PDA

View Full Version : as mas sillavoun olous



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8

Baucis Moriana
04/06/2007, 20:48
Gia xara,

xthes sto Art Athina egine kai pali kati pou den prepei na to afisoume na perasei etsi. Epeita apo anonimi katagelia, pithanon apo melos tou LAOS, i astinomia eisevale stin ekthesi, katevase kai kateisxe to video ergo tis Evas Stefani me titlo Ethnikos Imnos gia logous prosvolis tis dimosias aidous ke ton ethnikon simvolon. Taftoxrona sinelave ton diefthinti tis ekthesis pou perase tin nixta sto aftoforo kai minise tin kalitexni kai tous allous ipefthinous tis ekthesis pou prokeitai na dikasthoun.

To ergo deixnei mesa apo ena ftharmeno palio super-8 ena aidio kai ena xeri pou to prosegizei se argi kinisi eno paralila akougetai o ethnikos imnos. Einai ena ergo pou antiparavalei tis aisthiseis kai tin somatikotita me ton akampto thesmiko logo paragontas mia idieteri aisthantikotita. Einai ena ergo pou sinexizei tin logiki tis proigoumenis doulias tis Evas.

Gia na antimetopistei ena akomi adianoito gegonos logokrisias, xekinise mia protovoulia apo arketous kalitexnes pou afora olous mas. Tin erxomeni Triti 4 tou mina, to ergo tha epanaektethei se allo xoro, mia kai to art Athina telionei, kai aftin tin fora den tha to ipografei mono i Eva alla oloi oi kalitexnes kai dianooumenoi pou niothoun prosvevlimenoi apo teties praxeis fimosis tou kalitexnikou ergou. An theloun as mas silavoun olous.

Osoi simfoneite me aftin tin kinisi boreite na steilete ena mail sto asmassilavounolous@yahoo.gr me to onoma kai tin idiotita sas pou tha prostethei stin lista ton ipografon. Oi ipografes tha prepei na mazeftoun mexri avrio to apogevma gia na iparxoun stin ekthesi tou ergou tin Triti.

Sas parakaloume kanete ffwd afto to mail kai se alous pou pistevete oti tous endiaferei. Diadoste to oso pio poli boreite etsi oste i apantisi na einai oso ginete pio maziki.

kiriakost
04/06/2007, 20:55
Εγω λέω να σας κλείσουν μέσα !! , δεν έχει το δικαίωμα κανένας Έλληνας να παίζει με τα σύμβολα του έθνους .. Απο τον πρόεδρο της δημοκρατίας , μέχρι και τον ζητιάνο του δρόμου .

Τα σύμβολα είναι του έθνους , και όχι παιχνιδάκια έκφρασης του κάθε μπαγλαμά .

fantacid
04/06/2007, 21:00
ας τους πηδηξουμε ολοι!!!

:evil:

STOYBI
04/06/2007, 21:04
Sas parakaloume kanete ffwd afto to mail kai se alous pou pistevete oti tous endiaferei. Diadoste to oso pio poli boreite etsi oste i apantisi na einai oso ginete pio maziki.

Δεν εφτασε τοσος ντορος ???? :confused:

Θελετε κι αλλο ???? :confused:

:a04:

fantacid
04/06/2007, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Εγω λέω να σας κλείσουν μέσα !! , δεν έχει το δικαίωμα κανένας Έλληνας να παίζει με τα σύμβολα του έθνους .. Απο τον πρόεδρο της δημοκρατίας , μέχρι και τον ζητιάνο του δρόμου .

Τα σύμβολα είναι του έθνους , και όχι παιχνιδάκια έκφρασης του κάθε μπαγλαμά .


:lol:

makocer
04/06/2007, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Baucis Moriana
Gia xara,

................... Epeita apo anonimi katagelia, pithanon apo melos tou LAOS , i astinomia eisevale stin ekthesi,...............................................To ergo deixnei mesa apo ena ftharmeno palio super-8 ena aidio kai ena xeri pou to prosegizei se argi kinisi eno paralila akougetai o ethnikos imnos. Einai ena ergo pou antiparavalei tis aisthiseis kai tin somatikotita me ton akampto thesmiko logo paragontas mia idieteri aisthantikotita. Einai ena ergo pou sinexizei tin logiki tis proigoumenis doulias tis Evas.........................................



1)προσπαθω στη ζωη μου να εχω ανοιχτο μυαλο, αλλα γιατι το ΛΑΟΣ ? ? ?
2)και κατι ακομα, δωσε μου μια ευκαιρια ακομα και τεκμηριωσε λιγο αυτο το το αντιπαραβαλει με το θεσμικο παραγοντας ιδιαιτερη αισθαντικοτητα κλπ

μ αρεσει η τεχνη και πιο πολυ η ελευθερια εκφρασης αλλα καμια φορα τα αριστουργηματα απο τα σκουπιδια εχουν δυσδιακριτα ορια............

LINA
04/06/2007, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Baucis Moriana
To ergo deixnei mesa apo ena ftharmeno palio super-8 ena aidio kai ena xeri pou to prosegizei se argi kinisi eno paralila akougetai o ethnikos imnos. Einai ena ergo pou antiparavalei tis aisthiseis kai tin somatikotita me ton akampto thesmiko logo paragontas mia idieteri aisthantikotita. Einai ena ergo pou sinexizei tin logiki tis proigoumenis doulias tis Evas.

Sas parakaloume kanete ffwd afto to mail kai se alous pou pistevete oti tous endiaferei. Diadoste to oso pio poli boreite etsi oste i apantisi na einai oso ginete pio maziki.



Καλα ρε δε ντρεπεσαι που το γραφεις κι ολας
:mad: :mad: :mad: και να πεις στην Ευα να παει να βρει τον Αδαμ της η ξεδιαντροπη :mad:

αυτο θα διαδωσουμε !!! κι οχι αυτο που θα θελες :mad:

chducos1
04/06/2007, 21:16
καλα ρε ελληναρες ακομα δεν κρεμασατε την κοπελα?
προσοχη μην σας ξεφυγει και αυτος ο εχθρος του εθνους σας!!!!

kiriakost
04/06/2007, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από makocer
1)προσπαθω στη ζωη μου να εχω ανοιχτο μυαλο, αλλα γιατι το ΛΑΟΣ ? ? ?



Διοτι στο μυαλό του καλλιτέχνη !!! το ΛΑΟΣ είναι μια μειονότητα με προβλήματα ψυχολογικά , όπως το θέμα φιλοπατρία ...

Ρε μπαγλαμάδες .... οι Έλληνες μπροστα στην πατρίδα τους δεν υπολογίζουν κόμματα , κόβουν κεφάλια ....

Χαζοκουλτουρίαριδες :a31:

zubitos
04/06/2007, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Διοτι στο μυαλό του καλλιτέχνη !!! το ΛΑΟΣ είναι μια μειονότητα με προβλήματα ψυχολογικά , όπως το θέμα φιλοπατρία ...

Ρε μπαγλαμάδες .... οι Έλληνες μπροστα στην πατρίδα τους δεν υπολογίζουν κόμματα , κόβουν κεφάλια ....

Χαζοκουλτουρίαριδες :a31:




Βγάλτε τα γιαταγάνια να πάρουμε την Πόλη :a31: :a31:

chducos1
04/06/2007, 21:50
παιρνωντας την istanbul πισω θα λεμε οτι επιτελους εχουμε και πιστα!!!!!!!!!

kiriakost
04/06/2007, 21:50
Δεν πρόκειται να κάνω διάλογο με το κάθε φουκαρά ,

που για ότι στραβό του έχει συμβεί στην ζωή του ,

κατηγορεί ένα κομμάτι μπλε πανί ,

και ένα τραγουδάκι που συμβολίζει την Ελλάδα .



Η Ελλάδα , εάν είναι σήμερα ελεύθερη , είναι γιατί υπάρχουν κάτι τρελοί σαν και μένα .

Και τα γιαταγάνια θα πάρουμε , και τα ντουφέκια , και ανθρώπινες βόμβες θα γίνουμε .

Και για να μην το απλώσουμε το πράμα , επι του αρχικού θέματος , η άποψη μου έχει περιγραφεί στο έπακρο .

Στο φινάλε , με αντιρρησίες συνείδησης και αναρχικούς , διάλογο δεν κάνω , εγώ είμαι από τους κοινωνικά ενταγμένους , και μάχιμος .

zubitos
04/06/2007, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1
παιρνωντας την istanbul πισω θα λεμε οτι επιτελους εχουμε και πιστα!!!!!!!!!


+1

sonic22
04/06/2007, 22:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
:a31:


Αρχικά δημιουργήθηκε από zubitos
:a31: :a31:

den pisteuw na paizei kamia periegi mousiki/emvatirio tin wra pou kanete autes tis prajeis?

prosoxi giati vlepei kai isageleas..... tedyboydes:evil: :evil: :evil:

zubitos
04/06/2007, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
den pisteuw na paizei kamia periegi mousiki/emvatirio tin wra pou kanete autes tis prajeis?

prosoxi giati vlepei kai isageleas..... tedyboydes:evil: :evil: :evil:

απαγορεύτηκε και η :a31: ?????





ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΑΜΕ :lol:

sonic22
04/06/2007, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost

Η Ελλάδα , εάν είναι σήμερα ελεύθερη , είναι γιατί υπάρχουν κάτι τρελοί σαν και μένα .
Και τα γιαταγάνια θα πάρουμε , και τα ντουφέκια , και ανθρώπινες βόμβες θα γίνουμε .
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
toulaxiston kamia kali sidaji palemaxou exeis parei?
ti eipe re...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Στο φινάλε , με αντιρρησίες συνείδησης και αναρχικούς , διάλογο δεν κάνω , εγώ είμαι από τους κοινωνικά ενταγμένους , και μάχιμος .

kai poli dimokratikos kai anoixtomialos ofiloume na siberanoume...

zubitos
04/06/2007, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22



Αστον μην νευριάσει και σκάσει :a023: η ανθρώπινη μπόμπα και δεν μας σωζει τίποτα :lol:

nickmonstro
04/06/2007, 22:16
Mαγκες ωραια η τεχνη ,ωραιος και ο πολιτισμος ,αλλα ολα εχουν τα ορια τους.Καποια πραγματακια πρεπει να τα σεβομαστε γιατι εχει σκοτωθει κοσμος για αυτα.

:wave2:

zubitos
04/06/2007, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmonstro
Mαγκες ωραια η τεχνη ,ωραιος και ο πολιτισμος ,αλλα ολα εχουν τα ορια τους.Καποια πραγματακια πρεπει να τα σεβομαστε γιατι εχει σκοτωθει κοσμος για αυτα.

:wave2:



Και ποιός σου είπε ρε Νίκο οτι δεν τα σεβόμαστε?

Χέστηκα και για την κουλτουριάρα και για το video της.

Απλά δεν αντέχω την πατριωτική έξαρση και τα πολιτικά μηνύματα χωρίς λόγο.:wave2:

sonic22
04/06/2007, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmonstro
Mαγκες ωραια η τεχνη ,ωραιος και ο πολιτισμος ,αλλα ολα εχουν τα ορια τους.Καποια πραγματακια πρεπει να τα σεβομαστε γιατι εχει σκοτωθει κοσμος για αυτα.
kai gia na to sovarepsoume...

skwtothike o kosmos gia na iparxei elleutheria kai na zisoun opws theloun eleuthera...

kai prosvalei tin patrida kai ta idanika mia mal@@?

i xazomara prosvalei perissotero.
to na valeis batsous kai isageleis na krinoun tin texni akoma perissotero...

nickmonstro
04/06/2007, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
kai gia na to sovarepsoume...

skwtothike o kosmos gia na iparxei elleutheria kai na zisoun opws theloun eleuthera...

kai prosvalei tin patrida kai ta idanika mia mal@@?

i xazomara prosvalei perissotero.
to na valeis batsous kai isageleis na krinoun tin texni akoma perissotero... Παιδια παντου υπαρχουν ορια! :wave2:

Λεωνίδας
04/06/2007, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmonstro
Παιδια παντου υπαρχουν ορια! :wave2: και στο Μαϊστράλι :confused: :confused: :confused: :look:

nickmonstro
04/06/2007, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
και στο Μαϊστράλι :confused: :confused: :confused: :look: Μαλλον μονο εκει δεν υπαρχουν ορια!:rotflmao:

Γεια σου ρε Λεω:beer:

sober
04/06/2007, 22:49
ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ ΡΕ!!!!!

Αυτο μας ελειπε τωρα ... λογοκρισια και στην τεχνη!!!!!


Αυτο την εκφραζει αυτο κανει ... δεν καταλαβα!!!!


8α την κρεμασουμε κιολας για τη 8εματολογια που επελεξε???????????????


Αυτη ετσι το βλεπει...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Αμαν ρε π@υστη μου...μη δειτε τιποτα διαφορετικο ....κι αμα δεν το γουσταρετε μην το βλεπετε...


Κι εγω δεν το εχω δει...μπορει να το δω και να το 8εωρησω σκουπιδι...αλλα αυτο δεν εχει σημασια...το ολο σκηνικο που παιχτηκε με αφηνει ΑΝΑΥΔΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:mad: :mad: :mad: :mad:

Baucis Moriana
04/06/2007, 22:57
Simera gurnwntas apo ti douleia eida to e-mail pou apotelei to parapanw mou post. Diavazontas to sokaristika pou ginontai tetoia pragmata stin ellada kai malista en eti 2007!! Aporisa me ti logokrisia, tin afairesi tou ergou me tetoio tropo kai kat'epektasin me ti sterisi eleu8erias ekfrasis enos kallitexni...

Zw sto e3wteriko edw kai polla xronia ki apo tetoies ek8eseis exw dei apeires..den eida pote omws tetoies antidraseis..na anaferw Tracy Emin, Jake and Dinos Chapman, Gilbert & George?

H texni einai texni, einai tropos ekfrasis kai polles fores antipara8esis..ki ena apo ta xaraktiristika tis monternas texnis einai na sokarei kai na prokalei..opws kai to en logw ergo pou sumvainei na min eida alla polu 8a i8ela na dw..

postara to e-mail elpizontas na kentrisw kapoia endiferousa suzitisi se ena forum gemato adrenalini kai isws kapoia sumparasi stin kallitexnida. Argotera diavazontas diafores apantiseis sas kai dimosieumata se ilektronikes selides, fusika apivdisa! Einai dunaton na skeftontai kai na drattoun akoma kapoioi etsi??? pou zoume? me tetoia muala 8a sunagonistei i ellada tin eurwpi? pou einai i eleu8eria ekfrasis? pou einai i texni stin ellada? ti einai texni stin ellada? poia einai i ais8itiki antilipsi tou ellina? kai sto katw katw- alla provlimata den uparxoun na lusoun para mono ena 40' video? px anergeia, ekmetaleusi twn newn diplwmatouxwn as poume?


Telospantwn, einai endiaferon kai lupiro na vlepw omws toso entones antidraseis kai di apo neous an8rwpous edw mesa...

kali tuxi ellada...

pou pas karavaki me tetoio kairo...

kiriakost
04/06/2007, 23:11
Τον Βαγκέλα τον βας βας τον ξέρεις ? άντε πήγαινε να τον μάθεις , και ξανά έλα . :lol:

lampros_fazer
04/06/2007, 23:31
Αν εγώ ζωγραφίσω το μ00νί της μάνας ενός καλλιτέχνη γράψω και από κάτω 'αυτό είναι το νινί της μάνας του τάδε',ζωγραφίσω κι από κάτω ένα Κ5 για συμπληρώσει την τρελή συλληψη μου τέχνη δεν είναι..;

AFTER
04/06/2007, 23:37
Εμενα γενικα, μου την σπαει να ανεβαινει καποιος ψηλα, πατωντας πανω σε κατι αλλο(που δεν θελει να πατηθει)

Ειτε ειναι καποιος αλλος ανθρωπος, ειτε ειναι καποιο συμβολο, ειτε καποιος ντορος που δημιουργειται

Ειδικα το τελευταιο ειναι πολυ της μοδας τελευταια :rolleyes:

jasondakar
04/06/2007, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Αν εγώ ζωγραφίσω το μ00νί της μάνας ενός καλλιτέχνη γράψω και από κάτω 'αυτό είναι το νινί της μάνας του τάδε',ζωγραφίσω κι από κάτω ένα Κ5 για συμπληρώσει την τρελή συλληψη μου τέχνη δεν είναι..;

τέχνη τέχνη και αν το βάλεις και σε ένα τοίχο θα έρθουν όλοι οι διανοούμενοι και χα'ι'δευοντας το μούσι τους θα λένε


κοίτα τι έκανε ο τύπος είναι πολύ μπροστά για την εποχή του

εκφράζει τον απλό καθημερινό Έλληνα μέσα από τον μινιμαλισμό και μλκς στο πάτερο:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

cartman
04/06/2007, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Baucis Moriana

Telospantwn, einai endiaferon kai lupiro na vlepw omws toso entones antidraseis kai di apo neous an8rwpous edw mesa...

kali tuxi ellada...

pou pas karavaki me tetoio kairo...

Παρόλο που μερικές αντιδράσεις ήταν πράγματι υπερβολικά έντονες, πιστεύω ότι οι περισσότεροι δεν σκεφτονται έτσι. Η λογοκρισία είναι κάτι που πρέπει να εξαλείψει και οι περισσότεροι το γνωρίζουμε αυτό
(θέλω να πιστεύω)

jasondakar
04/06/2007, 23:56
ειναι κριμα να βλεπω τοσους νεους να λενε τετοια πραγματα

οπως θα ελεγε και ενας φιλος αυτη η συζητηση θελει

ρομπα, τζακι, πιπα και εφημεριδα :lol:

AFTER
04/06/2007, 23:57
Καπου εγραψες ''πως θα συναγωνιστει η Ελλαδα την Ευρωπη''



ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ οτι πρεπει να γινει αυτο?

Παμε απο το κακο στο χειροτερο, απο τοτε που θελουμε να τους μοιασουμε
Δεν γινεται, ειμαστε διαφορετικοι, πως το λενε!!!

Η Ελλαδα ειχε κουλτουρα, ειχε πολιτισμο, και καταφεραμε και γιναμε Αμερικανακια
Χασαμε την μπεσα που ειχαμε, απο τοτε που ειχαμε ξενες επιρροες

Εχω δει πολλους Ελληνες που μενουν μονιμα στο Λονδινο, να εχουν μια αντιπαθεια για την ΧΩΡΑ ΜΟΥ
Αν εκει δεν εχουν προβλημα να ξεφτυλιζεις την ανυπαρκτη ιστορια τους, χαλαλι τους
Αν δεν σου αρεσει η ''αντιληψη της τεχνης'' που εχουν οι Ελληνες, τοτε μεινε εκει, καλα εισαι

Για ενα συμβολο ομως, που εκατονταδες χρονια παλευουνε οι Ελληνες, με δυσκολιες που ουτε το 1/10 δεν εχουν περασει αλλοι λαοι, και που ακομα και οι παππουδες μας πεθαναν πριν λιγα χρονια ΟΧΙ, δεν θελω να ξεφτυλιζεται

Μαλλον εχεις και κακη αντιληψη για τα μελη αυτου του φορουμ
Μαλλον πιστευεις οτι ειμαστε ολοι αναρχικοι, οτι κοιμομαστε με τα πετσινα, τραβαμε μυτιες στην κοκα, και στα δωματια μας υπαρχουν πλακατ ''ΚΑΤΩ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ''

Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα, και εντελει.......ΧΕΣΤΗΚΑ τι κανει ο Tracy Emin, Jake and Dinos Chapman, Gilbert & George
Εδω ειναι Βαλκανια, δεν ειναι παιξε γελασε

sonic22
04/06/2007, 23:58
an telika dimiourgisoume batsous tis texnis kai tis aisthitikis...

polloi tha prepei na tethoun se kat oikon periorismo logo prosvolis tis dimosias edous...



den iparxei kali kai kaki texni...

iparxei omorfo kai asximo...
and beauty is in the eyes of the beholder
(ipokeimeniko dld)

den ginete na simfwnoun ola me to gousto tou kathenos mas...

gia auto o kathenas prepei na borei na ekfrazete eleuthera kai na dextei kai tin analogi kritiki tou kosmou...

oxi omws isagelea kai batsous...

kai en pasi periptwsi an den sas aresei fate tis patates
(pou tha elege kai kapoios kala na einai opou kai an einei)

sonic22
05/06/2007, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
sorry pou grafw neo minima sto kapaki alla thelw na katalavw ti akrivos les...

isos kai na simfwnw mazi sou se oti les...

dld i apadisi se mia tetoia ekfrasi kai morfi texnis einai o isageleas kai i filaka?

dld i aporipsi tou ergou apo ton kosmo den tha itan arketi?

giati ftiaxnoume martires?

xtrm600
05/06/2007, 00:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Baucis Moriana

To ergo deixnei mesa apo ena ftharmeno palio super-8 ena aidio kai ena xeri pou to prosegizei se argi kinisi eno paralila akougetai o ethnikos imnos. [B]Einai ena ergo pou antiparavalei tis aisthiseis kai tin somatikotita me ton akampto thesmiko logo paragontas mia idieteri aisthantikotita.[B] Einai ena ergo pou sinexizei tin logiki tis proigoumenis doulias tis Evas.

G[

:bigcry: :rotflmao: :bawl: :dizzy: :a18: :a20: :a26: :a30: :a011: :a08: :a022: :a027: :a42: :a49:

Στην Ελλάδα της σήμερον,με ακραίες μορφες βίας επιβάλλονται ακραίες αντι-ρεαλιστικές κατευθύνσεις με βασικό σκοπό την προβατοποίηση της μάζας,και την καταστολή της ,μέσα απο την απόλυτη λήθη που με τη σειράτης μας αποτρέπει απο το να κάνουμε μια ωραία βόλτα Δευτέρα βράδυ, και μας αναγκάζει να διαβάζουμε τον πόνο του καλλιτέχνη στο μοτο-φόρουμ
:lol:

AFTER
05/06/2007, 00:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtrm600


Στην Ελλάδα της σήμερον,με ακραίες μορφες βίας επιβάλλονται ακραίες αντι-ρεαλιστικές κατευθύνσεις με βασικό σκοπό την προβατοποίηση της μάζας,και την καταστολή της ,μέσα απο την απόλυτη λήθη που με τη σειράτης μας αποτρέπει απο το να κάνουμε μια ωραία βόλτα Δευτέρα βράδυ, και μας αναγκάζει να διαβάζουμε τον πόνο του καλλιτέχνη στο μοτο-φόρουμ
:lol:


Μετα απο αυτο μπορω να παω ελευθερα για υπνο :lol: :lol: :lol:

sonic δεν νομιζω να εγραψα πουθενα για εισαγγελεα
Κατακρινω απλως την χρησιμοποιηση ενος ιερου συμβολου, με σκοπο να βγαλει απλως καποιος λεφτα
Δεν τα ισοπεδωνω ολα, αλλα κακα τα ψεματα
Και οι τραγουδιστες, οι ηθοποιοι, οι καλιτεχνες, αν δεν εβγαζαν τοσα χρηματα(οι πετυχημενοι), μπορει και να εκαναν αλλο επαγγελμα

Baucis Moriana
05/06/2007, 00:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Καπου εγραψες ''πως θα συναγωνιστει η Ελλαδα την Ευρωπη''



ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ οτι πρεπει να γινει αυτο?

--apo tote pou mpikame stin tote EOK, pros ta kei paei anapofekta to prama..

Παμε απο το κακο στο χειροτερο, απο τοτε που θελουμε να τους μοιασουμε
Δεν γινεται, ειμαστε διαφορετικοι, πως το λενε!!!

--fusika kai ginetai giati logw tis idiaiterotitas mas opws les ki esu, mporoume!!

8a zoristoume men, alla mporoume arkei na 3eperasoume ta supmlegmata katoterotitas pou exoume ws laos! se pliroforw se arketa pragmata eimaste kaluteroi alla den to xoume parei xampari

Η Ελλαδα ειχε κουλτουρα, ειχε πολιτισμο, και καταφεραμε και γιναμε Αμερικανακια
Χασαμε την μπεσα που ειχαμε, απο τοτε που ειχαμε ξενες επιρροες

--eixe, nai swsta. alla den prepei na kollame sto parel8on. To mellon prepei na koitazoume kai pos 8a dimiourgisoume kainouria simeia anaforas. gia na min katali3oume "...perasmena megaleia kai diigontas ta na klais."

Εχω δει πολλους Ελληνες που μενουν μονιμα στο Λονδινο, να εχουν μια αντιπαθεια για την ΧΩΡΑ ΜΟΥ

-- kaneis la8os. ti xwra MAS tin agapame kai kanoume oti mporoume wste na diafulasoume kai na proo8oume sumferonta tis. as min anafer8w se ti kai pws..

Αν εκει δεν εχουν προβλημα να ξεφτυλιζεις την ανυπαρκτη ιστορια τους, χαλαλι τους
Αν δεν σου αρεσει η ''αντιληψη της τεχνης'' που εχουν οι Ελληνες, τοτε μεινε εκει, καλα εισαι
--les e?? na ana8ewrisw..

Για ενα συμβολο ομως, που εκατονταδες χρονια παλευουνε οι Ελληνες, με δυσκολιες που ουτε το 1/10 δεν εχουν περασει αλλοι λαοι, και που ακομα και οι παππουδες μας πεθαναν πριν λιγα χρονια ΟΧΙ, δεν θελω να ξεφτυλιζεται

-- omws 3exnas to "xaire w xaire eleu8eria" pou 8elw na pisteuw sumperilamvanei eleu8eria ekfrasis episis..kai auto einai to epimaxo simeio gia mena

Μαλλον εχεις και κακη αντιληψη για τα μελη αυτου του φορουμ
Μαλλον πιστευεις οτι ειμαστε ολοι αναρχικοι, οτι κοιμομαστε με τα πετσινα, τραβαμε μυτιες στην κοκα, και στα δωματια μας υπαρχουν πλακατ ''ΚΑΤΩ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ''

-- ka8olou, to anti8eto malista. to forum auto to diavazw xronia. ki exw diakrinei arketous a3iologous kai skeptomenous an8rwpous..kai gi auto anazitisa apopseis edw..

Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα, και εντελει.......ΧΕΣΤΗΚΑ τι κανει ο Tracy Emin, Jake and Dinos Chapman, Gilbert & George
Εδω ειναι Βαλκανια, δεν ειναι παιξε γελασε

fantacid
05/06/2007, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost

κατηγορεί ένα κομμάτι μπλε πανί ,

και ένα τραγουδάκι που συμβολίζει την Ελλάδα .


απλα ενα μπλε πανι κ ενα τραγουδακι ε???
εγω νομιζα οτι ηταν η σημαια κ ο εθνικος υμνος!!!

αποφασισε τελικα με ποιους εισαι!!!

:lol: :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost


Η Ελλάδα , εάν είναι σήμερα ελεύθερη , είναι γιατί υπάρχουν κάτι τρελοί σαν και μένα .

Και τα γιαταγάνια θα πάρουμε , και τα ντουφέκια , και ανθρώπινες βόμβες θα γίνουμε .


εαν ειχαμε ενα μλκ τουρκο να παταει το σβερκο μας κ πηδαει τις μανες κ μεις θα ξεσηκωνόμασταν να ελευθερωθούμε

αλλα ξες τι?

ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΠΕΙΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!!!!

αρα δε μου φταει κανεις κ δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ προβλημα με το καθε τουρκο!


Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost

Και για να μην το απλώσουμε το πράμα , επι του αρχικού θέματος , η άποψη μου έχει περιγραφεί στο έπακρο .

Στο φινάλε , με αντιρρησίες συνείδησης και αναρχικούς , διάλογο δεν κάνω , εγώ είμαι από τους κοινωνικά ενταγμένους , και μάχιμος .

εισαι κ συ απο αυτους τους ελληνες με υπεροχο σουπερ ντουπερ γαματο DNA???

α μη ξεχασεις να βαλεις αυτοκολλητο στο ΑΧ με την ελληνικη σημαια.....θα σε δωσει τουλαχιστον +5 τροχο!!!

athandim
05/06/2007, 00:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
dld i aporipsi tou ergou apo ton kosmo den tha itan arketi?
giati ftiaxnoume martires?
Μήπως αυτός ήταν τελικά ο στόχος τους...; > πρόκληση > δημοσιότητητα > διαφήμιση ;;;

Δυστυχώς, δεν έχω τις γνώσεις να κριτικάρω ένα έργο τέχνης, αλλά αν αυτό που περιγράφηκε θεωρείται έργο τέχνης, τότε χαίρομαι ιδιαίτερα για την ασχετοσύνη μου.....

Με λίγα λόγια συμφωνώ απόλυτα με το sonic. Η απαγόρευση θα ωφελήσει μόνο τους ¨καλλιτέχνες¨ (με ή χωρίς εισαγωγικά) που φιμώνονται, λογοκρίνονται, περιορίζονται...κτλ ( αλλά ακούγονται!!)

Τα ίδια δεν είχαμε και πριν κάμποσο καιρό σε μια έκθεση με ένα καρπούζι που το διεμβόλιζε (sic) ένα πέος ;

Αφήστε λοιπόν τα παιδιά να εκφραστούν ελεύθερα......η αδιαφορία είναι καλύτερη από την άρνηση.

:wave2:

lampros_fazer
05/06/2007, 00:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Τα ίδια δεν είχαμε και πριν κάμποσο καιρό σε μια έκθεση με ένα καρπούζι που το διεμβόλιζε (sic) ένα πέος ; :yuck:
'Ο Καρπουζογάμης' είχε τίτλο..;

:bigcry: :bigcry:

cartman
05/06/2007, 00:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER

Κατακρινω απλως την χρησιμοποιηση ενος ιερου συμβολου, με σκοπο να βγαλει απλως καποιος λεφτα

Ρε φίλε μα ο σκοπός δεν ήταν μόνο να βγάλει λεφτά αλλά να αφυπνίσει λίγο τον κόσμο που ασχολείται με παπαριές αντί με σοβαρότερα προβλήματα που υπάρχουν άπειρα.

Δηλαδή και με τα εξώφυλλα του πανούση το ίδιο νόμιζες ότι το κάνει για να πουλήσει και μόνο;

Ο περισσότερος κόσμος μένει στα σύμβολα και ξεχνά το νόημα. Το θέμα είναι αν διαφωνείς με το έργο, να το κρίνεις σαν έργο και όχι να υπερασπίζεσαι την λογοκρισία.

και για να σου πώ την αλήθεια ούτε εγώ το θεωρώ σωστό αυτό που έκανε αλλά αν έτσι το αισθανόταν καλά έκανε και το έκανε... πού ξέρεις μπορεί να εκφράζει και άλλο κόσμο!

Baucis Moriana
05/06/2007, 00:41
kai gia na kleisoume apopse se ena poluuu elafrutero klima, mia erwtisi stous antres tou forum:


pos fores enw etoimazesai na kaneis erwta stin kopela sou de skeftesai:

"Gia tin Ellada re gwmw to"???

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
To ergo deixnei mesa apo ena ftharmeno palio super-8 ena aidio kai ena xeri pou to prosegizei se argi kinisi eno paralila akougetai o ethnikos imnos.

lampros_fazer
05/06/2007, 00:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Baucis Moriana
pos fores enw etoimazesai na kaneis erwta stin kopela sou de skeftesai:

"Gia tin Ellada re gwmw to"???
Δεν έχω σκοπό να κάνω παιδιά ακόμα.. :D

Τώρα κατάλαβα το νόημα..καμπάνια για την υπογεννητικότητα..

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

athandim
05/06/2007, 00:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Baucis Moriana
kai gia na kleisoume apopse se ena poluuu elafrutero klima, mia erwtisi stous antres tou forum:
pos fores enw etoimazesai na kaneis erwta stin kopela sou de skeftesai:

"Gia tin Ellada re gwmw to"???

Μόνο αν τα είχα με Τουρκάλα !!! :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

EVI
05/06/2007, 00:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Αν εγώ ζωγραφίσω το μ00νί της μάνας ενός καλλιτέχνη γράψω και από κάτω 'αυτό είναι το νινί της μάνας του τάδε',ζωγραφίσω κι από κάτω ένα Κ5 για συμπληρώσει την τρελή συλληψη μου τέχνη δεν είναι..;


:rotflmao: :rotflmao: :a23: :a23:

EVI
05/06/2007, 00:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Baucis Moriana
kai gia na kleisoume apopse se ena poluuu elafrutero klima, mia erwtisi stous antres tou forum:


pos fores enw etoimazesai na kaneis erwta stin kopela sou de skeftesai:

"Gia tin Ellada re gwmw to"???


Aι στο καλο αυτα λετε? τι μου το ειπατε τωρα θα γελαω και θα τσαντιστει :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

fantacid
05/06/2007, 00:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
'Ο Καρπουζογάμης' είχε τίτλο..;

:bigcry: :bigcry:


καρπουζοσφιχτης νομιζω


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

fantacid
05/06/2007, 00:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Baucis Moriana

pos fores enw etoimazesai na kaneis erwta stin kopela sou de skeftesai:

"Gia tin Ellada re gwmw to"???



εως ΚΑΜΙΑ!!!!


δεν ειμαστε κ ανωμαλοι ρε κοπελια!!!


:lol: :lol: :lol:

KaTaNaS
05/06/2007, 00:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Baucis Moriana
pos fores enw etoimazesai na kaneis erwta stin kopela sou de skeftesai:

"Gia tin Ellada re gwmw to"???


gia thn eyrwph den tha'prepe? :look: :confused:

o_gavros
05/06/2007, 01:05
συγνώμη αλλά δεν είδα πουθενά και ποτέ ΚΑΝΕΝΑ εισαγγελέα/μπάτσο/πολιτικό/και-πάσης-φύσεως-κρατούντα-εξουσία να βγει και να δηλώσει την απέχθεια του με ανάλογο ύφος ευθιξίας ως προς τα ήθη,τις παραδόσεις και τα "σύμβολα" αυτής της χώρας όσον αναφορά στον κάθε τύπο Τατιάνας,κουτσομπολιου,μαϊντανού,ξέκωλου,ειδήσεις του κώλου και προώθηση του κάθε τραγουδιάρη που βγήκε απο το τάδε ριάλιτυ να μας τραγουδήσει "στην υγειά της αχάριστης"...

Η υποκρισία στο μεγαλείο της!!!
Αυτα τα καθημερινά δηλαδή δεν προσβάλουν την έννοια της χώρας και τα σύμβολα αυτής???

τα σύμβολα που βλέπουμε καθημερινά να καταρίπτονται απο την φαιδρότητα του Ελληνικού "πολιτισμού" της γιουροβύζιον και του yassoy maria,γιατί δεν μας ενοχλούν???
Όλοι εσείς οι υπέρμαχοι των παλαιών αγωνιστών που με τη ζωή τους μας χάρισαν την ελευθερία (κανείς δεν το αρνείται ή το παραμερίζει),νιώθετε υπερήφανοι για το γεγονός ότι τον τόπο που κάποιοι μας κληροδότησαν με το αίμα τους,εμείς τον μετατρέψαμε σε ένα ασύδοτο μπουρδέλο που κανένα μέτρο δεν μπαίνει?

Συμφωνώ με την άποψη του φίλου που είπε ότι αν αγνοούσαμε τη μαλακία που έβγαλε η "ψαγμένη" καλλιτέχνης το αποτέλεσμα θα ήταν σαφώς ουσιαστικότερο.

Όχι όμως,έπρεπε για άλλη μια φορά να δείξουμε ότι εδώ στα Βαλκάνια οι τύποι είναι που έχουν σημασία κι όχι η ουσία.




Υ.Γ.: Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα λαϊκά τραγούδια!τουναντίον,σκυλάδικο δώμου και την ψυχή μου πάρε.Έχω όμως πρόβλημα με όλες αυτές τις ψευτοστάρλετ (θυληκές & αρσενικές),τις κουτσομπόλες,τους μαϊντανούς που μου μοστράρουν τα μούτρα τους παντού προσπαθώντας να με πείσουν ότι αυτή είναι η Ελλάδα.

sober
05/06/2007, 01:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Καπου εγραψες ''πως θα συναγωνιστει η Ελλαδα την Ευρωπη''



ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ οτι πρεπει να γινει αυτο?

Παμε απο το κακο στο χειροτερο, απο τοτε που θελουμε να τους μοιασουμε
Δεν γινεται, ειμαστε διαφορετικοι, πως το λενε!!!

Η Ελλαδα ειχε κουλτουρα, ειχε πολιτισμο, και καταφεραμε και γιναμε Αμερικανακια
Χασαμε την μπεσα που ειχαμε, απο τοτε που ειχαμε ξενες επιρροες

Εχω δει πολλους Ελληνες που μενουν μονιμα στο Λονδινο, να εχουν μια αντιπαθεια για την ΧΩΡΑ ΜΟΥ
Αν εκει δεν εχουν προβλημα να ξεφτυλιζεις την ανυπαρκτη ιστορια τους, χαλαλι τους
Αν δεν σου αρεσει η ''αντιληψη της τεχνης'' που εχουν οι Ελληνες, τοτε μεινε εκει, καλα εισαι

Για ενα συμβολο ομως, που εκατονταδες χρονια παλευουνε οι Ελληνες, με δυσκολιες που ουτε το 1/10 δεν εχουν περασει αλλοι λαοι, και που ακομα και οι παππουδες μας πεθαναν πριν λιγα χρονια ΟΧΙ, δεν θελω να ξεφτυλιζεται

Μαλλον εχεις και κακη αντιληψη για τα μελη αυτου του φορουμ
Μαλλον πιστευεις οτι ειμαστε ολοι αναρχικοι, οτι κοιμομαστε με τα πετσινα, τραβαμε μυτιες στην κοκα, και στα δωματια μας υπαρχουν πλακατ ''ΚΑΤΩ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ''

Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα, και εντελει.......ΧΕΣΤΗΚΑ τι κανει ο Tracy Emin, Jake and Dinos Chapman, Gilbert & George
Εδω ειναι Βαλκανια, δεν ειναι παιξε γελασε





Ρε..τι ειναι αυτα που λες????

Ξερεις ΠΟΣΟ πισω ειναι η Ελλαδα οσον αφορα στην Τεχνη ???? ρε φιλε...το τρενο φευγει κι εμεις ειμαστε στα πισω βαγονια ... οι αλλοι ειναι μπροστα κι ο Ελληνας αμα δε δει παραστατικη ζωγραφικη ξινιζει τα μουτρα γιατι δεν καταλαβαινει....


Και μη μιλας για παραδοση...και οι Ιταλοι εχουν τρελλη παραδοση στην Τεχνη αλλα δεν κολλησανε μια ζωη στην Αναγεννηση...


Και η Τεχνη αν 8ες να ξερεις ειναι και 8α πρεπει να ειναι ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ...(ακου εδω ειναι Βαλκανια....)...ημαρτον...

Δεν αντιγραφουμε κανενα ρε ...απλα Η ΕΠΟΧΗ που ζεις απαιτει ΑΛΛΟΥΣ τροπους και μεσα εκφρασης και 8εματα.... Ειναι αυτο που λεμε: κα8ε κοινωνια εχει την Τεχνη που της ΑΞΙΖΕΙ...

Αμα εσυ 8ες να βλεπεις λουλουδακια σε γλαστρουλες τουλαχιστο μη μιλας και ασε τους αλλους να την ψαχνουν αλλιως ...


:mad: :mad:

atom_smasher
05/06/2007, 01:14
a.mas thi3an pali ton ethniko ymno....


egw pali den blepw tipota kako se ena xeri poy plhsiazei ena moyni ypo toys hxoys toy ethnikoy ymnoy.ase poy h malakia einai ethniko mas sport!oti goystarei o kathenas mporei na akoyei otan gamei h gamietai.egw protimw metal.allos surtaki.o ethnikos einai ntekavle pantws.ektos an gamw tourkala....tote einai must.kuriws oi tourkales to zhtane.eidika h teleutaia kai greek way parakalage na ths kanw mias kai eixe ena bitsio this way...eidika meta apo ta 4 pou mas karfwsan.hthele na thn ekdikhthw.ωχ συγνωμη και τοση ωρα σας μιλαγα στα γκρικλισ και δεν θα καταλαβατε χριστο...οι χριστιανοι.οι αλλοι μαλλον δεν καταλαβαινουν ουτε την παναγια τους.τεσπα.καλο ειναι η τεχνη να κρινεται απο τους πελατες της.οι υπολοιποι χριστιανοι και μη να περιμενουν οταν ερθει η σειρα μας να παρουμε την πολη. :wave2:
προς αποφυγη γαμωσταυριων να δικαιολογηθω λογω σουρας μετα ουζων. για τα γκρικλισ,οχι γι αυτα που λεω.φυσικα και τιμω τα χρωματα της ελλαδας και τον εθνικό υμνο και τον καραισκακη ασ ηταν αρβανιτης δεν πειραζει δικο μας παιδι ειναι και τον ολυμπιακο ασ σιχαινομαι το κοκκινο για την ελλαδα ρε γαμωτο.φουλ στην ντοπα αλλα δεν πειραζει εθνικη περφανια. ο κοκαλης να ναι καλα και οι υπολοιποι απλα μπορούμε να μαστε πελατες και να νιωθουμε τελεια!καταναλωνοντας.και επειδης το γαμησι μεταξυ φιλων και εχθρων στην ελλαδα ειναι θεμιτό και προβλεπετε καλο ειναι να μαλαζουμε το αιδοιο πρωτού εισελθουμε...σαφες το μηνυμα της καλλιτεχνιδος. απο μια φεμινιστικη σκοπια εχει τα δικια της ετσι?


τωρα για κωλο ελαιολαδο...

fantacid
05/06/2007, 01:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER

Εδω ειναι Βαλκανια, δεν ειναι παιξε γελασε

κουστουριτσα - μπρεγκιβιτς κ σια!!!!

:winka:

sober
05/06/2007, 01:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Αν εγώ ζωγραφίσω το μ00νί της μάνας ενός καλλιτέχνη γράψω και από κάτω 'αυτό είναι το νινί της μάνας του τάδε',ζωγραφίσω κι από κάτω ένα Κ5 για συμπληρώσει την τρελή συλληψη μου τέχνη δεν είναι..;


Αμα το κανεις ετσι οπως το περιγραφεις (με τη νοοτροπια του ''χαχα εγω τωρα μ@λακιζομαι και...ναι...κανω τεχνη'')....ε...τοτε....



ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΗ...



Τεσπα..ελπιζω να κανεις πλακα....βαλε και κανα εμοτικον να καταλαβαινουμε...:winka: :wave2:

Παντως σα συλληψη δεν ειναι κακο...:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :bigcry: :lol:

kostisthegreek
05/06/2007, 01:57
"Einai ena ergo pou antiparavalei tis aisthiseis kai tin somatikotita me ton akampto thesmiko logo paragontas mia idieteri aisthantikotita."


:rolleyes:

Εμένα αυτό μου άρεσε!
Είναι που είναι μπερδεμένο, είναι γραμμένο και με εγγλέζικα γράμματα.....χέσε μέσα!
Τι το περάσατε ωρε το moto.gr? Για σχολή καλών τεχνών?

Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω με τους υποστηρικτές του έθνους και των συμβόλων του γιατί το έχουμε παραμαμήσει το θέμα με τους διάφορους κουλτουριάρηδες και δήθεν καλλιτέχνες που καταπατούν οτιδήποτε αρκεί κάποιος να τους προσέξει.

sober
05/06/2007, 02:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
"Einai ena ergo pou antiparavalei tis aisthiseis kai tin somatikotita me ton akampto thesmiko logo paragontas mia idieteri aisthantikotita."


:rolleyes:

Εμένα αυτό μου άρεσε!
Είναι που είναι μπερδεμένο, είναι γραμμένο και με εγγλέζικα γράμματα.....χέσε μέσα!
Τι το περάσατε ωρε το moto.gr? Για σχολή καλών τεχνών?

Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω με τους υποστηρικτές του έθνους και των συμβόλων του γιατί το έχουμε παραμαμήσει το θέμα με τους διάφορους κουλτουριάρηδες και δήθεν καλλιτέχνες που καταπατούν οτιδήποτε αρκεί κάποιος να τους προσέξει.



Το αν το εκανε για ντορο η οχι...ο 8εος κι η ψυχη της το ξερει...
Απο κει και περα στο χερι του κα8ενος ειναι να ασχολη8ει η οχι με αυτο ... το 8εμα ομως ειναι να εχει την ΕΠΙΛΟΓΗ να το ΔΕΙ και μετα το απορριπτει η οχι...:winka: :smilea:

kostisthegreek
05/06/2007, 02:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
... το 8εμα ομως ειναι να εχει την ΕΠΙΛΟΓΗ να το ΔΕΙ και μετα το απορριπτει η οχι...:winka: :smilea:


Το παραπάνω που έγραψες εμένα μου θυμίζει "μέσο διαφήμησης"

sober
05/06/2007, 02:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Το παραπάνω που έγραψες εμένα μου θυμίζει "μέσο διαφήμησης"



:confused: :confused:

ε???:lol:

8ελω να πω πως οταν ενα εργο σοκαρει δε σημαινει απαραιτητα οτι ο καλλιτεχνης 8ελει ντε και καλα να διαφημιστει...Απλα εκφραζει μια αποψη και δειχνει καποια πραγματα μεσω του εργου του φυσικα ..τωρα αν αυτο σοκαρει μερικους τι να κανουμε???

Αν το κανει εσκεμενα (οντως δηλ. για διαφημιση) τοτε μονο καλλιτεχνης δεν ειναι ...:sad:









σπαμ ον Κωστης:και τι εχει δηλ. η Καλων Τεχνων δεν καταλαβα?????:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

SPORAKIAS
05/06/2007, 05:31
η καινουρια πιπιλα με την τεχνη....

στο ονομα της τεχνης.... :yuck: ...τα ισοπεδωνουμε ολα.....

makis206
05/06/2007, 06:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Αν εγώ ζωγραφίσω το μ00νί της μάνας ενός καλλιτέχνη γράψω και από κάτω 'αυτό είναι το νινί της μάνας του τάδε',ζωγραφίσω κι από κάτω ένα Κ5 για συμπληρώσει την τρελή συλληψη μου τέχνη δεν είναι..;

Mλκα σου βρήκα ιδέα !

Ζωγράφισε το λιλί ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ του καλλιτέχνη κι από ΠΑΝΩ βάλε ένα Fazer !

Κι άμα σε ρωτήσουνε τον τίτλο πες τους

"ΓΙΑ ΤΟΝ Π@ΥΤΣΟ ΚΑΒΑΛΑ"



:rotflmao: :bawl: :bawl: :rotflmao:

raistlin
05/06/2007, 06:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober

8ελω να πω πως οταν ενα εργο σοκαρει δε σημαινει απαραιτητα οτι ο καλλιτεχνης 8ελει ντε και καλα να διαφημιστει... [/B]

Υπάρχει διαφορά κατα την άποψη μου μεταξύ κάποιου σοκαριστικού δημιουργήματος (δεν είναι τέχνη ακόμα το συγκεκριμένο γιατί σε ένα μήνα ο κόσμος θα ασχολείτε με τα καινούργια τραγούδια του κατμαν..) και ενός δημιουργήματος για την πρόκληση εντυπώσεων μέσω ύβρεως ως προς ένα σύμβολο νομοθετικά τουλάχιστον κατοχυρωμένο (δε θα μιλήσω για τους αγώνες περι αυτού παρόλο που συμφωνώ με τους προηγούμενους)...από τη στιγμή λοιπόν που κύριοι θέλετε τέχνη η τέχνη θα είναι στα πλάισια των νόμων και της ελευθερίας και όχι της ασυδοσίας και της αναρχίας την οποία ονειρεύεστε...

blueblack
05/06/2007, 07:07
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ....................


Ξέρετε πόσες ......ΜΑΛΑΚΙΕΣ..........έχουν χαρακτηριστεί τέχνη άπό μάς γιά μάς..??

Έπειδή έμείς είμαστε ή μάζα καί δέν άντιλαμβανόμαστε τήν ύψηλή Ραπτική.....
άς άφήσουμε τήν κάθε θείτσα νά έκφραστεί έλεύθερα.....!!!!!!!!!

Σέ ένα ύπόγειο παίχτηκε μιά μαλακία,...ΝΑΙ ΜΑΛΑΚΙΑ..........κατά τήν άποψη μου
Έγώ δέν μπορώ νά δώ τό άπύθμενο βάθος τού έργου καί βλέποντας μόνο τήν έπιφάνεια
λέω ότι είναι μιά ...ΜΑΛΑΚΙΑ.........ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ.....!!!!!!!!!!
Πρός τί λοιπόν ό ντόρος...?????
Ή πρώτη ή ή τελευταία είναι....??????
Στό κάτω-κάτω πλήρωσαν είσιτήριο οί άνθρωποι.......δέν έκτέθηκε καί δημόσια
στό σύνταγμα.....!!!!!!!!!

Μέ αύτή τή λογική άν.............
ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ............Ο ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ..κατόπιν έντολής.......άπό μήνυση κάποιου
πολίτη πού θεωρεί ότι προσβάλλεται.......ότιδήποτε.........ΠΑΡΕΝΕΒΑΙΝΕ...........τότε τή......
ΓΑΜΗΣΑΜΕ..........!!!!!!!!!!!!

Γύψο μού θυμίζει........!!!!!!!!!!!!!

Ούτε Κολλάτο θά έβλεπα..........ούτε Πανούση...........ούτε.....ούτε.....ούτε.......!!!!!!!!!!

Η ΤΕΧΝΗ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ.............ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ...........!!!!!!!!!!!

Καί τό κοινό αύτό πού κρίνει...........καί άπορρίπτει ή περνάει στήν ίστορία τά έργα.....!!!!!!!!!!
Ούτε ό κάθε εύπατρίδης πού νομίζει ότι είναι πιό πολύ Έλληνας άπό τούς άλλους...........
ούτε ό κάθε είσαγγελέας..............ούτε ό κάθε μπάτσος τελευταίος καί καταιδρωμένος ,
έκτελεστής τού νόμου βασιλικώτερος τού βασιλιά.....!!!!!!!!!!!!!!

Κλειστός ό χώρος, πληρώνεις γιά νά δείς καί άν θέλεις πάς..........άπλά πράμματα..........
Έδώ έχει χώρους μέ live sex........έκεί δέν προσβάλεται τίποτε...????
Δέν γίνεται όμως μέσα στό δρόμο.....!!!!!!!!!!
Ούτε ό Κολλάτος έπαιξε τόν Άγιο Πρεβέζης σέ καμμιά πλατεία.....!!!!!!!!!

Προσωπικά λέω ότι τήν κάναμε καί μάγκισσα τήν κυρία μέ τόση δημοσιότητα.....!!!!!!!!!!!!!

Βάλτε τό μυαλό σας νά δουλέψει καί σκεφτείτε .........
ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ.......????????

Τότε θά έχετε καί τήν εύκολη άπάντηση τί πρέπει καί τί δέν έπρεπε.....!!!!!!!!!!!!!


:wave2:

mourgakos
05/06/2007, 08:35
ενα πραγμα μονο.....σε ποια αλλη χωρα παρουσιαζουν παρομοιο θεαμα,και δεν τους το
εχουν βαλει εκει που δεν φτανει ποτε ο ηλιος...
καντο στη ρωσια ,στη αμερικη ,η ακομη και στους γειτονες....
να δεις που θα βρεθεις....
και ελπιζω η κυρια ΕΥΗ να καταφερε επιτελους να γινει γνωστη .να βγαλει κανα φραγκακι...
εκτος το κυλοτακι...

super_toto
05/06/2007, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Baucis Moriana


To ergo deixnei mesa apo ena ftharmeno palio super-8 ena aidio kai ena xeri

Έχεις καμία φωτογραφία???

:lol: :lol: :lol:

zubitos
05/06/2007, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros
συγνώμη αλλά δεν είδα πουθενά και ποτέ ΚΑΝΕΝΑ εισαγγελέα/μπάτσο/πολιτικό/και-πάσης-φύσεως-κρατούντα-εξουσία να βγει και να δηλώσει την απέχθεια του με ανάλογο ύφος ευθιξίας ως προς τα ήθη,τις παραδόσεις και τα "σύμβολα" αυτής της χώρας όσον αναφορά στον κάθε τύπο Τατιάνας,κουτσομπολιου,μαϊντανού,ξέκωλου,ειδήσεις του κώλου και προώθηση του κάθε τραγουδιάρη που βγήκε απο το τάδε ριάλιτυ να μας τραγουδήσει "στην υγειά της αχάριστης"...

Η υποκρισία στο μεγαλείο της!!!
Αυτα τα καθημερινά δηλαδή δεν προσβάλουν την έννοια της χώρας και τα σύμβολα αυτής???

τα σύμβολα που βλέπουμε καθημερινά να καταρίπτονται απο την φαιδρότητα του Ελληνικού "πολιτισμού" της γιουροβύζιον και του yassoy maria,γιατί δεν μας ενοχλούν???
Όλοι εσείς οι υπέρμαχοι των παλαιών αγωνιστών που με τη ζωή τους μας χάρισαν την ελευθερία (κανείς δεν το αρνείται ή το παραμερίζει),νιώθετε υπερήφανοι για το γεγονός ότι τον τόπο που κάποιοι μας κληροδότησαν με το αίμα τους,εμείς τον μετατρέψαμε σε ένα ασύδοτο μπουρδέλο που κανένα μέτρο δεν μπαίνει?

Συμφωνώ με την άποψη του φίλου που είπε ότι αν αγνοούσαμε τη μαλακία που έβγαλε η "ψαγμένη" καλλιτέχνης το αποτέλεσμα θα ήταν σαφώς ουσιαστικότερο.

Όχι όμως,έπρεπε για άλλη μια φορά να δείξουμε ότι εδώ στα Βαλκάνια οι τύποι είναι που έχουν σημασία κι όχι η ουσία.




Υ.Γ.: Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα λαϊκά τραγούδια!τουναντίον,σκυλάδικο δώμου και την ψυχή μου πάρε.Έχω όμως πρόβλημα με όλες αυτές τις ψευτοστάρλετ (θυληκές & αρσενικές),τις κουτσομπόλες,τους μαϊντανούς που μου μοστράρουν τα μούτρα τους παντού προσπαθώντας να με πείσουν ότι αυτή είναι η Ελλάδα.


+1000000000000000000

πέστα ρε αρχηγέ :a18:

έχουμε γίνει η χώρα του βας βας ο Παρασκευάς και της Λαμπίρη και κάποιοι ενοχλήθηκαν για μια μαλάκω που έβγαλε ένα video με το μ--νι και τον εθνικό ύμνο.

el_hymador
05/06/2007, 08:57
Δεν εχει κανεις δικαιωμα να λογοκρινει οποιοδηποτε εργο.
Ειδικα οταν αυτο βρισκεται στον κλειστο χωρο μιας γκαλερι και απευθεινεται σε ειδικο κοινο.

Επι της ευκαιριας ομως,

Ειναι δυνατον ενα χερι που παει να χουφτωσει ενα μ**νι να αποτελει εργο τεχνης;;;;!!!

Αν σας ακουγεται λαϊκιστικο αυτο χεστηκα.

Ειδικα οι εικαστικοι καλλιτεχνες του εχουν γαμπιπ του θεματος.
Η ''καλλιτεχνης'' θα παρεμενε στην ανωνυμια αν δεν είχα φτιαξει αυτο το εργο....τωρα ο κυκλος της θα μιλαει με ακαταλυπτους ορους για την σημαντικοτητα και την συμβολη της στο καλλιτεχνικο στερεωμα....μαλακιες δηλαδη....

Συγνωμη αγαπητοι ''καλλιτεχνες'' αλλα αυτη η τακτικη ειναι αντοιστοιχη του ''Σοκ και δεος'' των Αμερικανων....αν θελετε να ξεπουλατε την τεχνη σας για τα φραγκα ειστε για πολλες κλωτσιες.

Και επιτελους το διαλο αποζητατε; τα εικαστικα οπως καθε μορφη τεχνης πρεπει να επυθυνονται στο ευρυ κοινο...υποτιθεται οτι ενας καλλιτεχνης θελει να επικοινωνησει αυτα που αισθανεται σε οσο το δυνατον περισσοτερο κοσμο...αντ αυτου πολλοι ''ειμαι μπροστα'' ζωγραφοι-γλυπτες κτλ επιλεγουν ενα αυτιστικο τροπο να εκφραζονται λες και ειχαμε καμια υποχρεωση να μπουμε στην διαδικασια να τους αποκωδικοποιησουμε.....

συγχρονη τεχνη ναι, αλλα να εχει να πει κατι....και να αποτελει αποτελεσμα εμπνευσης....γιατι πολυ απλα και εγω αυριο αν υιοθετησω ενα ''γεια σας'' στυλακι και παρουσιαζω ακαταληπτα ''εργα'' θα βαφτιστω αυτοματα ''καλλιτεχνης'' και μαλιστα πρωτοποριακος...

...δεν ξερω αν το εχετε καταλλαβει, αλλα μεταξυ σας τα λετε ...εμεις οι υπολοιποι ουτε που σας ακουμε...

PortisHead
05/06/2007, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1
παιρνωντας την istanbul πισω θα λεμε οτι επιτελους εχουμε και πιστα!!!!!!!!!

Istanbul ???? Τι ειναι αυτό ? Τούρκικο Σαντουϊτς ???
Μαλλον ήθελες να πεις ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ....σωστα ?
;)

:wave2:

cityfly
05/06/2007, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Baucis Moriana
kai gia na kleisoume apopse se ena poluuu elafrutero klima, mia erwtisi stous antres tou forum:


pos fores enw etoimazesai na kaneis erwta stin kopela sou de skeftesai:

"Gia tin Ellada re gwmw to"???




:eek: :eek: :eek:

ποτέ όμως;


τι κουφός συνειρμός είναι πάλι αυτός;

PortisHead
05/06/2007, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Baucis Moriana
Einai dunaton na skeftontai kai na drattoun akoma kapoioi etsi??? pou zoume? me tetoia muala 8a sunagonistei i ellada tin eurwpi? pou einai i eleu8eria ekfrasis? pou einai i texni stin ellada? ti einai texni stin ellada? poia einai i ais8itiki antilipsi tou ellina? kai sto katw katw- alla provlimata den uparxoun na lusoun para mono ena 40' video? px anergeia, ekmetaleusi twn newn diplwmatouxwn as poume?


Telospantwn, einai endiaferon kai lupiro na vlepw omws toso entones antidraseis kai di apo neous an8rwpous edw mesa...

kali tuxi ellada...

pou pas karavaki me tetoio kairo...

Για να μην ακουσεις τίποτα Ευαγγέλια πρωινιάτικα.....αμε στην ευχή της Παναγίας.
Που θα χρησιμοποιήσεις τα νιατα μας,την αδρεναλινη μας και άλλα ψευτοκουλτουριαρικα και ανθελληνικά τρικ για να μας κάνεις να νιώσουμε μειονεκτικα που δεν αναγνωριζουμε αυτο το σκουπίδι για τέχνη.

Βρε ουστ.....οταν εμεις είχαμε ΤΕΧΝΗ και χτίζαμε Παρθενώνες και Καρυάτιδες...οι κατοικοι της χώρας που ζεις ητανε κανιβαλλοι.

Που θα μας πεις οτι δεν ξέρουμε απο τέχνη μονο και μόνο επειδη (ευτυχώς και δόξα το Θεο) σε αυτό το forum υπάρχουν παιδιά με υψηλό εθνικό φρόνημα.

Αντε και μου ριξανε τη μηχανη το πρωι και εχω φορτώσει........

Θάνατος στους σκατόφλωρους ψευτοκουλτουριάρηδες ανώμαλους πρεζάκιδες καλιτέχνες που προσβάλουν εθνικά συμβολα....οποιας χώρας και να ειναι αυτά.

:a29: :a29: :a29: :a29: :a29: :a29: :a29: :a29: :a29:

cityfly
05/06/2007, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ ΡΕ!!!!!

Αυτο μας ελειπε τωρα ... λογοκρισια και στην τεχνη!!!!!


Αυτο την εκφραζει αυτο κανει ... δεν καταλαβα!!!!


8α την κρεμασουμε κιολας για τη 8εματολογια που επελεξε???????????????


Αυτη ετσι το βλεπει...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Αμαν ρε π@υστη μου...μη δειτε τιποτα διαφορετικο ....κι αμα δεν το γουσταρετε μην το βλεπετε...


Κι εγω δεν το εχω δει...μπορει να το δω και να το 8εωρησω σκουπιδι...αλλα αυτο δεν εχει σημασια...το ολο σκηνικο που παιχτηκε με αφηνει ΑΝΑΥΔΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:mad: :mad: :mad: :mad:

συμφωνώ

ούτε εγώ το είδα, και όπως το κόβω μάλλον άμα το έβλεπα θα το κατέτασα στην κατηγορία της μαλακίας, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα

άμα ένα έργο είναι πατάτα θα "τιμωρηθεί" από το χρόνο

η λογοκρισία είναι απαράδεκτη



αλλά απορώ γιατί το γεγονός αυτό μας ξαφνιάζει
δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται αυτό στην ελλάδα

ένα άλλο έργο με εκσπερμάτωση πάνω σε ένα σταυρό είχε παρόμοια τύχη
ο χέντερερ με τη "ζωή του χριστού" τραβιώταν στα δικαστήρια και ξεμπέρδεψε μόνο σε δεύτερο βαθμό και ίσως και άλλα που δεν τα χω παρατηρήσει



επίσης δε θα μου κανε εντύπωση αν την ανώνυμη καταγγελία την έκανε η ίδια ή δικοί της για να γίνει ντόρος και να τη μάθουν όλοι
όλα παίζουν

cityfly
05/06/2007, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
και τι εχει δηλ. η Καλων Τεχνων δεν καταλαβα?????:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


καλά αυτό το ίδρυμα έχει καταντήσει από άλλο ανέκδοτο

και αυτό δεν αφορά τους φοιτητές του
(ή τουλάχιστον το 50-60% αυτών)

Trickster
05/06/2007, 09:25
Καλά πως κάνετε έτσι για μια τόσο δα λογοκρισίτσα;

ο ίδιος καλλιτέχνης στην Τουρκία θα ήταν ήδη νεκρός.. :sick: :

makis206
05/06/2007, 09:27
Εγώ πάλι διαβάζοντας και τις δύο πλευρές προσπαθώ να βγάλω άκρη ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο..

Είναι λεπτή η γραμμή που χωρίζει το δίκιο του καθενός, είναι η άποψη που δύσκολα μπορεί να γίνει σεβαστή από όλους.

Δεν μπορείς για παράδειγμα να κάνεις ένα άνθρωπο που κάποτε πολέμησε για την Ελλάδα να ανοίξει τόσο την ψυχή του και να του δείξεις τις καλλιτεχνικές ανησυχίες αυτού που ταξιδεύει σε δικούς του κόσμους.

Ούτε μπορείς απ'την άλλη να κλείσεις τον καλλιτέχνη στον ψυχικό "μικρόκοσμο" του άλλου..

Κάποιοι έχουν ανοίξει τα φτερά της ψυχής τους κι έχουν πάει πολύ μακρυά, κάποιοι άλλοι αρέσκονται στα λίγα και δεν αφήνουν με τίποτα την ψυχή τους ν'απομακρυνθεί απ'τα ιδανικά που με κόπο ίσως απέκτησαν.

Ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο λοιπόν ;

620
05/06/2007, 09:27
Enstasis kyries kai kyrioi. Thelw na theorithoun oi foto pou bazw kata kairous sto site tou moto TEXNI kai na mhn me ksanakanoun ban .Aisxos egw prospathw na ekswterikeysw to gigneste tou kathe antrhwpou kai synama na apokathiloso ton parorksimo pou mas diaxetei thn shmeron koinwnia.
Re Baucis Moriana den pa na gam....theis na staniareis lew egw na kselampikarei ligo to myaloudaki sou . Pou tha mas peis na steiloume kai mail (an kai egw esteila alla me mpinelikia).Mas ginane oloi koultoures.
H eyxh pou edwsa sthn baucis moriana isxyei kai olous tous allous pou brizoune kai prosbaloune ethnika symbola giati mporei emeis pleon na eimaste oi ellhnares tou frape kai tis boltas kai tis reklas kai tis thleorasis pou exei kseftilistei alla gi ayta ta symbola kai thn eleytheria mas kapoios polemise kai kapoios exyse to aima tou se ayto to xwma pou patame kai prepei na seyastoume estw aytous tou antrwpous.

cityfly
05/06/2007, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206


Δεν μπορείς για παράδειγμα να κάνεις ένα άνθρωπο που κάποτε πολέμησε για την Ελλάδα να ανοίξει τόσο την ψυχή του και να του δείξεις τις καλλιτεχνικές ανησυχίες αυτού που ταξιδεύει σε δικούς του κόσμους.


πιστεύω όμως ότι αυτός ο άνθρωπος, όπως υποθέτω τον εννοείς, που πολέμησε για την ελλάδα
αν δει αυτό το έργο το πολύ πολύ να κουνήσει το κεφάλι του και να αγχωθεί ότι ο λόγος που πολέμησε δεν έχει γίνει κατανοητός, δε νομίζω ότι θα πάρει το καρυοφύλι να το καταστρέψει

Gandalf dr685sm
05/06/2007, 09:36
Δεν διάβασα όλο το θέμα μιας και κάποιο άλλο παληκάρι σε διπλανό forum για το ίδιο θέμα με κάλυψε απόλυτα...

παραθέτω..


Αρχικά η διαδυκτική επικοινωνία μοτοσυκλετιστών μάλλον δεν είναι έκφραση τέχνης όπως κάτι που παρουσιάζεται σε γκαλερί...Τουλάχιστον στα δικά μου μάτια είναι απλά έκφραση απόψεων μεταξύ ετερόκλητων ανθρώπων με κοινή συνισταμένη - και όχι πάντα - την μοτοσυκλέτα...Τέχνη σε τέτοια διαδυκτιακά μαγαζιά είδαμε κατά καιρούς από κάποια λίγα άτομα με διαμάντια κείμενα που δεν προσέβαλλαν κανέναν...Αντίθετα βοήθησαν μια στάλα όποιον άγγιξαν να γίνει λίγο καλύτερος άνθρωπος...
Όσο για τις ταμπέλες...Ο καθένας σέβεται αυτό που ορίζει ο ίδιος μέσα του ως ιερό...Και δεν είναι όλες οι ώρες ίδιες...Όλοι γουστάρουμε να βλέπουμε βυζιά και κώλους...Καλός και Λεωνάϊντας, αλλά τον φαντάζεσαι σε γκαλλερί σε κάνα βίντεο γουώλ να τρίζει σούφρες σε γκομενάκια; Το ίδιο είναι με εδώ;
Δημόσια βήματα έκφρασης και τα δύο; Ναι...Σε ποιούς απευθύνεται το ένα και σε ποιούς το άλλο όμως;
Και στο φινάλε, όσο και αν συγχέεται από πολλούς με αρρωστημένες καταστάσεις ο εθνικός ύμνος εκφράζει κάτι πολύ ανώτερο απ' την σαπίλα που περιγράφει παραπάνω ο Μηνάς...Και είναι από και για τον απλό κοσμάκη...Πέθανε κοσμάκης για δαύτο...Δεν είναι τσιφτετέλι να τινάζει το μουνί του το γκομενάκι πάνω στο τραπέζι και πο κάτω να βαράει παλαμάκια ο σκυλάς νεοέλληνας...
τουλάχιστον με το δικό μου σκεπτικό απαιτείται σεβασμός...Σ' αυτό και σε λίγα ακόμα...

Ψευτοκουλτουριαρηδοαριστεροί...Έτσι το είπα...Γιατί οι γνήσιοι αριστεροί ξέρουν να σέβονται, όπως και όλοι οι γνήσιοι κάθε είδους, απόχρωσης και παράταξης...Αγωνίστηκαν και πέθαναν για όσα σέβονταν...Και δεν τα ξευτίλισαν, όσο και αν τους άρεσαν οι τσόντες.


Κώστας

(Ο Βρώμικος)


επίσης και ενα γνωμικό για κάποιους που έχουν χάσει το όριο και το μέτρο , στο ότι αφορά την ελευθερία έκφρασης.


Η Δημοκρατία μας αυτό καταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία» - Σωκράτης

Όσο για τα περί τέχνης....

Απο πότε ενα μουνί στην TV , θεωρείται τέχνη;.... εγώ απο τα παιδικά μου χρόνια , νόμιζα οτι το αποκαλούσαν τσόντα , και ας έπαιζε και η 9η του Betthoven σαν άκουσμα απο κάτω..

ΡΕ ΑΕΙ ΠΑΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΛΕΩ ΕΓΩ... έχουμε μπλέξει την πούτσα με την βούρτσα πλέον.


Gandalf

zanny
05/06/2007, 09:58
Κατά πρώτον, το εν λόγω "έργο" δεν ήταν προς τέρψην του φιλοθεάμονος κοινού
που περνά από ένα δρόμο, που συχνάζει σε μια πλατεία ή ένα πάρκο, ήταν στημένο
σε μία αίθουσα στα πλαίσια μιας έκθεσης που παρουσιάζει "σύγχρονη τέχνη"
και "σύγχρονους καλλιτέχνες" και που για να μπεις πρέπει να πληρώσεις είσοδο 10?.
Εάν ρωτούσαμε λοιπόν αυτούς που πλήρωσαν εισητήριο για να επισκευθούν
την έκθεση, για το εάν τους ενοχλεί το έργο, πιστεύω ότι θα ήταν ελάχιστοι αυτοί που θα
απαντούσαν θετικά, και όχι γιατί είναι ΑΝΘΕΛΛΗΝΕΣ, ΨΕΥΤΟΚΟΥΛΤΟΥΡΙΑΡΗΔΕΣ κλπ κλπ, αλλά
ο καθένας για δικούς τους λόγους (που μπορεί και να ταυτίζονται).

Κατά δεύτερον, η κίνηση από ένα κόμμα που προσεγγίζει και εκμεταλεύεται τις εθνικές μας ευαισθησίες, παραμονές εκλογών, μου φαίνεται πολύ ύποπτη.

Τρίτον, οι "καλλιτέχνες" που προσπαθούν να προβληθούν και να αποκτήσουν φήμη μέσω
προκλήσεων, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να έχουν διαχρονικότητα.
Εξαιρούνται φυσικά οι περιπτώσεις αυτών που μέσα σε μία γενικά "αξιόλογη πορεία",
κάποια στιγμή για δικούς τους λόγους ασχολούνται και με πιο "ευαίσθητα" και "προκλητικά θέματα'.

Τέταρτον, όσοι αναπολούν τα περασμένα μεγαλεία, καλό θα είναι να ανοίξουν τα μάτια τους και να
δουν ότι δυστυχώς αυτά τα τρώει το νέφος και τα υποβιβάζουν πάμπολλα κοράκια
προσπαθώντας με φτηνό τρόπο να προβληθούν, εκμεταλλευόμενοι τα προσωπικά μας βιώματα και τις κοινωνικές μας ευαισθησίες. Κατά τη γνώμη μου τα κοράκια θα έπρεπε να κράζετε και όχι τους άλλους.

Αν θέλετε να δείτε και την άλλη πλευρά, κάντε ένα κόπο και μπείτε στο
http://artlogokrisia.blogspot.com/

Αυτά, χωρίς καμία πρόθεση και διάθεση αντιπαράθεσης :wave2:

lampros_fazer
05/06/2007, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Αμα το κανεις ετσι οπως το περιγραφεις (με τη νοοτροπια του ''χαχα εγω τωρα μ@λακιζομαι και...ναι...κανω τεχνη'')....ε...τοτε....

ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΗ...

Τεσπα..ελπιζω να κανεις πλακα....βαλε και κανα εμοτικον να καταλαβαινουμε...:winka: :wave2:

Παντως σα συλληψη δεν ειναι κακο...:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :bigcry: :lol:
Όχι δεν κάνω πλάκα..:D:D

Αν δεν χαχανίζω δλδ και είμαι σοβαρός,ξύνω που και που το κεφάλι μου και χαιδευω τα γένια μου (και καμιά φορά τα @@ μου :lol: γιατί πλέον αν δεν εμπλεκεται με κάποιο τρόπο γεννητικό όργανο δεν είναι τέχνη..) την ώρα που 'δημιουργώ' είναι τέχνη ε..;

Cpt. Haddock
05/06/2007, 10:02
Μια απλή ερώτηση...

Από όλους όσους γράψανε εδώ κατηγορώντας το εν λόγω έργο και τον καλλιτέχνη, το είδε κανένας ή απλά αναπαράγουμε ότι διαβάσαμε και αναμασάμε τα περι εθνικών συμβόλων και άλλα τέτοια όμορφα;

Προσωπικά, εάν το έργο ειναι αυτό που περιγράφηκε (απο μια κλειδαρότρυπα φαίνεται ένα μ@@νί και ακούγεται ο εθνικός ύμνος) δε με ενοχλεί καθόλου, απλά το βρίσκω ανούσιο σαν έκφραση.


Πιο πολύ με ενοχλεί που στη χούντα οι βασανιστές βιάζαν κρατούμενες φορώντας το εθνόσημο (εις το όνομα της πατρίδας βεβαίως-βεβαίως) παρά αντίστοιχα έργα.

Και πιο πολύ με ενοχλεί που η Ελλάδα ακόμα συμπεριφέρεται σαν τριτοκοσμική χώρα σε αντίστοιχα θέματα.

:smokin:

Gandalf dr685sm
05/06/2007, 10:03
zanny.... ΛΕΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ... sorry κιόλας .... αλλά δες και αυτό που θα βάλω εδώ και προκαλώ τον κάθε διαχειριστή να το βγάλει , και να του πω οτι είναι λογο-κριτής...



Ρε σοβαρευτείτε λέμε...

ΠΑΡΤΕ ΚΑΙ ΤΟ "ΕΚΘΕΜΑ"

(εννοείται οτι θα το αφαιρέσει ο διαχειριστής μιας και αποτελεί παραβίαση κανόνων του forum , όπως και η παραπάνω αηδία που εκφράζει σύμβολα προστατευμένα απο το σύνταγμα μας. Αλλά είναι ενα παράδειγμα για να το χωνέψουν κάποιοι ελαφρόμυαλοι!)


Edit by sniper : Photo removed

PortisHead
05/06/2007, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Πιο πολύ με ενοχλεί που στη χούντα οι βασανιστές βιάζαν κρατούμενες φορώντας το εθνόσημο (εις το όνομα της πατρίδας βεβαίως-βεβαίως) παρά αντίστοιχα έργα.
:smokin:

Εσυ αυτό το είδες ή στο είπανε ?

Cpt. Haddock
05/06/2007, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Εσυ αυτό το είδες ή στο είπανε ?

meaning?

Gandalf dr685sm
05/06/2007, 10:08
Cpt...

το οτι δεν ενοχλεί εσένα δεν σημαίνει οτι είναι και εθνικός ή διεθνής κανόνας... Απο τις αντιδράσεις και μόνο , βλέπεις οτι ενοχλεί χιλιάδες άλλους. Όπως και το θέμα της χούντας που έθιξες για αυτό και έχει γίνει στην ιστορία οτι έγινε.

Σε οδηγώ στο κείμενο του Σωκράτη που έβαλα πιο πάνω σαν δικό μου επειχήρημα.

Όσον αφορά το τέχνη... εκεί συμφωνούμε.

Η Τέχνη εξιτάρει και δίνει το κάτι παραπάνω σε όλους τους ανθρώπους για να γίνουν καλύτεροι ή να νιώσουν καλύτερα αν θες. Κάτι που σε αυτή την περίπτωση , ήταν τουλάχιστον ανούσιο, για σένα... αηδία για μένα.


Gandalf

siakattackj
05/06/2007, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Εγω λέω να σας κλείσουν μέσα !! , δεν έχει το δικαίωμα κανένας Έλληνας να παίζει με τα σύμβολα του έθνους .. Απο τον πρόεδρο της δημοκρατίας , μέχρι και τον ζητιάνο του δρόμου .

Τα σύμβολα είναι του έθνους , και όχι παιχνιδάκια έκφρασης του κάθε μπαγλαμά .


Αΐ γαμήσου ρε παπάρα εσύ και τα σύμβολά σου!!!!!!!!

φασίστα - εθνικαρά.....................

Cpt. Haddock
05/06/2007, 10:11
Μάγε...

Άλλο το "ενοχλεί", σεβαστό καθ' όλα, ΑΛΛΟ το "ενοχλεί άρα το απαγορεύω"

:wave2:

PortisHead
05/06/2007, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
meaning?

Τι meaning ? Ξεκαθαρη ερώτηση.

Κιεγω ακουσα οτι οι κομμουνιστες στον εμφυλιο βιάζανε χωριατοπούλες και αποκεφαλίζαν ελληνες στρατιώτες ...εσυ δεν το ακουσες αυτό ?

sniper
05/06/2007, 10:11
Κι εδώ μπαίνει το μεγάλο δίλλημα......



Το στέλνεις όλο το thread ή απλά κάνεις την σύσταση να περιοριστεί το λεξιλόγιο στα όρια της λογικής;

Με το να βρίζουμε, μάλλον χάνουμε και τα όποια δίκια μας :D

Συνιστώ ψυχραιμία (κατά το λαϊκόν άσμα)

lampros_fazer
05/06/2007, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Προσωπικά, εάν το έργο ειναι αυτό που περιγράφηκε (απο μια κλειδαρότρυπα φαίνεται ένα μ@@νί και ακούγεται ο εθνικός ύμνος) δε με ενοχλεί καθόλου, απλά το βρίσκω ανούσιο σαν έκφραση.


Πιο πολύ με ενοχλεί που στη χούντα οι βασανιστές βιάζαν κρατούμενες φορώντας το εθνόσημο (εις το όνομα της πατρίδας βεβαίως-βεβαίως) παρά αντίστοιχα έργα.

Δεν γίνεται δλδ να μας ενοχλούν και τα δύο..;

Το οτι σε ενοχλει το ένα δεν αποκλείει να σε ενοχλεί και το άλλο..

Cpt. Haddock
05/06/2007, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Τι meaning ? Ξεκαθαρη ερώτηση.

Κιεγω ακουσα οτι οι κομμουνιστες στον εμφυλιο βιάζανε χωριατοπούλες και αποκεφαλίζαν ελληνες στρατιώτες ...εσυ δεν το ακουσες αυτό ?

Ακριβώς...

Άρα, υιοθετούμε ότι ακούσαμε χωρίς να το δούμε (και να έχουμε ίδια άποψη), ή όχι;

lampros_fazer
05/06/2007, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj
Αΐ γαμήσου ρε παπάρα εσύ και τα σύμβολά σου!!!!!!!!
φασίστα - εθνικαρά.....................
Γίνεσαι (είσαι μάλλον) πιο παπάρας από αυτόν που βρίζεις..

Cpt. Haddock
05/06/2007, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Δεν γίνεται δλδ να μας ενοχλούν και τα δύο..;

Το οτι σε ενοχλει το ένα δεν αποκλείει να σε ενοχλεί και το άλλο..

Ξαναλέω

Άλλο το "ενοχλεί"

Άλλο το "απαγορεύω επειδή ενοχλεί"

Gandalf dr685sm
05/06/2007, 10:16
Cpt... για να δείς κάτι και εσύ που μάλλον σου έχει διαφύγει ... και οι υπόλοιποι...

Το "απαγορεύεται" ήρθε με το παρακάτω άρθρο...

http://www.parliament.gr/politeuma/syntagmaDetails.asp?ArthroID=5 (Σύνταγμα της Ελλάδος)

όπου αναφέρει ρητά πως


1. Kαθένας έχει δικαίωμα να αναπτύσσει ελεύθερα την προσωπικότητά του και να συμμετέχει στην κοινωνική, οικονομική και πολιτική ζωή της Xώρας, εφόσον δεν προσβάλλει τα δικαιώματα των άλλων και δεν παραβιάζει το Σύνταγμα ή τα χρηστά ήθη.


Μην συγχέουμε την λογοκρισία με την εφαρμογή των νόμων και του Συντάγματος.


Gandalf

Cpt. Haddock
05/06/2007, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Cpt... για να δείς κάτι και εσύ που μάλλον σου έχει διαφύγει ... και οι υπόλοιποι...
Το "απαγορεύεται" ήρθε με το παρακάτω άρθρο...

http://www.parliament.gr/politeuma/syntagmaDetails.asp?ArthroID=5 (Σύνταγμα της Ελλάδος)
όπου αναφέρει ρητά πως
Μην συγχέουμε την λογοκρισία με την εφαρμογή των νόμων και του Συντάγματος.

Gandalf

Δε μου διαφεύγει τίποτα.

Δεν αντιλέγω οτι έγινε νομότυπη εφαρμογή κανόνων

Αυτό δε σημαίνει οτι - για μένα τουλάχιστον - οι κανόνες ειναι σωστοί.

:wave2:

υ.γ. Η έννοια "χρηστά ήθη" καταλαβαίνεις οτι επιδέχεται πολύ διασταλτική ερμηνεία

hector
05/06/2007, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Για να μην ακουσεις τίποτα Ευαγγέλια πρωινιάτικα.....αμε στην ευχή της Παναγίας.
Που θα χρησιμοποιήσεις τα νιατα μας,την αδρεναλινη μας και άλλα ψευτοκουλτουριαρικα και ανθελληνικά τρικ για να μας κάνεις να νιώσουμε μειονεκτικα που δεν αναγνωριζουμε αυτο το σκουπίδι για τέχνη.

Βρε ουστ.....οταν εμεις είχαμε ΤΕΧΝΗ και χτίζαμε Παρθενώνες και Καρυάτιδες...οι κατοικοι της χώρας που ζεις ητανε κανιβαλλοι.

Που θα μας πεις οτι δεν ξέρουμε απο τέχνη μονο και μόνο επειδη (ευτυχώς και δόξα το Θεο) σε αυτό το forum υπάρχουν παιδιά με υψηλό εθνικό φρόνημα.

Αντε και μου ριξανε τη μηχανη το πρωι και εχω φορτώσει........

Θάνατος στους σκατόφλωρους ψευτοκουλτουριάρηδες ανώμαλους πρεζάκιδες καλιτέχνες που προσβάλουν εθνικά συμβολα....οποιας χώρας και να ειναι αυτά.


σιγα σιγα μην κανεις ετσι και σου φυγει κανας ποντος απο το γαλαζολευκο καλτσονακι που φορας!:lol: :lol: ...ευτηχως υπαρχουν και οι "συνοριοφυλακες" στο φορουμ και μας κανουν και γελαμε τετοιες μουντες και βροχερες μερες!:lol: :lol:...ετσι συνεχιστε...η μερα μολις αρχισε...ρε μηπως πρεπει γυρισουμε στις Ινδιες (ξερετε εσεις...την παλια μας γειτονια) :lol: :lol: ....μηπως πρεπει να πιασετε δουλεια σε κανα stand up comedy club να ερχομαστε να σας βλεπουμε;...ειναι κριμα να χαραμιζονται τετοια ταλεντα....γιατι "Ελλαδα εχεις ταλεντο"!!:lol: :lol: :lol:....ουφ θα σκασω....συγνωμη παω να κατουρησω γιατι θα τα κανω επανω μου....:lol: :lol:

cartman
05/06/2007, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Cpt... για να δείς κάτι και εσύ που μάλλον σου έχει διαφύγει ... και οι υπόλοιποι...

Το "απαγορεύεται" ήρθε με το παρακάτω άρθρο...

http://www.parliament.gr/politeuma/syntagmaDetails.asp?ArthroID=5 (Σύνταγμα της Ελλάδος)

όπου αναφέρει ρητά πως




Μην συγχέουμε την λογοκρισία με την εφαρμογή των νόμων και του Συντάγματος.


Gandalf

Φίλε καλά αυτά που λές και τα αποσπάσματα του Σωκράτη που βάζεις ΑΛΛΑ σε αυτή την χώρα τίποτε από αυτά δεν εφαρμόζεται και σε πείραξε που κάποια καλλιτέχνης εκφράστηκε έτσι σε ΜΗ δημόσιο χώρο.

Μήπως χάνεις λίγο το νόημα;

Trickster
05/06/2007, 10:21
Τώρα εμένα γιατί όλο αυτό μου θυμίζει λίγο την επίθεση των Ινδών στον Richard Geer
όταν φίλησε μια γκομενίτσα δημόσια,

η το άλλο σε μια άλλη χώρα της ανατολής που καίγαν πρεσβείες
όταν τους βρίσαν τον Μωάμεθ με μια γελοιογραφεία...

αααα ξέρω και ένα άλλο... στην Ταιλάνδη δεν επιτρέπεται να πατήσεις το νόμισμα γιατί έχει το βασιλιά τους απάνω...

:sick: :sick:

AFROPANTELOS
05/06/2007, 10:25
Χασατε ολοι την μπαλα νομιζω.

Η κοπελα ηταν καταπιεσμενη απο μικρη ο Μπαμπακας της δεν την αφηνε να κανει κακα πραγματα, και ετσι τωρα που μεγαλωσε τον εκδικηθηκε.

Δηλαδη του λεει .

Εσυ εγινες υπουργος να ο εθνικος ημνος

Και εγω εμεινα αγαμητη να λοιπον τωρα μαλακιζομαι με φοντο αυτο που εκπροσωπισες μαλακοδως:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

PortisHead
05/06/2007, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ακριβώς...

Άρα, υιοθετούμε ότι ακούσαμε χωρίς να το δούμε (και να έχουμε ίδια άποψη), ή όχι;

Σωστος και συμφωνώ.
Απλα δεν χρειαζεται να εχουμε δει ή ακουσει κατ ιδίαν για να κρίνουμε.

Cpt. Haddock
05/06/2007, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Σωστος και συμφωνώ.
Απλα δεν χρειαζεται να εχουμε δει ή ακουσει κατ ιδίαν για να κρίνουμε.

Σε τι συμφωνείς; :confused:

Εγώ ρωτάω...

:look:

el_hymador
05/06/2007, 10:26
Kαι τωρα η ''καλλιτεχνης'' μπορει καλλιστα να δηλωσει οτι :

''Σκοπος του εργου μου ηταν σαφως να σοκαρω τους βρισκομενους σε ληθη πολιτες αυτης της χωρας και επιτελους να συζητησουν κι αν εκθεσουν τις αποψες τους...αν μαλιστα ακουγοντουσαν αναρθρες κραυγες και υπερβολικοι χαρακτηρισμοι απο τους προασπιστες η απο αυτους που κατακρινουν το εργο, τοτε το εργο θα ειχε επιτυχει τον σκοπο του...θα φωτογραφιζε την αδυναμια των συγχρονων ανθρωπων γιε επικοδομητικο διαλογο και ανταλλαγη αποψεων...''

εγω λεω οτι θα μπορουσε απλα να μοιραζει φεϊγ-βολαν που θα γραφαν ''Σας γ@μ@ω ολους'' και να ηταν ντυμενη Λασκαρινα-Μπουμπουλινα κατω απο μια ντουσιερα που θα την ελουζε με κετσαπ....το ιδιο αποτελεσμα θα ειχε....

....η τεχνη μπορει να μου πει καποιος που πηγε;....



:a12: