PDA

View Full Version : Μου αρέσει που θέλουμε και πίστα F1



Cpt. Haddock
01/06/2007, 09:11
http://www.in.gr/sports/article.asp?lngEntityID=806320&lngDtrID=246

Ο Ουέμπερ διέσχισε με το μονοθέσιό του τη γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου

Οι Έλληνες φίλοι του μηχανοκίνητου αθλητισμού είχαν την ευκαιρία να δουν - και κυρίως να ακούσουν - από κοντά ένα μονοθέσιο τη F1, καθώς ο Μαρκ Ουέμπερ βρέθηκε στην γέφυρα του Ρίου - Αντιρρίου και την διέσχισε με την RB3 το μεσημέρι της Πέμπτης.

Περίπου 1.000 άνθρωποι παρακολούθησαν από κοντά τον Αυστραλό πιλότο να περνά τρεις φορές την γέφυρα, η οποία από φέρει πλέον το όνομα του εμπνευστή της, Χαρίλαου Τρικούπη.

Ο Ουέμπερ ήταν μάλλον απογοητευμένος από το γεγονός ότι δεν του επιτράπηκε να ξεπεράσει τα 80 χλμ. πάνω στην γέφυρα, καθώς δεν είχε την σχετική άδεια να υπερβεί το όριο ταχύτητας. Μάλιστα, δεν παρέλειψε να κάνει συγκρίσεις με ένα ανάλογο event στη γέφυρα του Σίδνεϊ το 2005, την οποία είχε την ευκαιρία να περάσει flat-out, οδηγώντας τότε μια BMW-Williams.

Το γεγονός αυτό δυσαρέστησε και τον κόσμο που έδωσε δυναμικό παρών, αν και ο Ουέμπερ τούς αποζημίωσε με μερικά εντυπωσιακά donuts (περιστροφές γύρω από τον άξονα του μονοθεσίου) μετά την ολοκλήρωση της τρίτης του βόλτα. Ο Αυστραλός υπέγραψε εκατοντάδες αυτόγραφα και αργότερα μίλησε στους εκπροσώπους του Τύπου, οι οποίοι τον ρώτησαν αν γνωρίζει κάτι για κατασκευή πίστας προδιαγραφών F1 στην Ελλάδα και ιδιαίτερα στην περιοχή της Πάτρας.

Ο ίδιος δήλωσε άγνοια για το θέμα, αλλά τόνισε πως ...«μπορεί να γίνει πίστα εδώ, εφόσον το θέλετε εσείς. Αρκετές χώρες ενδιαφέρονται να φτιάξουν πίστα, όμως εμάς τους οδηγούς δεν μας ενδιαφέρει τόσο η τοποθεσία όσο το ίδιο το σιρκουί».

Αξίζει να σημειωθεί ότι το event ήταν στον αέρα μέχρι και λίγες ώρες πριν την διεξαγωγή του, αφού οι υπεύθυνοι της γέφυρας έδιναν προτεραιότητα στην τήρηση των οδικών κανόνων, όπως υποχρεούνται από την σύμβαση που έχουν υπογράψει με το ΥΠΕΧΩΔΕ.

Οι διαπραγματεύσεις μεταξύ της Γεφυρας ΑΕ και της Red Bull Hellas είχαν τελικά θετική έκβαση και το event πήρε το «πράσινο» φως, έστω και με αρκετούς περιορισμούς.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


:mad: :rolleyes: :mad: :rolleyes: :mad:

super_toto
01/06/2007, 09:28
Δηλαδή τι έπρεπε να γίνει ? Να περάσει την γέφυρα με 350 ?

Cpt. Haddock
01/06/2007, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Δηλαδή τι έπρεπε να γίνει ? Να περάσει την γέφυρα με 350 ?

Ναι, γιατί όχι;

Κι αν όχι με 350, με μια πιο αξιοπρεπή ταχύτητα...

Διοργανώνεις event με F1 και του βάζεις όριο 80 :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Τη στιγμή που ΚΑΝΕΝΑΣ απο όσους περνάνε τη γέφυρα δεν πάει με το όριο.

Μόνο στο Ελλαδιστάν συμβαίνουν αυτά...:mad:

makis206
01/06/2007, 09:33
Αφού τον αφήσανε να κεράσει και ντόνατς χωρίς να τον γράψουνε για επικίνδυνους ελλιγμούς σε δημόσιο δρόμο πάλι καλά..:lol:

ktm640lc4
01/06/2007, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ναι, γιατί όχι;

Κι αν όχι με 350, με μια πιο αξιοπρεπή ταχύτητα...

Διοργανώνεις event με F1 και του βάζεις όριο 80 :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Τη στιγμή που ΚΑΝΕΝΑΣ απο όσους περνάνε τη γέφυρα δεν πάει με το όριο.

Μόνο στο Ελλαδιστάν συμβαίνουν αυτά...:mad:


Συμφωνω. Οχι με 350 με 450 επρεπε να περασει.

Η κλασσικη Ελληνικη μαλακια............ Παλι καλα που δεν τον εγραψαν για τα burnout!!!!!!

sniper
01/06/2007, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Δηλαδή τι έπρεπε να γίνει ? Να περάσει την γέφυρα με 350 ?

Mε 80 περνάω με το παπί....

Γελαδιστάν :mad: :a31:

K0K0$
01/06/2007, 10:00
Αντε και του χρονου να φερουμε τη McLaren και τον Χαμιλτον να περασει την Ακαδημιας με οπισθεν.

Κατα τα αλλα τον Λεμπ τον αφησαν περσυ να κυκλοφορει σε Ε.Ο. με 2 τροχους, μοιραζοντας αξεσουαρ Citroën Sport σε ολους τους διερχομενους...

MUSTILI
01/06/2007, 10:03
Η γελοιοτητα μας δεν περιγραφεται.Ολοκληρη τη Βαλενθια εκλεισαν για να περασουν οι Μακ λαρεν και εγινε Σοου με 100.000 κοσμο. Επισης στο Σιδνει ειχε γινει σε γεφυρα οπως και στην Τουρκια στη γεφυρα του Βοσπορου. Τωρα μας επιασε η φουρια για τον ΚΟΚ...:mad:

vassilis88
01/06/2007, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από K0K0$
\Κατα τα αλλα τον Λεμπ τον αφησαν περσυ να κυκλοφορει σε Ε.Ο. με 2 τροχους, μοιραζοντας αξεσουαρ Citroën Sport σε ολους τους διερχομενους...

κ δν ακυρωθηκε παρακαλω..

ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ..:sick:

ktm640lc4
01/06/2007, 10:08
Δηλαδη εχει γινει και στην τουρκια αυτο;;;;;

Εκει εγινε κανονικα ή περασε με 80 και εκει.;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Eχω εκνευριστει παρα πολυ λεμε..........................:mad: :mad: :mad: :mad:

HolyDiver
01/06/2007, 10:12
80?Αχαχαχαχαχα:lol: :lol: :bawl: :bawl: :bawl: . Μήπως τους πείραξε και η εξάτμιση? :rolleyes:
υ.γ Καλό μήνα:D

stefanos
01/06/2007, 10:30
Το θέμα είναι να γίνει πίστα και μάλιστα στο Ελληνικό.
Το πόσο κόσμο θα μαζέψει η red bull......

LsKostas
01/06/2007, 10:39
ΠΙΣΤΑ??? Γιατι να φτιαχτει ??? για να παρουν μιζες οπως στην Ολυμπιαδα???

Πρωτα να φτιαξουν τους δρομους...τα χαντακια grand canyon,τις λακουβες,
τα βουναλακια,το οδοστρωμα γυαλι...και μετα πιστα...

και να μην πεταχτει κανενας και πει αλλο το ενα αλλο το αλλο...

Τι να το κανω να βλεπω τον ROSSI μια φορα τον χρονο,
αν δεν μπορω ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΗ ΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ!!!


το θεωρω ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΕΔΑΦΙΚΟ να πηγαινω στο Ελληνικο για αγωνα και στον δρομο μου
να ΠΡΟΣΕΧΩ ΓΙΑ ΛΑΚΟΥΒΕΣ !!!


:yuck:

sergiosm
01/06/2007, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από K0K0$
Αντε και του χρονου να φερουμε τη McLaren και τον Χαμιλτον να περασει την Ακαδημιας με οπισθεν.

Κατα τα αλλα τον Λεμπ τον αφησαν περσυ να κυκλοφορει σε Ε.Ο. με 2 τροχους, μοιραζοντας αξεσουαρ Citroën Sport σε ολους τους διερχομενους...

+ 1000

είμαστε η χώρα της απίστευτης υποκρισίας.

sniper
01/06/2007, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
ΠΙΣΤΑ??? Γιατι να φτιαχτει ??? για να παρουν μιζες οπως στην Ολυμπιαδα???



Όχι! Επειδή θέλουμε μια πίστα F1 στην Ελλάδα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas

Πρωτα να φτιαξουν τους δρομους...τα χαντακια grand canyon,τις λακουβες,
τα βουναλακια,το οδοστρωμα γυαλι...και μετα πιστα...


Ναι ε; Οπότε, επειδή δεν θα φτιαχτούν ποτέ οι δρόμοι από τους δήμους και το ΥΠΕΧΩΔΕ, να ξεχάσουμε και την πίστα ε;

Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas


και να μην πεταχτει κανενας και πει αλλο το ενα αλλο το αλλο...


Άλλο το ένα κι άλλο το άλλο!


Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas


Τι να το κανω να βλεπω τον ROSSI μια φορα τον χρονο,
αν δεν μπορω ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΗ ΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ!!!


Πρόβλημα δικό σου τι θες να χαίρεσε. Σε κάποιους μπορεί να αρέσει το όλο σκηνικό και να μην πρέπει να ταξιδεύουν στο Muggelo, brno ή Κωνσταντινούπολη.


Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas



το θεωρω ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΕΔΑΦΙΚΟ να πηγαινω στο Ελληνικο για αγωνα και στον δρομο μου
να ΠΡΟΣΕΧΩ ΓΙΑ ΛΑΚΟΥΒΕΣ !!!


Δικαίωμά σου αυτό....


Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas



:yuck:

Και εν κατακλείδι, 2 φορές τον χρόνο (μία για F1 και μία για τα MotoGP) η Κωνσταντινούπολη μπαίνει στα σπίτια εκατοντάδων εκατομμυρίων τηλεθεατών (χωρίς να μιλήσουμε για τα εσοδα απο τους αγώνες).

Μπανανία είναι η Ελλάδα γιατί οι κάτοικοί της είναι πίθηκοι και ψηφίζουν πολιτικούς μαϊμούδες!

sergiosm
01/06/2007, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
ΠΙΣΤΑ??? Γιατι να φτιαχτει ??? για να παρουν μιζες οπως στην Ολυμπιαδα???

Πρωτα να φτιαξουν τους δρομους...τα χαντακια grand canyon,τις λακουβες,
τα βουναλακια,το οδοστρωμα γυαλι...και μετα πιστα...

και να μην πεταχτει κανενας και πει αλλο το ενα αλλο το αλλο...

Τι να το κανω να βλεπω τον ROSSI μια φορα τον χρονο,
αν δεν μπορω ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΗ ΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ!!!


το θεωρω ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΕΔΑΦΙΚΟ να πηγαινω στο Ελληνικο για αγωνα και στον δρομο μου
να ΠΡΟΣΕΧΩ ΓΙΑ ΛΑΚΟΥΒΕΣ !!!


:yuck:

ΑΝ όμως, ΑΝ γίνει πίστα και μάλιστα στο ελληνικό θα μπορείς να πηγαίνεις πιο συχνά σε track days και θα μπορούν να γίνονται πιο πολλά (και σε καλύτερες από σήμερα) συνθήκες CSS και λοιπά μαθήματα ασφαλούς οδήγησης.

vangelis 64
01/06/2007, 10:52
Ελπίζω τουλάχιστον,να κατάλαβε ο Ουέμπερ πόσο σοβαρά παίρνουμε εδώ στην Ελλάδα το θέμα "οδική ασφάλεια"

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dirtbird
01/06/2007, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
http://www.in.gr/sports/article.asp?lngEntityID=806320&lngDtrID=246

Ο Ουέμπερ διέσχισε με το μονοθέσιό του τη γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου

Οι Έλληνες φίλοι του μηχανοκίνητου αθλητισμού είχαν την ευκαιρία να δουν - και κυρίως να ακούσουν - από κοντά ένα μονοθέσιο τη F1, καθώς ο Μαρκ Ουέμπερ βρέθηκε στην γέφυρα του Ρίου - Αντιρρίου και την διέσχισε με την RB3 το μεσημέρι της Πέμπτης.

Περίπου 1.000 άνθρωποι παρακολούθησαν από κοντά τον Αυστραλό πιλότο να περνά τρεις φορές την γέφυρα, η οποία από φέρει πλέον το όνομα του εμπνευστή της, Χαρίλαου Τρικούπη.

Ο Ουέμπερ ήταν μάλλον απογοητευμένος από το γεγονός ότι δεν του επιτράπηκε να ξεπεράσει τα 80 χλμ. πάνω στην γέφυρα, καθώς δεν είχε την σχετική άδεια να υπερβεί το όριο ταχύτητας. Μάλιστα, δεν παρέλειψε να κάνει συγκρίσεις με ένα ανάλογο event στη γέφυρα του Σίδνεϊ το 2005, την οποία είχε την ευκαιρία να περάσει flat-out, οδηγώντας τότε μια BMW-Williams.

Το γεγονός αυτό δυσαρέστησε και τον κόσμο που έδωσε δυναμικό παρών, αν και ο Ουέμπερ τούς αποζημίωσε με μερικά εντυπωσιακά donuts (περιστροφές γύρω από τον άξονα του μονοθεσίου) μετά την ολοκλήρωση της τρίτης του βόλτα. Ο Αυστραλός υπέγραψε εκατοντάδες αυτόγραφα και αργότερα μίλησε στους εκπροσώπους του Τύπου, οι οποίοι τον ρώτησαν αν γνωρίζει κάτι για κατασκευή πίστας προδιαγραφών F1 στην Ελλάδα και ιδιαίτερα στην περιοχή της Πάτρας.

Ο ίδιος δήλωσε άγνοια για το θέμα, αλλά τόνισε πως ...«μπορεί να γίνει πίστα εδώ, εφόσον το θέλετε εσείς. Αρκετές χώρες ενδιαφέρονται να φτιάξουν πίστα, όμως εμάς τους οδηγούς δεν μας ενδιαφέρει τόσο η τοποθεσία όσο το ίδιο το σιρκουί».

Αξίζει να σημειωθεί ότι το event ήταν στον αέρα μέχρι και λίγες ώρες πριν την διεξαγωγή του, αφού οι υπεύθυνοι της γέφυρας έδιναν προτεραιότητα στην τήρηση των οδικών κανόνων, όπως υποχρεούνται από την σύμβαση που έχουν υπογράψει με το ΥΠΕΧΩΔΕ.

Οι διαπραγματεύσεις μεταξύ της Γεφυρας ΑΕ και της Red Bull Hellas είχαν τελικά θετική έκβαση και το event πήρε το «πράσινο» φως, έστω και με αρκετούς περιορισμούς.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


:mad: :rolleyes: :mad: :rolleyes: :mad:

Ήμαρτον ρε καπταιν... που θα κάτσουμε να στήσουμε κώλο στον Βernie, τον παράλυτο (που έχει την κύρια ευθύνη για το θάνατο του μεγαλύτερου και εντιμότερου οδηγού αγώνων ever) και του πιτσιρικογελαδάρη, με απώτερο σκοπό τι? Να μας πούνε να φτιάξουμε πίστα?

Άσε που των τούρκων τους την έφαγε το αρχιλαμόγιο.

Καλά έκανε η ΓΕΦΥΡΑ ΑΕ, οι συμβατικές της υποχρεώσεις είναι απέναντι στο Ελληνικό δημόσιο και όχι στους πουστόφλωρους της F1.

PS: εάν θυμάμαι καλά τον τυπά που είχε περάσει με Χ-τόσα από τη γέφυρα και το 'χε βίντεο, σε κάποιο post εδώ έπεφτε κράξιμο.
Όποιος δεν βαριέται ας ψάξει να το βρει (μπορεί και να θυμάμαι λάθος :confused: :confused: )

aman17-2
01/06/2007, 10:58
Το Traction με μια Ferrari στο 1ο επεισόδειο είχε περάσει με 350

αφού ήταν κλειστή στην κυκλοφορία πού ήταν το πρόβλημα (δεν ξέρω πως είναι η γέφυρα κ τι προστασία είχε στους πεζούς αν τυχών γλυστρούσε το μονοθέσιο)
αλλά 80 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

sniper
01/06/2007, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
..Να μας πούνε να φτιάξουμε πίστα?

.....


Υπάρχει πάντα και η περίπτωση να την φτιάχναμε μόνοι μας, χωρίς να μας πουνε να την φτιάξουμε....

Κάτι σαν την Αγγλία, Ιταλία, Γερμανία κι άλλες υπανάπτηκτες χώρες...

Cpt. Haddock
01/06/2007, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ήμαρτον ρε καπταιν... που θα κάτσουμε να στήσουμε κώλο στον Βernie, τον παράλυτο (που έχει την κύρια ευθύνη για το θάνατο του μεγαλύτερου και εντιμότερου οδηγού αγώνων ever) και του πιτσιρικογελαδάρη, με απώτερο σκοπό τι? Να μας πούνε να φτιάξουμε πίστα?

Άσε που των τούρκων τους την έφαγε το αρχιλαμόγιο.

Καλά έκανε η ΓΕΦΥΡΑ ΑΕ, οι συμβατικές της υποχρεώσεις είναι απέναντι στο Ελληνικό δημόσιο και όχι στους πουστόφλωρους της F1.

PS: εάν θυμάμαι καλά τον τυπά που είχε περάσει με Χ-τόσα από τη γέφυρα και το 'χε βίντεο, σε κάποιο post εδώ έπεφτε κράξιμο.
Όποιος δεν βαριέται ας ψάξει να το βρει (μπορεί και να θυμάμαι λάθος :confused: :confused: )

Δε με κατάλαβες...

Το συγκεκριμένο γεγονός ΔΕΝ το συνδέω απ' ευθείας με την κατασκευή ή όχι πίστας. Απλά με την αρτηριοσκληρωση των κρατικών υπηρεσιών...Που δεν μπορούν να δουν λίιιιιιγο πιο πέρα.

(και μη μου πεις οτι έχεις περάσει εσύ με 80 χλμ....)

Και δε γίνεται να συγκρινουμε ένα οργανωμένο event σε (θέλω να πιστεύω) κλειστό ρεύμα κυκλοφορίας με την κ@υλα όποιουδήποτε ήθελε να περασει με "όσα" τη γέφυρα.

Για τον Bernie συμφωνώ αλλα ειναι άσχετο με το θέμα.

:wave2:

cityfly
01/06/2007, 11:02
ούτε στα πιτ δεν πάνε τόσο αργά


εδώ (http://www.youtube.com/watch?v=ZnOFNmbKdis)

dirtbird
01/06/2007, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Υπάρχει πάντα και η περίπτωση να την φτιάχναμε μόνοι μας, χωρίς να μας πουνε να την φτιάξουμε....

Κάτι σαν την Αγγλία, Ιταλία, Γερμανία κι άλλες υπανάπτηκτες χώρες...

Τότε ας την φτιάξουμε.....:winka:

ktm640lc4
01/06/2007, 11:17
Mα δεν νομιζω οτι μπορουμε να συγκρινουμε εναν μαλακα που θελει να περασει με 300+ με ενα οργανωμενο event.

Γιατι δεν ειπανε σε μενα να περασω με το παπι;;;;;;;; Και εγω με 80 θα πηγαινα.

Αν ηθελαν απλα να την δουν ας την εβλεπαν στατικα σε ενα σημειο.

Ευνουχισμος ενα πραγμα.............:mad: :mad: :mad:

dirtbird
01/06/2007, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δε με κατάλαβες...

Το συγκεκριμένο γεγονός ΔΕΝ το συνδέω απ' ευθείας με την κατασκευή ή όχι πίστας. Απλά με την αρτηριοσκληρωση των κρατικών υπηρεσιών...Που δεν μπορούν να δουν λίιιιιιγο πιο πέρα.

(και μη μου πεις οτι έχεις περάσει εσύ με 80 χλμ....)

Και δε γίνεται να συγκρινουμε ένα οργανωμένο event σε (θέλω να πιστεύω) κλειστό ρεύμα κυκλοφορίας με την κ@υλα όποιουδήποτε ήθελε να περασει με "όσα" τη γέφυρα.

Για τον Bernie συμφωνώ αλλα ειναι άσχετο με το θέμα.

:wave2:

Σε κατάλαβα...

και διαφωνώ επειδή καταπιάνεσαι με τον αφρό και αφήνεις την ουσία.

Για το πόσο οργανωμένο ήταν το event, επέτρεψε μου να αμφιβάλλω (δηλαδή ΤΙ θα οργανώσεις όσον αφορά τα θέματα ασφαλείας, εάν καθώς η F1 περνάει με -πες- 250 και ξαφνικά σκάσει μπουρινάκι και απογειωθεί προς τα πεζοδρόμια όπου θα είναι ο όποιος κόσμος?)

Και αν ήμουν η ΓΕΦΥΡΑ ΑΕ και το Ελληνικό Δημόσιο μου έδινε εγγράφως την συγκατάθεση του να επιτρέψω να γίνει αυτό το event με τις προαναφερθείσες προδιαγραφές, ΤΟΤΕ ίσως να άρχιζα να το εξέταζα.


Τέλος, όποτε έχω περάσει, δεν έχω περάσει και με πολλά παραπάνω από το όριο....έτσι κι αλλιώς ευθεία είναι :confused:

super_toto
01/06/2007, 11:24
Αυτό που βλέπω εγώ είναι οτί όλοι είμαστε οργισμένοι με το μπουρδέλο το κράτος που είναι υποκριτικό και μας γράφει στα παπάρια του.
Θέλουμε να εφαρμόζονται οι νόμοι.
Θέλουμε να τηρείται ο κοκ.
Θέλουμε να έχουμε αξιοπρεπεις δρόμους.

Αλλά αμα είναι να περάσει μια F1 στα αρχίδια μας όλα!! Μπράβο ρε μάγκες.

Και να ρωτήσω κάτι. Εξ αρχής δεν έπρεπε να περάσει η F1 από την γέφυρα. Για ποιό λόγο δηλαδή. Δημόσιο αγαθό δεν είναι η Γέφυρα? Δεν εξυπηρετεί ανάγκες? Αν εγώ ήθελα να περάσω την ίδια ώρα για ποιό λόγο να είναι κλειστη η γέφυρα(άν όντως ήταν δεν το γνωρίζω).

Αντί να φωνάζετε που δίνετε 10 ευρώ κάθε φορά που περνάτε από εκει σας πειραξε που πέρασε η F1 με 80.

cityfly
01/06/2007, 11:29
μα ρε παιδιά μιλάμε σοβαρά;


τι νόημα έχει να περάσει μια φόρμουλα 1 με 80;

ή διοργανώνεις ένα γεγονός γιατί θεωρείς ότι έχει κάτι να αποφέρει, ό,τι είναι αυτό και το διοργνώνεις όπως πρέπει ή δεν το διοργανώνεις καθόλου

το να βάλεις τη φόρμουλα να περάσει με 80 είναι χαζό

καλύτερα να μην έρθει καθόλου

super_toto
01/06/2007, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
μα ρε παιδιά μιλάμε σοβαρά;


τι νόημα έχει να περάσει μια φόρμουλα 1 με 80;

ή διοργανώνεις ένα γεγονός γιατί θεωρείς ότι έχει κάτι να αποφέρει, ό,τι είναι αυτό και το διοργνώνεις όπως πρέπει ή δεν το διοργανώνεις καθόλου

το να βάλεις τη φόρμουλα να περάσει με 80 είναι χαζό

καλύτερα να μην έρθει καθόλου

Δηλαδή τι απέφερε το event και σε ποιόν ? Και αν πέρναγε με 300 τι θα απέφερε?

ktm640lc4
01/06/2007, 11:37
Οι αρχαιοι ημων προγονοι ειχαν ενα ρητο.

''Παν μετρον αριστον.''

Ουτε με 300 ουτε ομως και με 80. Οι νορμαλ ανθρωποι θα τον αφηναν να περασει με 200 εστω. Με 180 εστω. Οχι ομως με 80.

Αλλα το νορμαλ δεν υπαρχει εδω. Το γαμησ....με και ψοφησε.

dirtbird
01/06/2007, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Δηλαδή τι απέφερε το event και σε ποιόν ? Και αν πέρναγε με 300 τι θα απέφερε?

Συμφωνώ απόλυτα.....

:confused: :confused: :confused:

makis206
01/06/2007, 11:42
Επειδή δεν έχω περάσει ποτέ απο τη γέφυρα ερωτώ.

Τι άσφαλτο παίζει εκεί ; Μην είχαμε καμμιά απογείωση πάνω απ'τα 100χλμ/ώρα με το μονοθέσιο ;:lol:

stefanos
01/06/2007, 11:43
Με αυτή την πίστα στο Ελληνικό θα την φτιάξουμε η θα μαλακίζεστε με την F1 και πόσο έτρεχε?

dirtbird
01/06/2007, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Με αυτή την πίστα στο Ελληνικό θα την φτιάξουμε η θα μαλακίζεστε με την F1 και πόσο έτρεχε?

Και εσένα τι σε έχουμε ... καμάρι μας
:cool: :cool:

κοίτα μλκ. να την κάνεις σταθερής τροχιάς..... :bigcry: :rotflmao:

zephyr1
01/06/2007, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
εάν καθώς η F1 περνάει με -πες- 250 και ξαφνικά σκάσει μπουρινάκι και απογειωθεί προς τα πεζοδρόμια όπου θα είναι ο όποιος κόσμος?)




Δεν ειναι θεμα ποιοτητας ασφαλτου.Οποιος εχει περασει με μηχανη και 4 μποφορακια θα ξερει πως ειναι.:uplate:

LsKostas
01/06/2007, 11:49
ΑΝ όμως, ΑΝ γίνει πίστα και μάλιστα στο ελληνικό θα μπορείς να πηγαίνεις πιο συχνά σε track days και θα μπορούν να γίνονται πιο πολλά (και σε καλύτερες από σήμερα) συνθήκες CSS και λοιπά μαθήματα ασφαλούς οδήγησης.



Πολυ σωστα τα λες...και συμφωνω...πες μου ομως ειλικρινα οταν ακους
για μεγαλα εργα,πιστες προδιαγραφων F1 φανταζεσαι trackday ή
μισοδουλειες και ευκαιρια για μιζα...

Ουτως η αλλως δεν νομιζω τα Μεγαρα να ειναι μακρυα...

Επαναλαμβανω ΑΚΟΜΑ καλυτερα
να γινοντουσαν στο Ελληνικο ολα αυτα τα που διαβαζω...ΑΛΛΑ...


ΑΛΛΑ


Μου ελαχε να δουλεψω σε αρχιτεκτονικο γραφειο 2 χρονια πριν την Ολυμπιαδα
...ειδα μελετες για συγκεκριμμενα μεγαλα σταδια να προτιμουνται απο αλλες
που και οικονομικοτερες ηταν και χωροταξικα καλυτερες (Αν σου πω και ασφαλεστερες θα με πιστεψεις???)

Τελικα προτιμηθηκαν οι πρωτες:alien: ...

Ειδα 5πλασιο ΚΟΣΤΟΣ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ...και αυτο για μελετη εφαρμογης
(φαντασου το τελικο κοστος ειναι κατα πολλυυυυ παραπανω) :cry: :cry:

Τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν θα γινει το ιδιο και ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΑ F1?... :evil:


Αν ξοδεψουν τα μισα μονο τα μισα απ αυτα που θελουν τοτε

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ,Α-Π-Ο-Κ-Λ-Ε-Ι-Ε-Τ-Α-Ι ...να δεις θεμα ξανα στα στραβα κ αναποδα
με τιτλο "ανοιξε το οδοστρωμα","με καταπιε η γη","μην ΠΑΤΑΤΕ τις διαχωριστικες",
η να βγαινει νυκτιατικα ο καθε χριστιανος να φωτογραφιζει σακια στον ΠΕΙΡΑΙΑ
και να καλει Δημο και τον γραφουν οι μ#@%%@...:look:



Μαζι σου ktm640lc4:wave2:
Μακαρι μαζι με την πιστα αν ποτε γινει ...
NA ΔΙΟΡΘΩΘΟΥΝ ΟΙ ΛΑΚΟΥΒΕΣ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ

stefanos
01/06/2007, 11:58
Η Ολυμπιάδα είναι άλλο παραμύθι.
Αν γίνει πίστα θα γίνει με αυτοχτηματοδότηση και παραχώρηση.
Και εκεί θα γίνει μια χαρά έργο, ειδικά αν είναι στο Ελληνικό, που θα έχει και σοβαρές διοργανώσεις, και θα είναι και απίθανη πίστα, και θα φτιάξω και μηχανάκι για να μπαίνω.
Για αλλού ΔΕΝ το βλέπω να γίνεται, γιατί απο την μιά πρέπει να υπάρχει στην περιοχή υποδομή να δεχτεί 100+ χιλιάδες κόσμο για άγώνα παγκοσμίου, αεροδρόμιο κλπ. και πιθανοί πελάτες κοντά, να σκάσουν 200+ για να ρίξουν καμιά βόλτα τον υπόλοιπο καιρό.

dirtbird
01/06/2007, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Η Ολυμπιάδα είναι άλλο παραμύθι.
... και θα φτιάξω και μηχανάκι για να μπαίνω.....


Εγώ πάντως προτιμώ να φτιάξεις την πίστα παρά το μηχανάκι....... :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

gcrook
01/06/2007, 12:03
Στο Ελληνικο δεν θα γινει που να χτυπιομαστε.
Παιζει χοντρο παιχνιδι εκει.

zephyr1
01/06/2007, 12:04
Εγω προτεινω να πουμε ποσοι θελουμε πιστα και να δωσουμε ενα ποσο συμφωνα με της δυνατοτητες μας.Σαν τα μπλουζακια ενα πραμα.

Μετα βλεπουμε, αναλογα τα λεφτα φτιαχουμε πιστα ή παμε σε μια πιστα(αντζελα δημητριου,σφακιανακη) και τα μαμαμε.:lol:

cityfly
01/06/2007, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Δηλαδή τι απέφερε το event και σε ποιόν ? Και αν πέρναγε με 300 τι θα απέφερε?

δεν υπερασπίστηκα το event αυτό ούτε είπα ότι πρόσφερε κάτι
για μένα δεν πρόσφερε τίποτα


είπα όμως ότι όταν λες ότι θα κάνεις κάτι καλό είναι να το κάνεις σωστά ή να μην το κάνεις καθόλου

dirtbird
01/06/2007, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly

είπα όμως ότι όταν λες ότι θα κάνεις κάτι καλό είναι να το κάνεις σωστά ή να μην το κάνεις καθόλου

Το event ήταν της RedBull (χορηγού της Williams)....

stefanos
01/06/2007, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Στο Ελληνικο δεν θα γινει που να χτυπιομαστε.
Παιζει χοντρο παιχνιδι εκει.


Τι παιχνίδι να παίζει με τις κατοικίες και το πάρκο.Απούλητα θα μείνουν όλα.Θα πάει κανείς να πάρει σπίτι στο Ελληνικό και ειδικά σε τιμή που περιέχει και παιχνίδι?Οσο για το πάρκο...:rolleyes:

sniper
01/06/2007, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Στο Ελληνικο δεν θα γινει που να χτυπιομαστε.
Παιζει χοντρο παιχνιδι εκει.

Θα κάνει μια απεργία πείνας ο Δήμαρχος και οι υππόλοιποι που θέλουν να το κάνουν πάρκο (Με τα απαραίτητα δημοτικά καφέ κλπ - Μην ξεχνάμε την ΔΗΜΟΤΙΚΗ κονόμα) και θ αλείξει το ζήτημα....

ΟΧΙ στην μόλυνση της πιστας
ΟΧΙ στον θότυβο απο τις μηχανές
Το αεροδρόμιο ανοίκει στους δημότες αυτής της πόλης

Αεροδρόμιο Ελληνικού - Αποπυρηνικοποιημένη περιοχή! :a31:

dirtbird
01/06/2007, 12:18
Πάντως sniffer -έτσι για να ζηλέψεις- εμείς κάθε Κυριακή φτιάχνουμε καινούργια πίστα... :rotflmao: :rotflmao:

vassilis88
01/06/2007, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Δηλαδή τι απέφερε το event και σε ποιόν ? Και αν πέρναγε με 300 τι θα απέφερε?

:hypnotize :hypnotize :hypnotize

formula ηρθε ρε παιδια..ποιος ο λογος να τη βαλεις να τρεχει με 80 κ για ποιο λογο να μην την αφησεις να τελικιασει σε αδειο δρομο με ασφαλεις συνθηκες κ ενα οχι τυχαιο οδηγο σιγουρα!

αν φυσηξει δλδ θα την παρει ο αερας?:look:

στις πιστες που τρεχουν δν φυσαει?

τζιζους.:alien:

επρεπε να περασει τελικιαζοντας, αλλιως τι σκατα νοημα εχει που ηρθε κ καθολου!!!!!????

Akatanomastos
01/06/2007, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas

το θεωρω ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΕΔΑΦΙΚΟ να πηγαινω στο Ελληνικο για αγωνα και στον δρομο μου
να ΠΡΟΣΕΧΩ ΓΙΑ ΛΑΚΟΥΒΕΣ !!!
:yuck:


+100000000000000000000000

akrivos..

mono gia ta panigirakia tis giourovision, ta parti tis vissi, olimpiakous champions league kai sxetika karagiozilikia eimaste kaloi kai se ligo gia formoules..


oloi oi ipoloipoi xoris fraga trome ta agouria kathe mera stinkoloellada..

vassilis88
01/06/2007, 12:32
μα καλα αναρωτιεμαι γιατι παραπονιεστε τοσο για τους δρομους.

στην αθηνα οταν πηγα ειδα κατι δρομαρες με πολλες λουριδες:D

οι οδηγοι πηγαιναν ολοι ταπα..

στη θεσσαλονικη τα ιδια..

εδω κρητη δν ειναι ετσι, οποιος εχει κατεβει πιθανως θα καταλαβε....

καμια σχεση με πανω.εγω αν ζουσα πανω εχοντας την εμπειρια εδω θα ημουν μια χαρα ευχαριστημενος.

perastikos
01/06/2007, 12:32
Το είδα το τσογλάνι σε video :mad:
http://www.patranews.gr/news.asp?ID=5165

Επίσης το απόγευμα που πέρασα είδα και τις 'ζωγραφιές' του πριν τα διόδια :mad:
Δεν ντρέπεται ο αλήτης....


:lol: :rotflmao:

Σε άλλη χώρα για τέτοιο event θα είχαμε 3μερες εκδηλώσεις. Αν υπάρχει θέληση όλα γίνονται. Και η γέφυρα δεν θα έκλεινε τελείως και ασφάλεια θα υπήρχε για όλους και αυτός θα μπορούσε να κάνει το show του.

Όταν πέρυσι είχαν περάσει κάτι ποδηλάτες τα είχαν οργανώσει όλα μια χαρά :wave2:

zephyr1
01/06/2007, 12:37
Στο τελος δλδ του εγραψε ολους στα αρχιδια του και εφυγε με χιλια.Καλο.:dizzy:

perastikos
01/06/2007, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Στο τελος δλδ του εγραψε ολους στα αρχιδια του και εφυγε με χιλια.Καλο.:dizzy:

Ακριβώς! :D

sniper
01/06/2007, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Πάντως sniffer -έτσι για να ζηλέψεις- εμείς κάθε Κυριακή φτιάχνουμε καινούργια πίστα... :rotflmao: :rotflmao:

Εμείς κάθε Σάββατο βράδυ είμαστε και σε άλλη..... κι αντί για λασπωμένους αγροίκους, συχνωτιζόμαστε με ιδρωμένα μωρά! Τι είπατε Βρωμοπούλιε; :rotflmao: :rotflmao:

zephyr1
01/06/2007, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Ακριβώς! :D

Τελικα πρεπει να φταινε τα χωματα μας.Μολις πατησε Ελλαδα ..........τσουπ.............. πηρε και την νοοτροπια μας.:a10:

dirtbird
01/06/2007, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εμείς κάθε Σάββατο βράδυ είμαστε και σε άλλη..... κι αντί για λασπωμένους αγροίκους, συχνωτιζόμαστε με ιδρωμένα μωρά! Τι είπατε Βρωμοπούλιε; :rotflmao: :rotflmao:

Είμαι ένας μόνος και βρώμικος...... :( :sad:






















































:lol: :lol: :lol:

crs-k
01/06/2007, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Είμαι ένας μόνος και βρώμικος...... :( :sad:


Καβαλαρης? :D

dirtbird
01/06/2007, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Καβαλαρης? :D

όχι........






































περιπτεράς :uplate:

lampros_fazer
01/06/2007, 13:54
Και τι σχέση έχει αυτό με το οτι θέλουμε πίστα..;

Άλλο γέφυρα άλλο μια εθνική οδός πχ..Και στο δίπλα ρεύμα υπήρχε ΚΑΝΟΝΙΚΑ κυκλοφορία,με πόσα έπερεπε να περάσει,με 350..;Και γω θα γούσταρα να περάσει με παραπάνω,αλλά πρέπει να τηρηθούν κάποια όρια ασφαλείας και οι τύποι..

Και καλά η event ήταν στα πλαίσια εκδηλώσεων οδικής ασφάλειας δεν μπορούσαν να τον αφήσουν να πάει παραπάνω..

(ο Στεφανής είχε περάσει με καμια 300ρα τη γέφυρα αλλά ήταν κλειστή τότε..)

lampros_fazer
01/06/2007, 13:57
Εμένα αυτό που με :a023: είναι οτι μέχρι τελευταία στιγμή ήταν αμφίβολο οτι θα γίνει..Κάποιες ώρες πριν οριστικοποιήθηκε & ανακοινώθηκε..