PDA

View Full Version : Μαυρος καπνος....



HEATSEEKER750
25/05/2007, 23:56
Γεια χαρα σ ' όλους. Εχω ενα GSXR 750 K6 και παρατηρω οτι τον τελευταιο καιρο που το κυκλοφορω αρκετα μεσα στην πολη οτι οταν ανοιγω απότομα το γκαζι η εξατμιση στιγμιαια βγαζει ενα συννεφο μαυρου καπνου που στο τελειωμα του ασπριζει(σαν να το μαρσαρεις κρυο) .Αυτο συμβαινει ΜΟΝΟ οταν η μηχανη σερνεται μεσα στην πολη με 2.000-3000.στρ/λ για μετα απο 5-10 λεπτα.Με δυο τρεις γερές γκαζιες καθαριζει και δεν βγαζει τιποτα.
Να σημειωσω εδω οτι η μηχανη δεν παρουσιαζει το παραμικρο κομπιασμα στο ανεβασμα στροφων και δεν εχουν επιρεαστει καθολου οι επιδοσεις της.Σημερα που το εβγαλα Εγνατια και το τεντωσα, οταν σταματησα σε καποια φαση και μαρσαρα δεν εβγαλε ιχνος καπνου.Οταν επεστρεψα σπιτι μετα απο 5 λεπτα κινηση στην πολη και ξαναδοκιμασα εβγαλε λιγο.Δεν ξερω την συμβαινει:confused: :confused: :confused:
Καποιοι μου ειπαν οτι μπορει να ειναι απο μαπα βενζινη αλλα αυτο δεν θα ειχε αντικτυπο στις επιδοσεις??

Καθε βοηθεια δεκτη μιας και εν οψη τριημερου δεν προβλεπετε επισκεψη σε μηχανικό...
Ευχαριστω.....:a4:


90227

FZR1000
26/05/2007, 00:18
δεν ειναι τιποτα τσιμπαει λιγο λαδακι (ισως 50-100ml/1000km) το οποιο σε χαμηλες στροφες λειτουργιας συσσωρευεται αναμεσα απ τα ελατηρια πιστονιου και με το πρωτο ανοιγμα ξεφευγει και καιγεται.

εχεις προσεξει καμια αποτομη πτωση της σταθμης λαδιου?

η γνωμη μου ειναι μην κανεις τιποτα. σε καινουριο μοτερ θα δωσεις 800 ευρω για αλλαγη ελατηριων? εκτως αν βγαλεις ακρη με εγγυηση που χλωμο το κοβω....

HEATSEEKER750
26/05/2007, 06:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
δεν ειναι τιποτα τσιμπαει λιγο λαδακι (ισως 50-100ml/1000km) το οποιο σε χαμηλες στροφες λειτουργιας συσσωρευεται αναμεσα απ τα ελατηρια πιστονιου και με το πρωτο ανοιγμα ξεφευγει και καιγεται.

εχεις προσεξει καμια αποτομη πτωση της σταθμης λαδιου?

η γνωμη μου ειναι μην κανεις τιποτα. σε καινουριο μοτερ θα δωσεις 800 ευρω για αλλαγη ελατηριων? εκτως αν βγαλεις ακρη με εγγυηση που χλωμο το κοβω....

Φιλε το μοτερ εχει 7500 χλμ και δεν εχω προσεξει κατι τετοιο αν και ελεγχω τα λαδια συχνα....

stefanos
26/05/2007, 09:19
Καπνός μαύρος με καφέ απόχρωση είναι απο πλούσιο μίγμα.
Καπνός μπλέ είναι λάδι.
Αν βγαίνει στην επιτάχυνση είναι απο ελατήρια, αν είναι στην επιβράδυνση είναι μάλλον απο οδηγούς βαλβίδων.
Λευκός καπνός είναι απο ψυκτικό υγρό που καίγεται στον κύλινδρο.Αρα εύκολα το καταλαβαίνεις απο την στάθμη στο παραφλού.
Επειδή το μοτέρ είναι καινούργιο, και εφόσον δεν μιλάμε για ντουμανίδια, ίσως να τσιμπάει λίγο λάδι μέχρι να ανοίξει.
Εφόσον ελέγχεις τα λάδια κάνε το ίδιο και με το παραφλού, και βλέπεις.

Ταξιδευτής
26/05/2007, 09:26
Φιλε Heatseeker, να σε ρωτησω κατι γιατι εχω μια υποψια; Στο στρωσιμο ακολουθησες τις οδηγιες του κατασκευαστη; Το ανεβαζες στρωτα στα πρωτα 1000 χλμ κλπ;

siakattackj
26/05/2007, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Καπνός μαύρος με καφέ απόχρωση είναι απο πλούσιο μίγμα.
Καπνός μπλέ είναι λάδι.
Αν βγαίνει στην επιτάχυνση είναι απο ελατήρια, αν είναι στην επιβράδυνση είναι μάλλον απο οδηγούς βαλβίδων.
Λευκός καπνός είναι απο ψυκτικό υγρό που καίγεται στον κύλινδρο.Αρα εύκολα το καταλαβαίνεις απο την στάθμη στο παραφλού.
Επειδή το μοτέρ είναι καινούργιο, και εφόσον δεν μιλάμε για ντουμανίδια, ίσως να τσιμπάει λίγο λάδι μέχρι να ανοίξει.
Εφόσον ελέγχεις τα λάδια κάνε το ίδιο και με το παραφλού, και βλέπεις.

Tιρκουάζ με λίγο άσπρο και πουά τί είναι???? CLUBBING!!!!!!!:rotflmao: :rotflmao:


ΤΙΠΟΤΑ δεν έχει το μηχανάκι....
απλά κάποιο άκαυστο μέρος του μίγματος συσσωρεύεται στην εξάτμηση και όταν το τσιτώνεις απλά φεύγει από την εξάτμηση στο περιβάλλον!!

ο κινητήρας προφανώς είναι κατασκευασμένος για να δουλεύει "σωστά" σε μεγασύτερη ταχύτητα περιστροφής, με αποτέλεσμα όταν το δουλεύεις "χαμηλά" να μήν τηρείται απόλυτα η χημική εξίσωση της καύσης....(που ούτος ή άλλος δεν τηρείται), με αποτέλεσμα να μένει άκαυστο μίγμα στην εξάτμηση μέσα...


οπότε ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ!!!!!!!

ξεκάπνισέτο το ΡΙΜΑΔΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


GSXR POWER!!!!!

HEATSEEKER750
26/05/2007, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Φιλε Heatseeker, να σε ρωτησω κατι γιατι εχω μια υποψια; Στο στρωσιμο ακολουθησες τις οδηγιες του κατασκευαστη; Το ανεβαζες στρωτα στα πρωτα 1000 χλμ κλπ;

Πιστεψε με στρωθηκε ακολουθωντας πιστα τις οδηγιες του manual.
δεν ειναι τιποτα τσιμπαει λιγο λαδακι (ισως 50-100ml/1000km) το οποιο σε χαμηλες στροφες λειτουργιας συσσωρευεται αναμεσα απ τα ελατηρια πιστονιου και με το πρωτο ανοιγμα ξεφευγει και καιγεται.
Αν εκαιγε λαδι δεν θα μυριζε???Το μαρσαρα δυνατα μεσα σε κλειστο γκαραζ και δεν μυρισε "λαδιλα" αν και εβγαλε καπνα.Καλα μην φανταστητε οτι ξαφνικα εγινε διχρονο....Μιλαμε για λιγο καπνο που σταματα μετα απο κανα δυο μαρσαρισματα.Αν εκαιγε λαδι δεν θα καπνιζε συνεχεια??

Εγω συνεχιζω να υποπτευομαι την βενζινη....Εβαζα μονο 100αρα ΒΡ απο γνωστο μου βενζινα (και στο αμαξι και στο παπι).Το τελευταιο καιρο που ξαναβαλα τα φωτα και βγαινω και βραδι με την μηχανη ξεμεινα δυο φορες και εβαλα απο 10 ευρω (απλη αμολυβδη) στο βενζιναδικο της γειτονιας που εχει αυτοματο πωλητη.Απο το ιδιο πρατηριο φουλαρα την τελευταια φορα το παπι και αρχισε να μην κρατα ρελαντι και να μην ανεβαζει σωστα.Μηπως φταιει η βενζινη και επειδη το παπι δεν εχει φιλτρο βενζινης το προβλημα του ειναι εντονοτερο...:confused:

HEATSEEKER750
26/05/2007, 10:22
ξεκάπνισέτο το ΡΙΜΑΔΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτο ακριβως εχω στο νου μου....Ενα δυο σωστα φουλαριζματα και τεζα στην Εγνατια......:D :D :D

FZR1000
26/05/2007, 12:31
Οταν λεω τσιμπαει 50ml μιλαμε για ιχνη λαδιου και δεν αποτελει κανενα απολυτως προβλημα!

ισα ισα που λιπαινει και της βαλβιδες εξαγωγης!!!

a_kostas
26/05/2007, 12:43
Το πιθανότερο όλων είναι να φταίει η βενζίνη, όπως αναφέρθηκε και παραπάνω. Γεμισε το δυο τρεις φορές ή αν μπορείς αδειασε την βενζίνη απ' το τεπόζιτο. Είχα παρόμοιο πρόβλημα...

FZR1000
26/05/2007, 13:01
αν ειναι απ το λαδι μην το βλεπεις τραγικο... ορισμενα μοτερ ειναι σχεδιασμενα να καινε ελαχιστο λαδι (χωρις να χρειαζεται να συμπληρωνεις). βεβαια δεν θα το αναφερουν πουθενα σε manual κλπ...

Ταξιδευτής
26/05/2007, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από HEATSEEKER750 Πιστεψε με στρωθηκε ακολουθωντας πιστα τις οδηγιες του manual.

Φιλε Heat, οπως και να εχει δεν ειναι κατι που θα πρεπει να σε απασχολει ιδιαιτερα... Απλα ο λογος που ρωτησα ειναι διοτι υπαρχει μια -πολυ αμφιλεγομενη- θεωρια που κυκλοφορει ευρεως στους κυκλους των μοτομηχανικων περι στρωσιματος μηχανης, που εν ολιγοις λεει οτι αν το στρωσεις πολυ γλυκα (βασει manual) δεν δινεις την ευκαιρια στα ελατηρια των πιστονιων να πατησουν σωστα στους κυλινδρους, και με τον καιρο περναει λαδι απο τα δαχτυλιδια κ εχεις αυτες τις καπνες απο την εξατμιση.

Για να πατησουν σωστα τα ελατηρια εχεις τα πρωτα 30 χλμ περιθωριο, οπου μεσα σε αυτα πρεπει να "σκιστει" λιγο το μοτερ για να τριφτουν σωστα τα ελατηρια.

Αυτη την αμφιλεγομενη θεωρια ενας Αμερικανος μηχανικος το εχει κανει σκοπο ζωης να αποδειξει την ορθοτητα της, και εγω προσωπικα -βασει οσων διαβαζω και αναφερει- τον πιστευω. Δες λιγο: http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm

Aυτα εντελως πληροφοριακα ετσι; Επαναλαμβανω οτι κατα πασα πιθανοτητα δεν εχει τιποτα η μηχανη σου... Απλα στο επομενο μεγαλο σερβις ζητα να κοιταξουν μπουζι, βαλβιδες κλπ για οτιδηποτε παραξενο, για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο... :beer:

zireous
27/05/2007, 22:47
Ταξιδευτή, ο τύπος στο σάιτ που λες είναι πιο πολύ μπακάλης παρά μηχανικός -αυτό δε σημαίνει ότι αυτά που λέει μπορεί να μην ισχύουν, αλλά τα περιθώρια παραπάνω δύναμης κινητήρα που δίνει τα δίνει και σαν απόκλιση η κάθε εταιρεία από μηχανή σε μηχανή...


Πάντως λόγω δουλειάς μία βδομάδα το 750 δε τ'ανοιξα (μέχρι τις 5000 στροφές μόνο) και μου κράταγε μούτρα, και άρχισα τα παρανοϊκά τύπου τί έχει και τί έχει.

Σήμερα πήγα για μπάνιο και το δούλευα ψηλά με μικρές σχέσεις και έγινε αγνώριστο μετά.



Μην τα αφήνετε τα πολύστροφα πολύ στις χαμηλές, τα παίζουνε τα σωληνάκια πως το λένε. :lol:

HEATSEEKER750
28/05/2007, 21:22
Λοιπον μετα απο 2 φουλαρισματα και καμια 250αρα χλμ εχω να πω οτι ευτυχως ο βενζινας της γειτονιας μου τον ΠΑΙΡΝΕΙ
:mad: :mad: :mad:
Ηδη απο το πρωτο φουλαρισμα ο καπνος μειωθηκε αισθητα.Με το δευτερο σταματησε τελειως...
Αρα εφταιγε η βενζινη....(γι αυτο το πιο πανω συμπερασμα)


Υ.Γ 1 Ελπιζω να μην εχει προκληθει καποια βλαβη που θα την βρω μπροστα μου στο μελλον
Υ.Γ.2 Ευχαριστω για τις απαντησεις και τον χρονο σας:wave2:

OldMan
29/05/2007, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj
ΤΙΠΟΤΑ δεν έχει το μηχανάκι....
απλά κάποιο άκαυστο μέρος του μίγματος συσσωρεύεται στην εξάτμηση και όταν το τσιτώνεις απλά φεύγει από την εξάτμηση στο περιβάλλον!!
Ενδιαφέρουσα άποψη ...!!!

(δηλ. το μοτέρ ΕΙΝΑΙ σχεδιασμένο έτσι ώστε να περνάνει άκαυστο μίγμα στην εξάτμιση - η οποία με την σειρά της είναι σχεδιασμένη να έχει θάλαμο συσώρευσης άκαυστου μίγματος....) :look:





Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj
να μήν τηρείται απόλυτα η χημική εξίσωση της καύσης....(που ούτος ή άλλος δεν τηρείται), με αποτέλεσμα να μένει άκαυστο μίγμα στην εξάτμηση μέσα..
Ακόμη πιο ενδιαφέρουσα άποψη ...!!!:eyepop:

dirtbird
29/05/2007, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Ακόμη πιο ενδιαφέρουσα άποψη ...!!!:eyepop:

Έχεις ρέντα τώρα τελευταία .... :winka:

OldMan
29/05/2007, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Έχεις ρέντα τώρα τελευταία .... :winka:
Μπαααα... :nono:

Τα "πετάνε" και φεύγουν, χωρίς να επανέλθουν για επικοδομητική συζήτηση ...

(οι άνανδροι ...) :lol: :rotflmao: :lol:

dirtbird
29/05/2007, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μπαααα... :nono:

Τα "πετάνε" και φεύγουν, χωρίς να επανέλθουν για επικοδομητική συζήτηση ...

(οι άνανδροι ...) :lol: :rotflmao: :lol:

Άντε καλέ...

πως (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=40315&perpage=20&pagenumber=3)

και

έτσι (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=40284&perpage=20&pagenumber=2)

by the way , ο 'άλλος' συνθηκολόγησε και υποσχέθηκε να χαιδεύει ζεστές εξατμίσεις το καλοκαιράκι :smilea: