PDA

View Full Version : !!!help Rs125 H Tuono 125 Sos!$#!$#!



nasos7
05/06/2007, 14:16
alooo pedes thelo boithiaaaa psaxnome na paro 125 ala thelo kati poli dinato skeftome gia apriliars125 h tuono125 boithisteme na dialekso pitemou kamia selida na kitakso texnika xarakthristika kai pio ine pio kalo boliko kai pio GAZIARIKO:ninja:

fotografos
07/06/2007, 07:14
Θα έχεις προβλήματα με αυτά τα μηχανάκια και θα ψάχνεσε!
Και τα δύο νομίζω ολόιδιο μοτέρ φοράνε αν δεν κάνω λάθος, αλλά street 125?Ποιός ο λόγος?

siakattackj
07/06/2007, 08:36
ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ μηχανάκια και τα δύο!!!

Εγώ προσωπικά διαλέγω το RS το οποίο είναι πραγματικό σχολείο!!!
Ειναι καλή εισαγωγή στην ασφάλτινη γρήγορη οδήγηση με ένα μοτέρ, δυνατό,
σε μικρό φάσμα στροφών, οπότε θα είναι η απόλυτη εξάσκηση στον έλεγχο του γκαζιού!!

Θέλει νορμάλ συντήρηση και δεν είναι για μεγάλες αποστάσεις με τέρμα γκάζι...
σκέψου το σαν ένα καθαρόαιμο για χώμα... για σφιχτές διαδρομές με πολύ φρενάρισμα και άνοιγμα του γκαζιού..

Πρόσεξε!! για κλασσική χρήση μεσα στην πόλη (με δικάβαλο) ίσως και να σε ξενερώσει...
έχει μακριά πρώτη και θέλει πολύ συμπλέκτη όσπου να ξεκινήσει...

κατ'εμέ.... ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ!!!


Επείσης ψάξε στο google "aprilia RS 125 reviews"

fotografos
07/06/2007, 10:53
Να ενημερώσω πως η αντιπροσωπία aprilia στην Ελλάδα δεν είναι και ότι καλύτερο και απ'όσο μου είχαν πεί έχει κλείσει η αντιπροσωπία ανταλακτικών, οπότε μόνο ότι υπάρχει after market το λέω παιδιά απο προσωπική εμπειρία γιατί πριν 3 χρόνια είχα παραγγείλει κάτι σκριπ για τον συνεπιβάτη για ενα κροσάκι τις απρίλια και ακόμα τα περιμένω :)
+πανάκριβα ανταλακτικά! 100ευρώ μου είχαν ζητήσει τότε.
Η γνώμη μου πάντως είναι αν θες δίχρονο καλύτερα ένα κροσάκι μιας και δεν μπορείς να βγαίνεις ιδιέταιρα παραέξω με το δίχρονο (ασχέτος αν πηγαινοερχόμουν πάτρα με dt :) προτίμησε κάτι σε κροσάκι αν σαρέσει να χώνεσε σε χώματα και γενικά να μη κόβεις σε λακούβες :)

nasos7
07/06/2007, 13:08
DEN LEO KALA kai ta KROSAKIA tora exo ena derbi sm 100stari maloosi kai edaxi psilo idio pexnidi exoun se tetia kibika giati me 125 kross pou tha pas tha anabei den tha borei na skapsei na anebeis pouthena kai oi anartishs ine malakes me mikrh diadromh dld oxi gia almata ..... aditheta ta streetakia 125 exoun poli gazi sxetika kales telikes kai epidoshs kai benoun sta strofilikia sxedon opous h 1000res manoules tous:p OPOTE PSAXNOME GIA STREETAKI

byron
07/06/2007, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από fotografos
Να ενημερώσω πως η αντιπροσωπία aprilia στην Ελλάδα δεν είναι και ότι καλύτερο και απ'όσο μου είχαν πεί έχει κλείσει η αντιπροσωπία ανταλακτικών, οπότε μόνο ότι υπάρχει after market το λέω παιδιά απο προσωπική εμπειρία γιατί πριν 3 χρόνια είχα παραγγείλει κάτι σκριπ για τον συνεπιβάτη για ενα κροσάκι τις απρίλια και ακόμα τα περιμένω :)
+πανάκριβα ανταλακτικά! 100ευρώ μου είχαν ζητήσει τότε.


Για πες κι άλλα, με ενδιαφέρει το θέμα. :a014:

fotografos
07/06/2007, 21:11
Τι άλλο να πω? Απλά αυτα ξέρω σχετικά με aprilia ίσως να κάνω και λάθος αλλά όταν ήθελα ανταλακτικά έτσι ήταν.
Άσε που δεν ξέρω αν είναι για το συγκεκριμένο μοντέλο οι δίσκοι του σε μια βδομάδα γίναν στην κυριολεξία αλοιφή και δεν μπορούσα να βρώ πουθενά δίσκους συμπλέκτη!
Πια κροσάκια δεν έχουν δύναμη τα 125?Γιατί το μοτέρ της απρίλια είναι κανένα θαύμα της επιστήμης και έχει παραπάνω γκάζια απο ένα κροσάκι? Μονοκύλινδρο υδρόψυκτο δίχρονο είναι και αυτό.
Τέλος πάνων, μι συγκρίνεις το derbi με κάποιο 120 54-56χιλιοστά με εξατμήσεις κτλ, και εγώ είχα κάνει το rx 80 κτλ κτλ και πάλι τα ίδια πήγενε.
Καλή τύχη σε ότι αποφασήσεις :)
(Υ.Γ Αν αποφασήσεις για rs250 τότε μαζί σου :)

nasos7
07/06/2007, 22:55
kita aposo ksero k exo psaksh h tuono den exi bgalei problhmata se kanenan mesa sta prota 18000 km an esi dialises tou diskous tous siblekth se mia bdomada simenh oti ekanes esi mlkia giati proton den to estroses kai gia na kaneis ayto tha to patinares sinexia prin to strosimo pou gia 2t ine poli shmadiko kai edaksei den lei mia xara pane ta 125 ala thelo streetaki epidi maresh (^_^)

fotografos
07/06/2007, 23:50
Δεν λέω για την tuono αλλά για το κροσάκι τις aprilia, και λές να είμαι τόσο λαλάκας όπου εγώ θα έκανα την μαλακία και να κατηγορώ την μηχανή μετά έλεος.
Τέσπα ότι νομίζεις κάνε σου είπα με τις μηχανές :)

fotografos
07/06/2007, 23:51
Και συγνώμη κι όλας απ'όσο έχεις ψάξει έχεις κάνει κτλ εγώ γιατί δεν έχω δεί κανέναν με tuono 125? που πας και τους βρίσκεις εσυ?:confused:

nasos7
08/06/2007, 09:57
ine akribo mhxanaki den ine diafimismeno kai to telefteo modelo ine tou 2005 ! les na iparxoun pola exo dei mono 3 sto dromo eftixos to ena ine 3 tetragona apo mena (2002 modelo) kai pigenei san demonismeno eno den forai tpt mamato ine milame gia 178 telikh kai grafei kai me 5mth

fotografos
08/06/2007, 11:03
Δεν κατάλαβες τι υπονοούσα :) τέσπα, οπότε λογικά ίδιο μοτέρ με το rs φοράει.
Αν ήμουν στη θέση σου και είχα να επιλέξω ανάμεσα στα 2 τότε rs :)
Απλά το κακό είναι πως είναι πολλά τα λεφτά και μετά απο 2 χρόνια θα θές κάτι σε 4κύλινδρο, εγώ που αγόρασα καινούριο το dt ακόμα μετανιώνω για τα 4200 γιατί στην ουσία δεν έχω αφήσει πάνω της μάνας του πλην το σκελετό οπότε το έπερνα μεταχείρα με 1000-1500 και του έριχνα και τα άλλα 3 που του έριξα, η τελική απόφαση δική σου :)

nasos7
08/06/2007, 13:53
isos na forane to idio moter ala exei poli pio kalh sela me to rs ama kaneis 50km bgenhs san kologria:eyepop: eno to tuono exi megalh kai malakh sela kai sxedon idia dinatothta stripsimatos epishs exi alh thesh odigishs oxi toso agonistikh oso to rs sto opio ise pano sto depozito akoma ime 1.97 kai to rs mou fenete kapos mikro eno to tuono ine pio psilo kai pio megalosomo KAI den skeftome na topirakso mono eksatmish tha tou balo

fotografos
08/06/2007, 22:32
Έ αφού έχεις καταλήξει στο πιο θες τι το συζητάμε τότε?Καλορίζικο :)
Καλά ούτε εγώ το σκευτόμουν αλλά μόλις άρχησα να βλέπω πόσο εύκολα βελτιώνονται τα δίχρονα τα 15άλογα μαμά έγιναν 35

nasos7
09/06/2007, 15:21
safto exis dikio :P kai thelo na to paro ala thelo kai na sigourefto oti iparxoun adalaktika kai oti bgenei akoma sthn paragogh

fotografos
09/06/2007, 22:37
Για ανταλακτικά σου είπα εγώ που είχα πάρει παλιά απρίλια, τώρα δεν ξέρω αν έχουν αλάξει τα πράγματα αν και δεν νομίζω, απ'όσο ξέρω 2007 μοντέλο δεν βγαίνει σε 125, μόνο του 2005 αν υπάρχει στοκ :)

powerphot
10/06/2007, 00:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από fotografos
Να ενημερώσω πως η αντιπροσωπία aprilia στην Ελλάδα δεν είναι και ότι καλύτερο και απ'όσο μου είχαν πεί έχει κλείσει η αντιπροσωπία ανταλακτικών, οπότε μόνο ότι υπάρχει after market το λέω παιδιά απο προσωπική εμπειρία
Αν δεν παρακολουθείς το θέμα Aprilia θα έλεγα να μην ενημερώνεις λάθος! (http://www.apriliabikers.gr/cms/index.php?option=com_smf&Itemid=33&topic=2556.0) :wave2:

nasos7
10/06/2007, 14:41
dld tha bro stade adalaktika gia to tuono 2005 modelo etsi

fotografos
10/06/2007, 17:35
Δεν ενημέρωσα λάθος είπα οτι απ'όσο μου έχουν πει, και δεύτερον είπα και απο προσωπική εμπειρία για ορισμένα ανταλακτικά οπότε τότε λέω ψέματα.
Αν δεν κατανοείτε μην κρίνετε :)

nasos7
10/06/2007, 19:51
:a15: