PDA

View Full Version : Kok



loukasfilm
01/06/2007, 14:57
Για να προσέχουμε από αύριο 2-6-07. Τίθεται σε ισχύ ο νέος φοροεισπραχτικός ΚΟΚ. Να έχετε το νού σας.


:wave2: :wave2: :wave2:

Nostra
01/06/2007, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
Να έχετε το νού σας.
:wave2: :wave2: :wave2:


προτιμώ να έχω το κράνος μου και να σέβομαι τον εαυτό μου, τα σήματα και τους άλλους

:wave2: :wave2:

loukasfilm
01/06/2007, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
προτιμώ να έχω το κράνος μου και να σέβομαι τον εαυτό μου, τα σήματα και τους άλλους

:wave2: :wave2:

Νόστρα το κράνος είναι εκ των ουκ άνευ, ανεξαρτήτως προστίμων και νόμων. Καθώς και η καλή συμπεριφορά.
Έχει "μαλλιάσει η γλώσσα μας" να το λέμε εδώ μέσα.
Απλά δεν μπορώ να μην χαρακτηρίσω καθαρά εισπρακτικό έναν ΚΟΚ ο οποίως έχει 700 ευρώ πρόστιμο για το κόκκινο, αλλά αφήνει τους οδηγούς λεωφορείων και φορτηγών, να οδηγούνε πέραν του 8ωρου, χωρίς να επιβάλλει ουσιαστικές κυρώσεις.

:wave2: :wave2: :wave2:

Nostra
01/06/2007, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
Νόστρα το κράνος είναι εκ των ουκ άνευ, ανεξαρτήτως προστίμων και νόμων. Καθώς και η καλή συμπεριφορά.
Έχει "μαλλιάσει η γλώσσα μας" να το λέμε εδώ μέσα.

:wave2: :wave2: :wave2:

that was my point mate! :winka: :winka:


άρα δεν χρειάζεται να έχω το νου μου για τα νέα πρόστιμα του ΚΟΚ...

δε με αφορούν... :D

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

dirtbird
01/06/2007, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
προτιμώ να έχω το κράνος μου και να σέβομαι τον εαυτό μου, τα σήματα και τους άλλους

:wave2: :wave2:

Καλά , καλά Τασιούλη...


Εχθές στην ευθεία της Βάρκιζας προς Βάρκιζα σε γνωστό..

Κλήση για όριο ταχύτητας, πήγαινε με 93χαω ενώ το 'όργανο' ισχυρίσθη ότι έχει ταμπέλα με όριο 50.
Το έκανε 88 για να μην πάει αυτόφωρο.

Όσοι ξέρουν το σημείο καταλαβαίνουν.
Επίσης πιστεύω ότι όλοι καταλαβαίνετε ότι έχουν βγει για 'προπόνηση' απο χθές - προχθές για το ματς που αρχίζει αύριο.....

LsKostas
01/06/2007, 15:08
Πραγματικα...εχω μια περιεργεια να δω αν θα αλλαξει κατι... :confused:


(και δεν εννοω στα μπλοκα)

loukasfilm
01/06/2007, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
that was my point mate! :winka: :winka:


άρα δεν χρειάζεται να έχω το νου μου για τα νέα πρόστιμα του ΚΟΚ...

δε με αφορούν... :D

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Συγνώμμη για την επεξεργασία στο κείμενο αλλά, δεν το ξεκαθάρισα όπως έπρεπε.

Nostra
01/06/2007, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Καλά , καλά Τασιούλη...


Εχθές στην ευθεία της Βάρκιζας προς Βάρκιζα σε γνωστό..

Κλήση για όριο ταχύτητας, πήγαινε με 93χαω ενώ το 'όργανο' ισχυρίσθη ότι έχει ταμπέλα με όριο 50.
Το έκανε 88 για να μην πάει αυτόφωρο.

Όσοι ξέρουν το σημείο καταλαβαίνουν.
Επίσης πιστεύω ότι όλοι καταλαβαίνετε ότι έχουν βγει για 'προπόνηση' απο χθές - προχθές για το ματς που αρχίζει αύριο.....


εχεις δίκιο

είναι κι αυτό ένα θέμα.... :rolleyes: :(

θα αρχίσουν τις παραδειγματικές παπαριές κάποιοι εκ των τροχαίων...

tifoefs
01/06/2007, 15:23
δλδ θα κυκλοφορατε εν Ελλαδι με πινακιδες και κρανη απο αυριο ;;;;


:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Που σημαινει οτι οταν ερθω δε θα μπορω να βαλω τη πινακιδα στο τανκμπαγκ ;;;

:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Nostra
01/06/2007, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Που σημαινει οτι οταν ερθω δε θα μπορω να βαλω τη πινακιδα στο τανκμπαγκ ;;;

ρε συ τί πίνεις?

το tank bag καβαλάς τώρα? :confused:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :lol:

tifoefs
01/06/2007, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ρε συ τί πίνεις?

το tank bag καβαλάς τώρα? :confused:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :lol:

Εχω τωρα το καλαμι αλλα λες ναναι καλυτερα στο τανκμπαγκ ;;;

:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

PortisHead
01/06/2007, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Καλά , καλά Τασιούλη...


Εχθές στην ευθεία της Βάρκιζας προς Βάρκιζα σε γνωστό..

Κλήση για όριο ταχύτητας, πήγαινε με 93χαω ενώ το 'όργανο' ισχυρίσθη ότι έχει ταμπέλα με όριο 50.
Το έκανε 88 για να μην πάει αυτόφωρο.

Όσοι ξέρουν το σημείο καταλαβαίνουν.
Επίσης πιστεύω ότι όλοι καταλαβαίνετε ότι έχουν βγει για 'προπόνηση' απο χθές - προχθές για το ματς που αρχίζει αύριο.....


Αυτά φοβάμαι...... :(
Γιατι μαζι με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά.......

tifoefs
01/06/2007, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Αυτά φοβάμαι...... :(
Γιατι μαζι με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά.......

Ακομα δε καλοκαιριασε κει σακατ ;;;

Ολοι χλωροι εισαστε ;;


:lol: :lol:

felter
01/06/2007, 15:55
ΠΑΝΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΝΟΥΜΑΣ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΜΙΝΑ ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΟΥΝΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΟΣΚΙΝΑΚΙ ΜΟΥ:lol:

zolotas
01/06/2007, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από felter
ΠΑΝΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΝΟΥΜΑΣ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΜΙΝΑ ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΟΥΝΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΟΣΚΙΝΑΚΙ ΜΟΥ:lol:

ποιος ΚΟΚ ρε?? :eek: τι ....ΚΟ(Κ)ΛΑΡΑ ειναι αυτη??:lol:

lampros_fazer
01/06/2007, 16:22
Το πρόστιμο για πινακίδα αλλάζει ή όχι..;

Nostra
01/06/2007, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Το πρόστιμο για πινακίδα αλλάζει ή όχι..;

αν πέσει κάποιος επάνω της εννοείς? :p :p :p

lampros_fazer
01/06/2007, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
αν πέσει κάποιος επάνω της εννοείς? :p :p :p
Αν δεν γίνει έτσι (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=40705)..

Nostra
01/06/2007, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Αν δεν γίνει έτσι (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=40705)..

oxi re man...δεν εννούσα αυτό.,,... :sad::rolleyes: :sad:

πάντως άλλαξαν τα πρόστιμα

και αν έχεις πινακίδα μαζί σου αλλά μη εμφανή ή σε μπαγκάζια

και αν δεν την έχεις καθόλου μαζί σου

....

το να μην έχει καν πινακίδα το όχημα (δηλαδή ούτε καν άδεια) εμπίπτει σε άλλη κατηγορία...

:wave2:

zzr2005
01/06/2007, 17:51
παιδιά έχουν γράψει κανέναν εδώ μέσα για κράνος που δεν φόραγε ο συνεπιβάτης???

δεν έχω ακούσει ποτέ ως τώρα κάποιο περιστατικό ανάλογο απο γνωστούς μου και θέλω να ξέρω αν συμβαίνει, γιατί μερικές φορές τυχαίνει να μεταφέρω συνεπιβάτη χωρίς κράνος....

stef_26
01/06/2007, 18:02
Και κάτι ακόμα.
Πέρα από την αύξηση στα πρόστημα τώρα οι κλήσεις πάνε κατευθείαν στο δημόσιο ταμείο που σημαίνει ότι αν δεν πληρωθεί δεν μπορείς να πάρεις από την εφορεία φορολογική ενημερώτητα και φυσικά θα σου έρθει το πρόστημο στο εκκαθαριστικό και μάλιστα με τόκους.

l@gos
01/06/2007, 20:17
ρε παιδια ποτε θε το καταλαβουμε????
το μονο σημειο που ποναει τον ελληνα, ειναι η τσεπη του!!!!!
για μενα, πολυ καλα κανανε!!!
οταν "εμενα" με γραφουνε για την χ-ψ παραβαση κ μου ζητανε
να τους παραδωσω το διπλομα κ αυτο που κανω "εγω"
ειναι να δηλωσω απωλεια-βγαλω νεο διπλομα-παραδιδω το νεο-κραταω το παλιο
για να μπορω να κανω την οποιαδοιποτε δουλεια, πολυ καλα κανουνε!

iLia
01/06/2007, 20:21
Μακαρι να γραφουν οι μπατσοι κανονικα..και οχι μια φορα το 6μηνο οπως γινεται συνηθως εδω. Θα την πατησεις μια φορα..αλλα (λογικα) θα αρχισεις να εισαι πιο νομιμος.

loukasfilm
01/06/2007, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από l@gos
ρε παιδια ποτε θε το καταλαβουμε????
το μονο σημειο που ποναει τον ελληνα, ειναι η τσεπη του!!!!!
για μενα, πολυ καλα κανανε!!!
οταν "εμενα" με γραφουνε για την χ-ψ παραβαση κ μου ζητανε
να τους παραδωσω το διπλομα κ αυτο που κανω "εγω"
ειναι να δηλωσω απωλεια-βγαλω νεο διπλομα-παραδιδω το νεο-κραταω το παλιο
για να μπορω να κανω την οποιαδοιποτε δουλεια, πολυ καλα κανουνε!


Η τσέπη δεν είναι λύση φίλε μου. Όταν βλέπεις τον νομάρχη Θεσσαλονίκης να μην φοράει κράνος γιατί δεν μπορεί να το βάζει και να το βγάζει, για να μην χαλάσει το μαλλι, ή τον Βύρωνα για τον ίδιο λόγο να μην φοράει κράνος όταν καβαλάει την χάρλευ, χωρίς κανένας απο το υπηρετικό προσωπικό που ονομάζουμε τροχαία να τους γράφει, δεν είσαι εσύ ή εγώ "μαλάκας", που θα πληρώσουμε 700 ευρώ? Πρόστιμο περισσότερο από τον βασικό μισθό στην χώρα μας, για τον ίδιο λόγο?
Πρόσεξε το κράνος για μένα είναι απαραίτητο ανεξαρτήτως προστίμων, αλλά δεν είναι το λιγότερο εξοργιστικό, να είσαι πολίτης δεύτερης και τρίτης κατηγορίας?


:bigcry: :bigcry: :bigcry:

l@gos
01/06/2007, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
Η τσέπη δεν είναι λύση φίλε μου. Όταν βλέπεις τον νομάρχη Θεσσαλονίκης να μην φοράει κράνος γιατί δεν μπορεί να το βάζει και να το βγάζει, για να μην χαλάσει το μαλλι, ή τον Βύρωνα για τον ίδιο λόγο να μην φοράει κράνος όταν καβαλάει την χάρλευ, χωρίς κανένας απο το υπηρετικό προσωπικό που ονομάζουμε τροχαία να τους γράφει, δεν είσαι εσύ ή εγώ "μαλάκας", που θα πληρώσουμε 700 ευρώ? Πρόστιμο περισσότερο από τον βασικό μισθό στην χώρα μας, για τον ίδιο λόγο?
Πρόσεξε το κράνος για μένα είναι απαραίτητο ανεξαρτήτως προστίμων, αλλά δεν είναι το λιγότερο εξοργιστικό, να είσαι πολίτης δεύτερης και τρίτης κατηγορίας?


:bigcry: :bigcry: :bigcry:

+++100000 σε ολα τα παραπανω αλλα......
τους ανθρωπους που ανεφερες παραπανω τους εκλεγουμε "εμεις"
(τωρα, το εαν "ανηκουμε" στο αλλο 50 τοις εκατο που δεν τους ψηφησε, περαστικα μας:lol: )
πες μου εσυ ενα τροπο να "βαλεις μυαλο" σε ανθρωπο καποιας ηλικιας με μια κανονικη δουλιτσα...
με δεδομενο παντα οτι αυτος ο ανθρωπος, εχει ειδη κριθει ικανος να οδηγει μηχανη-αυτ/το κτλ...

HolyDiver
01/06/2007, 20:43
Εμένα μου αρέσει που λένε ότι αμά πληρώσεις μέσα σε 10 ημέρες το πρόστιμο τότε πέφτει στο μισό.:rolleyes: Ε, βέβαια που να λέγανε ότι αν δεν πληρώσεις το πρόστιμο σε 10 ημέρες αυτό θα διπλασιαστεί?:o ...............................

anf125
01/06/2007, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
παιδιά έχουν γράψει κανέναν εδώ μέσα για κράνος που δεν φόραγε ο συνεπιβάτης???

δεν έχω ακούσει ποτέ ως τώρα κάποιο περιστατικό ανάλογο απο γνωστούς μου και θέλω να ξέρω αν συμβαίνει, γιατί μερικές φορές τυχαίνει να μεταφέρω συνεπιβάτη χωρίς κράνος....

Καλή ερώτηση...

Έχω δει να σταματάνε μηχανάκι όπου ο συνεπιβάτης δε φορούσε κράνος, αλλά δεν ξέρω αν τους γράψανε ή κάναν απλά σύσταση ή λήταν για άλλο λόγο... Από αύριο θα δούμε.

Είναι ορθό βέβαια να φορά και ο συνεπιβάτης κράνος αφού κινδυνεύει το ίδιο με τον οδηγό σε περίπτωση πτώσης. Προκύπτουν όμως και πράκτικά ζητήματα γιατί το κράνος δεν είναι αξεσουάρ ενσωματωμένο όπως οι ζώνες ασφαλείας στα αυτοκίνητα. Αν σε παρακαλέσει κάποιος γνωστός/άγνωστος να τον μεταφέρεις κάπου και δεν έχεις μαζί δεύτερο κράνος τι κάνεις; Κανονικά δεν πρέπει να τον πάρεις. Μήπως να του πληρώσεις και το ταξί; :confused:

dimokritos
01/06/2007, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Καλή ερώτηση...

Έχω δει να σταματάνε μηχανάκι όπου ο συνεπιβάτης δε φορούσε κράνος, αλλά δεν ξέρω αν τους γράψανε ή κάναν απλά σύσταση ή λήταν για άλλο λόγο... Από αύριο θα δούμε.

Είναι ορθό βέβαια να φορά και ο συνεπιβάτης κράνος αφού κινδυνεύει το ίδιο με τον οδηγό σε περίπτωση πτώσης. Προκύπτουν όμως και πράκτικά ζητήματα γιατί το κράνος δεν είναι αξεσουάρ ενσωματωμένο όπως οι ζώνες ασφαλείας στα αυτοκίνητα. Αν σε παρακαλέσει κάποιος γνωστός/άγνωστος να τον μεταφέρεις κάπου και δεν έχεις μαζί δεύτερο κράνος τι κάνεις; Κανονικά δεν πρέπει να τον πάρεις. Μήπως να του πληρώσεις και το ταξί; :confused:

αυτό και μένα με ανησυχεί. μπορούμε να κουβαλάμε δεύτερο κράνος συνέχεια? πού θα το βάλουμε? :sick:

πάντως ο συνοδηγός κινδυνεύει περισσότερο απο τον οδηγό. ο οδηγός καταλαβαίνει λίγο πρίν ότι θα τρακάρει και ίσως να προλάβει να προφυλαχτεί κάπως.

lampros_fazer
01/06/2007, 23:28
Έχουν γίνει πολλές συζητήσεις για τα νέα πρόστιμα..

Για μένα είναι καθαρά εισπρακτικά (δε θα κάτσω να το αναλύσω πάλι) ,και συμφωνώ με κάποιους που είπαν οτι τα υπέρογκα πρόστιμα δεν είναι λύση..Γι'αυτούς που τα θέσπισαν μ'ένα σμπάρο 2 τριγόνια..Και ΝΟΜΙΖΟΥΝ οτι βρήκαν τη λύση είναι και θα πολλαπλασιαστούν τα έσοδα..Και θα κοιμηθούν ήσυχοι πολλά βράδια ακόμα..έβαλαν την κοτρώνα τους για να σώσουν τον τόπο..

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ (τουλάχιστον)..

zireous
02/06/2007, 00:43
Στη (μακρυνή) περίπτωση που θα κάτσει και κάποιος (προτιμώ κάποια) θα χρειαστεί να κάτσει πίσω μου χωρίς προειδοποίηση ώστε να πάρω δεύτερο κράνος μαζί, 1ον ας πρόσεχε :lol: , 2ον άμα επιμένει να ανέβει θα φορέσει το δικό μου κράνος και ζγα ζγα θα πάμε, και άμα με γράψουνε τη ζμπτσε...

Nikoskazer2000
02/06/2007, 00:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Καλά , καλά Τασιούλη...


Εχθές στην ευθεία της Βάρκιζας προς Βάρκιζα σε γνωστό..

Κλήση για όριο ταχύτητας, πήγαινε με 93χαω ενώ το 'όργανο' ισχυρίσθη ότι έχει ταμπέλα με όριο 50.
Το έκανε 88 για να μην πάει αυτόφωρο.

Όσοι ξέρουν το σημείο καταλαβαίνουν.
Επίσης πιστεύω ότι όλοι καταλαβαίνετε ότι έχουν βγει για 'προπόνηση' απο χθές - προχθές για το ματς που αρχίζει αύριο.....


Το μάτς; Ποιό; Αυτό; (http://youtube.com/watch?v=JkFKqJI47GQ)

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Nikoskazer2000
02/06/2007, 01:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Έχουν γίνει πολλές συζητήσεις για τα νέα πρόστιμα..

Για μένα είναι καθαρά εισπρακτικά (δε θα κάτσω να το αναλύσω πάλι) ,και συμφωνώ με κάποιους που είπαν οτι τα υπέρογκα πρόστιμα δεν είναι λύση..Γι'αυτούς που τα θέσπισαν μ'ένα σμπάρο 2 τριγόνια..Και ΝΟΜΙΖΟΥΝ οτι βρήκαν τη λύση είναι και θα πολλαπλασιαστούν τα έσοδα..Και θα κοιμηθούν ήσυχοι πολλά βράδια ακόμα..έβαλαν την κοτρώνα τους για να σώσουν τον τόπο..

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ (τουλάχιστον)..

+1000

Τα είπες ολα ρε φίλε!

:beer: :beer: :beer:

loukasfilm
02/06/2007, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από l@gos
+++100000 σε ολα τα παραπανω αλλα......
τους ανθρωπους που ανεφερες παραπανω τους εκλεγουμε "εμεις"
(τωρα, το εαν "ανηκουμε" στο αλλο 50 τοις εκατο που δεν τους ψηφησε, περαστικα μας:lol: )
πες μου εσυ ενα τροπο να "βαλεις μυαλο" σε ανθρωπο καποιας ηλικιας με μια κανονικη δουλιτσα...
με δεδομενο παντα οτι αυτος ο ανθρωπος, εχει ειδη κριθει ικανος να οδηγει μηχανη-αυτ/το κτλ...



Το ποιούς ψηφίζουμε και ποιούς τρώμε στην μάπα και γιατί, είναι μια πολύ πονεμένη ιστορία :bigcry: :bigcry: :bigcry: :lol:
Ο τρόπος είναι μόνο ένας, εκπαίδευση ουσιαστική, και το παράδειγμα να δίνεται από όλους ανεξαιρέτως, κοινωνικής, πολιτικής ή οποιασδήποτε άλλης θέσης. Η τροχαία να προσφέρει παραγματικά κοινωνικό έργο και όχι να λειτουργεί σαν ορντινάτσα, ανοίγοντας τους δρόμους για να περάσει ο "εκάστοτε", που είναι πολύ "σημαντικότερος", από τον απλό πολίτη. :bigcry:
Ξέρεις πόση ώρα τυχαίνει να περιμένουν όρθιοι οι πεζοί, θέλοντας να διασχίσουν μια διάβαση, επειδή ο "κοινωνικά" :bigcry: σκεπτόμενος τροχονόμος, έχει ανοίξει το ρεύμα μέχρι να περάσει ο "οποιοσδήποτε"?
Όταν βλέπεις αυτά τα πράγματα, γιατί να μην τα γράψεις και εσύ και εγώ και όλοι μας στα π@π@ρι@ μας?

iLia
03/06/2007, 13:21
Τυχαινει να συχναζω σε καφε οπου συχναζουν μπατσοι ( τροχονομοι και μη) απο τους οποιους οι μισοι ειναι φιλοι απο παλια ( οποτε μπορω να τους πρηζω ανετα). Χθες αναφερα τα προστιμα και υστερα απο συζητηση τριωρου κατεληξα στα εξης


Οι μισοι μπατσοι θα το σκεφτουν πολλοι να κοψουν κληση επειδη θεωρουν τα ποσα οντως υπερογκα.

Αν ο εκαστοτε μπατσος θελει να κοψει κληση, θα βρει κατι να γραψει ( μου εφεραν ως παραδειγμα τα παπουτσια που φοραγα -σανδαλοπαντοφλα η οποια προφανως απαγορευεται- δεν θα αναφερθω καν στο σκηνικο που μου περιεγραψαν, μπατσο να μετραει το υψος τακουνιου 'εργαζομενης σε μπαρ' με μεζουρα).


Ολοι συμφωνουν πως ειναι θεμα παιδειας.

Tsakalaki
03/06/2007, 13:31
Ο νεος ΚΟΚ λέει πως για κάποιον που οδηγελι χωρίς δίπλωμα το πρόστιμο είναι απο1 εως 12 μήνες....


και ποιος το καθορίζει το αν θα είναι 1 η 12 μήνες;;;


εγώ θέλω να είναι 1 μήνα...έχω το δικαίωμα να διαλέξω;;;

dimokritos
03/06/2007, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tsakalaki
Ο νεος ΚΟΚ λέει πως για κάποιον που οδηγελι χωρίς δίπλωμα το πρόστιμο είναι απο1 εως 12 μήνες....


και ποιος το καθορίζει το αν θα είναι 1 η 12 μήνες;;;


εγώ θέλω να είναι 1 μήνα...έχω το δικαίωμα να διαλέξω;;;

προφανώς δεν το αποφασίζεις εσύ :confused:

εξαρτάται από την επιείκια του δικαστή, το αν έχεις μεταμελήσει, αν το ερμής είναι ανάδρομος και αν πετουν χαμηλά τα πουλιά... :rotflmao:

zzr2005
03/06/2007, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Καλή ερώτηση...

Έχω δει να σταματάνε μηχανάκι όπου ο συνεπιβάτης δε φορούσε κράνος, αλλά δεν ξέρω αν τους γράψανε ή κάναν απλά σύσταση ή λήταν για άλλο λόγο... Από αύριο θα δούμε.

Είναι ορθό βέβαια να φορά και ο συνεπιβάτης κράνος αφού κινδυνεύει το ίδιο με τον οδηγό σε περίπτωση πτώσης. Προκύπτουν όμως και πράκτικά ζητήματα γιατί το κράνος δεν είναι αξεσουάρ ενσωματωμένο όπως οι ζώνες ασφαλείας στα αυτοκίνητα. Αν σε παρακαλέσει κάποιος γνωστός/άγνωστος να τον μεταφέρεις κάπου και δεν έχεις μαζί δεύτερο κράνος τι κάνεις; Κανονικά δεν πρέπει να τον πάρεις. Μήπως να του πληρώσεις και το ταξί; :confused:

το θέμα με το κράνος ειναι οτι δεν μπορείς να κουβαλάς πάντα μαζί ενα μηπως και χρειαστεί να μεταφέρεις κάποιον....
ακομα και αν κουβαλας δευτερο κρανος πως ξερει οτι θα ταιριαζει στην κεφαλατου άλλου??
ή μηπως πρεπει να κουβαλάω 6 κράνη μαζί μου απο XS εως XL?????????
εκτός να το ζήτημα ειναι τυπικό κ πρεπει να φοράει ο πίσω κράνος άσχετα αν τον προστατεύει ή οχι.....
αυτά πιστεύω πρεπει να τα σκεφτει ο νομοθέτης....

ας πούμε πως εξαιρεί τους επαγγελματίες απο τη ζώνη ασφαλείας???το άκουσα κ καραφλιασα....:confused:

dimokritos
03/06/2007, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
ας πούμε πως εξαιρεί τους επαγγελματίες απο τη ζώνη ασφαλείας???το άκουσα κ καραφλιασα....:confused:

καλά, άλλο και αυτό. όπως επίσης ότι το σύνολο βαθμών του point system, μηδενίζεται στην διετία για τους επαγγελματίες και για τους ιδιώτες στα 3 χρόνια. μήπως λόγω μεγάλων ωραρίων στους δρόμους και κατά συνέπεια πιο επηρρεπείς στις παραβάσεις... να μήν χάνουν και το δίπλωμα τους οι άνθρωποι για μερικές απροσεξίες τις στιγμής... :dizzy:


βρε ούστ από δω :a37:

zzr2005
03/06/2007, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
καλά, άλλο και αυτό. όπως επίσης ότι το σύνολο βαθμών του point system, μηδενίζεται στην διετία για τους επαγγελματίες και για τους ιδιώτες στα 3 χρόνια. μήπως λόγω μεγάλων ωραρίων στους δρόμους και κατά συνέπεια πιο επηρρεπείς στις παραβάσεις... να μήν χάνουν και το δίπλωμα τους οι άνθρωποι για μερικές απροσεξίες τις στιγμής... :dizzy:


βρε ούστ από δω :a37:

θα μπορούσαν να μην έχουν point system για τους επαγγελματιες σε ορισμένες παραβάσεις που δεν αποτελούν κίνδυνο για τη ζωή άλλων, όπως η ζώνη, η παραβίαση λεωφορειόδρομων κτλ...όχι να διαγράφονται νωρίτερα οι πόντοι....:eek:
οι παραβάσεις που συνιστούν κίνδυνο για τη δημόσια υγεία μάλλον θα έπρεπε να παραγράφονται σε περισσότερα χρόνια για τους επαγγελματίες.....μιας και ειναι η δουλειά τους .....
αλλα μάλλον δεν κοιτάνε το νόημα των νόμων, αλλά τους χρησιμοποιούν για να αυξήσουν τα δημόσια έσοδα......

dimokritos
03/06/2007, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
θα μπορούσαν να μην έχουν point system για τους επαγγελματιες σε ορισμένες παραβάσεις που δεν αποτελούν κίνδυνο για τη ζωή άλλων, όπως η ζώνη, η παραβίαση λεωφορειόδρομων κτλ...όχι να διαγράφονται νωρίτερα οι πόντοι....:eek:
οι παραβάσεις που συνιστούν κίνδυνο για τη δημόσια υγεία μάλλον θα έπρεπε να παραγράφονται σε περισσότερα χρόνια για τους επαγγελματίες.....μιας και ειναι η δουλειά τους .....
αλλα μάλλον δεν κοιτάνε το νόημα των νόμων, αλλά τους χρησιμοποιούν για να αυξήσουν τα δημόσια έσοδα......

φισικά θα πρέπει να παραγράφονται σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. κοινή λογική είναι. αλλά ψαξε να βρείς τώρα τα διάφορα συμφέροντα...

όσον αφορά το θέμα της ζώνης (και του κράνους), αν και δεν πάω ούτε μέτρο χωρίς το κράνος, με βρίσκει αντίθετο. βέβαια, αν θέλουμε να λεγόμαστε κράτος πρόνοιας, θα πρέπει να μεριμνούν και για την επιβολή του. και δε νομίζω ότι θα πρέπει να έχουν διαφορετική αντιμετώπιση οι επαγγελματίες. δλδ, οι νεκροί επαγγελματίες (στέκει αυτο?? :confused: :sick: ), δεν προσμετρούνται στο σύνολο των νεκρών από τροχαία??...

anf125
03/06/2007, 23:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από iLia

Αν ο εκαστοτε μπατσος θελει να κοψει κληση, θα βρει κατι να γραψει ( μου εφεραν ως παραδειγμα τα παπουτσια που φοραγα -σανδαλοπαντοφλα η οποια προφανως απαγορευεται- δεν θα αναφερθω καν στο σκηνικο που μου περιεγραψαν, μπατσο να μετραει το υψος τακουνιου 'εργαζομενης σε μπαρ' με μεζουρα).


Όπα εδώ μας πιάνεις αδιάβαστους... απαγορεύει ο νέος Κ.Ο.Κ. τα ψηλά τακούνια στις μπαργουϊμεν;;;; Ή μόνο σε όσες οσηγούν μηχανή; :eyepop:

Άκουσον άκουσον... :lol: