PDA

View Full Version : με τη βροχή τι γίνεται?



meis
06/06/2007, 18:20
Και εχω την εξής απορία....

Εαν αποφασίσω να βαλω το DP κιτ για την καμπάνα, και την αφήσω ανοιχτή,
με την βροχή τι γίνεται??? :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

θα εχει πρόβλημα εαν οδηγώ με βροχή? Εαν εχει νερά ο δρομος κτλ κτλ? :confused: :confused:

OldMan
06/06/2007, 18:48
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

(συγγνώμη, αλλά οι "ξηροκάμπανοι" την έχετε φάει την πετριά σας...) :beer: :wave2: :beer:

chducos1
06/06/2007, 19:22
μην ανησυχεις για τα νερα εκτος και αν θελεις να περασεις απο κανα ποταμι.
βεβαια και θα σκουριασουν αμεσως τα ελατηρια.


τι καπακι θα βαλεις?

NikosRR
06/06/2007, 22:18
Να ξέρεις ότι πέρα απο τον ήχο και το κλότσιμα στο κατέβασμα που γλυτώνεις απο εκεί και πέρα θα έχεις φθορά των δίσκων ποιο γρήγορη.Για πίστα αξίχει μόνο.

Xrider
06/06/2007, 22:56
Εμενα αυτος ο ηχος δεν μου αρεσει καθολου...ειναι σαν να εσπασε κατι.

GST
07/06/2007, 06:44
δεν εχει κανενα προβλημα με το ανοιχτο καπακι ...απλα μετα απο πλυσιμο πατας συμπλεκτη και με αερα φυσας τα νερα ...οι δισκοι αεριζονται καλυτερα ...και κρατανε και περισσοτερο .. τα ελατηρια υπαρχουν στο νετ ανοξειδωτα πολυ φτηνα ....το μονο προβλημα που μου δημιουργησε ηταν οτι ολα μου τα παντελονια ειχαν ξεφτια στο δεξι μπατζακι!!!:uplate:

υγ..με το μισο καπακι ....

meis
07/06/2007, 07:10
Ευχαριστώ παίδες για τις απαντήσεις!! :smilea:

Πιο κιτ ακόμη 8α βάλω δεν ξερω, μιας και θα δω με τα χρήματα. Ομοίως και
για το καπάκι. Αλλα σίγουρα οχι το μισό :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Οσο για τον ήχο, η αλήθεια έιναι πως δεν το εχω ακουσει...Μαλλον θα ξεβιδώσω
το καπάκι να το ακούσω....

ntinlanden
07/06/2007, 07:32
Σαν ηχος εμενα παντος μου αρεσει, τωρα το λιγοτερο κλότσιμα στο κατέβασμα δεν το καταλαβαινω, τι διαφορα υπαρχει? Τελικα εχει περισσοτερη λιγοτερη η καμια διαφορα στην φθορα?
Α, και το καπακι που γουσταρω ειναι το carbon μισο..

GST
07/06/2007, 08:25
τι διαφορα ρε παιδια να εχουν στη φθορα ..ισα ισα που με ανοιχτο και αεριζονται καλυτερα και σκονη δεν μαζευετε..

chducos1
07/06/2007, 08:51
NIKOSRR-μαλλον λιγοτερο κλωτσημα=μονοδρομος συμπλεκτης!!αξιζει ειδικα στον 1000DS που εχει πολυ φρενο ο κινητηρας,αλλα κοστιζει.

XRIDER να με συνχωρας αλλα αμα θες να ακουγεται σαν να μην εσπασε τπτ παιρνεις αθορυβο γιαπωνεζικο φουρνο μικροκυματων

μεχρι τωρα εχω παρατηρησει τα εξεις.αεριζονται καλυτερα οι δισκοι,αλλα μαζευουν πολυ σκονη.θελει περιοδικο φυσημα

meis
07/06/2007, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
τι διαφορα ρε παιδια να εχουν στη φθορα ..ισα ισα που με ανοιχτο και αεριζονται καλυτερα και σκονη δεν μαζευετε..

Και εμένα πιο λογικό ακούγεται....:D

Xrider
07/06/2007, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
τι διαφορα ρε παιδια να εχουν στη φθορα ..ισα ισα που με ανοιχτο και αεριζονται καλυτερα και σκονη δεν μαζευετε..
+1 Ακριβως γιαυτον το λογω τα ανοιγουν.

Xrider
07/06/2007, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1


XRIDER να με συνχωρας αλλα αμα θες να ακουγεται σαν να μην εσπασε τπτ παιρνεις αθορυβο γιαπωνεζικο φουρνο μικροκυματων



Δηλαδη εσυ οταν πατας συμπλεκτη δεν ακους κατι σαν ενα διχρονο Ιαπ στο ρελαντι?

Καντε πρωτα τα βασικα στις μηχανες σας που ειμαι σιγουρος οτι κανενας εδω στο φορουμ με Ντουκατι δεν εχει κανει,γιατι δεν ξερει τι επρεπε να εχει κανει και μετα ασχοληθειτε με τα υπολοιπα.

Επειδη εχω ξυπνησει στραβωμενος για να μην ακουσω παπαριες θα πω μονο το εξης..οταν την πηγα πρωτη φορα στον Θωμα γιατι ημουνα στα χιλιομετρα να αλλαξω ιμαντες...ο τυπος με ρωταγε τι εχω κανει στην μηχανη και πως.
Το πολυ πολυ να εφτιαξε και σε κανεναν την εξατμιση οπως ειναι η δικη μου...στα υπολοιπα ομως δεν νομιζω.

Οποιος καταλαβε...καταλαβε

stradas
07/06/2007, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Δηλαδη εσυ οταν πατας συμπλεκτη δεν ακους κατι σαν ενα διχρονο Ιαπ στο ρελαντι?

Καντε πρωτα τα βασικα στις μηχανες σας που ειμαι σιγουρος οτι κανενας εδω στο φορουμ με Ντουκατι δεν εχει κανει,γιατι δεν ξερει τι επρεπε να εχει κανει και μετα ασχοληθειτε με τα υπολοιπα.

Επειδη εχω ξυπνησει στραβωμενος για να μην ακουσω παπαριες θα πω μονο το εξης..οταν την πηγα πρωτη φορα στον Θωμα γιατι ημουνα στα χιλιομετρα να αλλαξω ιμαντες...ο τυπος με ρωταγε τι εχω κανει στην μηχανη και πως.
Το πολυ πολυ να εφτιαξε και σε κανεναν την εξατμιση οπως ειναι η δικη μου...στα υπολοιπα ομως δεν νομιζω.

Οποιος καταλαβε...καταλαβε

Οταν ξυπνησεις και πιεις και τον καφε σου, δεν μας λες και μας κανενα μυστικο???

Xrider
07/06/2007, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από stradas
Οταν ξυπνησεις και πιεις και τον καφε σου, δεν μας λες και μας κανενα μυστικο???
Πινω ακομα καφε...
Δεν ειναι μυστικα...ακομα και στο νετ υπαρχουν τι να κανεις και πως.
Παραδειγμα....το κοψιμο της "πεταλουδας" στ αελληνικα δεν ξερω πως λεγεται.
Οποιος ομως το εχει κανει θα καταλαβε.
Ας κανει ενας ενα ποστ και ας πει οτι το εκανε...εγω σου λεω κανενας απο εσας δεν το εχει κανει ακομα και στο Μακ να πας θα σε κοιτανε σαν χαζοι.
Ξεκοληστε απο το ποσο ωραια ειναι μια Ντουκατι...δεν ειναι μονο αυτο...αυτος που μαλλον εχει καταλαβει απ-οσους εχουν σε αυτο το φορουμ -τι ειναι μια Ντουκατι -αν και δεν νομιζω να ειχε κοψει τις πεταλουδες- ειναι μονο ο Runner Baylistic πως τον λενε δεν θυμαμαι.
Αυτο ειναι μονο ενα παραδειγμα...υπαρχουν πολλα αλλα που γινονται και δεν εχετε κανει ΤΙΠΟΤΑ!
Μια εξατμιση -φιλτρο ποσοι αλλαξαν μαζι με την εξατμιση :confused: ρυθμησμα στα καρμπ :confused: - και αυτο ειναι ολο.

Υ.Γ
Μην αρχησετε παλι τα ΠΜ....:o

GST
07/06/2007, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Δηλαδη εσυ οταν πατας συμπλεκτη δεν ακους κατι σαν ενα διχρονο Ιαπ στο ρελαντι?

Καντε πρωτα τα βασικα στις μηχανες σας που ειμαι σιγουρος οτι κανενας εδω στο φορουμ με Ντουκατι δεν εχει κανει,γιατι δεν ξερει τι επρεπε να εχει κανει και μετα ασχοληθειτε με τα υπολοιπα.

Επειδη εχω ξυπνησει στραβωμενος για να μην ακουσω παπαριες θα πω μονο το εξης..οταν την πηγα πρωτη φορα στον Θωμα γιατι ημουνα στα χιλιομετρα να αλλαξω ιμαντες...ο τυπος με ρωταγε τι εχω κανει στην μηχανη και πως.
Το πολυ πολυ να εφτιαξε και σε κανεναν την εξατμιση οπως ειναι η δικη μου...στα υπολοιπα ομως δεν νομιζω.

Οποιος καταλαβε...καταλαβε

και οποιος χεστηκε χεστηκε ....:lol:

εσυ μαλλον γεννηθηκες με επιφωτηση!!

Xrider
07/06/2007, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
και οποιος χεστηκε χεστηκε ....:lol:

εσυ μαλλον γεννηθηκες με επιφωτηση!!
Δεν μπορεις να φανταστεις τι φαγουρα εχω στ-@@ για οποιον δεν καταλαβε...ελπιζω να εχεις νυχια...

ntinlanden
07/06/2007, 12:12
ΡΕ ΤΙ ΠΑΛΕΥΕΤΕ "ΤΣΑΚΩΝΕΣΤΕ" ΜΕΤΑΞΥ ΣΑΣ
ΑΛΗΤΕΣ DUCATISTI ΝΤΡΟΠΗ

GST
07/06/2007, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Δεν μπορεις να φανταστεις τι φαγουρα εχω στ-@@ για οποιον δεν καταλαβε...ελπιζω να εχεις νυχια...


το αν καταλαβαμε φιλαρακι η οχι δεν περιμεναμε εσενα το σουπερ ντουπερ ντουκατακια να μας το πει απο το ιντερνετ ....και αφου εισαι και μαγκας μεγαλος και σου ξυνουνε τα αρχιδια οταν ερθεις στην φτωχη ελλαδιτσα ...στειλε κανενα μηνυμα να παμε καμια βολτα ...να σου μαθω το κολπο με τον αναπνευστηρα...αυτο σιγουρα δεν το εχεις κανει στο εργαλειο σου ....γιαλατζη μηχανοβιε!!!!

stradas
07/06/2007, 12:19
H αληθεια ειναι ρε xrider οτι το υφος σου ειναι καπως, αλλα το προσπερναω αυτο και προτεινω οταν εχεις ορεξη κατσε και ποσταρε δυο τρια πραγματα που θεωρεις οτι αξιζουν.

Το θεμα ειναι βεβαια να υπαρχουν ανθρωποι εδω που να μπορουν να τα κανουν...

Xrider
07/06/2007, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
το αν καταλαβαμε φιλαρακι η οχι δεν περιμεναμε εσενα το σουπερ ντουπερ ντουκατακια να μας το πει απο το ιντερνετ ....και αφου εισαι και μαγκας μεγαλος και σου ξυνουνε τα αρχιδια οταν ερθεις στην φτωχη ελλαδιτσα ...στειλε κανενα μηνυμα να παμε καμια βολτα ...να σου μαθω το κολπο με τον αναπνευστηρα...αυτο σιγουρα δεν το εχεις κανει στο εργαλειο σου ....γιαλατζη μηχανοβιε!!!!
Κανε πρωτα κανενα ταξιδακι SOLO με Μοστρο πανω απο +1600κμ εκτος Ελλαδος με την μια και ελα μετα να μου πεις για ταξιδια,αναπνευστηρες..και ποιος ειναι γιαλατζι μηχανοβιος..
Μεχρι τοτε αφηνε νυχακι..:smokin:
Παρεες εχω μηχανοβιους και στην Ελλαδα που εσυ ουτε φανταζεσαι...για ορισμενους απο αυτους πληρωνεις να τους διαβασεις κιολας.

GST
07/06/2007, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Κανε πρωτα κανενα ταξιδακι SOLO με Μοστρο πανω απο +1600κμ εκτος Ελλαδος με την μια και ελα μετα να μου πεις για ταξιδια,αναπνευστηρες..και ποιος ειναι γιαλατζι μηχανοβιος..
Μεχρι τοτε αφηνε νυχακι..:smokin:
Παρεες εχω μηχανοβιους και στην Ελλαδα που εσυ ουτε φανταζεσαι...για ορισμενους απο αυτους πληρωνεις να τους διαβασεις κιολας.

:eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

καλα τωρα με πεθανες .....ρε εσυ εισαι φοβερος και με γνωστους σε περιοδικα ...πες το ρε μεγαλε ....να σε γραψω δυνατα ...

μια συμβουλη μονο και τελειωσαμε ...κατεβα απο το καλαμι οσο νωριτερα γινεται γιατι οσο πιο ψηλα ανεβαινει τοσο πιο μεγαλη η ελευθερη πτωση ...οσο για το νυχακι θα το αφησω να μεγαλωσει οσο γινεται περισσοτερο ...να φτανει και πισω σου ...ξερεις εσυ!

και βαλε και μια φωτο σου ρε μαλακα να σε εχω ιδαλμα !:rotflmao: :rotflmao: :wave2:

Xrider
07/06/2007, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από stradas
H αληθεια ειναι ρε xrider οτι το υφος σου ειναι καπως, αλλα το προσπερναω αυτο και προτεινω οταν εχεις ορεξη κατσε και ποσταρε δυο τρια πραγματα που θεωρεις οτι αξιζουν.

Το θεμα ειναι βεβαια να υπαρχουν ανθρωποι εδω που να μπορουν να τα κανουν...
Ειπα απο την αρχη οτι εχω ξυπνησει στραβα....οσο αναφορα το υφος.
Δεν ανακαλυψα εγω το τι πρεπει να κανεις στο Μονστερ...φιλοι Ντουκατιστι Ιταλοι τα εκαναν και στην δικη μου που ηδη ειχαν κανει στις δικες τους.
Δεν ειναι απλα πραγματα για καποιον που δεν ξερει να τα κανει μονος του...εγω δεν τα εκανα μονος μου.
Γιαυτο λεω ασχολειθητε πρωτα με τα βασικα και μετα ψαξτε για το ανοιχτο καπακι..
Τωρα βεβαια μπορεις και να μην κανεις τιποτα εμενα παλι στα @@ μου...δεν ειναι δικο μου προβλημα.

Xrider
07/06/2007, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
:eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

καλα τωρα με πεθανες .....ρε εσυ εισαι φοβερος και με γνωστους σε περιοδικα ...πες το ρε μεγαλε ....να σε γραψω δυνατα ...

μια συμβουλη μονο και τελειωσαμε ...κατεβα απο το καλαμι οσο νωριτερα γινεται γιατι οσο πιο ψηλα ανεβαινει τοσο πιο μεγαλη η ελευθερη πτωση ...οσο για το νυχακι θα το αφησω να μεγαλωσει οσο γινεται περισσοτερο ...να φτανει και πισω σου ...ξερεις εσυ!

και βαλε και μια φωτο σου ρε μαλακα να σε εχω ιδαλμα !:rotflmao: :rotflmao: :wave2:
Τωρα αν μετα το ξυσημο τον δικων μου @@ θελεις να ξυσεις τον κολο σου,αυτο δεν με ενδιαφερει.
Πτωση δεν νομιζω να εχω γιατι δεν ειμαι καβαλα σε κανενα καλαμι..επηδει εσυ ζεις στην παραγκα σου και στην μιζερια σου νομιζεις οτι ολοι ειναι ετσι ειναι δικο σου προβλημα.

Υ.Γ
Δεν ειπα γνωστους.....φιλους ειπα.

GST
07/06/2007, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Τωρα αν μετα το ξυσημο τον δικων μου @@ θελεις να ξυσεις τον κολο σου,αυτο δεν με ενδιαφερει.
Πτωση δεν νομιζω να εχω γιατι δεν ειμαι καβαλα σε κανενα καλαμι..επηδει εσυ ζεις στην παραγκα σου και στην μιζερια σου νομιζεις οτι ολοι ειναι ετσι ειναι δικο σου προβλημα.

Υ.Γ
Δεν ειπα γνωστους.....φιλους ειπα.


ναι ρε τσογλανι ..γιατι εισαι ο καλυτερος:lol: :lol: :lol:

stradas
07/06/2007, 13:17
:a014: :a014:

Παει για Διαμαχες το θρεντακι μΕ φαινεται...

Οχι τιποτα αλλο αλλα εχουμε και ανοιχτα μετωπα εκει με τους γιαπωνεζους και θα γινουμε ρομπα...

:lol: :lol: :lol:

nickmonstro
07/06/2007, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από stradas
:a014: :a014:

Παει για Διαμαχες το θρεντακι μΕ φαινεται...

Οχι τιποτα αλλο αλλα εχουμε και ανοιχτα μετωπα εκει με τους γιαπωνεζους και θα γινουμε ρομπα...

:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Κανονιστε ρε!!!!

ntinlanden
07/06/2007, 13:23
HDH FANTAZOME MAS PHRAN XAMPARI.. RE KSEKOLATE! :a10:

ntinlanden
07/06/2007, 14:32
ΠΛΑΚΑ ΠΛΑΚΑ ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΒΓΑΛΑΜΕ ΟΜΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΝΕΡΑ ΣΚΟΝΕΣ ΚΛΠ? ΤΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ?

Xrider
07/06/2007, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ntinlanden
ΠΛΑΚΑ ΠΛΑΚΑ ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΒΓΑΛΑΜΕ ΟΜΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΝΕΡΑ ΣΚΟΝΕΣ ΚΛΠ? ΤΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ?
opos ta eipe o GST einai se poio pano post.

chducos1
07/06/2007, 15:48
ΑΝΤΕ ΜΠΡΑΒΩ

Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΠΕΣΕ ΣΕ JAPAN ΕΠΙΠΕΔΟ ΔΥΣΤΗΧΩΣ.
XRIDER σκοπος του forum νομιζω οτι ειναι και η ανταλλαγη αποψεων και εμπειριων με αποτελεσμα να μαθαινει ο καθενας μας κατι.τις μυστικοπαθειες δεν τις καταλαβαινω.θα μπορουσες αφου εισαι ιταλια να στειλεις και κανα μυστικο απο εκει για οσους δεν τα γνωριζουν η δεν τα εχουν διαβασει στο νετ.
δηλ δεν θεωρεις το ανοιχτο καπακι σοβαρη μετατροπη?εξαρταται τι ψαχνει ο καθενας.ο αλλος μπορει να ψαχνει carbon ζαντες.πως κρινεις ποιες αλλαγες ειναι standar?




εχω ποιο πολλα νευρα απο εσενα γιατι εχω μπλεξει με το ελληνικο γραφειοκρατικο δημοσιο εδω και 1 εβδομαδα.

πως στο διαολο γινεται το quote σε νεο μας μην για να απανταμε οπως εγω που γραφω το ονομα του καθενα?

που ειναι ο dessert να παρει θεση?



πως προσθετω τα κολοσκιτσα στα μην?

Nostra
07/06/2007, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1
πως στο διαολο γινεται το quote σε νεο μας μην για να απανταμε οπως εγω που γραφω το ονομα του καθενα?

πατώντας το κουμπί παράθεση αντί για απάντηση στο μήνυμα αυτού που θες να συμπεριλάβεις στο μήνυμά σου...


Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1
πως προσθετω τα κολοσκιτσα στα μην?


πατώντας πάνω στις "φατσούλες" στην αριστερη μεριά της οθόνης σου όταν γραφεις κάποιο μήνυμα...

:wave2:

Xrider
07/06/2007, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1
ΑΝΤΕ ΜΠΡΑΒΩ

Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΠΕΣΕ ΣΕ JAPAN ΕΠΙΠΕΔΟ ΔΥΣΤΗΧΩΣ.
XRIDER σκοπος του forum νομιζω οτι ειναι και η ανταλλαγη αποψεων και εμπειριων με αποτελεσμα να μαθαινει ο καθενας μας κατι.τις μυστικοπαθειες δεν τις καταλαβαινω.θα μπορουσες αφου εισαι ιταλια να στειλεις και κανα μυστικο απο εκει για οσους δεν τα γνωριζουν η δεν τα εχουν διαβασει στο νετ.
δηλ δεν θεωρεις το ανοιχτο καπακι σοβαρη μετατροπη?εξαρταται τι ψαχνει ο καθενας.ο αλλος μπορει να ψαχνει carbon ζαντες.πως κρινεις ποιες αλλαγες ειναι standar?


Κοιτα,σημερα επηδει ειμαι "καπως" μου ξεφυγε και ειπα οτι ειπα.
Ειναι ιστοριες που δεν μπορω να στις εξηγησω απο ενα ποστ γιατι βαριεμαι να γραφω και να ρωτανε αλλοι και να εξηγω...δεν εχω τετοια υπομονη,λυπαμαι.
Τουλαχιστον ξερεις τωρα οτι κατι γινεται και μπορεις να το ψαξεις.... για corpi farfalati που ειναι ενα απο τα στοιχειωδη.
Ρωτα τον GST που τα ξερει να σου πει...:lol: :lol:
Το ανοιχτο καπακι εχει υπερ και κατα...εγω δεν το θεωρω σοβαρη μετατροπη,ειναι το ιδιο με το να αλλαξεις καθρεφτακια...για εμενα.
Εγω λεω οτι καλητερα ειναι να ξεκινησεις απο τις ρυθμησεις του κινητηρα και αλλα βασικα και μετα να περασεις στα φρου-φρου...μπορεις να βγαλεις και τα καπακια απο τους ιμαντες....ε και?τι εγινε?ειναι κατι σοβαρο?
Αλλαγες στανταρ ειναι αυτες που ειναι χρησημες για την μηχανη και την οδηγηση της...τα υπολοιπα ειναι για καλαισθησια και τιποτα αλλο.
π.χ
Οταν βαζεις αλλες εξατμησεις,αλλαζεις και το φιλτρο αερα με αλλου τυπου και ρυθμηζεις ξανα το καρμπυρατερ..αφου τα κανεις αυτα μετα πρεπει να ξανατσεκαρεις αν η ρυθμηση του καρμπυρατερ δινει πιο πλουσιο μειγμα η οχι ,οποτε πας παλι σε ρυθμιση......

:rolleyes: Βεβαια αυτα τα γνωρηζετε...:rolleyes:

Γνωμη μου...τωρα ο καθενας κανει οτι γουσταρει στην μηχανη του.

Την υπομονη του dessert δεν την εχω....ρωτα τον GST που τα ξερει καλητερα να σουπει τι αλλο γινεται...

chducos1
07/06/2007, 19:52
η αλλαγη καπακιου σιγουρα και ειναι καθαρα αισθητικη μετατροπη αλλα ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ!!
διαφωνω με το "ψαξημο" του 2v κινητηρα.για πες μου τι κερδος ειδες με εξατμισεις,φιλτρα και ροη μιγματος?εγω εκτος απο το κερδος βαρους των carbon εξατμισεων δεν καταλαβα διαφορα στην αποδοση. αντε και απο το 600 πηρες 65 αλογα!!?? με κοπο και χρημα.Ε ΚΑΙ?

δωσε 3000 και παρε τις bst τις ζαντες να δεις διαφορα,δωσε και αλλα τοσα και βαλε τις Monobloc τις brembo απο το 1098 και τοτε ΝΑΙ το monsterακι θα πεταει.

Dodok edessa
07/06/2007, 20:16
Xrider στραβωμένο σε βλεπω .......:p γαμω τα ιταλικα μου νευρα ....:D


τωρα αν δεν θες να μας πεις τι να κάνουμε τα μοτορια μας για να τα βελτιώσουμε δεν μας καίει και πολύ ...ακόμα και ετσι τα γιαπωνέζικα τα :a021: :a021:


έλα χαλαρώνουμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
:beer:


91936

Xrider
07/06/2007, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1
η αλλαγη καπακιου σιγουρα και ειναι καθαρα αισθητικη μετατροπη αλλα ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ!!
διαφωνω με το "ψαξημο" του 2v κινητηρα.για πες μου τι κερδος ειδες με εξατμισεις,φιλτρα και ροη μιγματος?εγω εκτος απο το κερδος βαρους των carbon εξατμισεων δεν καταλαβα διαφορα στην αποδοση. αντε και απο το 600 πηρες 65 αλογα!!?? με κοπο και χρημα.Ε ΚΑΙ?

δωσε 3000 και παρε τις bst τις ζαντες να δεις διαφορα,δωσε και αλλα τοσα και βαλε τις Monobloc τις brembo απο το 1098 και τοτε ΝΑΙ το monsterακι θα πεταει.

Οσο αναφορα το καπακι θα σου πω μονο αυτο.....ποτε ειδες εσυ καπακια ανοιχτα στο εμποριο??Τα τελευταια 2-3 χρονια σου λεω εγω.
Γιατι απλα πριν ορισμενοι που την ειχαν ψαξει την δουλεια στο 900 κυριως το valvolone, απλα εκαναν τρυπες στο καπακι για την σκονη και καλα,αλλα στην ουσια ειναι για τον θορυβο που κανει.
Θα σε ρωτησω κατι αλλο...
Ποσα Ιαπ. ξηροκαμπανα ξερεις?Ακομα και διχρονα...ειχαν ανοιχτο καπακι η τρυπες?
Ποσες χαρλευ ξερεις ξηροκαμπανες....εχουν ανοιχτο καπακι η τα τρυπες???
ΚΑΜΜΙΑ!
Αυτο και μονο κατι λεει...

Οσο για το ελαφρωμα που λες,εν μερει εχεις δικιο αλλα δεν θα κερδησεις και πολλα,ενω με αυτα που σου λεω εγω θα εχεις εναν κινητηρα αστερι και περιπου 10 αλογακια παραπανω...χωρις κοπο και με λιγο χρημα.
Οι βασικες μετατροπες γινονται και με τις οριτζιναλ εξατμησεις,τροποποιημενες.
Μετα εχεις ενα μοτερ που βγαζει φωτιες σε επιταχυνσεις σε οτι ταχητυτα γουσταρεις και τελικες απο 750 χαλαρα.
Αν μετα συνδιαστουν με το ελαφρωμα...μιλαμε οτι ειναι αλλο πραγμα.

Οπως ειπα και πριν ο καθεις κανει οτι νομιζει στην μηχανη του...δεν λεω τι πειραξα γιατι βαριεμαι να γραφω και για να μην βαλει και χερι κανενας που νομιζει οτι ξερει να βαζει χερι και στο τελος τα παρει ΟΛΑ στο χερι.
Αυτα.:wave2:

chducos1
07/06/2007, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Οσο αναφορα το καπακι θα σου πω μονο αυτο.....ποτε ειδες εσυ καπακια ανοιχτα στο εμποριο??Τα τελευταια 2-3 χρονια σου λεω εγω.
Γιατι απλα πριν ορισμενοι που την ειχαν ψαξει την δουλεια στο 900 κυριως το valvolone, απλα εκαναν τρυπες στο καπακι για την σκονη και καλα,αλλα στην ουσια ειναι για τον θορυβο που κανει.

ποιος σου ειπε οτι διαφωνω για το ανοιγμα του καπακιου?ειναι 98% αλλαγη για τον ηχο και μονο.εχει αναπτυχθει μεγαλο εμποριο στα πιατελλα και τα καπακια αλλα οχι μονο τα 2-3 τελευταια χρονια


Θα σε ρωτησω κατι αλλο...
Ποσα Ιαπ. ξηροκαμπανα ξερεις?Ακομα και διχρονα...ειχαν ανοιχτο καπακι η τρυπες?
Ποσες χαρλευ ξερεις ξηροκαμπανες....εχουν ανοιχτο καπακι η τα τρυπες???
ΚΑΜΜΙΑ!
Αυτο και μονο κατι λεει...

δεν λεει τπτ.δηλ ολες οι μηχανες θα επρεπε να ειναι ιδιες?και σου ξαναεπαναλαμβανω οτι το θεμα με τα ανοιχτα καπακια ειναι marketing!!!!για να τα κονομαει η ducati


Οσο για το ελαφρωμα που λες,εν μερει εχεις δικιο αλλα δεν θα κερδησεις και πολλα,ενω με αυτα που σου λεω εγω θα εχεις εναν κινητηρα αστερι και περιπου 10 αλογακια παραπανω...χωρις κοπο και με λιγο χρημα.

καλα δηλ οσοι βγαλαν -5kg απο τις ζαντες(ειδικα τις ζαντες)και επαθαν την πλακα τους λες να μην ξεραν τι κανανε?φυσικα και ο συνδιασμος αυξηση hp και μειωση kg ειναι ο καλυτερος αλλα απο τοτε που εχασα 13kg(διαιτα)το Monstro πεταει!!!!

Οι βασικες μετατροπες γινονται και με τις οριτζιναλ εξατμησεις,τροποποιημενες.
Μετα εχεις ενα μοτερ που βγαζει φωτιες σε επιταχυνσεις σε οτι ταχητυτα γουσταρεις και τελικες απο 750 χαλαρα.
Αν μετα συνδιαστουν με το ελαφρωμα...μιλαμε οτι ειναι αλλο πραγμα.

Οπως ειπα και πριν ο καθεις κανει οτι νομιζει στην μηχανη του...δεν λεω τι πειραξα γιατι βαριεμαι να γραφω και για να μην βαλει και χερι κανενας που νομιζει οτι ξερει να βαζει χερι και στο τελος τα παρει ΟΛΑ στο χερι.

οσο για την μετατροπη που ανεφερες μπραβο στο παληκαρι που το σκεφτηκε και το πραγματοποιησε.αλλα για πες μου σε βαθος χρονου ποσο αξιοπιστη ειναι?δεν μετραει αυτο?και ποσοι αναλαμβανουν να την κανουν(αχ καημενες φαρφαλες)αν δεν ειναι capo ingignere?
Αυτα.:wave2:

chducos1
07/06/2007, 21:49
γαμωτο δεν την εκανα καλα την παραθεση ρε nostra

dessert
07/06/2007, 22:00
:a024: Ειρήνη ημίν!!!:a024:

Τι μαλώνετε βρε??:confused: Α!τα διάλα!!!:a22:

Λεπόν να ξεκαθαρίσουμε 2 πράγματα... Αν η καμπάνα ήθελε ανοιχτό καπάκι, θα το είχε απο τη μαμά της... :a24:

Ανοιχτό ντεν κάνει κακό γιατί είναι και ευκολία, πρακτικά, και ευχαρίστηση οπτικά και κ@υλ@ ηχητικά(άσε που αγοράζεις και κανένα τζινάκι παραπάνω)... Τα ελατήρια θέλουν αλλαγή, γιατί, όπως και πιό πάνω, κατασκευάστηκε για να δουλεύει κλειστή...Αν δε η λειτουργία της ανοιχτή έκανε ζημία, δεν θα υπήρχαν ανοιχτά καπάκια ducati στο εμπόριο...:a24:

Προσωπικά δεν είμαι κατά της αλλαγής σε ανοιχτό. Είμαι κατά της άλλης πατέντας που κάνουν και αφήνουν το καπάκι πιο χαλαρό για να παίρνει αέρα από το ενδιάμεσο.

Όσο για το νεράκι. Φύσημα με το που φύγουν τα πολλά. Ούτως ή άλλως η συντήρηση στον ξηρό γίνεται σε πιό σύντομα διαστήματα...




Ντεύτερον... Βρε Χ, τι τα αποπέρνεις τα παιδιά και τους μιλάς άσχημα;;; Παρεούλα είμαστε, το χαβαλέ μας κάνουμε, ανταλλάσουμε απόψεις... Δεν σε είπαν και καμπουρη... Όσον αφορά το θέμα "κομμένες πεταλούδες" :look: εννοείς με το TPS????:confused: Προσωπικά δεν νομίζω να μπεί κανείς μας στη διαδικασία να σε βάλει, να κουραστείς και να γράφεις το, επτασφράγιστο μυστικό της 593 σου, αλλά.... εσύ το ξεκίνησες:hypnotize
Με το μπαρδό κιόλα έτσι...



Παίδες... Άντες...


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

stradas
08/06/2007, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
...........
Λεπόν να ξεκαθαρίσουμε 2 πράγματα... Αν η καμπάνα ήθελε ανοιχτό καπάκι, θα το είχε απο τη μαμά της... :a24:

:nono: προδιαγραφες θορυβου... το ιδιο ισχυει και για το μακρυ γραναζωμα...προδιαγραφες θορυβου και ρυπων σε συγκεκριμενες στροφες του κινητηρα...


Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert

Ανοιχτό ντεν κάνει κακό γιατί είναι και ευκολία, πρακτικά, και ευχαρίστηση οπτικά και κ@υλ@ ηχητικά(άσε που αγοράζεις και κανένα τζινάκι παραπάνω)... Τα ελατήρια θέλουν αλλαγή, γιατί, όπως και πιό πάνω, κατασκευάστηκε για να δουλεύει κλειστή...Αν δε η λειτουργία της ανοιχτή έκανε ζημία, δεν θα υπήρχαν ανοιχτά καπάκια ducati στο εμπόριο...:a24:

............


+1

stradas
08/06/2007, 00:17
@Xrider:

και εμεις οι ψεκαστοι τι θα κανουμε???

Το κιτ απο το εργοστασιο με εξατμιση-φιλτρο-εγκεφαλο?

Παντως, οι μετατροπες για ελαφρωμα (εαν εξαιρεσεις το να καταργησεις τον καταλυτη - 300αρα) οι υπολοιπες με καρμπον ειναι ακριβες και χωρις ουσιαστικο αποτελεσμα, ενω οι ζαντες ειναι ΠΟΛΥ ακριβες (αλλα με τρομερο-λενε- αποτελεσμα)...

Οποτε τι μας μενει?

Γραναζωμα, καπακι συμπλεκτη και pressure plate με ανοξειδωτα ελατηρια, κανα οΧλινς πηρουνακι και το πακετο εξατμιση-φιλτρο-εγκεφαλος...(:smokin: τα εχω βαλει ολα εκτος απο το τελευταιο...:sun: )

:beer: :beer: :beer:

dessert
08/06/2007, 06:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από stradas
:nono: προδιαγραφες θορυβου... το ιδιο ισχυει και για το μακρυ γραναζωμα...προδιαγραφες θορυβου και ρυπων σε συγκεκριμενες στροφες του κινητηρα...


Δεν με έπιασες... Αν οι δίσκοι ήταν κατασκευασμένοι απο υλικό που είχε άμεση ανάγκη απο ψύξη αέρα για να λειτουργήσει...:D

chducos1
08/06/2007, 07:35
Χrider σου απαντησα στο τελευταιο post μου αλλα τα εκανα σαλατα με την παραθεση.ψαξε εκει μεσα και θα βρεις.


προτεινω να βαλεις post με το Link της μετατροπης των φαρφαλων και να δω ποιος απο εδω μεσα θα το κανει!!!ειναι πολλη ειδικη μετατροπη,με ποση αξιοπιστια σε βαθος χρονου?και ποιος θα αναλαβει να το κανει?αμα θες να κατεβεις στο πρωταθλημα ναι να τις λιμαρεις αλλα για μακροχρονια χρηση ασ'το καλυτερα.λεω εγω

το tuning των ducati νομιζω οτι ειναι standar.αναλογα ποσα εχεις για ξοδεμα και ποσο θες να πουσαρεις το μοτορι.δεν νομιζω οτι υπαρχουν πολλα μυστικα!!!!

παντα φιλικα

:beer:

ntinlanden
08/06/2007, 07:36
ρε παιδια ωραια τι παραπανω κανει ενα ανοικτο καπακι τι βελτιωση μπορει να δωσει εκτος απο την εμφανιση και θορυβο, πιστευω τιποτα παραπανω εκτος απο το "φετιχ" του ducatisti : Ducati-ξηροκαμπανο-ανοικτο καπακι.
Δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να προσφερει, εκτος απο το ευκολο φυσιμα, γιατι το λετε σαν βελτιωση,οντως το να βαλεις carbon φτερα καπακια κλπ δεν το θεωρω βελτιωση απλα "ομορφαινω και κανω οπως θελω εγω τη Ducati μου"
παντα γνωμες μου ετσι.. :beer: :wave2:

Xrider
08/06/2007, 10:25
και εμεις οι ψεκαστοι τι θα κανουμε???

Για εσας τους ψεκαστους υπαρχουν αναλογες ρυθμησεις τις οποιες ομως δεν τις ξερω γιατι δεν με εχουν απασχολησει,εγω ειμαι με καρμπυρατερ.



επτασφράγιστο μυστικό της 593 σου

Μαλλον 583 ηθελες να πεις...



Σε ενα ποστ που ειχα κανει αν θυμαμαι καλα το ελεγα μινι μοστρο....ο τυπος που το οδηγαει ειναι ενας απο τους "γκουρου" των Μοστρο και σε μια απο της φωτο που εχω βαλει εκει ειναι και η μηχανη του μια κιτρινη Μ που εχει ολες τις μετατροπες που μπορει να φανταστει καποιος σε ενα μονστερ...ειναι πειραγμενη στο μεγιστο και ρυθμησμενη.

Τα "πειραγματα" που ειπα οτι γινονται ειναι για να εχεις ενα καλυτερο μηχανημα χωρις να το καψεις...ειναι για να σου κρατησει και να μην εχεις προβληματα οτι οδηγηση και αν κανεις.

Εγω παραδειγμα εχω τις μαμισιες εξατμησεις,ενα γιατι ειναι πειραγμενες,δυο γιατι μου αρεσουν,τρια γιατι στις στροφες τις γδερνω και τεσσερα γιατι μπορω να βαλω τις βαλιτσες πισω για ταξιδι.

Κατι ακομα,εγω εχω 5ταχητο κιβωτιο,που σημαινει οτι αν ξερεις να το χρησιμοποιεις κανεις απιστευτα πραγματα ακομα και σε στροφες...τα φρενα ειναι σχεδον διακοσμητικα.

Ολα αυτα ειναι σε συναρτηση με το στυλ οδηγησης του καθενα....



το λινκ για τις πεταλουδες...ενα απο τα στοιχειωδη ρυθμησματα (http://freeforumzone.leonardo.it/discussione.aspx?idd=142456)