PDA

View Full Version : έχει κανείς triumph 675???



gtheof
04/06/2007, 22:29
Καλησπέρα.

Σκέφτομαι (αν και όταν με το καλό δώσω την τωρινή μηχανή μου..) να κοιτάξω για μια triumph 675. Μπορεί κάποιος που την έχει να παραθέσει (όποιες, αρνητικές κυρίως) εντυπώσεις (π.χ. κραδασμούς, "τσίμπημα" λαδιών κ.λ.π.)? Αν πάω σε μεταχειρισμένο, τι (ιδιαίτερο γι αυτή τη μηχανή) θα προτείνατε να προσέξω?

Ευχαριστώ

675
05/06/2007, 01:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtheof
Καλησπέρα.

Σκέφτομαι (αν και όταν με το καλό δώσω την τωρινή μηχανή μου..) να κοιτάξω για μια triumph 675. Μπορεί κάποιος που την έχει να παραθέσει (όποιες, αρνητικές κυρίως) εντυπώσεις? Αν πάω σε μεταχειρισμένο, τι (ιδιαίτερο γι αυτή τη μηχανή) θα προτείνατε να προσέξω?

Ευχαριστώ

εγω δεν την εχω,
δεν θελω να σε επηρεασσω, εφοσον δεν εχω καποια εμπειρια πανω στη συγκεκριμενη μηχανη αλλα και σε μηχανες γενικοτερα,
παρολα αυτα εχω κολλημα εδω και χρονια με τις μοτοσυκλετες αυτες και την εχω ψαξει πολυ ρωτωντας εδω κι εκει, συνδυαζοντας και διασταυρωνονταις αυτα που εχω διαβασει και δει...

μπορω να σου πω με εγκυροτητα πως αυτο το μηχανακι αν οχι το καλυτερο για πιστα στην κατηγορια του ειναι σιγουρα μεσα στα 3..
εχει πολυ καλα φρενα παραγωγης, λεπτεπιλεκτο πλαισιο με το μικροτερο με διαφορα ιχνος, πραγμα που την καθιστα αρκετα στριφτεροτερη απο τις ανταγωνιστριες της και συνεπως περισσοτερο προσφορη στις αλλαγες κατευθυνσης...

επισης απ οτι διαβασα και σε πολλα συγκριτικα ειναι οτι μαζι με το cbr εχουν και τους δυνατοτερους κινητηρες το 2007...(μη φανταστεις τρελες διαφορες)
κατι αλλο που θα επρεπε να εχεις υπ οψη σου ειναι η υψηλη θεση οδηγησης που θα σε βολεψει κυριως στη γρηγορη οδηγηση πιστευω...δηλαδη θα πρεπει να μας προσδιορισεις και τον τροπο που σκοπευεις να τη χρησιμοποιησεις..

ελπιζω να μην σου ειπα πραγματα που ηδη ηξερες ή δεν ηθελες να ακουσεις και να σε βοηθησα:wave2:

PS:κατα την προσωπικη μου αποψη αν θελεις ss να παρεις ενα απο τα 2 πιο ευκολοστριφτα-ευκολοδηγητα και οχι μονο φυσικα...honda cbr600rr - triumph daytona 675:wave2:

jbear
05/06/2007, 02:25
επειδη στην ελλαδα κυκλοφορουνε πιο πολλες γιαπωνεζικες κι απ την ιαπωνια...ρωτα καλυτερα καπου που να ξερουν να σου απαντησουν με σιγουρια...πχ σε καποιο ξενο φορουμ που αχολειται πραγματικα μ αυτα τα μηχανακια και ξερει, οποτε δε θ ακουσεις οτι να ναι πραγματα (συνηθως)... Κανε την ερωτηση σου εδω: http://www.triumph675.net/phpBB2/index.php ;)

προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το 675 ειναι απιστευτο εργαλειο!!!:a19:
αξιζει τα λεφτα του και με το παραπανω...τρελα κρατηματα, φρενα, αναρτησεις καθως και τον πιο ροπατο κινητηρα, μαλλον οχι! ακομα καλυτερα! μεχρι τον κοφτη ΟΛΑ τα υπολοιπα στην κατηγορια του ειναι απο κατω!!! σ ολο το φασμα των στροφων!!! ετσι απλα...:beer:
πχ. απ τις 7.500 σ.α.λ. μεχρι τις 10.500 σ.α.λ. εχει μια διαφορα 15-20 αλογα απ το ρ6... αυτο τα λεει ολα! :D :beer:
σ οτι αφορα τη μεγιστη ιπποδυναμη ολα τα SS βρισκονται σ ενα φασμα 2 αλογων μολις, δε νομιζω οτι ειναι ουσιαστικη διαφορα...

για καθημερινη χρηση δεν ειναι το καλυτερο βεβαια , οπως και τα υπολιπα SS...γιατι να το ταλαιπωρεις αλλωστε? για τετοια χρηση ενα παπακι αρκει και με το παραπανω!:cool:

αυτα...ελπιζω να βοηθησα! :wave2:

AKIS77
05/06/2007, 12:46
Οπως ακριβός σου τα είπαν και οι συμφορουμίτες απο πάνω....
και παρεμπίπτοντος...
Γιατί δεν πας για ένα test ride??
Παρε τηλ στο 2107770079 ζητα τον Κωστα, ρωτησε τον ποτε και που ειναι διαθεσημο το 675 για test ride.. παρε μαζί σου Κρανάκι, αδεια οδηγησης... και καλορίζικο... :winka:

gtheof
05/06/2007, 12:57
Ευχαριστώ παιδιά! Το σχετικό forum τσεκαρίστηκε, έχει πολύ πληροφορία.. Αν κατάλαβα καλά, καίνε λίγο λάδι, κυρίως όταν είναι καινούρια.. Δεν έχω καταλήξει αν υπάρχουν προβλήματα συντονισμού (όλο κάτι λένε για 6-8χιλ. στροφές, αλλά όχι όλοι).. Επίσης ζεσταίνονται τα οπίσθια του οδηγού..

Η χρήση που το θέλω: για τα πάντα.. (εντάξει, όχι να κατεβαίνω Ομόνοια μεσημεριάτικα), Από βόλτες, μέχρι δουλειά και καφέ. Το ξέρω, όχι ενδεικτική χρήση, αλλά δεν παίρνω άλλο μηχανάκι (π.χ. παπί) για πόλη..

Test ride έκλεισε για αύριο! Ευχαριστώ και πάλι..

vassilis88
05/06/2007, 13:13
το μηχανακι ειναι το καλυτερο μακραν.

εχει ο m1ke απο δω νομιζω..:confused:

απ οτι εχω διαβασει μεχρι τωρα δν εχει παρουσιασει τπτ.

AKIS77
05/06/2007, 13:16
vassilis88 τι κάνεις βρε τσογλάνι εδω μέσα? :lol: :D

vassilis88
05/06/2007, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS77
vassilis88 τι κάνεις βρε τσογλάνι εδω μέσα? :lol: :D

τι τωρα με ειδες?υπαρχω καιρο.. :D

καλα ρε πιο παλιος εισαι απο μενα???:lol:

σε εχω χαλαρα στα ποστ ομως!

AKIS77
05/06/2007, 13:31
Σου ρίχνω 2 χρονάκια στα αυτιά :a17:
Οσο για τα΄πόστ... "σε έχω χαλαρά" παραδίπλα.. ξερεις εσυ.... :a22: :a024: :a33: :a36: :a43: :a48:

vassilis88
05/06/2007, 13:36
το παραδιπλα το ανακαλυψα πιο μετα ρε...:D

αμα σπαμμαρα κ γω ολη την ωρα(οπως τωρα):lol: θα ειχα 24968323 ποστ!!!:rotflmao:

675
05/06/2007, 21:06
σπαμερς


:a52: :a27:

σας εχω και τους δυο:evil: :lol:

675
05/06/2007, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtheof
Επίσης ζεσταίνονται τα οπίσθια του οδηγού..



οσο για το ζεσταμα στα οπισθια μην σ ανησυχει δεν ειναι οσο φοβερο ακουγεται , συμβαινει σε ΟΛΑ τα ςς που εχουν εξατμιση κατω απο τον ποπο σε αλλα λιγοτερο σε αλλα περισσοτερο..

απλα να ξερεις οτι διορθωνεται ΠΟΛΥ ευκολο με την τοποθετηση carbon κατα μηκος της εξατμισης:wave2:

nasos7
07/06/2007, 14:58
kita pados sto moto tou perasmenou minapou exi sigritiko gsx-r k7 600 r6 600 triumf daytona 675 to kalitero se bathmologia itan to daytona se ola proto! oti egrafe kai genika ola ta triumf ine k gamo ta mixanakia idika afto ine mikrosomo kai poli ebeliko ... :beer:

gtheof
07/06/2007, 15:07
Καλά, το moto στανταρ βγάζει τοπ τα triumph..:)

Ούτως ή άλλως, δεν ενδιαφέρομαι τόσο για τετρακύλινδρο, επομένως απομένει μοναδική επιλογή!! (αντε μαζί με 749)

Έκανα και test ride, ο κινητήρας είναι απίστευτος... Η γραμμή η ίδια.. Y=X.. Φρένα, αναρτήσεις, δεν το συζητάω.. Βέβαια, όπως όλα τα ss, μετά από μισή ώρα test ride, με πονούσαν οι καρποί μου.. Ανέβηκα στο z750s και νόμιζα ότι οδηγούσα harley davidson... Προφανώς είναι και συνήθεια, αλλά με προβλημάτισε για καθημερινή χρήση.. Είχα ανέβει και παλαιότερα, αλλά ακίνητος, και δε μου είχε φανεί τόσο "σκυφτό".. Αλλά τελικά, "δαγκώνεις το κλειδί"!!!

nasos7
07/06/2007, 17:47
kita oti den ine gia na pigenhs gia kafe h gia tsigara mes thn polh den ine opos kai kanena alo supersport afto omos exi k mikres diastashs na xonese sethn kikloforia ala ama goustareis na pas kapou meso ethnikhs h eksoteriko telospadon kapou pou exi anoixtous kai megalous dromous h strofilikia gamai k dernei :alien:

gtheof
07/06/2007, 18:15
Συμφωνώ και επαυξάνω!! Απλά επειδή δεν έχουμε την πολυτέλεια να έχουμε 2 (ή τρία!!) μηχανάκια, και επειδή θεωρώ οδηγική απόλαυση ΚΑΙ το να πηγαίνω στη δουλειά μου (και γι αυτό δε θέλω να έχω ένα π.χ. παπί για να το κάνω αυτό), προσπαθώ να πάρω ένα μηχανάκι και καλό, το οποίο όμως προφανώς δε γίνεται να κάνει για όλες τις δουλειές.. Θυσιάζεις άνεση για οδηγική ποιότητα και πόρωση, αλλά μέχρι ποίου σημείου? Εξαρτάται από τις αντοχές του καθενός.. Αυτό αναλογίζομαι τώρα, ποιες είναι οι δικές μου..

675
07/06/2007, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtheof
Συμφωνώ και επαυξάνω!! Απλά επειδή δεν έχουμε την πολυτέλεια να έχουμε 2 (ή τρία!!) μηχανάκια, και επειδή θεωρώ οδηγική απόλαυση ΚΑΙ το να πηγαίνω στη δουλειά μου (και γι αυτό δε θέλω να έχω ένα π.χ. παπί για να το κάνω αυτό), προσπαθώ να πάρω ένα μηχανάκι και καλό, το οποίο όμως προφανώς δε γίνεται να κάνει για όλες τις δουλειές.. Θυσιάζεις άνεση για οδηγική ποιότητα και πόρωση, αλλά μέχρι ποίου σημείου? Εξαρτάται από τις αντοχές του καθενός.. Αυτό αναλογίζομαι τώρα, ποιες είναι οι δικές μου..


η απαντηση ειναι μονοδρομος.....



aprilia tuono! :smokin:

AKIS77
08/06/2007, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από losttris
η απαντηση ειναι μονοδρομος.....



aprilia tuono! :smokin:

Ναι ναι.... :a22: Και να κάνει πως σου παθαινει τιποτα... (απλο λέμε οχι τιποτα συν8ετο και ΜΕΣΑ στην εγγύηση) και να περιμένεις κανα 2μηνο να ερθει το ανταλλακτικό απ'εξω...
οπως παλικάρι απο παραδίπλα φόρουμ,.. που αν θυμαμαι καλα ειχε προβλημα ο θερμοστάτης του.. και εμεινε 2 μηνες χωρις Aprilia :yuck: :a47: :a48:

DrIoannis
08/06/2007, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από losttris
η απαντηση ειναι μονοδρομος.....



aprilia tuono! :smokin:

+1000000

Tα κάνει ΟΛΑ μα ΟΛΑ.

675
08/06/2007, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS77
Ναι ναι.... :a22: Και να κάνει πως σου παθαινει τιποτα... (απλο λέμε οχι τιποτα συν8ετο και ΜΕΣΑ στην εγγύηση) και να περιμένεις κανα 2μηνο να ερθει το ανταλλακτικό απ'εξω...
οπως παλικάρι απο παραδίπλα φόρουμ,.. που αν θυμαμαι καλα ειχε προβλημα ο θερμοστάτης του.. και εμεινε 2 μηνες χωρις Aprilia :yuck: :a47: :a48:


ναι ... ενω τ ανταλλακτικα απο αγγλια ερχονται μες στους 2 μηνες μια βδομαδα γρηγοροτερα...:rolleyes: :D

675
08/06/2007, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
+1000000

Tα κάνει ΟΛΑ μα ΟΛΑ.


:D :D :D


:a10:

:beer: :wave2: