PDA

View Full Version : Διακοπή τροφοδοσίας μετά από λακούβα.



BUSA MAKIS
31/05/2007, 13:07
Έχω για δεύτερο μοτο ένα SUZUKI TU 250 X. Όταν πάω δικάβαλος και περάσω πάνω από μια ανωμαλία του δρόμου το μηχανάκι στιγμιαία μένει από τροφοδοσία ή από ρεύμα.
Τι μπορεί να φταίει;;;;;;;;;;;


90818

sniper
31/05/2007, 13:16
Δεν ρίχνεις μια ματιά στο μπουζί σου;

Μήπως έχει ξεκουμπώσει η πίπα;

sapila racing
31/05/2007, 13:21
Kατα 95% ειναι χαλαρός πόλος μπαταρίας.
Κανε δοκιμη και πες τι εγινε. :wave2:

BUSA MAKIS
31/05/2007, 13:31
Θα το ψάξω παιδιά και σ΄αυτή την κατεύθυνση αλλά μου το παρουσιάζει μόνο όταν είμαι δικάβαλος. :confused:

makis206
31/05/2007, 14:00
Εγώ δεν κατάλαβα ακριβώς τι διακοπή υπάρχει όταν πέσει σε λακούβα, κάνει νερά η λειτουργία του μοτέρ ή των ηλεκτρικών του μηχανακιού ;

Γιατί αν κατάλαβα σωστά οτι δηλαδή διακόπτεται η λειτουργία του μοτέρ, παίζει να έχει ξεκουμπώσει η μπουζόπιπα αλλά ο πόλος της μπαταρίας ;

:beer:

BUSA MAKIS
31/05/2007, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Εγώ δεν κατάλαβα ακριβώς τι διακοπή υπάρχει όταν πέσει σε λακούβα, κάνει νερά η λειτουργία του μοτέρ ή των ηλεκτρικών του μηχανακιού ;

Γιατί αν κατάλαβα σωστά οτι δηλαδή διακόπτεται η λειτουργία του μοτέρ, παίζει να έχει ξεκουμπώσει η μπουζόπιπα αλλά ο πόλος της μπαταρίας ;

:beer:

Αν ήταν έτσι δεν θα έπρεπε να μου το κάνει συνέχεια;;;
Δηλαδή όταν είμαι μόνος πάνω στο μηχανάκι και περάσω από λακούβα δεν συμβαίνει τίποτα.
Στο ζόρισμα με δεύτερο άτομο είναι το πρόβλημα. Πέρνάω από την λακούβα και για μια στιγμή, ένα τσακ, μένει και μετά όλα καλά. Αν περάσω την λακούβα με πατημένο τον συμπλέκτη το μοτέρ δουλεύει μια χαρά. :confused:

makis206
31/05/2007, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από BUSA MAKIS
Αν περάσω την λακούβα με πατημένο τον συμπλέκτη το μοτέρ δουλεύει μια χαρά. :confused:

Για να στο παρουσιάζει στο δικάβαλο και με ταχύτητα στο σασμάν σημαίνει ότι την "ακούει" στο βαρβάτο χτύπημα, αν έχεις πατημένο συμπλέκτη αφήνοντας τη ρόδα να γυρίζει ελεύθερη λογικά δεν του πέφτει τόσο βαρύ το χτύπημα..

Ειλικρινά κι εγώ δεν μπορώ να φανταστώ τίποτα περισσότερο από κάποιο πρόβλημα στον σπινθήρα του μπουζί..

dirtbird
31/05/2007, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Kατα 95% ειναι χαλαρός πόλος μπαταρίας.
Κανε δοκιμη και πες τι εγινε. :wave2:

+ many (το πρώτο που πρέπει να κοιτάξεις)

BUSA MAKIS
31/05/2007, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Για να στο παρουσιάζει στο δικάβαλο και με ταχύτητα στο σασμάν σημαίνει ότι την "ακούει" στο βαρβάτο χτύπημα, αν έχεις πατημένο συμπλέκτη αφήνοντας τη ρόδα να γυρίζει ελεύθερη λογικά δεν του πέφτει τόσο βαρύ το χτύπημα..

Ειλικρινά κι εγώ δεν μπορώ να φανταστώ τίποτα περισσότερο από κάποιο πρόβλημα στον σπινθήρα του μπουζί..

Θα πάρω ένα μπουζί νέο και θα δω τι θα γίνει.

Ευχαριστώ.

BUSA MAKIS
31/05/2007, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
+ many (το πρώτο που πρέπει να κοιτάξεις)

Χαχαχα. Το απόγευμα θα το διαλύσω το μηχανάκι γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα.

:lol: :lol: :lol: :lol:

makis206
31/05/2007, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
+ many (το πρώτο που πρέπει να κοιτάξεις)

Σωτήρη βόηθα λίγο γιατί τό'σπασα το κεφάλι μου και άκρη δεν.. παρόλο που είναι απλό δεν τό'χω σήμερα.:lol:

Έχει να κάνει η μπαταρία με τη διακοπή του μοτέρ ;

:beer:

edit: Ρεύμα στον ανορθωτή ;:look:

sapila racing
31/05/2007, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Σωτήρη βόηθα λίγο γιατί τό'σπασα το κεφάλι μου και άκρη δεν.. παρόλο που είναι απλό δεν τό'χω σήμερα.:lol:

Έχει να κάνει η μπαταρία με τη διακοπή του μοτέρ ;

:beer:

Eξαρτάται απο το μηχανάκι. Αλλα πάνε χωρίς μπαταρια κι άλλα όχι.
Κι αλλα δεν πανε ετσι κι αλλιώς :lol:

Δεν ξέρω για το Volty συγκεκριμένα, απλά υποθέσεις κάνουμε εδω.
Μετα τρέχει ο ανθρωπος, διαλύει το μηχανάκι του, και αν εχουμε δίκιο μας λέει κι ευχαριστώ.

Αν πάλι εχουμε άδικο, δεν τρεχει και τίποτα, δικό μας μηχανακι ειναι? :rotflmao:

maintenance
31/05/2007, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από BUSA MAKIS
Αν ήταν έτσι δεν θα έπρεπε να μου το κάνει συνέχεια;;;
Δηλαδή όταν είμαι μόνος πάνω στο μηχανάκι και περάσω από λακούβα δεν συμβαίνει τίποτα.
Στο ζόρισμα με δεύτερο άτομο είναι το πρόβλημα. Πέρνάω από την λακούβα και για μια στιγμή, ένα τσακ, μένει και μετά όλα καλά. Αν περάσω την λακούβα με πατημένο τον συμπλέκτη το μοτέρ δουλεύει μια χαρά. :confused:


αν δεν έλεγες για τον συμπλέκτη, θα λέγαμε, για κάποιο καλωδιάκι που περνά κάτω απο την σέλα, (δικάβαλο που είπες), και λόγω βάρους σύν την λακούβα, να κάνει ένα βραχυκυκλωματάκι.


Αλλά αυτό με τον συμπλέκτη, μπερδέυει την σκέψη.:confused: :confused: :confused:

dirtbird
31/05/2007, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Σωτήρη βόηθα λίγο γιατί τό'σπασα το κεφάλι μου και άκρη δεν.. παρόλο που είναι απλό δεν τό'χω σήμερα.:lol:

Έχει να κάνει η μπαταρία με τη διακοπή του μοτέρ ;

:beer:

edit: Ρεύμα στον ανορθωτή ;:look:

Σβήνει το μοτέρ γιατί μένει από ρεύμα


+ για μία ακόμα φορά αυτά πουγράφει ο pissa man

GhostTakis
05/06/2007, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από BUSA MAKIS
Έχω για δεύτερο μοτο ένα SUZUKI TU 250 X. Όταν πάω δικάβαλος και περάσω πάνω από μια ανωμαλία του δρόμου το μηχανάκι στιγμιαία μένει από τροφοδοσία ή από ρεύμα.
Τι μπορεί να φταίει;;;;;;;;;;;


Εμενα μου εκανε περιπου το ιδιο ( στιγμιες διακοπες ρευματος σε λακουβες στην πορεια ) αλλα και μερικες φορες επερνε τσακμακι το μοτερ μπροστα ενο αλλες ιδικα οταν εσβηνα για λιγα λεπτα τον μηχανη δεν ελεγε να ξαναπαρει με τιποτα , και μη μου πει κανεις για μπουζι καρμπυρατερ , τροφοδοσια κλπ τα ειχα αλαξει καθαρισει ολα και οχι μονο μια φορα !( η μιζα γηρνουσε κανονικα αλλα δεν ελεγε να παρει με τιποτα ,ειχα καταντισει να κυλοφορω με 2 καβαντζα Βαταριες) , γηρισα ολα τα συνεργεια και ηλεκτρολογια της Αθηνας και μου ελεγαν οτι πρεπει να αλαξω ( πηνια - ηλεκτρονικη - πολαπλασιαστη - πιπα - μπουζι κλπ !) τελικα ψαχνοντας αφου διελυσα ολη την μοτο το Βρικα μονος μου , ο ηλεκτρικος κεντρικος διακοπτης ειχε προβλημα στις επαφες του , αν και ηταν Φιξ και εμπειρος ηλεκτρολογος μου προτινε να μην τον ανοιξω γιατι πιθανον θα διαληθει και δεν θα μπορεσω να τον ξαναμονταρω , εγο το επειχηρισα με Αριστα αποτελεσματα , καθαρισα με ψηλο γιαλοχαρτακι και καθαριστικο ηλεκτρικων επαφων , τις επαφες του και τσαφ ! ως δια μαγειας ολα τα προβληματα λη8ικαν !!! απο τοτε η μηχανη παει μια χαρα και εγω γλιτοσα καμια 300 Ευροπουλα ....

BUSA MAKIS
06/06/2007, 07:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostTakis
Εμενα μου εκανε περιπου το ιδιο ( στιγμιες διακοπες ρευματος σε λακουβες στην πορεια ) αλλα και μερικες φορες επερνε τσακμακι το μοτερ μπροστα ενο αλλες ιδικα οταν εσβηνα για λιγα λεπτα τον μηχανη δεν ελεγε να ξαναπαρει με τιποτα , και μη μου πει κανεις για μπουζι καρμπυρατερ , τροφοδοσια κλπ τα ειχα αλαξει καθαρισει ολα και οχι μονο μια φορα !( η μιζα γηρνουσε κανονικα αλλα δεν ελεγε να παρει με τιποτα ,ειχα καταντισει να κυλοφορω με 2 καβαντζα Βαταριες) , γηρισα ολα τα συνεργεια και ηλεκτρολογια της Αθηνας και μου ελεγαν οτι πρεπει να αλαξω ( πηνια - ηλεκτρονικη - πολαπλασιαστη - πιπα - μπουζι κλπ !) τελικα ψαχνοντας αφου διελυσα ολη την μοτο το Βρικα μονος μου , ο ηλεκτρικος κεντρικος διακοπτης ειχε προβλημα στις επαφες του , αν και ηταν Φιξ και εμπειρος ηλεκτρολογος μου προτινε να μην τον ανοιξω γιατι πιθανον θα διαληθει και δεν θα μπορεσω να τον ξαναμονταρω , εγο το επειχηρισα με Αριστα αποτελεσματα , καθαρισα με ψηλο γιαλοχαρτακι και καθαριστικο ηλεκτρικων επαφων , τις επαφες του και τσαφ ! ως δια μαγειας ολα τα προβληματα λη8ικαν !!! απο τοτε η μηχανη παει μια χαρα και εγω γλιτοσα καμια 300 Ευροπουλα ....

Που είναι αυτός ο διακόπτης¨;;;;;
Και γιατί δεν μου το κάνει όταν είμαι μόνος μου πάνω στην μηχανή;;

fotografos
07/06/2007, 06:12
Κάτι πολύ απλό και πιθανό, σε πολλά καινούρια μοντέλα το στέπ ή σταντ έχει ενα διακόπτη που τον πατάει όταν σηκώνετε ή το ανάποδο με αποτέλεσμα μόλισ βάλεις ταχύτητα να ξεκινήσεις και το στέπ είναι κάτω ο κινητήρας να σβήνει, έλενξε μήπως είναι χαλαρό το στέπ σε εκείνο το σημείο η γενικά γύρω απο το στέπ στο σημείο που πατάει το κουμπάκι, μετά έλενξε και τις καλωδιώσεις σου μήπως τραβιέτε κάτι απο το κλήσημο της ανάρτησεις αν και λίγο απίθανο γιατί μετά δεν θα ξαναέπερνε μπροστά, τώρα τα μπουζί που λέτε που κολάνε στο οτι σβήνει στις λακούβες πραγματικά δεν έχω ιδέα!:eek:

BUSA MAKIS
07/06/2007, 08:01
Αποψή μου είναι πως πρέπει να είναι από το καρμπυρατερ το πρόβλημα.

BUSA MAKIS
08/06/2007, 18:51
Λοιπόν παιδιά το πρόβλημα όπως σας είχα πει το κάνει όταν πάω δικάβαλος και σήμερα με τον μάστορα βρήκαμε την αιτία αφού έβγαλε την πίσω σέλα.

Κάτω από την σέλα του συνεπιβάτη είναι η ηλεκτρονική, η οποία πιέζεται από το βάρος του συνεπιβάτη όταν πέφτει ειδικά σε λακκούβα μια παραπάνω και γι' αυτό κάνει η μηχανή στιγμιαία διακοπές.

THEOD
08/06/2007, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από BUSA MAKIS
Λοιπόν παιδιά το πρόβλημα όπως σας είχα πει το κάνει όταν πάω δικάβαλος και σήμερα με τον μάστορα βρήκαμε την αιτία αφού έβγαλε την πίσω σέλα.

Κάτω από την σέλα του συνεπιβάτη είναι η ηλεκτρονική, η οποία πιέζεται από το βάρος του συνεπιβάτη όταν πέφτει ειδικά σε λακκούβα μια παραπάνω και γι' αυτό κάνει η μηχανή στιγμιαία διακοπές.

Άλλος ένας σοβαρός λόγος για να κάθονται στην θέση του συνεπιβάτη ΜΟΝΟ top-models με βάρος κάτω από 55 κιλά....:smokin: :smokin: :smokin: :rotflmao:

zephyr1
08/06/2007, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Άλλος ένας σοβαρός λόγος για να κάθονται στην θέση του συνεπιβάτη ΜΟΝΟ top-models με βάρος κάτω από 55 κιλά....:smokin: :smokin: :smokin: :rotflmao:

Επισης υπαρχει ακομα ενας, να μην καθεται καμια/νενας.:smokin: :D :smokin: :lol: