PDA

View Full Version : ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ



MUSTILI
06/06/2007, 11:00
Μπορει να ειναι μαλακεια αλλα χαιρομαι που γραφω σε ολους τους ηλεκτρονικους φιλους οτι παραιτηθηκα απο την δουλεια μου(Ποιοτικη ερευνα αγορας)!Αρνηθηκα να με μεταχειριζονται σαν ανθρωπο 2ης κατηγοριας. Βαρεθηκα να παραμενω κατω απο "αυθεντιες", να τρεχω με την μηχανη να προλαβω να ειμαι στην ωρα μου υπο βροχη, μποτιλιαρισμα κλπ.

Δουλεια θα ξαναβρω, πρωτα θα βρω την ψυχικη μου ηρεμια και ας περναω με λιγοτερα. Γραψτε για τις συνθηκες της δουλειας σας ή καντε κριτικη, δεν τρεχει τιποτα! :beer:

Nostra
06/06/2007, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από MUSTILI
.................. .


κάθε υπάλληλος που έχει καλή γνωση του αντικειμένου του και ανταποκρινεται επάξια στο χωρο της δουλειας του...

οφειλει να εχει πάντα τα ματια του ανοιχτα στο χωρο εργασιας και να ειναι σε συνεχη επαφή με αυτον μεσω συνεντευξεων ώστε να ξερει ανα πασα στιγμη πόσο "αξίζει" στην αγορά έστω κι αν αρνείται καποιες προτάσεις και έστω κι αν παει στις συνεντευξεις μονο και μονο για να πηγαινει ....

οταν παει σε μια δουλεια φροντίζει να ψαχνει για την επομενη χωρις φυσικα αυτο να σημαινει οτι δεν αποδιδει φουλ στην παρουσα ...


καλή συνεχεια ευχομαι και ειναι καλυτερο να παιρνεις αποφασεις απο το να μενεις αναποφασιστος και φοβισμενος στο να κανεις τα επομενα βηματα...

:wave2:

gian_nykt
06/06/2007, 11:22
παιδιά, η ποιότητα ζωής και η ψυχική ηρεμία ειναι ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ!
Θα μου πεις βέβαια....ΑΝ υπάρχει ΑΝΑΓΚΗ χρημάτων...κάνεις την πάπια...αλλά αν σε πέρνει έστω και λίγο και αντέχεις το ψάξιμο, πας για κάτι καλύτερο!!

Καλό διάλλημα.....γιατι για διάλλημα μιλάμε μέχρι να βρείς την επόμενή σου εργασία!

mrklyk
06/06/2007, 11:33
Καλη τυχη φιλε, αλλα δεν μπορουσες να κανεις λιγη υπομονη ακομα και ψαξεις για καινουργια δουλεια ενω ησουν εργαζομενος? Και πιο πολυ ανεση θα ειχες να ψαξεις - χωρις η αναγκη να σε κανει να δεχτεις οτι λαχει, και χωρις ο καινουργιος εργοδοτης να σε @@μισει με χαμηλο μισθο (εφοσων ξερει οτι εισαι ανεργος και θα δεχτεις λιγοτερα...)

el_hymador
06/06/2007, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από MUSTILI
Μπορει να ειναι μαλακεια αλλα χαιρομαι που γραφω σε ολους τους ηλεκτρονικους φιλους οτι παραιτηθηκα απο την δουλεια μου(Ποιοτικη ερευνα αγορας)!Αρνηθηκα να με μεταχειριζονται σαν ανθρωπο 2ης κατηγοριας. Βαρεθηκα να παραμενω κατω απο "αυθεντιες", να τρεχω με την μηχανη να προλαβω να ειμαι στην ωρα μου υπο βροχη, μποτιλιαρισμα κλπ.

Δουλεια θα ξαναβρω, πρωτα θα βρω την ψυχικη μου ηρεμια και ας περναω με λιγοτερα. Γραψτε για τις συνθηκες της δουλειας σας ή καντε κριτικη, δεν τρεχει τιποτα! :beer:

+1000

Oμοιοπαθής και ομοϊδεάτης.

Πανω απ΄όλα προέχει η ψυχική μας ηρεμία ...σπαταλάμε το μεγαλύτερο ποσοστό της ημέρας μας στην εργασία ...ας είναι το περιβάλλον τουλάχιστον αποδεκτό....

Επικρατεί ένα κλίμα τρομοκρατίας σχετικά με την αγορά εργασίας. Οτι τα πράγματα είναι δύσκολα, ότι δεν υπάρχουν δουλειές κτλ-κτλ ...για αυτό τον λόγο πολλοί εργαζόμενοι υπομένουν τις άθλιες συμπεριφορές, τα εξαντλητικά ωράρια (χωρίς ανταπόδοση...) και τις καθημερίνες προσβολές τις προσωπικότητας τους...

δεν μιλάω για τεμπέληδες και επαγγελαμτίες λουφαδόρους...ας μην συγχέουμε τα πράγματα...

:a18: για την απόφαση σου, μακροπρόθεσμα θα διαπιστώσεις ότι έπραξες πολύ καλά...το μόνο που είναι λάθος είναι ότι παραιτήθηκες.....απόλυση και αποζημίωση έπρεπε μα πάρεις....αν μερικοί εργοδ΄΄οτες δεν καταλαβάινουν τα βασικά, να τους τα πάιρνεις κανονικά και να πηγαίνεις και στην επιθεώρηση εργασίας σε περίπτωση που σου κάνουν τσιριμονιές...

Καλή επιτυχία στην άνέυρεση νέας εργασίας και με καλύτερες συνθήκες...:wave2:

arisk
06/06/2007, 11:59
Μου δίνεις την εντύπωση οτι θα πας καλά στη ζωή σου.Θέλει δύναμη να παραιτηθείς στους καιρούς που περνάμε.Πιστεύω οτι έχεις ένστικτο που θα σε οδηγήσει καλά.Καλά να περνάς.:beer:

MUSTILI
06/06/2007, 12:09
Παιδες 1000 ευχαριστω!!! Χαιρομαι πολυ που με "πιανετε" .
Το αποφασισα καθως ειμαι 28 και παιδια να κλαινε δεν εχω. Ηδη υπαρχει κατι στον οριζοντα που διευκολυνε την αποφαση. Φανταστειτε οτι εβγαζα πολυ θυμο στη σχεση μου,στους γονεις και γενικα μια μιζερια. Παμε για αλλα!!!1
:beer: :beer:

MUSTILI
06/06/2007, 12:13
Ξεχασα! Οσο για την παραιτηση και οχι απολυση ξερετε τι μου ειπαν πριν καιρο;-"Α εμεις δεν απολυουμε ποτε". Μετα καταλαβα οτι σε οδηγουν μαθηματικα προς την παραιτηση και την απαξιωση μεσα στο χωρο εργασίας.:mad:

gian_nykt
06/06/2007, 12:19
γλυτώνουν και τις αποζημιώσεις έτσι!!!! :yuck:

el_hymador
06/06/2007, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από MUSTILI
Ξεχασα! Οσο για την παραιτηση και οχι απολυση ξερετε τι μου ειπαν πριν καιρο;-"Α εμεις δεν απολυουμε ποτε". Μετα καταλαβα οτι σε οδηγουν μαθηματικα προς την παραιτηση και την απαξιωση μεσα στο χωρο εργασίας.:mad:

Ωραια, αφου λοιπον δεν ''απολυουν ποτε'' επρεπε να το παιξεις τουριστας...οχι να μην πηγαινεις γιατι ειναι αρνηση εργασιας και επιφερει απολυση χωρις αποζημιωση, αλλα να τους γραφεις κανονικοτατα....το εχω κανει δυο φορες μεχρι τωρα , εχει πολυ πλακα ο πολεμος νευρων και να ξερεις κατι....σπανε παντα πρωτοι....:winka:

VegasKitty
06/06/2007, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από MUSTILI
Ξεχασα! Οσο για την παραιτηση και οχι απολυση ξερετε τι μου ειπαν πριν καιρο;-"Α εμεις δεν απολυουμε ποτε". Μετα καταλαβα οτι σε οδηγουν μαθηματικα προς την παραιτηση και την απαξιωση μεσα στο χωρο εργασίας.:mad:


1. Μπραβο για την αποφαση σου και σου ευχομαι τα καλητερα!! :D

2. Οσο για το παραπανω, το ιδιο ισχυει για τον δικο μου εργασιακο χωρο,
αλλα περιμενω με μαθηματικη ακριβεια να κλεισω το χρονο μου (σε μια βδομαδα δλδ)
και μετα για ολα υπαρχει ο τροπος!!

Νταξ, θα μου πειτε σιγα την αποζημιωση, αλλα απο το τιποτα, και με τις τοσες
υπερωριες που εχω τραβηξει εδω μεσα (απληρωτες φυσικα :mad: ), κατι θα ειναι
και αυτο.

Πιστευω οτι αμα εχουμε την ευκαιρια, οταν μπορουμε να κανουμε αλλαγες στη ζωη
μας, οσο δυσκολες και αν φανουν, και οσο τολμη χρειαζετε για να γινουν, γιατι πανω
απο ολα εμεις πρεπει να ειμαστε καλα!!!! :winka:

Και γω τραβηξα πριν απο 1.5 χρονο κατι παρομοιο, και επιδη επρεπε να φυγω για μενα
και για να ειμαι καλα, τα βροντηξα ολα (δουλεια, πανεπιστημιο τοτε, κτλ) τους ειπα
"γεια σας" και αλλαξα και χωρα για αλλη μια φορα! :look:

Τεσπα, αλλη μια φορα, μακαρι ολα να πανε οπως τα θες!!!! :beer:

zubitos
06/06/2007, 13:18
καλή επιτυχία σου εύχομαι. :wave2:

Δουλειές υπάρχουν για όλους. (μονο για τους τεμπέλιδες δεν υπάρχουν)

ακόμα και με λιγότερα λεφτά να βρείς κάπου δεν τρέχει τίποτα.κοστολόγησε την ψυχική σου ηρεμία και θα καταλάβεις τι εννοώ :winka: :beer: :beer:

Gandalf dr685sm
06/06/2007, 13:41
Nostra ...

Ακριβώς αυτό που λες φίλε μου....

Είμαστε μισθοφόροι και όπου δούμε καλύτερα την κάνουμε με ελαφρά. Κανείς υπάλληλος δεν είναι μόνιμος, κανείς δεν είναι αναντικατάστατος σε μια εταιρία - επιχείρηση άλλου.

Οπότε με αυτό το σκεπτικό βρίσκεις με συνεντεύξεις άλλες εργασίες , βλέπεις τι αξίζεις , τι σου προτείνουν και πράττεις αναλόγως. Να τονίσω εδώ οτι..

1) Δίνεις περιθώριο ημερών μόνο σε εκείνους που θες. Αν δεν έχεις υπογράψει ανάλογο χαρτί που να σε δεσμεύει με χρόνο αποχώρησης, τότε αν σου έχουν κάνει πολλά, σηκώνεσαι επιτόπου και φεύγεις.
Οτι σου κάνουν δηλαδή όταν σε απολύουν. Άμεσα και χωρίς χρόνο περιθώριο.

2) Η δουλειά σου , όσο μικρός και αν είσαι , έχει κάποια κομμάτια που δεν τα γνωρίζουν άλλοι. Όταν σου έχουν φερθεί ΟΚ... τότε γίνεσαι και εσύ επαγγελματίας και την ημέρα που φεύγεις δίνεις μια μικρή έκθεση με το τι εκκρεμότητες έμειναν. Αλλιώς φεύγεις και ξεχνάς τι είχες κάνει ακόμα και την προηγούμενη ώρα. Εννοείται οτι όταν σε παίρνουν τηλέφωνο , κάτι πάντα παθαίνει η συσκευή σου... είσαι σε τούνελ... είσαι κάπου... δεν έχεις μονάδες κτλ..

3) Απαιτείς να εξοφληθείς μέχρι και το τέλος του μήνα τα νόμιμα και οτι επιδόματα στις προκαθορισμένες ημέρες. Ούτε αργοπορίες δέχεσαι ούτε τίποτα. Οι περισσότεροι είναι πολύ "σφιχτοί" σε πληρωμές , άπαξ και την κάνεις απο εκεί.

4) Η ηρεμία και η διάθεση για εργασία είναι ενα αποτέλεσμα που υπάρχει μόνο εφόσον έχεις καλή συνεργασία και φυσικά υπάρχει αντίτιμο για αυτό που κάνεις. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙΣ ΤΟ 100% ... δίνεις αυτό που πρέπει να δώσεις βάσει μισθού. Υπολογίζεις πάντα και το τι εστί "εργατικό ωράριο" έτσι;
Γιατί μπορεί να σου δώσουν 1500-2000? αλλά αυτό να περιλαμβάνει Σ/Κ , επέκταση σε 12ωρο και κάτι περιέργα 48ωρα για να βγεί το project... ΔΕΝ ΓΑΜΙΕΣΤΕ ΝΑ ΑΣΠΡΙΣΕΤΕ;

5) Κανόνας... ακόμα και αν δεν βρείς κάτι στον δικό σου τομέα... κάνεις κάτι άλλο, τα βγάζεις πέρα και παράλληλα όπως είπα ψάχνεις το καλύτερο.


ΣΗΜΕΙΟ ΖΟΥΜΙ...


ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΘΟΦΟΡΟΙ... όποιος δίνει τα περισσότερα και τα καλύτερα , τους αποκτεί. Δεν υπάρχει εμπιστοσύνη , ούτε προσωπική σχέση στον χώρο εργασίας. Έξω απο αυτόν μπορεί να παίζεις σφαλιάρες με τον διευθυντή σου, αλλά μέσα στην δουλειά μπορεί να πρέπει να σε στείλει μιας και άλλος διατάζει.

Πάντα έχουμε εναλλακτική , στο φαινόμενο εργασία-υπάλληλος.

Καλησπέρα μας.


Gandalf

johnpan
06/06/2007, 14:22
μπράβο φίλε, και πολύ καλά έκανες, το ίδιο θα έκανα κι εγώ.

Επίτρεψέ μου να σου αφιερώσω το άρθρο μου με τίτλο H palia mou douleia, θα το βρεις στο http://www.hi5.com/friend/profile/displayJournal.do?ownerId=106258613

sober
06/06/2007, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από MUSTILI
Παιδες 1000 ευχαριστω!!! Χαιρομαι πολυ που με "πιανετε" .
Φανταστειτε οτι εβγαζα πολυ θυμο στη σχεση μου,στους γονεις και γενικα μια μιζερια. Παμε για αλλα!!!1
:beer: :beer:



Ασ'τα να πανε...η αδερφη μου απο τοτε που δουλευει στην κ@λοεταιρεια που της ρουφανε το αιμα εχει γινει αλλος αν8ρωπος...Ερχεται το βραδυ σπιτι και κρυβομαστε μη φαμε καμια σφαλιαρα....


Εννοειται οτι ψαχνεται κι αυτη για κατι αλλο ... μακαρι να βρει γιατι δεν τη βλεπω να την ''παλευει'' γαι πολυ ακομα...:sad:

Σου ευχομαι καλη τυχη και επιτυχια σε οτι καινουριο αποφασισεις να κανεις..:beer:

kiriakost
06/06/2007, 16:51
Υπαρχει και η άλλη όψη ... πρόγραμμα ανέργων STAGE .

Σύμβαση 18 μηνών ως Ηλεκτρολόγος , σε βαριά στρατιωτική βιομηχανία , με 500? το μήνα , εάν δεν γιορτάζει κανένας άγιος μέσα στο μήνα , ή εάν ο μήνας έχει όλες τις μέρες του , η εαν δεν πέφτει αργία του δημοσίου τομέα.

χωρίς ένσημα , χωρίς επίδομα για το ανθυγιεινό , χωρίς δώρα χριστουγεννων- πασχα .

Πραγματικά λεφτά 420 - 470 ? .

Με το ζόρι κρατάς την ψυχραιμία σου , την αξιοπρέπεια σου , και την σχέση σου με τους άλλους, σε κόσμιο επίπεδο.

atom_smasher
06/06/2007, 21:44
kalh tuxh,mhn masas.
tha thela an mporeis na mou e3hghseis ligo ti ennoeis me ton oro pou edwses sthn doyleia sou.me mail h pm.euxaristw.

Tropeas
08/06/2007, 18:38
Ευχομαι καλύτερη και αποδοτικότερη συνέχεια με μια εργασία που θα επιθυμείς να κάνεις μερα με την μέρα και να σε ολοκληρώνει!
Η προσωπική ευτυχεία , ηρεμία και υγεία είναι πλεον το παν στην ζωή μας...

zzr2005
08/06/2007, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από MUSTILI
Μπορει να ειναι μαλακεια αλλα χαιρομαι που γραφω σε ολους τους ηλεκτρονικους φιλους οτι παραιτηθηκα απο την δουλεια μου(Ποιοτικη ερευνα αγορας)!Αρνηθηκα να με μεταχειριζονται σαν ανθρωπο 2ης κατηγοριας. Βαρεθηκα να παραμενω κατω απο "αυθεντιες", να τρεχω με την μηχανη να προλαβω να ειμαι στην ωρα μου υπο βροχη, μποτιλιαρισμα κλπ.

Δουλεια θα ξαναβρω, πρωτα θα βρω την ψυχικη μου ηρεμια και ας περναω με λιγοτερα. Γραψτε για τις συνθηκες της δουλειας σας ή καντε κριτικη, δεν τρεχει τιποτα! :beer:

έλα ρε συνάδελφε
και εγώ σε αντίστοιχη θέση δουλεύω...λες να είμαστε στην ίδια εταιρία???
θα σε ρουφιανέψω ρε....:lol: :lol:
δεν θα πάρεις τα οφειλούμενα...
:lol: :lol:

αντε καλό κουράγιο...και καλύ τύχη..
αλλα γενικώς πιστευω οτι καλό ειναι να βρίσκεις δουλειά πριν φύγεις απο την προηγούμενη...ετσι δεν ξεπουλάς την εργατική σου δύναμη στον επόμενο εργοδότη .....
σε βλέπουν αλλιώς και στις συνεντεύξεις....
οταν βλέπουν στο βιογραφικό οτι εισαι άνεργος οσμίζονται απόνγωση τα κοράκια και σου προτείνουν και αντίστοιχες παροχές....:mad:
καλή τύχη...:wave2:

stratosZX10
08/06/2007, 21:41
φιλε μου μπραβο! χαιρομαι να βλεπω και να ακουω για τετοιους ανθρωπους.....
ανθρωπους που δεν δεχονται να ειναι προβατα κανενος.....
ανθρωπους που θεωρουν τις αξιες και τα ηθη τα δικα τους πανω απο ολα και ζουνε για αυτα.....

εγω φιλε ημουν μονιμος στον στρατο για 10 χρονια και παραιτηθηκα.....
οσο παραξενο και αν σου φαινεται......
η συνειδηση μου δεν μπορουσε να ανεχτει καποια πραγματα..........
μπραβο και παλι..........

makocer
08/06/2007, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Nostra ...

Ακριβώς αυτό που λες φίλε μου....

Είμαστε μισθοφόροι και όπου δούμε καλύτερα την κάνουμε με ελαφρά. Κανείς υπάλληλος δεν είναι μόνιμος, κανείς δεν είναι αναντικατάστατος σε μια εταιρία - επιχείρηση άλλου.

Οπότε με αυτό το σκεπτικό βρίσκεις με συνεντεύξεις άλλες εργασίες , βλέπεις τι αξίζεις , τι σου προτείνουν και πράττεις αναλόγως. Να τονίσω εδώ οτι..

1) Δίνεις περιθώριο ημερών μόνο σε εκείνους που θες. Αν δεν έχεις υπογράψει ανάλογο χαρτί που να σε δεσμεύει με χρόνο αποχώρησης, τότε αν σου έχουν κάνει πολλά, σηκώνεσαι επιτόπου και φεύγεις.
Οτι σου κάνουν δηλαδή όταν σε απολύουν. Άμεσα και χωρίς χρόνο περιθώριο.

αναλογα με τα χρονια προυπηρεσιας,υπαρχει και ο αναλογος χρονος ανακοινωσης της παραιτησης
πχ. εγω θα ανακοινωσω (συντομα!) 3μηνες πριν .........μετα απο 17 χρονια........
AN φυγω ξαφνικα εχουν δικαιωμα προσφυγης και ΑΠΑΙΤΗΣΗ σε αποζημιωση!!
για ψαχτε λιγο τα εργατικα........γιατι απο την αγνοια συνηθως κανουμε την ζωη μας δυσκολη και ειδικοτερα στους ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ μας


2) Η δουλειά σου , όσο μικρός και αν είσαι , έχει κάποια κομμάτια που δεν τα γνωρίζουν άλλοι. Όταν σου έχουν φερθεί ΟΚ... τότε γίνεσαι και εσύ επαγγελματίας και την ημέρα που φεύγεις δίνεις μια μικρή έκθεση με το τι εκκρεμότητες έμειναν. Αλλιώς φεύγεις και ξεχνάς τι είχες κάνει ακόμα και την προηγούμενη ώρα. Εννοείται οτι όταν σε παίρνουν τηλέφωνο , κάτι πάντα παθαίνει η συσκευή σου... είσαι σε τούνελ... είσαι κάπου... δεν έχεις μονάδες κτλ..

3) Απαιτείς να εξοφληθείς μέχρι και το τέλος του μήνα τα νόμιμα και οτι επιδόματα στις προκαθορισμένες ημέρες. Ούτε αργοπορίες δέχεσαι ούτε τίποτα. Οι περισσότεροι είναι πολύ "σφιχτοί" σε πληρωμές , άπαξ και την κάνεις απο εκεί.

4) Η ηρεμία και η διάθεση για εργασία είναι ενα αποτέλεσμα που υπάρχει μόνο εφόσον έχεις καλή συνεργασία και φυσικά υπάρχει αντίτιμο για αυτό που κάνεις. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙΣ ΤΟ 100% ... δίνεις αυτό που πρέπει να δώσεις βάσει μισθού. Υπολογίζεις πάντα και το τι εστί "εργατικό ωράριο" έτσι;
Γιατί μπορεί να σου δώσουν 1500-2000? αλλά αυτό να περιλαμβάνει Σ/Κ , επέκταση σε 12ωρο και κάτι περιέργα 48ωρα για να βγεί το project... ΔΕΝ ΓΑΜΙΕΣΤΕ ΝΑ ΑΣΠΡΙΣΕΤΕ;

5) Κανόνας... ακόμα και αν δεν βρείς κάτι στον δικό σου τομέα... κάνεις κάτι άλλο, τα βγάζεις πέρα και παράλληλα όπως είπα ψάχνεις το καλύτερο.


ΣΗΜΕΙΟ ΖΟΥΜΙ...


ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΘΟΦΟΡΟΙ... όποιος δίνει τα περισσότερα και τα καλύτερα , τους αποκτεί. Δεν υπάρχει εμπιστοσύνη , ούτε προσωπική σχέση στον χώρο εργασίας. Έξω απο αυτόν μπορεί να παίζεις σφαλιάρες με τον διευθυντή σου, αλλά μέσα στην δουλειά μπορεί να πρέπει να σε στείλει μιας και άλλος διατάζει.

Πάντα έχουμε εναλλακτική , στο φαινόμενο εργασία-υπάλληλος.

Καλησπέρα μας.


Gandalf

συμφωνω απολυτα με τα υπολοιπα φιλε μου...

βασικα για το μελλον.......
μην υποχωρεις σε τιποτα απο αυτα που πραγματικα δικαιουσε - δυστυχως οι σφογγοκολαριοι υπαρχουν παντου και συνηθως καταστρεφουν την οποια εργασιακη σχεση εχεις δημιουργησει...
προσεξε λοιπον μην κανεις το ιδιο εσυ σε αλλους -φιλος με το αφεντικο(ο αμεσα οικονομικα ωφελουμενος απο την επιχειρηση) ΔΕΝ γινεσαι......

kiriakost
08/06/2007, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
οταν βλέπουν στο βιογραφικό οτι είσαι άνεργος οσμίζονται απόγνωση τα κοράκια και σου προτείνουν και αντίστοιχες παροχές....:mad:


Τι να πούμε, τι !!(που λέει και το τραγούδι) .... με 20-40% Ανεργία στην επαρχεία , μόνο κοράκια βλέπεις γύρω σου. :(

makocer
08/06/2007, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Τι να πούμε, τι !!(που λέει και το τραγούδι) .... με 20-40% Ανεργία στην επαρχεία , μόνο κοράκια βλέπεις γύρω σου. :(

20-40% !! ! ! ! !
υπερβολικο δεν ειναι λιγακι?

κι εδω στα μερη μου ''υπαρχει'' ανεργια γιατι δεν ηρθε ο διορισμος ακομα...
ή γιατι η θεση διευθυντη ειναι ακομα πιασμενη.........
ή ο μισθος ειναι κατω απο 1000 ευρα στο χερι...

αν καποιος εχει σπουδασει/κοπιασει για καποιο πτυχιο σιγουρα δεν του αρμοζει να ειναι υπαλληλος με 600-800 ε αλλα αυτο δεν ειναι δικαιολογια ωστε να περνα τον καιρο του στις καφετεριες κλαιγοντας για την αδικη κενωνια....
ουτε να γινεται ...επαγγελματιας σερβιτορος γιατι τα φραγκα ειναι καλα....(και το μηχανακι βγαινει πιο ευκολα :winka: )

kiriakost
08/06/2007, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από makocer
20-40% !! ! ! ! !
υπερβολικό δεν είναι λιγάκι?



Οχι δεν ειναι , όταν ο Βόλος εχει δυο μισοπεθαμένες Βιομηχανικές ζώνες , σχεδόν ανενεργό λιμάνι .
Μικρομάγαζα υπό διάλυση , λόγο Praktiker - Alex pack - και αλυσίδες σούπερ μάρκετ .
Χρεωμένους αγρότες μέχρι τα αφτιά .
Τουρισμό , με χαμηλής ποιότητας τουρίστες .
Και τέλος δημόσιους και ιδιωτικούς , υπάλληλους με μισθούς κολλημένους στο χώμα .

Μετα από όλα αυτά , μου ηρθε στο μυαλό η φράση .. έξω πάμε καλά !! .

melenia
09/06/2007, 00:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Οχι δεν ειναι , όταν ο Βόλος εχει δυο μισοπεθαμένες Βιομηχανικές ζώνες , σχεδόν ανενεργό λιμάνι .
Μικρομάγαζα υπό διάλυση , λόγο Praktiker - Alex pack - και αλυσίδες σούπερ μάρκετ .
Χρεωμένους αγρότες μέχρι τα αφτιά .
Τουρισμό , με χαμηλής ποιότητας τουρίστες .
Και τέλος δημόσιους και ιδιωτικούς , υπάλληλους με μισθούς κολλημένους στο χώμα .

Μετα από όλα αυτά , μου ηρθε στο μυαλό η φράση .. έξω πάμε καλά !! .



υπαρχουν και χειροτερα ....
δες τι εχει γινει στην πατρα.....:(

kiriakost
09/06/2007, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από melenia
υπαρχουν και χειροτερα ....
δες τι εχει γινει στην πατρα.....:(

Ξέρεις τι βλέπω ? ... οτι τα μεγαλύτερα λιμάνια της Ελλάδας , Πάτρα - Βόλος πεινάνε , και κάποιοι μάγκες πάνε και χτίζουν καινούργια , για να ξεφορτώνουν οι κινεζοι τα κοντέινερ τους με άνεση.

Σταματάω εδώ, διότι διαφορετικά , θα αρχίσω τις ψαλμωδίες για τους ωραίους που μας κυβερνούν.

melenia
09/06/2007, 00:26
οσον αφορα τη νοοτροπία του εργοδότη φταιμε κι εμεις
σε μεγάλο βαθμό.....
ο ενας κοιτάει να βγάλει το ματι του άλλου στις δουλειες...
κι οχι να εχουμε ενα κοινο μετωπο για το δικο μας συμφέρον
και προς θεου δεν το παω στα συνδικαλιστικά...απλά το αντιμετωπιζα στην
προηγούμενη δουλεια μου,τις περισσοτερες τις επιανε ενας ωχαδελφισμος...
ειμαστε καλά με 3και 60 κι εχει ο θεος ,κι ας δουλευαμε σαν σκυλια....
:sick:

melenia
09/06/2007, 00:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Ξέρεις τι βλέπω ? ... οτι τα μεγαλύτερα λιμάνια της Ελλάδας , Πάτρα - Βόλος πεινάνε , και κάποιοι μάγκες πάνε και χτίζουν καινούργια , για να ξεφορτώνουν οι κινεζοι τα κοντέινερ τους με άνεση.

Σταματάω εδώ, διότι διαφορετικά , θα αρχίσω τις ψαλμωδίες για τους ωραίους που μας κυβερνούν.


κι εγω μαζι σου αν θελεις να ψαλουμε παρεα...:rotflmao:

soundstorm
09/06/2007, 08:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από MUSTILI
Μπορει να ειναι μαλακεια αλλα χαιρομαι που γραφω σε ολους τους ηλεκτρονικους φιλους οτι παραιτηθηκα απο την δουλεια μου(Ποιοτικη ερευνα αγορας)!Αρνηθηκα να με μεταχειριζονται σαν ανθρωπο 2ης κατηγοριας. Βαρεθηκα να παραμενω κατω απο "αυθεντιες", να τρεχω με την μηχανη να προλαβω να ειμαι στην ωρα μου υπο βροχη, μποτιλιαρισμα κλπ.

Δουλεια θα ξαναβρω, πρωτα θα βρω την ψυχικη μου ηρεμια και ας περναω με λιγοτερα. Γραψτε για τις συνθηκες της δουλειας σας ή καντε κριτικη, δεν τρεχει τιποτα! :beer:
Να μην πω για ωραρια,να μην πω για αργιες,να μην μιλησω για ασφαλιση,
ε πριν κατι μερες ειπα να κανω μια ερωτηση στην επ. εργασιας.
12.000 ευρω για τα δυο χρονια εργασιας μου βγαλανε.
Το πηρα που το πηρα αποφαση ειτε να κανω κατι δικο μου ειτε να μην ξανα ασχοληθω με τον ηχο,να τους ριξω και μια καταγγελια?
Αντε να δουμε.

reptile4
09/06/2007, 10:18
Καλημερα ειμαι 21 χρονων, ενω ειμουν ακομ 3 ΤΕΕ ηθελα ενα παπακι λεφτα ο μπαμπας γιοκ! Οποτε ψαχνω για δουλεια στα 18, Βρισκω στο τελωνειο προμαχωνα σε γραφειο spedition, χωρις ενσημα και τα λοιπα με 450-500 το μηνα ωραριο 11μμ-7πμ χωρις εξτρα για το ωραριο που ειναι βραδυνο τρεις μερες συνεχωμενο αυτο και 1 Σαββατο 7πμ με 2μμ, Πηρα το παπι και ενα 106 Peugeot!!!
Μετα βρηκα δουλεια ως τεχνικος υπολογιστων σε μια πολη 30χμ απ'το σπιτι για 50€ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ναι για 50€ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ουτε της βενζινες δεν εβγαζα και το αφεντικο να λεει απο βδομαδα θα σε πληρωνω κανονικα, ΒΡΕ ουστ, ενα μηνα πηγε αυτο.
Επομενη σταση τοπικο τηλεοπτικο καναλι, με περνουν παλι για τεχνικο υπολογ. και βρισκομαι να δουλευω φουλ time καμεραμαν!!! 500€ το μηνα πολυ χαβαλε και γελιο με πολλα τυχερα σε γνωριμιες(Νομαρχες, δημαρχους κτλ) λογο τοπικων εκλογων. Ελα ομως που ενα ΕΡΓΑΤΙΚΟ ΑΤΥΧΗΜΑ δεν μου επιτρεπει να κουβαλαω πανω απο 2κιλα στους ωμους και στα χερια. Το αφεντικο δεν με απελυε γιατι ηταν πολλα τα λεφτα της αποζημιωσεις αλλα δεν με ηθελε και για καμια αλλοι θεση οποτε με τα πολλα αναγκαζομαι να παρετηθω.
ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΕΓΩ, με δικο μου μαγαζι κινητης(Οτι θελετε εδω ειμαι ;) !) στα 21 μου και δοξα το θεο μια χαρα παει για αρχη,σχεδον 4 μηνες.
Συμπερασμα: ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ορεξη δεν υπαρχει απο πολλους, αλλα και οι εργοδοτες εχουν "ξεφυγει" και ζηταν τρελα ωραρια και απαιτουν να γινεις τυραμολας για 400-500€. Δεν ξερω, καλυτερα να ξεσκιστω για κατι δικο μου παρα να τρεχω για αλλους και να τους κανω πλουσιους χωρις αντικρησμα.

zzr2005
09/06/2007, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από reptile4
Δεν ξερω, καλυτερα να ξεσκιστω για κατι δικο μου παρα να τρεχω για αλλους και να τους κανω πλουσιους χωρις αντικρησμα.

+100000
αλλά και αυτό στην Ελλάδα ειναι λίγο δύσκολο με την ελλιπή χρηματοδότηση της νεανικής επιχειρηματικότητας απο τις τράπεζες....

προτιμούν να δίνουν στεγαστικό δάνειο 150.000 ευρώ σε ενα μισθωτό των 700 ευρώ παρά να σου δώσουν 50.000 επενδυτικό δανειο..... :eek: :eek:
ειμαστε η χώρα με τη μικρότερη χορήγηση επενδυτικών δανείων σε όλη την ευρώπη...
και αντε μετά εσύ να βρεις χρηματοδότηση.....
ή θα σκάσεις το 1/3 στο λαμόγιο τραπεζίτη για προμήθεια ή θα ψάχνεις απο εδώ και απο εκεί για δανεικά....

reptile4
09/06/2007, 13:35
εμενα μου κοστισε 25.000€ το μαγαζι και για να τα παρω εκανε δανειο η γιαγια μου(ναι της δωσαν δανειο γιατι παιρνει 2 συνταξεις!!!), ο γαμπρος του πατερα μου και ο πατερας μου. Για να παρω δανειο να κανω ΝΕΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ πρεπει να την εχω 2 χρονια και να ξεσκιζει κιολας :a24: :a21: !!! ΝΕΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ 2 ΧΡΟΝΩΝ πρωτη φορα θα εβλεπα!!! :a24: :a21: