PDA

View Full Version : ΠΕΡΙ....ΒΕΝΖΙΝΩΝ



all right
06/06/2007, 10:33
Πρωτα απο ολα καλημερα.Εαν και το θεμα εχει συζητηθει ξανα θα ηθελα να ρωτησω την αποψη σας σχετικα με την χρηση βενζινων 100 οκτανιων.Οτι εχουν διαφορα σε σχεση με τις απλες αμολυβδες αυτο ειναι κατα την αποψη μου πασιφανες.Ομως παρατηρω αρκετα μεγαλη διαφορα στον τροπο που εγω κινουμαι (bandit 650) εαν χρησιμοποιω σουπερ αμολυβδες διαφορετικων εταιριων.Και εξηγουμαι:Βαζοντας V-POWER η μοτοσυκλετα κινειται (η τουλαχιστον εγω ετσι νιωθω)πολυ καλυτερα απο την ΕΚΟ την 100.Βαζοντας bp ultimate και μαλιστα μετα απο ΕΚΟ και παλι η διαφορα ειναι μεγαλη.Ολα αυτα (και παντα με το κριτηριο οτι η v-power ειναι μακραν η ακριβοτερη) ερχομαι να ρωτησω τα εξης:
-Εχουν τελικα τοσο μεγαλες διαφορες;
-Μηπως αναλογα το μοτερ ταιριαζει και η αναλογη 100αρα (Φιλος με tdm 900 μου ελεγε οτι για αυτον η ΕΚΟ ειναι μακραν η καλυτερη)
-Μηπως τελικα ολα ειναι στην ...φαντασια μας;
ΥΓ:Δεν αναφερω το θεμα βενζιναδικο γιατι προσπαθωντας να βρω τι βενζινη να βαζω τελικα εχω γεμισει σε πρατηρια διαφορων περιοχων

sniper
06/06/2007, 10:35
Oκνηροί νέοι.... :lol: :lol: :lol:

Nik0s
06/06/2007, 10:36
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14837



:wave2: :wave2: :wave2:

super_toto
06/06/2007, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από all right
Πρωτα απο ολα καλημερα.Εαν και το θεμα εχει συζητηθει ξανα θα ηθελα να ρωτησω την αποψη σας σχετικα με την χρηση βενζινων 100 οκτανιων.Οτι εχουν διαφορα σε σχεση με τις απλες αμολυβδες αυτο ειναι κατα την αποψη μου πασιφανες.Ομως παρατηρω αρκετα μεγαλη διαφορα στον τροπο που εγω κινουμαι (bandit 650) εαν χρησιμοποιω σουπερ αμολυβδες διαφορετικων εταιριων.Και εξηγουμαι:Βαζοντας V-POWER η μοτοσυκλετα κινειται (η τουλαχιστον εγω ετσι νιωθω)πολυ καλυτερα απο την ΕΚΟ την 100.Βαζοντας bp ultimate και μαλιστα μετα απο ΕΚΟ και παλι η διαφορα ειναι μεγαλη.Ολα αυτα (και παντα με το κριτηριο οτι η v-power ειναι μακραν η ακριβοτερη) ερχομαι να ρωτησω τα εξης:
-Εχουν τελικα τοσο μεγαλες διαφορες;
-Μηπως αναλογα το μοτερ ταιριαζει και η αναλογη 100αρα (Φιλος με tdm 900 μου ελεγε οτι για αυτον η ΕΚΟ ειναι μακραν η καλυτερη)
-Μηπως τελικα ολα ειναι στην ...φαντασια μας;
ΥΓ:Δεν αναφερω το θεμα βενζιναδικο γιατι προσπαθωντας να βρω τι βενζινη να βαζω τελικα εχω γεμισει σε πρατηρια διαφορων περιοχων

OldMan
06/06/2007, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Oκνηροί νέοι.... :lol: :lol: :lol:
Ου μην και Ευδαιμονισταί, θα ηδυνάμην να προσθέσω ...:smokin:

edit: σΕ διόρθωσα και το "οκνηροί"..

sniper
06/06/2007, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ου μην και Ευδαιμονισταί, θα ηδυνάμην να προσθέσω ...:smokin:

edit: σΕ διόρθωσα και το "οκνηροί"..

Ο καφές είχε λιγα οκτάνια....

Mea culpa :blush:

Respect
06/06/2007, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από all right
Πρωτα απο ολα καλημερα.Εαν και το θεμα εχει συζητηθει ξανα θα ηθελα να ρωτησω την αποψη σας σχετικα με την χρηση βενζινων 100 οκτανιων.Οτι εχουν διαφορα σε σχεση με τις απλες αμολυβδες αυτο ειναι κατα την αποψη μου πασιφανες.Ομως παρατηρω αρκετα μεγαλη διαφορα στον τροπο που εγω κινουμαι (bandit 650) εαν χρησιμοποιω σουπερ αμολυβδες διαφορετικων εταιριων.Και εξηγουμαι:Βαζοντας V-POWER η μοτοσυκλετα κινειται (η τουλαχιστον εγω ετσι νιωθω)πολυ καλυτερα απο την ΕΚΟ την 100.Βαζοντας bp ultimate και μαλιστα μετα απο ΕΚΟ και παλι η διαφορα ειναι μεγαλη.Ολα αυτα (και παντα με το κριτηριο οτι η v-power ειναι μακραν η ακριβοτερη) ερχομαι να ρωτησω τα εξης:
-Εχουν τελικα τοσο μεγαλες διαφορες;
-Μηπως αναλογα το μοτερ ταιριαζει και η αναλογη 100αρα (Φιλος με tdm 900 μου ελεγε οτι για αυτον η ΕΚΟ ειναι μακραν η καλυτερη)
-Μηπως τελικα ολα ειναι στην ...φαντασια μας;
ΥΓ:Δεν αναφερω το θεμα βενζιναδικο γιατι προσπαθωντας να βρω τι βενζινη να βαζω τελικα εχω γεμισει σε πρατηρια διαφορων περιοχων Το σίγουρο είναι πως βγάζουν ωραίο ήχο! :a2: και ίσως ξεβρομίζουν το ψεκασμό μια στο τόσο. (Άμα έχεις μηχανή σα τη δική μου)

Υ.Γ. (Χωμάτινη..) :D

power hornet
06/06/2007, 13:47
μονο στο εξωτερικο καμια σχεση οι βενζινες σε ποιοτητα απο της εδω ελλαδα,το θεμα ειναι κατα ποσο καθαρη η βενζινη ειναι,δυστηχως για να βρεις εντω στο ελλαντα πολυ χλωμο.

tifoefs
06/06/2007, 14:17
Οι βενζινες ειναι ολες ιδιες γιατι απο 1 διυλιστηριο βγαινουν στην Ελλαδα !

Μονο τα αυτοκολλητα αλλαζουν ! Ασε που κλεβουν και στο ζυγι !

:mad:

kakofonixx
06/06/2007, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Οι βενζινες ειναι ολες ιδιες γιατι απο 1 διυλιστηριο βγαινουν στην Ελλαδα !

Μονο τα αυτοκολλητα αλλαζουν ! Ασε που κλεβουν και στο ζυγι !

:mad:

+1
Ολες οι βενζινες ειναι ιδιες!
Απλα φροντιστε να βαζετε απο βενζιναδικα που σας φαινονται πιο αξιοπιστα στην καθαροτητα και στο ζυγι :wave2:

SF
08/06/2007, 09:58
...και να προσθέσω και κάτι ενδιαφέρον για όσους βάζουν 100άρα (μιας και το αλλο θρεντ ειναι κλειστο):

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=786439#post786439

Δηλαδή αν εδώ βάζετε 100άρα, σε πανευρωπαϊκό ταξίδι τι θα βάλετε; :D

sniper
08/06/2007, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
...και να προσθέσω και κάτι ενδιαφέρον για όσους βάζουν 100άρα (μιας και το αλλο θρεντ ειναι κλειστο):

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=786439#post786439

Δηλαδή αν εδώ βάζετε 100άρα, σε πανευρωπαϊκό ταξίδι τι θα βάλετε; :D

Άσε μας ρε φιλαράκο, που πήγες στις Ευρώπες και μας δείχνεις φωτό απο πρατήριο καυσίμων σε κάποια πλαγιά των άλπεων, στο 1ο κατσικοχώρι που μπήκες.... Οι αντλίες αυτές πρέπει να είναι απο το Βυζάντιο... Για υγρό πυρ τις φτιάξανε.....

Αλλες έχεις; :D

dirtbird
08/06/2007, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
...και να προσθέσω και κάτι ενδιαφέρον για όσους βάζουν 100άρα (μιας και το αλλο θρεντ ειναι κλειστο):

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=786439#post786439

Δηλαδή αν εδώ βάζετε 100άρα, σε πανευρωπαϊκό ταξίδι τι θα βάλετε; :D

Ότι να'ναι, δηλαδή τι θα γίνει, θα προσβληθεί το ΧΧ και δεν θα την καταπίνει? :confused: :smokin:

SF
08/06/2007, 12:25
Είχα ζητήσει σε παλιότερα θρεντ από όποιον ενδιαφέρεται, να μπει στον κόπο να δει το owner's manual να δει τι βενζίνη θέλει το μοτόρι του.

Π.χ. το (πρωην σνιφ) Hayabusa μου, όσο κουλό κι αν φαίνεται σε έλληνες συναδέλφους, θέλει βενζίνη μόλις 92 οκτανίων! Που όλοι οι πωλητές σκίζονταν: "μόνο 100άρα έτσι;" :D


looooooooooool @dirt :lol:

SF
08/06/2007, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Άσε μας ρε φιλαράκο, που πήγες στις Ευρώπες και μας δείχνεις φωτό απο πρατήριο καυσίμων σε κάποια πλαγιά των άλπεων, στο 1ο κατσικοχώρι που μπήκες.... Οι αντλίες αυτές πρέπει να είναι απο το Βυζάντιο... Για υγρό πυρ τις φτιάξανε.....

Αλλες έχεις; :D

Κατσικοχώρι δεν είναι το Fussen (http://www.fuessen.de/) αχρείε!!! :lol:

Οι άλλες έρχονται... 24 ώρες έχω ο καημένος κάθε μερα
:wacko:

dirtbird
08/06/2007, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Είχα ζητήσει σε παλιότερα θρεντ από όποιον ενδιαφέρεται, να μπει στον κόπο να δει το owner's manual να δει τι βενζίνη θέλει το μοτόρι του.

Π.χ. το (πρωην σνιφ) Hayabusa μου, όσο κουλό κι αν φαίνεται σε έλληνες συναδέλφους, θέλει βενζίνη μόλις 92 οκτανίων! Που όλοι οι πωλητές σκίζονταν: "μόνο 100άρα έτσι;" :D

Aφού έτσι κι αλλιώς δεν μπορούμε να κάνουμε πλήρεις εργαστηριακές μετρήσεις και ελέγχους (πέραν μίας δυναμομέτρησης), εσύ τι καταλάβαινες από τη συμπεριφορά του κινητήρα με διαφορετική βενζίνα?

Εγώ πάντως και στο ΧΧ και στο αυτοκίνητο, και παλαιότερα στο ninja, με την Ultimate βλέπω σαφή διαφορά, κυρίως στις χαμηλές-μεσαίες (ρεπρίζ). Για αυτό και έχω ΚΑΙ μειωμένη κατανάλωση με την 'ακριβή' βενζίνα.;)

Από κει και πέρα, κανένα δεν θα πάθει τίποτα με καύσιμο κατώτερης ποιότητας.....

SF
08/06/2007, 18:04
Εγώ πάντως (σε όλα τα μηχανακια μου) δεν κατάλαβα ποτέ διαφορά...

dirtbird
08/06/2007, 18:12
Μόλις εχθές έβαλα 95άρα από 100άρα και σήμερα ήταν αισθητή η διαφορά :(

power hornet
08/06/2007, 19:53
εγω παντος βαζω 100αρα οποτε εχω λεφτα γιατι η 95αρα ειναι για τον πουτσο εδω στην ελλαδα,μακαρι να ειχαμε την βενζινη του εξωτερικου και θα εβαζα με χιλια 95αρα,ασε που δεν ξερω οταν ειχα παει ολλανδια η βενζινη του ς καταρχην δεν μυριζει και εχει χρωμα σαν το φωτιστικο οινοπνευμα,

reinmeister
11/06/2007, 13:25
οι βενζινες εν ελλαδι ειναι απο διυλιστηρια ασπροπυργου...ΟΛΕΣ...και μην ακουτε μαλακιες περι εισαγωγης της 100αρας...απλως κρατανε την κανουλα των προσθετων λιγη παραπανω ωρα ανοιχτη...κυριολεκτω σε αυτο...βαζετε απλη αμολυβδη διοτι ειναι η αυτη που νοθευεται λιγοτερο...ακομη λιγοτερο νοθευεται η super η οποια παρεμπιπτοντως ειναι πολυ πιο φιλικη στις εδρες και τις βαλβιδες σας...την νοθεια την κανουν κυριως με τολουολη...100αρα δεν χρειαζεται κανενα μηχανακι παραγωγης αυτη την στιγμη...

OldMan
11/06/2007, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
...(μιας και το αλλο θρεντ ειναι κλειστο):
Και μιας και είσαι Γενική προϊσταμένη, δεν μπορείς να το ανοίξεις ???:D

sotpag
11/06/2007, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Άσε μας ρε φιλαράκο, που πήγες στις Ευρώπες και μας δείχνεις φωτό απο πρατήριο καυσίμων σε κάποια πλαγιά των άλπεων, στο 1ο κατσικοχώρι που μπήκες.... Οι αντλίες αυτές πρέπει να είναι απο το Βυζάντιο... Για υγρό πυρ τις φτιάξανε.....

Αλλες έχεις; :D


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
πεστα να μην τα πω εγω

SF
11/06/2007, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και μιας και είσαι Γενική προϊσταμένη, δεν μπορείς να το ανοίξεις ???:D

Αχ οκνηρή νεολαία.... Υπάρχει και το ανοιχτό
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=18499

:D

OldMan
11/06/2007, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Αχ οκνηρή νεολαία.... Υπάρχει και το ανοιχτό
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=18499:D
Εεεε τράβα τα όλα εκεί και μην μας σκοτίζεις τα ούμπαλα, δραστήρια γερουσία ...:D