PDA

View Full Version : Nai Men...ΑΛΛΑ (versys)



lamogio
30/05/2007, 12:41
O.K.
Το πήραμε το νέο KLE (VERSYS)…αλλά…

Αυτά τα τζαπόνια θένε εντατικά μαθήματα εργονομίας.

Δλδ
1. Αν αυτό το παπαράκι το λένε ζελατίνα, εγώ ειμί αστροφυσικός με phd στην ταχύτητα περιστροφής του Τιτάνα.
2. Αν μαζί με το μηχανάκι με έδιναν και ένα ζευγάρι καλές περικνημίδες (ή επικαλαμίδες) καλά θα ήταν. Αλλοιώς κάτι πρέπει να κάνουν με τα μαρσπιέ πριν τουμπανιάσουν για τα καλά τα καλάμια μου.
3. Αν αυτή τη σέλα τη λένε άνετη, καλύτερα να βάλουν και κάνα μπουκάλι να το φχαριστιέμαι κιόλας εις τα λακούβας.:blush:

Τώρα θα με πεις…καλά ρε φίλε, δεν το δοκίμασες πριν το πάρεις;
Φυσικά και το δοκίμασα αλλά δεν έκατσα και καμμιά ώρα πάνω του, δεν πήγα κάμποση ώρα με αέρα, δεν πάρκαρα-ξεπάρκαρα εκατό φορές, δεν…

Ενιγουέι, το μηχανάκι με αρέσει κάργα, τόσο, που και να τα ήξερα αυτά από πριν πάλι θα το έπαιρνα.

Το καλό είναι ότι έχει abs και με φαίνεται ότι δε θα ξαναπάρω μηχανάκι χωρίς τέτοιο, το τέσταρα στους υπέροχους ελληνικούς δρόμους και με άρεσε.
Επίσης καλόν είναι ότι πάει σε «βατούς χωματόδρομους», (copyright crs-k), με το βεβαίωσε ο πωλητής:
Κι επειδής όταν παλιότερα είχα πει ότι με άρεζε το μηχανάκι, ο ανωτέρω copyrighter είχε αναρωτηθεί «και πώς θα πας ρε χαμένε μ’ αυτό στα Αγραφα;», το θυμήθηκα κι έκαμα τον εξής διεξοδικό κι εποικοδομητικό διάλογο με τον ταλαίπωρο τον πωλητή:

-Φίλε πάει στα Αγραφα αυτό το παπάρι;
-Φυσικά, γιατί να μην πάει;

Βέβαια, δεν τον είπα τον άνθρωπο ότι εκεί έχει 30 τσε βάλε χλμ χωματόδρομο (βατό ή μη), γιατί άμα του το έλεγα μπορεί να με έλεγε «όχι, δεν πάει» και μπορεί και να μην το ‘παιρνα τότενες.

Το κακό είναι ότι μπορεί και να μην προκάμω να στρώσω μέρχι την αγραφοβόλτα, τουτέστιν μάλλον βόλτα γιόκ.

Αυτά προς το παρόν προς γνώσιν και συμμόρφωσιν μελλοντικών versysόπληκτων.

:wave2: :beer: :wave2:

makis206
30/05/2007, 12:46
Ίσως επειδή είναι αρχή ακόμα να χρειάζεται να συνηθίσει το σώμα σου στη σέλα και τα μαρσπιέ, κάν'του μερικά ακόμα χιλιόμετρα και θα δείξει..

Πολύ καλή επιλογή πάντως, καλοτάξιδοι να είστε !

:beer: :beer: :wave2:

tifoefs
30/05/2007, 12:52
Καλοταξιδο ο ο ο ο !!

Ολα τα γιαπωνεζικα επειδη ειναι φθηνοτερα εχουν μερικες φθηνοτερες προσθηκες απο τα ευρωπαϊκα.

Αν π.χ. σε ενοχλει η σελα σε καποια στιγμη μπορεις να την αλλαξεις οπως κανουν και πολλοι με Αφρικα. To ιδιο ισχυει και για τη ζελατινα.

Καλο ειναι να παρεις μποτες ψηλες π.χ. infinite της Οxtar

:beer: :beer:

Cpt. Haddock
30/05/2007, 12:58
Όσοι παραπονιέστε για τα μαρσπιέ σας αγοράστε μια tiger...

:lol: :lol: :lol:

θα με θυμηθείτε :rotflmao:

x-rider
30/05/2007, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamogio
O.K.
Το πήραμε το νέο KLE (VERSYS)…αλλά…



Βέβαια, δεν τον είπα τον άνθρωπο ότι εκεί έχει 30 τσε βάλε χλμ χωματόδρομο (βατό ή μη), γιατί άμα του το έλεγα μπορεί να με έλεγε «όχι, δεν πάει» και μπορεί και να μην το ‘παιρνα τότενες.

:wave2: :beer: :wave2:




καλοταξιδος

μου αρεσε ο "φοβος"των ερωτησεων (για τυχον αρνητικες απαντησεις):rotflmao:


:sun: :beer: :beer: :sun:

lampros_fazer
30/05/2007, 13:15
Καλορίζικο..:beer:

Να σε ρωτήσω,δείκτη βενζίνης έχει..;

:wave2:

el_hymador
30/05/2007, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamogio
O.K.
Το πήραμε το νέο KLE (VERSYS)…αλλά…

Αυτά τα τζαπόνια θένε εντατικά μαθήματα εργονομίας.

......

Αυτά προς το παρόν προς γνώσιν και συμμόρφωσιν μελλοντικών versysόπληκτων.

:wave2: :beer: :wave2:

Πρωτα απ ολα καλοριζικο και καλοταξιδο:beer: :wave2: τωρα που το αγορασες και δεν εχεις αλλη επιλογη εγω εχω να σου πω το εξης:

Το μηχανακι οχι μονο Αγραφα παει, αλλα οπουδηποτε αλλου θελησεις ...αν εβελεπες που εχω χωσει το cbf μου θα καταλαβαινες....και δεν θα παει το versys που ειναι αψηλο και λυγεροκορμο;..

μην μασας!! να το χαρεις το μηχανακι σου.:wave2:

lamogio
30/05/2007, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Καλορίζικο..:beer:

Να σε ρωτήσω,δείκτη βενζίνης έχει..;

:wave2:

Θενξ lampros

Εχει 5 "κουτάκια" κι οταν φτάσεις στο τελευταίο αναβοσβήνει μήνυμα "fuel" ή κάτι τέτοιο

lamogio
30/05/2007, 13:34
Στω παίδες για τις ευχές


Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Πρωτα απ ολα καλοριζικο και καλοταξιδο:beer: :wave2: τωρα που το αγορασες και δεν εχεις αλλη επιλογη εγω εχω να σου πω το εξης:

Το μηχανακι οχι μονο Αγραφα παει, αλλα οπουδηποτε αλλου θελησεις ...αν εβελεπες που εχω χωσει το cbf μου θα καταλαβαινες....και δεν θα παει το versys που ειναι αψηλο και λυγεροκορμο;..

μην μασας!! να το χαρεις το μηχανακι σου.:wave2:

Στω φίλε.

Θα πάει θέλει δε θέλει Αγραφα :p
Εδώ πήγε το ΑΧ-1 και το canyon, αυτό δε θα πάει;

700_Thespieis
30/05/2007, 13:35
Lamogio prepei na sou pw pws me fovhses kapws..kai ayto giati skopeyw na parw to versys syntoma kai de mou kalofanhkan ta osa eipes gia th sela..exw kai th mesh mou pana8emame kai eimai kai 2 metra..les logw ypsous na ta kataferw kalytera me ta marspie?

lamogio
30/05/2007, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από 700_Thespieis
Lamogio prepei na sou pw pws me fovhses kapws..kai ayto giati skopeyw na parw to versys syntoma kai de mou kalofanhkan ta osa eipes gia th sela..exw kai th mesh mou pana8emame kai eimai kai 2 metra..les logw ypsous na ta kataferw kalytera me ta marspie?

Ε ναι φίλε μου, το ύψος βοηθάει πολύ, με τα 200 σαντιμέτρ σου δε θα 'χεις πρόβλημα.
Ημείς είμεθα και ελαφρώς στούμποι :confused:

δοκίμασα τα ψηλοτάκουνα της γυνής αλλά με στενεύουν... :blush: :lol:

lamogio
30/05/2007, 13:55
Σόρρι ρε παιδιά αν ξενερώνω κανέναν με τα "προβλήματα" του versys αλλά...

νομίζω οτι στα νέα μοτοσακά που παίρνει κανένας, καλό είναι να λέει τα άσχημα κι όχι τα καλά, μπας και βοηθήσει κάναν άλλον που ψάχνεται.

Τα καλά, εκτός του οτι είναι πιό υποκειμενικά, δεν έχει νόημα να τα τονίζει κανείς, ειδικά σε κάποιον που έχει σχεδόν καταλήξει στο μοτοσακό που θα πάρει.

:wave2:

el_hymador
30/05/2007, 15:29
Lamogio, ειχαμε ακριβως τα ιδια μηχανακια!

ax-1 το πρωτο μου
Canyon 500 το δευτερο...

σπανιος συνδυασμος.

lamogio
30/05/2007, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Lamogio, ειχαμε ακριβως τα ιδια μηχανακια!

ax-1 το πρωτο μου
Canyon 500 το δευτερο...

σπανιος συνδυασμος.

χε χε...και τα χαλάσαμε στο επόμενο ε;

700_Thespieis
30/05/2007, 17:50
δοκίμασα τα ψηλοτάκουνα της γυνής αλλά με στενεύουν...[/SIZE]


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ok..Gia pes mou kai gia th sela..apla apo alles syzhthseis edw sto moto,eixa diavasei pws einai poly 8etiko stis opoies lakouves kai pws aporrofa tous kradasmous..8elw th gnwmh sou..

TROOPER
30/05/2007, 22:30
ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ !!!!!!!!!!!!

:beer: :beer: :beer:

AFTER
30/05/2007, 23:20
Καλα χιλιομετρα

Τα προβληματα που ειπες, θα τα συνηθισεις

Το θεμα ειναι να σου αρεσει να το βλεπεις και να χαιρεσαι οταν το οδηγησεις
:beer:

nikonian
31/05/2007, 07:52
1)Το πρόβλημα με τα μαρσπιέ το έχει και το KLE , αλλά όλοι το συνήθισαν.

2)Το θέμα με τη σέλα είναι καθαρά ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ. Το KLE το έθαβαν τα περιοδικά για τη μαλακιά του σέλα που σε δυσκολεύει να μετακινείσαι μπρος-πίσω. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα.
Άλλωστε ακόμα και τα ακριβότερα τουριστικά μηχανάκια (BMW 1200LT) πουλάνε σέλες ως extra , ανάλογα με τα γούστα. Ακόμα και οι πανάκριβες CORBIN , μπορεί να έχουν gel και να είναι άνετες , αλλά σε καθηλώνουν σε μια θέση μόνιμα.

3) Η καλύτερη ζελατίνα είναι αυτή που στέλνει τον αέρα από τους όμως και πάνω. Όχι μεγαλύτερη.

marios8
31/05/2007, 08:09
Καλορίζικο και καλοτάξιδο.

Μην κολλάτε με τις σέλες. Εγώ σε ότι μηχανή παίρνω την σέλα την φέρνω στα γούστα μου. :beer: :wave2:

lamogio
04/06/2007, 17:57
versysτήματα συνέχεια…

Λοιπόν, όπως είχα διαβάσει και σε ξένα φόρα, είχαμε κι εμείς 2 ακόμη «προβληματάκια».

Πρώτον, για τον αριστερό καθρέφτη.
Μόλις πιάσαμε κοντά 100 χλμ, ξέσφιξε, γύρισε και βάρεσε πάνω στη ζελατίνα, ευτυχώς χωρίς να τη σπάσει.
Όπως διάβασα κι αλλού, σχεδόν όλα τα βερσιά το παθαίνουνε, αμελητέο.
Μετά, κάπου ανάμεσα στις 3500 με 4500 στροφές, τρίζει κάποιο πλαστικό, μάλλον κάτω απ’ τα κοντέρ.
Βαρέθηκα να λύσω και να βάλω κάνα σφουγγαράκι, αμελητέο κι αυτό.

Τέλος, προχτές σε μια βόλτα, είπα να κάνω το «που-στρώνει»και σε λίγο χώμα…:look:
Χεχε…
Παιδιά, είδε χώμα κι έκανε όπισθεν.:nono:
Βρε καλό μου, βρε χρυσό μου, χωματάκι είναι δεν είναι τίποτις…
Μπα, μουλάρωσε για τα καλά.
Δλδ πήγα καμμια 200ριά μέτρα και το καταλυπήθηκα και το ‘βγαλα πάλι στο τσιμέντο. Και δεν ήταν καν «βατό» το δρομάκι.
Ενιγουέι, αυτά.
Κατά τα άλλα είναι ακριβώς όπως το ‘θελα (αλήθεια τώρα).

Νέο δελτίο, αν προκύψει κάτι άλλο, προσεχώς.

:wave2:

idi
04/06/2007, 19:06
ωρες ωρες με βγαζετε απο τα ρουχα μου!

πως να πας χωμα με ασφαλτινα λαστιχα????? δηλ νομιζεις οτι τα αλλα ψευτο-On-off πατανε χωμα με ασφαλτινα λαστιχα? εχει κανεις την εντυπωση οτι πχ με το Varadero θα πας καλυτερα σε χωμα ???

βαλε καποιο ελαστικο λιγο πιο "χωματινο" και θα κανεις απλα τη δουλεια σου...

AFTER
04/06/2007, 19:09
Kαι με KX250 να εισαι, αν δεν εχεις χωματινα λαστιχα, δεν πας βημα
Δεν φταιει τοσο η διασταση(17''), αλλα τα λαστιχα

Καποια εταιρια βγαζει χωματινα σε διασταση 17'', αλλα αντε βρεσ'τα :rolleyes:

marios8
04/06/2007, 19:24
Παίδες μην τρελαθούμε τελείως

Το versys ότι λαστιχο και να του βάλεις χώμα δεν πάει.

Εκτός και αν θεωρείς μια απλή διέλευση για να φτάσεις στην παραλία. Αυτό όμως το κάνεις με όλες τις μηχανές. :wave2:

lamogio
04/06/2007, 20:14
Καλά ρε idi, ντύσου πάλι μην κρυώσεις.:p

Σόρι άμα θίγω κανένανε αλλά…
Ναι, έχω την εντύπωση ότι πολλά άλλα μηχανάκια πάνε καλύτερα στο χώμα, ανεξάρτητα από λάστιχα.
Εχω πάει στ’ Αγραφα πλειστάκις όχι μόνο με τα λεγόμενα «ον-οφ» αλλά και με στριτ.
Δε λέμε να κάνεις μοτοκρος ή εντουράδα αλλά…
Το μηχανάκι δε μπαίνει στο χώμα ντιπ, πώς το λένε, βλέπει χώμα και προγκάει.:lol:
Το μηχανάκι είναι καραστριτ.



Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Παίδες μην τρελαθούμε τελείως

Το versys ότι λαστιχο και να του βάλεις χώμα δεν πάει.

Εκτός και αν θεωρείς μια απλή διέλευση για να φτάσεις στην παραλία. Αυτό όμως το κάνεις με όλες τις μηχανές. :wave2:

Αννα γειά σου.:wave2:

marios8
04/06/2007, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamogio

Αννα γειά σου.:wave2:




:confused: :confused: :confused:

Λεωνίδας
04/06/2007, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
:confused: :confused: :confused: βάλτο με ένα ν και μικρό α
ανα γεια σου :rolleyes:

AFTER
04/06/2007, 23:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
βάλτο με ένα ν και μικρό α
ανα γεια σου :rolleyes:


rebus παιζουμε?

:rotflmao:

crs-k
05/06/2007, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamogio
................................
Βέβαια, δεν τον είπα τον άνθρωπο ότι εκεί έχει 30 τσε βάλε χλμ χωματόδρομο (βατό ή μη), γιατί άμα του το έλεγα μπορεί να με έλεγε «όχι, δεν πάει» και μπορεί και να μην το ‘παιρνα τότενες.

Τωρα που φτιανουν ασφαλτο τον Αγραφιωτη, μια χαρα θα πηγαινεις... :D :lol:




Το κακό είναι ότι μπορεί και να μην προκάμω να στρώσω μέρχι την αγραφοβόλτα, τουτέστιν μάλλον βόλτα γιόκ.
.................

Δεν λες καλυτερα "το καλο ειναι"... :wacko:

Θα στεναχωρηθει το μηχανακι και ΔΕΝ κανει... :winka:

:lol: :rotflmao: :lol:








Καλοταξιδο ρε ξαδελφε, με πολλα, καλα και ορθια χιλιομετρα!

:smokin: :beer: :wave2:

idi
05/06/2007, 10:54
υπαρχει λυση! πουλα το και παρε ενα varadero που "κανει για χωμα" και ασε τα versys για εμας του ασχετους :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

lamogio
05/06/2007, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k

Δεν λες καλυτερα "το καλο ειναι"...

Θα στεναχωρηθει το μηχανακι και ΔΕΝ κανει...










Καλοταξιδο ρε ξαδελφε, με πολλα, καλα και ορθια χιλιομετρα!

θενξ ρε Χρήστε

Μωρέ ας φκιάσει ο άλλος τον παλιοματρακά (canyon) κι έρχομαι και με κείνο





Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
υπαρχει λυση! πουλα το και παρε ενα varadero που "κανει για χωμα" και ασε τα versys για εμας του ασχετους :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Είναι κι αυτό μια λύση...άσχετε:rotflmao:
Θα σ' εχω στα υπ' οψιν άμα είναι να το πουλήσω (σε καμμια δεκαριά χρόνια):cool:

Vstrommer71
05/06/2007, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Τωρα που φτιανουν ασφαλτο τον Αγραφιωτη, μια χαρα θα πηγαινεις... :D :lol:





Ωραια,θα πηγαινει.Αλλα ΜΟΝΟ μεχρι Βαρβαριαδα.Μετα?
Για να φτιαχτει μεχρι Αγραφα(μην πω Πηγγιανα...) η ασφαλτος τοτε θα ειμαστε στην...τεταρτη γενια Versys:D :D :D :D :D

crs-k
05/06/2007, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Ωραια,θα πηγαινει.Αλλα ΜΟΝΟ μεχρι Βαρβαριαδα.Μετα?
Για να φτιαχτει μεχρι Αγραφα(μην πω Πηγγιανα...) η ασφαλτος τοτε θα ειμαστε στην...τεταρτη γενια Versys:D :D :D :D :D


Θα παει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μεχρι τα Αγραφα (διασταυρωση στο ποταμι) σε πρωτη φαση !!! :sick:

Vstrommer71
05/06/2007, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Θα παει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μεχρι τα Αγραφα (διασταυρωση στο ποταμι) σε πρωτη φαση !!! :sick:
Εμενα οι τοπικοι με ειπανε οτι θα παει σε πρωτη φαση εως Βαρβαριαδα και μετα Θαααααααααα παει εως Αγραφα.
Το κομματι απο την διασταυρωση εως Βαρβαριαδα το φτιαχνουνε εδω και κανα χρονο και δεν βλεπω πριν το φθινοπωρο να πεφτει ασφαλτος...
Οποτε για να φτασει εως το Σαμαρι βλεπω να τρωει κανα δυαρι χρονακια(κατ'ελαχιστον)
Αμα δεν μας αρεσει βεβαια υπαρχει κι ο παλιος δρομος απο Κλοπουκιτσα-Μαραθο-Αγραφα ο οποιος δεν προκειται να ασφαλτοστρωθει στον αιωνα τον απαντα,οποτε απο κει θα πηγαινουμε!:D

Vstrommer71
05/06/2007, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Μπλα,μπλα,μπλα....

Ειπα μεγεια το μηχανακι?:look:

crs-k
05/06/2007, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
......................
Αμα δεν μας αρεσει βεβαια υπαρχει κι ο παλιος δρομος απο Κλοπουκιτσα-Μαραθο-Αγραφα ο οποιος δεν προκειται να ασφαλτοστρωθει στον αιωνα τον απαντα,οποτε απο κει θα πηγαινουμε!:D


Εννοειται !!! :D

cool men
15/06/2007, 20:56
Γεια!!!
Ειμαι νεούδι στο forum...
Λοιπον πριν μια εβδομάδα πηρα και εγω ενα versys
(πρωτη φορα καινουργιο μηχανακι)
Εχω το ιδιο προβλημα...κατι τριζει πισω απο το κοντερ μεταξυ 2800 και 3300
Λεω να παω μεχρι εκει που το πηρα μηπως και....
Κατα τα αλλα το μηχανακη παει καλα...στριβει καλα...κ.τ.λ

agelos
16/06/2007, 08:53
καλη επιλογη φιλε μου καλοριζικο & καλοταξιδο
παντα ορθιοι :wave2: :a18:

cool men
16/06/2007, 11:14
Ευχαριστω.
Σημερα εφτασα επιτελους τα 800 χιλιομετρα
Να αρχισω να το ανοιγω σιγα σιγα.