PDA

View Full Version : Σπασμένα πλαίσια



sniper
06/06/2007, 12:34
Με την υπ'αριθ. 73686/3628/03 Υπουργική Απόφαση (ΥΜΕ) (ΦΕΚ 802/07 απο 22-05-2007 τεύχος Β' ) επιλύεται το πρόβλημα της αντικατάστασης των πλαισίων των δικύκλων.


ΔΗΛΑΔΗ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΠΛΑΙΣΙΟΥ ΤΩΝ ΔΙΚΥΚΛΩΝ

lampros_fazer
06/06/2007, 12:43
Χρυσές δουλειές θα κάνει ο Σφακιανάκης.. :lol:

bsari
07/06/2007, 08:48
σε καινουριο μηχανακι θα μου πουν ενταξει περασε να σου αλλαξουμε κανενα πλαισιακι με τη τεχνογνωσια που ουτε μια βιδα δε σφιγγουν οπωσ πρεπει...,και εγω θα τρεξω σιγουροσ και ;ασφαλησ:nono:

FestoNero
07/06/2007, 09:40
Χμ..
Απο το να στο κολλησουν "με τη τεχνογνωσια που ουτε μια βιδα δε σφιγγουν οπωσ πρεπει", νομιζω προτιμοτερο ειναι.

Ποσο δυσκολο ειναι να ξηλωσεις τα παντα απο μια μηχανη και να τα ξαναβαλεις σε αλλο πλαισιο;
Ειναι πιο ευκολο το να κολλησεις ενα πλαισιο και να εχεις αξιωσεις γι'αυτο μετα;
:confused:

sniper
07/06/2007, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
σε καινουριο μηχανακι θα μου πουν ενταξει περασε να σου αλλαξουμε κανενα πλαισιακι με τη τεχνογνωσια που ουτε μια βιδα δε σφιγγουν οπωσ πρεπει...,και εγω θα τρεξω σιγουροσ και ;ασφαλησ:nono:

Σωστά.....

Παίρνεις ένα μηχανάκι 15.000Ε.... γίνεται μια μαλακία και πέφτει και στραβώνει ή κοβει πλαίσιο.... και το πετάς αντι να του αλλάξεις το πλαίσιο με 1,5-2.000Ε και να εχεις ένα σωστό μηχανάκι ή να μην το πουλήσεις στραβό και σκοτώσεις κανέναν άλλον....

Τελικά είμαστε πολύ έξυπνοι όλοι στην Ελλάδα! (αν δεν ήμασταν θα είχαμε το σημερινό χάλι; :confused: )

VIDAS
07/06/2007, 20:51
Γεια σας γεια σας ! Ξερουμε αν γινεται να κανει αλαγη πλαισιου απο μεταχειρισμενη , με χαρτια εε, 'η πρεπει να αγοραστει καινουριο απο την αντιπροσωποια ;

T.R.E
07/06/2007, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Σωστά.....

Παίρνεις ένα μηχανάκι 15.000Ε.... γίνεται μια μαλακία και πέφτει και στραβώνει ή κοβει πλαίσιο.... και το πετάς αντι να του αλλάξεις το πλαίσιο με 1,5-2.000Ε

Aν πεσεις και κοψει πλαισιο η μηχανη τοτε δεν θα εχεις μονο 1.500 ? ζημια,αλλα πανω απο 5-6 χιλιαρικα στην καλυτερη...

Oποτε δεν ειναι και τοσο ευκολη η αποφαση...

STOYBI
07/06/2007, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Aν πεσεις και κοψει πλαισιο η μηχανη τοτε δεν θα εχεις μονο 1.500 ? ζημια,αλλα πανω απο 5-6 χιλιαρικα στην καλυτερη...

Oποτε δεν ειναι και τοσο ευκολη η αποφαση...

Yπαρχουν και μηχανακια που δεν ειναι πνιγμενα στα πλαστικα και για την καθε πλευρα, για να την αλλαξεις να θελεις 2χιλιαρικα... :rolleyes:

T.R.E
07/06/2007, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Yπαρχουν και μηχανακια που δεν ειναι πνιγμενα στα πλαστικα και για την καθε πλευρα, για να την αλλαξεις να θελεις 2χιλιαρικα... :rolleyes:

Ναι αλλα συνηθως δεν κανουν 15.000 ?...Συνηθως λεω...

STOYBI
07/06/2007, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Ναι αλλα συνηθως δεν κανουν 15.000 ?...Συνηθως λεω...

To θεμα ειναι οτι με αυτην την αποφαση λυθηκε ενα μεγαλο ηλιθιο προβλημα που υπηρχε εδω και χρονια στον οποιον ηθελε να φιαξει ΑΠΟΛΥΤΟΣ σωστα το τρακαρισμενο μηχανακι του !!

Τωρα αν εσυ κολλησες στα 15 χιλιαρικα του παραδειγματος πιο πανω και απο το ολο θεμα του ποστ ........ Τοτε.....:sick:

T.R.E
07/06/2007, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
To θεμα ειναι οτι με αυτην την αποφαση λυθηκε ενα μεγαλο ηλιθιο προβλημα που υπηρχε εδω και χρονια στον οποιον ηθελε να φιαξει ΑΠΟΛΥΤΟΣ σωστα το τρακαρισμενο μηχανακι του !!

Τωρα αν εσυ κολλησες στα 15 χιλιαρικα του παραδειγματος πιο πανω και απο το ολο θεμα του ποστ κολλησες εκει ........ Τοτε.....:sick:

Δεν κολλησα εκει,εσυ μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα...Ειπα οτι αν ειναι να το φτιαξεις μονος σου,και δεν στο πληρωνει καμια ασφαλιστικη,τοτε επειδη αν πεσεις ετσι ωστε να κοπει το πλαισιο η ζημια δεν θα ειναι μονο αντικατασταση του πλαισιου,δεν ειναι και τοσο ευκολο οσο ηθελε να το παρουσιασει ο sniper...

Αυτο ειπα...Καλα κανανε και επιτρεψανε την αλλαγη πλαισιου δεν λεει κανενας το αντιθετο...Απλα το κοστος επισκευης ειναι αλλο θεμα...

STOYBI
07/06/2007, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Δεν κολλησα εκει,εσυ μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα...Ειπα οτι αν ειναι να το φτιαξεις μονος σου,και δεν στο πληρωνει καμια ασφαλιστικη,τοτε επειδη αν πεσεις ετσι ωστε να κοπει το πλαισιο η ζημια δεν θα ειναι μονο αντικατασταση του πλαισιου,δεν ειναι και τοσο ευκολο οσο ηθελε να το παρουσιασει ο sniper...

Αυτο ειπα...Καλα κανανε και επιτρεψανε την αλλαγη πλαισιου δεν λεει κανενας το αντιθετο...Απλα το κοστος επισκευης ειναι αλλο θεμα...

Ας το παρουμε αλλιως.....
Τα περισσοτερα τραυματισμενα πλαισια πιστευω οτι προερχονται απο "μικροσυγκρουσεις"...
Ποιος θα λογαριασει το κοστος μερικων 100νταδων ευρω ( αφου θα λυθει που θα λυθει το μισο μηχανακι για καλιμπρα ) προκειμενου να ειναι σιγουρος οτι το μηχανακι του θα πηγαινει παλι ευθεια & οτι θα φρεναρει σωστα ????? :confused:

T.R.E
07/06/2007, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Ας το παρουμε αλλιως.....
Τα περισσοτερα τραυματισμενα πλαισια πιστευω οτι προερχονται απο μικροσυγκρουσεις...
Ποιος θα λογαριασει το κοστος μερικων 100νταδων ευρω ( αφου θα λυθει που θα λυθει το μισο μηχανακι για καλιμπρα ) προκειμενου να ειναι σιγουρος οτι το μηχανακι του θα πηγαινει παλι ευθεια & οτι θα φρεναρει σωστα ????? :confused:

Αν δεν το κανεις μονος σου τραμπα το πλαισιο τοτε κλαφτα...Στην καλιμπρα το μηχανακι παει δεμενο κανονικα με το μοτερ πανω και ολα,εκτος των φερινγκ (αν εχει),και σου παιρνει περι τα 600 ?...

Αν κοπει το πλαισιο τοτε ειναι αλλο θεμα...
Για να αλλαχτει το πλαισιο πρεπει να λυθει και να ξαναδεθει ολο,μεχρι το παραμικρο βιδακι...

Ρωτησες ποτε απο περιεργεια κανενα με συνεργειο να δεις τι λεφτα θελει για να σου κανει την δουλεια?Αστο καλυτερα...

Με το 636 που ειχα επεξα μετωπικη με αυτοκινητο με 100+,το πλαισιο δεν κοπηκε,σιγουρα στραβωσε και απ'το υπολοιπο μηχανακι δεν εμεινε σχεδον τιποτα...

STOYBI
07/06/2007, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Αν δεν το κανεις μονος σου τραμπα το πλαισιο τοτε κλαφτα...Στην καλιμπρα το μηχανακι παει δεμενο κανονικα με το μοτερ πανω και ολα,εκτος των φερινγκ (αν εχει),και σου παιρνει περι τα 600 ?...


Ρωτησες ποτε απο περιεργεια κανενα με συνεργειο να δεις τι λεφτα θελει για να σου κανει την δουλεια?Αστο καλυτερα...

Με το 636 που ειχα επεξα μετωπικη με αυτοκινητο με 100+,το πλαισιο δεν κοπηκε,σιγουρα στραβωσε και απ'το υπολοιπο μηχανακι δεν εμεινε σχεδον τιποτα...


α) Ποσα πιστευεις οτι θα σου παρει παραπανω ο μηχανικος σου για τραμπα πλαισιου ????


β) Δεν εχω ρωτησει αλλα θα φροντισω ... Αν ξερεις μου λες εσυ...

γ) Και μενα μου επεσε 4 φορες σε γκρεμο και δεν επαθε τιποτα ( δεν κανω πλακα.. ) Αλλα μην πιανεις ακραιες καταστασεις που δεν αξιζει καν να ασχοληθεις... :winka:

T.R.E
07/06/2007, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
α) Ποσα πιστευεις οτι θα σου παρει παραπανω ο μηχανικος σου για τραμπα πλαισιου ????


β) Δεν εχω ρωτησει αλλα θα φροντισω ... Αν ξερεις μου λες εσυ...

γ) Και μενα μου επεσε 4 φορες σε γκρεμο και δεν επαθε τιποτα ( δεν κανω πλακα.. ) Αλλα μην πιανεις ακραιες καταστασεις που δεν αξιζει καν να ασχοληθεις... :winka:

Mια φορα και ενα καιρο οταν ηθελα ακομα να φτιαξω το 636,μου ειπε οτι για να μου περασει καινουριο πλαισιο και κατι αλλα ψιλα ηθελε κοντα στο 1000αρικο+ κοστος πλαισιου+++++ ενα καρο αλλα πραγματα που σπανε στραβωνουν μετα απο πτωσεις,τελικα το παρατησα...
Μπορει να στο κανουν και με λιγοτερα λεφτα δεν ξερω...Τελικα ακομα και με πολυεστερικα κοστουμια και λοιπα κολπα δεν συνεφερε να το φτιαξω και ετσι πουλησα οτι ειχε απομεινει κομματι κομματι...

Τεσπα,ξεφευγουμε και δεν εχει νοημα....

dirtbird
08/06/2007, 05:43
Μην ξεχνάτε κάτι άλλο.

Τώρα με αυτήν την τροποποίηση, μηχανάκια μικρής ηλικίας (μέχρι 2 ετών περίπου) θα βγαίνουν 'ολική αντικατάσταση' από τις ασφαλιστικές. Τα τρακαρισμένα θα πωλούνται ως ανταλλακτικά (ή όχι) σε πολύ χαμηλότερες τιμές και για όποιον πιάνουν τα χέρια του (και έχει χρόνο), θα μπορεί με μία αλλαγή σκελετού να έχει σημαντικό κέρδος. Παραμένει το θέμα του αριθμού κυκλοφορίας (αν θα αποχαρακτηρίζονται ή όχι) αλλά σίγουρα θα ... βρεθεί λύση.

Για παράδειγμα, ψάξτε λίγο στους παλιατζήδες (breakers) και τους εμπόρους της Αγγλίας... :winka: