PDA

View Full Version : neos sto xoro-agora mixanis



akisem
27/05/2007, 21:10
Geia xara se olous.

Ta 2 pragmata pou onirevomoun panta na exo itan mia mixani gia taksidia kai ena pikap. Panta ipirxan ebodia apo somatika( mikros de ftaneis se mixani) mexri ikonomika(tora san fititis). Omos pleon ime apofasismenos na kano to proto vima.Apofasisa gia diaforous ligous na arxiso me ti mixani.
Exo diploma gia mexri 250cc mixani, alla prin 2 mines eklisa ta 21 kai nomizo oti boro me mia sintomi diadikasi na to kano aperioriston.
Me dedomeno afto kai oti i ebiria mou sto xoro tis mixanis einai elaxistes (Ena kalokairi mono odigousa ena Kriss tou patera mou) , tha ithela na mou protinete mixanes.

Opos ipa kai parapano ti mixani ti thelo kirios gia voltoules me filo (ton atimo perimenei tora mia TDM...:cry: :cry: ) , alla kai gia mesti poli.

Exo psaksi ligo kai exo vrei to Kawasaki KLE 500. Nomizo gia arxi ine poli kalo. Akouo protaseis....



P.S. .... H mixani gia tin opia ......liono .... einai to FAZER (600 se proti fasi) alla de nomizo oti boro na to odigiso.-POU THA PAEI OMOS....TA LEME SE MERIKA XRONIA ME FAZER KAI THORENS:beer: :beer:

MikeG
27/05/2007, 21:16
Καλησπέρα φίλε.
Το KLE 500 όπως είπες είναι μια καλή επιλογή για σένα, με τη προϋπόθεση θα έλεγα εγώ να έχεις οδηγήσει στοιχειωδώς άλλη μοτοσυκλέτα. Δε θα κάτσω να σου προτίνω μοντέλα που θα μπορούσες να αγοράσεις γιατί αυτά είναι άπειρα. Αυτό όμως που θα σου πρότεινα να κάνεις είναι να κάνεις ένα test ride σε αυτή που σκέφτεσαι τελικά να αγοράσεις & να δεις κατά πόσο σε ικανοποιεί αλλά & μπορείς να τη χειριστείς.Πάντως όποια & αν είναι αυτή σου εύχομαι να κάνεις πολλές βόλτες μαζί της & να την ευχαριστηθείς, πάντα με κράνος & μπουφάν.
By the way θα ήταν καλήτερο & πιο εύκολο για όλους μας αν έγραφες με ελληνικούς χαρακτήρες & όχι τα απαίσια greeklish. :winka:
Καλωσόρησες..


:beer: :beer: :wave2:

akisem
27/05/2007, 22:17
θελω και 2 λογια για το F650GS της BMW (αν θυμαμαι σωστα το μοντελο)

kostisthegreek
28/05/2007, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από akisem
θελω και 2 λογια για το F650GS της BMW (αν θυμαμαι σωστα το μοντελο)

Κι αυτό καλό είναι. Πάει και στην άσφαλτο και στο χώμα.
Τεσπα πήγαινε καβάλησε μερικά κι όποιο σου κάθεται καλύτερα πάρτο και φύγε.

HFK
28/05/2007, 00:48
akisem

θελω και 2 λογια για το F650GS της BMW (αν θυμαμαι σωστα το μοντελο)
.................................................................................................... .......................
Φίλε μου σε καλοσωρίζω και εγώ με τη σειρά μου και θα ήθελα μετα απο 22 χρόνια οδηγός στο χώρο των δύο τροχών
και με σχεδόν μόνο ένα και αυτό σχεδόν ανώδυνο ατύχημα μεχρι τώρα (ευτυχώς) πριν πολλά χρόνια να σου μεταφέρω τη θέση μου
Η μοτοσυκλέτα είναι ένα εντελώς υποκειμενικό υλικό για το πως τη βλέπει ο καθένας μας και για το τί συναισθήματα του αφήνει κάθε φορά
Γενικά κοινα αποδεκτό είναι ότι αφήνει την απόλαυση , διασκέδαση ,ξενοιασιά , είναι σύντροφος στη μοναξιά ,γίνεται εργαλείο επαγγελματικής εξυπηρέτησης κ.λ.π
Είστε πλέον τυχεροί (η γενιά σας ) σήμερα διότι έχετε την σωματική και ψυχική δύναμη και μπορείτε να οδηγείτε αξιόπιστες και sophisicated moto με τη σύγχρονη τεχνολογία καθώς και ρουχισμό που σου επιτρέπει οδηγηση 365/365 και 24/24 και μάλιστα χωρίς να αποκαλείστε απο το κόσμο "αποβράσματα και αλήτες"
Ευχομαι να απολαμβάνεις καθημερινά τη moto σου με τους φίλου σου και την παρέα σου και να θυμάσαι να οδηγείς εσύ αλλα και ο συνοδηγός σου πάντα μα πάντα και δια παντός με κράνος (και όχι τύπου ποδηλάτου σκουπίδι) , όχι για να μη φάμε κληση αλλα για να μη φάμε το κεφάλι μας και όλες τις ταρζανιές τις κάνουμε μόνοι μας σε χώρο που ενδύκνειται και ποτέ μετά απο ένα μπουκάλι ουίσκυ ακόμη και αν μας έτυχε κάτι πολύ σοβαρό που μας κλώνισε τη ψυχολογία μας
Μετα απο αυτα, θεωρώ απαραίτητα να λέω σε νέους οδηγούς και να τους υπενθυμίζω ότι όλες
οι motos έχουν δύο μειονεκτήματα
1ο. Πέφτουν
2ον Κλέβονται
Αφού είσαι λοιπόν έτοιμος να μειώσεις στο μηδέν (0 )αυτούς τους δύο παράγοντες τότε θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις με μία μοτοσυκλέτα μικρού κυβισμού και ιπποδύναμης και κάθε φορά που θα αισθάνεσαι "ώριμος" θα αυξάνεις ή αν χρειαστεί θα μειώνεις μιας και τα πολλά κυβικά σήμερα δεν είναι πλέον "μαγκιά" αλλά καμμιά φορά "καπρίτσιο" ή χονρομαλ......α
Απλά μη βιάζεσαι να ανεβείς κυβισμό, θα γίνει και αυτό
Να θυμάσαι πάντα το τρίπτυχο ρητό που λέει "ότι ο Έλληνας, αγοράζει πράγματα που δεν χρειάζεται, με λεφτά που δεν έχει , για να κάνει επίδειξη σε αυτούς που δεν γουστάρει "
Καλό είναι να το αποφύγεις αυτό το ρητό πρός ώφελος κυρ'ιως της τσέπης σου
Τώρα με τί moto θα ξεκινήσεις αυτό είναι όπως είπε και ο παραπάνω φίλος εντελώς υποκειμενικό Λίγη σημασία έχει ,αλλα μου φαίνεται ότι δεν πρέπει να ξεκινήσεις σε πρώτη φάση με πάνω απο 25-30 ίππους
Αυτά τα λίγα, καλές βόλτες σεβασμός στους πεζούς και στα άλλα οχήμτα και βασικά σωστή και Ευρωπαική motoσυμπεριφορά για να γίνουμε επιτέλους απο Ινδιάνοι άνθρωποι
Άαααααααααα!!!!!!!!!! κάτι που θα ήθελα να σε ρωτήσω, ανέφερες ότι το δίπλωμά σου ισχύει για 250 cc Τί είναι πάλι αυτό?καινούργιο? Εγώ, (έχω μείνει πίσω) έχω ένα δίπλωμα για moto (όχι για παπί) , Α κατηγορίας απο το 1985 περασμένο πλέον στο ρόζ ευρωπαικό και δεν αναφέρει κυβικά Τί ισχύει πλέον σήμερα? Μπορείς σε παρακαλώ να με ενημερώσεις μιας και λείπω απο Ελλάδα 3 χρόνια ?
PS: Oι παραπάνω θέσεις μου είναι προσωπικές και οι συμβουλές μου εντελώς φιλικές και μπορεις να μη της ασπαστείς ,απλά είναι η νοοτροπία που μου πέρασε στο πετσί μου πλέον εδώ στην Ευρώπη που ζω και ταξιδεύω.
Χαιρετώ,και είμαστε στη διάθεσή σου

akisem
28/05/2007, 03:09
HFK συμφωνω απολυτα με ολα οσα λες.

Οσο για το διπλωμα,εχεις δικιο οτι δεν αναγραφει πανω το διπλωμα τπτ για κυβικα. Η Α κατηγορια χωριζεται σε 2 μια που ειναι εως 25KW (!) και μια απο 25KW και ανω.Το πρωτο μπορεις να το βγαλεις απο τα 18 σου. Στα 21 το δευτερο. Ετσι ειναι πανω κατω...απλα επειδη 25KW (νομιζω) αντιστοιχουν συνηθως σε 250cc...εχει επικρατησει να λεμε τα κυβικα.

HFK
28/05/2007, 10:56
Το πρωτο μπορεις να το βγαλεις απο τα 18 σου. Στα 21 το δευτερο. Ετσι ειναι πανω κατω...απλα επειδη 25KW (νομιζω) αντιστοιχουν συνηθως σε 250cc...εχει επικρατησει να λεμε τα κυβικα.
.................................................................................................... ..............................................
sorry που το λέω, αλλα δεν νομίζω οτι τα 25 KW να αντιστοιχουν σε 250 cc έχω την εντύπωση ότι < 25 kw=< 125 cc δηλαδή τα 25 kw σου επιτρέπουν μηχανάκι έως το πολύ 125 cc
Μακάρι να πέφτω έξω και να κάνω λάθος. Πάντως για ψάχτο λίγο κυρίως μέσα απο τις ανακοινώσεις ιπποδυνάμεων των μοτοσυκλετών των εταιρειών που δίνουν τις ιπποδυνάμεις και σε kw και σε hp απο εκεί νομίζω θα το βρείς
Πάντως , μη βιαστείς να ανεβείς σε κυβικά πιο γρήγορα με σκοπό να ικανοποιήσεις το πάθος σου.
Συνήθως με τα κυβικά ανεβαίνει ταυτόχρονα ο όγκος, το βάρος, η κατανάλωση,η εισφορά της ασφάλειας ,τα τέλη κυκλοφορίας και η συντήρηση της moto και η χασούρα κατα τη μεταπώληση!!!!
Δεν είναι τυχαίο που η Ελλάδα κάθε χρόνο αγοράζει κατα 70% σκούτερ και παπιά (Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα που χρειάζεται μικρά μηχανάκια λόγω κυκλοφοριακού)
Τί θα ήθελα εγώ να είχα? Μια Ducati 1098 , ένα XT 660 X και ένα παπί 125 ταυτόχρονα και να διαλέγω τί θα οδηγήσω κάθε μερα ανάλογα με το αν πάω στη δουλειά ή πάω για ψώνια ή με φίλους
Ο "κόσμος" της moto είναι φοβερά ενδιαφέρων φιλικός και ευχάριστος
Καλωσήρθες !!

nassosxlvbros
28/05/2007, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από akisem
Geia xara se olous.



P.S. .... H mixani gia tin opia ......liono .... einai to FAZER (600 se proti fasi) alla de nomizo oti boro na to odigiso.-POU THA PAEI OMOS....TA LEME SE MERIKA XRONIA ME FAZER KAI THORENS:beer: :beer:


Αφού 2 πράγματα θες από τη ζωή τι κάθεσαι; να το πάρεις το Φαζεράκι και μην ακούς τίποτα!σύνεση νά'χεις και λογική, και με όλα μαθαίνεις!
-Όσο για τα Thorens είναι πολύ καλά για τα λεφτά τους.Βέβαια θα σου έλεγα και για τα Pink triangle αλλά πάει μακρυά η δουλειά! αλλα και τα πάλαι ποτέ 1200 ΜΚΙΙ είναι μια χαρά!

raistlin
28/05/2007, 11:54
25 KW =34,4 hp
Υπάρχει ένα θρετ εδώ που λέει τι επιτρέπεται

MikeG
28/05/2007, 12:35
Ας σου πω λοιπόν εγώ δυο λόγια για το BMW F 650 GS, μιας & είμαι κάτοχος του 2μιση περίπου χρόνια.
Εντυπώσεις από το μηχανάκι άριστες.Προσωπικά το θεωρώ το πιο ευκολοδήγητο μηχανάκι σε αυτά τα κυβικά. Με χρήση & εντός αλλά & εκτός δρόμου όσο γουστάρεις. Το τιμόνι του κόβει αρκετά ενώ τα κιλά της μηχανής (190 περίπου) όυτε που θα τα καταλάβεις μέσα στη πόλη. Κατανάλωση πολύ χαμηλή (Θεσσαλονίκη - Αθήνα με 20 euros), service & αναλώσιμα σε πολύ normal τιμές & βλάβες πραγματικά ελάχιστες για να μη πω καμία. Αν το πορτοφόλι σου το σηκώνει & σου αρέσει πάρτη με κλειστά μάτια. Αν σκέφτεσαι για μεταχοιρισμένο θα βρεις αρκετά στην αγορά. Προτίμησε να είναι το δίμπουζο (twin spark γράφει πάνω το καπάκι του κινητήρα). Αυτά εν ολίγης..
Καλή απόφαση & καλή αγορά.

:wave2:

nickald
30/05/2007, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από HFK
Το πρωτο μπορεις να το βγαλεις απο τα 18 σου. Στα 21 το δευτερο. Ετσι ειναι πανω κατω...απλα επειδη 25KW (νομιζω) αντιστοιχουν συνηθως σε 250cc...εχει επικρατησει να λεμε τα κυβικα.
.................................................................................................... ..............................................
sorry που το λέω, αλλα δεν νομίζω οτι τα 25 KW να αντιστοιχουν σε 250 cc έχω την εντύπωση ότι < 25 kw=< 125 cc δηλαδή τα 25 kw σου επιτρέπουν μηχανάκι έως το πολύ 125 cc
Μακάρι να πέφτω έξω και να κάνω λάθος. Πάντως για ψάχτο λίγο κυρίως μέσα απο τις ανακοινώσεις ιπποδυνάμεων των μοτοσυκλετών των εταιρειών που δίνουν τις ιπποδυνάμεις και σε kw και σε hp απο εκεί νομίζω θα το βρείς
Πάντως , μη βιαστείς να ανεβείς σε κυβικά πιο γρήγορα με σκοπό να ικανοποιήσεις το πάθος σου.
Συνήθως με τα κυβικά ανεβαίνει ταυτόχρονα ο όγκος, το βάρος, η κατανάλωση,η εισφορά της ασφάλειας ,τα τέλη κυκλοφορίας και η συντήρηση της moto και η χασούρα κατα τη μεταπώληση!!!!
Δεν είναι τυχαίο που η Ελλάδα κάθε χρόνο αγοράζει κατα 70% σκούτερ και παπιά (Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα που χρειάζεται μικρά μηχανάκια λόγω κυκλοφοριακού)
Τί θα ήθελα εγώ να είχα? Μια Ducati 1098 , ένα XT 660 X και ένα παπί 125 ταυτόχρονα και να διαλέγω τί θα οδηγήσω κάθε μερα ανάλογα με το αν πάω στη δουλειά ή πάω για ψώνια ή με φίλους
Ο "κόσμος" της moto είναι φοβερά ενδιαφέρων φιλικός και ευχάριστος
Καλωσήρθες !!

Χμμμ.

Λοιπον
1)τα 25KW αναφερονται στην ιπποδυναμη και δεν εχουν καμια σχεση με τα κυβικα αλλα αν δεις στην αγορα ολοι οι κατασκευαστες εχουν διαμορφωσει ετσι τις κατασκευες τους ωστε να ισχυει αφτο που λες δηλ. οτι φτανει το πολυ μεχρι 125cc

2)Στο θεμα μας: εγω φιλε μου ειχα ενα jog50cc το οποιο ποτε δεν γουσταρα αλλα το πηρα γιατι ηθελα μηχανακι και ηταν το μονο που μονο που μ'αφησε - πληρωσε η μαμα (χεχεχε). Αυτα οταν ειμουν 16.
12 ολοκληρα χρονια αργοτερα μου ξαναμπηκε το μικροβιο της μηχανης και ενω δεν ειχα καμια σοβαρη εμπειρια απο μηχανες οι μονες που υπηρχε περιπτωση να παρω ηταν η καινουργια hornet, η fazer και το GSR. Τελικα κατεληξα στο GSR και σε πληροφορω οτι αν εισαι σοβαρος και εχει γνωση του ποση δυναμη κρυβεται στο δεξι σου χερι δεν υπαρχει κανενα προβλημα στο να οδηγεις τετοιου ειδους μηχανες. Ειναι τοσο ευκολες που πραγματικα μαθαινεις οσο περναει ο καιρος και ουσιαστικα οριμαζεις μαζι με την μηχανη σου. Αυτα ειναι μια καθαρα υποκειμενικη αποψη.