PDA

View Full Version : μοτο σε βαπορι..



ronin1
28/05/2007, 18:51
θα θελά τη γνωμη σας κ τη συμβουλη σας στο εξης...


θα παω Ρόδο με το Cbr...δεν εχω ξαναβαλει μοτο σε καραβι...

πειτε μου πρεπει να προσεξω κατι?

να εχω κατι μαζι μου...για δεσιμο κτλ?

η μοτο μου εχει διπλο σταντ..

τα μπαγκαζια τα ξεφορτωνω απο τη μοτο?κ τα παιρνω μαζι μου?λογικα θα εχω πλαινα σαμαρια..πισω βαλιτσα κ τανκ μπαγκ...

σε περιπτωση ζημιας οτιδηποτε?

zireous
28/05/2007, 20:04
Να είσαι απο πάνω όταν τη δένουνε (εγώ τη δένω μόνος μου, και αποφεύγω έτσι γρατζουνιές, δέστη σε δύο σημεία, εμπρός και πίσω), τις βαλίτσες μαζί σου -μη βάζεις σε πειρασμό κάποιον να στις ψάξει/αδειάσει.

fantacid
28/05/2007, 20:07
δεν εχει πλαινο???

με το πλαινο θα δεθει καλυτερα!

κ το σταντ απο τη μερια του δεσιματος

MikeG
28/05/2007, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
δεν εχει πλαινο???

με το πλαινο θα δεθει καλυτερα!

κ το σταντ απο τη μερια του δεσιματος


Σωστός ο Αλέξης. Χρόνια ταξιδεύω με καράβια (γύρω στα 7).Αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος. Το σταντ το πλαιϊνό από τη μεριά του "τοίχου".Δέσιμο σε 2 σημεία προς το τοίχο.
Καλό ταξίδι!

:wave2: :beer:

kostisthegreek
28/05/2007, 20:49
Αν έχει μόνο διπλό σταντ προσπάθησε να τη βάλεις κάθετα στο μήκος του βαποριού.
Θα είναι απολύτως σίγουρη, ακόμη και λυτή!

Οσο για τα πράγματά σου είναι πολύ σπάνιο να συμβεί κάτι επομένως δεν αξίζει να τα κουβαλάς. Φυσικά πράγματα αξίας θα τα έχεις μαζί σου, αλλά ρούχα κλπ δεν χρειάζεται.

dankannn
28/05/2007, 21:01
Όπως τα λένε τα παιδια είναι φιλε ronin και επειδη ξερω ότι εχεις το cbr 600f θα το δεσεις από τον πισω μαρσπιε του συνεπιβατη τον αριστερο & από το αριστερο κλιπονς του τιμονιου και να εχεις ταχυτητα μεσα στο κιβώτιο.

;) ;)

ronin1
29/05/2007, 01:12
ok παιδια ευχαριστω...

ιμαντες εχει το καραβι ή θα πρεπει να εχω εγω? (ο ασχετος)

acpr
29/05/2007, 05:22
Ιμάντες ; :rotflmao:

Κάτι σπάγκους νάιλον έχουν, άλλα είναι γεροί, μην ανησυχείς. Μην πάρεις τίποτα.

Δέσιμο από σταθερό σημείο της μηχανής (σχάρα π.χ.) τύλιγμα (βασικό αυτό) σε άλλο σταθερό σημείο του βαποριού, (κάγκελο π.χ.) πολύ τέντωμα και μετά τύλιγμα τέντωμα & δέσιμο σε τρίτο σταθερό σημείο του βαποριού, ώστε το σκοινί να σχηματίσει ένα "Λ", φαντάσου.

Α, μερικά βαπόρια έχουν κάτι σαν διπλά σαμάρια σιδερένια (μην γελάτε, δεν ξέρω πως λέγονται) που πιάνουν τις μηχανές δυο-δυο από τις σέλες. Μην αφήσεις να την δέσουν εκεί, εκτός αν βάλεις κάτι μαλακό πάνω της, όπως μια πετσέτα π.χ. γιατί τσαλακώνει και σημαδεύει το δέρμα.

Όσο για ασφάλιση για γρατζουνιές και τέτοια, μην σε απογοητεύσω... Μόνο εάν βουλιάξει το πλοίο, κάτι μπορεί να πάρεις...

Pitsakos
29/05/2007, 07:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από acpr
Ιμάντες ; :rotflmao:

Κάτι σπάγκους νάιλον έχουν, άλλα είναι γεροί, μην ανησυχείς. Μην πάρεις τίποτα.

Δέσιμο από σταθερό σημείο της μηχανής (σχάρα π.χ.) τύλιγμα (βασικό αυτό) σε άλλο σταθερό σημείο του βαποριού, (κάγκελο π.χ.) πολύ τέντωμα και μετά τύλιγμα τέντωμα & δέσιμο σε τρίτο σταθερό σημείο του βαποριού, ώστε το σκοινί να σχηματίσει ένα "Λ", φαντάσου.

Α, μερικά βαπόρια έχουν κάτι σαν διπλά σαμάρια σιδερένια (μην γελάτε, δεν ξέρω πως λέγονται) που πιάνουν τις μηχανές δυο-δυο από τις σέλες. Μην αφήσεις να την δέσουν εκεί, εκτός αν βάλεις κάτι μαλακό πάνω της, όπως μια πετσέτα π.χ. γιατί τσαλακώνει και σημαδεύει το δέρμα.

Όσο για ασφάλιση για γρατζουνιές και τέτοια, μην σε απογοητεύσω... Μόνο εάν βουλιάξει το πλοίο, κάτι μπορεί να πάρεις...

Συμφωνω με το κυριο!! Το εχω κανει αρκετες φορες αυτο το ταξιδι γιατι τυχαινει να ειμαι απο εκει :D :D ! Το πολυ πολυ να σου σπασουν κανενα πλαστικο αλλα συνθως οι περισσοτεροι στο καραβι την ξερουνε την δουλεια τους και προσεχουν! Αλλοι παλι μπορει να σου την δεσουν μαζι με άλλη μηχανη και αν εχει πολλα κουνηματα μπορει να σου την χτυπησουν λιγο!! Παρε και κανενα μαξηλαρακι καλου κακου και βαλε το στα δεσιματα!
Κατα τ'αλλα απο ασφαλεια μηδεν! Δεν σου καλυπτουν τπτ αν παθει κατι!

Υ.Γ. Καλη επιτυχια :beer: :beer:

killbill
29/05/2007, 09:52
Καταρχήν πηγαινε carefour ή praktiker και πάρε 2 ιμάντες δεσίματος, κατα προτίμισην με τα μεταλικά clips που μαγκώνουν. Τα σπαγγάκια που έχουν στο πλοίο είναι άστα!!!

Εγώ την τελευταία φορά που πήγα Ρόδο έφυγα με πολλά μποφόρ και ημουνα ok. Αλλος που δεν ασχολήθηκε καν με 1000αρι την βρήκε κάτω τη μηχανή και ενώ του λέω δέστη δεν ασχολήθηκε λόγω βάρους μετά μου ζήταγε βοήθεια να την σηκώσουμε απο το γκαράζ.

δέστο σε 2 σημεία τιμόνι και βάση μασπιέ συνοδηγού πχ. στο πλαινό στάντ και ταχύτητα.

Να αφήσεις λίγο λασκα τους ιμάντες για να κάνει μια ελαφριά κίνηση ταλάντωσης με τα κουνήματα να μην είναι τίγκα τεντώμενος για να μην τρώει ζόρια το σημείο που έχεις δέσει στην μηχανή.

Αυτά και cool, αν προσέξεις λίγο στο δέσιμο και 9 μποφόρ να έχει είσαι οκ.

Xrider
29/05/2007, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από killbill
Καταρχήν πηγαινε carefour ή praktiker και πάρε 2 ιμάντες δεσίματος, κατα προτίμισην με τα μεταλικά clips που μαγκώνουν. Τα σπαγγάκια που έχουν στο πλοίο είναι άστα!!!

Εγώ την τελευταία φορά που πήγα Ρόδο έφυγα με πολλά μποφόρ και ημουνα ok. Αλλος που δεν ασχολήθηκε καν με 1000αρι την βρήκε κάτω τη μηχανή και ενώ του λέω δέστη δεν ασχολήθηκε λόγω βάρους μετά μου ζήταγε βοήθεια να την σηκώσουμε απο το γκαράζ.

δέστο σε 2 σημεία τιμόνι και βάση μασπιέ συνοδηγού πχ. στο πλαινό στάντ και ταχύτητα.

Να αφήσεις λίγο λασκα τους ιμάντες για να κάνει μια ελαφριά κίνηση ταλάντωσης με τα κουνήματα να μην είναι τίγκα τεντώμενος για να μην τρώει ζόρια το σημείο που έχεις δέσει στην μηχανή.

Αυτά και cool, αν προσέξεις λίγο στο δέσιμο και 9 μποφόρ να έχει είσαι οκ.
+1 Ετσι.
Εγω χρησιμοποιω εναν ιμαντα που κραταει και τις βαλιτσες.
Βαζεις κανονικα την μηχανη στο σταντ,οχι στο διπλο,βαζεις ταχυτητα κλειδωνεις τιμονι και περνας τον ιμαντα απο το πλαισο,πανω απο το τεποζιτο(βαλε κανενα πανι για να μην γδαρθει) και τελος τον περνας κατω στο πατωμα του πλοιου σε εναν απο τους κρικους που εχουν και σφυγγεις..αν δεν εχει κρικο ,σε κολονα.Ο ιμαντας πρεπει να καταληγει να δενει απο την μερια που παταει το σταντ.


90486

ronin1
29/05/2007, 13:37
το μαξιλαράκι ρε παιδια!!!

θα κατεβω πειραια απο τρικαλα τιγκα φορτωμενος...

μαξιλαρακια που θα τα θα κουβαλαω!!!:lol: :rotflmao: :lol:

οκ θα παω να αγορασω ιμαντες με καστανιες καπως ετσι δε τα λενε...

κ καπως θα την κανω...

απο τη μια σκεφτομαι κ το αεροπλανακι το οποιο κ πιο φθηνα θα μου βγει...γιατι κατω θα παιζει και ΙΧ και μοτο φιλου που θα με φιλοξενησει...

αλλα γουσταρω κ το ταξιδακι...την ολη φαση...

ευχαριστω για τις συμβουλες...κατατοπιστικοτατες..

:beer:

rsp
29/05/2007, 14:22
Πολλες φορες το χρονο ταξιδευω με πλοιο, ποτε μου δεν εχω κατσει να παρω μαξιλαρια, ιμαντες, ελατηρια και δεν ξερω εγω τι..Δεν εχει πεσει ποτε, δεν εχω δει ποτε γρατζουνια..!
Ενα σουγιαδακι ή αναπτηρα για να κοψεις τα σχοινια οταν φτασετε, τιποτα αλλο...

Αλλιως σε βλεπω να περνας το ταξιδι στο γκαραζ δενοντας και σφιγγοντας..:wave2:

OldMan
29/05/2007, 14:45
Πάιρνεις φουσκωτό στρώμα παραλίας (από τα φτηνά...), το φουσκώνεις στο πλοίο, ρίχνεις επάνω την μηχανή (με κλειστή την βενζίνη) και ξεχνάς το όλον θέμα !!! :wave2:

Υ.Γ.
Και έχεις και εξασφαλισμένη επίπλευση (sic!) σε περίπτωση που βουλιάξει το πλοίο !!

dirtbird
29/05/2007, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πάιρνεις φουσκωτό στρώμα παραλίας (από τα φτηνά...), το φουσκώνεις στο πλοίο, ρίχνεις επάνω την μηχανή (με κλειστή την βενζίνη) και ξεχνάς το όλον θέμα !!! :wave2:

Υ.Γ.
Και έχεις και εκξασφαλισμένη επίπλευση (sic!) σε περίπτωση που βουλιάξει το πλοίο !!

Εγώ εν τέλει, είμαι πεπεισμένος ότι κάποιος άλλος χρησιμοποιεί την πρόσβαση του old.

Πέρα από τα λάθη, είναι και αυτά που γράφει...... :rolleyes: :rolleyes:


ρε Julius.... :winka:

Pitsakos
29/05/2007, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
το μαξιλαράκι ρε παιδια!!!

θα κατεβω πειραια απο τρικαλα τιγκα φορτωμενος...

μαξιλαρακια που θα τα θα κουβαλαω!!!:lol: :rotflmao: :lol:

οκ θα παω να αγορασω ιμαντες με καστανιες καπως ετσι δε τα λενε...

κ καπως θα την κανω...

απο τη μια σκεφτομαι κ το αεροπλανακι το οποιο κ πιο φθηνα θα μου βγει...γιατι κατω θα παιζει και ΙΧ και μοτο φιλου που θα με φιλοξενησει...

αλλα γουσταρω κ το ταξιδακι...την ολη φαση...

ευχαριστω για τις συμβουλες...κατατοπιστικοτατες..

:beer:


Ποια ημερομηνια κατεβαινεις Ροδό; Εγω θα κατεβω κατα τι 14 ιουνιου που εχει καραβι απο θεσσαλονικη!

dirtbird
29/05/2007, 14:56
....έχει και κάτι πολύ ωραία μαξιλαράκια στο Nostra's Gallery....:)

OldMan
29/05/2007, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Εγώ ποιά είμαι
Εσύ πια να κοιτάς τα χάλια σου !!! :D


Υ.Γ.
Δεν είμαι καλά Σωτήρη...
(θέλω να βγω στη σύνταξη !!!) :sad:

Nostra
29/05/2007, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
....έχει και κάτι πολύ ωραία μαξιλαράκια στο Nostra's Gallery....:)


:smokin: :smokin: :smokin: :smokin:

dirtbird
29/05/2007, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
look aboveι!!! :D


Υ.Γ.
Δεν είμαι καλά Σωτήρη...
(θέλω να βγω στη σύνταξη !!!) :sad:

Ούτε καν που το σκέφτομαι......

έτσι και αλλιώς δεν θα υπάρχει κάτι τέτοιο όταν θα είναι ο καιρός μου...

dirtbird
29/05/2007, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
:smokin: :smokin: :smokin: :smokin:


90544

ronin1
29/05/2007, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pitsakos
Ποια ημερομηνια κατεβαινεις Ροδό; Εγω θα κατεβω κατα τι 14 ιουνιου που εχει καραβι απο θεσσαλονικη!


το νωριτερο τελος ιουνη...

αλλα μαλλον για αρχες ιουλη με κοβω..