PDA

View Full Version : πτώσης συνέπειες



gspir
08/09/2004, 09:56
Λοιπόν παίδες

Δεν πρόλαβα καλά καλά να χαρώ το νέο XT και πάνω που έλυσα το πρόβλημα με τα σβησίματα (ρύθμιση injection σε καυσαναλυτή) μου έσκασε η εξής νίλα. Εκεί που είμουν σε ένα πεζοδρόμιο γλίτσα και έψαχνα να παρκάρω με 3-4 km/h κάτι πάτησα λίγο φρένο, μπλόκαρε ο τρόχος και τσοοουπ παρτω κάτω το μηχανάκι... :(

Το σηκώνω, βλέπω το τιμόνι λίγο στραβό. καταλαβαίνετε τώρα στεναχώρια, μόλις 2.000 km είχα κάνει.. φεύγω από δουλειά το πάω συνεργείο... το βλέπει ο μάστορας μου λέει δεν είναι τίποτα, τα enduro έτσι γυρνάνε λίγο τα τιμόνια (πιρούνια) δεν ξέρω γω τι..το αφήνω..
πάω μεσημέρι, το πέρνω έτοιμο και ισιωμένο.

Λοιπόν ακούστε τώρα.. Από εκείνη την ώρα της πτώσης, αλλά και μετά το ίσιωμα στο συνεργείο, όταν πιάσω 18-19 km/h ταχύτητα, συνοντίζει ο αριστερός μαρσπιέ (από κει που έπεσε) και τρέμει. τρέμει μόνο σε αυτή την ταχύτητα. όταν φτάσω 20-22 και πάνω ή κάτω από τα 18-19 km/h όλα οκ. Το τρέμουλο αυτό που το νιώθω στον μαρσπιέ και λίγο κάτω από τη σέλα (πολύ λίγο) δεν έχει σχέση με στροφές αλλά μόνο με την ταχύτητα που κινούμε.. είτε έχω δευτέρα, είτε 1η είτε νεκρό συμβαίνει... ποιά είναι η γνώμη σας ρε παιδιά.. στο συνεργείο μου είπαν ότι δεν μπορούν να καταλάβουν και πρέπει να το λύσουν... εσείς τι λέτε ? για πέστε ρε παιδιά γιατί έχω στραβώσει πολύ..

thanks

GyPsy
08/09/2004, 10:00
Επιτελους.....αρχιζει και στρωνει το ΧΤ!!!

Σοβαρα τωρα να κοιταξεις μηπως εχει λασκαρει καμια βιδα
απο το μασπιε.

cbanthropos
08/09/2004, 10:45
Λογικο να ξενερωσεις, αλλα μην στεναχωριεσαι. Συμβαινουν αυτα. Και στη τελικη σκεψουν οτι δεν ειναι και τοσο ευαισθητα τα μηχανιματα. Απλα εμεις τα προσεχουμε οταν ειναι new.

Μια ιδεα: Μηπως αν πηγαινες στον μαστορα και σηκωνατε το μηχανακι (σαν σε διπλο σταντ) μπορουσες να βαλεις πρωτη και να δεις τι τριζει (οσο γυρναει ο πισω τροχος?)
Βεβαια δεν θα εχεις ενδειξη ταχυτητας φανταζομαι, αλλα θα βρεις ποσο γκαζι θελει περιπου.


Προσοχη: Μη φυγει η μηχανη απο το σταντ,γρυλο κτλ,
και μακρια απο την αλυσιδα.!!

periklisk
08/09/2004, 14:00
Το μαρσπιέ που συντονίζει είναι θέμα σφυξίματος. Μάλλον λόγω της πτώσης "άνοιξε" η βάση εκεί που βιδώνει το μαρσπιέ του συμπλέκτη. Μην σφίξεις την ντίζα του συμπλέκτη αν δεν χρειάζεται γιατί οι δίσκοι θα πάνε για ύπνο πριν το καταλάβεις....

Αν δεν κοπάνησε πουθενά το μηχανάκι στην πτώση (κολωνάκια, κάγκελα κλπ) μάλλον δεν έχει πάθει τίποτα.....

Κάνε και αυτό με το στάντ με πολύ προσοχή.........

makmar21
14/09/2004, 12:23
μήπως πάμε πακέτο εμείς οι δύο????!!!!!! Μία τα σκασίματα του μοτέρ, δεύτερη με τα κενά στην πρώτη ταχύτητα μερικές φορές και τώρα η τρίτη η φαρμακερότερη!!! Την Κυριακή που μας πέρασε έφαγα την πρώτη "ψιλή", εφτυχώς πολύ ψιλή!!! Ήμουν στο Δήλεσι για κάποιες δουλειές και σκέφτηκα την επιστροφή να μην την κάνω από την βαρετή εθνική, αλλά (άκουσον άκουσον) από μία χωμάτινη διαδρομή που είχα κάνει παλαιότερα σε ένα Trail Ride ξεκινώντας από τον Αυλώνα και καταλήγοντας στον Άγιο Μερκούριο. Βέβαια θυμόμουν πως κάποιο κομάτι στην αρχή ήταν φρικτό από πέτρες όλων των μεγεθών και μάλιστα όχι φυτευτές. Εεεε, κάπου εκεί μου γλύστρισε λίγο προς τα δεξιά και τσουπ, πάρτο κάτω ανάμεσα στα πόδια μου (εφτυχώς απαλά). Εδώ, είναι η κατάλληλη στιγμή να σας αναφέρω, πως ανήκω στην κατηγορία φτερού κουνουπιού, γεγονός που σημαίνει πως οι σωματικές μου δυνατότητες είναι του αντίστουχου ενοχλητικού εντόμου!!! Βρίζοντας τον εαυτόν μου, μία για την χαζοειδέστατη σαβόυρδα που είχα φάι (δυσκολοχώνευτη) και μία για το πως στον κόρακα θα σήκωνα αυτό το "θηρίο" μέσα στις ερημιές, που ήταν ξαπλωμένο! Πάντα, όμως τα θαύματα συμβαίνουν εκεί που δεν το περιμένεις. Ως ένας άλλος Χουλκ ο τερατάνθρωπος, κατάφερα, με κάποιους περίεργους ήχους στην ραχοκοκαλιά μου, να σηκώσω το τέρας και να τραπώ σε άτακτον φυγή.....
Παραλειπόμενα: πολύ μικρό στράβωμα της μανέτας του φρένου και ένα ελάχιστο γρατζούνισμα στο δεξί αντίβαρο!! (τίποτα άλλο!!??)

Γι' αυτό φίλε gspir, θα σε παρακαλέσω θερμότατα. Από εδώ και πέρα πρόσεχε πάρα πάρα πολύ. Είμαι πεπεισμένος πως ότι συμβαίνει σε εσένα, κατόπιν συμβαίνει και σε εμένα (βέβαια το κακό τρίτωσε!!). Από εδώ και μπρος όμως, αν αντιληφθώ οτιδήποτε, θα έρθω να σε βρω και να πάμε γιά........εξορκισμό!!!!!

ΟΜΟΡΦΑ (μόνο) χιλιόμετρα...........:confused: :beer: