PDA

View Full Version : χρειάζομαι συμβουλή για husaberg!!!!!!



limnos
02/06/2007, 12:03
γειά και χαρά σε όλους τους αναβάτες και μη. εδώ και καιρό με προβληματίζει ένα σημαντικό θέμα και πιστεύω η πείρα σας να με διαφωτίσει.θέλω να αγοράσω ένα μηχανάκι enduro 4Τ γύρω στα 400cc αλλά το πρόβλημά μου είναι πιο είναι πιο αξιόπιστο εφόσον μιλάμε για μεταχειρισμένο. ξεκίνησα ψάχνοντας yamaha wr 250/450 f κατά προτίμηση από μαγαζί όχι από ιδιώτη.πήγα σε 5 μαγαζιά (στην Πάτρα) και όλοι μου είπαν ότι πολύ δύσκολα θα τη βρω. στην αντιπροσωπεία της husaberg μου πρότειναν ένα fe 400 μοντέλο 2002 s-motard το οποίο μου είπαν ότι φοράει κυλινδροπίστονα από τη μάνα του 470cc γιατί έτσι το παρήγγειλε ο 1ος κατοχός του.απλά η άδειά του γράφει 400cc. ε εγώ δεν ήθελα και πολύ να ενθουσιαστώ και να αφήσω στην άκρη το wr ---f και να αρχίσω να σκέφτομαι τη husaberg και τα 50 αλογάκια της.......έχω ακούσει όμως (απ' τον 1 κι απ'τον άλλο) ότι ναι μεν είναι πολύ δυνατά μηχανάκια αλλά θέλουν πολύ συχνή και ακριβή συντήρηση και διόλου απίθανο να σου πετάει συχνά πυκνά διάφορα προβλήματα. δίνουν 6 μήνες εγγύηση (μου είπαν ότι τόση δίνει και το εργοστάσιο στις καινούργιες).φυσικά διέψευσαν όλα αυτά που είχα ακούσει εγώ και είπαν πωσ το μόνο που χρειάζεται είναι λάδια κάθε 1000 km (τα οποία μπορώ να τα αλλάζω μόνος μου οπότε κρατάμε το κόστος των λαδιών το οποίο είναι ελάχιστο), να τους το πηγαίνω κάθε 4000km για ρύθμισμα βαλβίδων και ένα γενικό σέρβις που θα μου κοστίζει 100 ευρώ. μου τη δίνει 4000 χιλιάρικα με δικά του τα έξοδα μεταβίβασης.(αλήθεια πόσες μέρες χρειάζεται για να ολοκληρωθεί η μεταβίβαση και να ξεχυθώ στους δρόμους;)ακόμη γράφει στο κοντέρ της 4500km to οποίο δεν πιστεύω αλλά και πάλι όπως ήταν αναμενόμενο ο πωλητής τεκμιριώνει ότι είναι πραγματικά!.!.!τέλος πάντων... τα χιλιόμετρα δεν με πολυαπασχολούν. άλλο με καίει. αν την πάρω θα είμαι ήσυχος;;;;; ήηηηηηηη μεσα σε λίγο καιρό θα την ξαναπληρώσω λόγω των προβλημάτων που θα μου πετάει;;;;;;;;;;;;; βοήηηηηηηηθειαααααααααααα...............

Spazz
02/06/2007, 16:28
θα την ξαναπληρωσεις και διπλη και τριπλη....


μη διανοηθεις να το αγορασεις ....


παρε wrf γιατι αν παρεις το husaberg σε βλεπω να ρωτας πως θα βγαλεις δανειο.....

tyfeonas
02/06/2007, 17:23
ακριβα για 2002.

ενας φιλος πουλαει ιδιο 3500 συζητησημη !

470 cc.


κοιτα αν το θελεις για καθημερινη χρηση αστο.
δεν κανει.

αν το θελεις να το βγαζεις μια φορα την εβδομαδα και να του πινεις το αιμα η να πηγαινεις την βολτα σου παρτο.

arxaios
02/06/2007, 17:24
470 cc κατά παραγγελία από το εργοστάσιο ;;;;;;;;;;;;;;;;;; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

arxaios
02/06/2007, 17:25
ΔΕΝ είναι για καθημερινή χρήση, και απ' αυτά που μας γράφεις ότι σου είπε ο τύπος .........................
ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ !!!!!!!!!!!!!!

limnos
02/06/2007, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από tyfeonas
ακριβα για 2002.

ενας φιλος πουλαει ιδιο 3500 συζητησημη !

470 cc.


κοιτα αν το θελεις για καθημερινη χρηση αστο.
δεν κανει.

αν το θελεις να το βγαζεις μια φορα την εβδομαδα και να του πινεις το αιμα η να πηγαινεις την βολτα σου παρτο.




για καθημερινή χρήση το θέλω να πηγαίνω τη βόλτα μου και να το αφήνω
ασ πούμε κατά μέσο όρο 10 - 20 km τη μέρα να κάνω

δεν έχω σκοπό να του πίνω το αίμα.(σε λογικά πλαίσια)
..............

αυτός ο φίλος το έχει πολύ δουλεμένο;;
ξέρεις αν του έχει βγάλει προβλήματα;;

arxaios
03/06/2007, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από limnos
για καθημερινή χρήση το θέλω να πηγαίνω τη βόλτα μου και να το αφήνω
ασ πούμε κατά μέσο όρο 10 - 20 km τη μέρα να κάνω

δεν έχω σκοπό να του πίνω το αίμα.(σε λογικά πλαίσια)
..............

αυτός ο φίλος το έχει πολύ δουλεμένο;;
ξέρεις αν του έχει βγάλει προβλήματα;;

ΔΕΝ ΑΚΟΥΣ :nono: ΔΕΝ ΑΚΟΥΣ :nono: ΔΕΝ ΑΚΟΥΣ:nono:
Μετά θα................:a018: και θα ...............:bawl:

mourgakos
03/06/2007, 10:33
παρε κανα dr ,xt klp....εκτος και εχεις τα φραγκα για να συντηρεις καλυτερο...

αγορα κανεις οτι μοτο γουσταρεις...η συντηρηση ειναι το πακετ...:wave2:

OldMan
03/06/2007, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από tyfeonas
να του πινεις το αιμα
Όποτε είναι να γίνει, φωνάξτε με ...!!! :wave2:

(δεν έχω ξανα τύχει σε αιμοποσία Husaberg ...):D

nikos force
03/06/2007, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όποτε είναι να γίνει, φωνάξτε με ...!!! :wave2:

(δεν έχω ξανα τύχει σε αιμοποσία Husaberg ...):D egw mporw na se fwnazw all the time...alla tha ferneis to epidorpio...cheese cake kata protimisi

Dodok edessa
04/06/2007, 07:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όποτε είναι να γίνει, φωνάξτε με ...!!! :wave2:

(δεν έχω ξανα τύχει σε αιμοποσία Husaberg ...):D



κριμα ......εχει πολυ πλακα ....:lol: :rotflmao: :bawl:




φιλε μου limnos
το husaberg ειναι φτιαγμενο για τελειωμένους οδηγούς που ξερουν τι θελουν και ζητανε….. απλα τα ΠΑΝΤΑ .
αναρτησεις ,φρενα, πλαισια κτλ...
αυτα ολα ομως εχουνε και το τιμημα τους ...την συχνη και ακριβη συντήρηση .......
αλλωστε γιαυτους που κατασκευάζονται αυτα τα μηχανηματα ,τους ειναι γνωστο και παντελώς αδιαφορο..
αν καταλαβα καλα εσυ δεν το θελεις για τις αρετες του αλλα επειδη θελεις να εχεις ενα husaberg κατω απο τα ποδια σου ...
Και μετα θα εχουμε παραπαπονα τυπου ΑΝΕΒΗΚΕ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ :a018: :a018: :a018:
ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΟΝ ΜΑΝΑΒΗ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ..:ZZZ:

Νομίζω για γενικη χρήση εχει πολλα μοτο στη κατηγορία που μπορούνε να σε καλύψουνε .:wave2:

LsKostas
04/06/2007, 13:25
Aς πει καποιος που εχει ασχοληθει με το αθλημα στα μονοκυλινδρα
γιατι μ απασχολει ...

H husaberg εχει τα χα'ι'δια του lc4 κινητηρα?????

Η το μονο προβλημα θα ειναι η θερμοκρασια του κινητηρα στη κινηση?


Σε γενικες γραμμες να του πινεις το αιμα γινεται αντιληπτο το τι εννοει το ποιητη...



Ας πει καποιος αναλυτικα κοστη για συντηρηση με πραγματικα χλμ
και τροπο χρησης που κανει στο μονοκυλινδρο του μπας και βγαλω ακρη μ αυτα που ακουω
(TTR 600,610 SM,KTM LC4,HUSABERG ...)

nikos force
04/06/2007, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Aς πει καποιος που εχει ασχοληθει με το αθλημα στα μονοκυλινδρα
γιατι μ απασχολει ...

H husaberg εχει τα χα'ι'δια του lc4 κινητηρα?????

Η το μονο προβλημα θα ειναι η θερμοκρασια του κινητηρα στη κινηση?


Σε γενικες γραμμες να του πινεις το αιμα γινεται αντιληπτο το τι εννοει το ποιητη...



Ας πει καποιος αναλυτικα κοστη για συντηρηση με πραγματικα χλμ
και τροπο χρησης που κανει στο μονοκυλινδρο του μπας και βγαλω ακρη μ αυτα που ακουω
(TTR 600,610 SM,KTM LC4,HUSABERG ...) as ksekinisoume me to gegonos oti eite supermoto kaneis eite enduro ,to 650 einai perito...den mporei na to paei kanenas...ante to supermoto na to efxaristitheis ligo se mia pista san ta megara to enduro omws poythena...tha eisai anaskela olh thn wra...se pragmatika xlm... kathe 500xlm mia allagh ladiwn kala einai kai kathe 4 allages ladiwn balbides...twra apo apopsi blabwn ...oti sou katsei...genika den einai toso zhmiarika oooso lene ...(kathimerini xrisi san papi apekleisetin... einai san na exeis to m1 tou rossi gia na pigaineis sth douleia...tha to ekanes???ligo atyxes to paradeigma alla gia na dwsw mia bash to anefera...)den exoun anferthei sta teleytaia montela ellatwmatika merh kinitira oyte kapoia ypereyaisthita...diladi an to exeis kai pigaineis 2-3 fores thn ebdomada bouno h pista isws na bgaleis kai kamia 5-7000 xlm xwris zhmia...to kako einai oti ama xalasoyn ,xalane mia kai kali kai se ponaei poly i tsepi sou...kai min to sygkrineis me kanena apo ta mixanakia poy proaneferes kai poy isws exeis sto myalo soy...swsth sygkrisi einai me kana cr-f, yz-wr kai tetoia mixanakia

LsKostas
04/06/2007, 15:32
Νικο,κατανοητος...;)


swsth sygkrisi einai me kana cr-f, yz-wr kai tetoia mixanakia


Καλα για το tt-r να το καταλαβω γιατι το λες...ενα δυνατο xt ειναι ...



Με το 610sm την HUSQVARNA εννοω...:smokin:

Χωρις αυριο πανε αυτα τα μηχανακια...

nikos force
04/06/2007, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Νικο,κατανοητος...;)




Καλα για το tt-r να το καταλαβω γιατι το λες...ενα δυνατο xt ειναι ...



Με το 610sm την HUSQVARNA εννοω...:smokin:

Χωρις αυριο πανε αυτα τα μηχανακια... kala paei kai to 610...alla...to husaberg paei pragmatika xwris ayrio...anoigeis to gkazi kai pathaineis tetoio kaylosok poy katalabaineis oti kindineyeis alla de thes na to kleiseis...