PDA

View Full Version : Ποιος ξέρει από Vespa;



Mr.Bean
05/06/2007, 14:25
Ρε παιδιά, σκέφτομαι να αγοράσω παλιά δίχρονη βέσπα μέχρι 500 ευρώ. Τι να προτιμήσω; 125, 150 ή 200; Τι να προσέξω;
Πέρα από λάδια, τι καίνε αυτές; Παίρνουν και αμόλυβδη ή μόνο σούπερ;
Γενικά, λέτε να το σκυλομετανιώσω που δεν αγοράζω παπί; Προτιμώ βέσπα, λόγω ιστορίας και μόστρας και έπειτα η χρήση της θα είναι μόνο στο κέντρο της Αθήνας σε κοντινές αποστάσεις.
Πάσα συμβουλή δεκτή.

marios8
06/06/2007, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mr.Bean
Ρε παιδιά, σκέφτομαι να αγοράσω παλιά δίχρονη βέσπα μέχρι 500 ευρώ. Τι να προτιμήσω; 125, 150 ή 200; Τι να προσέξω;
Πέρα από λάδια, τι καίνε αυτές; Παίρνουν και αμόλυβδη ή μόνο σούπερ;
Γενικά, λέτε να το σκυλομετανιώσω που δεν αγοράζω παπί; Προτιμώ βέσπα, λόγω ιστορίας και μόστρας και έπειτα η χρήση της θα είναι μόνο στο κέντρο της Αθήνας σε κοντινές αποστάσεις.
Πάσα συμβουλή δεκτή.


Είχα 2 βέσπες.
Μια 150 rally του 60 :eek:
Και μια 200 cosa που την είχα πάρει καινούρια.
Η βέσπα είναι περίεργο μηχανάκι. Ή σου αρέσει και γίνεσαι φανατικός οπαδός ή δεν θέλεις ούτε να την βλέπεις. Εγώ ανήκω στην 1η κατηγορία.
Είναι σκυλιά και δεν παθαίνουν σχεδον τίποτα. Αρκεί να έχεις μαζί σου πάντα ενα μπουζί.
Απο κατανάλωση θα σου κακοφανεί λιγο. Δίχρονο βλέπεις.
Θα σου πρότεινα την 200αρα .
Υπάρχουν ανθρωποι που έχουν γυρίσει τον κόσμο με βεσπα.
Μιλάω πάντα για την κλασικη διχρονη βέσπα με τις 4 ταχυτητες στο χέρι. Σήμερα την ονομάζει cosa. :beer: :wave2:

OldMan
06/06/2007, 20:00
Και με απαράμιλη άνεση στο περασμα των λακούβων ...!!!

(μπαίνεις και δεν βγαίνεις...) :wave2:

marios8
06/06/2007, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και με απαράμιλη άνεση στο περασμα των λακούβων ...!!!

(μπαίνεις και δεν βγαίνεις...) :wave2:

Ax ρε OldMan πάντα θα την πείς την κουβεντούλα σου :beer: :wave2:

panos_sin
06/06/2007, 22:40
Εχω μία ΡΚ125 (σε γκαραζ τωρα πια) αλλα εκανα μαζι της πάνω απο 100.000km.

Ειναι περιεργο μηχανακι αλλά δεν σου ζηταει τιποτα. Εχω κανει ταξιδι 280km 2καβαλος με 2 σακ-βουαγιαζ
στις σχαρες της, νταλα καλοκαιρι, τερμα το γκαζι και δεν εκανε κιχ!

όπως ειπωθηκε και παραπανω, μόνο στο μπουζι εχει ευαισθησια και θα καιει που και που κανα λαμπακι
το οποιο μπορεις να αλλαζεις μονος σου σε δευτερολεπτα.

η οδικη της συμεριφορα λογω μικρων τροχων και πισοβαρης κατανομης ειναι νευρικη (στην αρχη) αλλά μολις την
μαθεις θα χωνεσαι παντου.

Απο επιδοσεις τωρα, η 125, τα 75-80km/h τα πιανει αμεσως και με υπομονη θα ανεβει και καμια
δεκαρια ακομα (αναλογα και την κατασταση της βεβαια).

Εννοειται ότι καει μονο σουπερ και βαζεις και λαδακι μιξης για την λιπανση.

δεν ξερω αν σε βοηθησα καθολου. ότι αλλο θες ρώτα :wave2:

http://www.vespafascination.com/
http://www.vespafascination.com/80/scooters/images/83_PK125.gif

Anritsu
06/06/2007, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mr.Bean
Ρε παιδιά, σκέφτομαι να αγοράσω παλιά δίχρονη βέσπα μέχρι 500 ευρώ. Τι να προτιμήσω; 125, 150 ή 200; Τι να προσέξω;
Πέρα από λάδια, τι καίνε αυτές; Παίρνουν και αμόλυβδη ή μόνο σούπερ;
Γενικά, λέτε να το σκυλομετανιώσω που δεν αγοράζω παπί; Προτιμώ βέσπα, λόγω ιστορίας και μόστρας και έπειτα η χρήση της θα είναι μόνο στο κέντρο της Αθήνας σε κοντινές αποστάσεις.
Πάσα συμβουλή δεκτή.

Συμφωνω με τους απο πάνω .Εχουνε μαρτυρήσει στα χεριά μου 2 μικρές 50s σιδερένιες . ΑΝ μπορούσα να έχω 2 μηχανάκια την PS 150 θά έπαιρνα καινούρια για 3 λόγους


1. ΕΙΝΑΙ ΒΕΣΠΑ

2. ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΚΛΑ

3 ΤΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΦΤΗΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ

.ΤΕΛΟΣ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ

Mr.Bean
07/06/2007, 08:18
Ευχαριστώ παιδιά, για τις απαντήσεις. Με προβληματίζει το γεγονός ότι καίει μόνο σούπερ. Αν δηλαδή ταξιδέψω στην Νορβηγία που πουλάνε μόνο αμόλυβδη τι θα κάνω; :D
Η καινούργια μου αρέσει κι εμένα πολύ, αλλά δε θέλω να δώσω τόσα λεφτά για το δεύτερο μηχανάκι, αλλιώς κι άλλα γκαράζ κλπ.
Η Cosa δε μου αρέσει ιδιαίτερα σε εμφάνιση. Προτιμώ την απλή PX.
Έχω βρει μια PX150 του 94 με 500 ευρώ. Να τη χτυπήσω;

Ο Κύβος στο Θησείο είναι το στέκι σας, πουλάκια μου;

marios8
07/06/2007, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mr.Bean
Με προβληματίζει το γεγονός ότι καίει μόνο σούπερ.........



Η Cosa δε μου αρέσει ιδιαίτερα σε εμφάνιση. Προτιμώ την απλή PX.....


To λάθος είναι δικό μου. Την PX 200 είχα πάρει :smilea:
Ήταν το πρώτο μοντέλο που έβγαλε με δισκόφρενο.
Οσο για την βενζίνη δεν θα έχεις πρόβλημα. Στην ΡΧ200 ο κατασκευαστής λέει αμολυβδη :beer: :wave2:

kiriakost
07/06/2007, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mr.Bean
Ρε παιδιά, σκέφτομαι να αγοράσω παλιά δίχρονη βέσπα μέχρι 500 ευρώ.

Θα σου πουλούσα την δικιά μου 150cc 1963 , αλλά έχουν μαζεφτει ενα βουνό απλήρωτα τέλη κυκλοφορίας , και θέλει και γενική επισκευή .

Σοβαρα θα σε συμβούλευα , να ξεχάσεις το θέμα παλιά βέσπα , εκτός εάν θέλεις μια για ντεκόρ .

Ολα τα ανταλλακτικά που θα βρίσκεις θα ειναι απο ινδια , τα λάστιχα .. μόνο από οικοδομικά καροτσάκια ταιριάζουν ( Τυχερός θα νοιωθεις μόνο αμα έχεις ρεζέρβα)(αλλιώς σπρωχνεις ) ....
οι Ντιζες ..κόβονται πολύ συχνά .

Αστο καλύτερα , τώρα αμα κόλλησες στα 500? , ως χρήμα για αγορά μοτο , αυτό είναι ενα άλλο θέμα.

Mr.Bean
08/06/2007, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Θα σου πουλούσα την δικιά μου 150cc 1963 , αλλά έχουν μαζεφτει ενα βουνό απλήρωτα τέλη κυκλοφορίας , και θέλει και γενική επισκευή .

Σοβαρα θα σε συμβούλευα , να ξεχάσεις το θέμα παλιά βέσπα , εκτός εάν θέλεις μια για ντεκόρ .

Ολα τα ανταλλακτικά που θα βρίσκεις θα ειναι απο ινδια , τα λάστιχα .. μόνο από οικοδομικά καροτσάκια ταιριάζουν ( Τυχερός θα νοιωθεις μόνο αμα έχεις ρεζέρβα)(αλλιώς σπρωχνεις ) ....
οι Ντιζες ..κόβονται πολύ συχνά .

Αστο καλύτερα , τώρα αμα κόλλησες στα 500? , ως χρήμα για αγορά μοτο , αυτό είναι ενα άλλο θέμα.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Όταν λέω παλιά εννοώ μοντέλο από 90 και μετά. Λες να έχω τα ίδια προβλήματα; Τα PX χρονολογίας αρχών '90 έχουν σημαντικές διαφορές από τα πιο σύγχρονα; Τα 500 ευρώ τα βάζω σαν όριο γιατί το μηχανάκι θα είναι παρκαρισμένο σε στενό στο κέντρο της Αθήνας και όχι σε γκαράζ, και θέλω κάτι που να μην τραβάει πολύ το μάτι. Επίσης θα είναι το "δεύτερο" μηχανάκι για καθημερινές κοντινές μετακινήσεις. Το πρώτο μού κόστισε 15.000 και αρκετά πλούσιο κάνω κάθε μήνα τον κύριο γκαραζιέρη για τη φύλλαξη του.

simeon
08/06/2007, 11:00
σαν κατοχος 125cc απο το 1992 θα σου προτεινα την 200ρα...
εγω το μετανιωσα που δεν την ειχα παρει τοτε.....

kiriakost
08/06/2007, 20:58
ακόμα και η COSA η διακοσάρα ήταν γνωστό οτι έπασχε από πολλά ..

1) Τρυπούσε το δοχείο λαδιού η έσπαγε , χωρις προφανή αιτία .
2) Καίγονταν το ηλεκτρονικό στροφόμετρο .
3) Δεν ξέρεις ποτέ σε τι κατάσταση είναι τα φερμουιτ , διότι το ενεργοποιημένο ABS φρενάρει μεν , αλλά εαν είναι φθαρμένα τα φερμουιτ , καταστρέφεται ο τροχός χωρίς να το ξέρεις .

Η πρώτη ταμπέλα που μου κόλλησαν ως μοτοσικλετιστή ,από τα νιάτα που,
ήταν "Βεσπάκιας πιλότος".

Πριν πάρω την Honda, ήμουν έτοιμος για COSA διακοσάρα με ABS , για να μην πω πωρωμένος .
Επισκέφτηκα συνεργεία Vespa , και μου είπαν τι παίζει .
Ετσι άλλαξα ρώτα , και ναι , δεν το μετάνιωσα .

Σου εύχομαι καλή τύχη στην αναζήτηση σου. :)

marios8
09/06/2007, 00:56
Aν είναι να μπείς στη λογική ποιό στρίβει καλυτερα κτλ τότε αστο καλύτερα.
Η βέσπα είναι άλλη φαση :wave2:

Vespoukios
17/04/2013, 11:58
Καλημερα,αποφασισα μετα απο πολυ καιρο να βαλω μπροστα μια PX 200 που ειχα αδικαιολογητα παρατημενη εδω και καιρο.
Μετα απο ελεγχο αν φερνει ρευμα διαπιστωσα οτι ειχε καψει ηλεκτρονικη.Δανειζομαι απο ενα φιλο,την βαζω πανω και παιρνει εμπρος μετα απο ενα καλο καθαρισμα καρμπυρατερ.
Το θεμα ειναι ομως οτι αντεξε για 3 μερες αφου οπως διαπιστωσα στη συνεχεια η ηλεκτρονικη ειχε ξανακαει.Παιζει ρολο που δεν ειχα μπαταρια πανω και αν οχι τι αλλο παιζει???
Καθε βοηθεια ειναι πολυτιμη,ευχαριστω.

alfisti156
28/05/2013, 10:30
Η Βέσπα είναι ένα μηχανάκι εργαλείο που έχει δεκαετίες παραγωγής και εξυπηρέτησης εκατοντάδων χιλιάδων ανθρώπων πάνω στον πλανήτη. Η 200αρα σίγουρα καλύτερο τράβηγμα αλλά από κατανάλωση αρκετή σε σχέση με την 150. Απλό μηχανάκι και εύχρηστο με τους χώρους-ποδιά τη ρεζέρβα της και τον δίχρονο κινητήρα της. Η ινδική LML φτηνότερη απ' την Piaggio καταλυτικές και οι δύο με εμπρός δισκόφρενο στα 125 και 150κ.εκ. Η λμλ υπερτερεί λόγο βαλβίδας ρίντ και καλύτερης λαμαρίνας όπως λέγεται, ενώ η Piaggio σε φινίρισμα. Οι ινδοί (lml) την πήγαν ένα βήμα πιο μπροστά με τους τετράχρονους κινητήρες που καθώς ακούγεται θα ακολουθήσει και η Ιταλική Piaggio. Φίλε πάρε μία Ρ ή ΡΧ με τα φλας και αποκλείεται να μην την ερωτευτείς. Από αξεσουάρ άπειρα για να κάνει κανείς της καστομιές του (μονόσελα, φανάρια, κάγκελα κλπ κλπ κλπ) όπως και μηχανικές βελτιώσεις κυλίνδρων, ρίντ, εξατμίσεων. Βασικά το πρώτο που αξίζει να αλλάξεις είναι οι ζάντες να μπουν τιούμπλες μαζί με αντίστοιχα ελαστικά και από εκεί και μετά ότι θέλεις κάνεις. Σέρβις τα τυπικά σε φρένα, μπουζί, λάδια σασμάν, φίλτρο αέρα, καθάρισμα καρμπυρατέρ και φυσικά ντίζες κυρίως ταχυτήτων-συμπλέκτη για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Με μία Βέσπα κυκλοφορείς ανετότατα στην Αθήνα καθώς το τιμόνι της και τα δεκαράκια σε τροχούς την κάνουν ιδιαίτερα ευέλικτη, ενώ... σε κλοπές δεν ανησυχείς καθώς δεν προτιμάται όπως λένε και οι ιδιοκτήτες της.