PDA

View Full Version : Ερώτηση περί σκληρού δίσκου



Nik0s
07/06/2007, 13:58
Έχει πια νόημα το partition σε μεγάλους σκληρούς δίσκους ?

Κάνει κάποια διαφορά όσον αφορά την ομαλή λειτουργία του ?

Μιλάω για δίσκο 350 GIGA.

Thanks :winka:

nelson
07/06/2007, 14:04
τεχνική λειτουργική διαφορά το partitioning σταμάτησε να έχει προ πολλών χρόνων...

πλέον το κάνεις για καλύτερη διαχείρηση, π.χ μερικό format για νεά εγκατάσταση κλπ...

Λεωνίδας
07/06/2007, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson
μερικό format για νεά εγκατάσταση κλπ... +1000

Nik0s
07/06/2007, 14:10
Δηλαδή θα μου προτείνατε να κάνω partitions, ώστε το λειτουργικό να είναι μόνο του σε ένα, και όλα τα υπόλοιπα σε άλλο ?

Στήνω καινούργιο μηχάνημα, γιάυτό και ρωτάω - βέβαια το λειτουργικό θα είναι προ-εγκατεστημένο, και έχω και 1-2 δίσκους καβάτζα από τα προηγούμενα μηχανήματα....

paranoid
07/06/2007, 14:11
Κάνεις ένα μικρό partition (γύρω στα 50 giga) για να βάλεις τα windows και τα προγράμματα που κάνεις Install και το υπόλοιπο το έχεις για αποθηκευτικό χώρο (τραγούδια, ταινίες, tv-video capture, κλπ) ώστε σε ενδεχόμενο crashaρισμα ή αλλαγή windows να μη χάσεις τα αρχεία σου... :beer:

fantacid
07/06/2007, 14:16
φυσικα να κανεις partitions

σε σωζει απο ασχημες καταστασεις!

καλυτερα να κρασαρει ενα παρτισιον παρα ολος ο δισκος!

εκτος του οτι σου προσφερει καλητερη διαχειριση.


sample

1o partiotion: OS (λειτουργικο με τα εγκατεστημενα προγραματα)

2ο partiotion: audio/video (στατικα αρχεια/reg free)

3ο partiotion: διαφορα!

4ο partiotion: αυτοσχεδιαζεις!!

:wave2:

Nik0s
07/06/2007, 14:18
Αν υπάρχουν 1-2 δίσκοι ακόμα, δεν είναι προτιμότερο να ρίξω τα data (μουσική, ταινίες, φωτό) εκεί, και όχι σε partitions ?

Nostra
07/06/2007, 14:20
δεν εχει πιο γρηγορο response ο δισκος όταν το partition είναι μικρότερο?

το address list είναι μικρότερο κοκ ?

fantacid
07/06/2007, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
δεν εχει πιο γρηγορο response ο δισκος όταν το partition είναι μικρότερο?

το address list είναι μικρότερο κοκ ?

σκεψου ομως οτι μια βελονα διαβαζει ολα τα rekords ΟΛΩΝ των παρτισιον του δισκου!

;)

[εντιτ]για ταχυτητα κανε ντιφραγκμεντ κ οχι παρτισιον!

εναλλακτικα κανε raid για να διαβαζουν ενα αρχειο δυο βελονες!!!:winka: [/εντιτ]

nelson
07/06/2007, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
δεν εχει πιο γρηγορο response ο δισκος όταν το partition είναι μικρότερο?


παλιότερα, μα πλέον πολύ παλιότερα,για να διαβάσουν τα λειτουργικά έναν δίσκο πάνω απο 2GB αν θυμάμαι καλά έπρεπε να ενεργοποιήσεις το LBA - long block adress (που το θυμήθηκα...) και με τα τότε μηχανήματα η προσπέλαση ήταν λίγο αργότερη αλλά και πάλι ανεπαίσθητη σε "οικιακά" μηχανήματα.

πλέον δε παίζει τον παραμικρό ρόλο (απ'όσο ξέρω τουλάχιστον).

απο προσωπική εμπειρία θα πρότεινα τουλάχιστον 3 partition
1. εγκατάσταση λογισμικού (Windows να υποθέσω) και drivers
2. όλα τα υπόλοιπα προγράμματα
3. data

έχε υπόψιν σου οτι μπορείς να μεταφέρεις τον φάκελο "My Documents" στο τρίτο partition...

όσο για τους άλλους δίσκους θα σου πρότινα τον ένα τουλάχιστον, να πάρεις μια εξωτερική θήκη και να τον έχεις για μεταφορές ή backup, βολεύει απίστευτα.

Nik0s
07/06/2007, 14:56
Οκ, ευχαριστώ

:beer: :wave2: :beer:

fantacid
07/06/2007, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson
παλιότερα, μα πλέον πολύ παλιότερα,για να διαβάσουν τα λειτουργικά έναν δίσκο πάνω απο 2GB αν θυμάμαι καλά έπρεπε να ενεργοποιήσεις το LBA - long block adress (που το θυμήθηκα...) και με τα τότε μηχανήματα η προσπέλαση ήταν λίγο αργότερη αλλά και πάλι ανεπαίσθητη σε "οικιακά" μηχανήματα.

πλέον δε παίζει τον παραμικρό ρόλο (απ'όσο ξέρω τουλάχιστον).

απο προσωπική εμπειρία θα πρότεινα τουλάχιστον 3 partition
1. εγκατάσταση λογισμικού (Windows να υποθέσω) και drivers
2. όλα τα υπόλοιπα προγράμματα
3. data

έχε υπόψιν σου οτι μπορείς να μεταφέρεις τον φάκελο "My Documents" στο τρίτο partition...

όσο για τους άλλους δίσκους θα σου πρότινα τον ένα τουλάχιστον, να πάρεις μια εξωτερική θήκη και να τον έχεις για μεταφορές ή backup, βολεύει απίστευτα.



axaxa

σωστος!!
μιλαμε για τις αρχες των ουιν95 που δε βλεπανε δισκο πανω απο 2,1γμ!!!

εκεινα τα χρονια νομιζω οτι υπηραχαν κ δεινόσαυροι

χαχαχ:lol:

Χωμάτινος
07/06/2007, 15:37
Όσες φορές έχω πάθει hardware failure έχω χάσει ολόκληρο τον σκληρό και όχι ένα συγκεκριμένο partition. Ως εκ τούτου, πλέον έχω δύο σκληρούς στους οποίους έχω εγκαταστήσει τα πάντα άπό μία φορά στον καθ' ένα (λειτουργικό, drivers, προγράμματα, ΤΑ ΠΑΝΤΑ). Όταν ανοίγω τον υπολογιστή με "ρωτάει" σε ποιά εγκατάσταση (σκληρό) θέλω να μπώ. Τον ένα τον λέω "π@υτάνα" :lol: και τον χρησιμοποιώ γιά Internet, παιχνίδια, γράψε-σβήσε προγράμματα και γενικά ότι λάχει, ενώ τον άλλο τον έχω ως κόρη οφθαλμού (δεν βγαίνει καν στο Internet) και αφ' ενός έχω στημένα τα πάντα, εφ' ετέρου λειτουργεί σαν backup αρχείων που βρίσκονται στον "π@υτάνα" :lol:

Το αποτέλεσμα είναι ότι όποιος από τους δύο δίσκους και να "σκάσει" απλά κάνω reboot και μπαίνω στον άλλο.

Nik0s
07/06/2007, 15:39
Δηλ. όταν κάνεις boot από τον π@υτάνα χρησιμοποιείς και "προφύλαξη" ? :lol: :lol: :lol:

Χωμάτινος
07/06/2007, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Δηλ. όταν κάνεις boot από τον π@υτάνα χρησιμοποιείς και "προφύλαξη" ? :lol: :lol: :lol:

Έχει βγάλει η DUREX σχετικό antivirus-antispam-firewall προγραμματάκι :winka:

πολύ καλό!

βγαίνει και σε "γεύσεις" :rotflmao:

nelson
07/06/2007, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
όποιος από τους δύο δίσκους και να "σκάσει" απλά κάνω reboot και μπαίνω στον άλλο.

εναλλακτικά και αν το υποστηρίζει η μητρική σου μπορείς απλά να τα συνδέσεις ως raid1 ή 2 δε θυμάμαι και ο ένας να έιναι εικόνα του άλλου...
βέβαια αυτό απαιτεί 2 πανομοιότυπους δίσκους...

Χωμάτινος
07/06/2007, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson
εναλλακτικά και αν το υποστηρίζει η μητρική σου μπορείς απλά να τα συνδέσεις ως raid1 ή 2 δε θυμάμαι και ο ένας να έιναι εικόνα του άλλου...
βέβαια αυτό απαιτεί 2 πανομοιότυπους δίσκους...

RAID 1 (Mirroring)

Έχεις το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα αλλά πρέπει να αγοράσεις Raid Controller. Από την άλλη με τον τρόπο που πρότεινα πρέπει να εγκαταστήσεις τα πάντα 2 φορές και να φροντίζεις να μεταφέρεις manually τα αρχεία που σε ενδιαφέρουν από το "π@υτάνα" στον "καθαρό", διαλέγεις και παίρνεις..

fantacid
07/06/2007, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson
εναλλακτικά και αν το υποστηρίζει η μητρική σου μπορείς απλά να τα συνδέσεις ως raid1 ή 2 δε θυμάμαι και ο ένας να έιναι εικόνα του άλλου...
βέβαια αυτό απαιτεί 2 πανομοιότυπους δίσκους...

raid0: 2 ιδιοι δισκοι sata φαινονται σαν ενας, καθε αρχειο γραφετε μισο στον εναν κ μισο στον αλλον.καταλληλο για αυξηση επιδοσεων!


raid1: 2 ιδιoi δισκοι sata φαινονται σαν ενας, καθε αρχειο γραφετε κ στους δυο δισκους, ο δευτερος χρησιμοποιητε σαν backup!

dez
07/06/2007, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Έχει πια νόημα το partition σε μεγάλους σκληρούς δίσκους ?

Κάνει κάποια διαφορά όσον αφορά την ομαλή λειτουργία του ?

Μιλάω για δίσκο 350 GIGA.

Thanks :winka:
εν συντομια:

- οχι δεν εχει νοημα (αφου υπαρχουν κι αλλοι διαθεσιμοι δισκοι)
- οχι

αφου εχεις εχτρα δισκους, καλυτερα να βαλεις σ ενα δισκο το OS και στους υπολοιπους
τα "data". Αν εχεις τη δυνατοτητα, βαλε σ ενα μικρο και ΓΡΗΓΟΡΟ (10k RPM) το/τα OS.
To RAID0 εχει νοημα μονο για data για τα οποια δεν νοιαζεσαι ιδιαιτερα...

ashton
07/06/2007, 20:32
Aυτά που είπαν οι προηγούμενοι.
Δεν κερδίζεις κάτι (πλέον), αλλά είναι σίγουρα καλύτερο να έχεις χωριστά partitions (πχ ένα για τα windows, ένα για τα data, ένα για mp3 / videos)

perastikos
07/06/2007, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
αφου εχεις εχτρα δισκους, καλυτερα να βαλεις σ ενα δισκο το OS και στους υπολοιπους
τα "data". Αν εχεις τη δυνατοτητα, βαλε σ ενα μικρο και ΓΡΗΓΟΡΟ (10k RPM) το/τα OS.
To RAID0 εχει νοημα μονο για data για τα οποια δεν νοιαζεσαι ιδιαιτερα...

Απλά δες τι παίζει με το τροφοδοτικό σου και την ψύξη του συστήματος αν βάλεις πολλούς δίσκους πάνω, ειδικά αν μιλάμε για pc ανοιχτό 24/7...

Όσον αφορά το RAID ακόμη και RAID5+1 να βάλεις από τη στιγμή που οι δίσκοι είναι κοντά (εννοώ τη φυσική απόσταση) αν γίνει κάτι στο μηχάνημα θα τους πάρει η μπάλα όλους! :lol:

Όταν μιλάμε για πραγματικά critical data μόνο το backup σε μαγνητικό και μη μαγνητικό μέσο σε διαφορετικό χώρο μπορεί να σου προσφέρει μεγάλη ασφάλεια. Και πάλι όχι απόλυτη! Παράδειγμα: Δίδυμοι Πύργοι! Είχαν backup των data σε γραφεία και στους δύο πύργους. Αν γίνει κάτι στον έναν... έχουμε τα backup στον άλλο πύργο.... Σιγά μην πάθουν κάτι και οι δύο :rolleyes: :p

npat
07/06/2007, 21:22
Καλό θα ήταν να κάνεις ένα partition για swap space με μέγεθος περίπου το διπλάσιο της μνήμης σου, αν και τεχνικά δεν είναι απολύτως απαραίτητο. Αν το κάνεις, πάντως, θα έχεις κατά-τι γρηγορότερο swapping. Στις μέρες μας αυτό δεν είναι και τρομερά σημαντικό καθώς, με τα μεγέθη RAM που παίζουν, σπανίως---αν ποτέ---θα χρειαστείς swapping.

Από εκεί και πέρα, αν θα φτιάξεις ένα partition για όλα τα άλλα, ή περισσότερα, μικρή διαφορά έχει (και αποκλειστικά διαχειριστική---όχι τεχνική). Για "οικιακή χρήση" ένα partition για όλα είναι συνήθως αρκετό.

Μια κάπως πιο κυριλέ οργάνωση---αλλά επίσης απλή---είναι να έχεις ένα root partition για το λειτουργικό σύστημα και τα προγράμματα, και ένα ξεχωριστό που θα γίνεται mount στο "/home". Εκεί θα φυλάς όλα τα προσωπικά δεδομένα των χρηστών.

Μια πολύ πιο πολύπλοκη---και αρκετά παλιομοδίτικη---οργάνωση είναι να έχεις ξεχωριστά partitions mounted στα ακόλουθα σημεία:

/ (root filesystem)
/tmp
/usr
/var
/home

Με αυτόν τον τρόπο, αν οργανώσεις το σύστημά σου σωστά, μπορείς μέχρι και να δουλεύεις καθημερινά με τα / και /usr mounted read-only, κάτι που προσφέρει σημαντική ασφάλεια. Όταν χρειαστεί να γράψεις κάτι σε αυτά (το οποίο κανονικά πρέπει να συμβαίνει μόνο όταν εγκαθιστάς καινούριο software) τα κάνεις remount read-write προσωρινά.

Προσωπικά δεν θα συνέστηνα μια τέτοια οργάνωση σε "οικιακό" χρήστη---παρά μόνο αν θέλει να εξασκηθεί στο system administration---καθώς αυξάνει την πολυπλοκότητα της διαχείρισης του συστήματος χωρίς πολύ σημαντικά οφέλη.

Πέρα από αυτά, υπάρχουν και πολλές άλλες---τυπικά πιο πολύπλοκες---οργανώσεις του χώρου-δίσκου οι οποίες όμως αφορούν---ως επί το πλείστων---συγκεκριμένες εφαρμογές και απαιτούν κάποιες γνώσεις για την κατανόηση της χρησιμότητάς τους (καθώς και για την εφαρμογή τους).

Συνοψίζοντας

- Φτιάξε ένα partition για swap space, με μέγεθος τυπικά το διπλάσιο από τη μνήμη σου
- Φτιάξε ένα partition για το root filesystem (/)
- Αν θέλεις, φτιάξε ένα partition για τα home-directories των χρηστών

Οτιδήποτε άλλο είναι μάλλον overkill.

[[[ Αυτά γιατί με εκνευρίζει σε κάθε ερώτηση σχετικά με υπολογιστές να θεωρούμε δεδομένο ότι ο άλλος έχει MS-Winblows :lol: :lol: ]]]

miraze
07/06/2007, 21:41
Επίσης πρέπει να γνωρίζετε ότι όσοι έχουν το Photoshop στον υπολογιστή τους ή άλλα προγράμματα της εταιρείας, προτείνει εγκατάσταση σε ξεχωριστό partinion μόνα τους. (αυτό φυσικά αφορά τα pc και όχι τα MAC)

Προσωπικά σε partinion των 10 G έχω το Photoshop και το Lightroom. Το cache που κάνει το Bridge το κάνει στο συγκεκριμένο κομμάτι του σκληρού και δεν υπάρχουν προβλήματα αργωπορίας στο πρόγραμμα.

paranoid
07/06/2007, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Δηλ. όταν κάνεις boot από τον π@υτάνα χρησιμοποιείς και "προφύλαξη" ? :lol: :lol: :lol:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :a5: :a20:

perastikos
07/06/2007, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
[[[ Αυτά γιατί με εκνευρίζει σε κάθε ερώτηση σχετικά με υπολογιστές να θεωρούμε δεδομένο ότι ο άλλος έχει MS-Winblows :lol: :lol: ]]]

:a19: :a5: :lol:

Από την άλλη βέβαια αν ήταν linuxas δεν θα ρώταγε.... :winka:

project.breeze
08/06/2007, 05:08
Εννοείται πως θα κάνεις partition ώστε σε περίπτωση που θελήσεις να κάνεις ένα format να μην τα χάσεις όλα ή έστω να μην κάθεσαι να τα κάνεις copy-paste σε κάποιον άλλον σκληρό και τούμπαλιν.Θα σου δώσω και εγώ ένα παράδειγμα του πώς θα μπορούσες να κάνεις τα partitions,θα σου πω πως έχω τα δικά μου.Ο σκληρός μου είναι 160 gb


1o Partition: Programs 20Gb

2o Partition: Games 20Gb

3o Partition: MP3Z & VideoZ 60Gb

4o Partition: Downloads 60Gb

zephyr1
08/06/2007, 09:23
Σε ολα οκ εκτος απο το πρωτο partition να μην ειναι μικρο γιατι πλεον η εγκαταστασεις πολλων προγραμματων και παιχνιδιων πιανει πολυ χωρο και σε λιγο καιρο θα εχεις προβλημα.

Αν ειναι 320 καντο πρωτο 120g και ασε 200g ελευθερα.

:wave2:

fantacid
08/06/2007, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Σε ολα οκ εκτος απο το πρωτο partition να μην ειναι μικρο γιατι πλεον η εγκαταστασεις πολλων προγραμματων και παιχνιδιων πιανει πολυ χωρο και σε λιγο καιρο θα εχεις προβλημα.

Αν ειναι 320 καντο πρωτο 120g και ασε 200g ελευθερα.

:wave2:

τα μονα games που παιζω (εκτος απο το PRO) ειναι τα φλασακια που ποσταρονται εδω μεσα!!1

:lol: