PDA

View Full Version : Αγορά Multistrada και τα λαμόγια της Ducati



sehh
30/05/2007, 14:10
Είμαι κάτοχος Honda και Kawasaki. Αποφάσισα να κάνω το όνειρο πραγματικότητα και ενδιαφέρομε να αγοράσω μια Ducati Multistrada καινούρια του κουτιού!

Δύστυχος, πέσανε διάφορα φιλαράκια να με μεταπείσουν. Μου ανάλυσαν τα ακόλουθα προβλήματα:

1) Ζημιάρικο, γενικός θα είμαι τρίτη πέμπτη σάββατο στο συνεργείο για μικροπράγματα που χαλάνε.

2) Άβολο, άβολη σέλα σε σύγκριση με Vstrom κλπ, ειδικά σε ταξείδι.

3) Απατεώνες συνεργεία και μηχανικοί. Εδώ γίνετε χαμός από φίλους με Ducati και KTM που όλοι τους είχαν κακή έως κάκιστη εμπειρία.

Συγκεκριμένα, ο ένας με 916 λέει πως ο μηχανικός έκανε πολλά λάθει, η μηχανή εντέλει από λάθος του μηχανικού έχει πρόβλημα στο πλαίσιο.

Ο άλλος με Monster, φεύγοντας μετά από service η μηχανή ανατινάχτηκε λόγο βλακείας του μηχανικού που έκοψε το σωληνάκι παροχής βενζίνης.

Άλλος ένας φίλος με KTM LC4, πήγε για το πρώτο service, του είπαν “μεγάλε το μηχανάκι θα πετάει μετά το service”. Όταν το πήρε το μηχανάκι σερνόταν και μπέρδευε στις χαμηλές στροφές, τελικά ανακάλυψε πως τα λαμόγια του συνεργείου έκαναν κάτι κουφές ρυθμίσεις στον κινητήρα χωρίς να του το πούνε (καγκουριά ρύθμιση που δίνει 5 άλογα στις ψιλές αλλά στις χαμηλές μπερδεύει).

Τέλος, μου είπαν δύο περιπτώσεις με καινούργιες μηχανές στις οποίες τους έκλεψαν εξαρτήματα ή/και τα αντάλλαξαν με μεταχειρισμένα.

Σας παρακαλώ, καταλάβετε πως τα παραπάνω δεν είναι φήμες και αερολογίες αλλά συγκεκριμένες εμπειρίες φίλων. Όπως και εγώ είχα παρόμοιες με Honda συνεργεία, όπου με τα χρόνια κατέληξα σε κάποιον που δεν είναι απατεώνας. Επειδή δεν θέλω να περάσω τα ίδια με την Ducati που θέλω να αγοράσω, γράφω αυτό το μήνυμα για να ακούσω τις εμπειρίες άλλων μηχανόβιων που έχουν Ducati.

Ευχαριστώ


PS:
τα περισσότερα παράπονα είναι για ένα/δύο μαγαζιά στην μιχαλακοπούλου

thePrince
30/05/2007, 15:04
Τα περιστατικά που γράφεις μου φαίνονται λίγο «χοντρά» αλλά σε πιστεύω. Ευτυχώς δεν μου έχει συμβεί τίποτα από αυτά! Χτύπα ξύλο, μόνο 3000 χλμ έχω κάνει αλλά όχι, δεν είμαι 3 φορές τη βδομάδα στο συνεργείο. Αυτό είναι μύθος από την δεκαετία του '80 (τότε που τα γιαπωνέζικα πήγαιναν μόνο ευθεία). Μπορώ όμως να σου πω ότι η σέλα είναι όντως σκληρή αλλά για άβολη δεν ξέρω, εμένα μια χαρά μου φάνηκε. Το φιλαράκι σου με το Vstrom θα φτάσει σίγουρα πιο ξεκούραστος στον προορισμό αλλά εσύ θα φτάσεις νωρίτερα και... νεώτερος!

alximistis
30/05/2007, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sehh
Είμαι κάτοχος Honda και Kawasaki. Αποφάσισα να κάνω το όνειρο πραγματικότητα και ενδιαφέρομε να αγοράσω μια Ducati Multistrada καινούρια του κουτιού!

Δύστυχος, πέσανε διάφορα φιλαράκια να με μεταπείσουν. Μου ανάλυσαν τα ακόλουθα προβλήματα:

1) Ζημιάρικο, γενικός θα είμαι τρίτη πέμπτη σάββατο στο συνεργείο για μικροπράγματα που χαλάνε.

2) Άβολο, άβολη σέλα σε σύγκριση με Vstrom κλπ, ειδικά σε ταξείδι.

3) Απατεώνες συνεργεία και μηχανικοί. Εδώ γίνετε χαμός από φίλους με Ducati και KTM που όλοι τους είχαν κακή έως κάκιστη εμπειρία.

Συγκεκριμένα, ο ένας με 916 λέει πως ο μηχανικός έκανε πολλά λάθει, η μηχανή εντέλει από λάθος του μηχανικού έχει πρόβλημα στο πλαίσιο.

Ο άλλος με Monster, φεύγοντας μετά από service η μηχανή ανατινάχτηκε λόγο βλακείας του μηχανικού που έκοψε το σωληνάκι παροχής βενζίνης.

Άλλος ένας φίλος με KTM LC4, πήγε για το πρώτο service, του είπαν “μεγάλε το μηχανάκι θα πετάει μετά το service”. Όταν το πήρε το μηχανάκι σερνόταν και μπέρδευε στις χαμηλές στροφές, τελικά ανακάλυψε πως τα λαμόγια του συνεργείου έκαναν κάτι κουφές ρυθμίσεις στον κινητήρα χωρίς να του το πούνε (καγκουριά ρύθμιση που δίνει 5 άλογα στις ψιλές αλλά στις χαμηλές μπερδεύει).

Τέλος, μου είπαν δύο περιπτώσεις με καινούργιες μηχανές στις οποίες τους έκλεψαν εξαρτήματα ή/και τα αντάλλαξαν με μεταχειρισμένα.

Σας παρακαλώ, καταλάβετε πως τα παραπάνω δεν είναι φήμες και αερολογίες αλλά συγκεκριμένες εμπειρίες φίλων. Όπως και εγώ είχα παρόμοιες με Honda συνεργεία, όπου με τα χρόνια κατέληξα σε κάποιον που δεν είναι απατεώνας. Επειδή δεν θέλω να περάσω τα ίδια με την Ducati που θέλω να αγοράσω, γράφω αυτό το μήνυμα για να ακούσω τις εμπειρίες άλλων μηχανόβιων που έχουν Ducati.

Ευχαριστώ


PS:
τα περισσότερα παράπονα είναι για ένα/δύο μαγαζιά στην μιχαλακοπούλου

Περίπου τα ίδια άκουγα κι εγώ για τον τίγρη. Μα μου σου ξου κλπ. Τελικά απ' όλες τια παπάτζες που άκουσα μόνο μία ισχύει! Ότι θα τον παντρευτώ και όντως κινδυνεύω να τον έχω εφ όρου ζωής. Κατά τα άλλα παντού με πήγε ζημιές δεν μου έβγαλε ούτε συνέχεια έτρεχα στα συνεργεία και δεν πλήρωσα ιδιαίτερα ακριβά ανταλλακτικά και σέρβις.
Για ζημιάρικο δεν ξέρω φίλε μου για το Μούλτι αλλά θέλει πολύ προσοχή με ότι σου ζητήσει. Να είσαι πολύ ακριβής! Όχι άσε μωρέ τα λάδια για κανά 200αρι χλμ ακόμα ας πούμε.
ΟΚ δεν έχω γνώση αλλά αυτά που έχω ακούσει κι από αυτά που΄έχω συζητήσει αυτό το συμπέρασμα βγάζω.

mesh
30/05/2007, 15:46
Γεια χαρα
Σαν κατοχος μιας 1000ds 2003 εχω να αναφερω τα εξης...
Το πηρα πριν ενα χρονο μεταχειρα απο ενα συναδελφο ενος φιλου μου με 20000χλμ και
τωρα εχει 35.......Εχει παει το γυρο σικελιας,δανια και πισω οπως και 36ωρο αγωνα αντοχης(2200χλμ σε 3 μερες),μεγαρα css1 και δεν εχει παθει ΤΙΠΟΤΑ.....

Κλασσικα εχει αλλαχθει το κοντερ γιατι εβαλε υγρασια....Λενε οτι τωρα πια τα προσεχουνε....Βαζε καλου κακου μια σακουλιτσα στο πλυσιμο ειδικα αν περιλαμβανει πιεστικο...

Χανει ελαχιστο λαδι μπροστα και κατω απο τον κυλινδρο αλλο κλασικ και καπου εδω τελος....
Α ναι κοπαναει και λιγο παραπανω η καμπανα αλλα δεν εχει αλλαχθει και ποτε.....Και μετα σου λενε υψηλο κοστος συντηρησης τα ξηροκαμπανα....(ναι οκ εχει πολλα χλμ εκτος πολης).
Τωρα αν εσυ παρεις το 1100 δεν εχει ξηροκαμπανο βεβαια

Εγω το πηγαινω στον θωμα στην καλογρεζα για σερβις και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.....Σωστος ντομπρος και παντα γελαω οταν φευγω....

Εχει και πολλα αλλα θρεντς με ενδιαφεροντα λεγομενα για multistrada εδω μεσα......οπως και για συνεργεια

αυτα οτι αλλο θες ρωτας....

Δεσμοδρομικους χαιρετισμους

GST
31/05/2007, 08:17
εχω κουραστει με αυτο το θεμα πλεον ...ειπε ο ταδε και ειπε ο ταδε...:sick: η αθηνα εχει πχ 10 συνεργεια ducati και αλλα 150 honda για παραδειγμα ..απο τα 10 τα 5 μπορει να ειναι προβληματικα και απο τα 150 τα 70....παραδειγματα ουκ ολιγα...τι να λεει δηλαδη προβληματα ειχα και με τα γιαπωνεζικα που καβαλαγα και με τα ευρωπαικα ..το αν θα σου κατσει μια χοντρη στραβη ειναι θεμα τυχης και τιποτα παραπανω...η μονη διαφορα με τα ευρωπαικα ειναι οτι απαιτουν μεγαλυετρη συντηρηση και φυσικα αυτο συνεπαγετε μεγαλυτερο κοστος ...αν πας να αντιμετωπισεις το ευρωπαικο οπως ενα γιαπωνεζικο μπορει να εχεις προβλημα μπορει ομως και οχι ...τι θελω να πω ..οτι οταν πας για μια τετοια αγορα πας ξεροντας τι αγοραζεις ....τωρα για το μουλτι εγω το εχω απο το 2004 και εχω γραψει 47000χλμ εως τωρα ...το μονο προβλημα που βγηκε ηταν με το ρελε της μιζας που κολλησε μια φορα και αλαχτηκε στην εγγυηση ...απο κει και περα οντως ισχυει η ευαισθησια του οργανου αλλα εκτος με τη σακουλα στο πλυσιμο εμενα προσωπικα δεν μου εβγαλε κατι ...τωρα για τη συγκριση με το v storm ..ε ειναι πρωι ακομα ...μη βαλω τα γελια:lol: ...

sehh
31/05/2007, 08:31
Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ που αφιερώσατε λίγο χρόνο για να μου απαντήσετε. Γενικός άκουσα τα καλλίτερα για το συγκεκριμένο μηχανάκι και ελπίζω να μην έχω προβλήματα όταν το αγοράσω.

Τώρα για το θέμα με τα συνεργεία, αν τα 5 στα 10 είναι απατεώνες τότε γιατί δεν υπάρχει μία λίστα με αυτούς; Να ξέρουμε να τους αποφύγουμε.

GST
31/05/2007, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sehh
Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ που αφιερώσατε λίγο χρόνο για να μου απαντήσετε. Γενικός άκουσα τα καλλίτερα για το συγκεκριμένο μηχανάκι και ελπίζω να μην έχω προβλήματα όταν το αγοράσω.

Τώρα για το θέμα με τα συνεργεία, αν τα 5 στα 10 είναι απατεώνες τότε γιατί δεν υπάρχει μία λίστα με αυτούς; Να ξέρουμε να τους αποφύγουμε.

ρε φιλε δεν ειναι απατεωνες ...τελος παντων μπορει να υπαρχουν και καποιοι προσωπικα δεν ξερω καποιον ...με τα συνεργεια αλλα ειναι τα προβληματα ...πχ ο μαστορας ειναι καλος αλλα απλα επιβλεπει το μηχανακι ,το κουραρει ο πιτσιρικας μαζι με αλλα 3 στη σειρα ..συμβαινει κατι στο δενει αλλος πιτσιρικας και αλλες χιλιες δυο λεπτομερειες που μπορει να κατσει μια στραβη....τα ducati ειναι λιγο ιδιαιτερα πρεπει να εχει ασχοληθει ο μαστορας να ξερει τα χουγια τους τι βγαζουν που πονανε...αμα δεν εχει ασχοληθει αλλα λογω λογοτυπου της εταιρειας αναγκαστικα θα κανει και σε ducati σερβις μπορει να σου κανει και πατατα ..δεν συμενει οτι ειναι και απατεωνας ....τωρα για την λιστα που λες δυστηχως στο νετ ειναι λιγο ρισκο γιατι η ανωνυμια και το τι γραφει ο καθενας μπορει να ειναι σωστα μπορει να ειναι ομως και μπαρουφες ...και τις περισσοτερες φορες ειναι το δευτερο ...

σου εχω στειλει πμ για τα συνεργεια..

Xrider
31/05/2007, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sehh

1) Ζημιάρικο, γενικός θα είμαι τρίτη πέμπτη σάββατο στο συνεργείο για μικροπράγματα που χαλάνε.


2,Συγκεκριμένα, ο ένας με 916 λέει πως ο μηχανικός έκανε πολλά λάθει, η μηχανή εντέλει από λάθος του μηχανικού έχει πρόβλημα στο πλαίσιο.

3,Ο άλλος με Monster, φεύγοντας μετά από service η μηχανή ανατινάχτηκε λόγο βλακείας του μηχανικού που έκοψε το σωληνάκι παροχής βενζίνης.


Τέλος, μου είπαν δύο περιπτώσεις με καινούργιες μηχανές στις οποίες τους έκλεψαν εξαρτήματα ή/και τα αντάλλαξαν με μεταχειρισμένα.


Επηδει ορισμενους μηχανοβιους τους βαζω στην ιδια κατηγορια με ψαραδες και κυνηγους ετσι απο περιεργεια θα σε ρωτησω

1,Δηλαδη το παιρνει την Δευτερα -γιατι κλειστα την Κυριακη-και Τριτη το παει παλι στο συνεργειο :confused:

2,Τι εκανε ο μηχανικος και του εβγαλε προβλημα στο πλαισιο???Το κοπαναγε με βαριοπουλα?

3,Εσυ πως μπορεις να εξηγησεις οτι απο κομμενο σωληνακι γινεται να ανατηναχτηκε το μηχανακι??:lol:


Μηπως σε "δουλευουν" η μας "δουλευεις"??

950dim
31/05/2007, 12:23
Μακρυα απο ΚΤΜ και DUCATI φιλε,θα’σαι μεσα στα προβληματα...απαπα!
Να παρεις BESTROM που ουτε στροφαλο χτυπαει,ουτε προβλημα με το μπροστινο συστημα εχει,ολα τα συνεργεια τους ειναι τιμια κλπ κλπ!

dukeandthecity
31/05/2007, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sehh


Ο άλλος με Monster, φεύγοντας μετά από service η μηχανή ανατινάχτηκε λόγο βλακείας του μηχανικού που έκοψε το σωληνάκι παροχής βενζίνης.


ξέρεις τον μπουρίτο, ρε θηρίο ????

skous
31/05/2007, 13:37
Μόνο με την σέλα ίσως έχεις δίκιο.

Για όλα τα άλλα.... δεν θέλω να τα χαρακτηρίσω αλλα είναι για γέλια.

Επιπλέον, ΔΕΝ υπάρχουν συνεργεία στην μιχαλακοπούλου!!!!! Ducati τουλάχιστον όχι, ένα KTM υπάρχει και αυτό σε κάθετο της Μιχαλακοπούλου.

Μήπως αυτά που σου είπανε είναι ραδιο αρβύλα;;;

GST
31/05/2007, 14:11
η σελα ηταν οντως σκληρη μεχρι τα μοντελα 9/04 μετα αλλαξανε αφρολεξ με πιο χοντρο ...δεν λεω οτι ειναι καλυτερη απο αλλα μοντελα της κατηγοριας αλλα χειροτερη δεν ειναι σε ταξιδη...και παιζει φυσικα το τι εννοει ο καθενας ταξιδη...

και κατι για αυτους που σκεφτονται οτι θα παρω αυτο και χαλλαει θα παρω το αλλο και χαλαει λιγοτερο......μαγκες οταν κατι ειναι να παει στραβα οι περισσοτερες πιθανοτητες ειναι να παει!:winka:

sehh
31/05/2007, 14:40
Αυτό ακριβώς ήθελα να αποφύγω, τις απαντήσεις τύπου “προβλήματα; είσαι τρελός; εμείς οι μηχανικοί είμαστε έντιμοι! Μας δουλεύεις;;”

Xrider και dukeandthecity αν θέλετε λεπτομέρειες ρωτήστε το παιδί πως αισθάνεται μετά από τις πολλαπλές πλαστικές στο πρόσωπο, καθώς η έκρηξη του έλιωσε το πλαστικό τζαμάκι του κράνους στο πρόσωπο.

Τέλος πάντων, τις απαντήσεις που ήθελα τις πήρα μέσω προσωπικών μηνυμάτων, το ερώτημα είναι γιατί όταν υπάρχουν τόσα παράπονα για απατεώνες και λαμόγια να κρυβόμαστε;

dukeandthecity
31/05/2007, 14:45
για να μην υπαρχει παρεξηγηση ξέρω ανθρωπο που έχει παθει το ίδιο με monster (αλλα προφανός δεν ξερουμε τον ιδιο γιατι ο φίλος μου ενω είχε εγκαυματα δεν τα είχε στο προσωπο) και μπουρίτο είναι το παρατσακλι του εκ του επιθετου του και όχι λογω της εμπειρίας του.

αυτά:wave2:

sehh
31/05/2007, 14:45
Επιπλέον, ΔΕΝ υπάρχουν συνεργεία στην μιχαλακοπούλου!!!!! Ducati τουλάχιστον όχι, ένα KTM υπάρχει και αυτό σε κάθετο της Μιχαλακοπούλου.


Αν διαβάσεις ξανά το αρχικό μήνυμα μου θα δεις που αναφέρω την περίπτωση με το LC4 (είναι KTM την τελευταία φορά που κοίταξα) και το συνεργείο που έκανε καγκουριά και βούτηξε και κάτι εξαρτήματα, ο φίλος μου αναφερόταν για ακριβός αυτό το συνεργείο στο στενάκι.

skous
31/05/2007, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sehh
Αν διαβάσεις ξανά το αρχικό μήνυμα μου θα δεις που αναφέρω την περίπτωση με το LC4 (είναι KTM την τελευταία φορά που κοίταξα) και το συνεργείο που έκανε καγκουριά και βούτηξε και κάτι εξαρτήματα, ο φίλος μου αναφερόταν για ακριβός αυτό το συνεργείο στο στενάκι.

Μάλιστα.

Τι σχέση έχει το KTM???

Να το πήγαινε σε συνεργείο Ducati και να έκαναν την στραβή, οκ.
Αλλα το οτι πήγε ένας ένα μηχανάκι σε καποιο συνεργείο, τι σημαίνει;;
Ούτε ducati ήταν το μηχανακί, ούτε ducati φτιάχνει το συνεργείο εκείνο.

Δηλαδή αμα πας μια ένα seat σε ένα συνεργείο seat, και στο κάνουν σκατά, σημαίνει ότι και τα audi και τα συνεργεία audi είναι σκατά, επειδή ανήκουν στον ίδιο όμιλο;

sehh
31/05/2007, 15:50
Το αναφέρω γιατί αυτός που έχει την ducati έχει και την KTM και προτείνει στους αγοραστές του τα συνεργεία που θέλει. Αν το συνεργείο του για τα KTM είναι απατεώνας, αυτό μου λέει πολλά για το 'άλλο' συνεργείο του για ducati.

Xrider
01/06/2007, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
για να μην υπαρχει παρεξηγηση ξέρω ανθρωπο που έχει παθει το ίδιο με monster (αλλα προφανός δεν ξερουμε τον ιδιο γιατι ο φίλος μου ενω είχε εγκαυματα δεν τα είχε στο προσωπο) και μπουρίτο είναι το παρατσακλι του εκ του επιθετου του και όχι λογω της εμπειρίας του.

αυτά:wave2:

Μπορεις να μας πεις πως εγινε απο κομμενο σωληνακι παροχης βενζινης να αρπαξει φωτια?
Δεν ξερω αν εχετε δει πως ειναι τα σωληνακια βενζινης συνδεδεμενα στα Μονστερ...γιαυτο θα σας πω εγω και εσεις πειτε μου πως γινεται να αρπαξεις φωτια.
1.Σωληνακι 4εκ περιπου απο τεποζιτο στο φιλτρο βενζινης.
2,Σωληνακι απο φιλτρο 15εκ περιπου που ειναι και παροχης.
Αν κοψεις το 2 παλι βενζινη δεν βγαινει...πρεπει να το τραβηξεις εντελως...κοινως να βγαλεις αυτα τα δαχτυλιδακια που χρειαζεσαι ειδικο εργαλειο για να τα βαλεις,για να τα βγαλεις μονο με πενσα.
Αν για καποιο λογο βγει το σωληνακι -που δεν γινεται απο μονο του-απλα δεν παει ποια βενζινη στην μηχανη και σβηνει αφου καψει οτι εχει μεινει.
Για να παρει φωτια η βενζινη πανω στον κινητηρα μιλαμε οτι πρεπει να βγαλει σπιθα για να γινει η αναφλεξη...οσο ζεστος και αν ειναι ο κηνητηρας φωτια δεν πιανει.
Σε εμενα και σε αλλους με Μονστερ και οχι μονο εχει τυχει πολλες φορες σε βενζιναδικο να πεσει απο την μανικα βενζινη στον κινητηρα οταν ηταν ζεστος και φωτια δεν αρπαξε ποτε.
Φωτια σε μηχανη εχω ακουσει μονο μετα απο σκασημο του κινητηρα και απο τουμπα οταν σερνεται και βγαζει σπιθες σε συνδυασμο με την βενζινη που χυνεται.
Γιαυτον το λογω σχεδον ολες οι νεες σχετικα μηχανες βγαινουν με ΠΛΑΣΤΙΚΟ τεποζιτο.Στα SS οταν σηκωσεις το τεπιζιτο βλεπεις απο κατω το πραγματικο που ειναι ενα πλαστικο δοχειο που δεν σπαει και ειναι ελαστικο σε περιπτωση τουμπας.

dukeandthecity
01/06/2007, 12:44
να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες (για το τι προκάλεσε την έκρηξη) και δεν θέλω να επεκταθώ και για προφανείς λόγους. Σίγουρα δεν είχε να κάνει με κοντά σωληνάκια βενζίνης κλπ αλλά η μοτοσικλέτα "ανατινάχτηκε" εν κινήσει στα καλά καθούμενα και μάλιστα ο αναβάτης της προσγειώθηκε σε προπορευόμενο όχημα

sapila racing
01/06/2007, 12:53
Aν θέλετε θα ψάξω να βρω την περίπτωση που Monster S4 πήρε φωτιά, χωρίς τούμπα εννοείται, και μέχρι να φτάσει η Πυροσβεστική εκτός απο το μηχανακι κάηκε και το μισό βουνο.

Δυστυχως δεν μπόρεσαν να βρούν τι εφταιξε αφού δεν εμεινε σχεδόν τίποτα.

sapila racing
01/06/2007, 12:55
Ισως ειχε σχέση με αυτην την ανάκληση
http://www.recalls.gov.au/view_recall_detail.php?Recall_ID_Auto=11920

Ducati Monster 900 ie, S4, SS900 and SS750 Motorcycles

Date: 17/09/2001

Supplier Name: NF Importers Pty Limited

Product Make: Ducati

Product Model: 2001 model Monster 900 ie, S4, SS900 and SS750

Target Number: 136

Model Years From: 2001

Consequences: Fuel leak could cause fire.

Campaign Number: 554/01

VIN Range: [no data entered]

Serial Range: [no data entered]

Product Info: 2001 model. Campaign No. 554/01.

Defect Details: The fuel lines located between the fuel tank and the pressure regulator could degrade and endanger rider safety.

Consumer action: Contact your Ducati Dealer.

Market Coverage: National

Recall Coverage: National


--------------------------------------------------------------------------------


The following link will open in a new window and take you out of the Product Recalls Australia site.

The Department of Transport and Regional Services has overall policy responsibility for monitoring the conduct and outcomes of motor vehicle safety recalls in Australia.

dukeandthecity
01/06/2007, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ι
Date: 17/09/2001


το περιστατικό που περιγράφω έγινε πριν το 2000. :wave2: :wave2:

stradas
01/06/2007, 17:18
Μετα απο 2 monster (1 μεταχειρισμενο & 1 καινουργιο) και 1 multi μεταχειρισμενο εδω και δυο χρονια εχω να σου πω οτι εαν σου αρεσει να το παρεις με κλειστα ματια.

Το μηχανακι και στην πολη ειναι ωραιο (ευκολο αλλα οχι παπι) και ταξιδι δικαβαλος κανεις (οχι σαν μπεμβε βεβαια) και σε στενο στροφιλικι ειναι γ@μ@το και στην πιστα μπαινεις...

Τι αλλο να κανεις με ενα (1) μηχανακι?

Εχει λιγο πιο ακριβο σερβις απο τα japan αλλα καμια σχεση σε ευχαριστηση !!!

Για μηχανικο, ο Θωμας στην Ν.Ιωνια ειναι εγγυηση!