PDA

View Full Version : Περίεργος ήχος απο αλύσίδα? σε Cbf 250



tsofras
01/06/2007, 12:34
Καλησπέρα σε όλους, τις τελευταίες 2 εβδομάδες ακούω ένα περίεργο ήχο νομίζω απο την αλυσίδα. Το θέμα είναι ότι το ακούω μόνο τα πρώτα 10 λεπτά (λες και πρέπει να ζεσταθεί) , και το ακούω μόνο όταν κατεβάζω ταχύτητα και αφήνω τον συμπλέκτη. Μήπως έχει κάνεις κάτι υπόψην?

Υ.Γ. Έκανα σερβις πριν 500km, δεν είχε κανένα πρόβλημα

Nostra
01/06/2007, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsofras
Καλησπέρα σε όλους, τις τελευταίες 2 εβδομάδες ακούω ένα περίεργο ήχο νομίζω απο την αλυσίδα. Το θέμα είναι ότι το ακούω μόνο τα πρώτα 10 λεπτά (λες και πρέπει να ζεσταθεί) , και το ακούω μόνο όταν κατεβάζω ταχύτητα και αφήνω τον συμπλέκτη. Μήπως έχει κάνεις κάτι υπόψην?

Υ.Γ. Έκανα σερβις πριν 500km, δεν είχε κανένα πρόβλημα


την έχεις λαδώσει ποτέ την αλυσίδα σου?

πόσα χλμ. έχεις κάνει με αυτήν την αλυσίδα?


την εχεις τεντώσει ποτέ?

tsofras
01/06/2007, 14:11
έχω κάνει γύρω στα 5.500Km , μου την έιχε λαδώσει-τεντώσει το παλικάρι στο service

makis206
01/06/2007, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsofras
έχω κάνει γύρω στα 5.500Km , μου την έιχε λαδώσει-τεντώσει το παλικάρι στο service

Της έχεις κάνει κανένα έλεγχο να σιγουρευτείς ότι είναι σωστά τεντωμένη ;

Λαδάκι θα θέλει σύντομα πάντως, το σωστό είναι να λαδώνεται κάθε 500χλμ οπότε μάλλον ήρθε και πάλι η ώρα της.

Είναι πολύ δύσκολο πάντως να καταλάβει κάποιος από την περιγραφή και μόνο το όποιο πρόβλημα μπορεί να έχει..

:beer:

Λεωνίδας
01/06/2007, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Είναι πολύ δύσκολο πάντως να καταλάβει κάποιος από την περιγραφή και μόνο το όποιο πρόβλημα μπορεί να έχει..

:beer: άσε μας ρε άσχετε :lol: :lol:

χαλαρή είναι η αλυσίδα σου φιλαράκο πήγαινε να στη σφίξουν και πάρε και κάτι να τη λαδώνεις ανά 500km

εγώ χρησιμοποιώ αυτό (http://www.motomarket.gr/pindex.php?&file=lubricants_product.xml&id=453) στο πράσινο 9 ή 10? κάνει νομίζω :wave2:

Nostra
01/06/2007, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
πάρε και κάτι να τη λαδώνεις ανά 500km


+10000




σπρέυ αλυσίδας ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ

tsofras
01/06/2007, 14:37
ναι δεν έχεις άδικο για την περιγραφή , αλλα δυστυχώς δεν μπορώ να το εξηγήσω κάπως αλλιώς. Αν ήταν το λάδωμα όμως, γιατι μετα απο κανα 10λεπτο σταματάει?

διαβάζω λίγο τα πόστ περι αλυσίδας, υπάρχει κάτι πιο γενικό για τα cbf που δεν έχω βρεί?
Χρειάζομαι κεντρικο σταντ γι αυτή τη δουλειά ή όχι?

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας :beer:

makis206
01/06/2007, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsofras
Χρειάζομαι κεντρικο σταντ γι αυτή τη δουλειά ή όχι?

Θα σε βόλευε πολύ περισσότερο αλλά μπορείς και με το πλαϊνό να κάνεις τη δουλειά σου αν καθίσεις δίπλα στο μηχανάκι στην αριστερή πλευρά του μηχανακιού που βρίσκεται η αλυσίδα και με το αριστερό σου χέρι να τραβάς το τιμόνι προς το μέρος σου αφήνοντας το σταντ ν'ανασηκώνει την πίσω ρόδα.

Κανονικά θέλει 5 χέρια αυτή η δουλειά αλλά με λίγη εξάσκηση θα το κάνεις με κλειστά μάτια.

:beer:

Λεώ είσαι σπάμμερ :lol:

tsofras
01/06/2007, 14:53
α κατάλαβα , θα την φάω καπέλο την μηχανή....

Λεωνίδας
01/06/2007, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsofras
α κατάλαβα , θα την φάω καπέλο την μηχανή.... βρες ένα άνθρωπο να σε βοηθήσει, μου 'χει πέσει η μηχανή έτσι :a023: :a023: :a023: :a023: :a023:
ευτυχώς δεν έπαθε τπτ

makis206
01/06/2007, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsofras
α κατάλαβα , θα την φάω καπέλο την μηχανή....

Μη φοβάσαι βρε, ένα ελαφρύ τράβηγμα κάνεις, ίσα ίσα θα σηκωθεί η πίσω ρόδα απ'το έδαφος !

Καλύτερα να κάνεις αυτό που είπε ο Λεωνίδας, βρες κάποιον να σε βοηθήσει, εσύ θα σηκώνεις κι αυτός θα λαδώνει γυρνώντας τη ρόδα, πολύ εύκολο είναι !:winka:

:beer:

jasper
04/06/2007, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsofras
Καλησπέρα σε όλους, τις τελευταίες 2 εβδομάδες ακούω ένα περίεργο ήχο νομίζω απο την αλυσίδα. Το θέμα είναι ότι το ακούω μόνο τα πρώτα 10 λεπτά (λες και πρέπει να ζεσταθεί) , και το ακούω μόνο όταν κατεβάζω ταχύτητα και αφήνω τον συμπλέκτη. Μήπως έχει κάνεις κάτι υπόψην?

Υ.Γ. Έκανα σερβις πριν 500km, δεν είχε κανένα πρόβλημα

Σταματημένος, αν ανεβάσεις στροφές (3500 έως 4500) το ακούς; Εγώ είχα ανάλογο πρόβλημα (ένας θόρυβος που ακουγόταν μέχρι να ζεσταθεί καλά το μηχανάκι και ήταν χαρακτηριστικά έντονος όταν ο κινητήρας φρενάριζε το μηχανάκι) αλλά σε μένα ήταν τεντωτήρας καδένας.

tsofras
05/06/2007, 10:20
όχι το ακούω μόνο όταν κατεβάζω ταχύτητα και μέχρι να ζεσταθεί