονται εκεί μια ζωή(εννοώ σε αυτό το στάδιο μιας και είναι όλοι φυτά)! Οι άλλοι είναι στις ΜΕΘ...

ακόμα και έτσι να είναι...δύσκολο να βρούμε στατιστικά στοιχεία....
ειναι τραγικό να σχετίζουμε την ανθρώπινη ζωή με το κόστος στα ασφαλιστικά ταμεία....
η κακοδιαχείριση αποτελεί πολύ σημαντικότερο πρόβλημα για τα ασφαλιστικά ταμεία....

εξάλλου για αυτό υπάρχουν τα ασφαλιστικά ταμεία....για να περιθάλπτουν τους ατυχείς συμπολίτες μας η εμας τους ίδιους....
ας μου πάρουν ολες τις κρατήσεις για να σωθεί ενας έφηβος που λόγω ανευθυνότητας δεν φορούσε κράνος και τραυματίστηκε.....
αλλά δεν θέλω να μου πάρουν ουτε ενα ευρώ για να το χαρίσουν στους μιζαδόρους των χρηματιστηρίακών εταιριών....

lampros_fazer
25/05/2007, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Και ρωτάω: γιατί να πρέπει να πληρώσω εγώ και όλοι την μ@λ@κί@ τέτοιων τύπων ;;

Mε αυτή τη λογική το έχω ξαναπεί δεν συμφωνώ..

Με αυτό το σκεπτικό γιατί να πληρώνεις(-ουμε) τη νοσηλεία καρκινοπαθών από κάπνισμα..;

Μαλακία δεν είναι κι αυτό (το κάπνισμα)..;

Λεωνίδας
25/05/2007, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Mε αυτή τη λογική το έχω ξαναπεί δεν συμφωνώ..

Με αυτό το σκεπτικό γιατί να πληρώνεις(-ουμε) τη νοσηλεία καρκινοπαθών από κάπνισμα..;

Καλακία δεν είναι κι αυτό (το κάπνισμα)..; Ναι αλλά από τα 3? ή όσο έχει πάει το πακέτο το κράτος εισπράττει μεγάααααλο μέρος. Τώρα για το πού τα διαθέτει... :rolleyes:

lampros_fazer
25/05/2007, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Ναι αλλά από τα 3? ή όσο έχει πάει το πακέτο το κράτος εισπράττει μεγάααααλο μέρος.
Και..; :confused:

Λες να πληρώνει με αυτά τα νοσήλεια..; :lol:

Λεωνίδας
25/05/2007, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Και..; :confused:

Λες να πληρώνει με αυτά τα νοσήλεια..; :lol: Πάντως τους δρόμους δεν τους φτιάχνει με αυτά :lol: :lol: :lol:

sergiosm
25/05/2007, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Mε αυτή τη λογική το έχω ξαναπεί δεν συμφωνώ..

Με αυτό το σκεπτικό γιατί να πληρώνεις(-ουμε) τη νοσηλεία καρκινοπαθών από κάπνισμα..;

Μαλακία δεν είναι κι αυτό (το κάπνισμα)..;

Φίλε Λάμπρο, παρεξήγησες.
Η λογική μου δεν ήταν να μην πληρώνουμε, ούτε να μην νοσηλεύονται όσοι τραυματίζονται από την μ@λ@κία που λέγαμε. Εξάλλου, συμπλήρωσα ότι φυσικά και θα πρέπει να γίνει κάθε προσπάθεια για τη θεραπεία τους.

Ούτε συνδέω τα πρόστιμα με τα έσοδα των ασφαλιστικών ταμείων.
Ο μόνος λόγος για τον οποίο έθεσα το θέμα, ήταν για δείξω με "γλαφυρό" τρόπο ότι η λογική του "τί σε νοιάζει εσένα αν εγώ δεν φοράω κράνος" ή "δικό μου είναι το κεφάλι το κάνω ό,τι θέλω" δεν είναι ακριβώς έτσι.

Νομίζω ότι αν ξαναδιαβάσεις πιο προσεκτικά το post μου (ολόκληρο) μάλλον θα συμφωνήσεις μαζί μου. Η φράση, όπως την απομώνοσες, είναι προφανές ότι δεν μπορεί να βρεί κανέναν (ούτε εμένα) σύμφωνω. Δεν έγραψα όμως μόνο αυτό.

sergiosm
25/05/2007, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
ειναι τραγικό να σχετίζουμε την ανθρώπινη ζωή με το κόστος στα ασφαλιστικά ταμεία....


Όπως είπα και πριν δεν έκανα τέτοια συσχέτιση.
Σκέψου όμως ότι τα λεφτά που μπορεί να γλυτώσει ένα ασφαλιστικό ταμείο από την αποτροπή τέτοιων τραυματισμών θα τα δώσει κάπου αλλού. Άρα το θέμα δεν είναι να δώσει λιγότερα λεφτά το ταμείο, αλλά να αποτραπούν με κάθε τρόπο τέτοια "άμυαλα" έξοδα. Συνεπώς, αν τα πρόστιμα αυτά βοηθήσουν σε αυτή την κατεύθυνση είμαι απόλυτα σύμφωνος μαζί τους.

lampros_fazer
25/05/2007, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Φίλε Λάμπρο, παρεξήγησες.
Η λογική μου δεν ήταν να μην πληρώνουμε, ούτε να μην νοσηλεύονται όσοι τραυματίζονται από την μ@λ@κία που λέγαμε. Εξάλλου, συμπλήρωσα ότι φυσικά και θα πρέπει να γίνει κάθε προσπάθεια για τη θεραπεία τους.

Ούτε συνδέω τα πρόστιμα με τα έσοδα των ασφαλιστικών ταμείων.
Ο μόνος λόγος για τον οποίο έθεσα το θέμα, ήταν για δείξω με "γλαφυρό" τρόπο ότι η λογική του "τί σε νοιάζει εσένα αν εγώ δεν φοράω κράνος" ή "δικό μου είναι το κεφάλι το κάνω ό,τι θέλω" δεν είναι ακριβώς έτσι.

Νομίζω ότι αν ξαναδιαβάσεις πιο προσεκτικά το post μου (ολόκληρο) μάλλον θα συμφωνήσεις μαζί μου. Η φράση, όπως την απομώνοσες, είναι προφανές ότι δεν μπορεί να βρεί κανέναν (ούτε εμένα) σύμφωνω. Δεν έγραψα όμως μόνο αυτό.
Όχι δεν παρεξήγησα..Καταλαβα τι θες να πεις,η σκέψη αυτή έχει διατυπωθεί κι από άλλους (πχ Λεωνίδα) και δεν με βρίσκει σύμφωνο..

Και εγώ το παράδειγμα που έφερα,ήταν για να δείξω με γλαφυρό τρόπο αντίστοιχα,ότι με το σκεπτικό αυτό βάζουμε πολλές 'κατηγορίες' ανθρώπων στο 'τσουβάλι',και αυτομάτως (για μένα πάντα έτσι) αυτή η λογική καταρίπτεται..

:wave2:

sergiosm
25/05/2007, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Όχι δεν παρεξήγησα..Καταλαβα τι θες να πεις,η σκέψη αυτή έχει διατυπωθεί κι από άλλους (πχ Λεωνίδα) και δεν με βρίσκει σύμφωνο..

Και εγώ το παράδειγμα που έφερα,ήταν για να δείξω με γλαφυρό τρόπο αντίστοιχα,ότι με το σκεπτικό αυτό βάζουμε πολλές 'κατηγορίες' ανθρώπων στο 'τσουβάλι',και αυτομάτως (για μένα πάντα έτσι) αυτή η λογική καταρίπτεται..

:wave2:

Κατ' αρχάς :wave2:

δεν νομίζω όμως ότι με κατάλαβες.
Γιατί εγώ δεν συμφωνώ καθόλου με το αντίστοιχο παράδειγμα που έφερες, ούτε "κατηγοριοποίοησα" κανένα.
Όπως δεν συμφωνώ να μην πληρώσω για τη θεραπεία του καρκινοπαθή (που έπαθε καρκίνο απο το κάπνισμα, άρα από δικό του λάθος), έτσι δεν συμφωνώ να μην πληρώσω για τον τραυματιά που δεν φορούσε κράνος.
Τη σκέψη του Λεωνίδα δεν την ξέρω και δεν μπορώ να πάρω θέση για αυτή.

Επαναλαμβάνω ότι άνοιξα το post για να βάλω άλλη μία διάσταση του προβλήματος των τροχαίων και των πολλαπλών συνεπειών που έχουν σε κάθε επίπεδο. Και ναι και στην οικονομία και κατ' επέκταση στις δυνατότητες του κράτους να μας προσφέρει την όποια "κοινωνική" πολιτική.
Όμως: ούτε συνέδεσα τις υπηρεσίες υγείας με την ευθύνη ή μη του ασθενή γαι την κατάστασή του, ούτε κατηγοριοποίησα κανένα.

:wave2: :wave2:

Λεωνίδας
25/05/2007, 23:51
Ούτε εγώ είπα να τους αφήσουμε να πεθάνουν ρε παιδιά
Αλλά φόρα το το γαμ... γιατί το εκκαθαριστικό φέτος μου 'κατσε βαρύ :wave2:

alfa156
26/05/2007, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Ναι αλλά από τα 3? ή όσο έχει πάει το πακέτο το κράτος εισπράττει μεγάααααλο μέρος. Τώρα για το πού τα διαθέτει... :rolleyes:
που να δεις και απο τα καυσιμα-τελη κυκλοφοριας-και εξοδα συντηρησης ,τι λεφτα περνει το κρατος....

Λεωνίδας
26/05/2007, 00:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
που να δεις και απο τα καυσιμα-τελη κυκλοφοριας-και εξοδα συντηρησης ,τι λεφτα περνει το κρατος.... έτσι εξηγείται ότι η Καλλιρόης έχει άσφαλτο προδιαγραφών πίστας :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

zireous
26/05/2007, 01:14
Εγώ πάντως με τα πραπρά μου δεν έχω πατήσει κανέναν (ακόμα) -εξαιρούνται δύο γάτες και μαλακία μου για τη μία, την άλλη ούτε να φτύσω δε πρόλαβα.

Και δυστυχώς για μένα 2-3 φορές που κάποιοι τα κατάφεραν και είτε μου χαλάσανε τα χρώματα στα πραπρά μου είτε με στείλανε στο νοσοκομείο (παλιότερα, τώρα προσέχουμε αλλιώς δεν τρέχουμε), ενώ φόραγα κρανάκι.


Η μέγιστη ξεφτίλα του να είσαι μοτοσυκλετιστής είναι να μή φταις και κάποιος κοιμισμένος για χ λόγους να παραβιάσει κόκκινο, ή προτεραιότητα ή δε ξέρω γω τί και να σε τραυματίσει.


Και η λογική του "Εντάξει μωρέ, αφού φόραγες κράνος και δεν έχεις πάθει τίποτα" ή του "Δεν σε είδα", είναι τόσο τραυματική εμπειρία που δεν σας την εύχομαι να τη δείτε.

sergiosm
26/05/2007, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Και η λογική του "Εντάξει μωρέ, αφού φόραγες κράνος και δεν έχεις πάθει τίποτα" ή του "Δεν σε είδα", είναι τόσο τραυματική εμπειρία που δεν σας την εύχομαι να τη δείτε.

Εγώ πάλι δεν πρόλαβα να τη βιώσω αυτή την εμπειρία, γιατί όταν με έκλεισε και με πέταξε κάτω ο τύπος με το jimny ούτε καν σταμάτησε να δει τί έκανε και έτσι δεν ... είχε την ευκαιρία να μου ότι δεν με είδε ....

Ευτυχώς όμως ήμουν (και) τυχερός και δεν έπαθα τίποτα.

perastikos
26/05/2007, 20:05
Από την άλλη βέβαια, αντί να σου ζητάει (υπέρ του κάθε Δήμου) πάνω από έναν (βασικό) μισθό όταν σε πιάνει χωρίς κράνος, θα μπορούσε να σου ακινητοποιεί το όχημα για 15 μέρες! Αυτό θα έτσουζε πιο πολύ.

Σου λέει εκβιαστικά πλήρωσέ το σε 10 μέρες για να σου έρθει το μισό και μην κάνεις την λαλακία να αμφισβητήσεις την εξουσία μου και πας στο δικαστήριο καθώς πιθανότατα θα το πληρώσεις διπλό.... Δηλαδή, αν το πληρώσεις σε δέκα μέρες είναι μισό το κακό του ότι δεν φόραγες κράνος....

Δεν τους νοιάζει τι κράνος φοράς (κουβάς, κράνος εργοταξίου, κράνος των 20Ε), δεν τους νοιάζει αν το έχεις 'δεμένο', δεν τους νοιάζει αν είσαι με το μαγιό και απλά έχεις τον κουβά στο κεφάλι...

Δεν τους νοιάζει που οι εξετάσεις για δίπλωμα μηχανής είναι για τον π@υτσο...

Τα παραπάνω με κάνουν να πιστεύω ότι με έχουν χεσμένο και απλά θέλουν τα Ευρώ μου. Αν δεν έχεις ο ίδιος μυαλό στο κεφάλι μην περιμένεις από το Ελληνικό κράτος προστασία...

zireous
28/05/2007, 00:50
Έχω ξαναπεί ότι η λύση άμα σε πιάνουν μεθυσμένο να οδηγάς, ή να περνάς κόκκινα είναι να στο παίρνουν επιτόπου το δίπλωμα, άμα θέλανε να επιβάλλουν το κράνος, θα το κάνανε μέσω του point system.


Το κράνος όμως το φοράμε για αυτούς που θα προσπαθήσουν να μας ρίξουνε όχι για το φόβο του προστίμου, και ναί το κράτος μόνο τα φραγκάκια για να μπαλώσει τρύπες μαζεύει με τέτοια μέτρα -και δεν είναι τυχαίο το πότε το κάνει.

cityfly
28/05/2007, 15:12
το καλύτερο πρόστιμο για κράνος θα ήταν να σε υποχρεώσει να αγοράσεις κράνος συγκεκριμένων ελάχιστων προδιαγραφών, βέβαια αυτό είναι από μόνο του οξύμωρο καθώς δεν έχουμε δικές μας προδιαγραφές, οπότε θα πρέπει να γίνουν δύο πράγματα. Αλλά όταν αποκτήσουμε θα ήταν καλό ένα τέτοιο πρόστιμο

Runner Ducati
28/05/2007, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005

αντίθετα αν φοράει κράνος το ποιο πιθανό είναι να μην πεθάνει αλλά να τραυματιστεί σοβαρά...(σπασμένα χέρια, πόδια, ίσως κάποια μορφή αναπηρίας....)
άρα, σύμφωνα με τη λογική σου, το κράτος θα πρέπει να επιβάλει πρόστιμο σε όσους φοράνε κράνος και δεν σκοτώνονται γιατί επιβαρύνουν τα ταμεία και το κοινωνικό σύνολο....




Πρωτη πτωση με τρακαρισμα σε παρκαρισμενο με σκουτερακι 49cc και "30"χλμ/ωρα... χωρις απολυτως καμια προστασια, καταγμα προσωπου δεξια, παρολιγο χασιμο ματιου δεξια, σπασμενη κλειδα, σπασμενα 3 πλευρα... και διαφορα αλλα, 3 μηνες στα ανασκελα.... 500.000 δρχ σε 3 μερες το ΚΑΤ...

τρακαρισμα με σκουτερ 180cc με 80χλμ απο αναστροφη γεροντα με ΙΧ, φουλ εξοπλισμος μοτοσυκλεστικος, επιγονατιδες, γαντια, κρανος κλπ... εκτοξευτηκα 3 μετρα ψηλα και 20 μετρα μακρια και εσκασα κατω με το κεφαλι με 80χλμ, συρθηκα αλλα 30 μετρα κανενας τραυματισμος...

πτωση σε στροφη με 70-80 χλμ απο προστινο, χτυπημα και συρσιμο με το κεφαλι, φουλ again εξοπλισμος, κανενα προβλημα...

απωλεια, κοψιμο τενοντα αριστερου ποδιου, γονατο οταν βρηκε κατω σε στροφη χωρις φορμα...

highsiding τερμα γκαζι Κ6 πιστα Μεγαρα με Ducati, πετωντας στα συνεφα, φουλ εξοπλισμος, πτωση με αγκωνα και μετα κεφαλι, ραγισμα αγκωνα απο "μαπα" φορμα, κανενας τραυματισμος η αισθηση καν στο κεφαλι...

πτωση lowsidign Κ5 πιστα Σερρες με πολυ φορα και χιλιομετρα στην εισοδο... φουλ εξοπλισμος κρανος κλπ, χτυπημα και συρσιμο με το κεφαλι, κανενα προβλημα ουτε καν αισθηση οτι ακουμπησα κεφαλι κατω... απλα ραγισμα στο ενα δαχτυλο του χεριου (με γαντια των 40 ευρω)...


εαν δεν φοραγα κρανος σε ολες αυτες τις περιπτωσεις (εκτος την πρωτη που με τα λιγοτερα χιλιομετρα με ενα γελειο σκουτερ επαθα τα περισσοτερα), η θα ειχα πεθανει, το καλυτερο, η το χειροτερο σε αυτες τις περιπτωσεις θα ημουν αναπηρος γιατι ολα τα νευρα βρισκονται στον εγκεφαλο... αναπηρος μενει καποιος απο 2 λογους κυριως, σπονδυλικη στηλη, κεφαλι... με καλο κρανος 2 πραγματα συμβαινουν ως συνηθως... η δεν παθαινεις τιποτα, η ειναι τετοια η κρουση που πας αδιαβαστος... ξερω ανθρωπους που δεν φοραγαν κρανος και εχουν αναπηριες δυστυχως χωρις να σπασουν κατι που στα μελη που ειναι αναπηρα... πηραχτηκαν τα νευρα στον εγκεφαλο απο την κρουση...

ο Πασπαλιε μια κουτουλια εδωσε στην μπασκετα και εμεινε αναπηρος στο καροτσακι... για δοκιμαστε το με καλο κρανος και σεις και χωρις και τα λεμε... ποσο μαλλον μια γελοια πτωση που εχει 2-3χλμ πανω απο την φορα του Πασπαλιε στην μπασκετα, ειναι στην γωνια στο πεζοδρομιο...


διαλεγετε και περνετε...

sergiosm
28/05/2007, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
το καλύτερο πρόστιμο για κράνος θα ήταν να σε υποχρεώσει να αγοράσεις κράνος συγκεκριμένων ελάχιστων προδιαγραφών, βέβαια αυτό είναι από μόνο του οξύμωρο καθώς δεν έχουμε δικές μας προδιαγραφές, οπότε θα πρέπει να γίνουν δύο πράγματα. Αλλά όταν αποκτήσουμε θα ήταν καλό ένα τέτοιο πρόστιμο

+ 1000

και που ξέρεις, αν αποκτήσουν κράνος μπορεί και να το βάλουν ή έστω να το δώσουν σε κάνα φίλο τους ...

anf125
28/05/2007, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati

ο Πασπαλιε μια κουτουλια εδωσε στην μπασκετα και εμεινε αναπηρος στο καροτσακι... για δοκιμαστε το με καλο κρανος και σεις και χωρις και τα λεμε... ποσο μαλλον μια γελοια πτωση που εχει 2-3χλμ πανω απο την φορα του Πασπαλιε στην μπασκετα, ειναι στην γωνια στο πεζοδρομιο...


Μια διόρθωση μόνο: Ο Γιάνκοβιτς ήταν όχι ο Πάσπαλιε. Πέθανε πριν 1-2 χρόνια :sad:

Runner Ducati
28/05/2007, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Μια διόρθωση μόνο: Ο Γιάνκοβιτς ήταν όχι ο Πάσπαλιε. Πέθανε πριν 1-2 χρόνια :sad:

οπς σορυ λαθος... ναι... :sad:

kinhsh
28/05/2007, 16:30
Πολυ διδακτικες οι εμπειριες που εβαλε ο Ducati Runner για την αναγκαιοτητα του κρανους ,δεν το περιμενα οτι παιζει τοσο σημαντικο ρολο.

Runner Ducati
28/05/2007, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
Πολυ διδακτικες οι εμπειριες που εβαλε ο Ducati Runner για την αναγκαιοτητα του κρανους ,δεν το περιμενα οτι παιζει τοσο σημαντικο ρολο.

Εχοντας πλεον μερικες πτωσεις, κυριως μαχιμες, και δυνατες, αλλα και 2-3 χαζες... μπορω να πω οτι 2 πραγματα ειναι αναγκαια παση θυσια... ενα καλο κρανος, και το προστατευτικο πλατης για την σπονδυλικη στηλη... το δευτερο ακομα με 60-70 ευρω γινεται καλη δουλεια οταν το ψαξει καποιος με μια αναγνωρισμενη μαρκα, η σωστη εφαρμογη ειναι το κλειδι...
στο κρανος και με 150 υρω υπαρχουν επωνυμα που κανουν σχετικα δουλεια για μεσα στην πολη που ειναι λιγα χιλιομετρα, αλλα και παλι δεν ειναι οτι καλυτερο... επειδη το θεμα δεν ειναι να αντεξει το κρανος, πχ να μην σπασει, αλλα πως αποροφα την δυναμη της κρουσης, του χτυπηματος, απο εκει ερχεται μια αναπηρια, οχι μονο απο καταγμα στο κεφαλι, μπορει το κρανος να μην σπασει καν αμα ειναι απο καταλληλο υλικο, αλλα αμα δεν αποροφησει την δυναμη του χτυπηματος μπορει να πεθανει η να παθει βλαβη καποιος στον εγκεφαλο απο την δυναμη των G (μοναδα βαρυτητας) που δεχεται αποτομα ο εγκεφαλος... τα καλα κρανη αποροφουν πολυ μεγαλο μερος αυτη της δυναμης, με 300-350 ευρω σε μονοχρονο κρανος (λεω μονοχρομο γιατι αμα κανουν 200 ευρω τα γραφικα επανω του σε κρανος των 300 χεστα) απο τις επωνυμες και δοκιμασμενες σκληρα μαρκες μεσα απο τους αγωνες, ειναι πληρης πλεον απο ασφαλεια καποιος απο θεμα κρανους....
αυτα.

μακαρι να ξεσκισουνε στους ελεχγους και στα προστιματα οι μπατσοι σε αυτους που δεν φορανε κρανος, θα σωθουν καποιοι ανεγκεφαλοι παραπανω και κυριως για να μην μαυρισει η ζωη των δικων τους ανθρωπων, το θεμα ειναι να υπαρχει ελεγχος και για το εαν ειναι εγκεκριμενο το κρανος, οχι να φοραει καποιος γερμανικο στρατιωτικο κρανος του 1940...

KaTaNaS
28/05/2007, 17:35
Παναγή σε ότι λές ειμαι με 1000 μαζί σου! :a18: :a10:

:wave2:

KaTaNaS
28/05/2007, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
φουλ εξοπλισμος, πτωση με αγκωνα και μετα κεφαλι, ραγισμα αγκωνα απο "μαπα" φορμα


θυμαμαι τοτε που βλέπαμε μαζί στο πιτ στοπ το highside σου στο videowall!

και θυμαμαι πουμου το ειχες πει πως η φορμα μαλλον δεν "δούλεψε" , δηλαδή το προστατευτικό της!

εχω κι εγώ μπουφαν δερμα της ιδιας εταιρειας ΤΖ, με τα ίδια προστατευτικά...

δυστηχως πριν απο εναν μηνα τράκαρα και ολη την δυναμη την εφαγε ο πηχης και αγκωνας στα αριστερά μου!

οσο περναει ο καιρός σκέφτομαι και ξανασκεφτομαι μηπως μειωνόταν η ζημιά (σπασιμο σε 3 σημεια και αποκολληση κλειδωσης) αν ειχα απο τα καλα προστατευτικα, εκεινα τα σκληρά (κοκκάλινα σαν τα εντουράδικα) που εχουν τα dainese , colori και λοιπά...


τα δικα μας ειχαν τα μαλακά, που έκαναν για στατικες πτώσεις μόνο... :mad:


τι θέλω να τονίσω προς όλους οσους διαβαζουν;


μην κανετε oikonomia στην προστασια... ευχομαι να μην με θυμηθειται... :wave2:

Runner Ducati
28/05/2007, 19:51
τελικα το ρητο το οτι πληρωνουμε περνουμε, δεν απεχει πολυ απο τη πραγματικοτητα μαλλον...
:sad:

;)