PDA

View Full Version : Ενα συντομο onboard κλιπακι απο τα Μεγαρα με οδηγους τους idi,GM,kostom.



gcrook
05/06/2007, 15:58
Ενα μικρο κλιπακι απο το τελευταιο trackday του Μαιου, και το πρωτο του Ιουνιου, (μαλλον διοργανωσης Χαλαρη διοτι δεν θυμαμαι ακριβεις ημερομηνιες) .

Ολο ειναι απο αρκετα γρηγορα onboard πλανα των εξης αξιοτιμων κυρίων:

1) idi (kawasaki Z1000)
2) kostom (Suzuki TLS1000)
3) GM η gmakris (Yamaha R1)



Σημ. O GM οδηγαει στο γκρουπ των αγωνιζομενων.
Σημ 2. Σορι Μητσε (div400) τα πλανα της Κυριακης δεν βγηκαν καλα.....

Προς το παρον μονο στο παρακατω LiNK στο Youtube (http://www.youtube.com/watch?v=jLfG7fgOJ5U) μεχρι να ανεβει στον σερβερ για direct download.

Update...Προστεθηκε και ενα link στο rapidshare για direct download (οχι με login οπως γινεται συνηθως στο rapid) και τα ρεστα... (http://rapidshare.com/files/35411750/Megara_track_May-June_2007.wmv)

direct link #2 (http://www.daemon.gr/leonidas/moto/gcrook/Megara_track_May-June_2007.wmv) :wave2: [/QUOTE]

Λοιπες πληροφοριες σχετικα με μεγεθος,διαρκεια,format κτλ θα βρειτε στα screenshots που ακολουθουν.
:wave2:


91531

Tropeas
05/06/2007, 17:11
Προσωπική γνώμη:Γιώργη θα σου πω ότι τα εφέ πλέον κουράζουν...
άσε λίγο την πραγματική ταχύτητα να παίξει παραπάνω...
κατα τα άλλα άψογος, μουσική τέλεια(απο το soundtrack F1?) και τίτλοι και παρουσίαση άψογη!

gcrook
05/06/2007, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Προσωπική γνώμη:Γιώργη θα σου πω ότι τα εφέ πλέον κουράζουν...
άσε λίγο την πραγματική ταχύτητα να παίξει παραπάνω...
κατα τα άλλα άψογος, μουσική τέλεια(απο το soundtrack F1?) και τίτλοι και παρουσίαση άψογη!


1) Πραγματικη ταχυτητα ειναι απλα παιζει στα 24fps και οχι στα 25.
Σε καποια σημεια μονο παιζω με το velocity (επιταχυνση.επιβραδυνση) .Το youtube κοβει πολυ την ποιοτητα σε τετοιου ειδους fast motion video.
Κατεβασε το wmv που θα ανεβει σε λιγο να μου πεις για την ποιοτητα.

2) Ποια εφε; Και δεν εβαλα καθολου εφφε να φανταστεις, εκτος απο το σκασιμο της εξατμισης μιας μοτο στην ευθεια (καλο ε; ) .Χρωμα κοβω κατα βουληση ωστε να εχουμε τα μηχανακια και την πιστα.Ουτε θαμνους ουτε χωραφια ουτε δεντρα ουτε αυτη τη σαχλαμαρα για background που μονο πιστα δεν θυμιζει..
Αν δεν σου αρεσει το αποτελεσμα οπτικα το δεχομαι αλλα πρωτιστως τον εαυτο μου κοιταω σε αυτο που κανω και εμενα μου αρεσει.:beer:

3) Paul Oakenfold's "speed'.



Y.G Θα παρεις και το DV βιντεο πριν την συμπιεση να δεις καποια πραγματα σε σχεση με αυτο που πηρα απο την καμερα....:winka:

sniper
05/06/2007, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
...

Αν δεν σου αρεσει το αποτελεσμα οπτικα το δεχομαι αλλα πρωτιστως τον εαυτο μου κοιταω σε αυτο που κανω και εμενα μου αρεσει.:beer:

....


Οι εγγραφές ξεκίνησαν... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gcrook
05/06/2007, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Οι εγγραφές ξεκίνησαν... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Με αποβλακωσε ο Στρατος....ουτε το χιουμορ του σναιπερ δεν καταλαβαινω πια:sad:

xtrm600
05/06/2007, 18:24
Τι βάση κάμερας είχανε οι αναβάτες?
Πήρα το καλαμάρι,αλλά έχει δονήσεις γμτ οχι απο ανωμαλίες του δρόμου αλλά απο τον αέρα που τρώει η κάμερα. (ηβάση μένει σταθερή αλλά η κάμερα δεν πατάει σωστά και τρέμει.)


Κανενα tip κανείς?

gcrook
05/06/2007, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtrm600
Τι βάση κάμερας είχανε οι αναβάτες?


Απο χαρτομαντηλα μεχρι χαρτοπετσετες, με κατι κομματακια πανι για την επιθυμητη κλιση, και ΠΟΛΥ μονωτικη ταινια.

catmaster
05/06/2007, 18:53
Ωραίο το κλιπάκι ... αν και (καθαρά προσωπική άποψη) μπορεί να άφηνες και λίγο ήχο από τα τούμπανα να ήταν πιο πορωτικό... :evil:

και έτσι πάντως είναι γαμώ.

:beer: :beer:

gcrook
05/06/2007, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Ωραίο το κλιπάκι ... αν και (καθαρά προσωπική άποψη) μπορεί να άφηνες και λίγο ήχο από τα τούμπανα να ήταν πιο πορωτικό... :evil:

και έτσι πάντως είναι γαμώ.

:beer: :beer:

Μονο απο τον GM αφησα γιατι μονο απο αυτον ακουγοταν ηχος κινητηρα και οχι θορυβος απο τον αερα.:wave2:

EVI
05/06/2007, 19:22
:beer: :beer: ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ! μπραβο! :beer:

idi
05/06/2007, 20:08
χαλια!

gcrook
05/06/2007, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
χαλια!



Μαλιστα Καπετανιο!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



















Υ.Γ Εβαλα και εσενα στο βιντεο παπαριδη, και αναγκαστηκα να βαλω τα πιο αργα πλανα των GM και kostom για να μην φανει πολυ η διαφορα....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


91565

idi
05/06/2007, 20:25
:a26: :a021: :a019: :a025: :a38: :a41: :a41: :a41: :a41: :a43: :a43:

gcrook
05/06/2007, 20:25
Προστεθηκε και ενα link στο rapidshare για direct download και τα ρεστα... (http://rapidshare.com/files/35411750/Megara_track_May-June_2007.wmv)

Nostra
05/06/2007, 22:11
ωραίο το video γιώργο...

άντε τελείωνε από φαντάρος, να σε στείλουμε για video editing σε καμιά διαφημιστική.... :winka:







:wave2: :wave2: :wave2:

H.A.Balafoutre
06/06/2007, 01:04
Άψογο βιντεο. Σ'ευχαριστώ. edit:Σας ευχαριστώ.

Nikoskazer2000
06/06/2007, 01:38
Κρούκη γ@μ@το το βιντεάκι σου! :beer: :beer: :beer:
Των MotoGP μου φαίνεται "παιδικό" πια...

Με Premiere το μόνταρες; Για πες και κανα καλό κωδικοποιητή να χουμε στα υπόψιν μας...


Και πάλι :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Alx 84
06/06/2007, 09:42
Ωραίος Κρούκη!!:beer:

G M
06/06/2007, 10:55
Ωραιο Γιωργο, περιμενω να δω ολοκληρο γυρο για να φαινεται ολοκληρη η πιστα.
Καλο θα ειναι η μουσικη να ειναι χαμηλη για να ακουμε τα μοτερια..... :)

div400
06/06/2007, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ενα μικρο κλιπακι απο το τελευταιο trackday του Μαιου, και το πρωτο του Ιουνιου, (μαλλον διοργανωσης Χαλαρη διοτι δεν θυμαμαι ακριβεις ημερομηνιες) .

Σημ 2. Σορι Μητσε (div400) τα πλανα της Κυριακης δεν βγηκαν καλα.....

[


πως γινεται καθε φορα ΤΑ ΔΙΚΑ μου πλανα να μην ειναι καλα....... :mad: :mad: :confused: ρε σπιλμπερκ??????

αχχ με τρωνε τα κυκλωματα μΕ φαινεται......:evil:


πολυ καλο κατα αλλα το βιντεακι μπραβο :wave2: :beer: :wave2:

pocahondas
07/06/2007, 09:33
σούπερ το βιντεάκι.. :a46: γιατί έχω την εντύπωση ότι είμαι κι εγώ μέσα??:a21:

zephyr1
07/06/2007, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από pocahondas
σούπερ το βιντεάκι.. :a46: γιατί έχω την εντύπωση ότι είμαι κι εγώ μέσα??:a21:

Καλα εσυ δεν ξερεις αν εισαι μεσα αφου για κανα λεπτο εισαι συνεχεια μπροστα απο τον Κοστομ.:a24:

ή δεν εισαι εσυ?:confused:

Ωραιο βιντιο.:winka:

gcrook
07/06/2007, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από G M
Ωραιο Γιωργο, περιμενω να δω ολοκληρο γυρο για να φαινεται ολοκληρη η πιστα.
Καλο θα ειναι η μουσικη να ειναι χαμηλη για να ακουμε τα μοτερια..... :)

Ετοιμαζεται και ενα ιδιο μεγαλυτερης διαρκειας.
Αυτο ηταν απλα καποια απο τα καλυτερα στιγμιοτυπα.


Υ.Γ Εσενα το μηχανακι μια χαρα ακουγοταν, νομιζω.
Με τους αλλους τι να κανω, που παιζει βαβουρα απο τον αερα.

Υ.Γ 2 ΠΟιος ηταν ο πιο γρηγορος γυρος σου συμφωνα με το gps για να το ψαξω;

gcrook
07/06/2007, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
πως γινεται καθε φορα ΤΑ ΔΙΚΑ μου πλανα να μην ειναι καλα....... :mad: :mad: :confused: ρε σπιλμπερκ??????

αχχ με τρωνε τα κυκλωματα μΕ φαινεται......:evil:


πολυ καλο κατα αλλα το βιντεακι μπραβο :wave2: :beer: :wave2:

Ρε Μητσο δεν σου λεω μαλακιες, εβαλα την καμερα πολυ χαμηλα και φαινεται σκατα οταν στριβεις...



Υ.Γ Μην γκρινιαζεις ειχες την τιμητικη σουσε αυτο το βιντεο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=36408) :wave2:

G M
07/06/2007, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Υ.Γ 2 ΠΟιος ηταν ο πιο γρηγορος γυρος σου συμφωνα με το gps για να το ψαξω;

Γιωργο, εκανα τον καλυτερο χρονο στο τριτο session, αλλα το video ειναι απο το έκτο session (τελευταιο) το οποιο ηταν χαλαρο. Νομιζω μολις περασα τα 2 παιδια που φαινονται ανοιξα λιγο ρυθμο αλλα παλι εκοψα.

Περιμενω την φουλ εκδοση απο το videa-κι :)

Οπως σου υποσχεθηκα, σου στελνω αναλυση πως φαινονται οι γυροι στο laptop στο X-cronο, αφου περασουμε τα data απο το PDA.


91766

G M
07/06/2007, 12:39
Αναλυτικα και το σχεδιαγραμα της πιστας σε σμικρυνση οπου με zoom μπορεις να δεις καθε στροφη γκαζι/φρενο/γραμμες/χλμ/αποσταση/κλπ. για καθε γυρο ξεχωριστα


91769

road spirit
07/06/2007, 13:29
:eyepop: :eyepop: ΒΟΛΙΔΑ!!!!

GM τα σέβη μου! :a20: :a19:

Nostra
07/06/2007, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από G M
Αναλυτικα και το σχεδιαγραμα της πιστας σε σμικρυνση οπου με zoom μπορεις να δεις καθε στροφη γκαζι/φρενο/γραμμες/χλμ/αποσταση/κλπ. για καθε γυρο ξεχωριστα

Οι πορτοκαλί γραμμές είναι τα φρένα?

G M
07/06/2007, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Οι πορτοκαλί γραμμές είναι τα φρένα?

κοκκινο = φρενα
αχνό κοκκινο = επιβραδυνση (κλειστο γκαζι)
πρασινο = επιταχυνση
πρασινο σκουρο = σταθερη ταχυτητα

Στο ακολουθο, φαινεται η Κ6 (μετα την ευθεια) σε μεγενθυση, καθε γραμμη = διαφορετικο περασμα.

Σε μερικα περασματα διακρινονται τα φρενα πριν το apex, χαμηλη επιβραδυνση μεχρι το apex, σταθερη ταχυτητα (ισως λιγο γκαζι) και επιταχυνση στην εξοδο


91813

sniper
07/06/2007, 15:50
Δεν κάνεις ρε Γιώργο κι ένα κοντινό στην 9;

Σαν τα μαλλιά της τρελλής φαίνεται απο "ψηλά" :wave2:

G M
07/06/2007, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν κάνεις ρε Γιώργο κι ένα κοντινό στην 9;

Σαν τα μαλλιά της τρελλής φαίνεται απο "ψηλά" :wave2:

ok Nικο, κοντινο απο K9 (Κ-pits)

Δοκιμαζα διαφορετικες γραμμες με εναλλαγες στην ταχυτητα εισοδου γι' αυτο φαινεται κουκουρουκου. Εκτος αυτού, στην ιδανικη γραμμη υπηρχε καποιο αντικειμενο οποτε αλλαζα συνεχως πορεια για να το αποφυγω....:sick:

Στο τελος επειδη μου αποσπουσε την προσοχη (το αντικειμενο) σταματησα στην ακρη και καθαρισα την πίστα.....(ο κριτης δεν καταλαβε τιποτα.....) :lol:


91863

zephyr1
07/06/2007, 18:29
Γατα ο κριτης.:lol:

Το X-cronο περιλαμβανει hardware και software ή ειναι μονο το sofware που μπαινει σε οποιοδηποτε pda?

Φαινεται οτι κανει πολυ καλη δουλεια ,ετσι δεν ειναι?

Πραγματικα βολιδα.:eek:

:a18:

G M
07/06/2007, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Γατα ο κριτης.:lol:

Το X-cronο περιλαμβανει hardware και software ή ειναι μονο το sofware που μπαινει σε οποιοδηποτε pda?

Φαινεται οτι κανει πολυ καλη δουλεια ,ετσι δεν ειναι?

Πραγματικα βολιδα.:eek:

:a18:

Χρειαζεσαι ενα καλο PDA, ευαισθητο GPS & το λογισμικο.
Πολυ καλο ειναι οχι μονο γιατι βλεπεις αναλυτικα το γυρολογιο στο laptop, αλλα και βαζοντας το PDA στο τεποζιτο μπορεις να δεις τους χρονους την στιγμη που εισαι μεσα......;)

Tropeas
08/06/2007, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από G M
Γιωργο, εκανα τον καλυτερο χρονο στο τριτο session, αλλα το video ειναι απο το έκτο session (τελευταιο) το οποιο ηταν χαλαρο. Νομιζω μολις περασα τα 2 παιδια που φαινονται ανοιξα λιγο ρυθμο αλλα παλι εκοψα.

Περιμενω την φουλ εκδοση απο το videa-κι :)

Οπως σου υποσχεθηκα, σου στελνω αναλυση πως φαινονται οι γυροι στο laptop στο X-cronο, αφου περασουμε τα data απο το PDA.
Βρε συ το χω και γω το Xcrono αλλά στα ιταλικά....
δεν με στέλνεις ένα πμ να σε ρωτήσω μερικά πραγματάκια???

Runner Ducati
08/06/2007, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από G M


Οπως σου υποσχεθηκα, σου στελνω αναλυση πως φαινονται οι γυροι στο laptop στο X-cronο, αφου περασουμε τα data απο το PDA.


:a013:

:a20:

G M
08/06/2007, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Βρε συ το χω και γω το Xcrono αλλά στα ιταλικά....
δεν με στέλνεις ένα πμ να σε ρωτήσω μερικά πραγματάκια???

Λαμπρο, η εγκατασταση ειναι η Αγγλικη original..... :)


Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
:a013:

:a20:

Που χαθηκες εσυ? Εμαθα οτι επεστρεψες ορεξατος......αντε να βρεθουμε μα θυμηθουμε τα παλαιά....:) :wave2:

Runner Ducati
08/06/2007, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από G M


Που χαθηκες εσυ? Εμαθα οτι επεστρεψες ορεξατος......αντε να βρεθουμε μα θυμηθουμε τα παλαιά....:) :wave2:

Ταξιδευα ρε φιλε... κατω στον Λιβανο και Αιγυπτο... θαλασσα...

τι ορεξατος... που την πατησαμε, ξεμπαρκαρησα και αρρωστησα, ανεβηκα κατευθειαν Σερρες μετα καυλ@μενος χωρις οδηγηση καθολου 8-9 μηνες, και επεσα Κ5 :lol: ... και τωρα, σημερα ξανακαβαλησα... 200 χλμ και λιγους γυρους σε 10+ μηνες εχω καναααανει....... :cry: :cry: :cry:

και βεβαια να βρεθουμε... :beer:

Λεωνίδας
08/06/2007, 22:47
direct link #2 (http://www.daemon.gr/leonidas/moto/gcrook/Megara_track_May-June_2007.wmv) :wave2:

gcrook
08/06/2007, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
direct link #2 (http://www.daemon.gr/leonidas/moto/gcrook/Megara_track_May-June_2007.wmv) :wave2:

Γκαβ***** αντρα:blush: :blush: :blush:
:beer:



Το πρωτο (πολυπαθο) ποστ ανανεωθηκε:wave2:

vic13r
20/06/2007, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από G M
Χρειαζεσαι ενα καλο PDA, ευαισθητο GPS & το λογισμικο.
Πολυ καλο ειναι οχι μονο γιατι βλεπεις αναλυτικα το γυρολογιο στο laptop, αλλα και βαζοντας το PDA στο τεποζιτο μπορεις να δεις τους χρονους την στιγμη που εισαι μεσα......;) Καλησπέρα,εσυ φιλε GM ποια χρησιμοποιεις?PDA με ενσωματομενο GPS κανει δουλεια?Το λογισμικο που μπορω να το βρω?(λογισμικο εννοεις το χ-xrono-t υποθετω?)

karamoto
20/06/2007, 14:44
GM μήπως μπορείς να βάλεις τις γραμμές του πιο γρήγορου γύρου σου μόνο?

Όχι ότι θα βοηθήσουν εμάς τους κουλούς αλλά από περιέργεια.

Άμα δε έβαζες και τις γραμμές από τα καλύτερα split πολύ θα με αρέσει.

Τι σου είναι η τεχνολογία ε? Κάποτε αυτά τα έκαναν μόνο οι επαγγελματικές ομάδες και τώρα μπορείς να τα ψωνίσεις στο supermarket της γειτονιάς (που λέει ο λόγος)

Πολύ καλοί χρόνοι και πολύ ωραία δουλειά.
:beer:

G M
20/06/2007, 17:25
Oι γραμμες στο προγραμμα βγαινουν ολες μαζι και για να ξεχωρισεις γυρους κανεις μεγενθυση μεχρι να δεις καθαρα τη γραμμη που αποτυπωνει τον γυρο που σε ενδιαφερει. Δεν ειναι δυσκολο αρκει να εχεις το προγραμμα.

Ο ταχυτερος γυρος στο συγκεκριμενο session βγηκε λογω μεγαλυτερης ταχυτητας εισοδου ακολουθωντας τις ιδιες -περιπου- γραμμες. Στα Μεγαρα εχω δει αξιολογους οδηγους να εχουν διαφορετικες γραμμες μεταξυ τους εκτος απο 2-3 σημεια (π.χ. εσακια) οπου ολοι μπαινουν με τον ιδιο τροπο. Ισχυει το βιραζ-βιραζ για να εκμεταλευεσαι το πλατος της πιστας. Αλλωστε επειδη τα Μεγαρα ειναι στενη πιστα εχοντας "απλωτες" γραμμες δεν χανεις σημαντικά σε μέτρα (μεγαλυτερη συνολικα αποσταση)

Η καταγραφη γινεται στο κινητο/PDA E-TEN X500 με ενσωματωμενο GPS το οποιο εχει φορτωμενη την εφαρμογη η οποια κοστιζει 260 ευρω

http://www.x-crono-t.net/


:wave2: :)

Da.Vintage
21/06/2007, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από G M
Oι γραμμες στο προγραμμα βγαινουν ολες μαζι και για να ξεχωρισεις γυρους κανεις μεγενθυση μεχρι να δεις καθαρα τη γραμμη που αποτυπωνει τον γυρο που σε ενδιαφερει. Δεν ειναι δυσκολο αρκει να εχεις το προγραμμα.

Ο ταχυτερος γυρος στο συγκεκριμενο session βγηκε λογω μεγαλυτερης ταχυτητας εισοδου ακολουθωντας τις ιδιες -περιπου- γραμμες. Στα Μεγαρα εχω δει αξιολογους οδηγους να εχουν διαφορετικες γραμμες μεταξυ τους εκτος απο 2-3 σημεια (π.χ. εσακια) οπου ολοι μπαινουν με τον ιδιο τροπο. Ισχυει το βιραζ-βιραζ για να εκμεταλευεσαι το πλατος της πιστας. Αλλωστε επειδη τα Μεγαρα ειναι στενη πιστα εχοντας "απλωτες" γραμμες δεν χανεις σημαντικά σε μέτρα (μεγαλυτερη συνολικα αποσταση)

Η καταγραφη γινεται στο κινητο/PDA E-TEN X500 με ενσωματωμενο GPS το οποιο εχει φορτωμενη την εφαρμογη η οποια κοστιζει 260 ευρω

http://www.x-crono-t.net/


:wave2: :)


Γιώργο τα σέβη μου για άλλη μία φορά φίλε!
:wave2:

Nikker
01/08/2007, 15:02
Γαμάτες κλίσεις...μεγάλη μαγκιά σε τέτοια στενή πίστα που δεν σου αφήνει και πολύ περιθώριο χρόνου.

Αλλά...λίγο το βάρος να προσέξετε. Το θέμα δεν είναι να ρίχνεις τον κώλο και το γόνατο στην στροφή, είναι να ρίχνεις το στήθος και το κεφάλι. Και αυτοί που προηγούνται φαίνεται ότι το κάνουνε λάθος αυτό.

Da.Vintage
02/08/2007, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikker
Γαμάτες κλίσεις...μεγάλη μαγκιά σε τέτοια στενή πίστα που δεν σου αφήνει και πολύ περιθώριο χρόνου.

Αλλά...λίγο το βάρος να προσέξετε. Το θέμα δεν είναι να ρίχνεις τον κώλο και το γόνατο στην στροφή, είναι να ρίχνεις το στήθος και το κεφάλι. Και αυτοί που προηγούνται φαίνεται ότι το κάνουνε λάθος αυτό.

E...
Όχι ρε παιδάκι μου να κάνει μάθημα για στρίψιμο ένας Χαρλεάς σε έναν οδηγό SS που έχει φάει τις πίστες με το κουτάλι...


Το είδα και αυτό!:eyepop:

byron
02/08/2007, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikker
τέτοια στενή πίστα που δεν σου αφήνει και πολύ περιθώριο χρόνου.

:eyepop: :rotflmao: :rotflmao:

gcrook
02/08/2007, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
:eyepop: :rotflmao: :rotflmao:

Μη γελας Βυρωνα Χαρχαρλει οδηγα ο αθρΩπΑς, οτιδηποτε πλην της Αττικης οδου στενο του φαινεται:rotflmao:

byron
02/08/2007, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Μη γελας Βυρωνα Χαρχαρλει οδηγα ο αθρΩπΑς, οτιδηποτε πλην της Αττικης οδου στενο του φαινεται:rotflmao:

Δεν γέλασα για το φάρδος ή μη των Μεγάρων. Για το ότι δεν σου αφήνει περιθώρια χρόνου :confused: γελάω....

(Τι θέλει να πει ο ποιητής; )

Το cruising με Ηarley είναι όλα τα λεφτά μάγκα μου πάντως..... From here to eternity


98215

gcrook
02/08/2007, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Δεν γέλασα για το φάρδος ή μη των Μεγάρων. Για το ότι δεν σου αφήνει περιθώρια χρόνου :confused: γελάω....


Τι περιθωριο χρονου να εχεις οταν κινεισαι με Χαρλει;:rotflmao:
(το ιδιο λεμε, αλλιως το προσεγγιζουμε γλυκα) :blush:

Nikker
02/08/2007, 17:30
Άμα είναι προδιαγραφών GP η πίστα, και όχι προδιαγραφών kart είναι πανεύκολο να πάρεις μεγάλες κλίσεις σε στροφή με χαμηλή ταχύτητα. Για να μαθαίνετε εσείς οι SuperSportάδες που γαμάτε και τα ξέρετε όλα.

Άμα είναι στενά όπως στα Μέγαρα δυσκολεύει καθώς δεν έχεις αυτό το περιθώριο της τεράστιας στροφής να μπορέσεις να κλείσεις και άλλο την γραμμή σου παίρνωντας μεγάλη κλίση.

Αλλά που να κάθομαι να σας εξηγώ εγώ τώρα για γραμμές και στήθη και κατανομή βάρους...εσείς αποκτήσατε αυτόματα την γνώση όταν γράψατε στο όνομα σας την supersport μηχανή σας.

stako
02/08/2007, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikker
Άμα είναι προδιαγραφών GP η πίστα, και όχι προδιαγραφών kart είναι πανεύκολο να πάρεις μεγάλες κλίσεις σε στροφή με χαμηλή ταχύτητα. Για να μαθαίνετε εσείς οι SuperSportάδες που γαμάτε και τα ξέρετε όλα.

Άμα είναι στενά όπως στα Μέγαρα δυσκολεύει καθώς δεν έχεις αυτό το περιθώριο της τεράστιας στροφής να μπορέσεις να κλείσεις και άλλο την γραμμή σου παίρνωντας μεγάλη κλίση.

Αλλά που να κάθομαι να σας εξηγώ εγώ τώρα για γραμμές και στήθη και κατανομή βάρους...εσείς αποκτήσατε αυτόματα την γνώση όταν γράψατε στο όνομα σας την supersport μηχανή σας.

Το "πανεύκολο" καλύτερα να μην το συζητήσουμε...

Το ότι πρέπει να κλείσεις την γραμμή για να αποκτήσεις κλίση επίσης ας μην το συζητήσουμε...

Πάντως συμφωνώ με το πρώτο που είπες στο πρώτο ποστ, ότι πολλοί βγάζουν μόνο κώλο και πόδι έξω και το κεφάλι μένει παράλληλα με την κάθετο της μοτό, το έχω δει πολλές φορές Μέγαρα και όντως στην θεωρία είναι λάθος.

Και επίσης να πω ότι κακώς σου την πέφτουν τα παιδιά επειδή οδηγείς Harley (αν κατάλαβα καλά). Όπως έχω ξαναπεί η μηχανή είναι μια μεγάλη τρέλλα, το πως την βρίσκει ο καθένας είναι σχετικό και πάντα θεμιτό.


98258

Nikker
02/08/2007, 19:17
Mε αυτό το ρητό θα συμφωνήσουνε όλοι.

Buying a sportbike makes you a sportbike owner...not a sportbike rider.

Απλά ..δεν ξέρω ίσως το έχω καταλάβει λάθος, αλλά νομίζω ότι είναι πολύ επικίνδυνο να πετάς κώλο και γόνατο αντί στήθος κεφάλι.

Με σωστό βάρος...δεν θα ήτανε απαραίτητες τόσο έντονες κλίσεις.
Αλλά και πάλι γαμάτες κλίσεις.

Εγώ όταν είχα πάρει κάποιες supersport για βόλτες..ούτε countersteering ήξερα ούτε τίποτα πάντως κατάλαβα ότι το να χύνεσαι με τα όλα στην στροφή ενώ έχεις ήδη πάρει κλίση θέλει αρχίδια.

stako
02/08/2007, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikker
Με σωστό βάρος...δεν θα ήτανε απαραίτητες τόσο έντονες κλίσεις.
Αλλά και πάλι γαμάτες κλίσεις.


Αν πηγαίνεις σαν τον κύριο πάνω (έστω 2 sec +) τότε όπως και να έχεις το σώμα η κλίση θα είναι τεράστια. Όλα σχετικά είναι.....

gcrook
03/08/2007, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikker
Άμα είναι προδιαγραφών GP η πίστα, και όχι προδιαγραφών kart είναι πανεύκολο να πάρεις μεγάλες κλίσεις σε στροφή με χαμηλή ταχύτητα. Για να μαθαίνετε εσείς οι SuperSportάδες που γαμάτε και τα ξέρετε όλα.

Άμα είναι στενά όπως στα Μέγαρα δυσκολεύει καθώς δεν έχεις αυτό το περιθώριο της τεράστιας στροφής να μπορέσεις να κλείσεις και άλλο την γραμμή σου παίρνωντας μεγάλη κλίση.

Αλλά που να κάθομαι να σας εξηγώ εγώ τώρα για γραμμές και στήθη και κατανομή βάρους...εσείς αποκτήσατε αυτόματα την γνώση όταν γράψατε στο όνομα σας την supersport μηχανή σας.

Χαλαρωσε ρε συ πλακα κανουμε.
Αλλωστε τετοια πιστα δεν ενδεικνυται για την μοτοσυκλετα σου.
Για την δικη μου ειναι οτι πρεπει (δεν ειναι SS).

Οσο για κατανομες βαρους,γυροσκοπικα, κτλ κτλ εχουμε και μια θεωρητικη και πρακτικη καταρτιση.:wave2: