PDA

View Full Version : Aircraft stripper τι ειναι ρε παιδες???



Xrider
29/05/2007, 00:21
Βγαζει βρωμια,καταλοιπα οπως ασφαλτος και πετρες,βγαζει το χρωμα και τι αλλο?
Εχει κανεις ιδεα πως λεγεται αυτο στα Ελληνικα κια που μπορει να γινει?


90466

kiriakost
29/05/2007, 00:53
http://www.hotworldcustoms.com/strip.htm

πρόκειται λέει για στρατιωτικό υλικό αφαίρεσης μπογιάς , υπέρδυσκολο να βρεθεί ακόμα και στην Αμερική.

Υπάρχει βέβαια και σε προϊόντα εμπορίου , αλλά δεν είναι τόσο δυνατό .


Τελος πάντων το θέμα είναι οτι υπάρχουν ενα σωρό χημικά που κάνουν σχεδόν την ίδια δουλειά, γιατί κόλλησες σε αυτό .

έχεις αεροπλάνο ? :lol:

Xrider
29/05/2007, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
http://www.hotworldcustoms.com/strip.htm

πρόκειται λέει για στρατιωτικό υλικό αφαίρεσης μπογιάς , υπέρδυσκολο να βρεθεί ακόμα και στην Αμερική.

Υπάρχει βέβαια και σε προϊόντα εμπορίου , αλλά δεν είναι τόσο δυνατό .


Τελος πάντων το θέμα είναι οτι υπάρχουν ενα σωρό χημικά που κάνουν σχεδόν την ίδια δουλειά, γιατί κόλλησες σε αυτό .

έχεις αεροπλάνο ? :lol:
kyriakost ευχαρηστω για την απαντηση.
Απο την αυπνια δεν λειτουργουσα..μπορουσα να το ψαξω και εγω στο νετ.

Εχω ελικοπτερο κατα καποιο τροπο...ducati :lol:
:wave2:

kiriakost
29/05/2007, 11:13
Αααα έτσι εξηγούνται όλα .... εγώ έχω μόνο την προπέλα .. Bitubo . :lol: :wave2:
Το υπόλοιπο μηχάνημα είναι Fly Dolphin - Honda .

banditgr
31/05/2007, 20:03
se ena xromatopoloio zita remover.Apla to "aircraft stripper" einai dinatotero.Theleis na 3evapseis zantes?

kiriakost
31/05/2007, 20:22
Υπάρχει κατι ιδιαίτερο για ζάντες ?

Εγω αγόρασα σήμερα ένα κουτί διαβρωτικό βερνικιών ... με κούρεψαν κανονικά... 500ml 8? !!!
NitrOMors ... Very High .... VOC contain more than 50% ... Varnish & Lacquer remover . (Kind to wood ) Strips up to 15 layers .

Το πήρα διοτι τρίβω ολόκληρο το πίσω ψαλίδι από το εντουράκι μου , είναι αλουμινένιο , αλλά με δυσκολεύει μια επίστρωση βερνικιού που είχε για προστασία .

Τελικά το προϊόν μετά απο 10 λεπτά , δεν φάνηκε να κάνει τίποτα .... ένας άλλος χρωματοπώλης μου είπε οτι μάλλον έπεσα σε πλαστικοποίηση !!

banditgr
31/05/2007, 22:06
yparxei kai i ammovoli....an den ginete tipota einai i moni lisi.

kiriakost
31/05/2007, 22:22
Πήρα τώρα το απόγευμα γυαλόχαρτα νερού Νο 120 - 180 - 320 , και μια λεκάνη μισογεμάτη με νερό, και έχει γίνει εδώ πέρα, πεδίο μάχης . :)

Xrider
01/06/2007, 10:19
Πρωτα ξυνεις και μετα περνας το Νιτρο!
Το Νο 400/500 πιστευω ειναι καλητερα..λεπτο μεν αλλα κανει καλη δουλεια..μετα περνα και ενα χερακι Νιτρο.

Εγω βασικα το σκεφτομαι για να βγαλω σημαδια απο οξυ που επεσαν στο καρτερ...φανταζομαι οτι δεν κανει να πεσει οπου λαστιχο και τσιμουχα γιατι θα τα ξερανει.

kiriakost
01/06/2007, 22:07
Αμα μιλάς για οξύ μπαταρίας ... το πρώτο πράγμα που θα έπρεπε να έχεις ήδη κάνει , είναι να το αδρανοποιήσεις με μπόλικο νεράκι βρύσης .

Εφοσον μιλάς για καρτερ , να υποθέσω οτι σου χάλασε το χρώμα του κινητήρα .

Δεν ξέρω εάν για μερικές πιτσιλιές, αξίζει να μπεις στο τρυπακι να τον βάψις όλο .

zireous
01/06/2007, 22:26
Για οξέα μπαταρίας αντί για σκέτο νερό ανακατέψτε νερό με μαγειρική σόδα.

Xrider, άν ο κινητήρας είναι μπιχλέ, υπάρχουν συγκεκριμένα καθαριστικά για κινητήρες που δεν καίνε τσιμούχες (με συγκεκριμένες τιμές), μια μικρή αναζήτηση σε σάιτ με καταλόγους εταιριών ή πχ για 'engine degreaser' θα σου βγάλει διάφορα.

Καλό είναι να διαβάζονται οι οδηγίες χρήσεως -συνήθως θέλουν τα υγρά αυτά άφθονο νερό μετά (τα ιταλικά όμως συχνά είναι υδρόφοβα). :D