PDA

View Full Version : ΛΥΣΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ...ΓΙΑΤΙ ΚΟΛΛΗΣΕ



nikos force
29/05/2007, 16:24
Θελω να κανω μια ερωτηση που μου εχει παρει τα μυαλα απο την περιεργια... κχ 125 ...πριν 20 περιπου ντεποζιτα αλλαχτηκε προλιπτικα πιστονι... ξαφνικα προχτες κολλησε...ανοιχτηκε σημερα το μισο και το περιεργο ειναι οτι το μοτερακι μεσα ειναι γεματο γρεζια...ΠΟΛΛΑ ΓΡΕΖΙΑ...πιστονι και κυλινδρος ειναι λες και εχουν κανει χαρακιρι...μπιελα φαινεται καλα προς το παρον αλλα αυτα τα γρεζια εχουν γεμισει τα αυτια μου ψυλλους...η ερωτηση μου εχετε καταλαβει ποια ειναι...ποια μπορει να ειναι η αιτια για ολο αυτο το γρεζι???????ΠΟΙΑ?????

OldMan
29/05/2007, 16:27
ΔΕΝ κολλάει πιστόνι από γρέζια !!!

(εκτός αν πήγανε στις τσιμούχες του στραφαλοθάλαμου, τις σκίσανε και τράβηξε αέρα - αλλά θα το καταλάβαινες από το τρελό και ανεξέλεγκτο ανέβασμα των στροφών !!) :winka:

dirtbird
29/05/2007, 17:29
Έχει κύλινδρο nicasil ?

φαντάζομαι ναι.. :confused:

nikos force
29/05/2007, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Έχει κύλινδρο nicasil ?

φαντάζομαι ναι.. :confused: YEAP

dirtbird
29/05/2007, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
YEAP

Mάιστα...

Μερικές ερωτησούλες...

1) Το πιστόνι το άλλαξες μόνος σου?
2) Πως 'διαλέχτηκε' το πιστόνι?
3) Πριν την αλλαγή, μετρήθηκε ο κύλινδρος?
4) Πέραν των παραπάνω, έγινε οπτικός έλεγχος του χιτωνίου
5) Έχεις κάποιοες φωτό, εκτός του ΄χαμού' που έχει δημιουργηθεί, θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε το
design της κεντρικής θυρίδας εισαγωγής (όχι των μεταφοράς)
6) Μετά το κόλλημα, έχει 'ξεφλουδίσει' ο κύλινδρος?

nikos force
29/05/2007, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Mάιστα...

Μερικές ερωτησούλες...

1) Το πιστόνι το άλλαξες μόνος σου?
2) Πως 'διαλέχτηκε' το πιστόνι?
3) Πριν την αλλαγή, μετρήθηκε ο κύλινδρος?
4) Πέραν των παραπάνω, έγινε οπτικός έλεγχος του χιτωνίου
5) Έχεις κάποιοες φωτό, εκτός του ΄χαμού' που έχει δημιουργηθεί, θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε το
design της κεντρικής θυρίδας εισαγωγής (όχι των μεταφοράς)
6) Μετά το κόλλημα, έχει 'ξεφλουδίσει' ο κύλινδρος? Να πω οτι αυτο το ποστ το ανοιξα λογω αμφιβολιων που τρεφω στο οτι προκληθηκε εξαιτιας μου η της χρησης μου η ζημια. Το μηχανακι αυτο φτιαχνει ο συνεργειας απο τον οποιο και το αγορασα...απο κει ξεκινησαν και οι συναναστροφες μου και εκει περιοριζονται...σε αυτο το μηχανακι...παμε στις απαντησεις....
1)οχι το αλλαξε ο συνεργειας...
2)μαμα πιστονι....δεν εχω λογω να κυνηγησω παραπανω αποδοσεις και για αυτο ...μαμα
3,4)δε ξερω...
5)οχι
6)οχι...

THEOD
29/05/2007, 18:17
Κουφά αλλά παλιά (πολύ παλιά...) συμβαίνανε κάτι τέτοια...




Φίλτρο αέρα έχει το μηχανάκι ??? αν όχι μπορεί να έχει "ρουφήξει" οτιδήποτε...

Αν έχει ρήντ-βάλβ, τα κλαπεδάκια είναι όλα στην θέση τους ???

Τα ρουλεμάν του στροφάλου σε τι κατάσταση είναι ??? Κάποια φορά ταλαιπωρημένο ρουλεμάν με χοντρά μπόσικα είχε "φτύσει" μπίλλια (ή μάλλον καλύτερα κομμάτι από το πλαινό προστατευτικό) που είχε ανέβει μέσα από τις θυρίδες...

Εννοείται ότι όποιος πέρασε πιστόνι θα έβαλε σωστά τα ελατήρια εεε ??? έχω δεί "μάστορα" να έχει φορέσει ανάποδα ελατήριο και μετά για να κουμπώσει ο κύλινδρος έριχνε ματσολιές...Ο κύλινδρος τελικά φορέθηκε, αλλά...

Χμμμ δούλεψε με σωστή αναλογία λαδιού ή μήπως έγινε κανένας πειραματισμός με full συνθετικά ενώ μέσα είχε ημισυνθετικά (ή το ανάποδο) ???

Θεωρώ ότι το πιστόνι-ελατήρια που φορέθηκαν προληπτικά ήταν τα σωστά εεεεε ???



Στην πορεία θα θυμηθώ κι άλλα...(σόρυ αλλά έχουν περάσει πολλά χρόνια που "κόλλαγα" δίχρονα :D και τα έχω ψιλοξεχάσει... ) :wave2:

dirtbird
29/05/2007, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
Να πω οτι αυτο το ποστ το ανοιξα λογω αμφιβολιων που τρεφω στο οτι προκληθηκε εξαιτιας μου η της χρησης μου η ζημια. Το μηχανακι αυτο φτιαχνει ο συνεργειας απο τον οποιο και το αγορασα...απο κει ξεκινησαν και οι συναναστροφες μου και εκει περιοριζονται...σε αυτο το μηχανακι...παμε στις απαντησεις....
1)οχι το αλλαξε ο συνεργειας...
2)μαμα πιστονι....δεν εχω λογω να κυνηγησω παραπανω αποδοσεις και για αυτο ...μαμα
3,4)δε ξερω...
5)οχι
6)οχι...

Nίκο για μαμά πιστόνι μιλάμε πάντα.

Οι κατασκευαστές -όχι μόνο η Kawasaki- όταν έχουν nicasil κύλινδρους, συνήθως τους κατηγοριοποιούν (βάση διαμέτρου) και ανάλογα έχουν και διαφορετικά πιστόνια που να παντρεύονται σωστά (όσον αφορά τις ανοχές) με τον εκάστοτε κύλινδρο. Φυσικά μιλάμε για μικροδιαφορές οι οποίες δεν έχουν καμμία επίπτωση στον κυβισμό (έχουν όμως στην επίτευξη του σωστού διακένου μεταξύ εμβόλου-χιτωνίου).

Επίσης, μερικές θυρίδες εισαγωγής έχουν γέφυρα (ή 'νεύρο') το οποίο παλαιότερα σε κάποια πράσινα μηχανάκια παρουσίαζε φθορές. Υπάρχει περίπτωση από εκεί να προκλήθηκε φθορά στα ελατήρια.

Τα παραπάνω, σε γενικές γραμμές αφού ούτε γνωρίζω το μη/κι σου ούτε μας έχεις δώσει κάποιες σαφείς πληροφορίες (πέραν των γρεζιών).

:wave2:

stefanos
29/05/2007, 19:04
20 ντεπόζιτα δούλεψε, άρα δεν νομίζω να συνδέεται με το σερβις.

nikos force
29/05/2007, 19:45
Σιγουρα εχεις δικιο σον αφορα οτι οι πληροφοριες που δινω ειναι λιγες...ο λογος ειναι οτι οι μηχανολογικες μου γνωσεις ειναι λιγες και οχι απαραιτητα σωστες ,οποτε σα αποτελεσμα θα εχει το οτι πω να σας μπερδεψει και να με χαρακτηρησει καπως ...περαν τουτου προσπαθω να δωσω μια εξηγηση για τον εξης λογο...τα προληπτικα σερβισακια γινοντουσαν σε διαστηματα πολυ μεγαλυτερα των εικοσι ντεποζιτων χωρις να εχει βγαλει το παραμικρο...και απλα τωρα εφοσων υπεστει την ιδια χρηση οπως παντα και απλα προσπαθω να δωσω μια εξηγηση πιαρπανω απο το ‘’ηρθε η ωρα του’’ και το μεγαλο μου ερωτημα ηταν τα γρεζια...γρεζια σε μεγεθος αμμοκοκκου...ΤΕΡΑΣΤΙΑ...ΕΚΕΙ ΚΟΛΛΑΩ...αυριο θα ανοιχτει τεειως το μοτερ και απλα θα ηθελα να εχω στο μυαλο μου ισως μια παραπανω εξηγηση απο αυτη πουθα μου δωθει ετιομη

dirtbird
29/05/2007, 20:35
Πάρε φωτό, έστω και με κινητό

nikos force
29/05/2007, 20:36
okeik then...

FZR1000
29/05/2007, 21:24
κ εγω πιστευω οτι κατι παιχτηκε με τις ανοχες ή οτι σου εβαλαν κανα φτηνιαρικο πιστονι τελειωμενο...

ή μηπως δεν αλλαξε το πιστονι καν?

zireous
29/05/2007, 22:06
Ίσως είναι άσχετο, αλλά κάποτε (πολύ κάποτε) στο παπί ένας ευγενής μηχανικός μου είπε ότι επειδή δεν έβρισκε πιστόνι για το 80άρι παπί μου, θεώρησε πρέπον να μου βάλει από πενηντάρι...

Και φυσικά δεν τον πλήρωσα.

FZR1000
29/05/2007, 22:09
σε δουλευε μαλλον zireous... εκτως αν εννοουσε πιστονι μαζι με κυλινδρο

zireous
29/05/2007, 22:17
Εγώ προληπτικά, δεν τον πλήρωσα για να 'χω το κεφάλι μου ήσυχο - άσε που έχει παραγραφεί το αδίκημα. :lol:

nikos force
30/05/2007, 19:44
Να κανω μια ακομα ερωτηση που ισως ακουστει χαζη αλλα...σκεφτομαι το πιστονι να το αντικαταστησω με 56(αντι 54 που ειναι τωρα)πρεπει να αντικαταστησω τον κυλινδρο η μπορω να κανω ρεκτιφιε????η ερωτηση μου προκειπτει απο το μεγαλο μπερδρμα που εχω φαει γενικα με το νικασιλ...δηλαδη...σε ενα νικασιλ κυλινρο πρεπει να ειναι και το πιστονακι με νικασιλ????μπορει νικασιλ πιστονι να δουλεψει σε οχι νικασιλ κυλινρο????

dirtbird
30/05/2007, 19:53
Σε κύλινδρο με ηλεκτροχημική βαφή επιφανείας (nicasil), δεν μπορείς να κάνεις ρεκτιφιέ. Αυτό που μπορείς να κάνεις εφόσον δεν θέλεις να στείλεις τον κύλινδρο στο εξωτερικό (όπου θα του 'ξαναπεράσουν' nicasil), είναι να ρον πας σε μηχανουργείο όπου αφού πρώτα κόψουν-μεγαλώσουν την εσωτερική διάμετρο, θα του περάσουν χιτώνιο στο οποίο μετά θα κάνουν ρεκτιφιέ ώστε να έρθει στην επιθυμητή διάμετρο για το πιστόνι που θα χρησιμοποιηθεί.

Δεν είναι του παρόντος να αναφερθώ στα προβλήματα που προκύπτουν σχετικά με την γεωμετρία και το φινίρισμα των θυρίδων με την δεύτερη λύση. Ούτε τι έχω περάσει όταν ήμουν στην ηλικία σου.

Αν δεν έχεις μηχανουργείο με ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗ ποιότητα και ικανότητα μην το κάνεις.

Η γνώμη μου είναι να στείλεις τον κύλινδρο για nicasil. :beer: :wave2:


ΣΗΜ: ούτε είναι του παρόντος να αναφερθούμε στα ζητήματα που θα προκύψουν σχετικά με την ζώνη σύνθλιψης και τον ίδιο τον θάλαμο καύσης όπως -βεβαίως, βεβαίως- και με το power valve.

OldMan
30/05/2007, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
η ερωτηση μου προκειπτει απο το μεγαλο μπερδρμα που εχω φαει γενικα με το νικασιλ...δηλαδη...σε ενα νικασιλ κυλινρο πρεπει να ειναι και το πιστονακι με νικασιλ????μπορει νικασιλ πιστονι να δουλεψει σε οχι νικασιλ κυλινρο????
Nicasil είναι ΜΟΝΟ οι κύλινδροι (όσοι είναι...)!!
(όχι τα πιστόνια) :beer:

dirtbird
30/05/2007, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Nicasil είναι ΜΟΝΟ οι κύλινδροι (όσοι είναι...)!!
(όχι τα πιστόνια) :beer:

Εννοείται.. :confused:

Μήπως εννοούσε το υλικό κατασκευής των ελατηρίων (νομίζω ότι για χιτώνια nicasil είναι πιο 'μαλακά)? :confused: :confused:

nikos force
30/05/2007, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
.

Η γνώμη μου είναι να στείλεις τον κύλινδρο για nicasil. :beer: :wave2:


Απο αποψη κοστους τι συμφερει????? καινουργιος η να τον στειλω για νικασιλ


Την ηλικια μου με τι κριτιρια την μαντευεις???
:)

OldMan
30/05/2007, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
Απο αποψη κοστους τι συμφερει?????
Μαντεμένιο "πουκάμισο" !!! :wave2:

THEOD
30/05/2007, 20:56
Φίλε μου η άποψή μου είναι ότι αν φορέσεις χιτώνιο σε πρώην νικασίλ κύλινδρο, αργά ή γρήγορα θα έχεις πρόβλημα...
Τόσο τα οριντζιναλ ελατήρια είναι φταγμένα να δουλεύουν σωστά με νικασίλ επίστρωση, όσο και η δουλειά που γίνεται στα μηχανουργεία όσο αφορά την κατεργασία των θυρίδων και των ανοχών κατά 90% δεν είναι σωστές...

Μάθε το κόστος αλλαγής αυθεντικού κυλινδροπίστονου...Θα είναι σαφώς μεγαλύτερο από ότι η επισκευή, αλλά αν δεν είναι εξωφρενικό τότε είναι η καλύτερη λύση...

stefanos
30/05/2007, 21:11
Καλυτερα αν τελικά υπάρχει ανάγκη να πάς σε λύση μαμά όλα.
Οι επιστρώσεις γίνονται πάνω στον αλουμινένιο κύλινδρο.
Αυτό πολύ απλά σημαίνει οτι έχεις αλουμινένιο κύλινδρο και αλουμινένιο πιστόνι.
Ο συνδυασμός αυτός επιτρέπει πολύ μικρότερες ανοχές, πιστονιού-κυλίνδρου μιας και διαστέλονται παρόμοια.
Αντίθετα η λύση χιτώνιο απαιτεί εκτός απο την προσοχή στο τεριασμα θυρίδων κλπ, και ολικό επαναπροσδιορισμό των ανοχών, άλλο ελατήριο, με λίγα λόγια αλλάζουν όλα.
Και αυτό γίνεται μόνο αν η μετατροπή γίνει με έτοιμο κίτ απο εταιρεία που της έχεις εμπιστοσύνη, και πάλι.
Οπότε νομίζω οτι η μαμά είναι η μόνη λύση.

dirtbird
31/05/2007, 05:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μαντεμένιο "πουκάμισο" !!! :wave2:

:nono: :nono:

Aπό άποψη κόστους (μετά την πρώτη εβδομάδα :winka: ), συμφέρει να τον στείλεις για nicasil (been there, done that and I wanted to kill the DRAGON :winka: :winka: :mad: ).

Επίσης συμπληρωματικά σε αυτά του Στέφανου, εάν περάσεις χιτώνιο και στην πορεία το μετανοιώσεις, μετά δεν μπορείς να γυρίσεις πίσω (και να τον ξαναπεράσεις nicasil) γιατί αυτή η επεξεργασία γίνεται πάνω στο αλουμίνιο και όχι στο μαντεμένιο πουκάμισo (χιτώνιο).

Όσον αφορά τις ανοχές, δεν παίζει ακριβώς αυτό που έχει αναφερθεί από τους προηγούμενους (άντε από .50mm να πας στο 0.70mm - στο 300άρι μου είναι 0.40), θα βασιστείς στις προδιαγραφές του κατασκευαστή του εμβόλου (που ΔΕΝ θα είναι η KAWASAKI) .

Αυτό που παίζει αρνητικά (αν και εδώ πάμε σε ψιλά γράμματα) είναι ότι καθώς 'σφηνώνεται' το χιτώνιο μέσα στο κύλινδρο δηνιουργούνται μικρά κενά -τσέπες- μεταξύ των 2. Σε συνδυασμό με το ότι έχουν διαφορετική θερμική συμπεριφορά (αφού πρόκειται για διαφορετικά υλικά), αυτό οδηγεί σε μικροπαραμορφώσεις του χιτωνίου. Δεδομένου ότι μιλάμε για μικρό σε διαστάσεις κύλινδρο (που όμως δουλεύει στις 10-11000σαλ), είναι μάλλον απίθανο αυτό να οδηγήσει σε κόλλημα, αλλά πάρα πολύ πιθανό μετά από παρατεταμένο decatination να νοιώθεις πτώση στην απόδοση και υπερθέρμανση. Που φυσικά έχει επίπτωση στο χρόνο ζωής του εμβόλου χιτωνίου (σίγουρα μικρότερο του εργοστασιακού).
Για αυτόν τον λόγο -και εάν τελικά περάσεις χιτώνιο- πρέπει να δεις εάν ο ρεκτιφιατζής (ή ο κατασκευαστής του πιστονιού) έχει και oversize πιστόνια, 1ο ρεκτιφιέ, 2ο κτλ. (δλδ. εάν βάλεις 54mm, πρέπει να δεις εάν έχει και τα 54.25, 54.50, κ.ο.κ.).


ΤΕΛΟΣ........

δεν θέλω καν να αναφέρω (αλλά το κάνω) ότι τα χιτώνια των δίχρονων (κυρίως στο κάτω μέρος), ΔΕΝ είναι στρογγυλά (αλλά οβαλίζουν ελαφρώς) και ότι -απ'όσο γνωρίζω- ΔΕΝ υπάρχει τέτοια δυνατότητα στα ρεκτιφιέ ανά το πανελλήνιο.

Κατ'εμέ

1) ρωτάς τιμή καινούργιου κύλινδροπίστονου (στα κεντρικά όπου ρωτάς και εάν παίζει το σενάριο ακριβούς ταιριάγματος πιστονιού κυλίνδρου)
2) ρωτάς τιμή για nicasil στον υπάρχοντα κύλινδρο (και συνυπολογίζεις το κόστος τους εμβόλου).
Αν το 1 είναι 100-150 ? ακριβότερο από το 2, τότε κάνεις το 1.

ή

3) περνάς χιτώνιο και το πουλάς.


:sun: :wave2:

dirtbird
31/05/2007, 05:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force

Την ηλικια μου με τι κριτιρια την μαντευεις???
:)

Από το προφίλ σου ;) (τι κουμπάκι κάτω αριστερά)

(μπορείς και εσύ να μαντέψεις την δικιά μου) :lol: :lol:

nikos force
06/06/2007, 07:37
Αντλωντας εμπνευση απο την μετατροπη της καβασακι στο kxf-450 για την εντουροποιηση του σκεφτομαι σοβαρα την αντικατασταση του βολαν με ενα λιγο βαρυτερο μιας και το μηχανακι εχει λυθει...τα οφελη αυτης της μετατροπης τα ξερω ,τα μεινεκτηματα δεν ξερω...σκεφτομαι οτι ισως επειδη σαν μηχανακι βασιζεται στην ευστοφια μηπως το ‘’χαντακωσω’’ με μια τετοια πατεντια??? Σαν αντιβαρο αυτης της μετατροπης θα φροντισω για μερικη αυξηση της αποδοσης βαση της συμπιεσης ...σκοπος της μετατροπης θα ειναι να γινει το μηχανακι λιγο πιο ‘’ευκολο σε εντουροβολτουλες ...για; παραθεστε την αποψη σας για την εγκυροτητα και το αποτελεσμα της πατεντας

OldMan
06/06/2007, 11:03
Άσε ήσυχη την συμπίεση, γιατί θα είναι μια χαρά το μηχανάκι για enduro (όσο μπορεί να είναι ένα Kawasaki που η μόνη σχέση του με το χώμα είναι οι γλάστρες που έχει στα γραφεία της η εταιρία) με το βαρύτερο βολάν !!

Υ.Γ.
Αν βάλεις ΠΟΛΥ βαρύτερο βολάν, δοκίμασε μήπως κάνει και για Trial ...:wave2:

nikos force
06/06/2007, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Άσε ήσυχη την συμπίεση, γιατί θα είναι μια χαρά το μηχανάκι για enduro (όσο μπορεί να είναι ένα Kawasaki που η μόνη σχέση του με το χώμα είναι οι γλάστρες που έχει στα γραφεία της η εταιρία) με το βαρύτερο βολάν !!

Υ.Γ.
Αν βάλεις ΠΟΛΥ βαρύτερο βολάν, δοκίμασε μήπως κάνει και για Trial ...:wave2: to les sobara h asteia???tha apodwsei to bolan telika????

OldMan
06/06/2007, 12:43
Αφου δήλωσες ότι ξέρεις τα ωφέλη της μετατροπής, γιατί ρωτάς αν αστειεύομαι ή όχι ????:winka:

nikos force
06/06/2007, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αφου δήλωσες ότι ξέρεις τα ωφέλη της μετατροπής, γιατί ρωτάς αν αστειεύομαι ή όχι ????:winka: ta kserw se thewritiko epipedo kai panw sro 450 kx-f...sto diko mou??

nikos force
08/06/2007, 08:19
logia allou pou balane se skepseis to diko mou ftwxo myalo...
''Οσο ελαφρωνουν το ενα ακρο του στροφαλου οι κατασκευαστες (οπου περιλαμβανεται ΚΑΙ το βολαν πχ), αλλο τοσο ελαφρωνουν και το αλλο (οπου περιλαμβανεται και η καμπανα του συμπλεκτη, αφου παιρνει κινηση απο το στροφαλο και γυρναει αντιθετα απο το βολαν)...''
''Ποιος ιδιωτης - μηχανικος - βελτιωτης - ψυχακιας θα κατσει να υπολογισει με ακριβεια γραμμαριου ποσο και γιατι θα ελαφρωσει βολαν και καμπανα και ποιος θα αναλαβει τη ζυγοσταθμιση στις περιστρεφομενες μαζες για να μην αυξηθουν δραματικα οι κραδασμοι, σε σημειο που θα επιφερουν την θραυση και καταστροφη των ρουλεμαν αλλα και ΑΥΤΩΝ των ιδιων των περιστρεφομενων εξαρτηματων?

Σε κινητηρες που δεχονται βελτιωμενα αγωνιστικα κιτ, εχετε παρατηρησει οτι αν αλλαχτει το βολαν με ελαφρυτερο, το λιγωτερο που δινουν ειναι ελαφρυτεροι δισκοι συμπλεκτη? Γιατι αραγε...

Για να μη μιλησουμε για αντικατασταση στροφαλοφορου οπου αναλογα με το σταδιο βελτιωσης εχει και διαφορετικα "ζυγισματα" αναλογα με το τι βολαν και συστημα συμπλεξης (τι καμπανα, δισκοι κλπ) θα χρησιμοποιηθει.

Σιγουρα ελαφρυτερα κινουμενα μερη θελουν ολοι, αλλα σε χαμηλους ρυθμους περιστροφης, αν οι περιστρεφομενες μαζες (που δημιουργουν την ωφελιμη ροπη στρεψης) ειναι λιγωτερες απο το απαιτουμενο, ο κινητηρα απλα θα σβηνει απο ενα οριο στροφων και κατω, οριο που υπολογιζεται απο τη συνολικη περιστρεφομενη μαζα και οχι απο το αθροισμα αυτης με την παλλινδρομουσα (εμβολο - μπιελα).'' en oligeis tha tou mamisw ta matia antikathistontas MONO to bolan kai malista kanontas to se peiramatiki basi kata proseggisi???

OldMan
11/06/2007, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
en oligeis tha tou mamisw ta matia antikathistontas MONO to bolan kai malista kanontas to se peiramatiki basi kata proseggisi???
En oligeis, NAI !!! :D

(γιατί δεν λες από την αρχή ότι ΔΕΝ μιλάς για έτοιμο κιτ ???):smokin:

dirtbird
11/06/2007, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
en oligeis tha tou mamisw ta matia antikathistontas MONO to bolan kai malista kanontas to se peiramatiki basi kata proseggisi???

ΜΠΑ ΟΧΙ
αλλά αν το κάνεις να πάρεις ένα έτοιμο κιτ.:D

stefanos
13/06/2007, 16:31
Τα έτοιμα κιτ είναι ζυγισμένα?

dirtbird
13/06/2007, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τα έτοιμα κιτ είναι ζυγισμένα?

Άμα κάνεις κέφι, ζητάς και στα ζυγίζουν, φιλ'ράκι :D :D

nikos force
13/06/2007, 19:59
και επι ευκαιρια...


93074

nikos force
13/06/2007, 20:09
παντωσ μετα απο μια βδομαδα αναζητησησ δεν καταφερα ουτε ολλανδια ουτε βελγιο να βρω καποιον για επισκευη νικασιλ κυλινδρου...(δε ξεσκιστηκα και στο ψαξιμο αλλα 5 ετοιμεσ προτασεισ που ειχα δεν απεδωσαν καρπουσ).ο καθενασ μου προτεινε κυλινδροπιστα δικησ του κατασκευης που το κοστος ξεκιναγε απο τα 900ευρω 250 ευρω πανω απο τα μαμα και αγγιζαν τα εξωφρενικα 1400(κυλινδροπιστονο μονο ,οχι και στροφαλομπιελα). ο ενασ απο αυτουσ μονο εξακολουθει και αναλαμβανει τετοιεσ δουλειεσ αλλα αποκλειστικα και μονο για ομαδεσ...τεσπα,παμε για καινουργεια ολα...σαν την πιθανοτερη αιτια του προβληματοσ φαινεται το ρουφηγμα τησ στιμουχασ του στροφαλου...τα σχολια δικα σας

dirtbird
14/06/2007, 05:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
παντωσ μετα απο μια βδομαδα αναζητησησ δεν καταφερα ουτε ολλανδια ουτε βελγιο να βρω καποιον για επισκευη νικασιλ κυλινδρου...(δε ξεσκιστηκα και στο ψαξιμο αλλα 5 ετοιμεσ προτασεισ που ειχα δεν απεδωσαν καρπουσ).ο καθενασ μου προτεινε κυλινδροπιστα δικησ του κατασκευης που το κοστος ξεκιναγε απο τα 900ευρω 250 ευρω πανω απο τα μαμα και αγγιζαν τα εξωφρενικα 1400(κυλινδροπιστονο μονο ,οχι και στροφαλομπιελα). ο ενασ απο αυτουσ μονο εξακολουθει και αναλαμβανει τετοιεσ δουλειεσ αλλα αποκλειστικα και μονο για ομαδεσ...τεσπα,παμε για καινουργεια ολα...σαν την πιθανοτερη αιτια του προβληματοσ φαινεται το ρουφηγμα τησ στιμουχασ του στροφαλου...τα σχολια δικα σας

Τασούλη ρώτησες?
Δράκο ρώτησες? :confused: :confused:


Kαι αν είναι να μπεις σε έξοδα, δεν ρωτάς κι εδώ (http://www.maxpower-engines.com/big-bore-kits/kits_125.htm) να δεις τι γίνεται? (KX151:D :D :winka: )

tip: αν ψάξεις, θα βρεις ότι έχουν και στην Αγγλία συνεργάτη (λιγότερα(?) μεταφορικά):winka:

dirtbird
14/06/2007, 05:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Τασούλη ρώτησες?
Δράκο ρώτησες? :confused: :confused:


Kαι αν είναι να μπεις σε έξοδα, δεν ρωτάς κι εδώ (http://www.maxpower-engines.com/big-bore-kits/kits_125.htm) να δεις τι γίνεται? (KX151:D :D :winka: )

tip: αν ψάξεις, θα βρεις ότι έχουν και στην Αγγλία συνεργάτη (λιγότερα(?) μεταφορικά):winka:

... και αν πας εδώ (http://www.poetonaptec.co.uk/cylinder-repair-pricelist.htm) , θα ανακαλύψεις ότι το std replating, κοστίζει 108.75 λίρες Αγγλίας....:eyepop:


...μα τι γίνεται επιτέλους με τη νέα γενιά...δεν ψάχνει τίποτα? :confused: :confused:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dirtbird
14/06/2007, 05:59
... και με αυτά και με τα άλλα, έχουν αρχίσει και μου μπαίνουν ιδέες για κούτα 330 (auto έτσι?) :o :o :D

nikos force
14/06/2007, 07:27
δεν ενδιαφερομαι για αυξηση της αποδοσης οσο με ενδιαφερει η αξιοπιστια. οσα προανεφερα εγω υποτηθεται οτι η δουλεια τουσ ηταν συστημενη(βασιζομενος σε αυτο που ακουστηκε απο τα περισσοτερα στοματα και πληκτρολογια,οτι αν δεν ειμαι σιγουροσ μην εμπιστευτω τετοιεσ δουλειεσ σε ανθρωπουσ που δεν ξερω)τωρα λογω πιεσης χρονου και χρηματος θα επιλεξω την μεση απο αποψης χρηματοσ λυση και την ταχυτερη απο αποψησ χρονου,δηλαδη ολα καινουργια και ολα μαμα και απλα ελπιζω τα πειραματα οταν ερθουν να ερθουν επειδη τα θελησα εγω και οχι σαν λυση επισκευης... μπορουμε να εχουμε και ενα τρανσλειτιον σε απλα ελληνικα του παρακατω κειμενου????????

CYLINDER REPLATING - 2 & 4 STROKE
Our cylinder replating service involves the chemical stripping of the old worn out plating. The Bore is then recoated with Apticote 2000 ceramic followed by diamond honing, port chamfering, and gasket surfacing. Rush order turnround (by appointment only) add $75.00
Strip, Plate and Diamond Hone £108.75
Skim Bore £15 additional
Welding £30 additional

dirtbird
14/06/2007, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force

CYLINDER REPLATING - 2 & 4 STROKE
Our cylinder replating service involves the chemical stripping of the old worn out plating. The Bore is then recoated with Apticote 2000 ceramic followed by diamond honing, port chamfering, and gasket surfacing. Rush order turnround (by appointment only) add $75.00
Strip, Plate and Diamond Hone £108.75
Skim Bore £15 additional
Welding £30 additional

Eπαναεπεξεργασία επιφανείας χιτωνίου κυλίνδρου (ηλεκτροχημική βαφή επιφανείας)
Η παραπάνω υπηρεσία (επισκευή), πελαμβάνει την χημική απογύμνωση (βλέπε αφαίρεση) της παλιάς 'βαφής'. Ο κύλινδρος μετά επικαλύπτεται με το κεραμικό Apticote 2000 και μετά ακολουθεί ρεκτιφιέ με διαμάντι (για να έρθει στην σωστή διάσταση για το έμβολο που θα χρησιμοποιηθεί), στρογγύλεμα άκρων θυρίδων (για να μην σκαλώνουν τα ελατήρια και τα παίρνεις στο χέρι κάθε λίγο :smokin: ) και επικάλυψη επιφανείας φλάντζας (προφανώς εκεί που μπαίνει η φλάντζα βάσης).
Τα παραπάνω 108.75 Αγγλικές
Για το 'skim bore' δεν είμαι πολύ σίγουρος τι εννοούν (skimming είναι το ξύρισμα-πλάνισμα0κατέβασμα που κάνει το ρεκτιφιέ σε μία κεφαλή που έχει πετσικάρει και δεν είναι επίπεδη). Μάλλον εννοεί το κάτω μέρος του χιτωνίου που εξέχει από τον κύλινδρο...
Welding- για την περίπτωση που σε κάποιες δίδυμες θυρίδες (π.χ. KDX 200 κύρια θυρίδα εισαγωγής) έχει σπάσει η διαχωριστική γέφυρα (το νεύρο), πρέπει να γίνει συγκόλληση και μετά η επεξργσία επιφανείας (αλλιώς ΔΕΝ).

Ρε Nikos... καλά μου φαίνονται από τιμές, δεν τους στέλνεις τίποτα φώτο να σου πουν ακριβώς τι πρέπει να τους στείλεις και πόσο θα κοστίσει, δεν ψάχνεσαι και με courrier για τα πήγαινε - έλα?

(για τη γλώσσα σε βοηθάμε... αλλά η κούτα του χρόνου είναι δικιά σου :rotflmao: :rotflmao: )

dirtbird
14/06/2007, 12:07
και άλλος (http://www.dpsracing.co.uk/barrel_repairs.php?osCsid=9ba101859a63de772e270a2a3ee93198)

dirtbird
14/06/2007, 12:18
και άααααλλος (από τις πιο γνωστές φίρμες στο νησί) (http://www.stanstephens.com/nicosil.htm)

savvas
21/06/2007, 18:27
Μήπως έχεις αντίζηλο? Και είπε να "περιποιηθεί" το μηχανάκι σου... :a29:

nikos force
14/07/2007, 15:40
λοιπον...πως εχουν τα πραγματα...το μηχανακι δενεται με καινουργια κυλινδροπιστα...(απο μερα σε μερα θα αλωνιζω παλι)...μενουν ομως δυο θεματα...το πρωτο εχει ως εξης μπηκε καινουργιος κυλινδρος...ο παλιος απο σεπτεμβριο θα κανει το ταξιδακι του με σκοπο να γυρισει 20κ.εκ. μεγαλυτερος (αυτο θα ξανασυζητηθει το σεπτεμβριο)...το δευτερο θεμα και φλεγον ειναι το εξης τα φτερα(αν με εννοειται)απο τα reed εχουν φαγωθει απειροελαχιστα ,μου προτειναν να αλλαχθουν αμεσα γιατι υπαρχει κινδυνος αν φαγωθουν παραπανω και φυγει κανα κομματακι να εχουμε αλλα ντραβαλα...σωστο η οχι????το αλλο θεμα ειναι να αλλαξω μονο τα φτερα με κοστος 60 ευρω η να παρω καμια τουμπανo reedιερα οπως boyssen v-force ????τα αξζουν τα λφτα τους???? Απο τς δυο εταιριες ποια??και τελος με την αλλαγη του κυβισμου μετα υπαρχει ενδεχομενο να μου αχρηστευση την αποφαση μου να τςρα να δωσω 200+ ευρα για να αλλαξω reedιερα τωρα ,