PDA

View Full Version : Cbf600 Vs Suzuki Bandit 650



panavour
09/06/2007, 02:21
ΗΟΝDA CBF600S ABS VS SUZUKI NEW BANDIT 650 S.ΓΝΩΜΕΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

symvoulos
09/06/2007, 12:15
cbf 600 abs με πολυ σοβαρο επιχηρημα οτι το εχω ΕΓΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ
ΠΑΡΑ ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗΤΕΡΟΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ :lol: :rotflmao: :lol:

panavour
09/06/2007, 14:16
ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΦΩΤΙΣΕΣ

alex14
09/06/2007, 14:31
Το Bandit ειναι με ή χωρις ABS ?
Εαν ναι, τοτε διαλεξε πιο σου αρεσει περισσοτερο και σε πιο καθεσε καλυτερα και καλοριζικο.

Πανω κατω τα ιδια ειναι.



Το Bandit βεβαια ειναι λιγο καλυτερο :D

:wave2:

panavour
09/06/2007, 14:44
Το νεο bandit δεν το φερνει η αντιπροσωπεια με abs.Σε ολη την αλλη Ευρωπη κυκλοφορει με
abs.Φαινεται η εδω αντιπροσωπεια μας θεωρει καφρους.Μηπως δεν ειμαστε ομως αφου τους ανεχομαστε τοσα χρονια;

alex14
09/06/2007, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από panavour
Το νεο bandit δεν το φερνει η αντιπροσωπεια με abs.Σε ολη την αλλη Ευρωπη κυκλοφορει με
abs.Φαινεται η εδω αντιπροσωπεια μας θεωρει καφρους.Μηπως δεν ειμαστε ομως αφου τους ανεχομαστε τοσα χρονια;

Αν και suzukakias (bandit 650 SA) θα σου ελεγα να μην το παρεις μονο και μονο επειδη δεν εχει ABS. Αυτη η κοροιδια πρεπει καποτε να σταματησει. Μακαρι να τους μεινουν ολα στο ραφι :mad:

VegasKitty
09/06/2007, 15:12
Εγω ρε παιδια γιατι νομιζω οτι το ειδα με abs στην εκθεση??? :look:

panavour
09/06/2007, 15:14
Συμφωνω απολυτως.Κανονικα με τους δρομους που εχουμε επρεπε να ειναι υποχρεωτικη η εισαγωγη μονον μοτοσυκλεττων που διαθετουν abs.(συμπεριλαμβανομενων και των παπιων)Η τεχνολογια ουτως η αλλως υπαρχει.Kαι μην ακουσω το συνηθες οτι ο εμπειρος κ.λ.π αναβατης
σταματαει πιο γρηγορα χωρις abs γιατι 35 χρονια που οδηγω δικυκλο απο ποδηλατο εως ΜΟΤΟ ποτε δεν καταφερα σε κατασταση πανικου (πεταγμα πεζου η ζωου στη μεση του δρομου η φρεναρισμα ταριφα η ανοιγμα πορτας αυτοκινητου) να σταματησω σωστα χωρις μπλοκαρισμα του πισω η ακομα πιο επικινδυνα του εμπρος τροχου.Προσφατα ειχα την πρωτη μου εμπειρια οδηγησης μοτο με abs (HONDA CBF 1000S) και τολμω να πω οτι αναθεωρησα ολα οσα ηξερα για το φρεναρισμα και ελεγα και εγω τοσα χρονια.Φιλοι μου το ΑΒS ειδικα στην
ΕΛΛΑΔΑ και στους δρομους της σωζει ζωες.Ηταν απιστευτη η ασφαλεια που ενιωσα,σ τετοιο βαθμο μαλιστα που μετα εστιβα την μανετα στο ταλαιπωρο CB500 που εχω για να φρεναρω.

VegasKitty
09/06/2007, 15:17
" Κινητήρας 4χρονος, 4κύλινδρος, αεροελαιόψυκτος, SACS, 2EEK

Κυβισμός 656 cc

Διάμετρος Χ Διαδρομή 65,5 X 48.7 χιλ.

Ιπποδύναμη 78 ίπποι / 10.100 σ.α.λ.

Ροπή 6 kgm / 7.800 σ.α.λ.

Εκκίνηση Μίζα

Χωρητικότητα ρεζερβουάρ 20 λίτρα

Ταχύτητες 6

Μετάδοση Αλυσίδα

Μεταξόνιο 1.440 χιλ.

Βάρος
204 κιλά

Αναρτήσεις (Εμπρός/Πίσω)
Τηλεσκοπικό / LINK TYPE

Φρένα (Εμπρός/Πίσω)

Σύστημα ABS

Ελαστικά (Εμπρός/Πίσω)

120/60ZR17 - 160/60ZR17 "


Απο το σιτε της Suzuki.gr :smilea:

panavour
09/06/2007, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
" Κινητήρας 4χρονος, 4κύλινδρος, αεροελαιόψυκτος, SACS, 2EEK

Κυβισμός 656 cc

Διάμετρος Χ Διαδρομή 65,5 X 48.7 χιλ.

Ιπποδύναμη 78 ίπποι / 10.100 σ.α.λ.

Ροπή 6 kgm / 7.800 σ.α.λ.

Εκκίνηση Μίζα

Χωρητικότητα ρεζερβουάρ 20 λίτρα

Ταχύτητες 6

Μετάδοση Αλυσίδα

Μεταξόνιο 1.440 χιλ.

Βάρος
204 κιλά

Αναρτήσεις (Εμπρός/Πίσω)
Τηλεσκοπικό / LINK TYPE

Φρένα (Εμπρός/Πίσω)

Σύστημα ABS

Ελαστικά (Εμπρός/Πίσω)

120/60ZR17 - 160/60ZR17 "







ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΟ ΑΕΡΟΕΛΑΙΟΨΥΚΤΟ.
Απο το σιτε της Suzuki.gr :smilea:

VegasKitty
09/06/2007, 15:29
:a13: :a13:

Το ηξερα απλα ηθελα να δω αν θα το παρατηρισεις και συ... :o


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



:look: ειχαμε δεν ειχαμε, τι καναμε τη πατατα μας... :blush:

panavour
09/06/2007, 15:34
ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΣΟΥΖΟΥΚΙ ΧΤΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΤΟΝ ΚΙΝΕΖΟ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ

VegasKitty
09/06/2007, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από panavour
ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΣΟΥΖΟΥΚΙ ΧΤΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΤΟΝ ΚΙΝΕΖΟ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ

Σορρυ δλδ, επιδη και γω στην Λησταρχινα εχω στρεψει τα βλεματα μου, θες να πεις
οτι για τον α,β λογο δεν φερνουν το μοντελο με ABS???? :eyepop:

Μα ποτε επιτελους θα σοβαρευτουμε σε αυτη τη χωρα με λετε??? :mad:

panavour
09/06/2007, 15:37
Απ οτι φαινεται ποτε των ποτων

VegasKitty
09/06/2007, 15:48
Το λογο που δε φερνουν με ABS σου ειπαν, η στα @@ τους??? :confused: :confused:

Anritsu
09/06/2007, 15:59
2 logous mporw na fantastw sta grhgora

1. exoun poly stok xwris abs kai fovountai pws an feroun me abs tha prepei na to "skotwsoun"idiws an h timh meinei h idia .

2 .an h timh me to abs ksefevgei isws na to thewroun antiemporiko .

Pantws pragmatika wres wres exw thn enipwsh pws oi antiproswpies me thn sigouria tou monopwleiou skeftontai entelws ilithia .

panavour
09/06/2007, 15:59
Ως συνηθως σ αυτη την χωρα ολοι μασανε τα λογια τους.Κατι απο δω κατι απο κει κατι μαρκετιστικα κατι θα δουμε κατι εγκριση τυπου τους διαολοστειλα (απο μεσα μου βεβαια) και
σηκωθηκα και εφυγα.Αν ξερει κανεις αν μπορει κανεις να φερει μηχανακι απ εξω και αν η εγκριση τυπου για το απλο κανει και για αυτο με το abs να μασ το πει μπας και κανουμε κανενα
ταξιδακι εξω και το φερουμε μονοι μας και ασ πανε να κουρευονται.ι

VegasKitty
09/06/2007, 16:08
Και μαρεσει που το διαφημηζουν το καινουριο τους (το υγροψηκτο) και το
εχουν και προσφορα....

Και οσοι πανε θα νομιζουν οτι εχει και το ABS.....

Ε ρε ξενερα που εχει να πεσει (οπως και σε μενα τωρα που το ειπες.. :sad: )

panavour
09/06/2007, 16:20
Η πλακα με τα bandit ειναι η εξης:αυτη την στιγμη στην αγορα υπαρχουν 3 (ναι τρεις καλα ακουσες) εκδοσεις bandit S και οι τρεις στα 6 χιλιαρικα.Η 600 S (αεροελαιοψυκτη), η 650 S
(αεροελαιοψυκτη),και η 650 S υδροψυκτη.Αμα πας μιχαλακοπουλου μερια θα τα βρεις και τα τρια στα μαγαζια.Ο μαστορας που φτιαχνω το CB μου,μου λεει οτι το καλυτερο,το γεροτερο,και το πιο δυνατο ειναι το 600 με το καρμπυρατερ.Αντε βγαλε ακρη μετα,και πιασ τ αυγο και κουρευτο.

panavour
09/06/2007, 18:08
και για να επανελθουμε στο αρχικο ερωτημα,μα τι γινεται ρε παιδια,δεν υπαρχουν σ αυτο το φορουμ κατοχοι cbf να υπερασπιστουν τα μηχανακια τους;ειναι τελικα καλυτερο το bandit;

Λεωνίδας
09/06/2007, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από panavour
και για να επανελθουμε στο αρχικο ερωτημα,μα τι γινεται ρε παιδια,δεν υπαρχουν σ αυτο το φορουμ κατοχοι cbf να υπερασπιστουν τα μηχανακια τους;ειναι τελικα καλυτερο το bandit; Κάτσε να μπει ο makis206 :lol: :lol: :lol:

VegasKitty
09/06/2007, 18:25
Βασικα, οσο αφορα το Bandit, εχει γινει και αυτη η συζητηση:


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=33921

:D

makis206
09/06/2007, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Κάτσε να μπει ο makis206 :lol: :lol: :lol:

Να'μαι κι εγώωω :lol:

Φίλε panavour εγώ σαν κάτοxoς CBF-600 όπως είναι αναμενόμενο θα σου προτείνω το Honda για δύο λόγους.

1ον. Μετά από 12000 χιλιόμετρα μου έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις όσο αναφορά το όλο σύνολο, απ'το κράτημα μέχρι την άνεση στο πολύωρο ταξίδι, απ'τη γραμμικότητα και τη βελούδινη λειτουργία του μοτέρ του μέχρι και τη σταθερότητα που έχει εκεί που το κοντέρ του γράφει 230χλμ/ώρα, απ'την ποιότητα κατασκευής, απ'τα καλά του φρένα που παρεπιπτόντως εγώ το προτίμησα χωρίς ABS αφού το 90% των χιλιομέτρων της δικιά μου γίνονται στην εθνική οδό (ο Θεός να την κάνει εθνική δηλαδή στην Κρήτη που βρίσκομαι):lol:

Δυο μειονεκτήματα, το πρώτο είναι η αυξημένη κατανάλωση όταν το μοτέρ δουλεύει ψηλά (αλλά χαλάλι του, 4 καρμπυρατόρια ταϊζονται κάτω απ'το ντεπόζιτο), και δεύτερο ότι εμφανησιακά (προσωπικά τουλάχιστον) δεν με τρελαίνει κι ιδιαίτερα. :uplate:

2ον. Δεν το γνωρίζω καθόλου το Bandit ! Έχω γυρίσει όλη την Κρήτη πάμπολες φορές κι έχω δει μόνο δύο !(μιλώντας πάντα για το τελευταίο μοντέλο) Απ'την αρχή θεώρησα οτι αυτό το μηχανάκι απευθύνεται σε ένα αγοραστικό κοινό που ΕΜΑΘΕ πάνω σ'ένα άλλο Bandit στην αρχή της μοτοσυκλετιστικής του καριέρας ! Κι όταν λέω "έμαθε" εννοώ ότι μπήκε στον κόσμο της μοτοσυκλέτας μαζί με κάποιες "ιδιαιτερότητες" που συνόδευαν τα Bandit τις εποχές που ερχόταν μόνο εισαγωγή από εξωτερικό.. λίγα ξέρω γι'αυτές τις ιδιαιτερότητες κι αυτά μόνο από λόγια κάποιων που κάποτε καβάλαγαν ένα Bandit, δύσκολα service (ειδικά το V), περίεργες βλάβες που ζόριζαν άσχημα το μηχανικό, δυσσεύρετα ανταλλακτικά (αυτό φαντάζομαι δεν ισχύει σήμερα).. Ήταν όμως απ'τα πιο δυνατά 400άρια !

Στο δικό μου το μυαλό όμως το όνομα Bandit ξέφευγε απ'τις πιο "κοινές" λύσεις (Hornet, CBF, Fazer, Z750 κλπ)..

Παρόλα αυτά το καινούργιο Bandit είναι πανέμορφο και δεν θέλω να το αδικήσω αφού ξαναλέω οτι δεν το ξέρω καθόλου πέρα από δύο οπτικές συναντήσεις που είχα μαζί του.

Τι να πω ; Πάρ'το να βλέπουμε περισσότερα γύρω μας !:lol:

Ρίξε μια ματιά και στα μοντέλα, έχουν γραφτεί πάρα πολλά μηνύματα με απόψεις κατόχων για το CBF, θα βρεις και για το Bandit αρκετά.

Καλή αγορά να έχεις ! :beer: :beer:

κι αν καταλήξεις στο CBF να το πάρεις μαύρο γιατί πολύ μας τη λέει ο Sotirios με το ανθρακί του:evil: :lol:

nocarder
09/06/2007, 22:52
Και στην Ιταλία χωρίς ΑΒS έρχεται το Bandit, δεν είναι μόνο στην Ελλάδα λοιπόν το φαινόμενο....

Χωρίς ABS στην Ιταλία έρχονται και τα V-Strom...!!!

Ούνα φάτσα ούνα ράτσα....

alex14
09/06/2007, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206

2ον. Δεν το γνωρίζω καθόλου το Bandit ! Έχω γυρίσει όλη την Κρήτη πάμπολες φορές κι έχω δει μόνο δύο !(μιλώντας πάντα για το τελευταίο μοντέλο) Απ'την αρχή θεώρησα οτι αυτό το μηχανάκι απευθύνεται σε ένα αγοραστικό κοινό που ΕΜΑΘΕ πάνω σ'ένα άλλο Bandit στην αρχή της μοτοσυκλετιστικής του καριέρας ! Κι όταν λέω "έμαθε" εννοώ ότι μπήκε στον κόσμο της μοτοσυκλέτας μαζί με κάποιες "ιδιαιτερότητες" που συνόδευαν τα Bandit τις εποχές που ερχόταν μόνο εισαγωγή από εξωτερικό.. λίγα ξέρω γι'αυτές τις ιδιαιτερότητες κι αυτά μόνο από λόγια κάποιων που κάποτε καβάλαγαν ένα Bandit, δύσκολα service (ειδικά το V), περίεργες βλάβες που ζόριζαν άσχημα το μηχανικό, δυσσεύρετα ανταλλακτικά (αυτό φαντάζομαι δεν ισχύει σήμερα).. Ήταν όμως απ'τα πιο δυνατά 400άρια !



Ρε συ Μακη, τα Bandit 600/650 δεν εχουν καμια σχεση με τα 400 εκτος απο οτι μοιραζονται το ιδιο ονομα. Για το 400 εχεις δικιο, ηταν "δυσκολο" μηχανακι.
Δυστυχως, αρκετοι ακουν Bandit 600/650 και αλλαζουν δρομο, εχοντας στο νου τους το ευπαθες 400. Τα 600/650 στην Ελλαδα μπορει να μην επιασαν εμπορικα, αλλα στην υπολοιπη Ευρωπη εχουν δημιουργησει¨"σχολες" και φανατικους οπαδους.

:beer:

:wave2:

anf125
10/06/2007, 12:15
Νομίζω είναι και αρκετά πιο φθηνό πλέον το Bandit... :beer:

menos
10/06/2007, 12:23
Εχοντας οδηγησει (πριν εναμιση χρονο περιπου) το BANDIT 600 εμεινα πολυ ικανοποιημενος απο τον μαλακο και ευστροφο κινητηρα του, το (ακρως) ακριβες σασμαν του, την επιταχυνση και το συνολικο look της μηχανης. Μειονεκτηματα να πω την αληθεια δεν βρηκα, αλλα καποιοι παλιοτεροι ιδιοκτητες BANDIT με προειδοποιησαν για προβληματα με τα ηλεκτρικα και την τροφοδοσια των καρμπυρατερ που ψιλομπαλωσαν στα επομενα μοντελα χωρις ομως να εχει γινει καποια ιδιαιτερη αναβαθμιση στον κλασσικο (πλεον) κινητηρα του συγκεκριμενου μοντελου... Ωστοσο, η τιμη ειναι δελεαστικα χαμηλοτερη απο αυτη του CBF. Αυτο που με ανησυχησε ομως ηταν τα παραπανω, που δεν ειχα καμμια απολυτως διαθεση να κανω τους μηχανικους πλουσιους και να "καβαλαω" κανα PIAGGIO μεχρι να περιμενω τα ανταλλακτικα!!:hypnotize Η αποφαση μου στην αγορα του CBF ηταν η σιγουρια του μοντελου στην μεταπωληση, η οικονομια του κινητηρα (Βενζινες, ανταλλακτικα και σερβις), τα κρατηματα στις στροφες:a08: τον χαρακτηρα μιας ταξιδιαρας και last but not least την προβλεψιμοτητα της σε καθε ταρζανια (μπαντιλικια και μπασιματα), Τωρα τα μειονεκτηματα:look: 1) Κινουμενος μεσα στην πολη παρατηρησα μια δυσκολια στην ακριβεια του σασμαν στο "κατεβασμα" τον ταχυτητων. 2) Το πλαισιο του κινητηρα ειναι ιδιαιτερα ευαισθητο στις extreme ταχυτητες... δλδ ενδεχεται να παρατηρησεις κουνηματα του πλαισιου αν μπεις στα ορια μιας στροφης. Δεν σηκωνεται ευκολα και αν σηκωθει, αντε κρατα την...:lol: 3)Ιπποδυναμη απο 78 αλογα δεν ειναι και οτι καλυτερο αν σε πιασουν οι ορεξεις να τα βαλεις με κανα BANDIT η FAZER ολοτελα. Το BANDIT (απ'οσο γνωριζω) ειναι στους 83 ιππους αλλα ειναι και ελαφρυτερο του CBF. 4)Το Look της μηχανης ειναι συμπαθεστατο αλλα (αισθητικα παντα)το κολοφαναρο και τα καντραν (κατα την προσωπικη μου γνωμη)ειναι :a06:. Εχοντας το CBF κοντα εναμιση χρονο και εχοντας διανυσει 13.500 χλμ. εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος απο τον κινητηρα, το ταξιδι του, τα μπασιματα, μα περισσοτερο την απολαυση της ηπιας συμπεριφορας της στο δρομο. Περα απο την ιπποδυναμη εχω μεινει τοσο ευχαριστημενος που αποφασισα να την κρατησω μεχρι να λιωσει:D :D :D Ελπιζω να βοηθησα. Οποια και αν ειναι η αποφαση σου... σου ευχομαι την επερχομενη μηχανη σου καλοταξιδη και ΠΑΝΤΑ με κρανος!!:wave2:

menos
10/06/2007, 12:56
Makis206, Καταφερες ρε θηριο να πας το CBF στα 230χλμ/ωρα? Εγω ακομη παλευω στα 216χλμ/ωρα.Προφανως κατι μου διαφευγει... Μηπως εχεις βαλει καμια AGRAPOVICH? Την τελικη την εβγαλες με 5η η 6η? Τεσπα, αφου φτανεις τετοια τελικη....:a18: :a20: :a19:

makis206
10/06/2007, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Ρε συ Μακη, τα Bandit 600/650 δεν εχουν καμια σχεση με τα 400 εκτος απο οτι μοιραζονται το ιδιο ονομα. Για το 400 εχεις δικιο, ηταν "δυσκολο" μηχανακι.
Δυστυχως, αρκετοι ακουν Bandit 600/650 και αλλαζουν δρομο, εχοντας στο νου τους το ευπαθες 400. Τα 600/650 στην Ελλαδα μπορει να μην επιασαν εμπορικα, αλλα στην υπολοιπη Ευρωπη εχουν δημιουργησει¨"σχολες" και φανατικους οπαδους.
:beer:
:wave2:

Aλέξη έχεις δίκιο, ξέρω απ'την αρχή ότι στο μυαλό μου το έχω αδικήσει το Bandit χωρίς να έχω κάτσει να μάθω 5-6 βασικά πράγματα για το μηχανάκι, σίγουρα φταίει και το γεγονός της εμπορικής του πορείας αλλά και του ονόματός του που από λάθος δικό μου του μετέφερα αδίκως την "δύσκολη" κληρονομιά των 400αριών.

Ίσως φταίει και η (κόντρα να το πω; ) της Suzuki να το κάνει ελαιόψυκτο όταν όλες οι "κοινές" λύσεις επιμένουν στην υδρόψυξη, "και που είναι το κακό;" θα μου πεις και συμφωνώ αλλά δεν ξέρω γιατί κατά βάθος μου έχει κάτσει στραβά αυτό.

Παρόλα αυτά μάλλον δεν θά'πρεπε καν να αναφερθώ στο Bandit γιατί ήξερα απ'την αρχή πως θα το αδικούσα όσο και νά'θελα να τ'αποφύγω κι είναι κρίμα γιατί εκτός του ότι δεν ξέρω τις δυνατότητές του, είναι ένα πανέμορφο μηχανάκι κι αν το βάλεις και δίπλα στο CBF.. χάσαμε από χέρι :lol:

:beer: :beer:

alex14
10/06/2007, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
είναι ένα πανέμορφο μηχανάκι κι αν το βάλεις και δίπλα στο CBF.. χάσαμε από χέρι :lol:

:beer: :beer:

:rotflmao: Μην το κανουμε και MV Agusta το Bandit :rotflmao:

:beer: :beer:

:wave2:

makis206
10/06/2007, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Makis206, Καταφερες ρε θηριο να πας το CBF στα 230χλμ/ωρα? Εγω ακομη παλευω στα 216χλμ/ωρα.Προφανως κατι μου διαφευγει... Μηπως εχεις βαλει καμια AGRAPOVICH? Την τελικη την εβγαλες με 5η η 6η? Τεσπα, αφου φτανεις τετοια τελικη....:a18: :a20: :a19:

Μένιο τά'παμε και τηλεφωνικά, ας το πω κι εδώ για να μη με περάσουνε για κάγκουρα που λέει ιστορίες για αγρίους.:lol:

Στο μηχανάκι έχω βάλει μόνο ένα φίλτρο της K&N κι ένα τελικό της Lazer, δεν έχω κάνει καμμία ρύθμιση στα καρμπυρατέρ ούτε ζιγκλερώματα αλλά ούτε δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο σηκώνει.

Το φίλτρο μπήκε όταν το μηχανάκι είχε κάνει 5-5.500 χλμ και η εξάτμιση γύρω στα 6500, έως τότε δεν το είχα τελικιάσει ποτέ πέρα από μια δυο διακοσάρες που πάτησα.

Μετά την τοποθέτηση του τελικού το μόνο που παρατήρησα ήταν λίγο νεύρο μόνο χαμηλά κι ένιωσα ότι το μοτέρ επιτέλους ανάπνευσε μέχρι τη στιγμή που βρήκα δρόμο και καιρικές συνθήκες για τελικές (λες και μιλάμε γι'αστρονομικές ταχύτητες τώρα) :rotflmao:

Το CΒFάκι πήγε σφαίρα μέχρι τα 215 και σιγά σιγά η βελόνα του έφτασε μέχρι το τέρμα, παρ'όλη την ικανοποίηση που πήρα δεν μου έκανε και τρομερή εντύπωση αφού η Honda αναφέρει 215χλμ τελικής, "τα άλλα 15 τα κλέβει χαλαρότατα το κοντέρ" σκέφτηκα.. άσε που μέχρι τότε δεν το είχα τελικιάσει ποτέ με τα "μαμά" φίλτρο και τελικό για να μπορούσα να συγκρίνω τις επιδόσεις, πόσο μάλλον να παρατήρησα και αύξηση στην τελική του.

Μπορεί να παίζουν διάφοροι παράγοντες γι'αυτή τη διαφορά που αναφέρεις, πχ καιρικές συνθήκες, βάρος αναβάτη, πίεση ελαστικών κλπ κλπ..

Ή που το δικό μου σας έχει όλους τελικά λόγω..:uplate: του ότι είναι δικό μου !:o

:lol: :lol:

makis206
10/06/2007, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
:rotflmao: Μην το κανουμε και MV Agusta το Bandit :rotflmao:

Πάντως το είδες το CBF μου ε ;;

Ασχημόπαπο μεν, βρωμόγκαζο δε ! :cool: :smokin:


:rotflmao: :beer: :rotflmao:

Sotirios
11/06/2007, 07:38
Maki206 δικό σου είπαμε είναι μαύρο και πιάνει 230??
Άρα το δικό μου που είναι ανθρακί και είναι χαλαρά το πιο γρήγορο cbfόχρωμα πόσα να πιάνει 260?? 280?? μπορεί να αγγίζει και 300 σαν τους Σπαρτιάτες.....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Τώρα όσον αφορά το bandit γιατί το προηγούμενο μοντέλο είχε περάσει και εμένα από το μυαλό μου, στην κατηγορία bandit στα μοντέλα διάβαζα κάτι για όταν οδηγάς σε βρεγμένο δρόμο οτι το νερό πάει σε σημεία που δεν πρέπει, η έλλειψη abs είναι μείον. Το cbf δεν είναι καμιά super duper μηχανή, αλλά έχει οτι χρειάζεσαι και πάνω από όλα από αυτά που ακούω εμφανίζει μόνο ελάχιστα προβλήματα. Το οικονομικό (διαφορά bandit kai cbf) είναι ένα θέμα αλλά υπάρχουν και οι δόσεις αν είσαι τρελαμένος να την αγοράσεις.

javaneze
11/06/2007, 09:10
Στο αρχικο διλημα θα προτιμουσα το μηχανακι που εχει abs.

Οπως ειχα κανει αλλωστε οταν προτιμησα το cbf εναντι του fazer που μου αρεσε πολυ περισσοτερο μεν, μα δεν ειχε abs δε.

Ηθελα το πιο γρηγορο, ηθελά το ψεκαστο, ηθελα το πιο ομορφο για μενα .... ομως ηθελα το abs περισσοτερο.

Σημερα θα επελεγα σιγουρα το fazer S2 abs, αλλα την επιλογη που εκανα πριν εναμιση χρονο δεν την εχω μετανιωσει.

VegasKitty
11/06/2007, 10:01
Παιδες, απ'οτι με σφυριξε ενα παιζακι, σε καποιες αντιπροσωπιες παιζει και το υγροψυκτο με ABS :D

alex14
11/06/2007, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Παιδες, απ'οτι με σφυριξε ενα παιζακι, σε καποιες αντιπροσωπιες παιζει και το υγροψυκτο με ABS :D

Παραεισαγωγης μαλλον. Τιμουλα ?


:wave2:

VegasKitty
11/06/2007, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Παραεισαγωγης μαλλον. Τιμουλα ?


:wave2:


Μαλλον.... :look:

Οσο για τη τιμουλα, μαλλον πρεπει να παω μονη μου να το δω γιατι
δε κοιταξε να δει ποσο κανει :rolleyes:

Οταν μαθω θα σας πω!!! :smokin:

VegasKitty
11/06/2007, 10:19
:D


92567

VegasKitty
11/06/2007, 10:21
:a8: :a8:


92571

makis206
11/06/2007, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Κοιταχτε Φατσουλα...
Και ενα κωλαρακι ομως....

Ενίσταμαι !! :mad:

Αυτό λέγεται ανορθόδοξος πόλεμος και χτύπημα κάτω απ'τη μέση ! (ξέρει ο sniper):lol: :lol:

makis206
11/06/2007, 10:46
Χωρίς πλάκα είναι πανέμορφο, Σκλεναρίκοβα μπροστά στο CBF.

:beer: :beer:

VegasKitty
11/06/2007, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Χωρίς πλάκα είναι πανέμορφο, Σκλεναρίκοβα μπροστά στο CBF.

:beer: :beer:


Φαντασου τη και total black.... :a8: :a8:


Ηταν μια μαυρη καλλονη οταν την ερωτευτηκα στην εκθεση....

:a07: :a07: :a32: :a49: :a49:


:blush:

LINA
11/06/2007, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Φαντασου τη και total black.... :a8: :a8:


Ηταν μια μαυρη καλλονη οταν την ερωτευτηκα στην εκθεση....

:a07: :a07: :a32: :a49: :a49:


:blush:


Ευτυχως που αναφερεσαι σε μηχανη :smokin:

Οταν την αποκτησεις ο Μακης σε παντρευεται λεμε

VegasKitty
11/06/2007, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
Ευτυχως που αναφερεσαι σε μηχανη :smokin:

Οταν την αποκτησεις ο Μακης σε παντρευεται λεμε

Ναι, παλι καλα που το εχω διευκρινησει... :blush:

Οσο για το μακη, ε δε κανει τωρα οι κουμπαροι να το παρουμε σοβαρα... :o


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



πλακα, πλακα, μηπως πρεπει να το κοιταξω που μιλαω ετσι για μια μηχανη... :eyepop:

OzZzZzY
11/06/2007, 11:15
η honda δεν ανηκει στις αντιπροσωπιες που οταν αγοραζεις μηχανη της, την "παντρευεσαι" κιολας? :rolleyes: :rolleyes: :look: :look: :confused: :confused:

makis206
11/06/2007, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
η honda δεν ανηκει στις αντιπροσωπιες που οταν αγοραζεις μηχανη της, την "παντρευεσαι" κιολας? :rolleyes: :rolleyes: :look: :look: :confused: :confused:

Μπααα μάλλον την πεθερά παντρεύεσαι αφού πάλι "παιδί" της θ'αποκτήσεις.:rotflmao:

makis206
11/06/2007, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
Οταν την αποκτησεις ο Μακης σε παντρευεται λεμε

Αμέ αμέ ;;

Αλλά θα την οδηγάω εγώ !:p :cool: :p :lol:

VegasKitty
12/06/2007, 13:44
ΜΑΑΑΑΚΚΚΗΗΗΗΗΗΗ








.





.






.









Μιας και στο μπλε την, τη Λησταρχινα τη λες "Σκλεναρικοβα"...






.





.





Στο μαυρο της, θα τη πεις "Ναομι"??... :winka:


92796

makis206
12/06/2007, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
ΜΑΑΑΑΚΚΚΗΗΗΗΗΗΗ
Μιας και στο μπλε την, τη Λησταρχινα τη λες "Σκλεναρικοβα"...
Στο μαυρο της, θα τη πεις "Ναομι"??... :winka:

Μ'αυτό το καλ@ρ@κι μάλλον Χάλι Μπέρι θα την έλεγα ε ;

:lol: :lol: :lol:

VegasKitty
12/06/2007, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Μ'αυτό το καλ@ρ@κι μάλλον Χάλι Μπέρι θα την έλεγα ε ;

:lol: :lol: :lol:

Α, δε ξερω, γουστα ειναι αυτα.... :D

Και τωρα που το θυμηθηκα, σιγα μην σε αφησω να την οδηγησεις... :evil:

Να παρεις δικια σου, γιατι αυτη θα ειναι αποκληστικα δικη μου.. :winka:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

makis206
12/06/2007, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Α, δε ξερω, γουστα ειναι αυτα.... :D
Και τωρα που το θυμηθηκα, σιγα μην σε αφησω να την οδηγησεις... :evil:
Να παρεις δικια σου, γιατι αυτη θα ειναι αποκληστικα δικη μου.. :winka:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

να τα να τα... κι ακόμα δε βάλαμε στεφάνι... :look:

VegasKitty
12/06/2007, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
να τα να τα... κι ακόμα δε βάλαμε στεφάνι... :look:

ποιο στεφανι???? :eyepop:

:confused: :confused:

makis206
12/06/2007, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
ποιο στεφανι???? :eyepop:
:confused: :confused:

Αυτό καλέ :eyepop: :a24:


Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
Ευτυχως που αναφερεσαι σε μηχανη :smokin:
Οταν την αποκτησεις ο Μακης σε παντρευεται λεμε

Αστεφάνωτη θα σε πάρω ;

:lol: :rotflmao: :rotflmao:

VegasKitty
12/06/2007, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206

Αστεφάνωτη θα σε πάρω ;

:lol: :rotflmao: :rotflmao:


Οχι βεβαια... :o

Απλα εχε υπ'οψην οτι μαζι με το "στεφανι" παει και ενα "μονο-πετρο"... :winka:

Και μετα θα το σκευτω να σε αφησω να την παρεις για λιγο.... :smilea:

nikos_abel
15/06/2011, 12:09
Και ξεθάβουμεεεεεεεεε εμείς οι τυμβορύχοι.

Λεπόν, αφού τα διάβασα όοοοοοολα (αλήθεια, παντρευτήκατε τελικά :rotflmao: :rotflmao: ,

αναδιατυπώνω το αρχικό ερώτημα με τις εξής αλλαγές :

ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ

CBF 600 ABS vs BANDIT 650 ABS του 2008 και μετά (ψεκαστα δηλαδής)

Για πάμε...

arazw.ara.zw
15/06/2011, 13:08
Ψάχνοντας για μηχανή το 2008 οδήγησα οδήγησα όλα τα μοντέλα της κατηγορίας street.......
και τελευταία το cbf του 2008 και το bandit........

το cbf του 2008 έχει αρκετές διαφορές απο το μοντέλο του 2007!10 κιλά ελαφρύτερο.....πλαίσιο απο hornet,νέος κινητήρας απο cbr 2007,νέο ψαλίδι,ψεκασμός.Έχοντας οδηγήσει το παλιό μοντέλο η διαφορά τους είναι αρκετά μεγάλη.

Το bandit εξαιρετικό μηχανάκι....στη τιμή που ήταν τότε (6000 ευρα) ήταν μονόδρομος και το προτιμούσα απο το cbf του 2007.

Μετά απο τα test ride όμως (προσωπική μου γνώμη βέβαια) θεώρησα πιο ολοκληρωμένο το νέο cbf...Πιο ελαφριά αίσθηση,καλύτερη αίσθηση στα φρένα με το συνδυασμένο abs και όσο και να φαίνεται περίεργο πιο δυνατό ψηλά......Δεν έχει τη ροπή του bandit χαμηλά,είναι όμως το νούμερο 2 στη κατηγορία σ'αυτό.

Εϊναι όμως ακριβότερο.....Άν βρείς bandit ψεκαστό με abs stock στα 6000 πάρ'το με κλειστά τα μάτια......Η τελευταία έκδοση όμως έχει διαφορά μόνο στα πλαστικά και η τιμή έχει πάρει τον ανήφορο και κατά την ταπεινή μου γνώμη δε τα αξίζει αφού καμία εξέλιξη δεν έχει γίνει σε κινητήρα και πλαίσιο αλλά πληρώνεις το Σφακιανάκη για διαφορετικά πλαστικά!!

Περι ορέξεως του καθενός όμως........Αποψή μου πάντως cbf........

John Steed
15/06/2011, 14:01
Bandit γιατί είναι το Best value for money! :D

al_tzamp
15/06/2011, 23:34
Έχει κανείς να πέι για την κατανάλωση μεταξύ των δύο???


Ενοείται μιλάω για το ψεκαστό CBF αρα για 08 κ μετά μοντέλα!

nikos_abel
16/06/2011, 06:01
Αλλά και την αυτοδυναμία τους.

nikos_abel
20/06/2011, 21:16
Από φρένα;