PDA

View Full Version : Svisimo se xamiles strofes???



MadMaxGR
08/06/2007, 09:21
Paidia,
Xthes antimetwpisa ena provlima... xana. Prwti fora to antimetwpisa kata to strosimo tis mixanis kai eipa pws isws eixa kanei egw kati lathos, alla meta apo xiliades xiliometra, stromeni ti mixani na ginei 2 fores malista se diastima 2 wrwn de einai ena tyxaio gegonos pia. Wriste loipon ti egine:

Mesa sti poli me 1h i to poli 2h taxytita, logo kinisi, to reservouar mwlis anavwsvini i endiksi tis antlias alla oxi na anavosvini i teleftea grammi, pou simenei pws exw liga litra akoma na kapsw prin tin paw gia gemisma ksana.. Kala ws edw. me 1h mesa kai anoigontas gkazi , ksagfnika, akouw PAF kai nekrwnei o kinitars, svinei sti mesi tou dromou, xwris paniko pianw symplekti , strive pros akri kai epanekinw opws paw sto nekro.. pernei amesws.. meta apo 1 misi wra peripou pali to idio.

Eseis ti symperenete oti mporei na exei ginei? Emena o nous mou paei se skoupidi apo venzini.. Gemisa apo AGIP alla opws kala kseroume afto de pezei rolo, alla einai thema pratiriouxou an exei kathares dexamenes kai neromeni venzini.. Ipopsin vazw Unleaded 98, oxi tin 95ara. Perimenw isigiseis.. Anysixw mi ekana kati kako sti mixani kata to strosimo.

costas81
08/06/2007, 11:56
κατ αρχην άλλαξε βενζινάδικο και αν συνεχισει εδω ειμαστε εμεις!!

MadMaxGR
08/06/2007, 17:32
Exeis dikio.. prwti fora evala apo afto.. logo anagkis.. de eixe allo kai teleiwne tote i venzini.. tha doume pws tha paei.. evala apo to kanoniko mou xthes apogevma kai de ksanakane tipota.. akoma.

ziou_gr
09/06/2007, 12:13
εγω ανεβασα λιγο το ρελαντι και μεχρι στιγμης δεν μου εχει ξανασβησει απο τοτε.

MadMaxGR
09/06/2007, 12:32
To relanti einai mia xara.. stathero xwris provlimata.. kati allo einai.. mallon skoupidi sto ntepozito..

Random
10/06/2007, 13:31
θα σου ξανασβησει σιγουρα, το εχουν ολα τα 650αρια..η βιδα του ρελαντι επειτα απο παρατεταμενη λειτουργια κ απο συντονισμο λασκαρει πεφτει το ρελαντι και σβηνει η μηχανη..Μη βλεπεις που το μηχανακι τωρα λειτουργει μια χαρα,,καποια στιγμη θα σου ξανασυμβει..σταματα καπου δεξια και ανεβασε το ρελαντι οταν το ξαναπαθεις..
΅
Εμενα το παθαινει οταν παω ταξιδι και ταξιδευω αρκετη ωρα με το γκαζι στα 3/4 περιπου οταν σταματησω σβηνει και θελει λιγο ανεβασμα το ρελαντι..

ειναι ενα απο τα κοινα προβληματα που εχει το 650αρι...κ εγω οταν το πρωτοεπαθα δεν ηξερα τι γινεται..τωρα πια το γνωριζω..:D

low__rider
10/06/2007, 17:01
...Hθελα και γω να το ξεκινησω αυτο το topic...

...δεν νομιζω να φταιει το ρελαντι. την οδηγω 4 μηνες τωρα εχω κανει 7.500 χμ. και το ρελαντι δεν μου εχει παρουσιασει κατι...παντα ειναι σταθεροτατο!

Αλλα μου εχει τυχει και μενα οπως του MadMaxGR να πηγαινω χαλαρα και ετσι με μια ξερογκαζια μεχρι τις 4,000 στροφες ακουγεται αυτο το παφ και σβηνει και κανω και γω μια απο τα ιδια ...συμπλεκτης κατευθειαν και παμε παλι. Μου εχει τυχει συνολικα η 2 η 3 φορες και την μια ηταν σε κατεβασμα ταχυτητας...τι μπορει να ειναι? :confused: Βενζινη βαζω παντα απο ενα βενζιναδικο που ειναι τσεκαρισμενο. Να το παω σε κανενα μηχανικο να την ψαξω την δουλεια?
...γιατι για βαλε να 'σαι σε καμια στροφη με πολλα και να σου τυχει αυτο?? ...απλα την εκατσες

plumber
10/06/2007, 18:00
εμενα παντως μου ακουυγεται σαν tps.

low__rider
11/06/2007, 00:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από plumber
εμενα παντως μου ακουυγεται σαν tps.

...καλα δεν θα κολλησουμε εκει αν κανει tps η παφ ζντουπ η πουφ:p ...το θεμα ειναι οτι το κανει και γιατι να το κανει? και που οφειλεται?

Nikoskazer2000
11/06/2007, 01:22
TPS = Throtle Possition Sensor

(θέλω συνεργείο για ρύθμιση)

Respect
11/06/2007, 01:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από plumber
εμενα παντως μου ακουυγεται σαν tps. Το tps τι είναι; :confused:
Το έχω ακούσει ξανά αλλά δε γνωρίζω τι είναι.

Respect
11/06/2007, 01:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
TPS = Throtle Possition Sensor

(θέλω συνεργείο για ρύθμιση) Δηλ τι ακριβώς κάνει; :confused:

Nikoskazer2000
11/06/2007, 01:43
To TPS είναι πατέντα της Suzuki (μπορεί και σ' άλλες μηχανές - άλλο όνομα) να λέει στην ECU κατα πόσο χεράς είσαι (τεκμηριωμένο έεεετσι...:lol: ) και να ρυθμίζει την αναλογία αέρα/βενζίνης/διάστημα σπινθηρισμού.
























Λεω τώρα εγώ...































...αλλα επειδή μπορεί να λεω και φίφες
(και έχουμε και ΓέροΑνθρώπο στο forum και ψάχνει αγόρια σαν κι' εμένα) :a021: :a4:































βάζω ΑΥΤΟ (http://sv1000.iyume.com/ThrottlePositionSensorFixEng-Ja.pdf) το link και καθαρίζετε και 'σεις και 'γω...:a13:

MadMaxGR
11/06/2007, 09:16
Paidia to exei tsekarei kapios? egw pantws o mixanikos tis antiproswpias edw , de tou exw empystosyni.. opote thelw voithia apo esas.

Suner
13/06/2007, 13:16
Μου το έκανε μία ή δυο φορές (Κ6 650). Ακριβώς η ίδια φάση με τους προλαλήσαντες. Σκέφτηκα ότι ισως είναι οι στροφέ κ τις ανέβασα λίγο(1250). Απο τότε ποτέ ξανά..

costas81
13/06/2007, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
θα σου ξανασβησει σιγουρα, το εχουν ολα τα 650αρια..η βιδα του ρελαντι επειτα απο παρατεταμενη λειτουργια κ απο συντονισμο λασκαρει πεφτει το ρελαντι και σβηνει η μηχανη..Μη βλεπεις που το μηχανακι τωρα λειτουργει μια χαρα,,καποια στιγμη θα σου ξανασυμβει..σταματα καπου δεξια και ανεβασε το ρελαντι οταν το ξαναπαθεις..
΅
Εμενα το παθαινει οταν παω ταξιδι και ταξιδευω αρκετη ωρα με το γκαζι στα 3/4 περιπου οταν σταματησω σβηνει και θελει λιγο ανεβασμα το ρελαντι..

ειναι ενα απο τα κοινα προβληματα που εχει το 650αρι...κ εγω οταν το πρωτοεπαθα δεν ηξερα τι γινεται..τωρα πια το γνωριζω..:D


κάνεις λάθος δεν το κάνουν όλα τα 650. Πότε δεν έχω ασχοληθεί με το ρελαντί ούτε καν στα service δεν εχει χρειαστεί να το πειράξουμε. Το ρύθμισα στα 1000 χιλιόμετρα στις 1250 και πάντα δουλεύει εκεί. Το τσαφ που ακούτε καμιά φορά και παιζει να σβήσει είναι λόγο κακού καυσίμου και λάθος ρύθμισμα στις πεταλούδες. Η μία ανήγει λίγο περισσοτερο από την άλλη. Κάντε ένα ρύθμισμα στις πεταλούδες και δεν θα ξανασχοληθείτε ούτε με ρελαντί ούτε με τσαφ και τσούφ.



:wave2:

MadMaxGR
14/06/2007, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Suner
Μου το έκανε μία ή δυο φορές (Κ6 650). Ακριβώς η ίδια φάση με τους προλαλήσαντες. Σκέφτηκα ότι ισως είναι οι στροφέ κ τις ανέβασα λίγο(1250). Απο τότε ποτέ ξανά..

Pws anevazeis monos sou tis strofes tou relanti ? gia dwse ligo fws :hypnotize

Suner
14/06/2007, 16:38
Αν εχεις το owner manual τα γράφει κ τα δείχνει μέσα. Δε θυμάμαι σε ποια σελίδα το έχει αλλα απο ότι θυμάμαι ειναι αριστερά στο πλαι λιγο πιο κάτω απο το ντεπόζιτο της βενζίνης. Αυτό που πρέπει να ψάξεις ειναι μια βίδα που φένεται πολύ ανετα.με ενα κατσαβίδι την γυρνάς κ κανονίζεις τις στροφές. Για να γίνει καλή ρύθμιση το μοτόρι πρέπει να ειναι σε καλή θερμοκρασία.(2-3 γραμμες στο δείκτη της θερμοκρασίας).

ΠΟλύ ευκολη εργασία:beer:

Καλά ξεμπερδέματα:wave2:

MadMaxGR
14/06/2007, 16:53
Evxaristw file mou :)

K0K0$
12/07/2007, 13:39
Το εχω ξαναρωτησει σε αλλο θρεντ, αλλα μηπως ξερει καποιος ΠΟΥ (αν υπαρχει) ειναι η βιδα του ρελαντι στα Κ7 650;!;!;

Γιατι και το μανιουαλ λεει (Κ7) απευθυνθειτε σε εξουσιοδοτημενο...




ΕDIT: μολις διαβασα στο Stromtroopers οτι τα Κ7 εχουν αλλο ECU για το EURO3 που ελεγχει τα παντα... ακομη και το ρελαντι λοιπον ρυθμιζεται απο τον υπολογιστη του συνεργειου. Επειδη και εμενα το "φταρνισμα" εχει καταληξει σε 1-2 σβησιματα στο επερχομενο σερβις των 6000χλμ θα τους βαλω να ανεβασουν ρελαντι (αν και τωρα ειναι στις 1250) και να τσεκαρουν τις πεταλουδες.

costas81
13/07/2007, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από K0K0$
Το εχω ξαναρωτησει σε αλλο θρεντ, αλλα μηπως ξερει καποιος ΠΟΥ (αν υπαρχει) ειναι η βιδα του ρελαντι στα Κ7 650;!;!;

Γιατι και το μανιουαλ λεει (Κ7) απευθυνθειτε σε εξουσιοδοτημενο...




ΕDIT: μολις διαβασα στο Stromtroopers οτι τα Κ7 εχουν αλλο ECU για το EURO3 που ελεγχει τα παντα... ακομη και το ρελαντι λοιπον ρυθμιζεται απο τον υπολογιστη του συνεργειου. Επειδη και εμενα το "φταρνισμα" εχει καταληξει σε 1-2 σβησιματα στο επερχομενο σερβις των 6000χλμ θα τους βαλω να ανεβασουν ρελαντι (αν και τωρα ειναι στις 1250) και να τσεκαρουν τις πεταλουδες.



1250 είναι μια χαρά μην το πας παραπάνω!
τις πεταλούδες δες!

x-rider
13/07/2007, 16:11
moy φαινετε πολυ1250

παντως για την ρυθμιση πρεπει να το αφησεις πολυ ωρα να δουλευει στο ρελαντι και μετα να παιξεις με την βιδα

Respect
13/07/2007, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από x-rider
moy φαινετε πολυ1250

παντως για την ρυθμιση πρεπει να το αφησεις πολυ ωρα να δουλευει στο ρελαντι και μετα να παιξεις με την βιδα Και εγώ σε αυτή τη διαπίστωση κατέληξα! :beer:

costas81
16/07/2007, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από x-rider
moy φαινετε πολυ1250

παντως για την ρυθμιση πρεπει να το αφησεις πολυ ωρα να δουλευει στο ρελαντι και μετα να παιξεις με την βιδα


το ρελαντί το ρυθμίζουμε όταν η μηχανή ειναι ζεστή!

και 1250 είναι το ιδανικό καλοκαίρι χειμώνα!

κάτω από 1100 το δυναμό δεν φορτίζει σωστά την μπαταρία! (λόγω του ότι ειναι τα φωτα συνέχεια αναμένα)

K0K0$
16/07/2007, 11:46
To αφησα στο συνεργειο του Καρπενεκα στη Θηβων για τα 6000 και θα το παρω το μεσημερι.

Να ειχε και βιδα το Κ7 καλα θα ηταν... Του το ειπα και μου ειπε θα δει το ρελαντι. Ειπα και για πεταλουδες. Γενικα το βλεπω λιγο pal... Αμα δε μπορεις να εισαι απο πανω ρε γμτ. Τεσπα ας κανουμε το σερβις τωρα γιατι γυρισε απο ταξιδι με 6200 και στην αδεια το κυνηγαω με την ησυχια μου - αν βρω ανοιχτο συνεργειο.

(Αυτο που μου ειπε ειναι οτι σιγουρα σβηνει συχνα σε διπλογκαζιες)

costas81
16/07/2007, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από K0K0$
To αφησα στο συνεργειο του Καρπενεκα στη Θηβων για τα 6000 και θα το παρω το μεσημερι.

Να ειχε και βιδα το Κ7 καλα θα ηταν... Του το ειπα και μου ειπε θα δει το ρελαντι. Ειπα και για πεταλουδες. Γενικα το βλεπω λιγο pal... Αμα δε μπορεις να εισαι απο πανω ρε γμτ. Τεσπα ας κανουμε το σερβις τωρα γιατι γυρισε απο ταξιδι με 6200 και στην αδεια το κυνηγαω με την ησυχια μου - αν βρω ανοιχτο συνεργειο.

(Αυτο που μου ειπε ειναι οτι σιγουρα σβηνει συχνα σε διπλογκαζιες)


Πές του ότι σίγουρα λέει μ@λ@κίες!!!


Για δες εδω...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=831107#post831107

OldMan
16/07/2007, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
To TPS είναι πατέντα της Suzuki (μπορεί και σ' άλλες μηχανές - άλλο όνομα)
Βρε βρε βρε ....

(πατεντιάρα η Suzuki !!!) :D



Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
να ρυθμίζει την αναλογία αέρα/βενζίνης/διάστημα σπινθηρισμού.
Τι να κάνει ??? :eyepop: :look: :eyepop:



Υ.Γ.
Αυτό το "διάστημα σπινθηρισμού" λέω να το περιλάβουμε αργότερα ....:D

Nikoskazer2000
17/07/2007, 00:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Βρε βρε βρε ....

(πατεντιάρα η Suzuki !!!) :D



Τι να κάνει ??? :eyepop: :look: :eyepop:



Υ.Γ.
Αυτό το "διάστημα σπινθηρισμού" λέω να το περιλάβουμε αργότερα ....:D



ΜΠΑΜΠΑ, ΑΣΕ ΜΕ ΗΣΥΧΟ ΕΝΤΑΞΕΙ?! :mad:
ΤΟΣΕΣ ΦΙΦΕΣ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΤΟ FORUM ΣΥΝΕΧΕΙΑ...







...στη δικιά μου κόλλησες τώρα;...στεναχωριέμαι γαμώτο...ευαίσθητο αγόρι...την καταδίκη μου

:a35: :bawl:

OldMan
17/07/2007, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
ΜΠΑΜΠΑ, ΑΣΕ ΜΕ ΗΣΥΧΟ ΕΝΤΑΞΕΙ?!:mad:
ΤΟΣΕΣ ΦΙΦΕΣ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΤΟ FORUM ΣΥΝΕΧΕΙΑ...
...στη δικιά μου κόλλησες τώρα;...στεναχωριέμαι γαμώτο...ευαίσθητο αγόρι...την καταδίκη μου
Λοιπόν ευαίσθητο αγόρι....

Την ώρα που οι αλλοι πίνουν τις φραπεδούμπες τους στο "Μελτέμι", εσύ θα είσαι στην Τεχνική βιβλιοθήκη (δεν θυμάμαι τό όνομα του δρόμου, αλλά είναι πίσω από το "Ιδαίον Άντρο"...) και θα ΞΕΣΤΡΑΒΩΝΕΣΑΙ !!! :D :mad: :D

costas81
17/07/2007, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Λοιπόν ευαίσθητο αγόρι....

Την ώρα που οι αλλοι πίνουν τις φραπεδούμπες τους στο "Μελτέμι", εσύ θα είσαι στην Τεχνική βιβλιοθήκη (δεν θυμάμαι τό όνομα του δρόμου, αλλά είναι πίσω από το "Ιδαίον Άντρο"...) και θα ΞΕΣΤΡΑΒΩΝΕΣΑΙ !!! :D :mad: :D


ρε αστο το παιδι να προλαβει να κανει κανα μπανιο!!

OldMan
17/07/2007, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
ρε αστο το παιδι να προλαβει να κανει κανα μπανιο!!
Να κάνει όσα μπάνια γουστάρει...

(αλλά να μην έρχεται μετά και λέει για TPS και "διάστημα σπινθηρισμού" :eyepop: )

Nikoskazer2000
19/07/2007, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Λοιπόν ευαίσθητο αγόρι....

Την ώρα που οι αλλοι πίνουν τις φραπεδούμπες τους στο "Μελτέμι", εσύ θα είσαι στην Τεχνική βιβλιοθήκη (δεν θυμάμαι τό όνομα του δρόμου, αλλά είναι πίσω από το "Ιδαίον Άντρο"...) και θα ΞΕΣΤΡΑΒΩΝΕΣΑΙ !!! :D :mad: :D


:a018: :bawl:

Nikoskazer2000
19/07/2007, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
ρε αστο το παιδι να προλαβει να κανει κανα μπανιο!!

Κάνω μπόλικα μεσ' τον ιδρώτα καθημερινά.

:bigcry:

Nikoskazer2000
19/07/2007, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Να κάνει όσα μπάνια γουστάρει...

(αλλά να μην έρχεται μετά και λέει για TPS και "διάστημα σπινθηρισμού" :eyepop: )

Γιατί δεν ελένχει και το avans το TPS; :confused:


:wave2:

Respect
19/07/2007, 22:22
Πάμε πάλι;

Σε τι χρησιμεύει το TPS; :confused:

OldMan
20/07/2007, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Σε τι χρησιμεύει το TPS; :confused:
Στα V-Strom ???

(μάλλον σε τίποτε...) :D

costas81
20/07/2007, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Πάμε πάλι;

Σε τι χρησιμεύει το TPS; :confused:


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Στα V-Strom ???

(μάλλον σε τίποτε...) :D





Στην κίνηση..... Τraffic Pro System




:lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :lol: :lol: