PDA

View Full Version : Εντυπώσεις από την βόλτα το ΣΚ



panagiotispapa
03/06/2007, 22:44
Σύντομες εντυπώσεις από το πρώτο ΣΚ μου στο Πήλιο

Τα καλά:

Βόλος-Πορταριά-Μακρινίτσα (με την ανελέητη τσιμεντένια ανηφόρα)- Χιονοδρομικό κέντρο Πηλίου-Χορευτό-Αγ. Δημήτριος-Φακίστρα-Μυλοπόταμος….. διαδρομή απαράμιλλης ομορφιάς-ίσως ό,τι καλύτερο έχω δει ως τώρα. Όσοι δεν έχετε επισκεφτεί το Πήλιο, κάντε το άμεσα.:cool:

Διανυκτέρευση με σκηνή στην παραλία Φακίστρα, ένας μικρός παράδεισος προσεγγίσιμος από δύσκολο μονοπάτι: αρκετά δύσκολη η κατάβαση, λιώσιμο η ανάβαση το επόμενο πρωί (ειδικά άμα κουβαλάς την σκηνή στην πλάτη και τα υπόλοιπα συμπράκαλα στο χέρια)

Οι δύο φοιτητές και η μια φοιτήτρια από την Καρδίτσα που εδώ και 4 χρόνια έρχονται μια φορά τον χρόνο σε αυτή την παραλία για τριήμερο camping, και από τυφλή σύμπτωση έτυχε να είμαι και εγώ εκεί αυτή την φορά. Πολύ καλή η παρέα τους, με έφαγαν στην μάπα χωρίς διαμαρτυρία. Τους εύχομαι τα καλύτερα και καλό κουράγιο, μιας και του χρόνου επιστρέφουν Αθήνα, με το πτυχίο στο χέρι, και ξεκινούν να ψάχνουν για δουλειά.

Τα στραβά:

Συνάντησα αρκετά μηχανάκια στην διαδρομές που έκανα στο Πήλιο, τους χαιρέτησα όλους και ανταπέδωσαν τον χαιρετισμό ..... ΕΝΑΣ. Γιατί τόσο σνομπάρισμα ρε παιδιά???

Ένα ζευγάρι τουριστών (μάλλον Γερμανών) που είχαν σταματήσει να βγάλουν φωτογραφίες και είχαν παρατήσει το αμάξι στην μέση του δρόμου, με τις πόρτες ανοιχτές!!!!!!!!!!!!!! (τελικά μας έχουν πάρει χαμπάρι τι μπουρδέλο είμαστε)

Στον γυρισμό για Αθήνα (στην εθνική), σε πρώτη φάση με προσπέρασαν 8 Varadero σε «σχηματισμό». Πολύ εντυπωσιακό να τους βλέπω από τον καθρέφτη να πλησιάζουν αλλά όταν πέρασαν από δίπλα, παρατήρησα ότι οι μισοί δεν φόραγαν γάντια, κάποιοι ήταν με αθλητικά παπούτσια και απλό τζιν παντελόνι.... :nono:

Μετά από λίγο με πέρασαν με παρόμοιο τρόπο και έξι TDM. Οι περισσότεροι φόραγαν υπερπλήρη πολεμικό εξοπλισμό τόσο οι οδηγοί όσο και οι συνοδηγοί (μπράβο στο παιδιά). Ωστόσο πάλι ήταν κανα-δύο χωρίς γάντια, με αθλητικό παπούτσι και παντελόνι «καλοκαιρινό».

Γενικά για όλους εκείνους που ήταν με κοντομάνικα και σορτσάκια δεν έχω να πώ τίποτα, είναι άξιοι της μοίρας τους. (και εγώ, πριν από καιρό, κυκλοφορούσα έτσι, αλλά το πάθημα έγινε μάθημα και συμμορφώθηκα σχετικά γρήγορα)


και τα χειρότερα:

Ο αρχιμα****ς που είχε το παιδάκι του στο μπροστά κάθισμα... όρθιο.... (αυτό το είδα μπαίνοντας στον Βόλο)

Οι γαμ***οι που έκαψαν τα δάση του Νότιου τμήματος του Πηλίου πριν καμιά δεκαριά χρόνια.

Οι αρχιμα****ς που επιμένουν να κάνουν προσπεράσεις από την ΛΕΑ

Οι γαμη**οι υπουργοί που είναι άμεσα-έμεσα υπεύθυνοι για την ξεφτιλισμένη άσφαλτο που καλύπτει το μεγαλύτερο μέρος του ελληνικού οδικού δικτύου.

Για τους παραπάνω, ένα έχω να πώ μόνο: ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΤΣΕΚΟΥΡΙ :mad: :mad: :mad:


ΥΓ: Πόσες φορές σκέφτομαι ότι χωρίς αυτούς, η Ελλάδα θα ήταν ένας πραγματικός παράδεισος. :sad: