PDA

View Full Version : Γνώμες για CBF-250;



nick16
03/06/2007, 15:13
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!
ΚΟΝΤΕΥΩ ΤΑ 18 ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΜΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ CFB 250 ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΠΛΑΚΑ ΜΑΖΙ ΤΗΣ.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΑΥΤΗ?ΤΑΞΙΔΙ ΕΝΝΟΩ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 400ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ.ΕΓΩ ΜΕΝΩ ΑΡΤΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΠΑΡΩ ΑΦΟΥ ΤΟ ΣΤΡΩΣΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΩ ΑΘΗΝΑ,ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΜΗΧΑΝΗ.ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ 250CC ΑΕΡΟΨΥΚΤΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΙ ΤΗ ΤΕΛΙΚΗ ΕΧΕΙ

Υ.Γ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ ΙΝΝΟVA 125

Λεωνίδας
03/06/2007, 15:24
Μια χαρά πάει, αξιοπρεπώς :D
Ανάλογα και τα κιλά σου φυσικά (ελπίζω να μην είσαι και εσύ στο 3ψήφιο φάσμα :lol: )
Κάτοχός της έχει πάει (νομίζω και περισσότερες από μία φορές) Κέρκυρα π.χ.
Μην αγχώνεσαι πάντως, και Αθήνα - Θεσσαλονίκη πάει αρκεί να γουστάρεις.
Δεν είναι και τόσο άνετη (γυμνή γαρ) αλλά από το DRz που έκανε κάποιος Πάτρα - Θεσσαλονίκη πιο άνετη :lol: :lol: :lol:

nick16
03/06/2007, 19:06
ευχαριστω πολυ για τα ευχάριστα!!!!!
ΕΙΜΑΙ 1,88 ΚΑΙ 80+ ΚΙΛΑ.ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΜΟΥ?
ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΠΟΥΣΙΑΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΘΕΛΗΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.ΟΥΤΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΜΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ.90-100ΚΜ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΦΤΑΝΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΑΣΕΙΣ

Λεωνίδας
03/06/2007, 19:14
και με 120 ταξιδεύεις αρκετά άνετα :wave2:
90-100 πας και με το παπί :rolleyes:

nick16
03/06/2007, 20:04
ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΤΡΑΩ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ!ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ?

Λεωνίδας
03/06/2007, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από nick16
ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΤΡΑΩ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ!ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ? Δες αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14719)

Αν πας σε μεταχειρισμένο μπορεί να έχει και πρόβλημα με το τσοκ ή και σβησίματα (σε μοντέλα που πουλήθηκαν 2006 δε νομίζω να έχει αναφερθεί, το δικό μου πχ είναι μια χαρά αν εξαιρέσεις το κιβώτιο που διορθώθηκε στο service των 12000) :wave2:

nick16
03/06/2007, 20:25
TI EINAI AYTO TO ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΠΟΝΙΟΥΝΤΑΙ ΟΛΟΙ?ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΑΤΑΛΑΒΕΙ?ΑΝ ΜΠΡΟΡΕΙΣ ΕΞΗΓΗΣΕ ΤΟ ΜΟΥ ΛΙΓΟ!
ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΑΡΚΕΕΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΣΕ CBF ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ,250CC,ΠΑΕΙ ΜΑΚΡΙΑ,ΕΙΝΑΙ HONDA ΚΑΙ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΜΟΥ ΛΟΓΩ ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗΣ!!!!!
ΕΠΙΠΕΛΟΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΟΔΗΓΩ ΜΕΧΡΙ 120 ΣΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΔΡΟΜΟ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕΧΡΙ 125CC ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΡΙΟ 70ΚΜ!!!
ΜΟΛΙΣ ΜΕ ΓΡΑΨΑΝΕ ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ!

Λεωνίδας
03/06/2007, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από nick16
TI EINAI AYTO TO ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΠΟΝΙΟΥΝΤΑΙ ΟΛΟΙ?ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΑΤΑΛΑΒΕΙ?ΑΝ ΜΠΡΟΡΕΙΣ ΕΞΗΓΗΣΕ ΤΟ ΜΟΥ ΛΙΓΟ! Απλά δυσκολεύεσαι να βρεις τη νεκρά καμιά φορά ... τίποτα φοβερό αλλά όχι και κάτι αμελητέο :wave2:

(έχεις οδηγήσει κάτι εκτός από παπί ε; αλλιώς δε θα το καταλάβεις εύκολα :D )

nick16
03/06/2007, 21:08
εχω οδηγησει transalp,v-strom και αλλες μηχανες μικροτερου κυβισμου.μαλλον θα το καταλαβω αλλα εδω που μενω εγω δεν θα χρειαστει πολλεσ φορεσ να βρω νεκρη σε σταση.θα μου την δωσει λιγο βεβαια αλλλα δεν πειραζει:μου αρεσουν τοσο οι μηχανεσ που δεν με πειραζει

nick16
03/06/2007, 21:11
ΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΦΟΤΟ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ!!!!
ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΣΤΟ FORUM!
ΤΡΑΒΑΕΙ ΚΑΛΑ Η ΜΗΧΑΝΗ ΜΕ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΕΠΑΝΩ?
ΣΤΙΣ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?(ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΠΑΝΤΑ)
Π.Χ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΕΝΑ ΦΟΡΤΗΓΟ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΜΕ 100 ΤΟ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΕΙ ΑΝΕΤΑ?
ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΠΙ?

Λεωνίδας
03/06/2007, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από nick16
εχω οδηγησει transalp,v-strom και αλλες μηχανες μικροτερου κυβισμου.μαλλον θα το καταλαβω αλλα εδω που μενω εγω δεν θα χρειαστει πολλεσ φορεσ να βρω νεκρη σε σταση.θα μου την δωσει λιγο βεβαια αλλλα δεν πειραζει:μου αρεσουν τοσο οι μηχανεσ που δεν με πειραζει αν την πάρεις καινούρια χλωμό να το έχει το πρόβλημα
αν την πάρεις μεταχειρισμένη δες αν το έχει
αν είναι εντός εγγύησης μην αγχώνεσαι, το φτιάχνουν τσάμπα
αν είναι εκτός :rolleyes:

Λεωνίδας
03/06/2007, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από nick16
ΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΦΟΤΟ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ!!!!
ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΣΤΟ FORUM!
ΤΡΑΒΑΕΙ ΚΑΛΑ Η ΜΗΧΑΝΗ ΜΕ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΕΠΑΝΩ?
ΣΤΙΣ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?(ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΠΑΝΤΑ)
Π.Χ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΕΝΑ ΦΟΡΤΗΓΟ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΜΕ 100 ΤΟ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΕΙ ΑΝΕΤΑ?
ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΠΙ?
φωτογραφίες όσες θες (http://images.google.com/images?hl=el&q=CBF+250&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CF%89%CE% BD&gbv=2)
τραβάει
ε αρκετά άνετα :rolleyes:
έχει διαφορά από το παπί αν και δεν έχω καβαλήσει το Innova

:wave2:

Anritsu
03/06/2007, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από nick16
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!
ΚΟΝΤΕΥΩ ΤΑ 18 ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΜΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ CFB 250 ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΠΛΑΚΑ ΜΑΖΙ ΤΗΣ.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΑΥΤΗ?ΤΑΞΙΔΙ ΕΝΝΟΩ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 400ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ.ΕΓΩ ΜΕΝΩ ΑΡΤΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΠΑΡΩ ΑΦΟΥ ΤΟ ΣΤΡΩΣΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΩ ΑΘΗΝΑ,ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΜΗΧΑΝΗ.ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ 250CC ΑΕΡΟΨΥΚΤΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΙ ΤΗ ΤΕΛΙΚΗ ΕΧΕΙ

Υ.Γ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ ΙΝΝΟVA 125

Τα ταξίδια αρετή και τόλμη θέλουν . Υπομονή και μέση . Και κ*λο σίδερο . ΤΑ κυβικά είναι ευπρόσδεκτα αλλά όχι και απαραίτητα .



:beer:

nick16
03/06/2007, 21:22
ΕΣΥ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΕΣ ΜΟΥ ΑΝ ΕΧΕΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΟ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΜΑ.ΔΕΝ ΖΗΤΑΩ ΤΙΠΟΤΑ ΕΞΟΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ,ΑΠΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΗ

nick16
03/06/2007, 21:34
ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΓΩ ΓΙΑΤΙ ΕΓΡΑΨΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ 100ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΜΕ ΤΟ ΙΝΝΟVΑ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟΣ!ΜΕ ΚΟΝΤΡΑ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ 120+ΣΤΟ ΚΟΝΤΕΡ!
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΚΥΒΙΚΩΝ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΜΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ

npat
03/06/2007, 23:25
Και εγώ πριν λίγο καιρό είχα ένα CBF250. Έχω να πω τα εξής:

- Για το ταξίδι μονοκάβαλο μην το σκέφτεσαι καν: Κανένα πρόβλημα. Δεν είναι το πιο άνετο πράγμα στον κόσμο, αλλά και τον γύρο της Ελλάδας, άμα θέλεις, τον κάνεις---ΧΑΛΑΡΑ. Σε επαρχιακούς δρόμους, μάλιστα, (δηλ. όχι αυτοκινητόδρομους), η διαφορά από μεγαλύτερες μηχανές είναι πρακτικά πολύ μικρή. Προσωπικά έχω κάνει
αρκετές ημερήσιες διαδρομές 400 και 500 χιλιομέτρων, και ναι, κουράστηκα αρκετά, αλλά πέρα από αυτό τίποτα τραγικό. Υπ' όψη είμαι και 35 χρονών!

- Ταξίδι δικάβαλο, με συνεπιβάτη μικρού βάρους (βλ. γυναίκα), επίσης γίνεται, μόνο που ο συνεπιβάτης θα κουραστεί λίγο περισσότερο. Αν κάνεις συχνές στάσεις πας και Αστραλία.

- Στον αυτοκινητόδρομο δεν είσαι και ο βασιλιάς της πόλης, αλλά μπορείς να πιάσεις μια 120άρα και να πας απροβλημάτιστος. Με λίγο κατηφορίτσα, και χωρίς κόντρα αέρα, κατά καιρούς θα βλέπεις και τα 140. Προσοχή θέλει, σεβασμό στην φύση της μοτοσυκλέτας, και δεν θα σου πει όχι. Υπάρχουν περιπτώσεις που θα είσαι και τέρμα αριστερή λωρίδα.

- Σε ταξίδι η μικρή κατανάλωση σε συνδυασμό με το μεγάλο ντεπόζιτο σου δίνουν μια αυτονομία που την ζηλεύουν και τουριστικές μηχανές (300-340 χιλιόμετρα)

- Το πρόβλημα με την εύρεση νεκράς, ΘΑ το αντιμετωπίσεις κατά 99%. Είναι αρκετά σπαστικό, αλλά συνηθίζεται μετά από λίγο καιρό. Στην αρχή, πάντως, θα ρίξεις καντήλια. Αν είσαι εντός εγγύησης, πας και στο φτιάχνουν. Ο αδελφός μου (που πήρε το μηχανάκι) το έφτιαξε στα 12000 και από τότε κανένα πρόβλημα. Και να μην το φτιάξεις, πάντως, μετά από 5-6000 χιλιόμετρα, θα βρεις κάποια "πατέντα" στον χειρισμό και θα καταφέρνεις να βάζεις νεκρά. ΕΙΝΑΙ σπαστικό λοιπόν, αλλά μην σε χαλάει και πάρα πολύ.

- Άλλο ένα σπαστικό είναι η εκκίνηση του κινητήρα. Θέλει τσοκ, θέλει λίγο γκάζι κατά το άναμα, μερικές φορές δυσκολεύεται λίγο να πάρει, και ΠΑΝΤΑ θέλει καλό ζέσταμα (όταν είναι κρύο και χωρίς τσοκ, ΜΠΟΡΕΙ να μην κρατάει ρελαντί). Τσοκ θέλει ακόμη και το καλοκαίρι. Αυτό είναι λίγο ενοχλητικό αλλά όχι ουσιαστικό πρόβλημα.

Πέρα από τα προβληματάκια που ανέφερα είμαι 100% ευχαριστημένος από την μοτοσυκλέτα, και την αποχωρίστηκα έχοντας τις καλύτερες εντυπώσεις από αυτή. Σε σχέση με παπί, τεράστια διαφορά. Και χώρους έχει, και ένα τανκ-μπαγκ του βάζεις, και σαμάρια άμα θέλεις την φορτώνεις, και συμπεριφορά και αίσθηση μοτοσυκλέτας έχει. Θα σου μάθει πολλά, και είναι μια από τις καλύτερες επιλογές για τα πρώτα σου βήματα στον μοτοσυκλετισμό.

Μετά από δύο-τρία χρόνια την αλλάζεις και παίρνεις κάτι μεγαλύτερο.

Αυτά.

npat
03/06/2007, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από nick16
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΚΥΒΙΚΩΝ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΜΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ

Αλλά μέ ΟΤΙ, μα ΟΤΙ κι αν έχει! Κυριολεκτικά!

Κόψε για παράδειγμα το τρισμέγιστο τυπάκι στην φωτογραφία. Έτοιμο για ταξιδάκι δεν φαίνεται? Με το μοτοποδηλατάκι του και όλα...

Και είναι.

Ξεκίνησε λοιπόν, όπως το βλέπεις, και πήγε μια βολτούλα μόλις... 19000 χιλιομέτρων (ναι καλά διαβάζεις, ΔΕΚΑΕΝΝΙΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ) σε κάτι πάνω από δυο μήνες.

Ρίξτε αν θέτε και μια ματιά στο σάιτ του, να δείτε που πήγε...

http://wmuma.com/moped78/index.html


91339

tsofras
04/06/2007, 12:35
η μηχανούλα είναι κομπλέ φίλε μου, την έχω 8 μήνες, είναι η πρώτη μου μηχανή (ούτε παπι δεν είχα οδηγήσει) και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Το γκαζάκι και τα φρένα της μια χαρά
Έχω το πρόβλημα με την καμπάνα και τις ταχύτητες αλλα όντος το συνηθίζεις αν δεν το φτιάξεις και δεν έχει πρόβλημα.
Όσο για το ζέσταμα , πιστεύω συνήθεια είναι και αυτό, τους πρώτους μήνες εγω περίμενα να ζεσταθεί, πλέον ανάβω τσοκ και την καβαλάω , και μετά απο 3 λεπτά το σβήνω και δεν έχω πρόβλημα.

Αντε καλές αγορές, πιστεύω δεν θα το μετανιώσεις και δεν υπάρχει κάτι καλύτερο στην κατηγορία του και στα λεφτά του

Πάντως αν θές να δώσεις λίγο παραπάνω λεφτά , γιατι δεν κοιτάς και το Hornet το 250? Πιο στιβαρό , πιο γρήγορο......αποψή μου βέβαια

nick16
05/06/2007, 13:45
το hornet ποσα αλογα βγαζει?
μου αρεσει σαν σχεδιο αλλα ειναι αυτος ο περιορισμος στο διπλωμα μεχρι 34αλογα!!!
που μπορω να βρω πληροφοριες για το hornet 250?

nick16
05/06/2007, 13:47
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΑΤΕ ΓΙΑΤΙ ΟΣΟ ΝΑ ΝΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ 18ΧΡΟΝΩΝ ΘΕΛΕΙ ΣΚΕΨΗ ΠΟΥ ΘΑ ΔΩΣΕΙ 4000ΕΥΡΩ(ΒΑΛΕ ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΜΠΟΥΦΑΝ +1000ΕΥΡΩ!)

nick16
05/06/2007, 18:35
ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΝ npat ΜΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΑΞΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΑΥΤΗ,ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΑΣΗ?
ΠΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ?
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΑΡΓΗΣΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΕΙ?(ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ)
:beer: :eyepop:

npat
05/06/2007, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από nick16
ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΝ npat ΜΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΑΞΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΑΥΤΗ,ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΑΣΗ?
ΠΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ?
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΑΡΓΗΣΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΕΙ?(ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ)
:beer: :eyepop:

Στάση κάνεις όποτε πιαστεί ο κώλος και τα πόδια σου ή όποτε θέλεις να κάνεις τσιγάρο.

Ο κινητήρας ΔΕΝ χρειάζεται ξεκούραση ή τουλάχιστον χρειάζεται ΠΟΛΥ μετά τον αναβάτη. Αν είναι σε καλή κατάσταση και συντηρημένος λογικά (π.χ. δεν τον έχεις αφήσει χωρίς λάδια) δεν πρόκειται ούτε να ζεσταθεί ούτε, ΦΥΣΙΚΑ, να καεί. Προσωπικά έχω πάει Πάτρα-Αθήνα χωρίς στάση από νέα εθνική με το κοντέρ μονίμως πάνω από τα 120. Το μοτέρ φυσικά δεν κατάλαβε τίποτε, εγώ από την άλλη... (αλλά είπαμε, ού γάρ!)

nick16
06/06/2007, 13:50
ΜΙΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΓΙΑ ΤΟ HORNET ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΑΣ ΤΑ ΣΤΕΙΛΕΙ....ΝΟΜΙΖΩ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ Η ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑ ΤΟ Α1 ΔΙΠΛΩΜΑ!
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Η CBF ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΛΕΠΤΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΙΟ ΕΥΕΛΙΚΤΗ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΛΛΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΗ ΚΑΙ ΕΥΛΙΓΙΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΑΝΤΑ!

xampos
06/06/2007, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από nick16
ΜΙΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΓΙΑ ΤΟ HORNET ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΑΣ ΤΑ ΣΤΕΙΛΕΙ....ΝΟΜΙΖΩ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ Η ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑ ΤΟ Α1 ΔΙΠΛΩΜΑ!
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Η CBF ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΛΕΠΤΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΙΟ ΕΥΕΛΙΚΤΗ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΛΛΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΗ ΚΑΙ ΕΥΛΙΓΙΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΑΝΤΑ!


ελα φιλε

το ηορνετακι δεν σε καλυπτει καθως εχει πανω απο 40 αλογα. ( δεν ξερω ποσα ακριβως)

οποτε μιας και σε ενδιαφερει να παρεις μηχανη που να σε καλυπτει στο διπλομα δεν εχει νοημα να το σηζηταμε

αν και το ηορνετ ειναι πολυ γρηγορο για τα κυβικα του και δυσκολα θα σε γραψει μπατσος σε μπλοκο γιατι θα δει οτι ειναι 250 και δεν θα ξερει οτι ειναι πανω απο 34 αλογα (και δυσκολο να το φανταστει κι ολας )

αλλα το θεμα ειναι οτι σε ατυχημα δεν θα σε καλυψει η ασφαλεια :sick: οποτε εκει την γ@μισες :D

:wave2:

μιας και το γουσταρεις το cbf 250 τσιμπα το χωρις πολλα πολλα :winka:

johnpan
06/06/2007, 21:40
Nick16, καλωσήλθες και πάντα όρθιος εύχομαι. Στην κουβέντα με κάλυψαν όλοι, θέλω μόνο να σου πω ότι με κεφαλαία γράφουμε μόνο όταν θέλουμε να φωνάξουμε, οπότε να προτιμάς τα μικρά!

Εχουμε γενική κουβέντα για όλα τα θέματα στο γενικό chat (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=31452)

Αν ανοίξεις κάποιο θέμα σχετικό με κάποιο που ήδη υπάρχει και μετά δεν το βρίσκεις, μην ανυσυχείς, ίσως να έχει συγχωνευθεί με κάποιο σχετικό, και θα το βρεις εύκολα αφού θα έχω αφήσει τον τίτλο...

Με το καλό να το πάρεις το cbf, και για το ότι είναι αερόψυκτο μη σου πει κανείς ότι είναι μειονέκτημα, είναι απλά άσχετος! Σοβαρα το λεω. :beer: