PDA

View Full Version : Προβληματα;



el_hymador
30/05/2007, 23:48
Λοιπον το cbfακι δεν μας τα λεει καλα....

1) Εδω και δυο ημερες κανει καποιον θορυβο κατα την κινηση τον οποιο θα το χαρακτηριζα σε οτι αφορα στην χροια του...σαν κελαϊδισματα πουλιων!! δεν κανω πλακα, κατι κοφτοι συριγμοι υψηλης συχνοτητας, χωρις συγκεκριμενη περιοδικοτητα επαναληψης. Υποθετω οτι αν ηταν απο ενα κινουμενο περιστρεφομενο μερος θα ειχαν μια επαναληψιμοτητα και οσο ανοιγα το γκαζι θα ακουγονταν συνεχως και πιο γρηγορα αλλα δεν...μετα ειπα για αναρτησεις/αναρτωμενα μερη , αλλα παλι το εριξα σε λακουβες , περασα απο σαμαρακια ...τιποτα...βρε λες να συντονιζει κατι; μπα....η συχνοτητα που ακουγονται δεν μπορει να προσδιοριστει ...εντελως τυχαια σειρα επαναληψης εχουν.

Εβαλα την μοτοσυκλετα στο διπλο σταντ, την εβαλα μπροστα ρελαντι...τιποτα...γκαζωσα ...τιποτα...εβαλα μια πρωτη....τιποτα....δευτερα ...τιποτα....γκαζι...τιποτα

μυστηριο ...αλλα ακουγονται! μου το επιβεβαιωσε και συναδελφος που φυγαμε μαζι απο την δουλεια και μου λεει ''κατι σκουζει ρε συ στο μηχανακι σου''

ενα αυτο

2) Παλι πριν απο δυο ημερες ανοιγω με τον κεντρικο διακοπτη και εχει κολησει η μεγαλη σκαλα στο φως...σβηνω και ξανανοιγω...επανερχεται...ενω ζεστενοταν ξανακολαει μονη της, δηλαδη ξαφνικα μπηκε η μεγαλη σκαλα στα φωτα!!! σβηνω και ξανανοιγω και απο τοτε ολα οκ( ; )

Σημερα το απογευμα φευγω απο την δουλεια ανοιγω απο το κεντρικο διακοπτη, παω να βαλω μπροστα ...τιποτα...κλεινω-ξανανοιγω...τιποτα .... με την τριτη πηρε μπροστα και απο τοτε ολοα οκ( ; )

μηχανακι ειναι αυτο η η Christine;



αν εχετε να καταθεσετε κατι παρακαλω...

αν παλι οχι μπορειτε να χλευασετε , αλλα εγω τρελος δεν ειμαι!

γεια :wave2:

VANDA
01/06/2007, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

μηχανακι ειναι αυτο η η Christine;




Η Christine. Στάνταρ.

dirtbird
01/06/2007, 18:50
Σχετικά με το (1)

Είσαι σίγουρος ότι δεν είναι από τις βίδες του αμορτισέρ ή του μοχλικού (έχει?):confused: :confused:

Τα έχεις γρασσάρει ποτέ?

gcrook
01/06/2007, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird


Είσαι σίγουρος ότι δεν είναι από τις βίδες του αμορτισέρ ή του μοχλικού (έχει?):confused: :confused:


Μοχλικο δεν εχει αν θυμαμαι καλα.
Το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο ηταν ρουλεμαν τροχων, αλλα ειπε οτι το φαινομενο ειναι περιοδικο οποτε.....

el_hymador
03/06/2007, 17:00
Ευρεθει η πηγη του προβληματος....δισκοπλακα!

Απο εκει προερχεται το ''σκουξιμο'' ...αυτο που με προβληματιζει ομως ειναι οτι δεν εχει περιοδικοτητα ....οποτε λαχει....γυρνουσα τον τροχο με το χερι, ακουγα ενα σημειο οπου σκουζει και το περιμενα να ξανασκουξει στην επομενη περιστροφη...@ρχιδι@...αν ηταν στραβη η δισκοπλακα δεν θα ακουγοταν στο ιδιο σημειο καθε φορα;.....προσφατα ειχα ρυθμισει αλυσιδα και σκεφτομουν μην ειχα κανει καμια μαλακια με την ευθυγραμμιση του τροχου...το τσεκαρω...μια χαρα ηταν...αλφαδι!!! λυνω προληπτικα φερνω τον τροχο λιγο μπροστα λιγο πισω και ξαναρυθμιζω με ακριβεια...σερνομουν στο πεζοδρομιο με το ματι κολημμενο στους ρεγουλατορους...σκατα! τα ιδια παλι....απο Δευτερα στον μαστορα....

α! μοχλικο δεν εχει το cbf αλλα ειχα τσεκαρει και τα σημεια εδρασης του αμορτισερ, του ψαλιδιου κτλ-κτλ...

kiriakost
03/06/2007, 18:08
Πανω από τα τακάκια υπάρχουν κάτι λεπτά πρόσθετα σιδεράκια ( ελάσματα σε σχήμα γέφυρας), τα οποία υποτίθεται οτι κρατούν τα τακάκια σταθερά .

Ειναι λεπτές εύθραυστες κατασκευές , και εγώ θέλω να βρω να τα αντικαταστήσω .

el_hymador
04/06/2007, 06:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Πανω από τα τακάκια υπάρχουν κάτι λεπτά πρόσθετα σιδεράκια ( ελάσματα σε σχήμα γέφυρας), τα οποία υποτίθεται οτι κρατούν τα τακάκια σταθερά .

Ειναι λεπτές εύθραυστες κατασκευές , και εγώ θέλω να βρω να τα αντικαταστήσω .

Ωραια.
Να το κανεις.

και εγω θα αλλαξω το τιμονι με ενα πιο χαμηλο μαλλον.

kiriakost
04/06/2007, 19:57
Καλού κακού ρίξε και μια ματιά στα ρουλεμάν ... έτσι για σιγουριά .

kostisthegreek
05/06/2007, 01:13
Κάνε ένα πολύ καλό πλύσιμο κι ένα καλό λάδωμα μετά και ξανατσεκάρισε.

reinmeister
05/06/2007, 13:11
βαλε λιγο γρασσο στην πισω πλευρα των τακακιων....ΣΤΗΝ ΠΙΣΩ Ε.....

dirtbird
05/06/2007, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
βαλε λιγο γρασσο στην πισω πλευρα των τακακιων....ΣΤΗΝ ΠΙΣΩ Ε.....

Και που'σαι, Ακάκιεεεεεεε

Το γράσσο να είναι χαλκού :) :)




.. και να το βάλεις εκεί που πατάνε τα έμβολα της δαγκάνας το τακάκι (εντάξει... κατά προσέγγιση)

dirtbird
05/06/2007, 13:19
Ακάκιεεεεεε....


και στον πείρο-βίδα που βαστάει τα τακάκια .......:o :o

kostisthegreek
06/06/2007, 00:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird


Το γράσσο να είναι χαλκού :) :)



Τι είναι το γράσσο χαλκού?

Και γιατί απ΄αυτό και όχι οτιδήποτε άλλο?

dirtbird
06/06/2007, 06:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Τι είναι το γράσσο χαλκού?

Και γιατί απ΄αυτό και όχι οτιδήποτε άλλο?

Πάρε μία ιδέα εδώ (http://www.motorex.com/index.cfm/fuseaction/show/path/1-418-445-888-909-1985)

kostisthegreek
06/06/2007, 23:44
Αν κατάλαβα σωστά είναι το αντικολλητικό γράσσο που χρησιμοποιούμε για υψηλές θερμοκρασίες και στο χρώμα χρυσαφίζει?
Περιέχει χαλκό γι αυτό λέγεται γράσσο χαλκού?

Καλά...μπορεί να σας ζάλισα με τις ερωτήσεις μου γι αυτό πάρτε μερικές

:beer: :beer: :beer:

και μετά μου απαντάτε

el_hymador
07/06/2007, 00:01
false alarm

Το προβλημα οπως εμφανιστηκε ξαφνικα, ετσι και εξαφανιστηκε...

Η μονη εξηγηση που μπορω να δωσω ειναι οτι επειδη κυκλοφορουσα με το μηχανακι στις προ εβδαμαδος βροχες, ειχε μαζεψει στα τακακια βρωμια και αυτη ηταν η αιτια του προβληματος...

ευχαριστω οσους μπηκαν στον κοπο να απαντησουν:wave2: