PDA

View Full Version : Χανιά: Ένα μηχανόβιο "Straight Story"



Nikoskazer2000
29/05/2007, 00:36
Δεν ξέρω πόσοι από εσάς έχετε δει την ενλόγω ταινία αλλα αν η απάντηση σας είναι θετική τότε θα καταλάβετε τα παρακάτω.

Από τότε που ξεκίνησα να ασχολούμαι με τους δύο τροχούς παρατηρούσα τη δυσαρέσκεια του κόσμου απέναντι στους μοτοσυκλετιστές: και τους συνεπείς και τους ΜΗ συνεπείς (κάγκουρες). Τα σχόλια; “Τον κακομοίρη που πάει με τόση ζέστη (ή τόσο κρύο)”, “την έχει αρπαγμένη”, “κοίτα τους, κοίτα τους πως τρέχουν να σκοτωθούνε”, “μα καλά δεν ζεσταίνεσαι μ’ όλα αυτά που φοράς; Θα σκάσεις!!! (Το κλασσικό)”, «εγω δεν το φοράω μεσ’ την πόλη (το κράνος) γιατί μου περιορίζει την περιφεριακή όραση” :o , «εγω πάω σιγά, όχι σαν τον διάολο (ο πατέρας μου) :sad: , “ελα μωρέ…ένα παπί έχεις, με πόσα να τρέξεις; :dizzy:” “εεε μας έχεις κι’ αυτό το κράνος!!! Που να τ’ αφήσεις;” , “όλα αυτά που φοράς είναι για 600cc+ (ο θείος μου) :alien: ”, “κόντρες θανάτου (στην ΤV) και πάει λέγοντας και από ξένους και από συγγενείς μου…

Βλέπω τα ειρωνικά τους γέλια, τις μαμάδες να τραβούν από το χέρι τα παιδιά τους όταν με βλέπουν να κατεβαίνω από τη σέλα, τους “φίλους” και γνωστούς μου να ψιθυρίζουν ο ενας στον άλλο όταν πλησιάζω όταν έρχομαι στο τραπέζι τους, τα πιτσιρίκια με το μαλλί και το μυαλό κάγκελο να γελάνε αμα με βλέπουν με όλα αυτά που φοράω.

Φοράω ΠΑΝΤΟΥ και ΠΑΝΤΑ τον εξοπλισμό μου! Σε κάθε περίσταση και εποχή! Προσέχω ρε πούστη μου πως το λένε… Ξέρω πόσο εύθραυστοι είμαστε, δε χρειάζεται να το βιώσω ξανά και ξανά (αν είμαι τυχερός και ζήσω ώστε να υπάρχει “ξανά”), ούτε θα κλάψω, ούτε θα με πιάσει τρέμουλο αμα δω ολους τους παραπάνω με πατερίτσες ή στο νοσοκομείο με σωληνάκια να μπαινοβγαίνουν απ’ ολες τις τρύπες του σώματος τους. :nono:

Και ρωτάω: Όλοι εσείς οι παραπάνω δεν παίξατε ποτέ κυνηγητό, μπάλα ή ποδήλατο όταν ήσασταν μικροί; Πόσες φορές δεν έπεσε το δάκρυ κορόμηλο όταν αδέξια πέσατε και γδάρατε γόνατα και αγκώνες από τα παραπάνω. Όταν για πρώτη σας φορά πήγατε με γυναίκα (ή με άντρα οι κοπελιές) δεν φορέσατε προφυλακτικό; (αυτό πάει για τους πρώτους). Δεν είχατε ποτέ φίλο ή γνωστό που σαν τον “χάσατε” μάθατε πως είναι νοσοκομείο και τρώει με το καλαμάκι και κλαίει χωρίς να μιλάει γιατί έκανε γναθοπλαστική; “Ναι μωρέ, καλό κοπέλι ητανε…κρίμα…”. :(

Προσπαθούμε να έχουμε καλύτερες πιθανότητες επιβίωσης στο δρόμο σε περίπτωση ατυχήματος , να δείχνουμε πειθαρχία κι’ υπευθυνότητα αφού διαλέξαμε να είμαστε δίτροχοι. Κι’ όμως…είμαστε περιθωριακοί, αντικοινωνικοί, ταραχοποιά στοιχεία στα μάτια τους.
Αισθάνομαι όπως ο πρωταγωνιστής στην ομόνυμη ταινία: άβολα, αμήχανα, κατατρεγμένος και απορριπτέος από ολους αυτούς που απ’ εξω απ’ το χορό πολλά τραγούδια ξέρουν, ο straight σ’ ένα κόσμο gay. :sad:
Είμαι τόσο απογοητευμένος με όλα αυτά, στα μικρά μας τα Χανιά…:sad:



Παρακάτω ένα αντίγραφο από τον MikeG που το βρήκα κατάλληλο για το παρόν post:

Αυτό που με ενοχλεί σε όλες αυτές τις καταστάσεις δεν είναι τόσο το ότι ο κάγκουρας κάνει όλα αυτά που κάνει, αλλά το ότι όλοι έτσι δημιουργούν μια άποψη, προφανώς αρνητική, για εμάς τους μοτοσυκλετιστές & έχουν προκαταβάλει την άποψη τους. Έτσι για του ςπερισσότερους πάντα ευθύνεται ο μοτοσυκλετιστής. Τέτοια φαινόμενα (κάγκουρας) λοιπόν πρέπει να εξαλήψουν ίσως , ώστε να αρχίσει ο υπόλληπος κόσμος να έχει μια συνιδοποιημένη & σωστή άποψη για εμάς. (Αν & χλωμό το βρίσκω).


Τέλος, να πω κάτι που έχω ξαναπεί κάποτε: ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΚΟΥΤΣΟΣ, ΚΟΥΛΟΣ, ΠΑΡΑΛΥΤΟΣ, Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΣ ΤΑ ΡΑΔΙΚΙΑ ΑΝΑΠΟΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΥΑΛΟ (πάντως κάτι μου λέει πως στο τελευταίο και να θέλεις δε θα μπορείς). ΟΥΤΕ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΦΙΛΟ Η ΓΝΩΣΤΟ ΝΑ ΠΛΗΡΗ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΤΙΣΤΕΙΣ!
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΛΕΓΑ ΣΤΟ ΚΟΛΛΗΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΨΗΝΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ EXTRA ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΠΕΡΑΝ ΤΟΥ ΚΡΑΝΟΥΣ. ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΣΒΟΥΡΙΖΑΜΕ ΣΕ ΣΤΕΝΟ ΕΠΑΡΧΙΑΚΟ ΣΤΡΟΦΙΛΙΚΙ, ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ ΣΕ 90ΜΟΙΡΕΣ ΣΤΡΟΦΗ ΨΙΛΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑ ΜΕ ΧΑΛΙΚΑΚΙ. ΗΞΕΡΑ, ΜΠΗΚΑ ΣΑΝ ΤΟΝ ΚΟΥΛΟ ΤΕΛΕΙΩΣ, ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΑ, Ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΕ ΜΕ ΕΝΑ ΦΛΑΣΑΚΙ, ΕΝΑ ΓΔΑΡΜΕΝΟ ΜΠΟΥΦΑΝ ΚΑΙ ΜΩΛΟΠΟΝΕΜΕΝΟ ΩΜΟ. ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ: “ΦΙΛΕ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΑ CORDURΕΝΙΟ ΜΠΟΥΦΑΝΑΚΙ…”

vangelis 64
29/05/2007, 01:18
Μάς νοιάζει πολύ η γνώμη τού άλλου.Μέχρι θανάτου!(Όχι,δεν αστειεύομαι)

Όταν προσεγγίζουμε κάποιον άγνωστο,όταν φλερτάρουμε,όταν τρώμε,όταν περπατάμε,όταν ακούμε μουσική,ΟΤΑΝ ΟΔΗΓΟΥΜΕ,έχουμε μια υποσυνείδητη τάση να αρέσουμε.

Αφιερώνουμε πολύ χρόνο και ενέργεια στο να είμαστε αρεστοί,αποδεκτοί.

Μιλάω μέσα από προσωπικά μου βιώματα αλλά και από πράγματα που καθημερινά συναντώ γύρω μου.

Ποιά είναι η δική σας άποψη;Γιατί,ρε παιδί μου δηλαδή,οδηγούμε ξεκράνωτοι και-γενικά-χωρίς εξοπλισμό;
Για πάρτη μας ή για τούς άλλους;


Ο Νίκος άναψε τη φωτιά κι εγώ θέλω να την φουντώσω.


(Με την καλή έννοια) :lol: :lol:

Nikoskazer2000
29/05/2007, 01:25
Εγω Βαγγέλη το κάνω και για τους δύο: οχι μόνο για την πάρτη μου, αλλα και για οσους με αγαπάνε, με νοιάζονται και σίγουρα με θέλουν αρτιμελή κοντά τους.

Απλά με πληγώνει η συμπεριφορά τους και η αντιμετώπιση που έχουν προς το "αλήτη-τσαντάκια-αντικοινωνικό-πότε θα πάρεις αυτοκίνητο σαν όλους τους ανθρώπους-μηχανόβιο" :sad: .

Προσπαθώ τόσο πολύ να τους δείξω πως η νοοτροπία τους είναι λάθος. Πως μπορεί εξ' αιτίας αυτής της νοοτροπίας τους να πάθουν (και να πάθω) τα χειρότερα...αλλα...:sad:

Nikoskazer2000
29/05/2007, 01:29
Ζητώ προς ολους συγνώμη για την αθυροστομία στο παρόν post αλλα δεν εχω λόγια γι' αυτά που νιώθω και υπομονή για να "χαιδεύω" αυτιά και αθώα μάτια.

vangelis 64
29/05/2007, 01:47
Είμαστε ατομιστές Νίκο μου.Λειτουργούμε λες και δεν υπάρχει άλλος στον πλανήτη.

Οι ΔΙΚΕΣ μας οι ανάγκες είναι σημαντικές.Όταν ο άλλος θέλει να βγάλει γκομενίτσα,δεν μπορεί να καταλάβει εσένα που τού λες για εξοπλισμό και κράνος.
Είναι αφοσιωμένος εκεί!Πάει και τελείωσε._

Και ξέρεις ποιά είναι η πιο συνηθισμένη αντίδραση;Ο σαρκασμός και η ειρωνεία.

Όταν έκανα φροντιστήριο για τίς πανελλήνιες,είχαμε έναν χημικό(καλή του ώρα)τον Τάκη τον Ζύρμπα.(Το μεγάλο κεφάλι και πρωτοστάτης στο "Ορόσημο-Ιατρικό"...πρέπει να υπάρχει ακόμα)

Ο Ζύρμπας λοιπόν,μαλλί Μπετόβεν και ύφος ανάλογο και γλυκύτατο,έλυνε κάτι ασκήσεις ανόργανης στον πίνακα.Και επειδή νόμιζε ότι εμείς καταλαβαίναμε τον ειρμό του,προχωρούσε ταχύτατα,(στην επίλυση)

Ώσπου ένας κάγκουρας ανεφώνησε..."ΤΙ κάνει μωρ' ο μαλάκας;"...Παύση.

Γύρισε,κοίταξε και είπε γελώντας..."Όποιος δεν καταλαβαίνει,βρίζει" και συνέχισε να λύνει την άσκηση.

Ε,μπορώ να σού πω πως αυτό είναι ένα από τα σπουδαιότερα μαθήματα που έχω πάρει.:wave2:

Nikoskazer2000
29/05/2007, 02:07
Σωστό αυτό που λες για το περιστατικό με το καθηγητή σου αλλα οχι ρε φούστη μου και να το βρίσει το αλλο το καγκουρό! :nono: (χοντρό...)

Αν και απο την αλλη κανείς δεν έπαθε κάτι απο έλλειψη γνώσεων στη Χημία. :lol:

Ταξιδευτής
29/05/2007, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Είμαστε ατομιστές Νίκο μου.Λειτουργούμε λες και δεν υπάρχει άλλος στον πλανήτη.

Οι ΔΙΚΕΣ μας οι ανάγκες είναι σημαντικές.Όταν ο άλλος θέλει να βγάλει γκομενίτσα,δεν μπορεί να καταλάβει εσένα που τού λες για εξοπλισμό και κράνος.
Είναι αφοσιωμένος εκεί!Πάει και τελείωσε._

Και ξέρεις ποιά είναι η πιο συνηθισμένη αντίδραση;Ο σαρκασμός και η ειρωνεία.

+234156125121111

Eτσι ακριβως! Εμαστε τοσο μα τοσο "παρτακηδες"... Ζουμε στην εποχη του εαυτουλη μας.... Δεν ξερω ποτε εγινε αυτο, ποτε χασαμε την μπαλα ετσι.

Αυτο που ξερω ομως ειναι οτι για ακομα μια φορα χαιρομαι απεραντα γιατι εχω καταφερει πλεον να τους εχω ΟΛΟΥΣ χ@σμενους!
Συνειδητα και υποσυνειδητα φιλε Βαγγελη δεν δινω ΚΑΡΦΑΚΙ για το τι σκεφτονται οι αλλοι για εμενα...
Στα @@ μου το πως με βλεπουν οι συγγενεις και φιλοι που εχω μηχανη...
Στα @@ μου το πως με βλεπουν κουτακηδες στο δρομο, η οταν κατεβαινω απο την μηχανη εκει που παω...

(Για να πω την αληθεια το διασκεδαζω κιολας λιγο που βλεπω καποιους να πανικοβαλλονται οταν ειμαι με τη στολη/κρανος/μποτες κλπ) :evil: :evil:

Σιγουρα το να "κοψεις περα" κοστιζει στις ανθρωπινες σχεσεις, και καμια φορα με στεναχωρει που ξεχναω να παρω τηλεφωνο φιλους, συγγενεις, γνωστους, που δεν τηρω εστω και τα τυπικα με την οικογενεια και το σοι...
Αλλα: ΑΝ και ΟΤΑΝ κανω κατι ειναι γιατι το αισθανομαι και το θελω με ολη μου την καρδια... Και πιστευω οτι οι δικοι μου ανθρωποι το καταλαβαινουν αυτο: οτι απαξ και κανω κατι το κανω και το εννοω.

Νικολα, μην σε απασχολει το ολο θεμα... Διασκεδασε με τις αντιδρασεις τους (γιατι ΓΕΛΟΙΕΣ ειναι), και καποια στιγμη θα σου κανει κ εσενα αυτο το "κλικ" και θα βρεις την ηρεμια σου... ;)

Ως τοτε, keep on riding... :wave2:

airamhag
29/05/2007, 09:36
να σας πω..

τσουρεκια μας τα εχουν κανει ολοι..
απο το μπαμπα κ τη μαμα μεχρι κ το περιοδικο ...

τιθα πουν οι αλλοι...


περασα τα πρωτα 28 μου χρονια σκεφτομενη παντα το σωστο κ πρεπον συμφωνα με τα θελωπρεπειγνωμη ΟΛΩΝ των αλλων , εκτος απο τα δικα μου.

και συνεχιζουν να μας κανουν πλυση εγκεφαλου για το ιν κ το τρεντυ ( οκ ξεφυγα τωρα )

ε λοιπον..
ναι..θα την καβαλησω τη ρουφιανα επειδη τ γουσταρω...θα το κανω οταν νοιωσω ετοιμη.
Και δεν με ενδιαφερει αν καποιοι αμφιβαλλουν για τις ικανοτητες μου η εκπλαγουν για την αλλαγη μου ..ας με χαρακτηρισουν οπως θελουν...
και αν θα επρεπε να εχω παρει ενα μαθημα απο τα αδερφια μου που εχουν χτυπησει απειρες φορες ή ακομα χειροτερα απο τον αδελφο που εχω χασει 10μετρα εξω απο το σπιτι μου με μοτοποδηλατο, ειναι ενα...


Ε Ξ Ο Π Λ Ι Σ Μ Ο Σ , Γ Ν Ω Σ Η , ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ.





καλα..κ μονο που με σκεφτομαι να σκαω μυτη σε καμια οικογενειακη συγκεντρωση τιγκα στα δερματινα...

:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

airamhag
29/05/2007, 09:41
για να μη πω οταν τους ειπα οτι θα ασχοληθω με το θεμα οδικη ασφαλεια τι αντιδραση ειχαν......................εβαλαν τα γελια...









(προσεξτε τι θα απαντησετε ρεμαλια...
:rotflmao: :rotflmao: )

zireous
29/05/2007, 21:25
(προσοχή μεγάλο ποστ, καλύτερα σκρολάρετε) :lol:

Εγώ αισθάνομαι άβολα μόνο άμα μάθω ότι γνωστός μου έπεσε με μηχανή -και εδώ έχω αρκετούς γνωστούς έστω και μόνο δια αλληλογραφίας, οπότε το νου σας -αλλιώς τη ζμπτσίσατε. :lol:


Τώρα λάθος συμπεράσματα, βγάζουν πολλοί, άλλοι όταν με βλέπουν στη κίνηση να πηγαίνω κότα συμπεραίνουν ότι δεν το ανοίγω στα μέρη που γουστάρω να το ανοίξω (χαλαρά τους έχω όλους, αλλά έλα που είμαι διάολος -που είπε ξόφαλτσα κι άλλος συνφορουμίστας-, και δεν παίζει περίπτωση να ασχοληθώ με λαλακίες νεότερων που πιθανά δεν το έχουν και πριν το πιάσουν είναι πιο εύκολο να το χάσουν -αλλά όχι ακολουθώντας με).

Άλλοι (ακόμα και σήμερα) με βλέπουν ακόμα και με το παπί και κράνος και αναρωτιούνται γιατί (τόσα χρόνια χωρίς ατύχημα, η λογική τους λέει ότι έμαθα πια), σε μια επαρχιακή πόλη που αυτοί που φοράμε μόνιμα κράνος μόλις κάνα δυο χρόνια έχουμε που γίναμε διψήφιο ποσοστό -έχω ξαναπεί ότι έχω πολλά χρόνια να πέσω παρόλο που δεν πάω ποτέ νορμάλ σε άδειους δρόμους, πάω πάντα νορμάλ όταν συναντάω κίνηση όμως, και έχω αρκετά πράγματα στο κεφάλι μου όταν οδηγάω (και πάντα αυτά αφορούν το δρόμο και τους περιορισμούς του, και όχι τη Μαρία, τη δουλειά, τα λεφτά ή τη θάλασσα).



Το φαινόμενο που λες με έχει ενοχλήσει, αλλά καλώς ή κακώς με έχουν ενοχλήσει διάφορες άλλες κοινωνικές προκαταλήψεις και προσωπικές επιθέσεις (εκτός φόρουμ) σε σημείο να απορρίπτω εύκολες παρανοήσεις τέτοιου τύπου, και ακόμα και αν εγώ με τα μυαλά που κουβαλάω σήμερα βλέπω ότι είμαι ασφαλής οδηγώντας μοτοσυκλέτα παντού (δεν κάνω backflips όμως -ακόμα), βλέπω γύρω μου πολλούς που για διάφορους λόγους θέλουν πολλή δουλειά ώστε τουλάχιστον να σταματήσουν να είναι επικίνδυνοι για τους υπόλοιπους από σας -τον εαυτό μου τον βγάζω απ' έξω αλλά όχι τελείως.


Είμαι από αυτούς που έμαθαν στον εαυτό τους να φοράνε κράνος και λοιπό εξοπλισμό, (καί στο προφυλακτικό το ίδιο, ευτυχώς και εκεί εγκαίρως).


Για το κλείσιμο του ποστ σου Nikoskazer2000, μια συμβουλή, πάντα πριν σβουρίσεις κάνε το κόπο και κάνε μια αναγνωριστική βόλτα με λιγότερα.



Τέλος έχω χάσει αρκετό χρόνο απαντώντας σε ξεκράνωτους, και κάποια στιγμή ίσως σταματήσω να το κάνω -αλλά τότε θα αρχίσω το ροζ σπρέι στα κρανία, καθότι μόνο βρωμερές αδερφές κυκλοφοράνε ξεκράνωτες, άρα αξίζουν τη ροζ υπογραφή. :lol:

MikeG
29/05/2007, 22:25
Αρχικά φίλε μου σε ευχαριστώ που παραθέτεις κάτι που έτυχε να το γράψω εγώ, αν & νομίζω ότι εκφράζει πολλούς, αν όχι τουσ περισσότερους.
& εδώ στο Ηράκλειο η κατάσταση είναι ίδια & χειρότερη,δεν είναι μόνο τα Χανιά έτσι.
Όμως όταν εμένα προσωπικά με αντιμετωπίζουν το ίδιο, όπως όλα τα τσογλάνια που κάνουν κόντρες & μαλακίες στο δρόμο & με βλαζουν στην ίδια κατηγορία, συφιλιάζομαι. Παλιότερα όταν άκουγα ότι κάποιος χτύπησε με μηχανή μου κοβόντουσαν τα πόδια. Τώρα αν μάθω ότι δεν φορούσε έστω το υποτυπώδες κράνος ή ήταν πιομένος ή έκανε μαλακίες στο δρόμο, απλά με αφήνει αδιάφορο. Είναι αυτό που λέμε κακό του κεφαλιού του. Παρόλαυτα όμως συχνά με βασανίζει το ζήτημα αυτό. Ότι δηλαδή εξαιτίας κάποιων εγώ & εμείς όλοι κυκλοφορούμε με αυτή τη ρετσινιά στο δρόμο. Σε βλέπουν να κατεβαίνεις από τη μηχανή & αμέσως σου συμπεριφέρονται λες & είσαι κολόπαιδο.
Το ζήτημα πάντως σηκώνει μεγάλη κουβέντα. Το μόνο που έχουμε να κάνουμε εμείς είναι να φοράμε ότι εξοπλισμό παραπάνω μπορούμε & αν έχουμε το κουράγιο να συμβουλεύουμε & τους άλλους να κάνουν το ίδιο.
Πάντα δυνατοί & υγεία να έχετε όλοι.

:wave2:

Nikoskazer2000
29/05/2007, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
[BΝικολα, μην σε απασχολει το ολο θεμα... Διασκεδασε με τις αντιδρασεις τους (γιατι ΓΕΛΟΙΕΣ ειναι), και καποια στιγμη θα σου κανει κ εσενα αυτο το "κλικ" και θα βρεις την ηρεμια σου... ;)

Ως τοτε, keep on riding... :wave2: [/B]

Will do friend :a013:

Nikoskazer2000
29/05/2007, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
καλα..κ μονο που με σκεφτομαι να σκαω μυτη σε καμια οικογενειακη συγκεντρωση τιγκα στα δερματινα...

:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Το 'χω κάνει Μαρία και αυτό. Καλά μιλάμε για πολύ γέλιο: Μπουκάρω στην κουζίνα που έκανε τραπέζι ο πατέρας μου για τη γιορτή του με τον εξοπλισμό και βλέπω συγγενείς και φίλους κάπως έτσι


90605

vassilis88
29/05/2007, 22:56
νικ καταλαβαινω ρε:D ....ειδικα οτι ο εξοπλισμος μου δν ειναι για 125....

500 ευρω κρανος??? μα καλα μαλακας εισαι???:lol:

ε τωρα δν δινω σημασια.. στα @@ μου τι λεει ο καθε ασχετος..

η πλακα ειναι αμα αρχισεις κ μιλας με κανενα τετοιο σβουρο κ καλα ειδικα..

θα ακουσεις κατι μλκιες που δν θα ξερεις τι να πεις..σχετικα με αγωνες μηχανακια τα παντα..

να κ το καλο του φλορουμ....:wacko:

Nikoskazer2000
29/05/2007, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Για το κλείσιμο του ποστ σου Nikoskazer2000, μια συμβουλή, πάντα πριν σβουρίσεις κάνε το κόπο και κάνε μια αναγνωριστική βόλτα με λιγότερα.



Ζireous αυτή τη διαδρομή την εχω κάνει αρκετές φορές μόνος μου και μερικές με παρέα και την ξέρω καλά, αλλα οι καιρικές συνθήκες στην επαρχία αλλάζουν τη μορφολογία της άρδην (ΝΑΙ είναι γεγονός: ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΠΙΣΤΑ :lol: ) και ο κολλητός είχε ζηλέψει οταν με έβλεπε να μπαίνω με οσα είχα σε καλά κομμάτια και δεν υποψιάστηκε προφανώς την απότομη κουλαμάρα μου με έπιασε σε κοίνη τη στροφή)


Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Τέλος έχω χάσει αρκετό χρόνο απαντώντας σε ξεκράνωτους, και κάποια στιγμή ίσως σταματήσω να το κάνω -αλλά τότε θα αρχίσω το ροζ σπρέι στα κρανία, καθότι μόνο βρωμερές αδερφές κυκλοφοράνε ξεκράνωτες, άρα αξίζουν τη ροζ υπογραφή. :lol:


Θα γίνει κι' αυτό σίγουρα, μην ανησυχείς. :lol:

Nikoskazer2000
29/05/2007, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αρχικά φίλε μου σε ευχαριστώ που παραθέτεις κάτι που έτυχε να το γράψω εγώ, αν & νομίζω ότι εκφράζει πολλούς, αν όχι τουσ περισσότερους.
& εδώ στο Ηράκλειο η κατάσταση είναι ίδια & χειρότερη,δεν είναι μόνο τα Χανιά έτσι.
Όμως όταν εμένα προσωπικά με αντιμετωπίζουν το ίδιο, όπως όλα τα τσογλάνια που κάνουν κόντρες & μαλακίες στο δρόμο & με βλαζουν στην ίδια κατηγορία, συφιλιάζομαι. Παλιότερα όταν άκουγα ότι κάποιος χτύπησε με μηχανή μου κοβόντουσαν τα πόδια. Τώρα αν μάθω ότι δεν φορούσε έστω το υποτυπώδες κράνος ή ήταν πιομένος ή έκανε μαλακίες στο δρόμο, απλά με αφήνει αδιάφορο. Είναι αυτό που λέμε κακό του κεφαλιού του. Παρόλαυτα όμως συχνά με βασανίζει το ζήτημα αυτό. Ότι δηλαδή εξαιτίας κάποιων εγώ & εμείς όλοι κυκλοφορούμε με αυτή τη ρετσινιά στο δρόμο. Σε βλέπουν να κατεβαίνεις από τη μηχανή & αμέσως σου συμπεριφέρονται λες & είσαι κολόπαιδο.
Το ζήτημα πάντως σηκώνει μεγάλη κουβέντα. Το μόνο που έχουμε να κάνουμε εμείς είναι να φοράμε ότι εξοπλισμό παραπάνω μπορούμε & αν έχουμε το κουράγιο να συμβουλεύουμε & τους άλλους να κάνουν το ίδιο.
Πάντα δυνατοί & υγεία να έχετε όλοι.

:wave2:

:beer: :beer: :beer:

Nikoskazer2000
29/05/2007, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
νικ καταλαβαινω ρε:D ....ειδικα οτι ο εξοπλισμος μου δν ειναι για 125....

500 ευρω κρανος??? μα καλα μαλακας εισαι???:lol:

ε τωρα δν δινω σημασια.. στα @@ μου τι λεει ο καθε ασχετος..

η πλακα ειναι αμα αρχισεις κ μιλας με κανενα τετοιο σβουρο κ καλα ειδικα..

θα ακουσεις κατι μλκιες που δν θα ξερεις τι να πεις..σχετικα με αγωνες μηχανακια τα παντα..

να κ το καλο του φλορουμ....:wacko:

111cc + Bering Slick (445ευρώ) + Oxtar Matrix (160ευρώ) + Uvex Wing RS (365ευρώ) + Bering RX 15 (140ευρώ)......

....εε....μάλλον :a31: θα 'μαι... :lol:

vassilis88
29/05/2007, 23:20
ακριβο το γαμημενο το ροσσι ρεπλικα!!!:rotflmao:

η ειμαστε φανατικοι η δν ειμαστε..:o

στην αρχη εδινα σημασια κ με πειραζε, προσπαθουσα να δειξω καποια πραγματα σε ορισμενους....οχι φορα κρανος κ ετσι με δασκαλιστικο υφος, ας κανει ο καθενας οτι θελει δε με νοιαζει, απλα ηθελα να κανω λιγο κοσμο να ενδιαφερθει λιγο παραπανω κ να το ψαξει λιγο παραπανω το θεμα 2 τροχοι κυριως μεσα κ απο αγωνες μιας κ ετσι εμαθα εγω το μαγικο κοσμο των μηχανων..:D αλλα αλλες προταιρεοτητες βαζει ο καθενας κ δν ενδιαφερουν πολλους τα μηχανοκινητα σπορ κ η μηχανη δν χρησιμοποιειται παντα για το λογο που φτιαχνεται..τα λυπαμαι κατι κτμ καθαρα να τα βλεπω στην πολη...μετα θα βγαινει κ θα λεει ο τυπος οτι του χαλασε το μπουρδελο το ευρωπαικο....:rotflmao: :rotflmao:

τεσπα..

zireous
29/05/2007, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Ζireous αυτή τη διαδρομή την εχω κάνει αρκετές φορές μόνος μου και μερικές με παρέα και την ξέρω καλά, αλλα οι καιρικές συνθήκες στην επαρχία αλλάζουν τη μορφολογία της άρδην (ΝΑΙ είναι γεγονός: ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΠΙΣΤΑ :lol: ) και ο κολλητός είχε ζηλέψει οταν με έβλεπε να μπαίνω με οσα είχα σε καλά κομμάτια και δεν υποψιάστηκε προφανώς την απότομη κουλαμάρα μου με έπιασε σε κοίνη τη στροφή)

Αυτό που εννοούσα είναι ότι και γω πχ έχω μια ακολουθία με στροφές που είναι πάντα συγκεκριμένη ώρα άδεια, αλλά πάντα κάνω ένα έλεγχο για χώμα, υγρά, ζώα κλπ με λιγότερα πρώτα (μια φτυαριά χώμα που πέφτει μεσημέρι από φορτηγό με υλικά, φτάνει για να μου χαλάσει το απόγευμα ή χειρότερα).

Άμα όλα είναι εντάξει, επιστρέφω και ξανακάνω τη βόλτα. :winka:

Nikoskazer2000
29/05/2007, 23:41
Ήταν αρκετά μακριά απ' τα Χανιά. Δεν "έπαιζε" να παω 30+ χιλιόμετρα για να δω απο τις 06:00 και μετά να ξαναξεκινήσουμε απο τη βάση μας για να πάμε εκεί.

Έτσι κι' αλλιώς κάναμε βόλτα σε πολλά μέρη (ακόμα και ψιλοεντουράδα μέσα σε φαράγγι :hypnotize )

fields
02/06/2007, 07:34
φιλε μου μαλλον δεν εχουν καταλαβει καποιοι οτι αν σπασει αυτος ο λεπτος κοκαλινος
φλοιος του κεφαλιου τους ,,:cry: απο μεσα υπαρχει μονο ζελεδακι :bigcry:
και οτι καλυτερα να σου χαλασουν τα μαλια παρα το ζελεδακι

fields
02/06/2007, 07:35
μερικες στασεις σε εφημερευοντα νοσοκομεια θα ηταν οτι το καλυτερο για να πειστουν:eyepop:

Cpt. Haddock
02/06/2007, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Βλέπω τα ειρωνικά τους γέλια, τις μαμάδες να τραβούν από το χέρι τα παιδιά τους όταν με βλέπουν να κατεβαίνω από τη σέλα...

Ρε Νίκο...

Με το μπαρδόν κιόλας...

Το παραπάνω συμβαίνει όταν "ξεπεζεύεις" το KazeR :confused: :rolleyes:

(εκτός αν δεν έχεις ενημερώσει το προφίλ σου :wacko: )

Γιατί πολύ τραβηγμένο μΕ ακούγεται....

:D :smokin:

zireous
03/06/2007, 00:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ρε Νίκο...

Με το μπαρδόν κιόλας...

Το παραπάνω συμβαίνει όταν "ξεπεζεύεις" το KazeR :confused: :rolleyes:

(εκτός αν δεν έχεις ενημερώσει το προφίλ σου :wacko: )

Γιατί πολύ τραβηγμένο μΕ ακούγεται....

:D :smokin:

Τί δε κατάλαβες κάπταιν;

Μάλλον εννοεί ότι όταν βλέπουν οι μαμάδες κάποιον με εξοπλισμό (ακόμα και όταν κατεβαίνει από το KazeR αντί να λένε να κι ένας που φοράει ότι χρειάζεται, τραβάνε το μικρό για να μή βλέπει τον "μηχανόβιο").

(κάποτε μια ρημαδοστροφή την έπαιρνα και γω με 120 με το παπί -λαλακία μου-, νούμερο που είναι σχεδόν νορμάλ για άλλα μηχανάκια, και ίσως αδιάφορο για ss...)


Που να δεις εμένα τι μου λένε όταν με βλέπουν για πρώτη φορά με το ss (άλλος "νά' σαι καλά" με νόημα, άλλη με κοιτάει σα μελλοθάνατο, νιώθω υπέροχα σα μαμημένο μοντελάκι ένα πράμα, ο νεοκαγκουράκος παρακάτω όμως με το μικρό gsxr, πάει με σορτσάκι (είπαμε μάστορη δέ τραβάει τόσο η μικρή, μη τη ψάχνεις τόσο όμως).

Nikoskazer2000
03/06/2007, 02:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ρε Νίκο...

Με το μπαρδόν κιόλας...

Το παραπάνω συμβαίνει όταν "ξεπεζεύεις" το KazeR :confused: :rolleyes:

(εκτός αν δεν έχεις ενημερώσει το προφίλ σου :wacko: )

Γιατί πολύ τραβηγμένο μΕ ακούγεται....

:D :smokin:

Τι δεν κατάλαβες ρε καπτεν; :confused:

Δηλαδή είναι άτρωτος αμα πηγαίνω με 102χ.α.ω (πραγματικά) μόνο και μόνο επειδή καβαλάω Kaze-R;
Δηλαδή αμα είχα ενα ΖΧ-10R και πήγαινα με τα ίδια χλμ. ολα καλά;
Αυτό μου λες; :confused:
Δηλαδή αμα πέσω με 30χ.α.ω δε θα σπάσει το κεφάλι μου; :confused:
Το ενα μου το πόδι έσπασε πάντως με 15χ.α.ω...

Είναι υπερβολικός δηλαδή ο εξοπλισμός μου; Ειδικά εσύ που είσαι και πιο μεγάλος (και σίγουρα έχεις κάνει και πιο πολλά και μακρινά ταξίδια απ' εμένα) θα έπρεπε να το ξέρεις.
Πιστεύω πως κι' ενας ΠΟΔΗΛΑΤΗΣ θα έπρεπε να φοράει εξοπλισμό κανονικά.

:wave2:

Tropeas
03/06/2007, 08:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Γιατί πολύ τραβηγμένο μΕ ακούγεται....

:D :smokin:
Καπετάνιο παραφέρεσαι....
με πόσα χιλιόμετρα έπεσες εσύ θυμάσαι?
με πόσα έπεσα εγω χθες με το Town mate ξέρεις?με 35-45...
φόραγα και κράνος και γάντια και μπουφάν και πάλι έχω και γδάρσιμο εσωτερικά του αγκώνα απο την τριβή με το μπουφάν... και παρόλο το κράνος απο το χτύπημα το "ντουπ" στην άσφαλτο και μια ελαφρά κάκωση της κεφαλής... και είμαι με κολάρο...
για αναδιατύπωσε σε παρακαλώ!!!:D :sick: :wave2:

Cpt. Haddock
03/06/2007, 10:19
:rolleyes:

(και έχω την ιδέα οτι γράφω σωστά ελληνικά...)

ρε χαμενα κορμιά, ΠΟΥ έγραψα εγώ οτι ειναι τραβηγμένο το θέμα του εξοπλισμού.

Απλά η έκφραση "μαμάδες που τραβάνε τα παιδιά απο το χέρι" ειδικά όταν είσαι με KazeR μου φάνηκε πολύ υπερβολική...

Αν δεν το καταλάβατε και τώρα, λυπάμαι

:wave2:

cartman
04/06/2007, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Δεν ξέρω πόσοι από εσάς έχετε δει την ενλόγω ταινία αλλα αν η απάντηση σας είναι θετική τότε θα καταλάβετε τα παρακάτω.

Από τότε που ξεκίνησα να ασχολούμαι με τους δύο τροχούς παρατηρούσα τη δυσαρέσκεια του κόσμου απέναντι στους μοτοσυκλετιστές: και τους συνεπείς και τους ΜΗ συνεπείς (κάγκουρες). Τα σχόλια; “Τον κακομοίρη που πάει με τόση ζέστη (ή τόσο κρύο)”, “την έχει αρπαγμένη”, “κοίτα τους, κοίτα τους πως τρέχουν να σκοτωθούνε”, “μα καλά δεν ζεσταίνεσαι μ’ όλα αυτά που φοράς; Θα σκάσεις!!! (Το κλασσικό)”, «εγω δεν το φοράω μεσ’ την πόλη (το κράνος) γιατί μου περιορίζει την περιφεριακή όραση” :o , «εγω πάω σιγά, όχι σαν τον διάολο (ο πατέρας μου) :sad: , “ελα μωρέ…ένα παπί έχεις, με πόσα να τρέξεις; :dizzy:” “εεε μας έχεις κι’ αυτό το κράνος!!! Που να τ’ αφήσεις;” , “όλα αυτά που φοράς είναι για 600cc+ (ο θείος μου) :alien: ”, “κόντρες θανάτου (στην ΤV) και πάει λέγοντας και από ξένους και από συγγενείς μου…

Βλέπω τα ειρωνικά τους γέλια, τις μαμάδες να τραβούν από το χέρι τα παιδιά τους όταν με βλέπουν να κατεβαίνω από τη σέλα, τους “φίλους” και γνωστούς μου να ψιθυρίζουν ο ενας στον άλλο όταν πλησιάζω όταν έρχομαι στο τραπέζι τους, τα πιτσιρίκια με το μαλλί και το μυαλό κάγκελο να γελάνε αμα με βλέπουν με όλα αυτά που φοράω.

Φοράω ΠΑΝΤΟΥ και ΠΑΝΤΑ τον εξοπλισμό μου! Σε κάθε περίσταση και εποχή! Προσέχω ρε πούστη μου πως το λένε… Ξέρω πόσο εύθραυστοι είμαστε, δε χρειάζεται να το βιώσω ξανά και ξανά (αν είμαι τυχερός και ζήσω ώστε να υπάρχει “ξανά”), ούτε θα κλάψω, ούτε θα με πιάσει τρέμουλο αμα δω ολους τους παραπάνω με πατερίτσες ή στο νοσοκομείο με σωληνάκια να μπαινοβγαίνουν απ’ ολες τις τρύπες του σώματος τους. :nono:

Και ρωτάω: Όλοι εσείς οι παραπάνω δεν παίξατε ποτέ κυνηγητό, μπάλα ή ποδήλατο όταν ήσασταν μικροί; Πόσες φορές δεν έπεσε το δάκρυ κορόμηλο όταν αδέξια πέσατε και γδάρατε γόνατα και αγκώνες από τα παραπάνω. Όταν για πρώτη σας φορά πήγατε με γυναίκα (ή με άντρα οι κοπελιές) δεν φορέσατε προφυλακτικό; (αυτό πάει για τους πρώτους). Δεν είχατε ποτέ φίλο ή γνωστό που σαν τον “χάσατε” μάθατε πως είναι νοσοκομείο και τρώει με το καλαμάκι και κλαίει χωρίς να μιλάει γιατί έκανε γναθοπλαστική; “Ναι μωρέ, καλό κοπέλι ητανε…κρίμα…”. :(

Προσπαθούμε να έχουμε καλύτερες πιθανότητες επιβίωσης στο δρόμο σε περίπτωση ατυχήματος , να δείχνουμε πειθαρχία κι’ υπευθυνότητα αφού διαλέξαμε να είμαστε δίτροχοι. Κι’ όμως…είμαστε περιθωριακοί, αντικοινωνικοί, ταραχοποιά στοιχεία στα μάτια τους.
Αισθάνομαι όπως ο πρωταγωνιστής στην ομόνυμη ταινία: άβολα, αμήχανα, κατατρεγμένος και απορριπτέος από ολους αυτούς που απ’ εξω απ’ το χορό πολλά τραγούδια ξέρουν, ο straight σ’ ένα κόσμο gay. :sad:
Είμαι τόσο απογοητευμένος με όλα αυτά, στα μικρά μας τα Χανιά…:sad:




Φίλε μια ερώτηση: Γιατί ασχολείσαι με το τί σκέφτονατι οι άλλοι;
Από την στιγμή που κάνεις αυτό που ΕΙΝΑΙ στην πραγματικότητα σωστό, δηλ να φοράς εξοπλισμό, γιατί ασχολείσαι;
Να ξέρεις ότι ο σωστός και ο νομοταγής ΔΕΝ αρέσει συνήθως και δεν είναι cool. Eίναι όμως ο σωστός και αυτόν θα `πρεπε να μιμούνται όλοι. Άρα στην πραγματικότητα θα`πρεπε να φοράμε όλοι εξοπλισμό, έστω κράνος, αλλά δυστηχώς έτσι δεν θα αρεσομεν στα μωρά...
Έχω συνηθείσει αυτό που λές να σε βλέπει ο άλλος περίεργα αφού μεγάλωσα σε κλειστή κοινωνία η οποία έβλεπε περίεργα νεαρούς με σκιζμένα ντζίν και metal μπλουζάκια λές και όλοι αυτοί είναι πράγματι σατανιστές και κάνουν ανθρωποθυσίες... Το θέμα είναι να ξέρεις τον λόγο που κάνεις ότι κάνεις! από εκεί και πέρα όποιος θέλει να σε καταλάβει προσπαθεί... όποιος προτιμά να σε ταμπελώνει από μακριά και να μένει εκεί, μένει. ΕΣΥ ΠΡΟΧΩΡΑΣ!!!

:beer:

zireous
04/06/2007, 14:02
Και 'γω σου λέω πιο πολύ σαν τον άλλο πιτσιρίκο τον Κάιλ ακούγεσαι παρά σα τον cartman (και καλά κάνεις)... :lol:

cartman
04/06/2007, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Και 'γω σου λέω πιο πολύ σαν τον άλλο πιτσιρίκο τον Κάιλ ακούγεσαι παρά σα τον cartman (και καλά κάνεις)... :lol:

Είπες τίποτες φιλαράκι? :smokin:

Μήπως υπονοείς ότι είμε εβραίος? :look:

Το λοιπόν ή φοράτε κράνος ή...

http://www.comedycentral.com/press/images/southpark/Cartman-Cop1.jpg

:smokin:

:beer:

ps: βρε zireous πώς βάζω φώτο; :blush: Μου το δείχνει σαν link όπως βλέπεις... :confused:

Nikoskazer2000
04/06/2007, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Καπετάνιο παραφέρεσαι....
με πόσα χιλιόμετρα έπεσες εσύ θυμάσαι?
με πόσα έπεσα εγω χθες με το Town mate ξέρεις?με 35-45...
φόραγα και κράνος και γάντια και μπουφάν και πάλι έχω και γδάρσιμο εσωτερικά του αγκώνα απο την τριβή με το μπουφάν... και παρόλο το κράνος απο το χτύπημα το "ντουπ" στην άσφαλτο και μια ελαφρά κάκωση της κεφαλής... και είμαι με κολάρο...
για αναδιατύπωσε σε παρακαλώ!!!:D :sick: :wave2:


:eek:

Πότε ρε Λάμπρο;;;

Τώρα είσαι καλύτερα;

Nikoskazer2000
04/06/2007, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ρε Νίκο...

Με το μπαρδόν κιόλας...

Το παραπάνω συμβαίνει όταν "ξεπεζεύεις" το KazeR :confused: :rolleyes:

(εκτός αν δεν έχεις ενημερώσει το προφίλ σου :wacko: )

Γιατί πολύ τραβηγμένο μΕ ακούγεται....

:D :smokin:

Ηλία σε παρεξήγησα... Δεν διάβασα σωστά την απάντηση σου και παρερμήνευσα.

Humble apologies...:blush:

Και "ΝΑΙ", συμβαίνει αυτό το φαινόμενο με τις μαμάδες που τραβάνε τα παιδιά τους απο το χέρι οταν ξεπεζεύω. Όχι πάντα, αλλα αρκετά συχνά για να ενοχλούμαι και να προβληματίζομαι.

Nikoskazer2000
04/06/2007, 23:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Φίλε μια ερώτηση: Γιατί ασχολείσαι με το τί σκέφτονατι οι άλλοι;
Από την στιγμή που κάνεις αυτό που ΕΙΝΑΙ στην πραγματικότητα σωστό, δηλ να φοράς εξοπλισμό, γιατί ασχολείσαι;
Να ξέρεις ότι ο σωστός και ο νομοταγής ΔΕΝ αρέσει συνήθως και δεν είναι cool. Eίναι όμως ο σωστός και αυτόν θα `πρεπε να μιμούνται όλοι. Άρα στην πραγματικότητα θα`πρεπε να φοράμε όλοι εξοπλισμό, έστω κράνος, αλλά δυστηχώς έτσι δεν θα αρεσομεν στα μωρά...
Έχω συνηθείσει αυτό που λές να σε βλέπει ο άλλος περίεργα αφού μεγάλωσα σε κλειστή κοινωνία η οποία έβλεπε περίεργα νεαρούς με σκιζμένα ντζίν και metal μπλουζάκια λές και όλοι αυτοί είναι πράγματι σατανιστές και κάνουν ανθρωποθυσίες... Το θέμα είναι να ξέρεις τον λόγο που κάνεις ότι κάνεις! από εκεί και πέρα όποιος θέλει να σε καταλάβει προσπαθεί... όποιος προτιμά να σε ταμπελώνει από μακριά και να μένει εκεί, μένει. ΕΣΥ ΠΡΟΧΩΡΑΣ!!!

:beer:

Το ξέρω, καταλαβαίνω αυτά που λες αλλα, ξέρεις...είναι το "γ@μώτο" που λέμε.

Μοτοσυκλετιστική παιδία = 0 :sick: