PDA

View Full Version : Η εβδομη τεχνη εγινε ακομα πιο φτωχη



AFTER
04/06/2007, 20:06
«Έφυγε» ξαφνικά από τη ζωή ο δημοφιλής ηθοποιός του θεάτρου και του κινηματογράφου Σωτήρης Μουστάκας. Ο ηθοποιός κατά τη διάρκεια πρόβας στο θέατρο αισθάνθηκε έντονη αδιαθεσία και μεταφέρθηκε στο Γενικό Κρατικό Αθηνών. Εισήχθη επειγόντως στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας, όπου και άφησε την τελευταία του πνοή.
Κηδεύεται την Τετάρτη, στις 4 το απόγευμα από το νεκροταφείο Χαλανδρίου.

Ο Σωτήρης Μουστάκας γεννήθηκε το 1940 στην Κύπρο. Έπαιξε σε δεκάδες παραγωγές του ελληνικού κινηματογράφου και θεατρικές παραστάσεις. Ήταν παντρεμένος με την ηθοποιό Μαρία Μπονέλου

Απόφοιτος του Εθνικού Θεάτρου υπηρέτησε μέχρι την τελευταία στιγμή με πάθος την ελληνική κωμωδία και την τηλεόραση, ενώ το ταλέντο έλαμψε σε ρόλους του Αριστοφάνη.

Μέχρι προ ημερών έκανε πρόβες με τον Θύμιο Καρακατσάνη με τον οποίο θα ανέβαζαν Αριστοφάνη σε περιοδεία τους σε όλη την Ελλάδα.


Πηγη- Εθνος


Ανθρωποι που ειχαν αφιερωσει την ζωη τους, σε αυτο που πιστευανε, σε αυτο που αγαπαγαν
Ποσοι απο εμας εχουμε την δυνατοτητα να το κανουμε αυτο?
Σωτηρη, καλο ταξιδι


91425

675
04/06/2007, 20:08
θεος χωρεστον....:sad:

sober
04/06/2007, 20:30
Κριμα ρε γαμωτο....ηταν φοβερος!!

:sad: :sad:

kiriakost
04/06/2007, 22:08
Αλλος ένας αξιόλογος ηθοποιός έφυγε , αλλά έτσι είναι η ζωή , όλοι μια μέρα θα την κάνουμε , soon or later .

LINA
04/06/2007, 22:29
δεν εχουν μεινει και πολλοι της γενιας αυτης.... οταν φυγουν ολοι τοτε θα ναι μια αξεχαστη πραγματικα εποχη της Ελλαδας !!!

αξιος !!! απιθανος !!! και παντα τελειος .... καλο του ταξιδι , αφησε τεραστια κληρονομια στην Ελλαδα ... κριμα που δε μπορεσε να δωσει κι αλλα:sad:

H.A.Balafoutre
04/06/2007, 22:33
Αιωνία του η μνήμη. Αθάνατα 80's

Δεν το περίμενα.

Πάντα μου άρεσε να τον παρακολουθώ.

Τρομερός ηθοποιός.

GIXXERAKIAS
04/06/2007, 23:00
Ειναι κριμα να φευγεις ετσι,ειδικα αν εχεις ακομα τοσα πολλα να προσφερεις,πολλα χαμογελα και να εισπρατεις την αγαπη του κοινου που σε ολα τα χρονια ηταν κοντα σου.Σωτηρη να σαι καλα οπου και να εισαι,θα σε εχουμε παντα χαραγμενο στην μνημη μας εσενα αλλα και ολους αυτους που εχουν αφησει ανεξιτηλα τα ιχνη τους μεσα απο τα παιδικα μας χρονια,εχοντας στην κυριολεξια μεγαλωσει με χαμογελα που μας τα χαρισατε εσυ και ολοι οι ηθοποιοι της δικης σου γενιας!Εφυγες και εσπασε ακομα ενα σανιδι απο τα θεατρα της Ελλαδας,σανιδι απο τα τελευταια του ειδους σου!Αντιο!:sad:

gcrook
04/06/2007, 23:32
Οχι Θεε μου πρωτα ο Σουγκλακος και τωρα αυτος.....
Λυπηθειτε τον φανταρο που βλεπει την ζωη να κυλαει......:sad:

makis206
05/06/2007, 06:44
Πραγματικά στενοχωρήθηκα, ήταν ΜΕΓΑΛΟΣ άνθρωπος και θα μείνει για πάντα έτσι..

Λεβεντιά :sad:

gian_nykt
05/06/2007, 08:11
Κρίμα! Κι εγω λυπήθηκα για τον χαμό του.....φεύγουν σιγά σιγά οι παλιοί ηθοποιοί και μένουν οι ............τελως πάντων....... αν και ξεχωρίζουν κάποιοι μέσα στον ΧΑΜΟ πλέον που γίνεται αλλα κανείς τους δεν μπορεί να αντικαταστήσει αυτούς τους ανθρώπους!

kaps
05/06/2007, 11:16
Με αυτές τις απώλειες σε καλλιτεχνικό και όχι μόνο , σε ελληνικό και διεθνές επίπεδο η δεκαετία του 80 που αλώνιζα ως έφηβος ολοένα και απομακρύνεται από τη μνήμη μου . Μου δημιουργεί την αίσθηση πως καταρρέει η αίσθηση που είχα τότε πως ότι συμβαίνει γύρω μου η μουσική δηλαδή οι έρωτες τα αξέχαστα καλοκαίρια στα κυκλαδονήσια και οι φεγγαρόλουστες βραδιές στο Στρέφη της Αθήνας του τότε πίστευα πως θα μείνουν αιώνιες στιγμές , καταστάσεις και καθημερινότητες που θα τις ζούσα συνέχεια αναπάσα στιγμή ήθελα . Τώρα πια όμως το όνειρο ξεφτίζει ολοένα και πιο πολύ :(

Gandalf dr685sm
05/06/2007, 11:28
Μεγάλη απώλεια για ενα τεράστιο κωμικό.

Ακόμα θυμάμαι ατάκες απο την ταινία του, "αν ήταν το βιολί πουλί" ή κάτι τέτοιο.

Κρίμα....


Gandalf

Ταξιδευτής
05/06/2007, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Με αυτές τις απώλειες σε καλλιτεχνικό και όχι μόνο , σε ελληνικό και διεθνές επίπεδο η δεκαετία του 80 που αλώνιζα ως έφηβος ολοένα και απομακρύνεται από τη μνήμη μου . Μου δημιουργεί την αίσθηση πως καταρρέει η αίσθηση που είχα τότε πως ότι συμβαίνει γύρω μου η μουσική δηλαδή οι έρωτες τα αξέχαστα καλοκαίρια στα κυκλαδονήσια και οι φεγγαρόλουστες βραδιές στο Στρέφη της Αθήνας του τότε πίστευα πως θα μείνουν αιώνιες στιγμές , καταστάσεις και καθημερινότητες που θα τις ζούσα συνέχεια αναπάσα στιγμή ήθελα . Τώρα πια όμως το όνειρο ξεφτίζει ολοένα και πιο πολύ :(


Κριμα... Απο τους παλιους και αγαπημενους ηθοποιους μιας αλλης εποχης. Καλο του ταξιδι του ανθρωπου... :(

Kaps δεν θα μπορουσα να τα πω καλυτερα φιλε... Μεγαλωσαμε πια μαγκες.... :(

Gandalf dr685sm
05/06/2007, 15:07
για να θυμούνται και να γελάνε οι παλιοί και να μαθαίνουν και να ξεκαρδίζονται οι νεότεροι...

Καμικάζι τσαντάκιας...

φοβερό γέλιο.

http://www.youtube.com/watch?v=TZtnthNUc-Y


Καλό του ταξίδι και τον ευχαριστούμε για αυτά που μας έδωσε.


Gandalf

vangelis 64
05/06/2007, 15:08
Έφυγε κι ο Σωτήρης.....:sad:

Έχω να θυμάμαι πολλές από τίς ερμηνείες του στη δεκαετία τού 60,με αποκορύφωμα αυτήν στο Ζορμπά με τον Άντονι Κουιν.

Ένας ακόμα μεγάλος καλλιτέχνης που δεν πήρε(κατά τη γνώμη μου)αυτό που τού άξιζε.:a23: :a23:

EVI
05/06/2007, 15:08
τωρα το ειδα το ποστ.........το νεο το εμαθα :sad: παντα θα τον θυμομαστε και θα χαιρομαστε τις ερμηνειες του

kalesin
05/06/2007, 15:13
Υπεροχο στυλακι
Τρελλη ματια
Καταπληκτικες κινησεις στη σκηνη/στο πλατο

ακομα κ στις πιο ασημαντες παραγωγες, καταφερνε κ εδινε λιγη απο την αξια κ το ηθος του


θα μας λειψει


:(

Cpt. Haddock
05/06/2007, 15:19
Σαν ηθοποιός είχε πηγαίο ταλέντο

Δυστυχώς δεν ευτύχησε να το αξιοποιήσει όσο έπρεπε και, ειδικά τη δεκαετία '80, αναλώθηκε σε μετρίου επιπέδου βιντεοταινίες

Η μητέρα μου μου έχει περιγράψει σκηνές απο τη θεατρική του καριέρα κυρίως στην παλιά καλή επιθεώρηση της δεκαετίας του '60 (και όχι τα μεταγενέστερα εκτρώματα στα οποία αυτός και πολλοί άλλοι αναγκάζονταν να παίζουν για βιοποριστικούς λόγους) και έλεγε πάντα πόσο φοβερό ήθος και χαρακτήρα είχε, πόσο καλά φερόταν σε όλους και πόσο μαχητικός ήταν στο θέμα της Κύπρου.

Στα διαλείμματα ακουγοταν απο το καμαρίνι του να παίζει βιολί για να χαλαρώνει.

Πραγματικά ζεστός άνθρωπος και ηθοποιός (με την κυριολεξία του όρου) ως το τέλος

Ανέβηκε κι αυτός στο άρμα της θέσπιδος

vangelis 64
05/06/2007, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Σαν ηθοποιός είχε πηγαίο ταλέντο

Δυστυχώς δεν ευτύχησε να το αξιοποιήσει όσο έπρεπε και, ειδικά τη δεκαετία '80, αναλώθηκε σε μετρίου επιπέδου βιντεοταινίες

Η μητέρα μου μου έχει περιγράψει σκηνές απο τη θεατρική του καριέρα κυρίως στην παλιά καλή επιθεώρηση της δεκαετίας του '60 (και όχι τα μεταγενέστερα εκτρώματα στα οποία αυτός και πολλοί άλλοι αναγκάζονταν να παίζουν για βιοποριστικούς λόγους) και έλεγε πάντα πόσο φοβερό ήθος και χαρακτήρα είχε, πόσο καλά φερόταν σε όλους και πόσο μαχητικός ήταν στο θέμα της Κύπρου.

Στα διαλείμματα ακουγοταν απο το καμαρίνι του να παίζει βιολί για να χαλαρώνει.

Πραγματικά ζεστός άνθρωπος και ηθοποιός (με την κυριολεξία του όρου) ως το τέλος

Ανέβηκε κι αυτός στο άρμα της θέσπιδος

Τα είπες όλα ρε καπετάνιο.....μπράβο!!!!!

Ήθος....έτσι ακριβώς!:beer: :beer:

adam_tsouk
05/06/2007, 20:35
ενας απο τους τελευταιους καλους....


:(

το ακουσα χτες στο ραδιο...


Ας ειναι ελαφρυ το χωμα...

TROOPER
06/06/2007, 07:32
ωρα καλη οπου και αν ειναι....

τζιλντα
06/06/2007, 18:34
ταλεντο που οι νεοι ηθοποιοι σιγουρα ζηλευαν!

αμεσοτητα στη σκηνη, στην οθονη....κινηση και λογος χαρισμα

που θα μας λειψουν!

παραδειγμα και η οικογενειακη του ζωη! τοσα χρονια με την ιδια γυναικα, πραγμα σπανιο για καλιτεχνη του θεατρου!
η γυναικα του που ειναι αρρωστη και η εννοια του ηταν μην χαθει πριν απ αυτον!

ας ειναι καλα εκει που παει κι ας κανει καποιους αλλους να γελανε!

θα τον θυμομαστε!

lady-rider
06/06/2007, 19:10
:( :sad: :(

το ειπε καποιος παλιος ηθοποιος,φιλος του(δε θυμαμαι ποιος,ισως ο Καρρας ή ο Βογιατζης)...
''Σωτηρη εκει που εισαι θα βρεις σιγουρα πολυ καλη παρεα''
τους παλιους συναδελφους του...


:wave2: