PDA

View Full Version : Βοήθεια για αγορά ιταλίδας...



749R
27/05/2007, 17:24
Γειά χαρά! Όπως καταλαβαίνετε από τον τίτλο σκέφτομαι να αγοράσω ιταλίδα και συγκεκριμμενα το μικρό τερατάκι-monster 620- μεταχειρισμένο. :winka:
Ωστόσο,παρ'όλο που προσπαθώ χρόνια τώρα να συλλέξω πληροφορίες για την εταιρεία γενικά αλλά και για το monster ειδικά (γνωρίζω πολύ λίγα μηχανολογικά+δεν εχω φίλους ducatisti :( ) νιώθω οτι η γνώση μου πάνω στη μηχανή που θέλω τόσο πολύ να αποκτήσω είναι πολύ λίγη. Στην παραπάνω προσπάθεια εντάσσονται σχεδόν και όλα τα άρθρα αυτής της ενότητας. :wacko:
Απευθύνομαι λοιπόν σε σας που έχετε ή είχατε εμπειρία από το τερατάκι προκειμένου να με διαφωτίσετε λίγο ώστε να πραγματοποιήσω τη συγκεκριμένη αγορά με τη μεγαλύτερη δυνατή ασφάλεια.
Αρχικά πήγα στο Θωμά στη Ν.Ιωνία για τον οποίο εχω διαβάσει πολύ καλά λόγια από εσάς,για μια πρώτη κουβέντα-εντύπωση.(προφανώς θα το πάω να του ρίξει μια ματιά πριν την αγορά...) Ο ίδιος μου είπε ότι μπορεί να ρίξει μια γενική καλή ματιά όταν του τη φέρω (τακάκια,δισκόπλακες,αν η μηχανή έχει αλλάξει κάποια ελλατωματικά όργανα κατόπιν οδηγίας της αντιπροσωπέιας, κτλ). Γενικά μπορώ να πω ότι μου άφησε καλή εντύπωση αλλά μου είπε και κάτι που με προβλημάτισε πολύ: Ότι αφενός η μηχανή (το μοτέρ) μπορεί να "ακούγεται" καλα όταν το πάω να το δεί αλλά μετά από 5.000 χλμ ας πούμε να παραδώσει το πνεύμα-εξ'αιτίας της βάναυσης χρήσης-συντήρησης της μοτοσυκλέτας από τον προκάτοχό της... και αφετέρου ότι ο ίδιος δε μπορεί να ελένξει αν έχει πειραχτεί το κοντέρ...
Οι δύο αυτές πληροφορίες είναι η αλήθεια ότι μου βάλανε λίγο πάγο στο όνειρο μου και επειδή τη θέλω πολύ τη duc θέλω και τη δική σας γνώμη πάνω στο θέμα.:sick: Ας σημειωθεί ότι ο Θωμάς δε με απέτρεψε βέβαια από την αγορά της,απλά μου απάντησε -και κατά τη γνώμη μου ειλικρινά- στις ερωτήσεις που του έκανα.
Σε αυτό το σημείο κερνάω :beer: σε όποιον διάβασε ολόκληρο το post και έχει διάθεση να ρίξει λίγο φώς στην υπόθεση η οποία με έχει προβληματίσει αρκετά είναι η αλήθεια...:sick:
H ετυμηγορία του μηχανικού θα είναι εγγύηση?-όπως φαίνεται όχι... μπορώ να δω/ψάξω/μάθω κάποια πράγματα κι εγώ ούτως ώστε να είμαι περισσότερο σίγουρος για την επιλογή μου? please help!:cry:
σημείωση:αν την πάρω θα την πάρω από ιδιώτη κι όχι από μαγαζί (που υποχρεωτικά δίνει κ κάποια εγγύηση).

tsoukas77
27/05/2007, 18:29
Ειναι γεγονος οτι παντα πρεπει να εχουμε στο πισω μερος του μυαλου μας τον ξαφνικο θανατο.Η μονη επιλογη για να μειωθει αυτη η πιθανοτητα ειναι να αγορασεις μοτοσυκλετα με γνωστο ιστορικο,απο καποιον γνωστο γνωστου κτλ.Σιγουρα ο μηχανικος μπορει να κρινει την τωρινη κατασταση του μοτερ,του πλαισιου και των περιφερειακων.Για να διαπιστωσεις προηγουμενη χρηση,πρεπει να ανοιξει το μοτερ.
Οσον αφορα τα χιλιομετρα,προσωπικα δεν μου λεει και πολλα.Η συντηρηση ειναι που μετρα περισσοτερο.Και 10χιλ χιλιομετρα μονο να εχει,αν δεν εχει γινει σωστη συντηρηση και συχνος ελεγχος,πιθανοτατα να δημιουργηθουν προβληματα.
Παντως,συνηθως οι Ducatisti(οπως και οι Alfisti) τις προσεχουμε απολυτα τις μοτοσυκλετες τους.Αυτο εχω παρατηρησει.Τις προσεχουμε αφ'ενος επειδη τις λατρευουμε και αφ'ετερου αν δεν τις προσεξουμε,θα μας μεινουν στα χερια!
Σου ευχομαι καλη επιλογη...

vlassos
28/05/2007, 01:25
Σε ότι αφορά τα χιλιόμετρα αν έχει αλλάξει όργανα για οποιοδήποτε λόγο τότε η ένδειξη δεν είναι αληθής, γιατί μηδενίζονται τα χιλιόμετρα μετά την αλλαγή. Όμως υπάρχει το service book στο οποίο θα πρέπει να αναφέρονται τουλάχιστον τα service και τα χιλιόμετρα όσο η μηχανή ήταν στην εγγύηση. Αμα την κοιτάξει μηχανικός μπορεί να καταλάβει κατά προσέγγιση αν τα χιλιόμετρα είναι αληθινά. Τώρα βέβαια σε μηχανή που έχει περάσει την εγγύηση μην περιμένεις να σου εγγυηθεί κανείς τι θα συμβεί σε 5000 km, ας είμαστε ρεαλιστές, ακόμα και από φίλο σου να την πάρεις δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τέτοια πράγματα. Το θέμα είναι να σε καλή κατάσταση να την δεί κάποιος που γνωρίζει (πχ Θωμάς ή άλλος) και να έχεις ΤΥΧΗ..:beer:

749R
28/05/2007, 02:37
tsoukas77 και vlassos σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. Νομίζω πως και στους δυο σας ο παρονομαστής της κουβέντας είναι κοινός,δηλαδη η σωστή συντήρηση... Αντιλαμβάνομαι κι εγώ πως είναι θεμιτό και ασφαλέστερο να πάρεις τη μηχανή από κάποιο φίλο η γνωστό για ευνόητους λόγους. Δυστυχώς ούτε φίλο ούτε γωστό έχω που να έχει duc.. Και βέβαια ούτε θέλω να πάρω το ρίσκο του "ξαφνικού θανάτου" -που όντος είναι υπαρκτό- χωρίς να έχω μια πιο σαφή εικόνα για τη μηχανή... Αλήθεια έχετε συναντήσει/ακούσει ποτέ τέτοια περίπτωση από γνωστο σας για monster; (ελλειπής συντήρηση......------>>μπάμ/κρακ?)
Από την άλλη όμως κάποιος μπορεί να έχει και "πλήρες" service book "λαδώνοντας" σχετικά έναν ανεύθυνο μηχανικό...και συντήρηση...από τον "μπάμπη" το μηχανικό της γειτονιάς.:mad:
Το μοτέρ ο μάστορας δεν το ανοίγει σε κάποιο μεγάλο service? Πέραν αυτού ξέρετε πόσο στοιχίζει ένα άνοιγμα του μοτέρ (αντιλαμβάνομαι ότι δεν είναι τόσο εύκολο και ανέξοδο όσο το άνοιγμα μιας κονσέρβας...) προκειμένου να διασφαλιστεί η καλή του κατάσταση αφού πρόκειται να αλλάξει ιδιοκτήτη? Όσοι έχετε χρόνο και διάθεση θα εκτιμήσω δεόντος τη γνώση και τις εμπειρίες σας μιας και θέλω πολύ να αποκτήσω τη συγκεκριμμένη μηχανή...

Xrider
28/05/2007, 08:56
Βασικα δεν καταλαβαινω "τον ξαφνικο θανατο" :confused:

Το μοτερ χλωμο να εχει καποιο προβλημα..δεν παθαινει τιποτα.
Ιμαντες μονο ειναι το βασικο.
Χλμ φαινοντε και απο τις δισκοπλακες στο περιπου αν ειναι τα αυτα που λεει.
Αν εχει το βιβλιο συντηρησης ειναι καλητερα.


Από την άλλη όμως κάποιος μπορεί να έχει και "πλήρες" service book "λαδώνοντας" σχετικά έναν ανεύθυνο μηχανικό...και συντήρηση...από τον "μπάμπη" το μηχανικό της γειτονιάς.

Αυτο δεν γινεται...:nono:
Αν πεσει σφραγιδα και κατι παθει η μοτο θα πληρωνει ο μηχανικος και οχι εσυ...γιαυτο υπαρχει..για να μην βαζεις χερι μονος σου και ζητας τα σπασμενα απο αυτους.


Το μοτέρ ο μάστορας δεν το ανοίγει σε κάποιο μεγάλο service? Πέραν αυτού ξέρετε πόσο στοιχίζει ένα άνοιγμα του μοτέρ (αντιλαμβάνομαι ότι δεν είναι τόσο εύκολο και ανέξοδο όσο το άνοιγμα μιας κονσέρβας...) προκειμένου να διασφαλιστεί η καλή του κατάσταση αφού πρόκειται να αλλάξει ιδιοκτήτη?
Για να κανει τι?:confused:
Μονο αν εχεις καποιο προβλημα...δεν ειναι παπακι να κανεις ρεκτιφιε.
Δεν ανοιγει...κατεβαζει μοτερ που εινα μεγαλη ιστορια.

vlassos
28/05/2007, 11:06
Όπως τα γράφει και ο xrider, το moteur δεν κατεβαίνει για πλάκα ο μηχανικός ή εσυ μπορεί να διαπιστώσει την κατάσταση, από τα μπουζί, τη συμπίεση, αν καίει λάδια, κλπ ακόμα οι ιμαντες (μπορείς να τους αλλάξεις προληπτικά αν δεν είσαι σίγουρος για τα km της μηχανής) ο συμπλέκτης δίνουν μια εικόνα κατά προσέγγιση χιλιομέτρων, τέλος αν και παρακολουθώ κανα δυό forum δεν έχω ακούσει κάτι για "ξαφνικό θάνατο", και αν υπάρχει τέτοια περίπτωση είναι η εξαίρεση στον κανόνα. Διάλεξε αυτό που σου αρέσει πηγαίνετο σε ένα μηχανικό για μια καλύτερη άποψη, κάνε ένα service αν η κατάσταση των km και της συντήρησης που έκανε ο προκάτοχός δεν είναι "crystal clear" ......και καλές βόλτες:wave2:

nickmonstro
28/05/2007, 11:31
Η ταπεινη μου γνωμη ειναι οταν με το καλο το βρεις και το παρεις το μηχανακι σου,ασχετα με το τι θα σου πει ο μηχανικος το πρωτο πραγμα που θα ηταν καλο να κανεις ειναι ενα γενικο service!Οι ιμαντες ειναι πολυ βασικο!Εμενα ο εμπορας μου ειπε οταν το αγορασα οτι του ειχε γινει service και δεν χρειαζοταν τιποτα αλλα το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν το γενικο service.Kαλυτερα να ξερεις εσυ οτι το εχεις κανει και να εισαι σιγουρος παρα να ακουσεις τον καθενα εμπορα-ιδιωτη.

:wave2:

Runner Ducati
28/05/2007, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από 749R
Ότι αφενός η μηχανή (το μοτέρ) μπορεί να "ακούγεται" καλα όταν το πάω να το δεί αλλά μετά από 5.000 χλμ ας πούμε να παραδώσει το πνεύμα-εξ'αιτίας της βάναυσης χρήσης-συντήρησης της μοτοσυκλέτας από τον προκάτοχό της... και αφετέρου ότι ο ίδιος δε μπορεί να ελένξει αν έχει πειραχτεί το κοντέρ...


μοτερ στα μικρα (αεροψυκτα εννοειται για οσους δεν ξερουν) Μονστερ να παραδοσει πνευμα? :lol: ... απο βαναυση χρηση? ... :lol: ... εξαιρετικα απιθανη και σπανια περιπτωση (εως αδυνατη).... ασε που αμα ηταν ετσι τοτε 2 Μονστερ που περασανε απο τα χερια μου και εχουν τραβηξει του χριστου τα παθη, πιστες, δρομο, καγκουριες, χιλιαδες χιλιομετρα, τοτε τι να πουν αυτα... μονο στην πρεσσα παραδιδει πνευμα αυτο το μοτερακι...

τα Μονστερ φτιαχτηκαν για να τους πινουν το αιμα οι αναβατες τους στις βολτες και στα στροφιλικια, και τα μικροτερα να ειναι και καθημερινα μηχανακια, δεν παιρνουν χαμπαρι τα μοτερακια τους απο βαναυση χρηση... περιφεριακα οπως δισκοι απο συμπλεκτες κλπ ναι... αλλα το αεροψυκτο μοτερ ειδικα το μικρο ξεχασε το, σκυλι μαυρο οσο κανενα...

φυσικα προυποθεση ειναι να γινεται το σερβις του στα χιλιομετρα και απο σωστο μηχανικο, τα λαδακια του... μετα στην μαχη...

βρες ενα μεταχειρω 2 χρονων το πολυ εαν φοβασαι την αγορα, ωστε λογικα να μην εχει ετσι και αλλιως υπερβολικα χιλιομετρα, εκτος και ειναι πιτσαδορος με Μονστερ :p ... προσπαθησε να ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ απο μαγαζι το οποιο δεν ειναι DUCATI STORΕ κλπ... σε Ντουκατι μαγαζι εχεις πιο πολλες επιλογες αμα περιμενεις λιγο για να βρεις αυτο που περιπου θες, τις περισσοτερες φορες ξερουν την ιστορια του, τον προηγουμενο ιδιοκτητη μιας και ως συνηθως παει το παλιο και αγοραζει καποιο καινουριο, και εαν δεν γνωριζουν την ιστορια δεν τους συμφερει να δωσουν ενα σκαρτο για καλο και μετα να βγαινει ονομα (δεν ειναι απολυτο, απλα υσχυει περισσοτερο)... καλυτερα ετσι και ας δωσεις 500 ευρω παραπανω..... εγω και τα 2 Μονστερ μεταχειρισμενα τα πηρα 2 χρονων το καθενα με 20.000χλμ στο κοντερ απο Athens Ducati Store και Κατσαφαρο και ηταν αψογα και τα 2... η αγορασε ενα απο καποιον ιδιωτη που το εχει πολυ προσεγμενο κλπ, απο καμια κοπελια...



:wave2:

749R
28/05/2007, 19:21
Xrider νομίζω ότι με την έννοια "ξαφνικός θάνατος" (σε μια τέτοια περίπτωση μεταχειρισμένου-ή μη- με λίγα χιλιόμετρα) εννοείται μία ξαφνική,απρόσμενη και σοβαρή βλάβη του μοτέρ που λογικά δεν θα έπρεπε να παρουσιστεί σε λίγα σχετικά χιλιόμετρα. Εγώ τουλάχιστον δε θεωρώ "ξαφνικό θάνατο" το να παραδώσει ένα μοτέρ το πνεύμα του μετά από 150-200.000χλμ...
Τώρα για το συνεργείο... Καταρχάς τα μεταχειρισμένα αν δεν κάνω λάθος δεν έχουν εγγύηση-μόνο για 2 χρόνια δεν ισχύει η εγγύηση? Οπότε αν ο μη γένοιτο παρουσιάσει κάτι η μηχανή μετά τα 2 χρόνια ο μάστορας θα σου βγάλει βλάβη εξαιτίας βάρβαρης χρήσης-είσαι εκτός εγγύησης στα @@ του λέμε... Αν και δεν εννοούσα παραπάνω αυτό ακριβώς άκου ένα υποθετικό τελείως σενάριο για να καταλάβεις τι ακριβώς εννοώ: έχεις εσύ ένα monster το οποίο του έκανες εσύ τα service του χωρίς να ξέρεις και πολλά πολλά μηχανολογικά με την προοπτική να την πουλήσεις σε 2-3 χρόνια αφού θα της έχεις πιεί το αίμα και κάνοντας της service μόνος σου!!.... Έρχεται η ώρα να την πουλήσεις αλλά αφού δεν της έκανες service σε συνεργείο τόσο καιρό πρέπει κάπως να δείξεις ότι η μηχανή έχει κάνει όλα τα απαραίτητα και έρχεσαι σε μένα τον μηχανικό (όχι απαραίτητα εξουσιοδοτημένος) που δεν έχω πρόβλημα να διαφθαρώ λίγο παραπάνω (είμαι και λίγο καθίκης και λαμόγιο-λέμε τώρα...) και με -τόσα- φράγκα σου βάζω 2 ημερομηνίες και άλλες τόσες υπογραφές και είμαστε και οι δυο κομπλέ. Εσύ με "οκ-ελεγμένο" μηχανάκι κι εγώ με ένα ωρομίσθιο γαμώ!Πως σου φαίνεται? Ίσως με θεωρήσεις κάπως υπερβολικό αλλά ειλικρινά δε μου φαίνεται καθόλου απίθανο το σενάριο αυτό...
Τώρα σε ότι αφορά το "κατέβασμα" του κινητήρα ρώτησα γιατί σκεφτόμουν ότι με αυτό τον τρόπο ο μηχανικός θα μπορούσε να δει και από μέσα το μοτερ και να έχει μια πιο εμπεριστατωμένη γνώμη αλλά αυτό φαίνεται πως είναι εξαιρετικά ακριβή διαδικασία και μάλλον δε συμφέρει...
Τώρα επειδή ενδεχομένως η καλή τιμή προφανώς και δε συνεπάγεται και καλή κατάσταση αναλώσιμων,θα ήθελα να μου πείτε τι αναλώσιμα αλλάζει μια monster στον κύκλο ζωής της, με τι συχνότητα και πόσο περίπου κοστίζουν (από δίσκους και δισκόπλακες μέχρι ιμάντες εκεντροφόρων και λάμπες!) για να ξέρω τι θα συναντήσω κιόλας κατά τη συντήρησή της.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας και sorry αν σας τα ζαλίζω... Απλά θέλω όσο το δυνατόν να είμαι πιο ενημερωμένος ώστε να κάνω υπεύθυνες κινήσεις και σωστή αγορά...
:beer:


Υ.Γ. Runner Ducati εννοούσα ότι το σκίσιμο όταν υπάρχει ελλειπής συντήρηση μπορεί να σκοτώσει τη μοτό και δη την Ιταλίδα που απ'ότι φάινεται θέλει την τακτική και προσεκτική φροντίδα-συντήρησή της... Εσύ την έσκιζες αλλά την πρόσεχες παράλληλα απ'ότι φαίνεται γιάυτό και δε σου διαμαρτυρήθηκε.:wave2:

Xrider
28/05/2007, 21:25
Το μονο που μπορει να στα δωσει ΟΛΑ στο χερι σε οποιαδηποτε Ducati ειναι οι ΙΜΑΝΤΕΣ αν ΣΠΑΣΟΥΝ..οπου και πετας το μοτερ μετα...γιαυτο και τους αλλαζεις ανα 10000χλμ και ειναι περιπου στα 120 ευρια.
Αυτα περι μηχανικου,λαδωματα και ψευτικα χαρτια ειναι πολυ τραβηγμενα,γιατι σφραγιδα πεφτει μονο απο την Ducati και οχι απο τον μπαρμπα Μητσο.
Για αναλωσημα ειναι οτι κατσει...εγω τοσα χρονια εχω αλλαξει 3 ανωρθωτες τασης,3 μπαταριες,1 σετ φλασακια.
Στον Θωμα παω και εγω οταν ειμαι Ελλαδα.Αν του πεις για το μαυρο Μοστρο με ιταλικες πινακιδες θα καταλαβει....δεν υπαρχει αλλο ;)
Ειναι πολυ ξηγημενος και καλος μηχανικος.

749R
29/05/2007, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Το μονο που μπορει να στα δωσει ΟΛΑ στο χερι σε οποιαδηποτε Ducati ειναι οι ΙΜΑΝΤΕΣ αν ΣΠΑΣΟΥΝ..οπου και πετας το μοτερ μετα...γιαυτο και τους αλλαζεις ανα 10000χλμ και ειναι περιπου στα 120 ευρια.


Άμα σπάσουν οι ιμάντες βγαίνει off το μοτερ? :confused: -Ο Θωμάς μου είπε πως κάθε 20k χλμ τους αλλάζουνε... Δεν είναι υπερβολικό κάθε 10k ?
Πόσο περίπου σας έρχεται το μικρό και το μεγάλο service?(χωρίς extra-μόνο ότι χρειάζεται) και τι ακριβώς περιλαμβάνει?
Tα τακάκια πόσο κοστίζουν και πόσο κρατάνε (κατά προσέγγιση) ? (double disk..)

chducos1
29/05/2007, 20:25
νομιζω οτι 10000 ειναι υπερβολη για τους ιμαντες!!!πιστευω οτι η αλλαγη λαδιου καθε 5000 ειναι απαραιτητη στην ζεστη ελλαδα.
τακακια brembo χωρις να θυμαμαι την σκληροτητα καπου στα 82Ε και κρατανε και καμια 15000 σκληρης χρησης.
τωρα το service πονεμενη ιστορια ειναι και πανω κατω τα ιδια χρεωνουν ολοι!!!
ολοι???
μπα,εκτος απο αυτον που εχω βρει.
εξηγουμε
1000χμλ στο Monster 620 στον θωμα 100ε. η γνωστη απατη του πρωτου service!!!απο τοτε παω σε αλλο ΕΠΙΣΙΜΟ και ακουστε.
5000χμλ παλι στο Monsterακι 60ε.
και το κοριφαιο?πρωτο service σε 1000ds 40ε!!!!!!ΠΟΣΟ?????????

749R
29/05/2007, 21:43
chdukos1 82 ευρώ τα τακάκια και για τα 2 μπροστινά δισκόφρενα (σύνολο 4 τακάκια) ???
και πρώτο service σε 1000ds 40E??? :hypnotize πλάκα κάνεις... :look: στα 40Ε είναι μέσα και η εργασία ή μόνο τα ανταλακτικά? μπορείς σε παρακαλώ να γράψεις το όνομα-διεύθυνση του μάστορα που λες ή να μου τα στείλεις με πμ αν δε θέλεις να κάνεις διαφήμιση? είσαι σίγουρος ότι είναι εξουσιοδοτημένος? τα υπόλοιπα αναλώσιμα πόσο περίπου στα χρεώνει?

:wave2:

kyberos
29/05/2007, 22:35
Λοιπον εγω αγορασα ενα monster 620 του 2005 με 3700χλ με 5500eu το εχω τωρα 2 μηνες εχω κανει αλλα 3000χιλ. και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!!! πιστευω οτι καπου εκει ειναι οι τιμες,και εγω δεν ξερω αν ειναι πραγματικα τα χιλ. αλλα στο service book τα 1000 ηταν σφραγισμένα.
Ο μηχανικος που το ειδε πριν το αγορασω μου ειπε οτι ειναι μια χαρα ....
Το μονο προβλημα που μου παρουσιασε ειναι προχθες που μου ειχε αναψει η rezerva το γεμισα αλλα το λαμπάκι παραμένει αναμμένο υποπτεύομαι για κανα βραχυκυλωμα θα παω αυριο να το δω.

chducos1
30/05/2007, 13:42
ναι 82ε για το μπροστινο σετ.
δεν υπαρχει περιπτωση δυστηχως να σου πω ποιος ειναι ο επισημος για ευνοητους λογους.40ε ολα.λαδια,φιλτρα.μπουζι δεν αλλαξαμε.
πριν 3 μηνες service στο 620 στα 25000χμλ.λαδια,φιλτρα δεν θυμαμαι τι αλλο,αλυσιδα DID γραναζια ολα αυτα 207ε.τους υμαντες δεν θυμαμαι ποσο τους πληρωνω

εγω ειμαι της αποψης να δημιουργισεις μια καλη σχεση με τον μηχανικο και μακροχρονια.




δες ποσα συνεργεια ειναι στο επισιμο δυκτιο.δυσκολο ειναι στις συναντησεις τους να συμφωνσαν πχ οτι δεν χτυπαμε τις τιμες?

Runner Ducati
30/05/2007, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από 749R


Υ.Γ. Runner Ducati εννοούσα ότι το σκίσιμο όταν υπάρχει ελλειπής συντήρηση μπορεί να σκοτώσει τη μοτό και δη την Ιταλίδα που απ'ότι φάινεται θέλει την τακτική και προσεκτική φροντίδα-συντήρησή της... Εσύ την έσκιζες αλλά την πρόσεχες παράλληλα απ'ότι φαίνεται γιάυτό και δε σου διαμαρτυρήθηκε.:wave2:

Αλλαζω τα λαδακια καθε καθε 4500-5000 χλμ οπως σε καθε μαρκα μοτοσυκλετας (επι της ουσιας), και κανω τα στανταρ σερβις στα χιλιομετρα που λεει η εταιρια, και δεν αναφερομαι σε ενα Μονστερ, αλλα σε δυο, τωρα εχω το δευτερο Μονστερ...
την (σωστη) ρυθμιση βαλβιδων θελουν καθε 10.000χλμ (12.000 τα μοντελα 2007), ιμαντες καθε 20.000χλμ με σωστη ρυθμιση οσον αφορα την ενταση τους... σε μηχανικο που να ξερει να ρυθμιζει Ντουκατι...

dessert
30/05/2007, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
Αλλαζω τα λαδακια καθε καθε 4500-5000 χλμ οπως σε καθε μαρκα μοτοσυκλετας (επι της ουσιας), και κανω τα στανταρ σερβις στα χιλιομετρα που λεει η εταιρια, και δεν αναφερομαι σε ενα Μονστερ, αλλα σε δυο, τωρα εχω το δευτερο Μονστερ...
την (σωστη) ρυθμιση βαλβιδων θελουν καθε 10.000χλμ (12.000 τα μοντελα 2007), ιμαντες καθε 20.000χλμ με σωστη ρυθμιση οσον αφορα την ενταση τους... σε μηχανικο που να ξερει να ρυθμιζει Ντουκατι...

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σε ότι αφορά ιμάντες και βαλβίδες, γιατί μιλάμε για προληπτική, και όχι για "επί της ουσίας" συντήρηση. Οι βαλβίδες απο δεσμοδρομικό θέλουν ρύθμισμα αλλά σε καμία περίπτωση σε αυτά τα χιλ. όσο για τους ιμάντες να μην αναφερθώ καλύτερα. Λαδάκια ναι συχνά γιατί είμαστε αερόψυκτοι ή αεροελαιόψυκτοι και το θέλουμε!!!

Προσωπική άποψη πάντα!!!
:D :wave2:

:beer: :beer:

749R
31/05/2007, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σε ότι αφορά ιμάντες και βαλβίδες, γιατί μιλάμε για προληπτική, και όχι για "επί της ουσίας" συντήρηση. Οι βαλβίδες απο δεσμοδρομικό θέλουν ρύθμισμα αλλά σε καμία περίπτωση σε αυτά τα χιλ. όσο για τους ιμάντες να μην αναφερθώ καλύτερα. Λαδάκια ναι συχνά γιατί είμαστε αερόψυκτοι ή αεροελαιόψυκτοι και το θέλουμε!!!

Προσωπική άποψη πάντα!!!
:D :wave2:

:beer: :beer:

Γιατί ρε dessert,τι θα γίνει αν απορυθμιστούν οι βαλβίδες ή σπάσει ο ιμάντας? (κούφια η ώρα...)
To έχω ρωτήσει και παραπάνω αλλά δεν πήρα απάντηση... Σου μένει το μοτέρ στο χέρι?
Όλοι αλλάζουν νωρίτερα ιμάντες και ρυθμίζουν βαλβίδες από αυτά που προτείνει η ducati???:confused:

nickmonstro
31/05/2007, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από 749R
Γιατί ρε dessert,τι θα γίνει αν απορυθμιστούν οι βαλβίδες ή σπάσει ο ιμάντας? (κούφια η ώρα...)
To έχω ρωτήσει και παραπάνω αλλά δεν πήρα απάντηση... Σου μένει το μοτέρ στο χέρι?
Όλοι αλλάζουν νωρίτερα ιμάντες και ρυθμίζουν βαλβίδες από αυτά που προτείνει η ducati???:confused: Aν δεν ειναι σωστα οι ρυθμισμενες οι βαλβιδες απλα δεν λειτουργει σωστα ο κινητηρας και αν σπασουν οι ιμαντες απλα παιρνεις το μοτερ στα χερια!:lol:

:wave2:

dessert
31/05/2007, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από 749R
Γιατί ρε dessert,τι θα γίνει αν απορυθμιστούν οι βαλβίδες ή σπάσει ο ιμάντας? (κούφια η ώρα...)
To έχω ρωτήσει και παραπάνω αλλά δεν πήρα απάντηση... Σου μένει το μοτέρ στο χέρι?
Όλοι αλλάζουν νωρίτερα ιμάντες και ρυθμίζουν βαλβίδες από αυτά που προτείνει η ducati???:confused:

Όσον αφορά βαλβίδες: Ναι θέλουν ρύθμισμα, αλλά πότε???? Τις περισσότερες φορές που ανοίγεις καπάκι που έχει επαναφορά με ελατήριο, απλά μετράς και κλείνεις... Στο δεσμοδρομικό που δεν έχει ελατήριο, τι στα διάλα κάθε 12000 θέλει ρύθμισμα???:confused: Στην πίστα με 150 βαθμούς στο λάδι είμαστε????:confused: Λέω εγώ... Σου χρεώνουν εργασία και όλα τα καπελώτα, τα οποία αλλάζουν χωρίς λόγο, για να λένε οτι κάναν servise :sick: , και μετά έχεις αλλάξει κιόλα την γραμμή του κινητήρα χωρίς λόγο και φτου κι απ' την αρχή... Ναι, την άνοιξα ο έρμος την κεφαλή στα 10000. Ναι άλλαξα ένα (1) καπελώτο και ρύθμισα μια εξαγωγής. Αλλά άμα την ξανανοίξω μέχρι τα 80000 να με χε$ετ..@@!! Και όχι δεν θα κάψω βαλβίδες ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ!!!
Ιμάντες άλλαξα το Μάρτιο. Τους κράτησα τους παλίους. Δεν έχουν τίποτα. Ούτε φάγωμα ούτε ξέφτησμα. Μόνο που δεν τους άλλαξα βάση του κατασκευαστή αλλά κοντά στα 70000... Και ακόμα έχουν ψωμι. Δεν λέω όταν κάποιος έχει φόβο να τους αλλάζει, στα 25000-30000. Αλλά τι να λέει. . . :confused: Για να πάθεις ζημιά απο κάτι τέτοι πρέπει το μοτόρι να μαρτυρήσει και λίγα λέω... Τες Πα...

Προσωπική άποψη Π Α Ν Τ Α και δεν σημαίνει οτι πρέπει να με ακούσετε...

:wave2:

749R
31/05/2007, 23:59
Για πε, για πε... εγω ακούω!....:a014:

Ποιός διαφωνεί με τον dessert?:smokin:

-για να γίνεται κουβέντα...:D

Xrider
01/06/2007, 10:52
Στις βαλβιδες ειναι σχεδον οπως τα λεει ο dessert με την διαφορα οτι το προβλημα δεν ειναι να καψεις βαλβιδες αλλα να χτυπησεις τις βαλβιδες και να σταραβωσουν.
Γιαυτο μετρανε στο ρυθμησμα και αναλογα βαζουν τα καπελοτα...Βαλβιδες μπορεις και να μην ρυθμισεις ποτε-ειναι σχεδον προοληπτικο-αλλα αν χτυπησεις βαλβιδα,χτυπας το κεφαλι σου μετα γιατι δεν τις ρυθμησες!!;)
Οι ιμαντες υπαρχουν σε ολες τις μηχανες και αυτοκινητα μονο που στην Ducati δεν ειναι αλυσιδα οπως εχουν οι Ιαπ. και επειδη εχει φθορες τους αλλαζεις γιατι αν σπασουν ,σπανε ολα μεσα στον κινητηρα.Το ιδιο ισχυει και σε Ιαπωνεζικες και στα αυτοκινητα με την διαφορα ομως οτι η αλυσιδα που εχουν αυτοι ειναι πολυ πιο ανθεκτικη και μεταλλικη και γιαυτο δεν εχουν αναγκη αλλαγης.
Ο ιμαντας εχει κατι σχεδον στρογγυλα δοντακια που πιανουν οταν γυρηζει και αυτα καναλωνονται + οτι το υλικο στους ιμαντες ειναι σαν λαστιχο και κανει κοψιματα απο την θερμοκρασια και την χρηση.
Βεβαια μπορεις να ανοιγεις τα καπακια να το τσεκαρεις ανα πασα στιγμη θελεις και αναλογα να κρινεις -αν ξερεις- αν σε παιρνει και αλλο η οχι.

dessert
01/06/2007, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
... το προβλημα δεν ειναι να καψεις βαλβιδες αλλα να χτυπησεις τις βαλβιδες και να σταραβωσουν.
....

Πού να τις χτυπήσεις;;; :confused: Στο αμόνι;;;:confused: :confused:
Εννοείς το πιστόνι να έρθει και να χτυπήσει το κεφάλι της βαλβίδας;;; :confused: Είσαι σίγουρος;; ... :look: ... :look:
Λέω εγω τώρα... :look:

Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
...
Ο ιμαντας εχει κατι σχεδον στρογγυλα δοντακια που πιανουν οταν γυρηζει και αυτα καναλωνονται + οτι το υλικο στους ιμαντες ειναι σαν λαστιχο και κανει κοψιματα απο την θερμοκρασια και την χρηση.

Είδες εσύ λουρί που δουλεύει να έχει φθορά απο θερμοκρασίες με μορφή κοψίματος;;; ... ... :look:
Μηπως ήταν λάθος ρεγουλαρισμένο ή καθόταν αρκετό καιρό... .
Ματαλέω εγώ τώρα...


91026

749R
01/06/2007, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Βεβαια μπορεις να ανοιγεις τα καπακια να το τσεκαρεις ανα πασα στιγμη θελεις και αναλογα να κρινεις -αν ξερεις- αν σε παιρνει και αλλο η οχι. [/B]

Είναι εύκολο να ανοίξει κανείς τα καπάκια να δει την κατάσταση στην οποία βρίσκονται οι ιμάντες?
Θέλω να πω δηλαδή, θα μπορέσει ο μάστορας να ανοίξει τα καπάκια όταν του την πάω να την τσεκάρει πριν την αγορά ή είναι πολύ χρονοβόρα διαδικασία και θα αρνηθεί?
Προφανώς δεν έχω ιδέα για τα επίπεδα φθοράς των ιμάντων...:alien:
Άμα τη σκίζεις θέλουν πιο συχνά αλλαγή οι ιμάντες?:confused: (από τη συχνότητα που λέει ο κατασκευαστής δηλαδή κάθε 20k)

dessert
01/06/2007, 22:02
Το να λύσεις τα καπάκια απο τους ιμάντες και να ελέγξεις είναι υπόθεση 3 λεπτών...
Όταν ο ιμάντας έχει φθορά φαίνεται και στο σχήμα του δοντιού και αν ίσως έχει κάποιο ξέφτισμα. Ο κατασκευαστής δίνει ένα μέσο όρο αλλαγής ή ελέγχου ή μέτρησης για κάποιο μέσο οδηγό. Η συμπεριφορά μας στο μοτέρ έχει άμεση σχέση με την αντίδραση και τη φθορά των μερών του.
Το να "σκίζεις" όπως λες το μοτέρ οποιασδήποτε μοτοσυκλέτας, έχει επιβάρυνση σε αυτή όταν το κάνεις ας πούμε όταν είναι κρύα... Αν είναι ζεστό το μοτέρ δώσ' του δεν θα πάθει κάτι...

Για να μην μακρηγορώ, έχω την εντύπωση ότι το καλύτερο για έναν μέσο αναβάτη, είναι να υπακούει ευλαβικά το manual, να κάνει την συντήρηση στην ώρα της...

:wave2:

749R
02/06/2007, 18:59
-θενκ γιου dessert!:beer:
Και τώρα μια νέα ερώτηση(!) που με ψιλοκαίει...
Έχει ουσιαστικό νόημα η ύπαρξη συναγερμού στη μοτό? Θέλω να πω... εκτός από την περίπτωση πτώσης της μοτοσυκλέτας από τρίτον,μπορεί να σε σώσει ο συναγερμός σε ενδεχόμενη περίπτωση κλοπής? ή τσάμπα κόπος αν ο άλλος είναι αποφασισμένος? Έχει εύκολη πρόσβαση το κλεφτρόνι στα καλώδια του συναγερμού? :confused:
Με λίγα λόγια... τόσες μοτοσυκλέτες κλέβονται συνέχεια ρε πούστη μου,καμία από αυτές δεν είχε συναγερμό? :confused:
Πόσο αξίζει μια αγορά και τοποθέτηση συναγερμού για το μικρό μονστεράκι?
Εσείς έχετε βάλει συναγερμό στη μοτό σας?:sick: Πιστεύεται ότι αξίζει τόν κόπο/χρήματα?

chducos1
02/06/2007, 20:29
749r χωρις παρεξηγηση αλλα με τοσες ερωτησεις ρε παιδι μου μακαρι να μην σου βγει ξινο.σκεψου να το παρεις και να κατσει στραβη!!!!(χτυμα ξυλο).πιστευω οτι δεν το εχεις ερωτευθει το μηχανακι.αμα σου ειχε κανει κλικ δεν θα την εψαχνες τοσο.



dessert σε θαυμαζω για την πηγμη σου και την προθυμια σου να απαντας στα ιδια και στα ιδια

dessert
02/06/2007, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1
749r χωρις παρεξηγηση αλλα με τοσες ερωτησεις ρε παιδι μου μακαρι να μην σου βγει ξινο.σκεψου να το παρεις και να κατσει στραβη!!!!(χτυμα ξυλο).πιστευω οτι δεν το εχεις ερωτευθει το μηχανακι.αμα σου ειχε κανει κλικ δεν θα την εψαχνες τοσο.

Ασε το παιδί να ρωτήξει... Μακάρι να ήμουν και εγώ σε ένα forum πρίν την αγορά της μοτό μου...




Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1
dessert σε θαυμαζω για την πηγμη σου και την προθυμια σου να απαντας στα ιδια και στα ιδια

:blush:

dessert
02/06/2007, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από 749R
-θενκ γιου dessert!:beer:
Και τώρα μια νέα ερώτηση(!) που με ψιλοκαίει...
Έχει ουσιαστικό νόημα η ύπαρξη συναγερμού στη μοτό? Θέλω να πω... εκτός από την περίπτωση πτώσης της μοτοσυκλέτας από τρίτον,μπορεί να σε σώσει ο συναγερμός σε ενδεχόμενη περίπτωση κλοπής? ή τσάμπα κόπος αν ο άλλος είναι αποφασισμένος? Έχει εύκολη πρόσβαση το κλεφτρόνι στα καλώδια του συναγερμού? :confused:
Με λίγα λόγια... τόσες μοτοσυκλέτες κλέβονται συνέχεια ρε πούστη μου,καμία από αυτές δεν είχε συναγερμό? :confused:
Πόσο αξίζει μια αγορά και τοποθέτηση συναγερμού για το μικρό μονστεράκι?
Εσείς έχετε βάλει συναγερμό στη μοτό σας?:sick: Πιστεύεται ότι αξίζει τόν κόπο/χρήματα?

Αν πάρεις μοντέλο που έχει imobilazer και το φυλάσσεις σε κλειστό χώρο, που μάλλον αυτό πρέπει, τότε δεν νομίζω οτι χρειάζεσαι συναγερμό...
:wave2:

nickmonstro
02/06/2007, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1
749r χωρις παρεξηγηση αλλα με τοσες ερωτησεις ρε παιδι μου μακαρι να μην σου βγει ξινο.σκεψου να το παρεις και να κατσει στραβη!!!!(χτυμα ξυλο).πιστευω οτι δεν το εχεις ερωτευθει το μηχανακι.αμα σου ειχε κανει κλικ δεν θα την εψαχνες τοσο.



dessert σε θαυμαζω για την πηγμη σου και την προθυμια σου να απαντας στα ιδια και στα ιδια +1

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

749R
03/06/2007, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1
πιστευω οτι δεν το εχεις ερωτευθει το μηχανακι.αμα σου ειχε κανει κλικ δεν θα την εψαχνες τοσο.

-"Δυστυχώς" φίλε μου το έχω ερωτευθεί σφόδρα το μηχανάκι (για την ακρίβεια εδώ και 3 χρόνια το ποθώ!...),γι'αυτό και θα χρεωθώ για να το πάρω...



Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1
749r χωρις παρεξηγηση αλλα με τοσες ερωτησεις ρε παιδι μου μακαρι να μην σου βγει ξινο.σκεψου να το παρεις και να κατσει στραβη!!!!(χτυμα ξυλο).

Αυτός είναι και ο λόγος που ρωτάω... Είναι μεγάλο για μένα το τίμημα της απόκτησης και αυτός είναι ένας επιπλέον λόγος που με κάνει να είμαι πολύ προσεκτικός για να διασφαλίσω όσο το δυνατόν την επικείμενη αγορά μου... Ά και....ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ!!!:beer:



Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
Ασε το παιδί να ρωτήξει... Μακάρι να ήμουν και εγώ σε ένα forum πρίν την αγορά της μοτό μου...


Αυτό ξαναπές το... Το έχω ξαναζήσει όταν χρειαζόμουν τη γνώση για μια ακριβή αναβάθμιση στο ποδήλατο και δεν είχα κάποιον να με διαφωτίσει με αποτέλεσμα να πετάξω τσάμπα ένα κάρο λεφτά... Πλέον έμαθα όμως και συμμερίζομαι απόλυτα την αποψή σου και σε ευχαριστώ για το χρόνο και τη βοήθεια σου όπως και όλα τ'άλλα παιδιά...
imobilazer από ποιά χρονολογία και μετα έχουν τα μικρά monster? αν δε μπορούν να στη πάρουν "σηκωτή",το imobilazer μπορούν να το παρακάμψουν?

dessert
03/06/2007, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από 749R
...
imobilazer από ποιά χρονολογία και μετα έχουν τα μικρά monster? αν δε μπορούν να στη πάρουν "σηκωτή",το imobilazer μπορούν να το παρακάμψουν?

Αν δεν κάνω λάθος απο το 2002 και μετά έχουν όλες... Να το παρακάμψουν γίνεται αλλά το δύσκολο είναι το μετά για να την πουλήσουν...


:wave2: