PDA

View Full Version : Glystraei to TRANSALP sto giaourti?..



A.I.
06/09/2004, 15:19
Eντάξει, ωραία είναι να πετάει λίγο κώλο εώς πολύ αλλά κάποια στιγμή τα λάστιχα πρέπει να αλλαχτούν.
Προς κατόχους TRANSALP που είναι ευχαριστημένοι με τα λάστιχα που βάλανε... καμιά πρόταση τι λάστιχα να βάλω παιδιά?

crs-k
06/09/2004, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από A.I.
Eντάξει, ωραία είναι να πετάει λίγο κώλο εώς πολύ αλλά κάποια στιγμή τα λάστιχα πρέπει να αλλαχτούν.
Προς κατόχους TRANSALP που είναι ευχαριστημένοι με τα λάστιχα που βάλανε... καμιά πρόταση τι λάστιχα να βάλω παιδιά?

Εγω στην Αφρικα, ειχα, και μολις ξαναβαλα, τα Anakee της Michelin.
Κατ' εμε, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλο λαστιχο.

Πιστευω οτι κανει και στο Transalp, χωρις να ξερω την συμπεριφορα του μ' αυτο.

:wave2:

A.I.
06/09/2004, 15:51
Eυχαριστώ φίλε μου, αυτή την στιγμή έχει ακόμα τα μαμήσια που είναι ON OFF road. Φαντάζομαι διαφορά θα είναι μεγάλη. Nα 'σαι καλά...:wave2:

crs-k
06/09/2004, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από A.I.
Eυχαριστώ φίλε μου, αυτή την στιγμή έχει ακόμα τα μαμήσια που είναι ON OFF road. Φαντάζομαι διαφορά θα είναι μεγάλη. Nα 'σαι καλά...:wave2:

Η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη, για το ασφαλτινο κοματι (που δυστυχως ειναι και το 98% του δρομου μας), ιδιως μολις ζεσταθουν. Αυτο ειναι και το μονο μειονεκτημα τους, οτι δηλαδη αργουν λιγο περισσοτερο απο αλλα.

Για το χωματινο μερος δεν θα πρεπει να το συζηταμε, ΔΕΝ ειναι καλα. Το χωμα ομως, οπως εχω διαπιστωσει, ειναι κυριως θεμα ισοροποιων και οχι ελαστικων! :cool:

A.I.
06/09/2004, 17:19
Xώμα μια φορά μπήκα, και αυτό από περιέργεια να δώ πως πάει, σε δύσκολη διαδρομή και μεγάλη. Δεν του φαίνεται (εντάξη, Africa δεν είναι) αλλά πάει δεν φαντάζεσαι πού!!:eyepop:
Aλλά οπωσδήποτε θα του βάλω λάστιχα δρόμου. Πρίν από αυτό είχα μόνο εντούρο οπότε δεν ξέρω την διαφορά του να οδηγάω οικεία μηχανή με λάστιχα δρόμου.

HexDec
06/09/2004, 17:23
Μια ψήφος ακόμα για τα Αnakee της Michelin τα οποία πέρασα πρόσφατα στο Africa με περίπου 180 ευρό

THEOD
06/09/2004, 18:44
Πριν 2-3 χρόνια στο Transalp650 που είχα, έβαλα τα καινούργια τότε Πιρέλλι ΜΤ90 και θυμάμαι ότι μου άρεσαν πολύ.

Βγαίνουν σε 2 εκδόσεις. Μία για 70-30 άσφαλτο-χώμα, και μια έκδοση με την αντίστροφη αναλογία.

Εγώ είχα βάλει τα ασφάλτινα. Διάλεξε όποιο θες ανάλογα τις ανάγκες σου.

Καλό και φθηνό λάστιχο... Και μην κολήσεις στο ότι είναι Πιρέλλι. Τα τελευταία χρόνια (ειδικά μετά την εξαγορά της Μέτζελερ) η Πιρέλλι παραδίδει μαθήματα στους κλασικούς μοτολαστιχάδες (βλέπε Diablo κλπ...).

crs-k
07/09/2004, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από HexDec
Μια ψήφος ακόμα για τα Αnakee της Michelin τα οποία πέρασα πρόσφατα στο Africa με περίπου 180 ευρό

Που τα 'βαλες με 180 ρε αδελφε ??? :confused:

Γυρισα και και πηρα τιμες απο 5-6 καλα μαγαζια, πριν τα βαλω!
Ενταξει πληρωνω και καμμια 15αρια Ευρα παραπανω το μπροστινο μου που ειναι ψιλομοταρντ (100/90/19 αντι για (90/90/21), αλλα κατω απο 240 ΔΕΝ βρηκα πουθενα!!! :uplate:

Το πισω μου εχει την κανονικη διασταση (140/80/17 νομιζω) και μιλαμε για τοποθετημενα και ζυγοσταθμισμενα - ακτινολογημενα!

afrotwin
07/09/2004, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Που τα 'βαλες με 180 ρε αδελφε ??? :confused:

Γυρισα και και πηρα τιμες απο 5-6 καλα μαγαζια, πριν τα βαλω!
Ενταξει πληρωνω και καμμια 15αρια Ευρα παραπανω το μπροστινο μου που ειναι ψιλομοταρντ (100/90/19 αντι για (90/90/21), αλλα κατω απο 240 ΔΕΝ βρηκα πουθενα!!! :uplate:

Το πισω μου εχει την κανονικη διασταση (140/80/17 νομιζω) και μιλαμε για τοποθετημενα και ζυγοσταθμισμενα - ακτινολογημενα!

den mou les chris exis varitero timoni tora me to 100ari mprosta?
malon pio disxristo i8ela na po
e?

crs-k
07/09/2004, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
den mou les chris exis varitero timoni tora me to 100ari mprosta?
malon pio disxristo i8ela na po
e?

Οχι καθολου!
Απεναντιας εχει καλυτερη "οδικη" συμπεριφορα ...

Στο χωμα βεβαια θα θελα τις 21'', αλλα και οι 19'' μια χαρα τα καταφερνουν. :smilea:

HexDec
07/09/2004, 12:46
Μιλάμε για 90αρι μπροστά και 140 πίσω τα έβαλα απο φιλαράκι στη Δράμα.Βέβαια επειδή αυτός δεν φέρνει και πολλά ελαστικά για μοτό τα περίμενα κανα 10ημερο αλλά δεν πειράζει.Την ίδια περίοδο είχα βρεί τα Sahara με 240 αλλά λόγω τιμής αλλά και χαρακτήρα έβαλα τα Michelin.
Αλήθεια η ιστορία με την 19αρα μπροστά πόσο σου βγήκε γιατί το 90αρι μπροστά μου φαίνεται λίγο...:rolleyes:

crs-k
07/09/2004, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από HexDec
Μιλάμε για 90αρι μπροστά και 140 πίσω τα έβαλα απο φιλαράκι στη Δράμα.Βέβαια επειδή αυτός δεν φέρνει και πολλά ελαστικά για μοτό τα περίμενα κανα 10ημερο αλλά δεν πειράζει.Την ίδια περίοδο είχα βρεί τα Sahara με 240 αλλά λόγω τιμής αλλά και χαρακτήρα έβαλα τα Michelin.
Αλήθεια η ιστορία με την 19αρα μπροστά πόσο σου βγήκε γιατί το 90αρι μπροστά μου φαίνεται λίγο...:rolleyes:

Δεν ξερω ... :smilea:
Την ειχε αλλαξει ο προηγουμενος κατοχος, και τις ειχε νικελωσει επισης. Εγω "ετοιμα" τα βρηκα! :cool:

petridist
07/09/2004, 13:38
ANAKEE
ANAKEE
ANAKEE
ANAKEE
ANAKEE
ANAKEE
ANAKEE
ANAKEE
ANAKEE
ANAKEE
ANAKEE
ANAKEE
ANAKEE
ANAKEE
ANAKEE
ANAKEEANAKEE
ANAKEEANAKEE
ANAKEEANAKEE
ANAKEEANAKEE
ANAKEEANAKEE
ANAKEEANAKEE
ANAKEEANAKEE
ANAKEEANAKEE
ANAKEE


Απλά υπέροχα........... αξεπέραστα.. φανταστικά...αξιολατρευτα...

μην βάλεις τίποτα άλλο....

:wave2:

jtoros
08/09/2004, 10:31
Άλλη μια ψήφος στα Anakee! Μιλάμε το λάστιχο, όταν ζεσταθεί, γίνεται στίχλα! Κρατάει καλά και μέσα στην πόλη, αλλά απόλαυση γίνεται στις στροφές του επαρχιακού δικτύου. Τα συστήνω ανεπιφύλακτα! Εγώ για στάνταρ διαστάσεις Transalp τα πήρα 195 ευρώ (προφανώς μπρος-πίσω)

Thnx for listening...

A.I.
08/09/2004, 13:08
Tόσο καλά, ε?!..
Mετά απ' όλα αυτά νομίζω οτι θα μπορούσε ο οποιοσδηποτε να πάει για ANAKEE με κλειστά μάτια...:smilea:
...και γρήγορα μάλιστα :D

Eυχαριστώ για όλες τις προτάσεις!...:beer:

Ravager
01/12/2004, 21:00
Kai ego ixa to idio provlima kai evala ta Michelin Sirac arketa kala einai den exo kanena provlima pros to paron alla to epomeno zeugari mallon tha einai anakee

free rider
06/12/2004, 20:47
Τι να κάνουμε ρε παίδες,,,,,

Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται


:lol: :lol:

makis206
28/09/2005, 11:38
Ξέσκαψα το θέμα για όσο το δυνατόν πιό σύντομες απαντήσεις αφού επείγομαι !!!

Η Trans είναι στο βουλκανιζατέρ για να εξοπλιστεί με τα Michelin Anakee βάζοντάς με όμως ο λαστιχάς σε ένα λαβύρινθο.

Πίσω λάστιχο μαμίσιο 120/90 17 και μου προτείνει το 130/80 17.
Έχει καί από τα δύο σε stock και μου ζητάει να αποφασίσω μέχρι το μεσημέρι που θα το τοποθετήσει.

Τί να του πώ ;;;;;;;;;;

:beer: :beer: :beer:

A.I.
28/09/2005, 12:16
giati sou protinei to 180/30?
nomizo oti an den exeis provlima me to mamisio den yparxei logos na to allaxeis :winka:

makis206
28/09/2005, 12:24
Δέν ξέρω, μήπως κερδίσω κάτι; Καλύτερη συμπεριφορά στις γρήγορες στροφές του επαρχιακού δικτύου ίσως;
Υπόψιν οτι δέν έχω κανένα πρόβλημα με τις μαμίσιες διαστάσεις.

Γι'αυτό ρωτάω μήπως ξέρει κανείς για να με βοηθήσει σε καλύτερη αγορά. Μ'έβαλε σε σκέψεις με το να μου το προτείνει.

Εσύ αυτά έβαλες τελικά A.I. ?

A.I.
28/09/2005, 13:07
Auta exo tora kai auta tha xanavalo otan erthei i ora. :sun:
Me ta anakee eida megali diafora. Den itan tyxaio pou fonazan oloi edo :D
Eimai tis apopsis na min allazoun ta mamisia ektos an yparxei provlima giati einai pio isoropimeni i mixani kai kaiei ligotero

derd
28/09/2005, 16:36
η κανονικη διασταση ειναι 120/90-17 . Τα παλια μοντελα ειχαν την 130/80-17. Πιθανολογω οτι η ζαντα δεν σηκωνε την μεγαλητερη διασταση και γιαυτο η μαμα honda πηγε σε μικροτερη. Η δικη μου φοραγε την μεγαλητερη διασταση αλλα στην τελευταια αλλαγη πηγα σε 120/90 και αυτη σου προτεινω..

makis206
29/09/2005, 08:44
Τελικά έβαλα το 120/90-17 αφού θεώρησα καλό να μήν πειραματίζομαι απ'τη στιγμή που δέν είχα κανένα πρόβλημα και παράπονο, όσο αναφορά τις διαστάσεις των μαμίσιων ελαστικών.

Η όλη δουλειά μου κόστισε 180 ευρώ φιλικά φιλικά, και ήρθε η ώρα να αρχίσουν ξανά τα στροφιλίκια !!!

Μετά από μια δοκιμαστική βόλτα 80 περίπου χιλιομέτρων στην εθνική οδό (μήν μπερδεύεστε με Αττικές οδούς-στην Κρήτη έχει στροφές!) έχω να πώ πως τα Michelin Anakee είναι άψογα. Παρόλο που δέν πιέστηκαν ιδιαίτερα λόγο καινουργίλας.

Και για να το τελειώσω να απαντήσω:

-Όχι !!! Το Transalp δέν γλυστράει ούτε στο γιαούρτι όταν φοράει τα Anakee !!!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κύριοι !!!

:beer: :beer: :beer:


:wave2:

sunnymtx
29/01/2006, 04:16
παρα πολυ καλα τα Anakee .τα εχω πανω στο transalp μου 1 χρονο περιπου.το εχω λιωσει στην κυριολεξια στα χιλιομετρα (15.000) και το λαστιχο κραταει οπως στη αρχη που το εβαλα ! τελεια συμπεριφορα σε στεγνη/βρεγμενη ασφαλτο ,πολυ καλη συμπεριφορα σε χωμα.προβλεψιμο σε ολη τη διαρκεια ζωης του.

OldMan
30/01/2006, 11:54
:eek: :look: :eek:

Transalp στα Τεχνικά ???



Φύγαμε για Βελτιώσεις- Αξεσουάρ κ.λ.π.

efialtis
30/01/2006, 14:14
στη transalp 650 έβαλα ΑΝΑΚΕΕ

πολύ καλά

έχε υπομονή μέχρι να ζεσταθούν, θέλουν χρόνο

200 ευρώ

ploiarxos
06/02/2006, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Πριν 2-3 χρόνια στο Transalp650 που είχα, έβαλα τα καινούργια τότε Πιρέλλι ΜΤ90 και θυμάμαι ότι μου άρεσαν πολύ.

Βγαίνουν σε 2 εκδόσεις. Μία για 70-30 άσφαλτο-χώμα, και μια έκδοση με την αντίστροφη αναλογία.

Εγώ είχα βάλει τα ασφάλτινα. Διάλεξε όποιο θες ανάλογα τις ανάγκες σου.

Καλό και φθηνό λάστιχο... Και μην κολήσεις στο ότι είναι Πιρέλλι. Τα τελευταία χρόνια (ειδικά μετά την εξαγορά της Μέτζελερ) η Πιρέλλι παραδίδει μαθήματα στους κλασικούς μοτολαστιχάδες (βλέπε Diablo κλπ...). epidi anaferthikes sto diablo ego sto cbr mou den emeina kai toso euxaristimenos se atnithesi me ta metzeler pou itan makran oti kalitero oxo foresei! den xero an isxiei se ola ta montela kai ola ta eidi lastixou!