PDA

View Full Version : ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! ΔΙΑΚΕΝΑ ΒΑΛΒΙΔΩΝ Dr 250/350 '90 - '99



tifoso4ever
08/06/2007, 14:38
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΜΑΝΟΥΑΛ (SUZUKI ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ) ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΑΝ ΜΕΤΑ ΤΟ '94!
Λογω τυπογραφικου ή αλλου λαθους (?) τα διακενα βαλβιδων για τα εν λογω σουζουκι Απο '90 ως '99 μοντελα, ΠΙΘΑΝΩΣ να ειναι λαθος στο μανουαλ που θα συμβουλευτειτε (εσεις ή ο μηχανικος σας) για να ρυθμισετε βαλβιδες.
Ασχετως τι θα αναφερεται, ΤΑ ΣΩΣΤΑ ΔΙΑΚΕΝΑ ΕΙΝΑΙ:

ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ: 0,05 - 0,10
'' ΕΞΑΓΩΓΗΣ: 0,17 - 0,22

Την πατησα κι εγω, και δεν εφταιγε ο μηχανικος μου ή κανενας αλλος, αφου μου εδειξε ολα τα εργοστασιακα μονουαλ που ειχε, καθως και καποιους οδηγους για συνεργεια που περιεχουν πληροφοριες για παρα πολλα μοντελα (κατι τομοι σαν τηλεφωνικοι καταλογοι), και τα περισσοτερα εγραφαν αλλα αντ' αλλων για τα διακενα βαλβιδων. Μετα απο πολυ ψαξιμο ΚΑΙ στο ιντερνετ, βρηκα τα σωστα διακενα κια επιτελους το DR δουλευει τελεια!
Αν δεν συνεβαινε σε μενα, δεν θα το πιστευα οτι με πιο "κλειστες" βαλβιδες το μηχανακι θα δουλευε σαμ να εχει προβλημα στο καρμπ ή στα ηλεκτρικα! (αρχικα ακολουθησαμε τον γενικο οδηγο που εγραφε 0,05 για εισαγωγη και 0,10 για εξαγωγη...). Επαιρνε αμεσως μπροστα, κραταγε ρελαντι, ακουγοταν μια χαρα, αλλα οταν ανεβαζες στροφες, εβηχε και αν δεν ηταν αρκετα ζεστο, εσβηνε...Οταν καταφερνες να ξεκινησεις, στο αποτομα ανοιγμα του γκαζιου, δισταζε, μπερδευε, ανεβαζε ομως και αν πιεζες επισταμενα το γκαζι, στο πρωτο κλεισιμο σε επιβραβευε με ενα αυτοκρατορικο σκασιμο απο την εξατμιση, σαν πασχαλινο βαρελοτο!
Μετα ρυθμισαμε βασει αλλου μανουαλ (της σουζουκι αυτη τη φορα, 1995) εισαγωγη 0,10 εξαγωγη 0,15.
Παλι τα ιδια, αλλα λιγο καλυτερα...Εσβηνε συνεχεια, οταν ζεσταινοταν -και ζεσταινοταν υπερβολικα για το χρονο χρησης και χωρις τερμα γκαζι- και σου εσπαγε τα νευρα.
φυσικα οπως καταλαβαινετε, υπαιτια για ολα αυτα, ηταν η βαλβιδα εξαγωγης, αφου η εισαγωγης ηταν μεσα στα ορια απο την πρωτη ρυθμιση...

ΙΣΩΣ, κανω μια υποθεση τωρα, λογω του λαθους στα μανουαλ, να επικρατησε ο μυθος οτι ολα τα σουζουκι αυτης της γενιας ξερυθμιζονται αφυσικα γρηγορα, και μαλλον ΟΛΑ κυκλοφορουσαν τοσα χρονια αρυθμιστα!