PDA

View Full Version : Πληροφορίες για την Αιμοδοσία - Λίστα αιμοδοτών - Τράπεζες Αίματος



Nostra
02/06/2007, 18:48
Μετά από την πιο πρόσφατη εμπλοκή μου (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=40281) με το θέμα της εύρεσης αίματος, έκανα μια έρευνα (μικρή μεν αλλά έρευνα)...

Σημεία πληροφόρησης

Στο χώρο της μοτοσυκλέτας έχουν τράπεζες αίματος οι παρακάτω λέσχες:
Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί τους όσοι ενδιαφέρεστε. varadero club hellas
Transalp club hellas
ΛΕ.Φ.ΚΑ.
ΣΑΜΕ (Σύνδεσμος Αναβατών Μοτοσυκλετών Enduro) (offroad.gr)
Ανεμος Club
Ελληνική Λέσχη Μοτοσυκλετιστών BMW (BMW Riders Club of Greece)
Greek Africa Twin Club
Μ.Ο.Θ. Μοτοσικλετιστικός Όμιλος Θεσσαλονίκης
Επίσης δύο νομίζω σημαντικές τοποθεσίες με πληροφορίες είναι οι εξής:

Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Συλλόγων Εθελοντών Αιμοδοτών (Π.Ο.Σ.Ε.Α.) (www.posea.gr)

Σύλλογος Εθελοντών Αιμοδοτών του Yπουργείου Yγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης (http://www.aimodosia.org)
Οπου υπάρχουν δύο πολύ καλές σελίδες για εύρεση πληροφοριών:
απορίες σχετικά με την αιμοδοσία (http://www.aimodosia.org/home/erotiseis.htm)
Υπηρεσίες αιμοδοσίας - Τηλέφωνα (http://www.aimodosia.org/home/ypiresies.htm) - λείπει μόνο (νομίζω) το τηλ. αιμοδοσίας του Ερυθρού Σταυρού 210 6414637


Κάποιες από τις πολλές φορές που το έχουμε συζητήσει εδώ μέσα :
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=2266
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=19803
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=32783
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=35984
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=38560

Από τα μέλη του φόρουμ Ποιοί ασχολούνται?

Συμφορουμίτες που είναι αιμοδότες - Ημερομηνία τελευταίας αιμοδοσίας
Η λίστα δημιουργείται για πιθανή μελλοντική ανάγκη για αίμα από κάποιον (επικοινωνία με ΠΜ)
Οποιος θέλει να προστεθεί/αφαιρεθεί/ενημερώσει τη λίστα στείλτε μου ΠΜ

HolyDiver
iosif
alximistis
mpou
vangelis 64
Gunner
Div400
Uriah Heep
gcrook
chris1980
LsKostas
Nostra
Tai
o_gayros
T.R.E
Alki_Viades
Sporakias
angel-m
STOYBI
melenia
mourgakos
nickmonstro
mike.giann
Με πράσινο όσοι μπορούν να δώσουν άμεσα (βάση χρονικής διαφοράς)
Λόγω παρεύλεσης αρκετού χρόνου χωρίς ενημέρωση, οι ημερομηνίες τελευταίας αιμοδοσίας εχουν σβηστεί...


Ατομα που μπορούν να συμβάλλουν σε δημιουργία τράπεζας αίματος

ΟΧΙ με το όνομα moto.gr αλλά ως μια πρωτοβουλία εθελοντών από εδώ μέσα αλλά και οποιοδήποτε άλλου.

Για τη δημιουργία τράπεζας αίματος δε χρειάζεται δημιουργία συλλόγου ή καταστατικού.

Χρειάζεται απλά η συμμετοχή αιμοδοτών και η ανάθεση σε δύο άτομα να είναι υπεύθυνοι για την τράπεζα αίματος και να είναι άτομα επικοινωνίας με το νοσοκομείο που θα τηρεί την τράπεζα.
Θα είναι οι μόνοι που θα μπορούν να δίνουν εντολή στο νοσοκομείο να εγκρίνει τη μεταφορά/παροχή μονάδων αίματος για λογαριασμό αυτού που θα έχει ανάγκη.
Θα πρέπει να είναι διαθέσιμοι (τηλεφωνικά) 24/7 ώστε να καλύπτονται οι ανάγκες.

Τα υπόλοιπα μπορούμε να τα συζητήσουμε στο παρόν thread.

Δυστυχώς παρόλο που υπάρχει πολύς κόσμος που διαβάζει και συμμετέχει στο φόρουμ δεν υπάρχει (κατά τη γνώμη μου) τέτοια ανταπόκριση που να δικαιολογεί (το τρέξιμο για) τη δημιουργία

Τράπεζας Αίματος Μοτοσυκλετιστών

Οπότε το παρόν thread θα παραμείνει ως μέρος εύρεσης πληροφοριών και ανακοινώσεων για μελλοντικές κλήσεις ανάγκης για αίμα.
επίσης θα συνεχίσω την προσπάθεια να τηρείται η λίστα με όσους συμφορουμίτες έχουν δηλώσει εθελοντές αιμοδότες ώστε να έχουμε μια βάση επικοινωνίας όταν κάποιος από εμάς χρειαστεί να καλύψει αίμα για κάποιον/α...



Τράπεζες αίματος με τις οποίες έχουμε σχέσεις

Κάποιοι συμφορουμίτες μας (ξέρω εγώ ποιοι) έχουν κάποια σχέση με τις παρακάτω τράπεζες αίματος.

Σε περίπτωση σημαντικής ανάγκης ίσως μπορούμε να βρούμε κάλυψη από εκεί ΑΛΛΑ θα πρέπει σε βάθος χρόνου να τους "επιστρέφουμε" την εξυπηρέτηση, δίνοντας αίμα για λογαριασμό τους.
Τρ.αιματος Συλλόγου "Κωστάκης Μεσογείτης" - τηρείται στο Αμαλία Φλέμινγκ
Τρ.αιματος "Α.Δελμούζος" των δασκάλων πρωτοβάθμιας ανατολικής αττικής - δε ξέρω σε ποιο νοσοκομείο τηρείται

Γιατί ?

To thread αυτό προτείνω να γίνει sticky στις γενικές

Οι αναγνώστες/μέλη στο φόρουμ αυτό αυξάνονται.

Το ίδιο πρέπει να γίνει και με την ευαισθησία μας με ένα τόσο σημαντικό θέμα.

Ολες οι σχετικές πληροφορίες θα ενημερώνονται σε αυτό το thread από εμένα.

Φυσικά αν δεν καταφέρουμε να φτιάξουμε εμείς τράπεζα αίματος, σας παροτρύνω να έρθετε σε επικοινωνία με κάποια από τις προαναφερθείσες τράπεζες αίματος.


Αίμα (ή αιμοπετάλια) μπορούμε να δώσουμε από οποιοδήποτε σημείο αιμοδοσίας στη χώρα για οποιονδήποτε στην Ελλάδα (είτε ασθενή είτε τράπεζα αίματος).

Οι αναβάτες είμαστε δυστυχώς στην Ελλάδα μια κατηγορία πολιτών που χρειαζόμαστε συχνά κάλυψη μονάδων....

Ας δείξουμε ότι είμαστε και μια κατηγορία πολιτών με μεγάλη κοινωνική ευαισθησία


:rolleyes:


:wave2: :wave2: :wave2:




την εικόνα τη "δανείστηκα" από το site aimodosia.org


91211

Nostra
02/06/2007, 18:57
Σας ενημερώνω πως το τμήμα αιμοληψίας και αιμοπεταλιοαφαίρεσης του Λαϊκού Νοσοκομείο λειτουργεί υποδειγματικά και είναι ανοιχτά τις εργάσιμες μέρες από τις 9 το πρωί μέχρι τις 7 το απόγευμα και τις αργίες/ΣΚ από τις 9 το πρωί έως τις 2 το μεσημέρι και η αλήθεια είναι πως χαίρομαι που βλέπω τόσο σωστή λειτουργία σε αιμοληπτικό κέντρο.

Για αιμοπεταλιοαφαίρεση χρειάζεται ραντεβού. Από ότι μου είπαν για αιμοπετάλια έχουν μια αρκετά καλή βάση εθελοντών. Απλούς αιμοδότες χρειάζονται.

Στο θέμα οδήγησης αμέσως μετά την αιμοδοσία οι απόψεις διίστανται (μπορεί και να τριίστανται...)
Σου λένε by the book να μην οδηγήσεις για τη μία επόμενη ώρα αλλά αυτό εξαρτάται εν πολλοίς από τον αιμοδότη και την αντίδραση του οργανισμού του στην αφαίρεση του αίματος (πίεση, αιματοκρίτης). Αφού δίνω αίμα, έφαγα ένα σάντουιτς και μετά από κάνα τέταρτο πήρα τη μηχανή και έφυγα. Για απόσταση 10 λεπτών οδήγησης βέβαια σε φυσιολογικές συνθήκες καιρού. Αν είχε 40 βαθμούς υπό σκιά σαφώς και θα έπρεπε να περιμένω αυτήν την μία ώρα.

Το θέμα με τις άδειες αιμοδοσίας αγγίζει επί των πλείστων τους δημόσιους υπαλλήλους.

Ολη η ιστορία διαρκεί δέκα λεπτά. Το σημαντικό είναι να μην ψεύδεστε για την ικανότητά σας να δώσετε αίμα (λήψη φαρμάκων τα τελευταία 24ωρα, "επικίνδυνες" σχέσεις το τελευταίο διάστημα, ανοιχτή επέμβαση δοντιού κλπ.). Θα σας πάρουν αίμα το οποίο στις μετέπειτα εξετάσεις θα απορριφθεί οπότε τσάμπα ο χρόνος (ο δικός σας και του ιατρικού προσωπικού) και το χρήμα των φορολογούμενων.

Επιπλέον, αν είστε από τους κακούς αιμοδότες (άγχος, στρες, φόβος κατά την αιμοδοσία, χαμηλή πίεση ή αιματοκρίτης, στίγμα μεσογειακής αναιμίας κλπ.) αποδεχτείτε το γεγονός και απλά πείσατε άλλους συνανθρώπους μας θα γίνουν εθελοντές αιμοδότες.

Είναι κρίμα να δίνουμε αίμα μόνο όταν χρειάζεται κάποιος συγγενής ή φίλος. Υπάρχει κόσμος που δε βρίσκει αιμοδότες όταν τους χρειάζεται και βασίζονται στα εθελοντικά αποθέματα.

Τα θετικά για τον οργανισμό σας μετά από μια αιμοδοσία περιττεύουν να επαναληφθούν. Πληροφόρηση υπάρχει αρκετή για όσους την ψάχνουν.

Στο Λαϊκό, ένα μήνα μετά την εθελοντική αιμοδοσία σας σάς αποστέλλουν επιστολή με ευχαριστήριο περιεχόμενο και τα αποτελέσματα των εξετάσεων που έγιναν στο αίμα σας (αναιμία, ηπατίτιδα, HIV κλπ.) οπότε έμμεσα κάνετε και ένα mini check-up στο αίμα σας.


Δώστε αίμα....


:wave2: :wave2: :wave2:

vangelis 64
02/06/2007, 19:36
Άντε παιδιά να πάρουμε μπρος!!

Μια φορά το χρόνο αν δίνουμε,θα φτάσει και θα περισσέψει.


Και μακάρι να μην χρειαστεί σε κανέναν από μάς.

:wave2: :wave2:

gcrook
02/06/2007, 20:06
Συγνωμη αλλα οι παραπανω κυριοι με νουμερακι 6,7,8 εδωσαν μαζι αιμα;:eek:
Η μηπως την μπερδεψατε με την ημερομηνια καταθεσης των φορολογικων δηλωσεων;:rotflmao: :beer: :wave2:

Nostra
02/06/2007, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Συγνωμη αλλα οι παραπανω κυριοι με νουμερακι 6,7,8 εδωσαν μαζι αιμα;:eek:

ναι γιώργο, την ίδια μέρα... :rolleyes:

iLia
02/06/2007, 22:10
Αν και ημουν αιμοδοτρια, αιμα πλεον δεν μου επιτρεπεται να δωσω λογω του προβληματος υγειας που εχω. Δεν ξερω κατα ποσο μπορω να βοηθησω απο εδω που ειμαι αλλα θα το ηθελα πολυ.

KaterinaX
02/06/2007, 22:31
Συγχαρητηρια για την κινηση, ειμαι σιγουρη οτι θα βρει ανταποκριση!
Δυστηχως δεν μου επιτρεπεται να δωσω αιμα..αν και θα το ηθελα πολυ.

Σε οποιαδηποτε ενεργεια ομως κι αν χρειαστει, ευχαριστως συμμετεχω !

Nostra
02/06/2007, 23:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από iLia
Αν και ημουν αιμοδοτρια, αιμα πλεον δεν μου επιτρεπεται να δωσω λογω του προβληματος υγειας που εχω. Δεν ξερω κατα ποσο μπορω να βοηθησω απο εδω που ειμαι αλλα θα το ηθελα πολυ.


Αρχικά δημιουργήθηκε από KaterinaX
Συγχαρητηρια για την κινηση, ειμαι σιγουρη οτι θα βρει ανταποκριση!
Δυστηχως δεν μου επιτρεπεται να δωσω αιμα..αν και θα το ηθελα πολυ.

Σε οποιαδηποτε ενεργεια ομως κι αν χρειαστει, ευχαριστως συμμετεχω !


δε μπορεί να δώσει αίμα κάποιος για ιατρικούς λόγους ή επειδή χέζεται πάνω του μόλις βλέπει βελόνα... δεκτό


[i]από το site aimodosia.org[/ι]
και εγώ ερωτώ και αφού δεν δίνεις αίμα νομίζεις ότι μπορείς να επαναπαύεσαι;
είναι υποχρέωση σου να πείσεις κάποιον που δεν έχει δώσει ακόμα να πάει να δώσει.


και θα συμπλήρωνα το εξής:

για αυτούς που φοβούνται... αν χρειαστεί το παιδί τους (η μάνα τους, ο αδερφός τους κ.ο.κ.) αίμα θα συνεχίσουν να φοβούνται? μια ιδέα είναι όλα

για θρησκευτικούς λόγους (το έχω ακούσει κι αυτό :rolleyes: )... και το αφήνω ασχολίαστο


το να μη μπορεί να δώσει κάποιος αίμα για λόγους υγείας είναι σεβαστότατο

τότε?
βοηθάς τους άλλους με το να τους ενημερώνεις,
διαφημίζεις τα θετικά του εθελοντισμού αιμοδοσίας,
πείθεις τους γύρω σου που δε το έχουν κάνει ακόμα και μπορούν να δώσουν αίμα...
και άλλα πολλά...





:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

tifoefs
02/06/2007, 23:53
Μια χαρα ιδεα με φαινεται και επειδη εχω 1 λιτρο παραπανισιο θα το δωσω οταν ερθω Ελλαδα.

Αν το δωσω εδω θα παει στραφι !

:beer:

lampros_fazer
03/06/2007, 00:15
Όσοι θέλουν να δώσουν δεν είναι προτιμότερο να πάν(τ)ε σε μία ήδη υπάρχουσα τράπεζα,από το να στηθεί μια από την αρχή..;

Εγώ δεν μπορώ για ιατρικούς λόγους,στέλνω τον αδερφό μου όποτε μπορεί..

iLia
03/06/2007, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Μια χαρα ιδεα με φαινεται και επειδη εχω 1 λιτρο παραπανισιο θα το δωσω οταν ερθω Ελλαδα.

Αν το δωσω εδω θα παει στραφι !

:beer:


Τιφο δεν ξερω αν σε αφησουν. Επειδη ο πατερας μου ασχολειται ( ειναι υπευθυνος αιμοδοσιας στο τοπικο τμημα του Ερυθρου Σταυρου) αλλα λογω φαρμακευτικης αγωγης ουτε ο ιδιος ουτε η μητερα μου μπορουν να δωσουν ( και εγω δεν μπορω γιατι το αιμα μου σκαρτεψε :bigcry: ) πηγα τον Ντανιελ να δωσει πριν 1 χρονο περιπου. Ηξερα οτι το οτι ειχε ερθει απο Ολλανδια ενα χρονο πριν ισως ηταν προβλημα αλλα επειδη ειχε κανει εναν εκτεταμενο ελεγχο 2-3 μηνες πριν ( συμπεριλαμβανομενου τεστ AIDS και Ηπατιτιδας μεταξυ αλλων) νομιζα οτι θα μπορουσε. Τελικα ομως δεν του επετρεψαν να δωσει. Δεν ξαναδοκιμασαμε...απογοητευτηκε την πρωτη φορα και ειπαμε να περιμενουμε 2-3 χρονια μπας και πλεον θεωρησουν οτι το αιμα του 'ελληνεψε' ( γιατι ναι, το προβλημα τους ηταν οτι ειναι Ολλανδος, ασχετου υγειας :eyepop: ).




Να πω κατι για οσους φοβουνται. Αν και πλεον λογω, μηνιαιων εισαγωγων στο νοσοκομειο για θεραπεια, ειμαι (ασυνηθιστα) εξοικειομενη με τις παντος ειδους βελονες ( θα αρχισω να βαζω φλεβα μονη μου σε λιγο, το βλεπω) παλιοτερα χεζομουν ( σορρυ για την εκφραση) πανω μου στην ιδεα της αιμοδοσιας. Μια καλη μου φιλη ομως ( ας ειναι καλα εκει που ειναι, την χασαμε απο καρκινο πριν 10 χρονια) με επεισε να παω δοκιμαστικα. Και...δεν πονεσε. Καταλαβαινω οσους λιποθυμουν στην θεα του αιματος..ειναι απολυτα ανθρωπινο. Αλλα οσοι απλα φοβαστε..δοκιμαστε πρωτα. Αν κανετε εξετασεις αιματος και δεν καταληγετε με τα ποδια ψηλα για κανα τεταρτο μετα, τοτε ειμαι σιγουρη οτι το να δωσετε αιμα θα σας φανει το ιδιο ευκολο. Περαν του τσιμπηματος του αρχικου ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ και αν ακολουθησετε τις οδηγιες των γιατρων ( πιειτε τον χυμο σας και φατε το μπισκοτακι σας) σε 30 λεπτα το πολυ εχετε φυγει. και σας το υπογραφω..το συναισθημα που νιωθετε μετα ( ειδικα αν πριν φοβοσασταν) ειναι μοναδικο!


Αν παλι φοβαστε πολυ.....ελατε Ηγουμενιτσα να δωσετε και υποσχομαι να ειμαι εκει και να σας κραταω ( το αλλο) χερι :)



Να πω και κατι αλλο..που πλεον με αφορα αμμεσα. Η μηνιαια θεραπεια που κανω ειναι με Ανθρωπινη Ανοσοσφαιρινη ( κοινως γ-σφαιρινη). Οπως καταλαβαινετε ειναι παραγωγο αιματος....απο οσο καταλαβαινω αφου παρουν αιμα απο χιλιαδες ( κυριολεκτικα) αιμοδοτες και με την καταλληλη επεξεργασια φτανει στα χερια μου ( κυριολεκτικα μπαινει στο χερι μου λολ) η ποσοτητα αιμοσφαιρινης που χρειαζομαι. Η αιμοδοσια λοιπον, δεν καλυπτει απλα οσους περιστασιακα χρειαζονται αιμα λογω ατυχηματος η αναγκαιας εγχειρησης αλλα και οσους απο εμας χρειαζομαστε τα οφελη ενος παραγωγου αιματος για την επιβιωση μας ( οκ, το δικο μου προβλημα δεν ειναι ζητημα ζωης και θανατου αλλα ποιοτητας ζωης). Η θεραπεια μου ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ ( στοιχιζω στο ΤΕΒΕ περιπου 10, 000 ευρω το μηνα) αν οι υπολογισμοι μου ειναι σωστοι) και δυστυχως δυσευρετη ( εχω ποσταρει για την δυσκολια να βρουμε φαρμακα παλαιοτερα). Παντα ενδιαφερομουν για την αιμοδοσια αλλα τα τελευταια χρονια το εχω παρει λιγο πιο προσωπικα.

[/rant]

KaterinaX
03/06/2007, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
δε μπορεί να δώσει αίμα κάποιος για ιατρικούς λόγους ή επειδή χέζεται πάνω του μόλις βλέπει βελόνα... δεκτό



και θα συμπλήρωνα το εξής:

για αυτούς που φοβούνται... αν χρειαστεί το παιδί τους (η μάνα τους, ο αδερφός τους κ.ο.κ.) αίμα θα συνεχίσουν να φοβούνται? μια ιδέα είναι όλα

για θρησκευτικούς λόγους (το έχω ακούσει κι αυτό :rolleyes: )... και το αφήνω ασχολίαστο


το να μη μπορεί να δώσει κάποιος αίμα για λόγους υγείας είναι σεβαστότατο

τότε?
βοηθάς τους άλλους με το να τους ενημερώνεις,
διαφημίζεις τα θετικά του εθελοντισμού αιμοδοσίας,
πείθεις τους γύρω σου που δε το έχουν κάνει ακόμα και μπορούν να δώσουν αίμα...
και άλλα πολλά...





:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:


Εχω χασει τον αδελφο μου σε ατυχημα με μηχανη, λες να φοβομουν τις βελονες??
Υπαρχει προβλημα υγειας που δεν μου επιτρεπει να δινω αιμα.
Ολοι οι γυρω μου ειναι αιμοδοτες ηδη, και επειδη ακριβως καταλαβαινω τη σπουδαιοτητα της ενεργειας αυτης, δηλωσα τη παρουσια μου, και τη διαθεση μου για οποιαδηποτε βοηθεια.


:wave2:

melenia
04/06/2007, 01:46
σε οποιαδήποτε κινηση να με υπολογίζετε...
καθώς και τον mourgako(αω θέλει ας κάνει κι αλλιώς ,
διαφορετικά θα του το πιώ εγώ....)
ο σύλλογος δασκάλων είναι ο σύλλογος Α.Δελμούζος των
δασκάλων πρωτοβάθμιας ανατολικής αττικής...


:wave2:

iLia
04/06/2007, 19:20
Απορεση..


Γιατι δεν εγινε sticky? Μηπως ειναι sticky σε αλλη κατηγορια και δεν το πηρα χαμπαρι?





















..εγω απλα να το ξαναφερω στην 1η σελιδα ηθελα..αν θελετε ομως απαντατε κιολας :blush:

Nostra
05/06/2007, 17:50
ελπίζω απλά οτι δε το εχουν ακομη διαβασει όλοι ...

γιατί πολλοί λίγοι φαινεται τελικά ότι ειναι οι εθελοντες αιμοδοτες, τουλάχιστον από μέλη του moto.gr....:(


:smilea:

iosif
05/06/2007, 18:01
είμαι αιμοδότηςπό το 92. ας μου στείλει κάποιος ένα μύνημα όταν ξαναδώσω τι να πω για να μπει στην΄τράπεζα αίματος του μοτοτζιαρ

alximistis
05/06/2007, 18:03
Τάσσαρε τα είπαμε και χτες. Μέσα 100%!
Ειδοποιήστε.

o_gavros
05/06/2007, 20:08
Nostra@
Φίλε τώρα είδα το θέμα αυτό.
Πριν πολλά χρόνια είχα δώσει έκτακτα αίμα για να καλυφθούν οι ανάγκες μιας φίλης που είχε εμπλακεί σε ατύχημα.τότε θυμάμαι δεν νομίζω πως είχα συμπληρώσει αίτηση για εθελοντική αιμοδοσία.
Τον περασμένο Φλεβάρη έγινα εθελοντής αιμοδότης(επίσημα) ανήμερα του μνημοσύνου για τα θύματα της Θύρας 7,στο στάδιο Καραϊσκάκη σε μια κινητή(?) μονάδα που είχε έρθει ειδικά για την εκδήλωση.
Θυμάμαι μου είχαν στείλει και καρτελα ταχυδρομικώς στο σπίτι,όπου εκτός απο τα στοιχεία μου,ανέφερε και την λέξη Ολυμπιακός...νομίζω κάτω απο την επιγραφή ομάδα ή γκρουπ (δε θυμάμαι ακριβώς).αυτό προφανως και δε το λέω για να φανερώσω τα οπαδικά μου αισθήματα,απλά έχω την εντύπωση ότι φτιάξανε κάτι σαν τράπεζα αίματος κάτω απο το όνομα του Ολυμπιακού.μπορεί να κάνω και λαθος.

Δυστυχώς δεν γνωρίζω πολλά για το όλο σύστημα (πέραν του να πηγαίνω να δίνω αίμα) της αιμοδοσίας,τι δικαιώματα και τι υποχρεώσεις έχει ο αιμοδότης,Θα ήθελα όμως να λάβω μέρος σε αυτή την συντονισμένη προσπάθεια που κάνετε και σαφώς δεν θα με χάλαγε καθόλου να μάθω περισσότερα επ'αυτού.

Το πακέτο (αν έχει σημασία) είναι ότι εγώ τους περισσότερους μήνες του χρόνου τους περνάω στο εξωτερικό.το αναφέρω χωρίς να γνωρίζω αν παίζει κάποιο ρόλο.

Περιμένω λοιπόν να επικοινωνήσεις μαζί μου,ώστε να συμμετάσχω αν μπορώ κι εγώ.

Φιλικά,
Γιάννης

iLia
05/06/2007, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ελπίζω απλά οτι δε το εχουν ακομη διαβασει όλοι ...

γιατί πολλοί λίγοι φαινεται τελικά ότι ειναι οι εθελοντες αιμοδοτες, τουλάχιστον από μέλη του moto.gr....:(


:smilea:


Ενοχλω αν εκαστοτε το επαναφερω στην 1η σελιδα? ( οταν χανεται καπου μεταξυ 2ης & 45ης).

Επισης να πω και κατι αλλο..αν κατι τετοιο δεν γινεται sticky ισως καποιοι νομισουν οτι ειναι προσωπικη ενεργεια δικια σου.

melenia
07/06/2007, 11:11
καλημέρα...

κι εγώ κι ο μουργακος έχουμε να δωσουμε πάνω από χρόνο
οπότε μπορούμε να δώσουμε οποιαδηποτε στιγμη χρειαστεί...

ο σύλλογος Α.Δελμούζος έχει site για πληροφορίες
www.syllogosdelmouzos.gr


αν θέλετε μπορώ να πάρω πληροφορίες για το πως μπορούμε
να στήσουμε τη δική μας τράπεζα αίματος
:winka:

Nostra
07/06/2007, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από melenia
ο σύλλογος Α.Δελμούζος έχει site για πληροφορίες
www.syllogosdelmouzos.gr


melenia σε ποιο σημείο του site υπαρχουν οι πληροφορίες? :confused:

melenia
07/06/2007, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
melenia σε ποιο σημείο του site υπαρχουν οι πληροφορίες? :confused:


επειδή αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να το κοιτάξω
αύριο μόλις γυρίσω απ'το σχολείο θα σας πώ
αναλυτικά...:winka:

melenia
12/06/2007, 22:40
λοιπόν ρώτησα για τη διαδικασία που ακολουθείται
για τη δημιουργία τράπεζας αίματος...

αρχικά πρέπει να υπάρχει κάποιο καταστατικό
που θα κατατεθεί στο νοσοκομείο οπου θα ξεκινήσει
η τράπεζα αίματος...δημιουργείται κατά κάποιο τρόπο
ένα συμφωνητικό συνεργασίας.....επίσης αναφέρονται
ενδεικτικά ο αριθμός μελών...

κατά τη γνώμη μου αυτό είναι εφικτό όταν πρόκειται για
συλλόγους,λεσχες ή κάτι ανάλογο...:sick:

τώρα υπάρχουν κάποιες ιδέες πώς μπορεί να γίνει
κάτι με το μοτο???

ίσως άτυπα να εκδηλώσουμε μια διαθεσιμότητα να
βοηθήσουμε όταν υπάρξει ανάγκη???(αχρείαστο να 'ναι)

:rolleyes:

Alki_Viades
13/06/2007, 12:28
Παιδια ειμαι προθυμος να γινω αιμοδοτης, αλλα εχω μερικες πολυ χαζες αποριες που μαλλον πολυς κοσμος εχει επισης.

Οταν ειχα δωσει αιμα για εναν φιλο ειχα ρωτησει αν χρειαζεται να βγαλω καρτα εθελοντη αιμοδοτη και μου ειχαν πει οχι.

Τελικα η καρτα σε τι χρησιμευει;

Η τραπεζα αιματος τι ακριβως κανει; Αυτο που εχω καταλαβει ειναι πως ειναι ενας συλλογος που συνεργαζεται με ενα νοσοκομειο. Τα μελη του συλλογου δινουν "τακτικα" αιμα και αυτο αποθηκευετεαι στο νοσοκομειο για ωρα αναγκης; Ή απλα "χρεωνεται" στα μελη της τραπεζας οποτε σε ωρα αναγκης ειναι 100% εξασφαλισμενο πως θα εχουν τουλαχιστον τοσο αιμα διαθεσιμο οσο εχουν δωσει συνολικα τα μελη της;

:confused:

Nostra
13/06/2007, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
αλλα εχω μερικες πολυ χαζες αποριες που μαλλον πολυς κοσμος εχει επισης.
:confused:

διάβασε τα Link στο πρωτο ποστ άλκη...

είναι πολλά για να γραψω κατεβατό τώρα...

όταν σε πετυχω από κοντά θα στα πω...

:wave2: :wave2: :wave2:

Nostra
13/06/2007, 14:34
αν τελικά προχωρήσουμε σε τράπεζα αίματος τότε μπορείς να δίνεις εθελοντικά υπέρ της τράπεζας αίματος και αν χρειαστείς εσύ ή κάποιο άμεσο μέλος της οικογενείας σου τότε χρησιμοποιείς τις μονάδες ανάλογα (με κάποιους κανόνες διαθεσιμότητας που θα αποφασίσουμε)...
επίσης αν υπάρχει καλή εισροή εθελοντών θα μπορούμε να "βοηθάμε" απανταχού ανάγκες ανθρώπων...

αν δε γίνει τράπεζα αίματος απλά θα κρατάμε μια λίστα με τους εν δυνάμει αιμοδότες του moto.gr ώστε να γνωρίζουμε σσε περίπτωση ανάγκης κάποιου ποιοι και πότε μπορούν να δώσουν αίμα...

T.R.E
13/06/2007, 14:46
Μπορω και εγω να διαθεσω αμεσα 2-3 φιαλες οποτε χρειαστει,με ενα τηλεφωνημα μονο...

Ειμαι εθελοντης,εχω καρτα και τα σχετικα...

tai
13/06/2007, 16:53
Α κάρτα έχω, αίμα μάλλον μου περισσεύει, της βελόνες δεν της φοβάμαι, μπορώ να σας κάνω παρέα??:p μ΄αρέσουν τέτοιες λιστες:wacko:






προς τους μάρτυρες του Ιεχωβά
(αυτοί δεν δίνουν αίμα για θρησκευτικούς λόγους)
ρωτήστε το ξανά σε κάποιον πρεσβύτερο , γιατί το αλλάξατε αυτό το δόγμα.:wave2:

Giorgos19
13/06/2007, 23:32
Τωρα το ειδα το thread αυτο.

Αιμα δεν εχω ξαναδωσει.Οποτε ακουγα απο την οικογενεια μου οτι χρειαζοταν καποιος να δωσει αιμα και ελεγα οτι θελω να δωσω εγω,μου ελεγαν οχι με την δικαιολογια το μικρο της ηλικιας μου.
Τωρα μπαινοντας στα 21 δεν νομιζω να υπαρχει καποιο προβλημα! :confused:
Απο οσο γνωριζω,δεν εχω καποιο προβλημα που να με αποτρεπει απο το να δωσω αιμα,τις βελονες δεν τις φοβαμαι.
Απλα,επειδη δεν εχω ξαναδωσει,πρεπει να κανω καποιες εξετασεις που να πιστοποιουν οτι ειμαι σε θεση να γινω αιμοδοτης?:confused:
Αυτη ειναι η βασικη απορια μου.Τασο θα διαβασω αυριο και τα λινκ που εχεις παραθεσει στο πρωτο ποστ σου και αν μου δημιουργηθει καμια καινουργια θα τα πουμε απο κοντα. :winka:

Με χαρα να συνεισφερω σε ο,τι χρειαστει..

:wave2:

Λεωνίδας
14/06/2007, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
(...)Γιώργο από τα 18 μπορείς και "τυπικά" να δώσεις (εγώ δε νομίζω ότι "μεγάλωσα" μετά τα 15-16 αλλά δεν είμαι και γιατρός... ίσως είναι βιολογικό το θέμα, ίσως νομικό, ίσως ...)
Όσο για τα άλλα θα πας, θα σου μετρήσουν πίεση και αιματοκρίτη και αν όλα είναι ΟΚ (σιγά μη δεν είναι στην ηλικία σου!) θα σου πάρουν 2-3 λίτρα :rolleyes: ή και λίγο λιγότερο.
Πριν δώσεις σου δίνουν μια λίστα με λόγους που θα σε αποτρέψουν από το να δώσεις, π.χ. φάρμακα, εγχειρήσεις, τατουάζ, σκουλαρίκια και κάτι άλλα πιο πονηρά :look:
Αν δεν έχεις κάνει τίποτα από αυτά πρόσφατα, βουρ
Έχει και πορτοκαλάδα μετά :lol:

Alki_Viades
14/06/2007, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
διάβασε τα Link στο πρωτο ποστ άλκη...

είναι πολλά για να γραψω κατεβατό τώρα...

όταν σε πετυχω από κοντά θα στα πω...

:wave2: :wave2: :wave2:

Τασο ακολουθησα τα παραπανω λινκ και ειλικρινα απογοητευτηκα.

Το πρωτο της ΠΟΣΕΑ ειναι εντελως του κωλου, γεματο αχρηστες για μενα πληροφοριες - τι με νοιαζουν τα σχεδια δρασης, τι με νοιαζει το ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2ης ΙΔΡΥΤΙΚΗΣ ΣΥΣΚΕΨΗΣ, το μονο που με νοιαζει ειναι αυτο το @$%% κουμπι "Χρησιμες πληροφοριες" πανω πανω που ειναι ανενεργο! :a023:

Οσο για το aimodosia.org οκ, λεει τις προυποθεσεις για να δωσεις και αναφερει τα νοσοκομεια που μπορεις να δωσεις αιμα. Βεβαια εμενα το ΜΟΝΟ που με ενδιαφερει ειναι ΠΟΥ ειναι τα γ@#$%$ τα νοσοκομεια, θελω ΑΠΛΑ το πλησιεστερο στη δουλεια/σπιτι μου. Ενας χαρτης των μεγαλων πολεων με σημειωμενα τα σημεια αιμοδοσιας κι ενα τηλ θα ηταν υπεραρκετα.

Επισης ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι πρεπει να γινω εθελοντης αιμοδοτης , γιατι πρεπει να γραφω σε εναν συλλογο και γιατι σε καποιον συγκεκριμενο. Σου ζητανε εγγραφη και δε σου λενε γιατι! Δε μπορω δηλαδη να πηγαινω οποτε μου τη καρφωσει καπου και να δινω αιμα; Γενικα δεν θεωρω τον εαυτο μου (πολυ) βλακα, δεν εχω ομως καταλαβει ακομα αυτο το απλο πραγμα....

:a025:

Giorgos19
14/06/2007, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Γιώργο από τα 18 μπορείς και "τυπικά" να δώσεις (εγώ δε νομίζω ότι "μεγάλωσα" μετά τα 15-16 αλλά δεν είμαι και γιατρός... ίσως είναι βιολογικό το θέμα, ίσως νομικό, ίσως ...)
Όσο για τα άλλα θα πας, θα σου μετρήσουν πίεση και αιματοκρίτη και αν όλα είναι ΟΚ (σιγά μη δεν είναι στην ηλικία σου!) θα σου πάρουν 2-3 λίτρα :rolleyes: ή και λίγο λιγότερο.
Πριν δώσεις σου δίνουν μια λίστα με λόγους που θα σε αποτρέψουν από το να δώσεις, π.χ. φάρμακα, εγχειρήσεις, τατουάζ, σκουλαρίκια και κάτι άλλα πιο πονηρά :look:
Αν δεν έχεις κάνει τίποτα από αυτά πρόσφατα, βουρ
Έχει και πορτοκαλάδα μετά :lol:


:beer: :beer: :beer:

Μονο και μονο για την τσαμπα πορτοκαλαδα το κανω :lol: :lol: :lol:
Ο Καφροοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοος :eyepop: :lol: :lol:
Thnx Λεω :)

:wave2:

Nostra
14/06/2007, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Επισης ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι πρεπει να γινω εθελοντης αιμοδοτης , γιατι πρεπει να γραφω σε εναν συλλογο και γιατι σε καποιον συγκεκριμενο. Σου ζητανε εγγραφη και δε σου λενε γιατι! Δε μπορω δηλαδη να πηγαινω οποτε μου τη καρφωσει καπου και να δινω αιμα; Γενικα δεν θεωρω τον εαυτο μου (πολυ) βλακα, δεν εχω ομως καταλαβει ακομα αυτο το απλο πραγμα....

:a025:

όλα τα μεγάλα νοσοκομεία έχουν μονάδες αιμοδοσίας και αιμοπεταλιοαφαίρεσης...

από τα καλύτερα αιμοδοτικά κέντρα που εχω δει είναι του Λαικού νοσοκομείου....

στείλε μου ΠΜ που μενεις ώστε να σου πω ποιο ειναι το κοντινοτερο σε σενα


δίνεις αίμα γιατί :

- το αίμα που δίνεις περνάει από εξετασεις οπότε εχει μια αισθηση ελέγχου- Μini checkup

- ο οργανισμός σου αναπαράγει (ποσοτικά) το αίμα που δινεις μέσα σε 24 ώρες και ανανεώνεται

- με το να γινεις εθελοντης αιμοδοτης συνεισφέρεις στη διάθεση αίματος για τους χιλιαδες κοσμου που το εχει αναγκη (νεφροπαθείς, καρκινοπαθείς, φορείς μεσογειακής αναιμίας, τραυματίες, χειρουργούμενοι κλπ.)

- Αν (ω μη γένοιτο) χρειαστείς εσύ ποτέ αίμα όντας εθελοντής αιμοδότης σε καλύπτουν τα νοσοκομεία χωρίς να χρειαστεί οι συγγενείς σου να ψαχνονται.

- αν χρειαστεί ποτέ αίμα κάποιος από τον στενό σου οικογενειακό κύκλο μπορείς να τους "μεταφέρεις" 2-3 μονάδες από την κάρτα σου.

- μπορείς να βγαλεις μια κάρτα εθελοντή από ένα νοσοκομείο και να παρακολουθείς μόνος σου το πότε θα δινεις. δίνοντας για ασθενή η μονάδα σου χρεωνεται σε αυτόν, δίνοντας εθελοντικά η μονάδα σου διαχειρίζεται από το νοσοκομείο στο οποίο δίνεις όπου αυτοί κρίνουν απαραίτητο

- συμμετέχοντας σε μια τράπεζα αίματος έχεις καλύτερη διαχείριση των μονάδων που υπάρχουν στην τραπεζα. συνηθως καθε τραπεζα εχει μια κατευθυνση ως προς το που διαθετει το αιμα που εχει χρεωμενο. Συνηθως στα μελη της και τους συγγενεις τους αλλά αν υπάρχει αρκετο απόθεμα και σε όποιον χρειαστεί.

- πολύς κόσμος δεν έχει ευρύ συγγενικό ή φιλικό κύκλο (ή έχει και δεν θέλει να τους παρακαλάει να δώσουν) και όταν χρειάζεται αίμα εξαρταται από τον γνωστό του γνωστού. όντας δότης υπέρ μιας τραπεζας αιματος ξέρει ότι αν χρειαστεί κάτι θα τον καλυψει η τράπεζα και αυτόν και την οικογένειά του...

- δυστυχώς με τα τροχαία που εχουμε στην ελλάδα αναγκαζόμαστε να "αγοράζουμε" αίμα για την κάλυψη των αναγκών της χώρας από το εξωτερικό...

- μια φορά το χρόνο να έδινε αίμα κάθε ενηλίκος που μπορεί τότε δε θα είχαμε πρόβλημα στην κάλυψη αίματος στην ελλάδα!


μερικά άλλα παλαιότερά μου σχόλια (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=780040#post780040)

Λεωνίδας
14/06/2007, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
:beer: :beer: :beer:

Μονο και μονο για την τσαμπα πορτοκαλαδα το κανω :lol: :lol: :lol:
Ο Καφροοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοος :eyepop: :lol: :lol:
Thnx Λεω :)

:wave2: Είχα πετύχει και σάντουιτς μερικές φορές :look:
αλλά όταν τα ξαναπούμε από κοντά θύμισέ μου να σου πω για την πρώτη φορά που έδωσα :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

o_gavros
14/06/2007, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
θύμισέ μου να σου πω για την πρώτη φορά που έδωσα :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
την πρώτη φορά δυστυχώς ήταν για ατύχημα φίλης στο ΚΑΤ.
κι ενώ είχα ένα θέμα τότε με τις βελόνες,παρόλα αυτά πήγα και έδωσα κανονικά.
Καθώς λοιπόν απολάμβανα την τσαμπέ περτικαλάδα μου και το μπισκοτάκι μου,έρχεται κάποιος στρατιωτικός με την επίσημη στολή,στολισμένη ωσάν του μέγιστου Ταξίαρχου Θεοχάρη,να δώσει.
μόλις ξαπλώνει και βλέπει την βελόνα ο τύπος κοκάλωσε σε στάση εμβρύου (αλλά προς τα πάνω τα πόδια) και έγινε αμέσως μωβ!!!απο το φόβο του προφανώς.
Μιλάμε πάθανε πλάκα οι νοσοκόμες!

Δυστυχώς παίζει πολύς φόβος γύρω απο την διαδικασία της αιμοδοσίας και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί!!!

Η διαδικασία παίρνει μαξιμουμ ενα τέταρτο,δεν πονάει,αραχτός είσαι καθ'όλη τη διαρκεια και μετά έχεις και τα τυχερά σου.πέραν της περτικαλάδας και των παρελκόμενων,πολλές απο τις νοσοκόμες είναι ιδιαιτέρως ελκυστικές (sic) oπότε κι απο εκεί κερδισμένος μπορείς να βγεις.

Λεωνίδας
14/06/2007, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros
(...)πολλές απο τις νοσοκόμες είναι ιδιαιτέρως ελκυστικές (sic) oπότε κι απο εκεί κερδισμένος μπορείς να βγεις. εκεί το πήγαινα...
τη 2η φορά όμως ήταν μία... σαν την αφεντικίνα του makis206 :cry: :cry: :cry:

Λεωνίδας
14/06/2007, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
no spamming zone in here mate :winka: σβήστα ρε :wave2:

edit : έχεις δίκιο :blush:

Alki_Viades
14/06/2007, 15:39
Αυτα που εγραψες στειλε τα σε 1-2 οργανωσεις μπας και βελτιωσουν λιγο τις σελιδες τους....

Με καλυψες με το Λαικο, ειναι στο δρομο μου, θα το δοκιμασω συντομα :a013:

FestoNero
14/06/2007, 16:45
Τασουλη βαλε και μενα στη λιστα, αν και απ'οτι λενε οι γιατροι εχω χαμηλη πιεση και δεν με αφηνουν να δωσω.
Βαλε με θα πηγαινω και το πολυ πολυ να με διωχνουν.
Ρε γαμωτο και δε φοβαμαι τις βελονες..
:(

gilysis
21/06/2007, 11:28
λοιπόν εχω σπάνια ομάδα ομάδα Ο αρνητικό αλλά εχω έχω περάσει και ηπατιτιδα Ψ (ληγμένη πια, απο τα φάρμακα). αν και θέλω, τυπικά δεν επιτρέπεται, ωστόσο θα μπορούσε να είναι και χρήσιμο. υπάρχει λύση ??

καλή δύναμη...

Nostra
21/06/2007, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gilysis
λοιπόν εχω σπάνια ομάδα ομάδα Ο αρνητικό αλλά εχω έχω περάσει και ηπατιτιδα Ψ (ληγμένη πια, απο τα φάρμακα). αν και θέλω, τυπικά δεν επιτρέπεται, ωστόσο θα μπορούσε να είναι και χρήσιμο. υπάρχει λύση ??

καλή δύναμη...

χωρίς να είμαι ειδήμων, νομίζω ότι δε πρέπει να δώσεις αίμα...

και αν δώσεις θα πρέπει να το αναφέρεις ώστε να κάνουν έξτρα εξέταση για αυτόν τον τύπο ηπατίτιδας στο αίμα σου ώστε να το χορηγήσουν σε άλλον ...

:wave2:

T.R.E
21/06/2007, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
Τασουλη βαλε και μενα στη λιστα, αν και απ'οτι λενε οι γιατροι εχω χαμηλη πιεση και δεν με αφηνουν να δωσω.
Βαλε με θα πηγαινω και το πολυ πολυ να με διωχνουν.
Ρε γαμωτο και δε φοβαμαι τις βελονες..
:(

Και εγω αυτο παθαινω,εχω χαμηλη πιεση...Πριν πας,φαε λιγο αλατι και ανεβοκατεβα 2-3 οροφους απ'τις σκαλες και θα εισαι ΟΚ...

Σοβαρα το λεω,εγω καθε φορα που παω το ιδιο :a022: ,ταλαιπωρια σκετη...

Nostra
27/06/2007, 13:28
Δυστυχώς παρόλο που υπάρχει πολύς κόσμος που διαβάζει και συμμετέχει στο φόρουμ δεν υπάρχει (κατά τη γνώμη μου) τέτοια ανταπόκριση που να δικαιολογεί (το τρέξιμο για) τη δημιουργία

Τράπεζας Αιματος Μοτοσυκλετιστών

Οπότε το παρόν thread θα παραμείνει ως μέρος εύρεσης πληροφοριών και ανακοινώσεων για μελλοντικές κλήσεις ανάγκης για αίμα.

επίσης θα συνεχίσω την προσπάθεια να τηρείται η λίστα με όσους συμφορουμίτες έχουν δηλώσει εθελοντές αιμοδότες ώστε να έχουμε μια βάση επικοινωνίας όταν κάποιος από εμάς χρειαστεί να καλύψει αίμα για κάποιον/α...


:wave2: :rolleyes: :wave2:

gilysis
28/06/2007, 14:14
είναι ακριβώς το ίδιο πως όταν παίρνει κανείς - μια μηχανή,
ΣΠΑΝΙΑ καταδέχεται να του απαντήσει ο πωλητής τι θα πάθει σε διάφορες περιπτώσεις πιθανού ατυχήματος, αν και ουσιαστικά ΔΕΝ διαφέρει από το κάπνισμα (αν πχ απορρίψουμε ένα καραμπινάτο καρκίνο του πνεύμονα).
ακόμα χειρότερα όταν το ίδιο άτομο για τεχνικές λεπτομέρειες ΔΕΝ ξέρει επακριβώς, και παραπέμπει στο συνεργείο της αντιπροσωπείας κλπ.

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ.

gcrook
03/07/2007, 18:35
Εμ ελπιζω να μην θεωρηθει σπαμ κυλιε Νοστρα, αλλα σε ποσο καιρο το Λαικο Νοσοκομειο σου στελνει τα αποτελεσματα των εξετασεων καθως και την καρτα αιμοδοτη;
Διοτι 2 μηνες τωρα περιμενω και λεω να μην τους "ενοχλησω" με τηλεφωνα ακομα.
Κατι για ενα μηνα ειχα διαβασει...:confused:

Nostra
04/07/2007, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Εμ ελπιζω να μην θεωρηθει σπαμ κυλιε Νοστρα, αλλα σε ποσο καιρο το Λαικο Νοσοκομειο σου στελνει τα αποτελεσματα των εξετασεων καθως και την καρτα αιμοδοτη;
Διοτι 2 μηνες τωρα περιμενω και λεω να μην τους "ενοχλησω" με τηλεφωνα ακομα.
Κατι για ενα μηνα ειχα διαβασει...:confused:


για κάρτα δε ξέρω...

για τα αποτελεσματα εγω περιμενα κανα μήνα...

αλλά στην ελλάδα είσαι, ξέρεις πως είναι τα πράγματα...


μια δεν εχουν χαρτί, μια δεν εχουν μελάνι... :rolleyes:


χτύπα τους ενα τηλεφωνο ρε Γιώργη...

:wave2: :wave2:

HolyDiver
30/10/2007, 18:28
Nostra με ξέχασες:wave2:

ΙΠΠΕΑΣ
06/11/2007, 23:45
ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΧΕΠΑ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, ΝΟΣΗΛΕΥΕΤΑΙ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 6 ΕΤΩΝ ΜΕ ΟΞΕΙΑ ΛΕΥΧΑΙΜΙΑ.

ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ ΓΙΑ ΔΟΤΕΣ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΩΝ. Η ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΒ+ (ΡΕΖΟΥΣ ΘΕΤΙΚΟ) .

ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΑΙΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΤΣΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟ ΤΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ - ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΧΕΠΑ ( παιδο-ογκολογικό )

(2310 993506 & 2310 993944)

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ, ΠΡΟΩΘΗΣΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΔΗΜΗΤΡΗ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥ, ΤΗ ΔΑΣΚΑΛΑ ΤΟΥ, ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ..... ΑΣ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΡΕΞΕΙ ΣΤΟ ΠΡΟΑΥΛΙΟ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥ ΓΕΡΟΣ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟΣ......ΑΣ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΧΑΡΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΑ........................

--
Niki


Αν μπορεί να αποτελέσει ξεχωριστό topic για κάποιο χρόνο ας το κάνει κάποιος MOD

Nostra
07/11/2007, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Αν μπορεί να αποτελέσει ξεχωριστό topic για κάποιο χρόνο ας το κάνει κάποιος MOD

ακριβως για τετοια θεματα υπάρχει αυτό το thread ... και είναι και sticky... :wave2:

gcrook
28/11/2007, 10:57
Σχεδον το ειχα ξεχασει οτι μπορω να αιμοδοτησω εως απο 21/11/07.
Ας με "πρασινισει" καποιος.:wave2:

tasos21
12/12/2007, 10:50
ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΑΧΕΠΑ ΧΘΕΣ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑΣ ΕΝΟΣ ΜΙΚΡΟΥ ΑΓΟΡΙΟΥ.
Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΠΑΣΧΕ ΑΠΟ ΛΕΥΧΑΙΜΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΧΝΑ.
Η ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 0+ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΑ ΜΕΧΡΙ ΧΘΕΣ ΟΤΙ ΔΙΝΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ.(Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ Α+)
ΧΘΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΜΙΑ ''ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΗ'' ΝΟΣΟΚΟΜΟΣ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΜΕ ΑΥΣΤΗΡΟ ΥΦΟΣ ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.
ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.
ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΜΕ ΑΓΕΝΕΙΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΕΞΙΤΗΡΙΟ, ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ.
ΤΟΤΕ ΤΗΣ ΛΕΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΝ.
ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΟΤΙ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΓΓΡΑΦΩ ΣΤΟΥΣ ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ ΑΙΜΟΔΟΤΕΣ.
ΕΦΥΓΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΛΩΣΩ,ΠΕΡΑΣΑΝ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ 'Η ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΝ ΤΡΟΠΟ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ( ΧΕΙΡΟΔΙΚΙΑ, ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΑΧΕΠΑ ΙΣΩΣ...)
ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ,ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΟ ΘΕΑΓΕΝΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ.
ΑΠΛΩΣ, ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΤΟ Ο+ ΔΙΝΕΙ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΤΕΤΟΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ (ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑ) ΗΜΟΥΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΝΕΥΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΚΙ ΕΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΟΥΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΜΕΡΙΚΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΟΙΧΙΣΕΙ ΑΚΡΙΒΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...

iLia
25/03/2008, 18:29
Τελικα καναμε κατι? Ρωταω γιατι δεν ειμαι αρκετα τακτικη στο να ελεγχω τα ποστ (και τωρα με τη νεο λοοκ χανομαι το κατιτις) και ισως δημιουργηθηκε τραπεζα αιματος και δεν το πηρα χαμπαρι.

Αυτη η κουβεντα γινεται αρκετο καιρο..για ανασκουμπωθειτε (αν ΔΕΝ γραφεται ετσι η λεξη......ΔΕΝ πειραζει!) λιγο και ξαναδειτε το το θεμα. Αν και δεν δινω αιμα.....μπορει να χρειαστω (αχρειαστο να'ναι) :rolleyes:

Περα απο την πλακα.....βασικα ηθελα να το κανω ενα BUMP που λεει και μια φιλη. Τοσα νεα μελη γραφονται καθημερινα..δεν μπορει....την 'βαση' την εχουμε/εχετε. Την οργανωση να δουμε/δειτε λιγο.

Nostra
06/08/2009, 15:24
Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεώτεροι...

konsttanttinos
21/11/2009, 13:31
@Νostra

''Ο προσωπικός φάκελος του παραλήπτη είναι πλήρης και το μήνυμα δεν στάλθηκε επιτυχώς. Ο παραλήπτης ενημερώθηκε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Παρακαλούμε δοκιμάστε αργότερα.''

Nostra
26/03/2010, 11:57
"""Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεώτεροι...""""

Ειδικά τώρα που ανοίγει ο καιρός και (δυστυχώς παραδοσιακά στην Ελλάδα) "αυξάνονται" οι ανάγκες, θυμηθείτε να δώσετε αίμα...

:wave2: :wave2:

mikes
26/03/2010, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
"""Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεώτεροι...""""

Ειδικά τώρα που ανοίγει ο καιρός και (δυστυχώς παραδοσιακά στην Ελλάδα) "αυξάνονται" οι ανάγκες, θυμηθείτε να δώσετε αίμα...

:wave2: :wave2: σου ειχα ζητησει παλιοτερα (πριν κανα διμηνο νομιζω) να με προσθεσεις στη λιστα!! καντο αν θες!!

Nostra
29/03/2010, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από mike.giann
σου ειχα ζητησει παλιοτερα (πριν κανα διμηνο νομιζω) να με προσθεσεις στη λιστα!! καντο αν θες!!

:a10:

SoulGR
08/05/2011, 20:38
σημερα εδωσα και γω για πρωτη φορα αιμα,αν και ειχα ενα φοβο στην αρχη αποδειχθηκε ευχαριστη η ολη διαδικασια -ειμασταν 6-7 ατομα οποτε υπηρχε και ο σχετικος χαβαλες :D -.Με εξεπληξε το γεγονος πως μετα βιας καταλαβαινεις το τσιμπημα και μετα ουτε ζαλιζεσαι ουτε τιποτα...πραγματικα αξιζει!Σε 3 μηνες μπορω να ξαναδωσω οποτε nostra αν θελεις add me to the list :D

υ.γ. 0+ εχω:beer: