PDA

View Full Version : ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ Track day -27/5/07



gdk4fireblade
01/06/2007, 16:19
Αφορμη για αυτο το γραμμα-καταγγελεια σταθηκε η σημετοχη μου στο track-day που εγινε στη πιστα των Μεγαρων την Κυριακη 27/5/2007.

Η συγκεκριμενη διοργανωση αυτου του Track-day ηταν οτι χειροτερο εχω δει τα τελευταια χρονια στην πιστα Μεγαρων!

Αρχικα η αιτηση σημετοχης που γινοταν επι τοπου, ζητουσε μονο ενα ονομα ιδιωτη και υπογραφη, χωρις αλλες «διατυπωσεις»!
Στην πιστα ηταν συνολικα μονο 2-3 κριτες, οι οποιοι εκτος οτι δεν επαρκουσαν, δεν γνωριζανε καν τις βασικα καθηκοντα/ υποχρεσεις ενος κριτη!

Μονο μια σημαια (κιτρινη) υπηρχε στην εισοδο/εξοδο της πιστας οπου και παλι ο συκγεκριμενος κριτης βρισκοτας η σε λαθος θεση, η σε λαθος χρονο!

Καποιοι ιδιωτες, θεωρουσαν σωστο και λογικο μολις επεφτε καποιος εκτος πιστας, να σταματανε πανω στην στροφη και μαλιστα στο εξωτερικο curb! Και γιατι οχι;!! Aφου οι οργανωτες και ο αληταρχης ηταν στα pits και μετραγανε τις εισπραξεις της ημερας και πινανε καφε! Οι κριτες.... αποντες!

Αποκορυφομα της αισχρης οργανωσης ηταν το μεσημερι, οταν στην Κ5, ενας ιδιωτης βγηκε εκτος πιστας και στην συνεχεια αφου καταφερε να σηκωθει μονος του, προφανως στον πανικο του, βγηκε παλι στην πιστα κινουμενος με αντιθετη φορα στην εξωτερικη περιοχη της στροφης !!!! Και παλι η απολυτη απουσια κριτων αφησε το συγκεριμενο ατομο να κινηθη κατα αυτον τον τροπο!!!

Καταγγελω τον συγκεκριμενο διοργανωτη για την εγκληματικη του αδιαφορια μια και αυτες οι καταστασεις μπορουν να προκαλεσουν σοβαροτατα ατυχηματα.

Βεβαια, το ερωτημα που βγηκε απο ολους οσους ειδαν ολη αυτην την κατασταση ειναι ποιος ειναι ο αρμοδειος που εδωσε αδεια στον συκγεκριμενο οργανωτη;;;;;;;;!!!!!

Ποιος ειναι ο αρμοδιως φορεας που δινει στον εκαστοτε ιδιωτη να διωργανωσει ενα Track-day και οι υπο ποιους ορους;!!!

Οι αρμοδιοι "υπευθηνοι" της πιστας Μεγαρων, με ποιο τροπο ελεχουν εαν ο εκαστοτε ιδιωτης-οργανωτης πληρη του κανονες ασφαλειας για την διεξαγωγη track-day, «ελευθερα χρονομετρημενα»; Εχουν καποιο ατομο που να ελεχει πριν την εναρξη εαν τηρουνται αυτες οι προυποθεσεις;

Η ΕΛΠΑ προφανως δεν εχει καμια σχεση, μια και δεν ειναι επισημος αγωνας. Ομως, δεν θα μπορουσε να ελεχει με καποιον ελενκτη, αν τηρουντε καποιες βασικες προδιαγραφες ως ανεξαρτητος φορεας;;;

Λοιπαμε, γιατι μονο το 0-300 εχει μεχρι στιγμης καταφερνει να διωργανωνει track-day, στα οποια δεν νιωθεις πως εισε σε καμοια πλατεια η στα «λιμανακια» για κοντρες!!!

sapila racing
01/06/2007, 16:25
Αν κατάλαβα, ο διοργανωτής είναι ο ίδιος που εχει πάλι Track Day αυτη την Κυριακή.
Ενα boycot θα εκανε καλό σε τέτοια περίπτωση, γιατί μόνο αυτο τσούζει.

PS. Καλώστον κι ας αργησες :wave2:

road spirit
01/06/2007, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdk4fireblade

Ποιος ειναι ο αρμοδιως φορεας που δινει στον εκαστοτε ιδιωτη να διωργανωσει ενα Track-day και οι υπο ποιους ορους;!!!


μα ο αποκλειστικός διαχειριστής της πίστας φυσικά, βλ. 4T safetrack (www.4tsafetrack.gr)


Αρχικά δημιουργήθηκε από gdk4fireblade

Η ΕΛΠΑ προφανως δεν εχει καμια σχεση, μια και δεν ειναι επισημος αγωνας. Ομως, δεν θα μπορουσε να ελεχει με καποιον ελενκτη, αν τηρουντε καποιες βασικες προδιαγραφες ως ανεξαρτητος φορεας;;;


οχι, δεν εχει καμια σχέση, ουτε ειναι υποχρεομένη για κατι τετοιο

πολύ απλά φίλε μου, δεν ξαναπάς σε τέτοια διοργανωση...

Tropeas
01/06/2007, 17:17
ναι το λέμε.....
ποιος άλλος εκτός απο εμένα το κάνει???:rolleyes:
Απαραίτητες προυποθέσεις που έχω ξαναπεί:
όπως εμείς υπαγράφουμε ότι δεν φέρει ο διοργανωτής καμιά ευθύνη για ότι συμβεί στην πίστα,
έτσι και εμείς πρέπει να απαιτούμε:
α. στάνταρ ελάχιστες παροχές σε προκαθορισμένο χρόνο π.χ.3 τρακ ανα γκρουπ έως τις 14.00
β. ΕΚΑΒ με το συνεργείο του ή ερυθρό Σταυρό και γιατρό+νοσηλευτή
γ. επαρκούς κριτές , αλητάρχη και ελεγκτική επιτροπή.

TROOPER
02/06/2007, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αν κατάλαβα, ο διοργανωτής είναι ο ίδιος που εχει πάλι Track Day αυτη την Κυριακή.
Ενα boycot θα εκανε καλό σε τέτοια περίπτωση, γιατί μόνο αυτο τσούζει.

PS. Καλώστον κι ας αργησες :wave2:

+1000000000000000

:beer:

gcrook
02/06/2007, 14:55
Και η σημερινη διοργανωση στα Μεγαρα, απο τον ιδιο διοργανωτη ηταν καπως του στυλ "Μπατε σκυλοι αλεστε" .:ZZZ:

gixxerpap
02/06/2007, 16:28
τα θελετε και τα λουζεστε!!!! καλα να παθετε λοιπον!!!

εχουμε βαρεθει να λεμε για τα χαλια της πιστας, της διοργανωσης, και γενικα της ολης φασης, και εσεις συνεχιζετε να πηγαινετε........

εσεις τους κανετε μαγκες, και τους δινετε το ''δικαιωμα'' να σας υποτιμουν....

αυτα........

Θάνος
02/06/2007, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Και η σημερινη διοργανωση στα Μεγαρα, απο τον ιδιο διοργανωτη ηταν καπως του στυλ "Μπατε σκυλοι αλεστε" .:ZZZ:

Από κόσμο;

kostom
02/06/2007, 17:34
Το καλύτερο...βαριά βαριά να είμασταν 35 ιδιώτες και 8 αγωνιζόμενοι

:smokin: :smokin:

G M
02/06/2007, 18:56
Πηγα σημερα και ηταν οντως χυμα....πριν ξεκινησουμε ο διοργανωτης εβριζε τους πιτσιρικαδες κριτες (3 ηταν νομιζω αντι για 5 που χρειαζονται) επειδη βαριοντουσταν να σηκωθουν να πανε στις θεσεις τους.....μια πτωση στην K-pits και δεν υπηρχε κριτης να βγαλει σημαια και τα μηχανακια περνουσαν ταπα απο το σημειο μεχρι που σταματησαν ιδιωτες για να βοηθησουν την κατασταση.
Το μονο θετικο της ημερας οτι ειμασταν ανετα. Αρκετες φορες γυρνουσα μονος μου στην πιστα ή με ενα-δυο αλλα μηχανακια και επιτελους θυμιζε προπονηση εφοσον ιδιως στην αρχη ειμασταν για αρκετη ωρα 5-6 μηχανακια και μεσα-εξω οποτε θελαμε.

Η καταστασης της πιστας καλη οχι επειδη την καθαρισαν, αλλα επειδη απλα την παρελαβαν καθαρη εκτος απο 1- 2 αντικειμενα που ενοχλουσαν στις στροφες, το ενα σταματησα και το εβγαλα μονος μου, το αλλο πηρε μαζι του καποιος αγωνιζομενος........

Nostra
02/06/2007, 19:03
αυτά που περιγραφετε είναι η κατάντια η ίδια...


κακώς δεχτήκατε να μπείτε μέσα με αυτές τις συνθήκες

αλλά αν ήσασταν κάποιος από αυτούς που πέσανε και δεν υπήρχε κανείς να βοηθήσει/ελέγξει/ανταποκριθεί στις ανάγκες δε θα λέγατε ότι ήταν καλά...


και επειδή ήταν λίγοι οι συμμετέχοντες (οπότε άδεια η πίστα για εσάς) είναι καλό ? :confused:


ακριβώς επειδή ήσασταν εσείς μέσα θα συνεχίσουν αυτοί οι άσχετοι και ηθικά δολοφόνοι να διοργανώνουν track days... :mad: :mad: :mad:

gcrook
02/06/2007, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
αυτά που περιγραφετε είναι η κατάντια η ίδια...


κακώς δεχτήκατε να μπείτε μέσα με αυτές τις συνθήκες

αλλά αν ήσασταν κάποιος από αυτούς που πέσανε και δεν υπήρχε κανείς να βοηθήσει/ελέγξει/ανταποκριθεί στις ανάγκες δε θα λέγατε ότι ήταν καλά...


και επειδή ήταν λίγοι οι συμμετέχοντες (οπότε άδεια η πίστα για εσάς) είναι καλό ? :confused:


ακριβώς επειδή ήσασταν εσείς μέσα θα συνεχίσουν αυτοί οι άσχετοι και ηθικά δολοφόνοι να διοργανώνουν track days... :mad: :mad: :mad:

Τα πραγματα στην πιστα των Μεγαρων ειναι τραγικα ετσι και αλλιως ασχετα αν ο διοργανωτης ειναι ο Σπηλιωτης ο Χαλαρης η ο Ζαφειροπουλος.
Οι ασχετοι και οι ηθικα δολοφονοι που αναφερεις Τασο ειναι αυτοι που εκμεταλλευονται την πιστα
κυριως, καθως και αυτοι που ολα αυτα τα χρονια δεν επετρεψαν να παμε ενα βημα μπροστα στο μηχανοκινητο.
Ο Χαλαρης και ο καθε Χαλαρης απλα επωφελειται απο αυτη την κατασταση.
Οι ανταγωνιστες του ειναι αυτοι που θα μπορεσουν να αναδειξουν τον μονοφθαλμο στην χωρα των τυφλων γιατι καλως η κακως τα πραγματα αυτη την στιγμη ετσι ειναι.
Στα του 0-300 σαφως υπαρχει και καποιος ελεγχος και ενα καλυτερο επιπεδο οργανωσης, αλλα
οι συνθηκες κατω απο τις οποιες πραγματοποιουνται τα τρακντεις στα Μεγαρα ειναι γενικως απαραδεκτες.

Καταλαβαινω τον Νοστρα και πολλους αλλους που φωναζουν, αλλα δεν ξερουν τι σημαινει να περιμενεις μια ευκαιρια μεσα στο τριμηνο, για να κανεις ενα τρακντει ωστε να πεις οτι τα λεφτα σου που πηγαν στην αγορα μιας μοτοσυκλετας αποκλειστικα για αυτη την χρηση επιασαν τοπο.

Η αποχη πλεον ακουγεται σαν ανεκδοτο εν ετει 2007 οπου ετσι και αλλιως ολα τα τρακντει απο δω και στο εξης θα ειναι γεματα.
Και αν δεν παει ο gcrook η ο kostom η ο Νοστρα, η ο ταδε η ο δεινας του moto.gr η του bikenet.gr
που γνωριζουν και 2 πραγματα παραπανω, θα υπαρχουν παντα αλλοι 200 ανα πασα στιγμη ετοιμοι να πληρωσουν γιατι εμαθαν πλεον την πιστα και ΔΕΝ μπορουν χωρις αυτην.

Λυπαμαι, αλλα θα πρεπει να μαθουμε να ζουμε με αυτο και ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ να κανουμε οτι αλλο μπορουμε για να ευαισθητοποιηθουν οι αρμοδιοι φορεις, ωστε η πιστα που καλως η κακως εχουμε αυτη την στιγμη στα χερια μας, να αποδωσει το μαξιμουμ δεδομενων των συνθηκων.

Υ.Γ Η πιστα ηταν αδεια λογω ημερας, και καιρικων συνθηκων.


Αληθεια εχω μια απορια, Ιι διοργανωτες τα διαβαζουν αυτα που γραφουμε και πολλες φορες
εχουν απαντησει.
Η διοικηση της πιστας δεν εχει καταλαβει τοσο χρονια τι νταβαντουρι γινεται στα διαφορα φορα;
Η μηπως εμεις τελικα ειμαστε η σταγονα στον ωκεανο;









Τελος μια ερωτηση.
Στις Σερρες εστω οτι θελω να παω μια καθημερινη για παρτη μου.
Θα βρω ανα πασα στιγμη ασθενοφορα και κριτες ακομα και αν γυριζω εγω και αλλα 2 ατομα μεσα
μια εργασιμη μεσημερι;
Ειμαι πολυ περιεργος να δω αν τελικα οντως ολες αυτες οι κατηγοριες που εξαπολυουμε εναντιον του ενος η του αλλου ειναι βασιμες.

Nostra
02/06/2007, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
........

Μετά από όλα αυτά δηλαδή ....


οι έχοντες την ανάγκη για πίστα (άσχετα από την κατάστασή της) θα εξακολουθούν να είναι υποψήφιοι (εν γνώση τους) τραυματίες

οι διοργανωτές αφού θα υπάρχουν οι παραπάνω έτσι κι αλλιώς δε θα αλλάξουν τον τρόπο διεξαγωγής των track days

οι ιδιοκτήτες δε θα κάνουν έργα αφού θα συνεχίσουν να έχουν πελάτες τους αποπάνω

εγώ (και πολλοί άλλοι πιθανώς) βλέποντας και ακούγοντας αυτά τα χάλια θα εξακολουθήσουμε να αρνιόμαστε να μπούμε σε πίστα

και... τί?... :( :mad: :(

gixxerpap
02/06/2007, 19:44
επειδη βαριεμαι πραγματικα να απανταω σε ολα τα παραπανω, στις σερρες υπαρχει παντα γιατρος για τις πρωτες βοηθειες, και στην περιπτωση που ειναι σοβαρος τραυματισμος, το νοσοκομειο απεχει λιγοτερο απο 5 λεπτα.....

κριτες δεν υπαρχουν, αλλα πρεπει να ανεβεις μια φορα, για να καταλαβεις για τι δεν ειναι απαραιτητοι....

ο κυριος ζαφειροπουλος γιατι δεν απανταει σε αυτα τα ποστ, αληθεια?
ή μηπως αρκειται στο να μπαινει στο φορουμ μονο για να ανακοινωνει τα tra-γι-ck day?

gcrook
02/06/2007, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Μετά από όλα αυτά δηλαδή ....


οι έχοντες την ανάγκη για πίστα (άσχετα από την κατάστασή της) θα εξακολουθούν να είναι υποψήφιοι (εν γνώση τους) τραυματίες

οι διοργανωτές αφού θα υπάρχουν οι παραπάνω έτσι κι αλλιώς δε θα αλλάξουν τον τρόπο διεξαγωγής των track days

οι ιδιοκτήτες δε θα κάνουν έργα αφού θα συνεχίσουν να έχουν πελάτες τους αποπάνω

εγώ (και πολλοί άλλοι πιθανώς) βλέποντας και ακούγοντας αυτά τα χάλια θα εξακολουθήσουμε να αρνιόμαστε να μπούμε σε πίστα

και... τί?... :( :mad: :(

Νομιζω τα μεγαλοποιεις Τασο.
Αυτο το "εν γνωση τραυματιες" τωρα μου εκατσε καπως:rotflmao:

Βασικα δεν μπορω να καταλαβω με τι ακριβως τον συνδεεις τον τραυματισμο.
Με τους διοργανωτες,με την ασφαλτο, με την πουτανα την κοινωνια με τι;:look:


Οσο για τα αλλα το θεμα ειναι τοσο πολυπλοκο που οι περισσοτεροι επιλεγουν να μην ασχολουνται καν με αυτο με το να ΜΗΝ πατανε στα Μεγαρα, και αυτο ειναι η λαθος αντιμετωπιση.


Αυτοι που θα κανουν την διαφορα δεν θα ειναι οι λιγοι που θα μπουκοταρουν ( τα διαλυτικα πως μπαινιυν ρε παιδια ; :lol: ) ,αλλα οι πολλοι που θα μπορεσουν να απαιτησουν...με τον Α η Β τροπο
που κανενας ως τωρα δεν γνωριζει ποιος ειναι αυτος...μονο γκρινιες και αποχες ξερουμε.

"Αλλα μια φορα στο τοσο θα πηγαινουμε", ετσι; :sad: :rolleyes:

gcrook
02/06/2007, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap

κριτες δεν υπαρχουν, αλλα πρεπει να ανεβεις μια φορα, για να καταλαβεις για τι δεν ειναι απαραιτητοι....

Δηλαδη αν εγω Γιωργο με 200+ σακατευτω και σκορπισω ολο το μηχανακι μου κατα μηκος της πιστα ποιος θα βγαλει σημαια;
Οταν θα ερθει ο αλλος με 260 απο την ευθεια ανυποψιαστος και θα πατησει στα λαδια μου τι να μου κανει το Νοσοκομειο που απεχει 5 λεπτα;

Για αλλη μια φορα λοιπον αυτο που διαφοροποιει τον Κακο Χαλαρη,Ζαφειροπουλο,0-300 ειναι η προσφυση;
Ως εκει μπορουμε να δουμε δηλαδη σαν αναβατες;Ως το δεντρο;
Γιατι σιγουρα το δασος μας διαφευγει.
Μαλλον δεν ξερουμε ουτε και εμεις οι ιδιοι πλεον γιατι ακριβως τρωγομαστε.
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ο αλλος θα κανει 500 χλμ για να ανεβει σε μια πιστα οπου υπαρχει τις περισσοτερες μερες του χρονου παντελης ελλειψη οργανωσης συμφωνα με αυτα που μου λετε.
Αυτο εννοουσα σε προηγουμενο ποστ που ελεγα για βασιμες κατηγοριες.

Μαλλον τελικα θα επανελθω σε αυτο που ειχα πει σε παλιοτερο θρεντ, οτι τελικα οι διοργανωτες ειναι
μαλλον οι τελικοι αποδεκτες της μαλακιας που μας δερνει.
Αντι να ξεσπασουμε σε αυτους που πραγματικα φταινει τα πληρωνουν αυτοι.

Η αποχη που εχω ακουσει κατα καιρους λοιπον απο τα διαφορα φορα ειμαι πλεον σιγουρος οτι δεν εχει να κανει τοσο με το επιπεδο διοργανωσης, αλλα με τις ειδικοτερες συνθηκες και ιδιαιτεροτητες
της συγκεκριμενης πιστας...




Επαναλαμβανω: Το σημερινο τρακντει ΔΕΝ το διοργανωσε ο Ζαφειροπουλος!

kostom
02/06/2007, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra

κακώς δεχτήκατε να μπείτε μέσα με αυτές τις συνθήκες


Καθαρά δικιά μας επιλογή και κανενός άλλου...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra

αλλά αν ήσασταν κάποιος από αυτούς που πέσανε και δεν υπήρχε κανείς να βοηθήσει/ελέγξει/ανταποκριθεί στις ανάγκες δε θα λέγατε ότι ήταν καλά...



Το ότι δεν υπήρχαν κριτές στα Κ, δεν πάει να πεί ότι δεν υπήρχε βοήθεια
ή ανταπόκριση


Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra



και επειδή ήταν λίγοι οι συμμετέχοντες (οπότε άδεια η πίστα για εσάς) είναι καλό ? :confused:


Μα θέλει και ρώτημα?? Εννοείται ότι όταν γυρνάνε 10 μοτοσυκλέτες σε
έναν χώρο όπως τα Μέγαρα είναι το ιδανικό.... Λιγότερες εμπλοκές σε στροφές
άρα καλύτερη ροή και δουλειά μέσα στην πίστα


Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra

ακριβώς επειδή ήσασταν εσείς μέσα θα συνεχίσουν αυτοί οι άσχετοι και ηθικά δολοφόνοι να διοργανώνουν track days... :mad: :mad: :mad:


Και πίστεψέ με.. ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ

Και σταματήστε να τα τραγικοποιείτε τα πράγματα τόσο πολύ γιατί
πάρα πολλοί εδώ μέσα έχουν καταντήσει πάρα πολύ γραφικοί...

Πόσα track day στα Μέγαρα έχεις κάνει Τάσο???

AXL954
02/06/2007, 23:30
Και πίστεψέ με.. ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ

Και σταματήστε να τα τραγικοποιείτε τα πράγματα τόσο πολύ γιατί
πάρα πολλοί εδώ μέσα έχουν καταντήσει πάρα πολύ γραφικοί...

Θα συμφωνήσω καταρχήν στο ότι με το να τραγικοποιείς μια κατάσταση και να την φθάνεις σε επίπεδο μηδενισμού, δεν βοηθάς στο να λυθεί το πρόβλημα. Όμως για βάλε τον ευατό σου στην πιθανή περίπτωση, γιατί όλα είναι πιθανά, να βρεθείς τραυματίας στην πίστα των Μεγάρων μετά από μια έξοδο π.χ λίγο μετά την Κ πίτς στα συρματοπλέγματα (δεν ξέρω αν έχεις σπάσει ποτέ κόκκαλα...). Ναι σίγουρα θα βρεθεί κάποιος να σε μαζέψει από αυτούς που ήδη γυρίζουν μέσα στην πίστα και να σε αδειάσουν στα χώματα μέχρι να βρεθεί ΙΧ, ερήμην ασθενοφόρου, ενώ ο Χάλαρης και ο κάθε Χάλαρης δεν θα έχει πάρει χαμπάρι, πιθανόν γιατί πίνει την φραπεδιά του ή ξύνει τα αρχι: του.

Θα συμφωνήσω με τον Tropea παραπάνω ο οποίος σωστά λέει ότι πρέπει να απαιτούμε κάποιες minimum παροχές (σε επίπεδο ποιότητας αλλά και ασφάλειας). Τώρα το πως θα γίνει αυτό θα σου πώ μόνο ότι σε αυτό το φορουμ αλλά και άλλα, γράφουν οι ίδιοι άνθρωποι που γεμίζουν τις πίστες σε κάθε track day (και που πληρώνουν τελικά την ταμπακιέρα).

Όταν ο Nostra ρωτά "και επειδή ήταν λίγοι οι συμμετέχοντες (οπότε άδεια η πίστα για εσάς) είναι καλό ? " προφανώς και δεν περιμένει απάντηση με τον τρόπο που την κατάλαβες. Θέλει να πεί πως ωραία είναι για την πάρτη σου (όχι εσένα προσωπικά) να γυρίζεις και να "δουλεύεις" τις τεχνικές σου, αλλά πως πρέπει να βλέπεις το κοινό καλό για την προαγωγή του σπόρ, του χόμπι, της καύλας που λέγεται μοτοσυκλέτα. Αν αυτό που πραγματικά μας ενδιαφέρει είναι να ξεφλογιάζουμε απλά, τότε οι κουβέντες περιτεύουν και ας μας πασάρει ο κάθε ένας ότι μας αξίζει (???).

Και σε ότι αφορά το "Καθαρά δικιά μας επιλογή και κανενός άλλου..." θα έλεγα πως οι επιλογές τους, δυστυχώς είναι οι επιλογές μας.

Nostra
02/06/2007, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
Πόσα track day στα Μέγαρα έχεις κάνει Τάσο???

κανένα!

so?

δε μπορώ να έχω γνωμη?

εχετε διαβάσει τις υποχρεώσεις του κάθε διοργανωτή που ορίζονται από το καταστατικό του ιδιοκτήτη της πίστας που για να αποποιηθεί τα όποια προβλήματα ορίζει επακριβώς το πώς πρέπει να οργανωνεται κάθε track day/ενοικίαση της πίστας?

από τη στιγμή που δεν τηρούνται κάποια πράγματα πίστεψέ με υπάρχουν αρκετοί (ανάμεσά τους κι εγώ) που ενώ θέλουμε να μπούμε στην πίστα, τα όσα περιγράφονται κάθε φορά μετά από τα περισσότερα track days στα μέγαρα, μας δημιουργούν ανασφάλειες και αμφιβολίες για την σωματική μας ασφάλεια...

σόρρυ αν σας ενοχλεί που εκφέρω γνώμη ενώ δεν έχω οδηγήσει ποτέ στην υπερπίστα των μεγάρων αλλά έχοντας εικόνες από την πίστα της monza (τί πάω να συγκρίνω τώρα!!! :sad: ) θεωρώ ότι το μοναδικό μέσο πίεσης για να φτιαχτούν κάποια πράγματα είναι η αποχή!

αν κάνα-δυο φορές ο κάθε διοργανωτής πληρώσει από την τσέπη του το κόστος της πίστας χωρίς να κάνει απόσβεση (μιλάμε για δυο-τρεις μήνες δηλάδη το πολύ) και πάρουν χαμπάρι ότι δεν τους συμφέρει οικονομικά τότε θα πιέσουν τους ιδιοκτήτες για έργα υποδομής και θα έχουν τον νου τους την επόμενη φορά να είναι συνεπέστεροι στις υποχρεώσεις τους απέναντι στους αναβάτες...

δηλαδή πρέπει να γίνει σοβαρό ατύχημα σε τέτοιες ελλιπέστατες διοργανώσεις για να το δείτε?

gcrook
03/06/2007, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
κανένα!



αν κάνα-δυο φορές ο κάθε διοργανωτής πληρώσει από την τσέπη του το κόστος της πίστας χωρίς να κάνει απόσβεση (μιλάμε για δυο-τρεις μήνες δηλάδη το πολύ) και πάρουν χαμπάρι ότι δεν τους συμφέρει οικονομικά τότε θα πιέσουν τους ιδιοκτήτες για έργα υποδομής και θα έχουν τον νου τους την επόμενη φορά να είναι συνεπέστεροι στις υποχρεώσεις τους απέναντι στους αναβάτες...

δηλαδή πρέπει να γίνει σοβαρό ατύχημα σε τέτοιες ελλιπέστατες διοργανώσεις για να το δείτε?

Προφανεστατα Τασο εσυ και εγω, δεν ειμαστε οι μονοι που πιεζουμε, και η οικονομικη συνεισφορα μας στην τσεπη του αφεντικαρου τη υπερπιστας ειναι μια σταγονα στον ωκεανο, σε σχεση με αυτα που δινουν οι διαφοροι μισθωτες της πιστας ΟΛΟ τον χρονο.
Ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν ισχυροτατες πιεσεις ποα πολλες κατευθυνσεις,και απο τον χωρο των περιοδικων, και του αυτοκινητου και της μοτοσυκλετας.
Χρονια τωρα....

Οποτε μαλλον καποιος δεν χαμπαριαζει και χρειαζεται αλλο τροπαρι.

Εν ολιγοις αν εσυ και εγω και ολοι οι μοτοσυκλετιστες αποφασιζουν να κανουν εναν χρονο αποχη απο την πιστα αυτες οι 15-20 ημερομηνιες τον χρονο θα κλειστουν μεσα σε μια μερα, οπο τα κλαμπ αυτοκινητου,τα περιοδικα, και απο διαφορες επιχειρησεις (που ειναι και πολλες μαλιστα) που κατα καιρους κλεινουν την πιστα για καποια εκδηλωση.

Και για να απελπιστουμε ακομα πιο πολυ, αυτο το θρεντ θα το διαβασουν 50-60 ατομα και θα το "εμπεδωσουν" 10 και αν.
Η "αποχη" ετσι οπως την θετεις σαν σχεδιο δρασης, πολυ απλα δεν ειναι τιποτα.
Ετσι το βλεπω εγω δυστυχως.
Θα τα πουμε μεθαυριο φανταζομαι και απο κοντα, μπορει να εχω να κανω καποια προταση επ'αυτου.:wave2:

gcrook
03/06/2007, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra


δηλαδή πρέπει να γίνει σοβαρό ατύχημα σε τέτοιες ελλιπέστατες διοργανώσεις για να το δείτε?


Και επαναλαμβανω μιας και σημερα γουσταρω φλυαρια.
Το ατυχημα με τι ακριβως το συνδεεις;

Και τι ακριβως σε προβληματιζει;
Οι συνθηκες που θα οδηγησουν σε αυτο η το ποια μετρα θα ληφθουν αφου συμβει;

Γιατι εχω παραδειγματα ΚΑΙ απο τις ασφαλεστατες Σερρες (σποντα στον φιλο gixxerpap) , με πολυ σοβαρους τραυματισμους.

zireous
03/06/2007, 02:25
Να σπαμάρω λέγωντας ότι τα διαλυτικά μπαίνουν με Shift + τόνο και το φωνήεν, ενώ τα τονισμένα διαλυτικά με Shift + w και μετά το φωνήεν...


Για τη πίστα, που λέτε δεν έχω μπει (δεν αδειάζω μάνα 'μ), αλλά αφού όλο και κάποιος πέφτει, καλό είναι να πηγαίνει γρήγορα στους φακελάκηδες δε νομίζετε;

H.A.Balafoutre
03/06/2007, 02:43
Ρε παιδιά, τα λεφτά που δίνετε για track days στα Μέγαρα, ανταποκρίνονται με την ποιότητα της παρεχόμενης υπηρεσίας?

speedmonger
03/06/2007, 08:43
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟΝ GDK4FIREBLADE.
ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ-ΚΑΤΩ, ΑΦΟΥ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΧΑΛΑΡΗΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΧΟΧΟΣ ΝΑ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΧΩΡΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ ;

kostom
03/06/2007, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
κανένα!

so?

δε μπορώ να έχω γνωμη?



Δέν είπα κάτι τέτοιο ρε Τάσο, αλλά έχω παρατηρήσει ότι αυτοί
πάντα που μιλάνε και φωνάζουν πάντα είναι αυτοί που ποτέ
τους δεν έχουν μπεί στα Μέγαρα...




Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
εχετε διαβάσει τις υποχρεώσεις του κάθε διοργανωτή που ορίζονται από το καταστατικό του ιδιοκτήτη της πίστας που για να αποποιηθεί τα όποια προβλήματα ορίζει επακριβώς το πώς πρέπει να οργανωνεται κάθε track day/ενοικίαση της πίστας?


Προσωπικά δεν το έχω διαβάσει αλλά ξέρω πάρα πολύ καλά ότι στα
Μέγαρα για να πραγματοποιηθεί track day μοτοσυκλέτας αυτό που
απαιτείται βάση καταστατικού, είναι μόνο η παρουσία νοσοκομειακού
οχήματος και νοσηλευτών-γιατρού....


Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra

σόρρυ αν σας ενοχλεί που εκφέρω γνώμη ενώ δεν έχω οδηγήσει ποτέ στην υπερπίστα των μεγάρων αλλά έχοντας εικόνες από την πίστα της monza (τί πάω να συγκρίνω τώρα!!! :sad: ) θεωρώ ότι το μοναδικό μέσο πίεσης για να φτιαχτούν κάποια πράγματα είναι η αποχή!


Μήν συγκρίνεις τα ασύγκριτα, και μήν έχεις πάντα σα παράδειγμα εικόνες
γιατί μόνο εικόνες θα βλέπεις.... Όταν όμως τα Μέγαρα ήταν κλειστά για
μια περίοδο 2-3 ετών άν θυμάμαι καλά, και δεν δεχόταν track days μοτο-
συκλέτας, δεν είδα ένα περιοδικό ή ένα forum να κάνει λόγο ή να προσπαθεί
να φτιάξει την κατάσταση ασκώντας οποιοδήποτε μέσω πίεσης μπορεί.....
Και νομίζεις ότι τους πείραξε αυτό???? Νομίζεις ότι εσένα και εμένα περιμένουνε
για να κάνουνε μια Α υποδομή στα Μέγαρα?? Νομίζεις ότι περιμένουνε την
δικιά μας αποχή???

ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΤΟΥΣ....




Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra

αν κάνα-δυο φορές ο κάθε διοργανωτής πληρώσει από την τσέπη του το κόστος της πίστας χωρίς να κάνει απόσβεση (μιλάμε για δυο-τρεις μήνες δηλάδη το πολύ) και πάρουν χαμπάρι ότι δεν τους συμφέρει οικονομικά τότε θα πιέσουν τους ιδιοκτήτες για έργα υποδομής και θα έχουν τον νου τους την επόμενη φορά να είναι συνεπέστεροι στις υποχρεώσεις τους απέναντι στους αναβάτες...


Και έχουν πληρώσει από την τσέπη τους, και τίποτα δεν έχει γίνει....
Πάρτε το χαμπάρι ότι για να γίνουν έργα υποδομών στα Μέγαρα
χρειάζεται χώρος, έκταση.. πράγμα το οποίο τα Μέγαρα δεν το
έχουν...Ένα μεγάλο περιφραγμένο χωράφι είναι ρε 'σείς, και τέλος...
Δέν μπορούν να κάνουν έργα άν δεν αγοραστούν εκτάσεις περιμετρικά
της πίστας...



Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
δηλαδή πρέπει να γίνει σοβαρό ατύχημα σε τέτοιες ελλιπέστατες διοργανώσεις για να το δείτε?

Μεταξύ μας, όσο άσχημα και να ακουστεί, προτιμάμε ένα ατύχημα στα Μέγαρα,
σε τέτοια ελλιπέστατη διοργάνωση, με το ασθενοφόρο σε απόσταση 2 λεπτών,
παρά ατύχημα σε Επίδαυρο-Μπράλλο-Αρτεμίσιο-Ναύπακτο κλπ κλπ πιστάκια
ή και ακόμα μέσα στην Αθήνα, όπου τα ασθενοφόρα θα κάνουν να έρθουν το
λιγότερο 15' άν είσαι τυχερός και άγνωστο το πόση ώρα θα κάνουν να σε
πάνε σε νοσοκομείο...



Παιδιά, όλες οι γνώμες είναι σεβαστές και για αυτό τον λόγω τις παραθέτουμε
και διαφωνούμε... Απλά βάλτε τα κάτω, ζυγίστε τα, και πάρτε αποφάσεις για
το τί θέλετε να κάνετε...

Απλά λέω υπομονή
:wave2:

byron
03/06/2007, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom

Προσωπικά δεν το έχω διαβάσει αλλά ξέρω πάρα πολύ καλά ότι στα
Μέγαρα για να πραγματοποιηθεί track day μοτοσυκλέτας αυτό που
απαιτείται βάση καταστατικού, είναι μόνο η παρουσία νοσοκομειακού
οχήματος και νοσηλευτών-γιατρού....


Δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο, πάντως όταν έπεσα εγώ (9 Μαϊου) ρώτησα για γιατρό, καθώς είχα αρχίσει και πόναγα, αλλά δεν υπήρχε. Επρεπε να πάω στο νοσοκομείο με το ασθενοφόρο (που υπήρχε). Το ΤD ήταν του 0-300.

Για τα υπόλοιπα που λες kostom συμφωνώ. Προσωπικά θα προτιμούσα να γυρνάω στην πίστα, με άλλους 5-6, από το να χρειάζεται να είμαι στην τσίτα συνέχεια, για αυτόυς που περνάω ή αυτούς που με περνανε.

:wave2:

G M
03/06/2007, 16:56
Εχω καταληξει στο ιδιο συμπερασμα με τον Kostom.

Η αραιή σχετικά συμμετοχη μου στα trackdays με εχει κρατησει εκτος δρομου τους τελευταιους 12+ μηνες. Δεν νιωθω καμια στερηση που εχω σταματησει Επιδαυρο/Ιτεα/Ρωσσο αντιθετα μπορω να πω οτι τα βαριεμαι, ενω καθε φορα που ετοιμαζομαι για πιστα νιωθω εντελως διαφορετικα εχω περισσοτερη διαθεση, ο φοβος ειναι μικροτερος και ξερω οτι εαν πεσω δεν θα τσακιστω σε μπαριερες ή γκρεμο οπως εχω παθει στο παρελθον.

Αυτο μου αρκει.

Θάνος
03/06/2007, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
Μεταξύ μας, όσο άσχημα και να ακουστεί, προτιμάμε ένα ατύχημα στα Μέγαρα,
σε τέτοια ελλιπέστατη διοργάνωση, με το ασθενοφόρο σε απόσταση 2 λεπτών,
παρά ατύχημα σε Επίδαυρο-Μπράλλο-Αρτεμίσιο-Ναύπακτο κλπ κλπ πιστάκια
ή και ακόμα μέσα στην Αθήνα, όπου τα ασθενοφόρα θα κάνουν να έρθουν το
λιγότερο 15' άν είσαι τυχερός και άγνωστο το πόσυ ώρα θα κάνουν να σε
πάνε σε νοσοκομείο...

Ε μα πέστα πιά γιατί κι εγώ έχω βαρεθεί πλέον του επικριτές μετά από κάθε trackday να ρωτάνε αν υπήρχαν 5-6 ασθενοφόρα και κινητή μονάδα τοκετού...

Είναι καλύτερα στην Επίδαυρο και το Αρτεμήσιο.... εκεί όποια πέτρα να σηκώσεις, θα βρεις ένα γιατρό από κάτω και δύο ασθενοφόρα!

petani
03/06/2007, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Ε μα πέστα πιά γιατί κι εγώ έχω βαρεθεί πλέον του επικριτές μετά από κάθε trackday να ρωτάνε αν υπήρχαν 5-6 ασθενοφόρα και κινητή μονάδα τοκετού...

Είναι καλύτερα στην Επίδαυρο και το Αρτεμήσιο.... εκεί όποια πέτρα να σηκώσεις, θα βρεις ένα γιατρό από κάτω και δύο ασθενοφόρα!



+10000000000000000 .......................

zephyr1
03/06/2007, 18:26
Αυτοι θα συνεχισουν να εκμεταλευονται το χωραφι των Μεγαρων και ζησαμε εμεις καλα και αυτοι καλυτερα.:rolleyes:

road spirit
03/06/2007, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από G M
Εχω καταληξει στο ιδιο συμπερασμα με τον Kostom.

Η αραιή σχετικά συμμετοχη μου στα trackdays με εχει κρατησει εκτος δρομου τους τελευταιους 12+ μηνες. Δεν νιωθω καμια στερηση που εχω σταματησει Επιδαυρο/Ιτεα/Ρωσσο αντιθετα μπορω να πω οτι τα βαριεμαι, ενω καθε φορα που ετοιμαζομαι για πιστα νιωθω εντελως διαφορετικα εχω περισσοτερη διαθεση, ο φοβος ειναι μικροτερος και ξερω οτι εαν πεσω δεν θα τσακιστω σε μπαριερες ή γκρεμο οπως εχω παθει στο παρελθον.

Αυτο μου αρκει.

+1000

Θάνος
03/06/2007, 18:37
Κι εγώ σας λέω ότι κάποτε φτιάχνεται μία πίστα προδιαγραφών F1... και έστω ότι έχει μόνιμα μέσα όχι μόνο γιατρό, αλλά και σταθμό πρώτων βοηθειών και ό,τι άλλο ζητάτε.

Με πόσα νομίζετε ότι θα κάνετε trackday τότε; Μήπως θα θέλετε καμμία 350άρα τουλάχιστον; Γιατί σας βλέπω και τότε να μπαίνετε μία φορά το χρόνο το πολύ και τις υπόλοιπες να λέτε καλύτερα 50αρικάκι και στα Μέγαρα να ξεχαρμανιάσουμε...

Παρακαλώ πολύ να προσγειωθούμε στην πραγματικότητα μπας και χαρούμε λίγο τα μηχανάκια μας γιατί όλο φιλολογία είμαστε και καταντάει κουραστικό.

Σχετικά με τον Χάλαρη συμφωνώ ότι είναι απαράδεκτος. Μία Κυριακή με τη γυναίκα μου έγκυο στον 7ο μήνα είπαμε να περάσουμε μία βόλτα από την πίστα να χαζέψουμε και να δούμε κανένα φίλο. Ο εν λόγω κύριος λοιπόν δεν με άφησε να παρκάρω το αυτοκίνητο μέσα από τη μπάρα ώστε να μπορεί η γυναίκα μου να κάθεται όταν κουράζεται. Εσείς περιμένετε να σας φέρει και γιατρό; Ο άνθρωπος αυτός δεν πρόκειται ν'αλλάξει ό,τι και να κάνετε και για τον παραπάνω λόγο εγώ δεν πρόκειται να πατήσω ποτέ σε δική του διοργάνωση. Ωστόσο το 0300 και ο Ζαφειρόπουλος μία χαρά διοργανώσεις κάνουνε!

petani
03/06/2007, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Αυτοι θα συνεχισουν να εκμεταλευονται το χωραφι των Μεγαρων και ζησαμε εμεις καλα και αυτοι καλυτερα.:rolleyes:

Μα φιλε μου ειναι πολυ απλο ....... σε οποιον δεν αρεσει να μην ξαναπαει .... δημοκρατια εχουμε
...... ελευθεροι ανθρωποι ειμαστε ........ δεν μας υποχρεωνει κανενας να παμε ....... το οτι εκμεταλευονται την καβλα μας ειναι πια γνωστο ............. εγω για παραδειγμα μεχρι το 1995 εχασα τρεις φιλους στις γνωστες διαδρομες και εχω και εναν χωρις ποδι ........ τουλαχιστον εχουν το ελαφρυντικο οτι τοτε δεν υπηρχαν τα Μεγαρα ........ σημερα ομως εχουμε δυο λυσεις
..... 1) τις γνωστες διαδρομες και 2) τα Μεγαρα ........

Μεγαλα παιδια ειμαστε ....... ας κανει ο καθενας οτι νομιζει καλυτερο ....... για αυτον και για τους γυρω του ...............................................

zephyr1
03/06/2007, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από petani
Μα φιλε μου ειναι πολυ απλο ....... σε οποιον δεν αρεσει να μην ξαναπαει .... δημοκρατια εχουμε
...... ελευθεροι ανθρωποι ειμαστε ........ δεν μας υποχρεωνει κανενας να παμε ....... το οτι εκμεταλευονται την καβλα μας ειναι πια γνωστο ............. εγω για παραδειγμα μεχρι το 1995 εχασα τρεις φιλους στις γνωστες διαδρομες και εχω και εναν χωρις ποδι ........ τουλαχιστον εχουν το ελαφρυντικο οτι τοτε δεν υπηρχαν τα Μεγαρα ........ σημερα ομως εχουμε δυο λυσεις
..... 1) τις γνωστες διαδρομες και 2) τα Μεγαρα ........

Μεγαλα παιδια ειμαστε ....... ας κανει ο καθενας οτι νομιζει καλυτερο ....... για αυτον και για τους γυρω του ...............................................

Φιλε petani δεν εχω αντιθετη αποψη και λυπαμαι πολυ για τους ''φιλους'' μας.

Επηδει το θεμα εχει συζητηθει πολλες φορες και δεν εχει καταληξει πουθενα,το λιγοτερο που εχουμε να κανουμε ειναι τουλαχιστον να μπουκοταρουμε τους κακους διοργανωτες.
Απο κει και περα η πιστα των Μεγαρων μ'αρεσει παρα πολυ εκτος απο την ασφαλτο ,οχι οτι ειναι κακη αλλα επηδει ειναι τοσο μικρη θα μπορουσε να ασφαλτοστρωθει με μια νεα.Επισης απο εθελοντικη εργασια καποιον απο μας θα μπορουσαμε να μπουμε μεσα με ενα φορτηγακι και να μαζεψουμε την σαβουρα των μοτοσυκλετων που απο πτωση εχουν βρεθει πολλα κομματια εκει μεσα,να κοψουμε τα χορτα και ακομα με μια συμμετοχη χρηματων ολων εμας να ριξουμε καποια φορτηγα ελαφροπετρας σε ολες της στροφες (δεν ειναι και πολλες).

Το χειροτερο απ'ολα( για μενα) ειδικα στην Ελλαδα ειναι να λεει καποιος : ο καθενας κανει οτι γουσταρει.Το ιδιο λεει και ο ''διοργανωτης''.
Δεν υπαρχει συλλογικη προσπαθεια για καλυτερευση καποιον καταστασεων.Εμεις θα μπορουσαμε να κανουμε τα Μεγαρα καλυτερα.
Πες μου αν ειμαι καπου λαθος.
Την παραπανω ιδεα θελω να την προτεινω πολλες φορες αλλα επηδει ολοι ειμαστε λιγο παρτακιδες παντα τρωω πορτα.
Να εισαι καλα,φιλικα.
:wave2:

petani
03/06/2007, 23:22
+10000000000000000000000 σε ολα .............. ας το προτεινουμε εδω μεσα .... αλλα και σε ολα τα forum που ασχολουνται με το θεμα ............ και θα ειμαι απο τους πρωτους που θα δουλεψουν ....... εδω καποτε ...(1982-1985) ... καναμε το ιδιο στα Μαριτσα της Ροδου και στο Τυμπακι της Κρητης .....................θα μου πεις οτι τοτε ημουν 21-24 χρονων και αντεχα ............
..... αλλα και τωρσ στα 46 μου δεν μασαω ρεεεεε ..... (το ρεεεεεε προς καθε εμπλεκομενο) ........

zephyr1
04/06/2007, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από petani
+10000000000000000000000 σε ολα .............. ας το προτεινουμε εδω μεσα .... αλλα και σε ολα τα forum που ασχολουνται με το θεμα ............ και θα ειμαι απο τους πρωτους που θα δουλεψουν ....... εδω καποτε ...(1982-1985) ... καναμε το ιδιο στα Μαριτσα της Ροδου και στο Τυμπακι της Κρητης .....................θα μου πεις οτι τοτε ημουν 21-24 χρονων και αντεχα ............
..... αλλα και τωρσ στα 46 μου δεν μασαω ρεεεεε ..... (το ρεεεεεε προς καθε εμπλεκομενο) ........

Οση ωρα τρωγωμαστε ολο και καποιος μπηκε να πει την γνωμη του,μετα απ'αυτην την καταληξη κανεις.:sick:

Τεσπα δεν ποσταρω τιποτα ακομα ,στης 17 ιουνιου εχω κλεισει Lv 1 με το Css θα μιλησω με την Ιωαννα Αρβανιτακη για το θεμα ,μπορω να βαλω και ενα φορτηγο που εχω και αν υπαρχει θετικη αντιδραση θα φτιαξω ενα θρεντακιων να δουμε ποσοι μπορουν να βοηθησουν στην πραξη αυτη.

Για το καλο μας ρε gamot.

AXL954
04/06/2007, 19:09
Φίλε zephyr1

όπως λέει και μια διαφήμιση αθλητικών ειδών, "impossible is nothing".

Αν και η πίστα δεν είναι ιδιοκτησία του 0300, εντούτοις πράγματι πιστεύω ότι είναι ένας από τους καλύτερους πελάτες της πίστας, που σε συνδυασμό και σε συντονισμό με άλλους διοργανωτές, αλλά και το φορουμ, κάτι μπορεί να γίνει. Πιστεύω πως όπως σε όλες τις συναλλαγές, πρέπει να βρεθούν τα σωστά αντισταθμιστικά οφέλη.

Εγώ πάντως ένα γκασμά, φτυάρι, σκεπάρνι ή ότι άλλο, το βάζω ευχαρίστως.:rotflmao:

idi
04/06/2007, 19:59
+1 Kostom, GM, Θανος

η αποχη απο τα track days στα Μεγαρα θα εχει σαν μοναδικο αποτεσμα οι διοργανωτες να μην οργανωνουν αλλα track days και εμεις να μεινουμε με το πουλι στο χερι.... (αντι για καλυτερη ποιοτητα θα παρουμε.... τιποτα!)

και το "τιποτα" σημαινει.... παμε παλι στα παλια καλα... Επιδαυρο, Αρτεμισια κτλ... (1000 φορες μεγαρα και ας το κανει ο μαστρο-κιτσος το track day!)

η μονη λυση για αυτα τα προβληματα ειναι η εναλλακτικη προταση και ο ανταγωνισμος (δηλ... ΝΕΕΣ ΠΙΣΤΕΣ) που και θα φερουν σωστους επιχειρηματιες στο χωρο ΚΑΙ θα πιεσουν τους κατοχους της πιστας των μεγαρων να ριξει τις τιμες στην ενοικιαση της πιστας (αρα μεγαλυτερο περιθωριο κερδους αρα λογικα χαμηλοτερη τιμη για εμας)

maron
06/06/2007, 13:45
Προσωπικά νομίζω ότι ο ζαφειροπουλος κάνει ότι καλύτερο μπορεί.
Δυστηχος δεν μπορεί να φτιάξει και την πίστα.(παρόλο που τον έχω δει να βάζει μπαλώματα και πιστέψετε με αυτά τα έμαθα αφού τον έκραξα μες στην μούρη)
Είναι και ο ίδιος αγωνιζόμενος και αν έχετε να του προτείνετε κάτι , καλό θα είναι να το κάνετε……………
Όποιος έχει ενδοιασμούς για το Σέρρες – Μέγαρα φαντάζομαι ότι απλά δεν έχει πάει Σέρρες ,οπότε καλό είναι να πάει μια φορά για να καταλάβει από μονος του χωρίς πολλά λόγια.
Για την ημέρα που γράφεται και εγώ έπεσα στα μέγαρα και περίμενα να τελειώσει το trackday για να με πάνε στο νοσοκομείο αφού αν έπεφτε κάποιος άλλος μετά δεν θα υπήρχε ασθενοφόρο.

jarv
06/06/2007, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
Προσωπικά νομίζω ότι ο ζαφειροπουλος κάνει ότι καλύτερο μπορεί.
Δυστηχος δεν μπορεί να φτιάξει και την πίστα.(παρόλο που τον έχω δει να βάζει μπαλώματα και πιστέψετε με αυτά τα έμαθα αφού τον έκραξα μες στην μούρη)
Είναι και ο ίδιος αγωνιζόμενος και αν έχετε να του προτείνετε κάτι , καλό θα είναι να το κάνετε……………
Όποιος έχει ενδοιασμούς για το Σέρρες – Μέγαρα φαντάζομαι ότι απλά δεν έχει πάει Σέρρες ,οπότε καλό είναι να πάει μια φορά για να καταλάβει από μονος του χωρίς πολλά λόγια.
Για την ημέρα που γράφεται και εγώ έπεσα στα μέγαρα και περίμενα να τελειώσει το trackday για να με πάνε στο νοσοκομείο αφού αν έπεφτε κάποιος άλλος μετά δεν θα υπήρχε ασθενοφόρο.

Δεν ξέρω σε ποιο track day έγινε αυτό, σίγουρα όχι σε δικό μας, αλλά αυτός είναι ο λόγος που ΠΑΝΤΑ πρέπει να υπάρχουν δύο ασφενοφόρα, στα track days του 0-300 υπάρχουν δύο, μία φορά μόνο είχαμε ένα γιατί το δεύτερο χάλασε ενώ ερχόταν και εκείνη την ημέρα δεν είχαμε καμία πτώση, όμως αν υπάρξει πτώση και το ασφενοφόρο φύγει τότε το track day ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ μέχρι να επιστρέψει. Να ξέρετε πως σεβόμαστε όλους τους συμμετέχοντες γι' αυτό και έχουμε διώξει αρκετό κόσμο από δικές μας διοργανώσεις που δεν συμμορφώνεται με τους κανονισμούς
Ιωάννα 0-300

maron
06/06/2007, 19:59
agapiti iwanna
to post grafei gia to trackday 27-5-07

twra ti sxesi exoun ta track day tou 0-300 me tin mera ayti den kserw.
h mallon kserw kamia.

byron
06/06/2007, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
agapiti iwanna
to post grafei gia to trackday 27-5-07

twra ti sxesi exoun ta track day tou 0-300 me tin mera ayti den kserw.
h mallon kserw kamia.

Η Ιωάννα έκανε quote το μήνυμα σου στο οποίο δεν αναφέρεται η ημερ/νια.

:wave2:

jarv
07/06/2007, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
agapiti iwanna
to post grafei gia to trackday 27-5-07

twra ti sxesi exoun ta track day tou 0-300 me tin mera ayti den kserw.
h mallon kserw kamia.

καλημέρα, αν διαβάσεις λίγο προσεκτικά παραπάνω θα καταλάβεις.

maron
07/06/2007, 11:47
aaaaa diafimisoula katalava.
wraia einai sto 0-300 piga mai fora SAFETY first den lew.
alla poli mavri simaia.................
isws an ftiaxnate kai kapoio endiameso group na itan kalitera.
pls min mou peis gia CS klp.
apla nomizw oti einai logiko oti an kapoioi gyrizoun 1.10 kai kapoioi 1.04
tha yparksoun prosperaseis.(kai stin eisodo-eksodo)

gcrook
07/06/2007, 12:35
Και η κουβεντα γυρισε και παλι στα ασθενοφορα...
Σε λιγο θα λεμε και ευχαριστω που μπορουμε και μπαινουμε πιστα...