PDA

View Full Version : Χαιρετισμοι και... Αστυνομια.



menos
07/06/2007, 10:22
Θελησα να αναφερθω σε ενα θεμα που αφορα τους χαιρετισμους με τα φωτα στους "ταξιδιαρικους":uplate: δρομους της ομορφης μας Ελλαδας.:) Εχει περασει ενας χρονος και κατι απ'οταν ξεκινησα να κανω ταξιδακια με την μηχανη μου και νοιωθω πως δεν γνωριζουν ακομη πολλοι αναβατες το αναβοσβημα/χαιρετισμος των αναβατων που βλεπουν να περνανε απο την αλλη πλευρα του δρομου και συνεχιζουν να μενουν με την απορια:look: αν παρακατω υπαρχει μπλοκο της αστυνομιας η αν ηταν καποιος γνωστος τους που καταφερε να αναγνωρισει την μηχανη τους η ακομη και τους ιδιους.:rolleyes: Ας αναλογιστουμε λιγο τι θα συνεβαινε στην περιπτωση που καποιος αναβατης μας προειδοποιησει για επερχομενο μπλοκο στο επομενο χιλιομετρο η απλα μας λεει "Γεια":wave2: Εγω προσωπικα απανταω με δικο μου σινιαλο (φωτα) και συνεχιζω καπως χαλαροτερα μηπως και τελικα εχει μπλοκο.:look: Ωστοσο ακουσα πως υπαρχει και προστιμο στους οδηγους καθε οχηματος που αναβοσβηνουν τα φωτα τους για "ασκοπο" λογο!!!! Μηπως να αρχισουμε τα συνθηματικα με τα φωτα?? Ενα, δυο αναβοσβηματα = "Γεια". :wave2: Εξι με επτα αναβοσβηματα = Μπλοκος η ατυχημα παρακατω:eyepop: 10 αναβοσβηματα και ανω = "Παιζω με το διακοπτακι γιατι ειμαι χαρουμενος":lol: :lol: Ακουω προτασεις:D

Cpt. Haddock
07/06/2007, 10:27
Χαιρετάμε με το χέρι και όχι με τα φώτα

:wave2:

EVI
07/06/2007, 10:30
εγω εχω xenon δτο Ζs αμα τους τα αναβοσβηνω κιολας :lol: :lol:



αλλα οπως και να χει μην πω και ψεμματα ουκ ολιγες φορες εχουν μαθει για μπλοκα με το γνωστο τροπο.ασχετως αν ειναι καλο αυτο η κακο.....................

Sabre
07/06/2007, 10:33
Δλδ να καταργήσω το διακόπτη signal/passing που έχει η μηχανή μου?
Ρε δεν πάμε καλάαααα.....

:(

vangelis 64
07/06/2007, 11:09
Με είχε σταματήσει Ζητάς επειδή προειδοποίησα άλλο αυτοκίνητο για μπλόκο.

Η παράβαση δεν είναι για άσκοπη χρήση φώτων αλλά για παρεμπόδιση τού έργου τής Τροχαίας.:eyepop: :eyepop:

Τού κλάφτηκα και μού τη χάρισε γιατί αν δεν μού τη χάριζε,το πρόστιμό είναι 2,000? (με τα παλιά μέτρα)!!:a53: :a53: :a53:

Πάντως ένα απλό αναβόσβημα δεν είναι πρόβλημα πιστεύω.ΠΡΟΣΕΞΤΕ!:(

Cpt. Haddock
07/06/2007, 11:11
Ξαναλέω

Να χαιρετάτε με το χέρι, είναι πιο ευγενικό και πιο όμορφο

Το παίξιμο των φώτων μου θυμίζει ταρίφα που ψάχνει πελάτη :sick:



:beer:

EVI
07/06/2007, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ξαναλέω

Να χαιρετάτε με το χέρι, είναι πιο ευγενικό και πιο όμορφο

Το παίξιμο των φώτων μου θυμίζει ταρίφα που ψάχνει πελάτη :sick:



:beer:


δε μιλαμε για χιαρετισμο αλλα για προειδοπιηση τωρα

crs-k
07/06/2007, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Χαιρετάμε με το χέρι και όχι με τα φώτα

:wave2:


+1 :smokin:

tifoefs
07/06/2007, 11:47
Παντου σε ολες τις χωρες εκτος Ελλαδας αν θες να χαιρετησεις χαιρετας με το χερι !

Αναβοσβημα σημαινει "προσεχε" και παντου ειναι ρισκο προσωπικο.

Βεβαια θα με πεις γιατι να χαιρεταω καποιον που ουτε θα με μιλησει αν ειμαστε σε κανα καφε η σε κανα βενζιναδικο ! Αυτο ειναι αλλη κουβεντα !

:D :D

Sotirios
07/06/2007, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Χαιρετάμε με το χέρι και όχι με τα φώτα

:wave2:

εκτος αν πηγαίνεις με πολλά οπότε ή με τα φώτα ή δεν γ@μιεται καλύτερα?

Μία φορά δοκίμασα με 160 να σηκώσω το χέρι να χαιρετήσω κάποιον μηχανόβιο που μου αναβόσβηνε τα φώτα, δεν ήταν και ότι καλύτερο. Στην συνέχεια αυτός ανταπέδωσε και με χαιρετισμό με το χέρι, όπότε ψιλιάστηκα οτι παίζαν μπάτσοι και έκοψα (να 'ναι καλά το παληκάρι)

lampros_fazer
07/06/2007, 13:01
Καλά,άμα συναντηθείτε στην εθνική 200 ο ένας 200 κι ο άλλος χαιρέτα με το χέρι..:rotflmao:

Σπάνια χαιρετάω με το χέρι,όσες φορές το σήκωσα είχε πολύ αέρα..

BUSA MAKIS
07/06/2007, 13:39
Αν δεν τρέχω χαιρετάω με το χέρι αλλιώς μια φορά τα φώτα στην μεγάλη σκάλα.

Η όλη ιστορία όμως ξεκίνησε με την χαιρετούρα ως μοτοσικλετιστική αλληλεγγύη .

Δηλαδή σαν ερώτηση ¨¨είσαι εντάξει, όλα καλά;;;;;¨¨

:wave2: :wave2:

fantacid
07/06/2007, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Χαιρετάμε με το χέρι και όχι με τα φώτα

:wave2:


μη σε πω κ χειραψια κ σταυρωτο φιλι (πανω απτο κρανος ομως!)

δε γινετε παντα ρε καπτεν, στα πολλα μπερδευεσαι κ παιζει να πας για τα ραδικια!

αλλα θα μου πεις με τα πολλα εσυ κ αλλα τοσα αυτος απο απεναντι ουτε τα φωτα προλαβενεις να παιξεις!!

Cpt. Haddock
07/06/2007, 13:44
Επειδή μου την πέσατε όλοι οι "γρήγοροι" :rolleyes: για τα "πολλά" κλπ...

Αν είσαι σε Ε.Ο. με νησίδα προφανώς και δε χαιρετάς.

Αν είσαι σε επαρχιακό δρόμο και πηγαίνεις με "πολλά" τότε πηγαίνεις για την πάρτη σου και δε σε νοιάζουν οι άλλοι

Αν ΤΑΞΙΔΕΥΕΙΣ και απολαμβάνεις διαδρομή, τοπία, τότε έχεις το χρόνο να χαιρετήσεις και τον απέναντι συνάδελφο.


:smokin:

Nik0s
07/06/2007, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Επειδή μου την πέσατε όλοι οι "γρήγοροι" :rolleyes: για τα "πολλά" κλπ...

Αν είσαι σε Ε.Ο. με νησίδα προφανώς και δε χαιρετάς.

Αν είσαι σε επαρχιακό δρόμο και πηγαίνεις με "πολλά" τότε πηγαίνεις για την πάρτη σου και δε σε νοιάζουν οι άλλοι

Αν ΤΑΞΙΔΕΥΕΙΣ και απολαμβάνεις διαδρομή, τοπία, τότε έχεις το χρόνο να χαιρετήσεις και τον απέναντι συνάδελφο.


:smokin:


Σωστός ο πάκταιν.

Τώρα που έφαγες όμως, πήγαινε να "χαιρετήσεις" κανά Χιώτη... :lol:

Cpt. Haddock
07/06/2007, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Τώρα που έφαγες όμως, πήγαινε να "χαιρετήσεις" κανά Χιώτη... :lol:

Καλά ντε :mad:

Πηγαίνω :D

μπερπ :sick:

Nik0s
07/06/2007, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

μπερπ :sick:

Πφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ


τι έφαγες ρεεεεεεεεε ???

:sick: :sick: :sick:


:lol: :lol: :bigcry: :lol: :lol:

OrEsTiS82
07/06/2007, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
μη σε πω κ χειραψια κ σταυρωτο φιλι (πανω απτο κρανος ομως!)

δε γινετε παντα ρε καπτεν, στα πολλα μπερδευεσαι κ παιζει να πας για τα ραδικια!

αλλα θα μου πεις με τα πολλα εσυ κ αλλα τοσα αυτος απο απεναντι ουτε τα φωτα προλαβενεις να παιξεις!!


LooooooooooooooooL!
ωραιος!
Εγω αν με σταματησουν θα πω οτι τον ηξερα, οτι ηταν ξαδερφος μου και επαιξα τα φωτα,αν μου πει οτι το εκανα σε πολλους θα πω "ε εχω μεγαλο σόι τι να κανουμε..."
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

LsKostas
07/06/2007, 14:35
Εγω αν με σταματησουν θα πω οτι τον ηξερα, οτι ηταν ξαδερφος μου και επαιξα τα φωτα,αν μου πει οτι το εκανα σε πολλους θα πω "ε εχω μεγαλο σόι τι να κανουμε..."


Δεν θα το χαψει ρε συ...αφου παλι "λαμπαδα" ησουν οταν περναγε το ξαδερφι:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :beer:

crs-k
07/06/2007, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
..........................
στα πολλα μπερδευεσαι κ παιζει να πας για τα ραδικια!
..........................


Αμα εισαι "κουλός" οντως... :p :D :evil:

iosif
07/06/2007, 16:58
και πως τεκμαίρετε ότι ειδοποιείς άλλον?

λες "δοκίμαζα τα φώτα", "έκανα λάθος στον διακόπτη" " είναι ο μπατζανάκης της κυρά τασούλας που χει το κομμωτήριο που πάει η ξαδέλφη μου και τον χαιρέτησα" κλπ μπούρδες

zzr2005
07/06/2007, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
και πως τεκμαίρετε ότι ειδοποιείς άλλον?

λες "δοκίμαζα τα φώτα", "έκανα λάθος στον διακόπτη" " είναι ο μπατζανάκης της κυρά τασούλας που χει το κομμωτήριο που πάει η ξαδέλφη μου και τον χαιρέτησα" κλπ μπούρδες

αν θέλει να σε γράψει σε γράφει.....και μετά εσύ πήγαινε δικαστικώς να αποδείξεις ότι χαιρετούσες το θείο σου....
την έχει φάει θείος μου, που παρότι άρχισε τα "χαιρέτησα τον μήτσο τον τάδε απο το χωριό" ο μπάτσος δεν μάσησε και του την έχωσε....
αλλά απο ό,τι θυμάμαι καμια 80αρα ήταν το πρόστιμο.....όχι 2000 που προαναφέρθηκε....μου φαίνεται τρελό να σε γράψει για παρεμπόδιση έργου της τροχαίας...

Υ.Γ. βέβαια το πρόστιμο δεν πληρώθηκε.....
μιας και ...."ο Μήτσος ο τάδε απο το χωριό" είχε τα κονέ του στην αστυνομια της επαρχειακής πόλης.... :lol: :lol:

OrEsTiS82
07/06/2007, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Δεν θα το χαψει ρε συ...αφου παλι "λαμπαδα" ησουν οταν περναγε το ξαδερφι:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :beer:

LoooooooL !
:beer: :beer: :beer:

zoropatra
07/06/2007, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ξαναλέω

Να χαιρετάτε με το χέρι, είναι πιο ευγενικό και πιο όμορφο

Το παίξιμο των φώτων μου θυμίζει ταρίφα που ψάχνει πελάτη :sick:



:beer:


αστα διαλα ρε παπαριγκο!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
08/06/2007, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
αστα διαλα ρε παπαριγκο!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Οι παρόντες εξαιρούνται ρε Θανάση

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: