PDA

View Full Version : Εθνικο θεμα?Παγκοσμιο ισως?



GIXXERAKIAS
31/05/2007, 20:29
Εθνικο θεμα?Παγκοσμιο ισως?

--------------------------------------------------------------------------------

Το βιντεακι αυτο σιγουρα θα μας κανει να σκεφτουμε ποιο ειναι τελικα το Εθνικο θεμα που ολοι οι Πρωθυπουργοι και βουλευτες θεωρουν οτι ποιο σημαντικο ειναι να κανουμε μισοτελειωμενα εργα και να βγαλουμε με επτυχια τους ολυμπιακους αγωνες και για τα ματια του κοσμου να φανουμε και να εισπραξουν τα "λαμογια" εις βαρος ολων μας τα χρηματα απο την ευρωπαικη ενωση για ενα καλυτερο αυριο για εμας και τα παιδια μας!

Που ειναι ομως το καλυτερο αυριο?Τα απιστευτα για την τσεπη του Ελληνα προστιμα και η μη τηρηση του οδικου δικτυου σε αποδεκτα για την Ευρωπη επιπεδα με ασφαλτοταπητα που δεν λυωνει σαν το παγωτο στην ζεστη και δεν γυαλιζει οπως η καραφλα του Παππου μου?Τις μπαριερες λαιμητομους για εμας τους μοτοσυκλετιστες?Δεν αναφερω καν την αρνηση του Ελληνα να μαθει επιτελους να οδηγαει σωστα αλλα και να οδηγαει χωρις την εππηρεια αλκοολ ενω γνωριζει οτι ειναι επικυνδυνος για τον εαυτο του αλλα και για τους αλλους που θα βρεθουν στον δρομο του χωρις να φταινε!

Δειτε το βιντεακι και απλα σκεφτειτε οτι σε ολους μας μπορει να συμβει,ακομα και σε αυτους που δεν φταινε τιποτα!Καλ χιλιομετρα με προσοχη και σεβασμο στον συμπολιτη σου!

http://www.youtube.com/watch?v=_a2H2Q8r_b0

Υσ. το παρον εχει γραφτει απο εμενα στο www.corollaclub.com και απλα ηθελα να το ποσταρω και εδω.:wave2:

SPORAKIAS
31/05/2007, 20:38
στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα....:(

βεβαια που και που χρειζονται τετοια θεματα μηπως και καποια στιγμη ξυπνησουν καποιοι .....

GIXXERAKIAS
31/05/2007, 20:40
Γι αυτο το εβαλα και εδω αλλα και εκει που γραφτηκε ειχε εναν σκοπο!Να το δουν οσο περισσοτερα ατομα μπορουν για να βαλουμε μυαλο επιτελους!Η προσπαθεια μετραει!:wave2:

vassilis88
31/05/2007, 20:48
ποσταρε το κ αλλου τζιξερ..

vangelis 64
31/05/2007, 20:54
Μάλιστα,Αυτά λοιπόν γράφει ο Ιαβέρης-παλιός πρωταθλητής σε ράλι για όσους ίσως δεν ξέρουν-την ώρα που ένας άλλος πρωταθλητής,πιο σύγχρονος...δίτροχος....:rolleyes:
έβγαζε dvd για να μάς δείξει πώς μπορούμε κι εμείς να γίνουμε διάσημοι,μπαίνοντας στα βιβλία συμβάντων τών νοσοκομείων ή,ακόμα καλύτερα,στίς αγγελίες κηδειών.

Εύγε!!:sad: :sad:

kalesin
31/05/2007, 21:29
κ επειδη εδω μεσα μας αρεσουν τα νουμερα [τελικες, ιπποδυναμεις, χρονοι], να τονισω ενα που ισως μας ξεφυγε....


75.000 νεκροι......


απο ΜΑΛΑΚΙΑ... δικια τους... καποιου αλλου... εχει σημασια;




:mad: :mad:

vangelis 64
31/05/2007, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
κ επειδη εδω μεσα μας αρεσουν τα νουμερα [τελικες, ιπποδυναμεις, χρονοι], να τονισω ενα που ισως μας ξεφυγε....


75.000 νεκροι......


απο ΜΑΛΑΚΙΑ... δικια τους... καποιου αλλου... εχει σημασια;




:mad: :mad: Γι' αυτό και δεν πρόκειται να γίνει ποτέ πόλεμος στην Ελλάδα.

Τα καταφέρνουμε και μόνοι μας.

:sad:

fantacid
31/05/2007, 21:55
ναι ρε γαμοτο, ποτε θα γινει μαθημα στα σχολεια η οδικη συμπεριφορα????

kalesin
31/05/2007, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ναι ρε γαμοτο, ποτε θα γινει μαθημα στα σχολεια η οδικη συμπεριφορα????



σιγουρα πρεπει να μπει στα σχολεια.... βαρεθηκαν να μεταφερουν τοσες γνωσεις οι γονεις....


:sick:

fantacid
31/05/2007, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
σιγουρα πρεπει να μπει στα σχολεια.... βαρεθηκαν να μεταφερουν τοσες γνωσεις οι γονεις....


:sick:


τωρα σωθηκες........

ποιος σου ειπε οτι ξερουν οι μεγαλοι κ το προβληαμ το εχουν οι μικροι??!?

ολοι ειμαστε ενα ματσο ΣΚΑΤΕΝΙΟΙ οδηγοι!

kalesin
31/05/2007, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
τωρα σωθηκες........

ποιος σου ειπε οτι ξερουν οι μεγαλοι κ το προβληαμ το εχουν οι μικροι??!?

ολοι ειμαστε ενα ματσο ΣΚΑΤΕΝΙΟΙ οδηγοι!


πες το ψεματα... ποιοι γονεις;
αυτοι που μαθαινουν στα παιδια τους να μην σεβονται τον διπλανο τους;
αυτοι που μαθαινουν στα παιδια τους να μην σεβονται τον εαυτο τους;
αυτοι που μαθαινουν στα παιδια τους οταν βλεπουν μπατσο στο δρομο να τραβανε τη ζωνη μπροστα τους για να φαινεται οτι τη φορανε;
αυτοι που μαθαινουν στα παιδια τους οτι αυτοι που περιμενου στις ουρες ειναι αργοσχολοι μαλακες;
αυτοι που μαθαινουν στα παιδια τους την 11η εντολη; "Ου Πιαστεις"
αυτοι που μαθαινουν στα παιδια τους οτι ολοι οι αλλοι ειναι καποιοι μαλακες που δεν ξερουν τι τους γινεται;
αυτοι που μαθαινουν στα παιδια τους να σκυβουν το κεφαλι στο "δικιο" του πλουσιοτερου
αυτοι που μαθαινουν στα παιδια τους να μην κανουν φασαρια οσο παρακολουθουν το καθε fame story


μου ερχονται τοσα πολλα στο μυαλο, που θα εφτιαχνα ενα τεραστιο καταλογο για να καταληξω σε κατι που σιχαινομαι
αυτοι που μαθαινουν στα παιδια τους να κανουν καταλογους με τα λαθη των αλλων αλλα να συγχωρουν μονο τα δικα τους.





Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ολοι ειμαστε ενα ματσο ΣΚΑΤΕΝΙΟΙ οδηγοι!

ειμαστε ολι ενα ματσο ΣΚΑΤΕΝΙΟΙ. τελος

Fireball400
31/05/2007, 23:45
Αυτοί οι γονείς που ανεβάζουν τρικάβαλο τα πιτσιρίκια...

aman17-2
01/06/2007, 00:13
εγώ το έστειλα σε όλους όσους έχω μέσα στο e-mail

εδώ έρχονται χιλιάδες σπαμ με μαμακίες

ας ξεκινήσουμε όλοι ΕΝΑ ΜΕ ΝΟΗΜΑ .. ΕΣΤΩ ΚΑΙ 1 ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΜΥΑΛΟ ΤΟΤΕ ΚΑΤΙ ΕΓΙΝΕ

makis206
01/06/2007, 08:12
Η αλήθεια γι'αυτά τα γεγονότα πονάει.. και πονάει πολύ.

Έστω και λίγη "τσίπα" νά'χει κανείς πάνω του σκύβει το κεφάλι πάνω σ'αυτά τα τραγικά αποτελέσματα που έφερε στη ζωή του ο Έλληνας..

Ένα μικρό φως ελπίδας ξεπροβάλει για μένα από αύριο που μπαίνουν σε εφαρμογή τα νέα πρόστιμα.. ας είναι μια αρχή. Κι ας ξυπνήσουν επιτέλους οι μαλάκες που κυβερνούν το μαντρί να βάλουν κι αυτοί ένα χεράκι να χαμογελάσουμε όλοι την επόμενη φορά που θα βγουν νέες στατιστικές και νούμερα στην επιφάνεια.. μια γαμημένη σωστή προτεραιότητα χρειάζεται να βάλουν μόνο..

Αλλά η προσπάθεια πρέπει να ξεκινάει από εμάς κι απ'τον καθένα μας ξεχωριστά για τον εαυτό μας και για τους γύρω μας.

Προστατευτείτε, συνετιστείτε, προστατέψτε και δίνετε πάντα το παρόν.

Ας πάψουμε επιτέλους νά'μαστε αναλώσιμοι..

:sad:

sergiosm
01/06/2007, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ναι ρε γαμοτο, ποτε θα γινει μαθημα στα σχολεια η οδικη συμπεριφορα????

Να γίνει, φυσικά και να γίνει.
Ποιός όμως και με τί γνώσεις θα το κάνει αυτό το μάθημα ;;
Ένας οποιοσδήποτε καθηγητής που είναι αμφίβολο αν ο ίδιος ξέρει απο οδική συμπεριφορά ;;

Γιατί αν είναι να γίνει όπως οι εξετάσεις για το δίπλωμα, που οι εξεταστές είναι υπάλληλοι του υπουργείου μεταφορών και μάλιστα παίρνουν και επίδομα, καλύτερα να το αφήσουμε.
Το θέμα είναι ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ οδική συμπεριφορά στα σχολεία και όχι να μαθαίνουν αυτό που ο κάθε καθηγητής νομίζει (καλοπροαίρετα δεν λέω το αντίθετο) ως σωστή οδική συμπεριφορά.

Θα μου πείτε ότι είμαι αντιδραστικός.
όχι. Απλά θεωρώ ότι για να γίνει σωστά θα πρέπει να γίνει από έναν ειδικό για το σκοπό αυτό φορέα με σοβαρούς ανθρώπους και φυσικά με εγκεκριμένα και σίγουρα τα σχετικά κονδύλια.
Το να φτιάξεις ακόμα ένα μάθημα χωρίς την κατάλληλη υποδομή είναι απλά η εύκολη (αλλά όχι επιτυχής) λύση.

Xrider
01/06/2007, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Γι αυτο το εβαλα και εδω αλλα και εκει που γραφτηκε ειχε εναν σκοπο!Να το δουν οσο περισσοτερα ατομα μπορουν για να βαλουμε μυαλο επιτελους!Η προσπαθεια μετραει!:wave2:

Και ο ψηφος!;)

alfa156
01/06/2007, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Η αλήθεια γι'αυτά τα γεγονότα πονάει.. και πονάει πολύ.

Έστω και λίγη "τσίπα" νά'χει κανείς πάνω του σκύβει το κεφάλι πάνω σ'αυτά τα τραγικά αποτελέσματα που έφερε στη ζωή του ο Έλληνας..

Ένα μικρό φως ελπίδας ξεπροβάλει για μένα από αύριο που μπαίνουν σε εφαρμογή τα νέα πρόστιμα.. ας είναι μια αρχή. Κι ας ξυπνήσουν επιτέλους οι μαλάκες που κυβερνούν το μαντρί να βάλουν κι αυτοί ένα χεράκι να χαμογελάσουμε όλοι την επόμενη φορά που θα βγουν νέες στατιστικές και νούμερα στην επιφάνεια.. μια γαμημένη σωστή προτεραιότητα χρειάζεται να βάλουν μόνο..

Αλλά η προσπάθεια πρέπει να ξεκινάει από εμάς κι απ'τον καθένα μας ξεχωριστά για τον εαυτό μας και για τους γύρω μας.

Προστατευτείτε, συνετιστείτε, προστατέψτε και δίνετε πάντα το παρόν.

Ας πάψουμε επιτέλους νά'μαστε αναλώσιμοι..

:sad:
kala nai...αλλος ενας που νομιζει οτι με τον νεο κοκ..θα μειωθουν τα τροχαια...μας πεισατε παλι!!

H.A.Balafoutre
01/06/2007, 11:47
Ας αναρωτηθούμε πρώτα ποιοί από τους αρμόδιους δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Και μετά να πιάσουμε τους υπόλοιπους.

kalesin
01/06/2007, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Ας αναρωτηθούμε πρώτα ποιοί από τους αρμόδιους δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Και μετά να πιάσουμε τους υπόλοιπους.


ειχα την εντυπωση πως αρμοδιος για τη ζωη μου ειμαι εγω κ μονο εγω κ κανενας αλλος "αρμοδιος"

οποτε θα προτιμουσα να αναρωτηθω σε ποιο σημειο δεν κανω ΕΓΩ σωστα αυτο που πρεπει να κανω, κ μετα να αναζητησω ευθυνες απο τους αλλους

makis206
01/06/2007, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
kala nai...αλλος ενας που νομιζει οτι με τον νεο κοκ..θα μειωθουν τα τροχαια...μας πεισατε παλι!!

Δεν είπε "νομίζει", είπε "ελπίζει".

Και διαφέρει το ένα απ'το άλλο.:winka:

:beer:

alfa156
01/06/2007, 12:13
και να συνεχισω,οτι και τα υπαρχον προστιμα μια χαρα ηταν,αρκει αν εφαρμοζοταν παντου και παντα..και οχι επιλεκτικα οπως τους βολευει...
καποτε ειχαν πει αλκοτεστ μερα μεσημερι σε καθημερινη βαση ολο το χρονο..
το ειδατε εσεις ποτε αυτο πουθενα και δεν το θυμαμαι?
προτειμανε βεβαια αλλες παραβασεις πιο ευκολες οπως πχ ταχυτητα..
αν κατσεις σε ενα σημειο μια ωρα θα γραψεις πχ 10 σοβαρες παραβασεις για αλκοολ ενω στο ιδιο σημειο για ταχυτητα θα γραψεις 2 μπλοκακια ανετα...
τι συμφερει περισστερο??
αυτοι οι 10 ειναι σαφως επικυνδητοτεροι απο αυτους που επερεβησαν το οριο κατα 20-30 κμ...
σε δρομο με τρεις λωριδες..
οποτε τι να λεμε τωρα..
αφου τα προστιμα μπαινουν και στον προυπολογισμο του κρατους..καταλαβαινεται τι γινεται τωρα ετσι?

H.A.Balafoutre
01/06/2007, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
ειχα την εντυπωση πως αρμοδιος για τη ζωη μου ειμαι εγω κ μονο εγω κ κανενας αλλος "αρμοδιος"

οποτε θα προτιμουσα να αναρωτηθω σε ποιο σημειο δεν κανω ΕΓΩ σωστα αυτο που πρεπει να κανω, κ μετα να αναζητησω ευθυνες απο τους αλλους

Εν μέρη τη δέχομαι κι αυτή την απάντηση. Αν και δεν μιλούσα γι'αυτό.

fantacid
01/06/2007, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Να γίνει, φυσικά και να γίνει.
Ποιός όμως και με τί γνώσεις θα το κάνει αυτό το μάθημα ;;
Ένας οποιοσδήποτε καθηγητής που είναι αμφίβολο αν ο ίδιος ξέρει απο οδική συμπεριφορά ;;

Γιατί αν είναι να γίνει όπως οι εξετάσεις για το δίπλωμα, που οι εξεταστές είναι υπάλληλοι του υπουργείου μεταφορών και μάλιστα παίρνουν και επίδομα, καλύτερα να το αφήσουμε.
Το θέμα είναι ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ οδική συμπεριφορά στα σχολεία και όχι να μαθαίνουν αυτό που ο κάθε καθηγητής νομίζει (καλοπροαίρετα δεν λέω το αντίθετο) ως σωστή οδική συμπεριφορά.

Θα μου πείτε ότι είμαι αντιδραστικός.
όχι. Απλά θεωρώ ότι για να γίνει σωστά θα πρέπει να γίνει από έναν ειδικό για το σκοπό αυτό φορέα με σοβαρούς ανθρώπους και φυσικά με εγκεκριμένα και σίγουρα τα σχετικά κονδύλια.
Το να φτιάξεις ακόμα ένα μάθημα χωρίς την κατάλληλη υποδομή είναι απλά η εύκολη (αλλά όχι επιτυχής) λύση.


καλα τα λες κ συνεχιζω τον ειρμο σου......

αυτοι που δεινουν τα διπλωματα ειμαι αρμοδιοι (δεν εννοω την αδεια κ τα χαρτια)??
πηρες διπλωμα με τη σφραγιδα του υπουργειου κ ξερεις να οδηγας???
οδηγαω πανω απο 10 χρονια μηχανακια κ οσα εμαθα το τελευταιο χρονο απο το μοτο.γρ (διαβαζοντας κ συζητοντας με καποια ατομα) με εχουν αφησει τελιως ΜΑΛΑΚΑ!!!
Δεν ηξερα να οδηγαω κ ειμαι κατοχος ΤΡΙΩΝ διπλωματων (με τη σφραγιδα του υπουργειου!!)

τι λεμε τωρα?

εκανες ενα οχταρη κ μια λωριδα σε μισο λεπτο κ εμαθες να οδηγεις????

κανονικα οι δασκαλοι οδηγησεις πρεπει να σου κανουν ενα μινι CCS με τις βασικες αρχες οδηγησης μοτοσυκλετς κ οχι τις πιπες που κανουν κ σε βαζουν να πληρωνεις ενα καρο λεφτα ΜΟΝΟ για να παρεις το μπουρδελοχαρτο....την επισημη αδεια φονευσης στο δρομο!!