PDA

View Full Version : Yamaha Xt 660 (γνώμες, απόψεις. προβληματισμοί)



αιγαιοπλόος
29/05/2007, 13:36
Αγαπητοί συν-ταξιδιώτες,
Έχω εδώ και δύο χρόνια ένα Yamaha XT 660R και είμαι γενικά ευχαριστημένος εκτός από το γνωστό πρόβλημα με τα ξαφνικά σβησίματα που παρουσιάζονται κυρίως σε πυκνή κίνηση και γενικά όταν το μηχανάκι έχει λίγες στροφές.
Το τελευταίο διάστημα άλλαξα το περίφημο TPS. Η αλλαγή και η ρύθμιση έγινε στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο του καταστήματος της Μοτοδυναμικής Α.Ε.Ε. στη Μεσογείων 203 (το συνεργείο βρίσκεται δυο δρόμους πιο μέσα, στην οδό Καραθεοδωρή 30). Μετά την αλλαγή του TPS με καινούργιο, και έχοντας κάνει περίπου 500 χλμ δεν το μηχανάκι δεν έχει κανένα πρόβλημα και δεν έχει σβήσει καμία φορά. Σημείωση: το νέο TPS έχει κωδικό 465Υ17.
Ερωτώ όσους έχουν Yamaha XT 660 (R ή X):
Εχουν αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα και με ποίον τρόπο;
Εχει λυθεί οριστικά το πρόβλημα;
Σε ποιά συνεργεία έχουν πάει όσοι έχουν μείνει ευχαριστημένοι;
Υπάρχει κάποιος ο οποίος πέρα από την αλλαγή του TPS έκανε ρύθμιση του ψεκασμού με καυσαναλυτή; Αν ναι, τί αποτελέσματα είχε η ρύθμιση και σε ποιό συνεργείο το έκανε;
Χαιρετώ και περιμένω τις απόψεις σας και τις μοτοσικλετιστικές εμπειρίες σας.

Stabak
29/05/2007, 14:16
Συνήθως οι μηχανικοί ανεβάζουν και το ρελαντί στα 1500 στροφές οπότε μάλλον και αυτό σου κάνανε και δεν έχεις σβησίματα πλέον χωρις αυτό να σημαίνει πως δεν θα σου ξανακάνει. Το Tps απο μονο του δεν θεραπεύει την κατασταση και έχει και να κάνει με την ζεστη, ξερογκαζιές κτλ...

Κατα τα άλλα περι καυσανάλυσης για να ρυθμίσεις χρειάζεται και PC.... αν εχεις εξατμισεις κλπ οπότε ειναι άλλο θέμα αυτό.

dimzab
30/05/2007, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από αιγαιοπλόος
Αγαπητοί συν-ταξιδιώτες,
Εχουν αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα και με ποίον τρόπο;
Εχει λυθεί οριστικά το πρόβλημα;


Για τα προηγούμενα μοντέλα δε ξέρω, πάντως στο ΧΤ του 2006 το πρόβλημα δεν υπάρχει! Ένα χρόνο τώρα, η μηχανή μου δεν έχει σβήσει ποτέ από μόνη της!

:beer:

taksidiotis25
03/06/2007, 15:52
παιδια προσφατα πηρα ενα μεταχειρησμενο xtx αριστο,περα απο τα σβησιματα που ειναι γνωστα σε ταχυτητες πανω απο 120 το τιμονι μου κανει πολυ εντονο παιξιμο τι φταιει σε αυτο?

αιγαιοπλόος
06/06/2007, 11:20
Απευθύνομαι σε όλους τους (νυν και πρωην) κατόχους Yamaha XT 660 (R, X) και θέτω το ερώτημα:
Πόσοι από εσας έχετε αντιμετωπίσει το πρόβλημα των ΞΑΦΝΙΚΩΝ ΣΒΗΣΙΜΑΤΩΝ του κινητήρα;
Τί έχετε κάνει για να το αντιμετωπίσετε και σε ποιά συνεργεία πήγατε;
Αποκαταστάθηκε οριστικά το πρόβλημα και με ποιόν τρόπο (αλλαγή TPS, ρύθμιση ψεκασμού με καυσαναλυτή;);
Εχετε κινδυνευσει ποτέ από ξαφνικό σβήσιμο;
Εχετε δοκιμάσει μήπως βάζοντας την "κατοστάρα" αμόλυβδη (100 οκτανίων) το μηχανάκι δε σβήνει πλέον; Αυτό με συμβούλεψε ένας μηχανικός της yamaha.

Θεωρώ βεβαίως δεδομένο ότι συντηρούμε το μηχανάκι μας όπως ακριβώς λέει το manual, δηλ. η συντήρησή του γίνεται από εξειδικευμένο μηχανικό πού εχει εκπαιδευτεί πάνω στο συγκεκριμένο μηχανάκι πριν βάλει χερι και το πειράξει. Διότι συντήρηση σε ένα ψεκαστό μηχανάκι δε σημαίνει μόνο αλλάζω λάδια και φίλτρο αλλά και ρυθμίζω τον ψεκασμό, το ρελαντί, καθαρίζω τα μπεκ μετά από 20.000 χλμ κλπ. Πόσοι από σας συντηρείτε έτσι το μηχανάκι και σε πόσους έχει παραμείνει το πρόβλημα;

Περιμένω τις απόψεις σας, γιατί η γνώση και η εμπειρία των πολλών ειναι καλύτερη από αυτήν του ενός.

Καλά χιλιόμετρα!

ggs
06/06/2007, 11:36
Αγόρασα ΧΤ 660 R model 11/2004 metaxirismeno πριν 2 μήνες.
Καθε μερα μεσα στην Αθήνα,κινηση κ.λ.π
ΔΕΝ του εχει αλαχθει το TPS.(To εχω στο κουτι του)
ΔΕΝ εχω μεχρι τωρα ΚΑΝΕΝΑ προβλημα.