PDA

View Full Version : 70 ευρω μια επανεγγατασταση!



Σελίδες : [1] 2

soundstorm
09/06/2007, 08:17
Μετα απο πολυ καιρο που ειχα φορτωσει πολυ τον υπολογιστη,δεν ειχα και antivirus,ε ο υπολογιστης τα εφτυσε.
Σε οτι και εκανα μου εβγαζε μυνημα σφαλματος.
Χρειαζοταν 15 λεπτα να ανοιξει το winamp.
Μολις βρηκα χρονο τον πηγα στον τεχνικο.
Επανεγγατασταση μου λεει.Ενταξει του λεω και εγω.
Μου κανει φορματ και επανεγγατασταση και μου βαζει και ενα antivirus (σπασμενο φυσικα),
και μου πηρε 70 ευρω!!!
Πολλα δεν ειναι ή εμενα μου φαινετε?

Nontas
09/06/2007, 08:30
Για κάποιον που ξέρει από υπολογιστές τα 70 ευρώ είναι αρκετά λεφτά για μια επανεγκατάσταση. Για κάποιον που δεν γνωρίζει τα 70 δεν είναι, αφού δεν θα μπορούσε να το κάνει μόνος του. Υπολόγισε ότι για να ξανακάνεις εγκατάσταση Windows και τα απαραίτητα προγράμματα σε ένα υπολογιστή μαζί με backup κλπ κλπ, χρειάζεσαι από 2 έως 4 ώρες. Όποτε ο γιατρός του υπολογιστή σου στοιχίζει όσο και ο κανονικός γιατρός.

ΣΥΜΒΟΥΛΗ:
Μάθε να τα κάνεις μόνος σου, και ζήτα βοήθεια από κανένα φίλο σου. Εξάλλου αν δεν χαλάσεις εσύ το υπολογιστή σου, ποιός θα το κάνει;

grigorisr1
09/06/2007, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Μετα απο πολυ καιρο που ειχα φορτωσει πολυ τον υπολογιστη,δεν ειχα και antivirus,ε ο υπολογιστης τα εφτυσε.
Σε οτι και εκανα μου εβγαζε μυνημα σφαλματος.
Χρειαζοταν 15 λεπτα να ανοιξει το winamp.
Μολις βρηκα χρονο τον πηγα στον τεχνικο.
Επανεγγατασταση μου λεει.Ενταξει του λεω και εγω.
Μου κανει φορματ και επανεγγατασταση και μου βαζει και ενα antivirus (σπασμενο φυσικα),
και μου πηρε 70 ευρω!!!
Πολλα δεν ειναι ή εμενα μου φαινετε?

Βεβαια σου πηρε πολλα.... συνηθως 30-40 ευρω το πολυ...

l@gos
09/06/2007, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Μετα απο πολυ καιρο που ειχα φορτωσει πολυ τον υπολογιστη,δεν ειχα και antivirus,ε ο υπολογιστης τα εφτυσε.
Σε οτι και εκανα μου εβγαζε μυνημα σφαλματος.
Χρειαζοταν 15 λεπτα να ανοιξει το winamp.
Μολις βρηκα χρονο τον πηγα στον τεχνικο.
Επανεγγατασταση μου λεει.Ενταξει του λεω και εγω.
Μου κανει φορματ και επανεγγατασταση και μου βαζει και ενα antivirus (σπασμενο φυσικα),
και μου πηρε 70 ευρω!!!
Πολλα δεν ειναι ή εμενα μου φαινετε?

καλημερα........
κανονικα θελεις κανα 80αρι μονο για τα winblows κ κανα 50αρι για antivirus..
εαν ηταν original...
γιατι δεν το εκανες μονος το format? δε νειναι τπτ...

alfa156
09/06/2007, 08:37
toso ειναι η ταριφα αν το πας σε καταστημα...για πηγαινετο στο παλισιο να δεις ποσο θα σου παρει...35-40 η ωρα εχει,αν υπολογισεις ποσες ωρες θα φαει για να στον φτιαξει,καλα σου πηρε

dras.
09/06/2007, 08:39
Καλα ρε φιλε στην DUCATI τον πηγες ?

X_NR750
09/06/2007, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Μετα απο πολυ καιρο που ειχα φορτωσει πολυ τον υπολογιστη,δεν ειχα και antivirus,ε ο υπολογιστης τα εφτυσε.
Σε οτι και εκανα μου εβγαζε μυνημα σφαλματος.
Χρειαζοταν 15 λεπτα να ανοιξει το winamp.
Μολις βρηκα χρονο τον πηγα στον τεχνικο.
Επανεγγατασταση μου λεει.Ενταξει του λεω και εγω.
Μου κανει φορματ και επανεγγατασταση και μου βαζει και ενα antivirus (σπασμενο φυσικα),
και μου πηρε 70 ευρω!!!
Πολλα δεν ειναι ή εμενα μου φαινετε?

Ρε man

αφου σου ειχα πει

:smilea:

paramedic
09/06/2007, 09:42
Υπάρχούν πολλοί ακόμα στην Ελλάδα που δεν κατέχουν τίποτα απο υπολογιστές και κάποιοι κύριοι το εκμεταλλεύονται δεόντως αυτό και ζητάνε απίστευτα ποσά για μαλακίες εργασίες και μάλιστα με παράνομα προγράμματα!
Άκου 70? για φορματ!!!!Καραγκιόζηδες!!

Υ.Γ : Καλά το έχω πεί εγω σε φίλο μου τεχνικό δικτύων να ανοίξουμε μια εταιρία μικρή με έδρα το σπίτι του με βάση το πτυχίο του και στις ελέυθερες ώρες μας να πάμε να στήνουμε μηχανήματα και τέτοια...Θα χεστούμε στο ????..!:D :D :D :D

Λεωνίδας
09/06/2007, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nontas
(...)από 2 έως 4 ώρες. Όποτε ο γιατρός του υπολογιστή σου στοιχίζει όσο και ο κανονικός γιατρός(...) Φίλε μάλλον είσαι από τους τυχερούς που έχει να πάει καμιά 10ετία στον κανονικό γιατρό ε :smilea: :smilea: :smilea:

Λεωνίδας
09/06/2007, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
(...)απίστευτα ποσά για μαλακίες εργασίες και μάλιστα με παράνομα προγράμματα!(...) Κατ' αρχήν δεν κατάλαβα αν είναι παράνομα τα windows ή / και το antivirus. (Εγώ χρησιμοποιώ και για μένα και για τρίτους το avast πλέον).
Δε νομίζω ότι είναι δα και "απίστευτο ποσό" για μια δουλειά που παίρνει 3-4 ώρες.
Δηλαδή όταν ο ηλεκτρολόγος μου ζήτησε 100? για να στήσει την κεραία στην ταράτσα τι ήταν; Θα του 'παιρνε μήπως πάνω από 10' ; :rolleyes:

Αν δεν ξέρεις να το κάνεις μόνος σου (είτε είναι pc είτε να αλλάξεις μια βρύση είτε να συνδέσεις :alien: την κουζίνα...) θα πληρώσεις κάποιον να το κάνει. Ε και αν φάει 2-3-4 ώρες ΠΟΣΑ να ζητήσει;
:wave2:

Tropeas
09/06/2007, 10:32
παιδιά....
όταν ένας υδραυλικός σου πέρνει 30ευρώ να σου αλλάξει μια τσιμούχα 2 λεπτών,
όταν ένας ηλεκτρολόγος σου πέρνει 100 να σου περάσει μια γραμμή 2 ευρώ,
κλπ κλπ
το κάνουν γιατί είναι το επάγγελμά τους και απο αυτό ζουν και αυτό γνωρίζουν...
αν τα ξέραμε όλα ή θα μας λέγανε macguyver και θα τα κάναμε μόνοι μας
ή απλά δεν θα ασχολιούμασταν γιατί θα τα θεωρούσαμε βαρετά και απλά ...

40ευρώ είναι καλή τιμή φορμάτ με τα updates,
an βαλεις και backup και τελευταίους drivers είναι απόλυτα λογικό το 80άρι... μπορεί να φάει και 8 ώρες για να στο παραδώσει σωστά... (αν κάνει σωστά την δουλειά του..) για βγάλε να δεις αν είναι πολλά...

kiriakost
09/06/2007, 10:49
Οταν ένας άνθρωπος πάει το μηχάνημα του σε έναν τεχνικό , ποτέ δεν του λέει βάλε μου σκέτα windows. ( Πάντα πάει με μια λίστα απαιτήσεων για software )

Δεύτερων , όταν ένα μηχάνημα είναι πεντε ετών και αργό , ο τεχνικός καταναλώνει περισσότερο χρόνο μαζί του ,από οτι με ένα καινούργιο .

Τρίτων όταν , ενα μηχάνημα πάει για Format , τις περισσότερες φορές , ο ιδιοκτήτης ζητάει , να σωθούν από το δίσκο πράγματα , αρα μιλάμε και για Backup αρχείων .

τέλος , τις περισσότερες φορές , ο καθαρισμός του κουτιού με αέρα είναι απόλυτα αναγκαίος .

Και καταλήγω , διαβάζοντας το αρχικό θέμα , ότι η περιγραφή των εργασιών που έγιναν , είναι πολύ φτωχή , για να βγουν πραγματικά συμπεράσματα , για το θέμα κοστολόγιο .

Nik0s
09/06/2007, 10:55
Εγώ χτες το βράδυ έστησα μόνος ολοκαίνουργιο μηχάνημα....


Κόστος: ένα πακέτο τσιγάρα :smokin: :smokin: :smokin:

Tropeas
09/06/2007, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Εγώ χτες το βράδυ έστησα μόνος ολοκαίνουργιο μηχάνημα....


Κόστος: ένα πακέτο τσιγάρα :smokin: :smokin: :smokin:
να σε κεράσω ένα πακέτο τσιγάρα να έρθεις να κάνεις και το δικό μου όπως σου πω???

μπορούμε να καταλάβουμε το νόημα ή δεν θέλουμε να το καταλάβουμε?
για το κομμωτήριο που σας πέρνει για 15λεπτά χρόνο 15-20ευρώ τι έχετε να πείτε?
αει κουρεφτείτε μόνοι σας???:p :lol: :lol: :lol: :rotflmao:

Λεωνίδας
09/06/2007, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
για το κομμωτήριο που σας πέρνει για 15λεπτά χρόνο 15-20ευρώ τι έχετε να πείτε?
αει κουρεφτείτε μόνοι σας???:p :lol: :lol: :lol: :rotflmao: εγώ αυτό κάνω :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

l@gos
09/06/2007, 11:11
μια που το εφερε η κουβεντα, ξεκιναω format........
το προβλημα μου ειναι να βαλω τα xp sp2 η τα vista?
(η κ τα δυο σε διαφορετικα partition?:look: )

THEOD
09/06/2007, 11:14
Παιδιά η παροχή υπηρεσίας ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ...Αν στην θέση του τεχνικού ήσουνα εσύ και ταλαιπωριόσουνα 2-3 ώρες με ένα μηχάνημα πόσα θα ζήταγες ???

Έμένα κλειδαράς που "δούλεψε" 2 δευτερόλεπτα (ναι ΔΥΟ - με μια αστραπιαία κίνηση με ένα μαρκούτσι που κράταγε άνοιξε την πόρτα) μου ζήτησε 30 ευρώ....και ήρθε με μηχανάκι από το μαγαζί του 500 μέτρα μακύτερα από το σπίτι μου (άρα ο χρόνος μετάβασης ήταν αστείος...). Μου κακοφάνηκε μεν, αλλά δυστυχώς έτσι είναι....ΚΑΘΕ επαγγελματίας από αυτά βγάζει το ψωμί του και οι νόμοι της ελεύθερης αγοράς είναι αμείλικτοι...
Μόνο αντίδοτο το do it your self....

lady-rider
09/06/2007, 11:17
στην τελικη δεν ειναι πολλα,ολοι οι τεχνικοι τα ιδια σχεδον παιρνουν

και γω την πρωτη φορα που φωναξα τεχνικο για φορματ κτλ ενα 80αρι εσκασα.
βεβαια εκτος απ τα windows που ξαναπερασε,εκανε κ back up κ δεν εχασα τιποτα,περασε αντιβιωτικο κ 100
άλλα προγραμματα,εφαγε ολο το απογευμα 2-9 και προηγουμενως ειχε περασει απο εξονυχιστικο ελεγχο το πισι.
α και ηταν πολυ ενταξει τυπος,μου εδειξε(στο ασχετο :lol: ) πως να κανω φορματ μονη μου,
ανασυγκροτηση δισκου,επαναφορα συστηματος (κινεζικα για μενα :lol: :bigcry: :lol: ) και κατι αλλο που δεν ηταν ακριβως
φορματ τες πα ειναι ολα καταγραμμενα μην τα ξεχασω;)

οποτε αν δεν ξερεις πως να το κανεις μονος σου,αναγκαστικα πληρωνεις καποιον που ξερει
:wave2:

lady-rider
09/06/2007, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
για το κομμωτήριο που σας πέρνει για 15λεπτά χρόνο 15-20ευρώ τι έχετε να πείτε?

ε οχι κ 15 λεπτα! για να ισιωσω τα μαλλια μου θελω τουλαχιστον μια ωρα
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
ασε που φερνουν κ καφεδακι τσαμπα στο κομμωτηριο(3 ευρω το λιγοτερο δεν κοστιζει εξω ? ;) )
:D

OzZzZzY
09/06/2007, 11:26
δεν ξερω αν ειναι πολλα 70 ευρω, εγω παντως οταν θελω να σβηστουν τα παντα κ να ξαναβαλω το λειτουργικο δεν κανω φορματ..κανω επανεγκατασταση των windows αλλα επιλεγω να μην κρατησει τιποτα απο τα δεδομενα που ναι εγκατεστημενα..δουλεια μισης ωρας περιπου...

OzZzZzY
09/06/2007, 11:27
να μην ξεχασω οτι μετα εχω να περασω 5-6 drivers και τα προγραμματα μου..δεν νομιζω ομως να του τα δωσες αυτα ;)

nickmonstro
09/06/2007, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από lady-rider
α και ηταν πολυ ενταξει τυπος,μου εδειξε(στο ασχετο :lol: ) πως να κανω φορματ μονη μου,
ανασυγκροτηση δισκου,επαναφορα συστηματος (κινεζικα για μενα :lol: :bigcry: :lol: ) και κατι αλλο που δεν ηταν ακριβως
φορματ τες πα ειναι ολα καταγραμμενα μην τα ξεχασωAφου τελειωσε πρεπει να σου ζητησε και το τηλεφωνο σου!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer:

lady-rider
09/06/2007, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmonstro
Aφου τελειωσε πρεπει να σου ζητησε και το τηλεφωνο σου!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:a13: :a13: :a13:

οχι δε μου το ζητησε, το ειχε απο πριν,αφου εγω τον πηρα τηλ για να φτιαξει το πι σι και ειχε αναγνωριση :lol:

OzZzZzY
09/06/2007, 11:38
με "πιστωτικη" πληρωσες? :winka: :winka:

vangelis 64
09/06/2007, 11:53
Πάντως ρε παιδιά,τα χώνουμε που τα χώνουμε....γιατί να μην αγοράζουμε ένα γνήσιο αντιβιοτικό;Τι διάολο...50? το χρόνο κοστίζει,το πολύ.

Ο αδερφός μου αναγκάστηκε να κάνει φορμάτ και να πετάξει έναν σκληρό γι' αυτό το λόγο.Μαλακία δεν είναι;

OzZzZzY
09/06/2007, 11:55
βαγγελη κυκλοφορουνε κ πολλα δωρεαν στο ιντερνετ που κανουν αρκετα καλη δουλεια (adaware της lavasoft και το kaspersky) :D

Tropeas
09/06/2007, 12:00
avg free
+++

vangelis 64
09/06/2007, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
βαγγελη κυκλοφορουνε κ πολλα δωρεαν στο ιντερνετ που κανουν αρκετα καλη δουλεια (adaware της lavasoft και το kaspersky) :D

Το φτηνό το κρέας το τρώνε τα σκυλιά OzZzZzY.Εγώ πάντως έχω γνήσιο και κάνει update τρεις φορές τη μέρα.:wave2:

hidefnick
09/06/2007, 12:14
Όταν πηγαίνεις το μηχάνημα σε έναν τεχνικό, η ενασχόλησή του είναι το πολύ μισή ώρα. Το αφήνει μέχρι να κάτσουν τα windows, το μπριζώνει στο net να κατέβουν τα upgrades και περνάει και drivers (σπανίως φρέσκους) και φυσικά ταυτόχρονα μπορεί να κάνει το ίδιο σε άλλα 10 μηχανήματα. Αρα 70 είναι μάλλον πολλά.

Αν έρθει σπίτι τότε 70 είναι καλά, γιατί εκτός του μηχανήματος θα σου λύσει και 5-10 απορίες.

Πάντως κάποιες διαδικασίες είναι πραγματικά απλές, και καλό είναι να κάνουμε μια προσπάθεια μόνοι μας. Οσο για βοήθεια, εδώ μέσα όλο και κάποιος θα βρεθεί, και θα πληρωθεί και με μπύρες. (Προσωπικά Guiness)

Επίσης καλό είναι να αγοράζουμε τουλάχιστον το λειτουργικό. Βοηθάει να τελειώνουμε μια ώρα αρχήτερα, χωρίς να καταφεύγουμε σε σπαστήρια αμφιβόλου "ηθικής"

AVG επίσης, και τα μυαλά στα κάγκελα.:beer: :beer: :beer:

hidefnick
09/06/2007, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Το φτηνό το κρέας το τρώνε τα σκυλιά OzZzZzY.Εγώ πάντως έχω γνήσιο και κάνει update τρεις φορές τη μέρα.:wave2:

Και το Avast κάπου τόσες κάνει, και είναι και πανάλαφρο.

Λεωνίδας
09/06/2007, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Και το Avast κάπου τόσες κάνει, και είναι και πανάλαφρο. +1 για το avast.
Το "εμπορικό" symantec το 'φαγε η μαύρη τρύπα αφού μαλακίστηκε με το Thunderbird μου :mad: :mad:

Aggelos_SV
09/06/2007, 13:06
Ρε άνθρωπε κοίτα και κάνα άλλο thread (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=41111) :lol: :lol:

Δεν έλεγες να σου κάνω εγώ format...θα σου έπαιρνα μόνο 69€:lol:

Όπως είπαν και οι προηγούμενοι , καλό θα ήταν να μάθεις μόνος σου να το κάνεις.Δεν είναι και τίποτα δύσκολο,απλά τρώει ώρα.

Tip για συχνούς formatαδες ( που σιγά που δε θα το ξέρουν:D ) : Κάντε partition στον/ους σκληρο/ους σας.Σε ένα τμήμα βάλτε μόνο τα Windows και κάποια βασικά προγράμματα που δεν τη γλιτώνουν αν γίνει format.Στα άλλα τμήματα του σκληρού βάλτε τα αρχεία σας ( τσόντες και άλλα :lol: ) που δεν θέλετε να χάσετε ,θα μείνουν ανεπιρέαστα κατά το format.

Partition Magic χρησιμοποιώ εγώ.Γίνεται βέβαια και απ'το BIOS ,αλλά μέσω windows είναι απλούστερο.

T.R.E
09/06/2007, 13:46
Πω πω...Πρεπει να εχω γλυτωσει περι τα 10.000 ? μονο απ'τα φορματ....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

reptile4
09/06/2007, 13:58
οταν δουλεψα για λιγο τεχνικος σ'ενα μαγαζι, ερχοταν κατι περιεργει και ζητουσαν να γινει φορματ χωρις να χαθει τιποτα, αυτο δεν γινετε, καποια προγραμματα πρεπει να γινονται επανεγκατασταση για να δουλεψουν αλλα μπορει να ειναι καποια πολλη παραξενα και να μην τα εχεις και αντε ψαχνε να τα βρεις, εκει θα τους επερνα κανα 80-90€ αλλα για απλο φορματ με τα "βασικα" (windows,antvirus,winamp,drivers κτλ.) μονο 25€.

bzrmiltos
09/06/2007, 15:08
Aναλογα πως θα σε κοψουν ......φορματακι σε λογικες τιμες αγορας περιπου 30ευρω
win xp service pack2 office kai antivirus ,,αντε να στα βαλει και αυτα....50 σε αγαπησε,,,
πλεον σωστος πελατης οχι φορτολας :winka:

απο φιλο τεχνικο δικτιων που ρωτησα πριν μηνα τιμες για να δω τι παιζει απο τιμες


το πιο κουφο που ειδα πριν 2 χρονια σε μαγαζι 80 ευρο για τοποθετηση recorder+ software

μερικοι μπερδευουν το format με το formarisma :D

Υ.Γ oi ηλεκτρολογοι δεν πρεπει να τοποθετουν κεραιες γιατι αν το παρακανουν και οι ηλεκτρονικοι θα αρχισουν να τοποθετουν μπριζες

::confused: :confused:

perastikos
09/06/2007, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
το μπριζώνει στο net να κατέβουν τα upgrades

Αν έχει κανένα CD με τα updates περασμένα ήδη μέσα (απλά πρέπει να κατεβάζει νέο CD κάθε μήνα) ούτε αυτό χρειάζεται ;)

Πάντως αν σου έβαλε μόνο windows + drivers + ένα antivirus ίσως θα μπορούσε να πάρει 50 - 60 (ανάλογα αν είσαι πελάτης, αν σε βλέπει πρώτη φορά κλπ)
Αν όμως σου πήρε backup τα data, σου καθάρισε το pc που ήταν μέσα στη σκόνη, σου πέρασε το Office ή και άλλα προγράμματα, σου συμάζεψε και λίγο τα windows (η εγκατάσταση δεν τελειώνει όταν περάσεις όλους τους drivers και δεις ένα desktop) τότε 70 είναι μια χαρά :)

+1 και από εμένα στο AVG. Αυτό προτείνω σε όποιον με ρωτάει. Από την άλλη πάλι εγώ στα pc μου (2 στη δουλειά, 1 σπίτι) δεν έχω κανένα Antivirus. Για τον απλό χρήστη όμως είναι απαραίτητα.

Φυσικά αν ήσουν Πάτρα μου έστελνες ένα ΠΜ αράζαμε ένα απόγευμα και καθάριζες με :beer: Η τελευταία είναι φυσικά και η καλύτερη λύση όπως είπαν και αρκετοί παραπάνω.

GeorgeFZR
09/06/2007, 16:28
Telika la8os epagelma dialeksa....

lepon gia thn epomenh fora pou 8a xriasteis format kaneis ta akolou8a


Daneize apo ena filo sou ta Windows XP SP2

kaneis epanekinisi to PC sou kai patas f2 h delete (analoga apo to pc) gia na mpeis sto Bios,dialegeis na bootarei apo to CD-ROM


kaneis to installation se ksexwristo partition, perimeneis kana misawro mexri na teliosei

Molis mpeis sta Windows pernas drivers Motherboard, Karta grafikwn, Karta ixou (Ola auta yparxoun stin selida twn kataskevastwn tou hardware sou sto Internet)

Katevazeis to AutopatcherXP pou exei ta panta apo enimeroseis,kai to kaneis install

Kai meta oti programa xriazese yparxei sta torrents

Oti aporia gia to pws kai ti se pm's

Amartia einai 70 euros na sta trwne gia tetoies douleies, pigene se kana "Anatolh" na ta xareis ki olas

:lol: :wave2:

alfa156
09/06/2007, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
Telika la8os epagelma dialeksa....

lepon gia thn epomenh fora pou 8a xriasteis format kaneis ta akolou8a


Daneize apo ena filo sou ta Windows XP SP2

kaneis epanekinisi to PC sou kai patas f2 h delete (analoga apo to pc) gia na mpeis sto Bios,dialegeis na bootarei apo to CD-ROM


kaneis to installation se ksexwristo partition, perimeneis kana misawro mexri na teliosei

Molis mpeis sta Windows pernas drivers Motherboard, Karta grafikwn, Karta ixou (Ola auta yparxoun stin selida twn kataskevastwn tou hardware sou sto Internet)

Katevazeis to AutopatcherXP pou exei ta panta apo enimeroseis,kai to kaneis install

Kai meta oti programa xriazese yparxei sta torrents

Oti aporia gia to pws kai ti se pm's

Amartia einai 70 euros na sta trwne gia tetoies douleies, pigene se kana "Anatolh" na ta xareis ki olas

:lol: :wave2:
ρε παιδια μην μπερδευετε τον κοσμο αδικα...δεν μπορουν ολοι να γινουν κομπιουτεραδες,οπως και ολοι δεν μπορουν να γινουν μηχανικοι,ηλεκτρολογοι κλπ..
για να μην εψαξε να μαθει ο φιλος μεχρι τωρα πως γινεται αυτο,σημαινει η οτι δεν θελει να μαθει,η οτι δνε εχει χρονο για να το κανει αυτο..
αι αν προσπαθησει χωρις να εχει ορεξη για αυτο που θα κανει σιγουρα το αποτελεσμα θα ειναι χειροτερο...

paramedic
09/06/2007, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Κατ' αρχήν δεν κατάλαβα αν είναι παράνομα τα windows ή / και το antivirus. (Εγώ χρησιμοποιώ και για μένα και για τρίτους το avast πλέον).
Δε νομίζω ότι είναι δα και "απίστευτο ποσό" για μια δουλειά που παίρνει 3-4 ώρες.
Δηλαδή όταν ο ηλεκτρολόγος μου ζήτησε 100? για να στήσει την κεραία στην ταράτσα τι ήταν; Θα του 'παιρνε μήπως πάνω από 10' ; :rolleyes:

Αν δεν ξέρεις να το κάνεις μόνος σου (είτε είναι pc είτε να αλλάξεις μια βρύση είτε να συνδέσεις :alien: την κουζίνα...) θα πληρώσεις κάποιον να το κάνει. Ε και αν φάει 2-3-4 ώρες ΠΟΣΑ να ζητήσει;
:wave2:
Μόλις τέλειωσα ένα φορμάτ στον φορητό μιας φίλης της κοπέλας μου. Για φορμάτ,εγκατάσταση και προγράμματα(αρκετά) πάιρνει μιαμιση ώρα το πολύ δύο και δεν ήμουν απο πάνω απο τον υπολογιστή. Σε έναν επαγγελματία φορμάτ+εγκατάσταση ξέρετε πόσο παίρνει? 30 το πολύ λεπτά(άν έχει να βάλει αρκετά προγράμματα).Ας είναι καλά τo φάντασμα....
Ο κολλητός μου δούλευε στο πλάισιο και έστηνε μηχανήματα. Έφτιαχνε 12-15 στο οκτάωρο κομπλέ(μιλαμέ συναρμολόγηση+φορματ+εγκατάσταση+προγράμματα). Εάν έχεις τα κατάλληλα εργαλεία όλα γίνονται. Γι'αυτό σας λέω είναι πολλά τα 70?
Α και το καλύτερο Antivirus είναι το Nod32 (Ας είναι καλά τα τορρεντ:a13: :a13: :a13: )!!
Πολύ καλό και δεν επιβαρύνει το σύστημα καθόλου!

Λεωνίδας
09/06/2007, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
(...) στον φορητό μιας φίλης της κοπέλας μου (...) Κατ' αρχήν 9 στους 10 δουλεύουν έτσι :D (με φίλους και γνωστούς). Εγώ μόνο έχω υπό την "επίβλεψή μου" καμιά 10αριά μηχανήματα φίλων :rolleyes:

Επειδή το 'χω κάνει και εγώ αρκετές φορές, 1 ώρα χρειάζεται να γίνει format ένας μεγάλος δίσκος (μόνο το formatting!). Όσο για εγκατάσταση windows, office, updates, drivers, antivirus και λοιπών προγραμμάτων δε θέλει κανένα 2ωρο ακόμα; Σε σύγχρονο μηχάνημα πάντα γιατί αν σου κάτσει κανένα 2ετίας 3ετίας καλά κρασιά :ZZZ:

Όσο για το Πλαίσιο φυσικά εκεί στήνουν πανομοιότυπα μηχανήματα και τα ghost-άρουν, αλλά τι σχέση έχει με τη συζήτσή μας :confused:

:wave2:

paramedic
09/06/2007, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Κατ' αρχήν 9 στους 10 δουλεύουν έτσι :D (με φίλους και γνωστούς). Εγώ μόνο έχω υπό την "επίβλεψή μου" καμιά 10αριά μηχανήματα φίλων :rolleyes:

Επειδή το 'χω κάνει και εγώ αρκετές φορές, 1 ώρα χρειάζεται να γίνει format ένας μεγάλος δίσκος (μόνο το formatting!). Όσο για εγκατάσταση windows, office, updates, drivers, antivirus και λοιπών προγραμμάτων δε θέλει κανένα 2ωρο ακόμα; Σε σύγχρονο μηχάνημα πάντα γιατί αν σου κάτσει κανένα 2ετίας 3ετίας καλά κρασιά :ZZZ:

Όσο για το Πλαίσιο φυσικά εκεί στήνουν πανομοιότυπα μηχανήματα και τα ghost-άρουν, αλλά τι σχέση έχει με τη συζήτσή μας :confused:

:wave2:
Καλά οτι έτσι δουλεύουν οι πιο πολλοί δεν αντιλέγω. Μήπως να παίρναμε λεφτά ρε γαμώτο να παίρναμε καλούδια για τις μηχανές μας(θέλω και καινούργιο κράνος γαμώτο, πιό καλό)???
Μια ώρα για φορμάτ??? Για πόσο μεγάλο δίσκο μιλάμε? Ο δικός μου ο 250άρης θέλει κανένα 15λεπτο το πολύ οπότε μήπως υπερέβαλες? Τα windows σε ενα μισάωρο μπαίνουν και τα προγράμματα άλλο 45 λεπτάκια. Τεσπα όσο και να παίρνει δεν πειράζει διαγώνισμο δεν κάνουμε άλλωστε...
Το πλαίσιο το έφερα ώς παράγειγμα πόση ώρα παίρνει σε έναν επαγγελματία να φορμάρει και να περάσει λειτουργικό και να κάνουμε ένα παραλλήλισμό με την τιμή που πλήρωσε το παιδί.
:wave2:

Λεωνίδας
09/06/2007, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Μια ώρα για φορμάτ??? Για πόσο μεγάλο δίσκο μιλάμε? Ο δικός μου ο 250άρης θέλει κανένα 15λεπτο το πολύ οπότε μήπως υπερέβαλες? :look: :look: :look: για quick format μιλάμε ή για κανονικό;

Αυτό το "μήπως να παίρναμε λεφτά" άστο, όλο και κανένα φαγητό / γλυκό / καφές θα παίξει και ένα "ευχαριστώ" αρκεί. Όταν δεν είναι αρκετά φίλος/η απλά δεν το κάνω (εκτός αν μιλάμε για καμιά πολύ μικρή δουλειά, π.χ. εγκατάσταση dsl ή antivirus :rolleyes: που ούτε καν το σκέφτομαι) :wave2:

soundstorm
09/06/2007, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Ρε man

αφου σου ειχα πει

:smilea:
Ρε θα τον χτυπησω.
Του ειπα ποια προγραμματα θελω να κρατησει.Τα εβαλε σε ενα φακελο μου ειπε με ονομα my pro.
Παω να τα βρω και εχει αποθηκευσει τους φακελους μονο χωρις κανενα αρχειο μεσα.
Πανε τα προγραμματα,πανε και τα live ολου του καλοκαιριου.
Και τα γουιντουζ που εβαλε εγω του τα εδωσα,οχι οτι πληρωσα και λογισμικο.
Θα του παω μια φωτογραφια αυριο για να με ξαναδει.
Κανας καλος ρεεεεεεεεε.

soundstorm
09/06/2007, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Ρε άνθρωπε κοίτα και κάνα άλλο thread (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=41111) :lol: :lol:

Δεν έλεγες να σου κάνω εγώ format...θα σου έπαιρνα μόνο 69€:lol:

Όπως είπαν και οι προηγούμενοι , καλό θα ήταν να μάθεις μόνος σου να το κάνεις.Δεν είναι και τίποτα δύσκολο,απλά τρώει ώρα.

Tip για συχνούς formatαδες ( που σιγά που δε θα το ξέρουν:D ) : Κάντε partition στον/ους σκληρο/ους σας.Σε ένα τμήμα βάλτε μόνο τα Windows και κάποια βασικά προγράμματα που δεν τη γλιτώνουν αν γίνει format.Στα άλλα τμήματα του σκληρού βάλτε τα αρχεία σας ( τσόντες και άλλα :lol: ) που δεν θέλετε να χάσετε ,θα μείνουν ανεπιρέαστα κατά το format.

Partition Magic χρησιμοποιώ εγώ.Γίνεται βέβαια και απ'το BIOS ,αλλά μέσω windows είναι απλούστερο.
Περα του οτι δεν ξερω,φοβομουν μην χασω αρχειο που το ηθελα.
Αλλα τωρα τι να πω.Παλι καλα που μου εδωσε πισω και τον υπολογιστη δηλαδη.

Λεωνίδας
09/06/2007, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Ρε θα τον χτυπησω.
Του ειπα ποια προγραμματα θελω να κρατησει.Τα εβαλε σε ενα φακελο μου ειπε με ονομα my pro.
Παω να τα βρω και εχει αποθηκευσει τους φακελους μονο χωρις κανενα αρχειο μεσα.
Πανε τα προγραμματα,πανε και τα live ολου του καλοκαιριου.
Κατ' αρχήν τα προγράμματα πρέπει να τα ξανεγκαταστήσεις, δηλαδή χρειάζεσαι το αρχικό setup αρχείο ή CD.
Τα live :confused: :confused: :confused: αυτά θέλει ταλέντο για να τα χάσεις εκτός αν δε συνεννοηθήκατε καλά.


Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Κανας καλος ρεεεεεεεεε.
Πες περιοχή και τι μαγειρεύει καλά η μάνα/γυναίκα/αδερφή ότι να'ναι και το συζητάμε :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

soundstorm
09/06/2007, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Κατ' αρχήν τα προγράμματα πρέπει να τα ξανεγκαταστήσεις, δηλαδή χρειάζεσαι το αρχικό setup αρχείο ή CD.
Τα live :confused: :confused: :confused: αυτά θέλει ταλέντο για να τα χάσεις εκτός αν δε συνεννοηθήκατε καλά.


Πες περιοχή και τι μαγειρεύει καλά η μάνα/γυναίκα/αδερφή ότι να'ναι και το συζητάμε :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Του ειπα ολο το my music.Και ενα ενα τα προγραμματα.
Και περιμενα και μιση ωρα να κλεισει το τηλ για να του τα πω.
(αδερφη,δεν μαγειρευει αλλα ΤΡΩΕΙ.κανει?):rotflmao:

Λεωνίδας
09/06/2007, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
αδερφη,δεν μαγειρευει αλλα ΤΡΩΕΙ.κανει? :eek: :eek: :eek:
φαντάζομαι όχι
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

soundstorm
09/06/2007, 21:30
Ρε δεν ντρεπεσαι?Την αδερφουλα μου!!:lol: :lol:
Φευγω παλι για δουλεια.Αντε καλο βραδυ.

makocer
09/06/2007, 23:16
απο ποτε backup/φορματ/εγκατασταση OS/drivers/εγκατασταση προγ/ων/τελικο ρυθμισμα θελει μονο μιση ωρα??
οτι θελουμε λεμε καμια φορα μου φαινεται
αναλογως των απαιτησεων εχω ζητησει μεχρι και 100 ευρα...(και λιγα ηταν)
οταν στα χερια μου ερχετε πισι χωρις τιποτα αλλο -αγνωστης μαρκας (ετοιματζιδικο quest) με απαιτηση να μπουν πανω 98 !! να στησω.... raid 0 (γιατι του ειπαν οτι ειναι γρηγορο!!)...........
ααααα ναι!! να παρω kaι backup απο τον σκληρο (-τι?- α δεν ξερω ,τα εχω σε διαφορους φακελους)
ο λογος που ηρθε σε μενα ( και δεν πηγε στους ξερολες φιλους του.. βλ.raid!!) ηταν οτι....''δεν μπαινει στα windows.....ο δισκος κανει τακ τακ ! ! ! ''

εφαγα 3ωρες με τον κολοδισκο του στο δικο μου μηχνμα να παρα τα αρχεια ενα ενα
(η προσωρινη επιδιορθωση του δισκου εκανε 11 ωρες)

αφου γκρινιαξε λοιπον για τα 100 ευρα (ακατεβατα) αλλα ΚΑΙ παρεξηγηθηκε οταν του ειπα στην αρχη να πεταξει την καρουτα και να του φτιαξω ενα της προκοπης.....εφυγε ...και

αργοτερα ,κανα χρονο μετα, εγινε ο καλυτερος πελατης μου ! ! ! :)

ΑΦΟΥ ομως πρωτα εχωσε και 1500 στην TIκTAκ για σωσιμο των φωτογραφιων του απο 2 ταξιδια του +κατι αλλα απο τη μπακατελα που εσκασε .....

ολα εχουν μια λογικη και σιγουρα παιζει και σε ποιον θα πεσεις
δοξα το θεο ,εχω κερδισει πελατες - δεν εχω χασει κανεναν..........




ακου μιση ωρα...........

maron
10/06/2007, 12:00
xwris poly mpla mpla.
kai to poio aplo pragma na sou ekane.
format -driver(xwris backup-xwris egatastasi pollwn programmatwn)
den se eklepse.
to format den einai kati dyskolo
alla gia mena den einai dyskolo na katevasw kai moter
kai na koureyto klp....
omws se kapoies periptwseis pou den eimai poly sygouros gia kati.
TA AKOUMPAW.

sad
11/06/2007, 08:23
70 ευρώ παίρνουν στην επανεγκατάσταση, στην επανεγγατάσταση κανονικά είναι πάνω από 170.

Rezeguet
13/06/2007, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sad
70 ευρώ παίρνουν στην επανεγκατάσταση, στην επανεγγατάσταση κανονικά είναι πάνω από 170.

dhladh ama grapsw "gk" anti gia "gg" mou kostizei 100 eyrw parapanw? :hypnotize :hypnotize

Rezeguet
13/06/2007, 15:06
pantws re gamwto sas pianoun to kwlo kai lete kai eyxaristw?! Eleos!

Kai ti epeidh eprepe na doulepsei 4 wres? Plhrwneis analoga me to ti ekane (thn ergasia ka8ayth) oxi me to psh wra tou phre! Dhladh o neyroxeirourgos epeidh douelpse 1 wra se mia egxeirhsh na parei ligotera apo ton hlektrologo p doulepse 2 wres?!! Mh trela8oume!!

Eimai men foithths plhroforikhs sto e3wteriko, alla format kai pathma 2 koumpiwn na ginei mia egatastash re paidia 70 eyrw?!!! Eiste sovaroi?!
Katarxas pataei format, feygei gia 15 lepta, vazei disko me win k vazei tis epiloges tou (oute 5 lepta ypo8esh) kai to afhnei kana mesawro, 3anarxetai kai ega8ista tous driver kai to antivir (kamia writsa me polla dialeimata analogws) kai teleiwse.
Dhladh ka8arh ergasia gyrw sth 1 wra, kai malista mia ergasia me va8mo dyskolias konta mhden, me apaitoumenes gnwseis poly elaxistes. Kai zhtane 70 eyrw?!

re mhn tous afhnete na sas pianoun kwtso! Antidraste! Katarxas egw toulaxiston panta rwtaw posa 8a parei PRIN paradwsw otidhpote, kai AMA nomizw oti einai ok, vazw orio ekei kai lew ayto einai to MAX pou 8a parei.

Ama aporeite poso 8a xrewna proswpika se kati tetoio, 8a zhtousa to poly 20E, san foithths. Kai lew san foithths gti san foithths dexesai polles douleies. Kai ama peis "alla san ptyxiouxos computer sciences and theoretical mathematics liga den einai?" apantw pws poly apla DEN 8a epairna tetoia douleia, 8a ton parepempta allou (se kana ma8hth gymnasiou) na to kanei. Egatastash windows se ptyxiouxo plhroforikhs einai san na exeis ponokefalo kai na phgaineis se diey8ynth klinikhs na sou dwsei aspirinh.

soundstorm
13/06/2007, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
dhladh ama grapsw "gk" anti gia "gg" mou kostizei 100 eyrw parapanw? :hypnotize :hypnotize
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf dr685sm
13/06/2007, 15:17
Τα παίρνω όποτε διαβάζω απόψεις απο ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΥΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.

Ο ένας λέει το κάνω έτσι,,,... ο άλλος γιουβέτσι και ο τρίτος κοκορέτσι.

Για να μαθαίνετε λοιπόν.

1) Το format πραγματικά δεν είναι τίποτα. 1-2-3 διαδικασία. Το πρόβλημα είναι στο backup των αρχείων και των ρυθμίσεων όπως και στην αποθήκευση τους σε τριτο μέσο. Εσείς εξυπνάκηδες που το θεωρείτε εύκολη και γρήγορη υπόθεση γιατί δεν το κάνετε μόνοι σας να έχετε και την ευθύνη;

2) Στο πλαίσιο και δεν ξέρω που αλλού χρεώνουν ναι μεν 30? αλλά για επανεγκατάσταση default. Δηλαδή χωρίς καμιά παραμετροποιήση και φυσικά με κανονικά προγράμματα (αγορασμένα) Αλλιώς επιβαρρύνεστε με την αγορά τους. Εξίσου και αν έχετε κάποιο μηχάνημα με αμφιβόλου προέλευσης εξοπλισμό και οδηγούς δεν αναλαμβάνουν να σας το στήσουν.

3) Το customization στην επαναφορά του μηχανήματος , το πέρασμα εκ νέου οδηγών , η επαναφορά αρχείων , η δημιουργία πολιτικών ασφαλείας για να είναι ΟΚ το μηχάνημα και γενικά ρυθμίσεις που διευκολύνουν τον χρήστη πληρώνονται.
Δεν γίνονται τσάμπα, ούτε εξυπακούονται. Σε μηχανήματα που θα κάνω διαμόρφωση (format) και θα τα στήσω ξανά με λογισμικά του χρήστη σε εξορισμού θα πάρω κοντά στα 30? μιας και
- Πάω σπίτι του και δεν μου το φέρνει αυτός.
- Κάνω και μια μικροσυντήρηση και διάγνωση στον υπολογιστή του πριν και μετά την διαδικασία.
- Δίνεις και μια δύο συμβουλές που πληρώνονται και αυτές καθότι σπούδασες για να τις μάθεις και δεν τις βρίσκεις σε φειγ-βολάν.

4) Κάθε παραμετροποίηση και πολιτική ασφαλείας ή άλλη ρύθμιση σχετικά με το προφίλ του χρήστη ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ. Δεν εξυπακούεται , δεν είναι αναγκασμένος ο τεχνικός να την κάνει επειδή εσείς την είχατε κάνει παλιά.

Το επάγγελμα των υπολογιστών και δη όταν πλέον πας για δικτυώσεις κτλ... είναι επιστήμη. όποιος νομίζει οτι μπορεί να τα καταφέρει μόνος του μπορεί να προσπαθήσει να το κάνει μόνος του, για να καταλήξει να μας καλέσει στο τέλος.
Και επειδή οι κινήσεις μας θα είναι κλασσικές και εμπειρικές λόγω γνώσης , τις θεωρεί εξορισμού και φυσικά νομίζει οτι χρεώνονται υψηλά. Δεν μας λέτε όμως , αν δεν το κάναμε αυτό , πόσο καιρό θα ασχολιόσασταν για να βρείτε αν θα βρίσκατε λύση;


Λοιπόν ... ΚΟΦΤΕ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ... ο τεχνικός υπολογιστών (ο ικανός τεχνικός και οχι ο Μήτσος της γειτονιάς) έχει περάσει μερικά χρονάκια στα θρανία την ώρα και ακόμα περισσότερες κάθε μέρα σε θεωρία και βιβλία. Αν νομίζετε οτι μπορείτε μόνοι σας , κάντε το... αν οχι... μην ακούω γκρίνιες μετά για "υπερ-χρεώσεις" όταν κάποιος σας εξυπηρετεί ΣΩΣΤΑ και ΥΠΕΥΘΥΝΑ σε κάτι που δεν γνωρίζετε και πολλές φορές αποτελεί και εργαλείο δουλειάς...


Egatastash windows se ptyxiouxo plhroforikhs einai san na exeis ponokefalo kai na phgaineis se diey8ynth klinikhs na sou dwsei aspirinh.

Σε αυτό συμφωνώ αλλά ίδια αντίδραση θα δείς φίλε μου , ακόμα και αν πας για δικτύωση , δημιουργία πλάνου και πολιτικών ασφαλείας καθώς και διατήρησης αντιγράφων ασφαλείας. Είναι το κλασσικό παράδειγμα του ξερόλα μαλάκα Νεο-Έλληνα.

Gandalf

Gandalf dr685sm
13/06/2007, 15:34
a... να συμπληρώσω οτι στα χρόνια που έχω περάσει στην Πληροφορική ... οι καλές υπηρεσίες πάντα πληρώνονται.

Απλά πάντως για να έχετε μια ένδειξη, επίσκεψη απο τεχνικό ΙΤ εταιρίας , χρεώνεται με 75? την ώρα εφόσον βέβαια εργαστεί.

Τα χρήματα που ακούγονται περί 30? κτλ.. είναι πάντα "μαύρα".

Προσωπικά δεν ασχολούμαι πλέον με προσωπικούς υπολογιστές παρά μόνο με φίλων. Γιατί είναι αλλιώς το κλίμα μαζί τους. Οχι οτι σνομπάρω... απλά για να είμαι ειλικρινής , προτιμώ κάτι πιο πολύπλοκο και φυσικά πιο προσοδοφόρο για την πάρτη μου... (κρίση ειλικρίνειας... συγκρατήστε το :lol: )

Gandalf

Rezeguet
13/06/2007, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm




Σε αυτό συμφωνώ αλλά ίδια αντίδραση θα δείς φίλε μου , ακόμα και αν πας για δικτύωση , δημιουργία πλάνου και πολιτικών ασφαλείας καθώς και διατήρησης αντιγράφων ασφαλείας. Είναι το κλασσικό παράδειγμα του ξερόλα μαλάκα Νεο-Έλληνα.

Gandalf

symfwnoi se ola. Anaferomai 3exwrista se format. H dhmiourgia/synthrhsh vpn diktyou h mail server etairias den einai ypo8esh gia asxetous. Mia tetoia ergasia sou kostizei poly ennoeitai gti 8es eidikes gnwseis. Alla se ena format, enta3ei to paraxesame. Kai siga to backup, oso to systhma bootarei einai poly eykolh ypo8esh (eite partitionaki eite external hd), oute apaitei kapoia eidkkh gnwsh.
70 8a epairna px an 3exnage to bios password kai to windows login password tou kai den eixe partition alla krisima eggrafa p den h8ele na xasei, kai meta h8ele backup kai format. An kai synolika to olo recovery 8a mou epairne 15 lepta (ta 10 lepta na 3efwrtisei h motherboard battaria lol) syn backup kai format/epanagatastash 8a tou zhtaga 70 gia ayth th douleia gti monos tou h me filous tou p kai kala "3eroune" 8a psaxnotane akoma(h 8axe xasei ta arxeia tou).

Kai epanalmvanw oti ka pali de 8a epairna tetoia douleia. Tsampa oi spoudes dld?

Gandalf dr685sm
13/06/2007, 15:48
ΝΑ σου πω ενα αληθινό παράδειγμα απο κάτι που μου είχε τύχει όταν ασχολιόμουν με μηχανήματα προσωπικά;

Το μηχάνημα του λοιπόν , είχε χάσει κλασσικά το ntldr (άγνωστη αιτία). Ταυτόχρονα ο δίσκος του , είχε πρόβλημα στην κεφαλή και ήταν έτοιμος να παραδώσει πνεύμα. Έγινε το format, ενημερώθηκε ο χρήστης για το πρόβλημα και του έκανα πρόσθετη αποθήκευση σημαντικών ρυθμίσεων και αρχείων σε τρίτο δίσκο εξωτερικό (το σύστημα) δικό μου μέχρι να πάρει καινούριο να το περάσουμε και πάλι και τα αρχεία του σε DVD.

Πες μου τώρα.. τον χρεώνεις 70-100 εδώ ή οχι;

Με αυτό θέλω να πω πως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και κακώς κρίνουμε οτι γενικά τα 70? είναι πολλά. Στην συγκεκριμένη περίπτωση πάντως απο όσο διαβάζω , ειδικά εφόσον είχε ενημερωθεί ο τεχνικός και χάνει αρχεία, δεν θα έπρεπε να πληρωθεί καθόλου. Αν ισχύουν βέβαια όσα έχουν γραφεί.

Αλήθεια τι κλάδο ακολουθείς εκεί;


Gandalf

Rezeguet
13/06/2007, 16:35
kala me to ntldr anoigeis th winXP konsola apo to cd, vazeis copy e:\i386\ntldr c:\ ,meta copy e:\i386\ntdetect.com c:\ kai teleiwses synh8ws, den einai tpt tragiko. ektos ama ta windows einai entelws xyma k xalase to boot.ini, h exei kaei kana E/IDE kalwdiaki. Sth dikh sou periptwsh eixe ftysei o sklhros, enta3ei ekei de paizei tpt ektos apo8hkeysh ry8misewn external.
Se ayth th periptwsh proswpika de 3erw ti 8a epairna (san foithths dhladh giati alliws de 8a to analamvana) alla pisteyw analog ame to posh wra asxolh8hka me maximum osa eipes panw katw.

Na sou pw ena diko mou peristatiko. Kyria entelws asxeth me pc, me kainourgio asyndeto pc me palio sklhro k sapismeno winXp me kamia 30aria ious panw. M phre 5 lepta h syndehsh, 1-2 wres to ka8arisma (10 lepta boot... fantasou to virscan) syn mish writsa na ths e3hghsw pws syndeomaste sto net, ti prosexoume kai poia programmatakia trexoume gia na mh mas sapisei pali (freeware-akia, spybot klp). Den ths zhthsa tpt, ayth mou edwse gia xartziliki 30 kai eimouna poly eyxaristhmenos. Symfwna me alla legomena eprepe na ths parw kana 50ariko kai na mou leei kai eyxaristw, alla den h8ela na ths parw tosa gti sthn ousia kai h idia me liges gnwseis 8a mporouse na ta kanei...

Anyways, den 3anakana tetoia douleia apo tote. To mono p ekana 3ana einai na ksanaepistrepsw hackarontas klemeno account apo to rapid share ston arxiko idiokthth (IP logs, meta keylogger mesw telnet doing) , gia antallagma ena gyro kai mia koka kola :lol:


Edw spoudazw theoretical mathematics (1o ma8hma) kai computer science( 2o ma8hma). Varythta peftei arketa pio poly se software sto Computer Science (J2EE/SE, Python, Haskell), databases(SQL/Oracle) kai OS development (C/C++/C#). To theoretical mathematics einai deytero ma8hma p epele3a proswpika, einai to idio p kanoun oloi oi ma8hmatikoi.

maron
13/06/2007, 17:48
gandalf +100

Rezeguet afou den asxoleisai epagelmatika poia akrivos einai h apopsi pou diatyponeis???
den exw paei pouthena na kanw format kai apla na to kanw kai na fygw.oloi apo tous pio sxetikous ews tous pio asxetous me to pou doun oti kserw 2-3 pragmata pou tous eksipiretoun theloun epitopou na tous ta mathw.
afto to (tsampe pou kaneis-kai kanw kai egw polles fores kai meta me moutzonw einai teleios lathos)
A:den ektimatai h douleia sou
B:tin epomeni fora exoun apaitisi na ginei to idio pragma
PX otan exeis na kaneis me ena internet cafe pou sou exei pei oti o proigoumenos texnikos itan axristos kai tous kremage synexeia,sou zitane voitheia kai epidi akolouthei trihmero (sxoliko) kai 4 PC den leitourgoun ta theloun olla se leitourgia.
Pas loipon paraskevi 18:00 allazontas opoia sxedia exeis kai fevgeis apo ekei stis 22:00 exontas antimetopisei 2 trofodotika - driver -kartes grafikon -HD kai ena tono ilitheia topothetimena kallodia posa tha epernes?
tin proigoumeni pou pira eixa katsei 2,5 wres kai den zitisa tipota ,an mou elegan gia leyta tha elega apla oti tha ta vroume alli fora.
esy ti tha zitages thn 2h fora??

Rezeguet
13/06/2007, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron


Rezeguet afou den asxoleisai epagelmatika poia akrivos einai h apopsi pou diatyponeis???


diatypwnw thn apopsh pws na zhthseis tosa lefta gia kati toso aplo einai ypervoliko

epishs diatypwnw thn apopsh pws de xreiazetai na spoudaseis plhroforikh gia na kaneis apla service, kai oti ama to exeis spoudasei den 8a eprepe na kaneis toso apla pragmata epaggelmatika (gti de se symferei, poly apla)

kai epishs diatypwnw thn apopsh pws mporeis na diatypwseis mia apopsh akoma kai an den asxoleisai epaggelmatika me to 8ema (wtf!??)

Rezeguet
13/06/2007, 18:12
oso gia to net lew oti de 8a ekana kati tetoio e3'orismou. Kai akoma kai an ekana kati tetoio epaggelmatika (xtypa 3ylo) de 8a phgaina efoswn den eixa skopo na parw lefta. Posa 8apairna, ayto den to 3erw, gia 6 wres pantws kala einai ta 70-100.

maron
13/06/2007, 19:03
ara an katalava kala
nomizeis oti ta leyta einai polla (gia kati toso aplo).
alla den tha asxoliosoun me ayth th douleia giati den tha itheles na mplexteis parapanw kai giati ta leyta den einai arketa.
alitheia ta diatyponeis poly wraia kai exw diavasi kai alla post sou pou eixan endiaferon alla......
to geniko symperasma toy ti thes na peis kai giati egrapses adw den to katalava.
(pera apo to oti ksereis apo ypologistes kai oti to format einai kati eykolo gia sena)
telika h apopsi sou einai oti tha prepei na ksekinisw apo tin glyfada na paw peiraia gia na ftiaksw ena - dyo pc.(eitai etaireias eitai spitiou) na ta ftiaksw apo oti exoun.......
na enimeroso- katatopisw tous xristes kai na ta parametropiisw stis idiaiterotites tous
kai na parw ti?


sygoura den tha mou kostologiseis tin douleia mou
kai afou ksereis na ta kaneis ayta monos sou mporei na miin edines oute 20 euro.
opws den dinw egw stous mixanikous gia to mhxanaki mou ta kanw olla monos.
ayto den symainei oti kai aytoi tha ginoun kleytes,an den to exeis katalavei h zwi einai poly akrivi (kai gia ayto mallon den tha asxoliosoun me kati tetoio)
epidi ksefygame ligo
apla lew oti kata tin gnwmi mou den ton eklepse tonm anthropo.

Rezeguet
13/06/2007, 20:49
ok to diatypwnw apla

yparxei aytos pou spoudase plhroforikh o opoios den asxoleitai me toso apla pragmata. Aytos asxoleitai me IT, ginetai system admin se megalo network se etairies, ftiaxnei vpn diktya se etairies, egata8ista server, programmatizei, paei sto R&D h sto panepisthmio gia ereynes. Ekei pairnei ta 10plasia gia thn ergasia tou, kai enas koinos katoxos PC de 8a synefere na ton plhrwsei ta idia gia kati p mporei na kanei px kapoios aneidikeytos gia to 1/10 ths plhrwmhs.

Meta yparxei o texnikos pou asxoleitai me service, o opoios prepei na vgalei kapws to pswmi tou logika, o opoios den 3erw apo pou proerxetai (TEE/I?) alla kanei kat'oikwn episkeyes meta3y allwn. Aytos kanei mia sxetika aplh douleia opws px enas ydraylikos/mhxanikos ths geitonias kai xrewnei me to dikio tou analoga me aytous. H diafora tous einai oti to pc einai safws pio e3eligmenh k polyplokh syskeyh, alla o mesos pelaths malon de 8a rwthsei ton texniko pc peri pleonekthmata interpreter se sxesh me ena compiler ws pros thn syntaktikh analysh (leme twra). Opote h ergasia tou paramenei aplh, efoswn den yparxoun perierga aproopta pou prepei na lysei o texnikos epi topou (kai se ayth th periptwsh htane format, ti provlhma na parousiastei? Na mh formataretai o sklhros? lol).

ALLA(ekei h8ela na katalh3w) kai o mhxanikos kai o ydraylikos kai o aplos texnikos PC DEN 8a eprepe na xrewnei tosa polla gia tetoies aples ergasies. Twra 8a mou peis oti de vgazei tosa gia na zhsei. Elam nte. Alla ekei ftaei to sapismeno kratos, oxi h kakoplhrwmh ka8ayth. Den einai dynatwn enas ydraylikos p na mh 3erei na diavazei na vgazei 3plasia apo ena diey8ynth klinikhs nosokomeiou (ka8olou spanio fainomeno). Ekei lew kati paei strava se ayth th xwra, k kati prepei na alla3ei.

Gia ta *twrina* dedomena, kala tou xrewse o texnikos, alla egw h8ela na katalh3w oti ta twrina dedomena einai mia koroidia, kai oti ama dne antidras se ka8e koroidia aytes polaplasiazontai... Elpizw na egina twra katanohtos

maron
13/06/2007, 22:37
ok
yparxei aytos pou spoudase plhroforikh o opoios asxoleitai me toso apla pragmata.
kai ayto ofeilete stin elliniki agora ergasias fyle Rezeguet
Ekei den pairnei ta 10plasia gia thn ergasia tou....
kai efoson yparxoun etaireies pou exoun apla provlimata dyktiou ,me ektypotes,provlimata xristwn ,me ious ,format,diafores egatastaseis ,server,klp klp(ola ayta einai ontos apla)
kai yparxoun etairies opws ayth stin opoia ergazomai oi opoies xreonoun tis ypiresies aytes oso krinoun aytes.(merikes fores yperogka posa) kai egw apo ayta pairnw 800.
otan exw eleythero xrono kai me fonazoun kapoioi pelates tous opoious mporei na xreono 1/2 h kai 1/3 , tote mono vlepeis to fainomeno

Gia ta *twrina* dedomena, kala tou xrewse o texnikos, alla egw h8ela na katalh3w oti ta twrina dedomena einai mia koroidia

stin teliki an den thes pigaine to sto plaisio...........na deis ekei glyka.

mallon den exeis mpei sto xoro kai diatyponeis apopsi ,etsi mou fenete.
sa na krazw egw tis times twn taxi
eno egw exw amaksi kai tha mporousa na se paw ekei tsampa.
pws sou fenete ayto oi taxitzides den klevoun??
oloi exoume amaksia kai tha mporousame na eksipiretoume o enas ton allo alla den einai akrivos etsi.

soundstorm
14/06/2007, 00:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Τα παίρνω όποτε διαβάζω απόψεις απο ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΥΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.

Ο ένας λέει το κάνω έτσι,,,... ο άλλος γιουβέτσι και ο τρίτος κοκορέτσι.

Για να μαθαίνετε λοιπόν.

1) Το format πραγματικά δεν είναι τίποτα. 1-2-3 διαδικασία. Το πρόβλημα είναι στο backup των αρχείων και των ρυθμίσεων όπως και στην αποθήκευση τους σε τριτο μέσο. Εσείς εξυπνάκηδες που το θεωρείτε εύκολη και γρήγορη υπόθεση γιατί δεν το κάνετε μόνοι σας να έχετε και την ευθύνη;

2) Στο πλαίσιο και δεν ξέρω που αλλού χρεώνουν ναι μεν 30? αλλά για επανεγκατάσταση default. Δηλαδή χωρίς καμιά παραμετροποιήση και φυσικά με κανονικά προγράμματα (αγορασμένα) Αλλιώς επιβαρρύνεστε με την αγορά τους. Εξίσου και αν έχετε κάποιο μηχάνημα με αμφιβόλου προέλευσης εξοπλισμό και οδηγούς δεν αναλαμβάνουν να σας το στήσουν.

3) Το customization στην επαναφορά του μηχανήματος , το πέρασμα εκ νέου οδηγών , η επαναφορά αρχείων , η δημιουργία πολιτικών ασφαλείας για να είναι ΟΚ το μηχάνημα και γενικά ρυθμίσεις που διευκολύνουν τον χρήστη πληρώνονται.
Δεν γίνονται τσάμπα, ούτε εξυπακούονται. Σε μηχανήματα που θα κάνω διαμόρφωση (format) και θα τα στήσω ξανά με λογισμικά του χρήστη σε εξορισμού θα πάρω κοντά στα 30? μιας και
- Πάω σπίτι του και δεν μου το φέρνει αυτός.
- Κάνω και μια μικροσυντήρηση και διάγνωση στον υπολογιστή του πριν και μετά την διαδικασία.
- Δίνεις και μια δύο συμβουλές που πληρώνονται και αυτές καθότι σπούδασες για να τις μάθεις και δεν τις βρίσκεις σε φειγ-βολάν.

4) Κάθε παραμετροποίηση και πολιτική ασφαλείας ή άλλη ρύθμιση σχετικά με το προφίλ του χρήστη ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ. Δεν εξυπακούεται , δεν είναι αναγκασμένος ο τεχνικός να την κάνει επειδή εσείς την είχατε κάνει παλιά.

Το επάγγελμα των υπολογιστών και δη όταν πλέον πας για δικτυώσεις κτλ... είναι επιστήμη. όποιος νομίζει οτι μπορεί να τα καταφέρει μόνος του μπορεί να προσπαθήσει να το κάνει μόνος του, για να καταλήξει να μας καλέσει στο τέλος.
Και επειδή οι κινήσεις μας θα είναι κλασσικές και εμπειρικές λόγω γνώσης , τις θεωρεί εξορισμού και φυσικά νομίζει οτι χρεώνονται υψηλά. Δεν μας λέτε όμως , αν δεν το κάναμε αυτό , πόσο καιρό θα ασχολιόσασταν για να βρείτε αν θα βρίσκατε λύση;


Λοιπόν ... ΚΟΦΤΕ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ... ο τεχνικός υπολογιστών (ο ικανός τεχνικός και οχι ο Μήτσος της γειτονιάς) έχει περάσει μερικά χρονάκια στα θρανία την ώρα και ακόμα περισσότερες κάθε μέρα σε θεωρία και βιβλία. Αν νομίζετε οτι μπορείτε μόνοι σας , κάντε το... αν οχι... μην ακούω γκρίνιες μετά για "υπερ-χρεώσεις" όταν κάποιος σας εξυπηρετεί ΣΩΣΤΑ και ΥΠΕΥΘΥΝΑ σε κάτι που δεν γνωρίζετε και πολλές φορές αποτελεί και εργαλείο δουλειάς...



Σε αυτό συμφωνώ αλλά ίδια αντίδραση θα δείς φίλε μου , ακόμα και αν πας για δικτύωση , δημιουργία πλάνου και πολιτικών ασφαλείας καθώς και διατήρησης αντιγράφων ασφαλείας. Είναι το κλασσικό παράδειγμα του ξερόλα μαλάκα Νεο-Έλληνα.

Gandalf

1)Tου παω εγω τον υπολογιστη
2)τον περιμενω σα μαλακας να μιλησει στο τηλ
3)Εχω αγορασει 3 υπολογιστες απο τον τυπο
4)Του δινω τα cd των windows και οτι αλλο δισκακι μου ειχε δωσει με την αγορα του υπολογιστη
5)του λεω να μην σβησει ενα φακελο και 3 προγραμματα και τα σβηνει.
Αλλα του δινω 70 ευρω γιατι ξοδεψε πολλα στα θρανια?

Απο οτι καταλαβα παντως ο καθενας χρεωνει οοοοοοοτι γουσταρει....

GeorgeFZR
14/06/2007, 05:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
1)Tου παω εγω τον υπολογιστη
2)τον περιμενω σα μαλακας να μιλησει στο τηλ
3)Εχω αγορασει 3 υπολογιστες απο τον τυπο
4)Του δινω τα cd των windows και οτι αλλο δισκακι μου ειχε δωσει με την αγορα του υπολογιστη
5)του λεω να μην σβησει ενα φακελο και 3 προγραμματα και τα σβηνει.
Αλλα του δινω 70 ευρω γιατι ξοδεψε πολλα στα θρανια?

Απο οτι καταλαβα παντως ο καθενας χρεωνει οοοοοοοτι γουσταρει....


mesa eise aderfe



na kaneis ena format kai ena back-up den 8elei kai ptixio apo MIT..mi trela8oume

oreksi na exeis kai ligo xrono na dia8eseis kai ola ma8enonte

hornet
14/06/2007, 09:12
ρε γαμωτ γαμωτ αμαν εμεις οι ελληνες οι ειδικοι...ρε μεγαλε ηξερες να το φτιαξεις ναι η ου....αφου δεν ηξερες αρα δεν ξερεις και τι σου κανε, γιατι εαν ηξερες δεν θα πηγαινες...αρα πλερω τα 70 και μην μιλας αμα δεν ξερεις!!

Ξαφνικα γιναμε ολοι ειδικοι στο ποσο χρεωνει ο αλλος το προβλημα με τους υπολογιστες στην ελλαδα ειναι οτι δεν θελουμε να δωσουμε φραγκο για παροχη υπηρεσιας...θελουμε μονο να πλητωνουμε οτι πιανουμε δηλαδη να παρουμε το συστημα αλλα απο εκει και περα οτι μαλ@κια και να κανουμε απο την ασχετοσυνη μας να παμε μετα στον τεχνικο και να μας το κανει τσαμπα και εαν ρτχει και μας παρει κανα φραγκο να παμε να τον φαμε ...ρεεεε κλεφτη 70 ευρω για ενα φορματ σιγα το δυσκολο 30 επρεπε να μου παρεις ξερω εγω το ειδα στην τηλεοραση που το καναν και μου φανηκε ευκολο..η μου το πε εμενα ο γιος της μαριγουλας στο πρωτο που αμα λαχει εχει συνδεσει και το adsl routeraki μονος του


Ερε ελληναρες που ειμαστε!!

HolyDiver
14/06/2007, 09:15
Τα μαγαζιά δεν βγάζουν σημαντικό κέρδος (ψίχουλα) από την πώληση η/υ, από το σέρβις περιμένουν να βγάλουν, οπότε πέφτει και σχετικό σφάξιμο σε ορισμένους πελάτες. Με λύπη μου επίσης διαπίστωσα ότι πολλές φορές εξαπατούν τον πελάτη τους λέγοντας πχ ότι κάηκε cpu/mb/ram όταν η cpu είναι μια χαρά. Κοινώς υπάρχουν κακοί και καλοί επαγγελματίες με τους κακούς να υπερέχουν αριθμητικά, όπως συμβαίνει δηλαδή και στους υπόλοιπους επαγγελματικούς κλάδους στην Ελλαδά.
Τώρα όσοι παραπονιέστε ότι γενικά οι χρεώσεις είναι υψηλές, για μια "απλή" δουλειά όπως το format κάντε το μόνοι σας. Ο σωστός επαγγελματίας χρεώνει με την ώρα και κόβει απόδειξη παροχής( τα μισά λεφτά πάνε στην εφορία).
Μη συγκρίνετε το δικό σας μηχάνημα, με τους "χιλιάδες συνδιασμούς εξαρτημάτων" που βγάζουν ένα σωρό προβλήματα και ασυμβατότητες.
To backup αρχείων δεν είναι απλή υπόθεση, γιατί πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να χαθούν δεδομένα χωρίς να είναι φταίξιμο του τεχνικού (αλλά αυτός τα ακούει) και προσωπικά χρέωνα αρκετά ? για αυτή τη δουλειά.
Τον πελάτη που επιμένει να του βάλω XP σε celeron 333mhz, 256 ram και μετά αρχίζει τα παράπονα γιατί το μηχάνημα του σέρνεται πόσα πρέπει να του χρεώσω?
Τον πελατη που επιμένει ότι η οθόνη κάηκε και με βρίζει στο τηλέφωνο γιατί εγώ του την πρότεινα, και απλά είχε βγεί το καλώδιο ρεύματος πόσα???
Τον πελάτη που θέλει backup τα αρχεία του αλλά είναι πήχτρα στου ιούς πόσα??????????
Μετά από 3 χρόνια εργασίας στο χώρο διαπίστωσα πως το 10% των πελατών ξέρουν ή μπορούν να μάθουν, το άλλο 5% νομίζουν ότι ξερουνε και οι υπόλοιποι είναι απλά "τεχνολογικά αναφάλβητοι"( ότι και να τους πεις δεν σκαμπάζουν).

perastikos
14/06/2007, 11:00
Επίσης, ΡΩΤΑΜΕ πόσο θα κοστίσει από ΠΡΙΝ

Το μηχάνημα είναι αυτό, θέλω να μου κάνεις αυτά, πόσα θες περίπου? Απλά πράγματα :)

makocer
14/06/2007, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
1)Tου παω εγω τον υπολογιστη
2)τον περιμενω σα μαλακας να μιλησει στο τηλ
3)Εχω αγορασει 3 υπολογιστες απο τον τυπο
4)Του δινω τα cd των windows και οτι αλλο δισκακι μου ειχε δωσει με την αγορα του υπολογιστη
5)του λεω να μην σβησει ενα φακελο και 3 προγραμματα και τα σβηνει.
Αλλα του δινω 70 ευρω γιατι ξοδεψε πολλα στα θρανια?

Απο οτι καταλαβα παντως ο καθενας χρεωνει οοοοοοοτι γουσταρει....


απο ευθιξια/φιλοτιμο και μονο δεν θα επρεπε να παρει τοσα
- βεβαια δεν γνωριζουμε λεπτομερειες (σημαντικες) για την κατασταση του πσ

εγω βεβαια το τελευταιο διαστημα εχω βγαλει φορμα βλαβης που την συμπληρωνω με τον πελατη (περιγραφη προβληματων-απαιτησεις πελατη) ,την υπογραφει με τον ΟΡΟ οτι δεν ευθυνομαι για απωλεια δεδομενων........
γιατι το τι εχουν δει τα ματια μου δεν περιγραφεται ,ουτε εχω ορεξη.....

-γιατι επειμενουν να παρουν το φτηνοτερο και να κανει τα παντα (...ειναι..καινουργιο!!)
-γιατι ετσι τους ειπε καποιος που ξερει και δεν μπορεις εσυ να με ξεγελασεις εμενα...αμε!
-γιατι δεν ξερουν τι ειναι αρχειοθετηση/ταξη....τι ειναι τελως παντων ενας φακελος οποτε μπορει να σωσουν τις φωτο και στο c:/windows/system32 ! ! !
-γιατι το backup ειναι για τους κουτους και δεν θα ξοδευω εγω ενα σιντι τη βδομαδα τσαμπα...
-γιατι οταν προτεινω εγω UPS ανταπαντουν οτι ειναι τσαμπα λεφτα -''πηρα πριζα ασφαλειας εγω...ξερω,ξερω''
-γιατι καποιος τους εμαθε το reset και του χωνουν απο μια την ημερα γιατι βαριονται να περιμενουν να ερθει στα ισα του το μπρδλ που εχουν καταντησει το πσ
-γιατι.......
-.....

καλο ειναι λοιπον να υπαρχει ΓΝΩΣΗ πανω στους υπολογιστες ,για να μην υπαρχουν οι τυχαρπαστοι ,αλλα και για να ξερουν ΓΙΑΤΙ χρεωνω 20-50-500 ευρω για μια δουλεια........

απο κει και περα η ξερολιαση ειναι επικτητο γνωρισμα της φυλης μας

ειμαι 40χρ. και ισως να μην δεχθω εξυπναδες πανω στους υπολογιστες αλλα θα δεχθω απο ολους στο φορουμ (σχεδον) μια βοηθεια οσον αφορα τη μηχανη μου -θεωρω οτι δεν γνωριζω οσα πρεπει και σιγουρα υπαρχουν πολλοι εδω μεσα ικανοι να προσφεροθν και γνωσεις και βοηθεια αν χρειαστω....
εκαστος στο ειδος του λοιπον :beer:

maron
14/06/2007, 15:37
soundstorm
etsi opws to diatyponeis SOU PIRE POLLA.-



GeorgeFZR den diafono katholou alla POTE (ok mia dyo fores sta 3 xronia isws kai ayto giati o pellatis eixe polli douleia kai den prolavene)
den ekana format kai tipote allo..



symfono kai me tous ypoloipous.

Rezeguet
14/06/2007, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
1)Tου παω εγω τον υπολογιστη
2)τον περιμενω σα μαλακας να μιλησει στο τηλ
3)Εχω αγορασει 3 υπολογιστες απο τον τυπο
4)Του δινω τα cd των windows και οτι αλλο δισκακι μου ειχε δωσει με την αγορα του υπολογιστη
5)του λεω να μην σβησει ενα φακελο και 3 προγραμματα και τα σβηνει.
Αλλα του δινω 70 ευρω γιατι ξοδεψε πολλα στα θρανια?

Απο οτι καταλαβα παντως ο καθενας χρεωνει οοοοοοοτι γουσταρει....

egw 8a sta8w sto 3.
Re sy afou einai axrhstos, GIATI AGORAZEIS 3 PC APO AYTON?!
apla pragmata, dne eisai eyxaristhmenos, PAS ALLOU. Kai ama se apagohteysei o allos, ton vazeis sth mavrh lista k pas allou! Ama doulevane oloi etsi sthn ellada, de 8axe meinei anoixto magazi axrhstou texnikou. Etsi doulevoune edw(germania), opws kai stis ypoloipes viomhxanikes xwres kai fysika se polles alles, kai poly apla opoios einai axrhstos, DEN exei pelateia. Sthn ellada oi axrhstoi ginontai plousioi, epeidh oloi einai ths nootropias oti o texnikos kala xrewse enw tous epiase kwtso kai to 3eroune oti tous epiase kwtso.

ayto to pragma prospa8w na pw apo to prwto post mou se ayto to thread.

soundstorm
14/06/2007, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από makocer
απο ευθιξια/φιλοτιμο και μονο δεν θα επρεπε να παρει τοσα
- βεβαια δεν γνωριζουμε λεπτομερειες (σημαντικες) για την κατασταση του πσ

εγω βεβαια το τελευταιο διαστημα εχω βγαλει φορμα βλαβης που την συμπληρωνω με τον πελατη (περιγραφη προβληματων-απαιτησεις πελατη) ,την υπογραφει με τον ΟΡΟ οτι δεν ευθυνομαι για απωλεια δεδομενων........
γιατι το τι εχουν δει τα ματια μου δεν περιγραφεται ,ουτε εχω ορεξη.....

-γιατι επειμενουν να παρουν το φτηνοτερο και να κανει τα παντα (...ειναι..καινουργιο!!)
-γιατι ετσι τους ειπε καποιος που ξερει και δεν μπορεις εσυ να με ξεγελασεις εμενα...αμε!
-γιατι δεν ξερουν τι ειναι αρχειοθετηση/ταξη....τι ειναι τελως παντων ενας φακελος οποτε μπορει να σωσουν τις φωτο και στο c:/windows/system32 ! ! !
-γιατι το backup ειναι για τους κουτους και δεν θα ξοδευω εγω ενα σιντι τη βδομαδα τσαμπα...
-γιατι οταν προτεινω εγω UPS ανταπαντουν οτι ειναι τσαμπα λεφτα -''πηρα πριζα ασφαλειας εγω...ξερω,ξερω''
-γιατι καποιος τους εμαθε το reset και του χωνουν απο μια την ημερα γιατι βαριονται να περιμενουν να ερθει στα ισα του το μπρδλ που εχουν καταντησει το πσ
-γιατι.......
-....


καλο ειναι λοιπον να υπαρχει ΓΝΩΣΗ πανω στους υπολογιστες ,για να μην υπαρχουν οι τυχαρπαστοι ,αλλα και για να ξερουν ΓΙΑΤΙ χρεωνω 20-50-500 ευρω για μια δουλεια........

απο κει και περα η ξερολιαση ειναι επικτητο γνωρισμα της φυλης μας

ειμαι 40χρ. και ισως να μην δεχθω εξυπναδες πανω στους υπολογιστες αλλα θα δεχθω απο ολους στο φορουμ (σχεδον) μια βοηθεια οσον αφορα τη μηχανη μου -θεωρω οτι δεν γνωριζω οσα πρεπει και σιγουρα υπαρχουν πολλοι εδω μεσα ικανοι να προσφεροθν και γνωσεις και βοηθεια αν χρειαστω....
εκαστος στο ειδος του λοιπον :beer:

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ΙΔΕΑ τι μπορει να εφτεγε αλλα το προβλημα ηταν οτι ο υπολογιστης σερνοταν.Μου ειπε οτι τον ειχα φορτωσει πολυ και θελει φορματ.
Επισης αν η ΤΙΜΗ ειναι λογικη θα επρεπε ΕΣΤΩ να σεβαστει οτι ΕΧΑΣΕ οτι σπουδεοτερο του ειχα πει να μην το σβησει(δεν ηταν και πολλα).


Τελος αγαπητε ΧΟΡΝΕΤ να δωσω και στον μηχανικο κανα 500ευρω γιατι ΟΥΤΕ την μηχανη ξερω να τις αλλαξω τακακια ας πουμε.
Η να δωσουν οι μουσικοι σε εμενα κανα 500ευρω γιατι ουτε εκεινοι ξερουν να κανουν ηχο.
Η το ποιο ωραιο,αμα τυχαινει να εχει καψει κανενας ενισχυτης εσωτερικη ασφαλεια(κλασικη απατεωνια)να παιρνω κανα 70ευρω,γιατι χρειαστηκα 10 λεπτα να τον ανοιξω,πληρωσα 0,005 σεντς την ασφαλεια και το ενοικιο,τα διδακτρα,τα ποτα και οτι αλλο αντιστοιχει απο τις σπουδες μου σε αυτη τη βλαβη!!!

Η μλκια παντως ειναι οτι δεν ρωτησα απο την αρχη ποσο ηθελε.Οχι για να το κανω μονος μου,γιατι απλα δεν ξερω αλλα για να το παω στο big city που ο τυπος παιρνει 27 ευρω γιαυτη τη δουλεια(αργα το εμαθα) και κοβει και ΑΠΟΔΗΞΗ.

Rezeguet
14/06/2007, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron

stin teliki an den thes pigaine to sto plaisio...........na deis ekei glyka.

mallon den exeis mpei sto xoro kai diatyponeis apopsi ,etsi mou fenete.

sa na krazw egw tis times twn taxi
eno egw exw amaksi kai tha mporousa na se paw ekei tsampa.
pws sou fenete ayto oi taxitzides den klevoun??
oloi exoume amaksia kai tha mporousame na eksipiretoume o enas ton allo alla den einai akrivos etsi.

de diafwnw pou8ena.

Sto plaisio den exw logo na paw ka8ws den eimai sthn ellada kai deyterwn giati den yparxei provlhma me to table PC p de 8a mporousa na lysw. Kai mh 8ewrh8ei 3erolia ayto, apla asxoloumai POLLA xronia me PC, kai safws oxi mono gia na grafw docs kai na paizw games, kai exw mazepesei ola ta aparaithta ylika gia diagnwsh opoioudhpote hardware problem (gti gia harware prob 8a pas ston texniko ama 3ereis arketa apo PC).

Oswn afora to xwro, eipa k prin oti eimai foihths cs&mathematics sto J.W. Goethe Uni Frankfurt/Main, opote malon api8ano na eimai parallhla "sto xwro" sthn ellada. Kai meta3y mas kai melontika malon to apokleiw gti edw yparxoun ypervolika kalyteres prooptikes gia douleia (IT, sw/os development, R&D se etairia/sth sxolh klp).

Ayto p eipa sto telos, afora apla to oti OLOI ekei xrewnoun ypervolika polla gia tis ergasies tous, kai oti prepei na antidrate se ayto (me symfwnia apo prin gia to kostos, me diamartyria ston texniko/ydrayliko gia th megalh timh (apla kai mono gia na katalavei kai o idios oti dne mporei na koroideyei to kosmo), me allagh texnikou ama de meineis eyxaristhmenos apo th douleia...apla kai eynohta pragmata, poy den efarmozontai sthn ellada)

By the way, des kai to site ths TIM, einai apo ta xeirotera site etairias p exw dei (mazi me ths ellhnikhs kawasaki) kai ayth h etairia pou to eftia3e synexizei na pairnei megala projects entws elladas, enw ta apotelesmata einai to ligotero geloia! Ayth th nootropia de katalvainw, na dineis tosa lefta se kapoion axrhsto na sou ftia3ei kati enw 3ereis oti 8a vgei mia xazomara...

soundstorm
14/06/2007, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
egw 8a sta8w sto 3.
Re sy afou einai axrhstos, GIATI AGORAZEIS 3 PC APO AYTON?!
apla pragmata, dne eisai eyxaristhmenos, PAS ALLOU. Kai ama se apagohteysei o allos, ton vazeis sth mavrh lista k pas allou! .
Γιατι ειναι φιλος με εναν συναδελφο μου.
Αλλα του ειπα αν θελει να του δωσω μια φωτογραφια.
Με ρωτησε γιατι?
Και του απαντησα 'για να με ξαναδει'
(καλος μλκς ειμαι και εγω):rotflmao:

Rezeguet
14/06/2007, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Γιατι ειναι φιλος με εναν συναδελφο μου.
Αλλα του ειπα αν θελει να του δωσω μια φωτογραφια.
Με ρωτησε γιατι?
Και του απαντησα 'για να με ξαναδει'
(καλος μλκς ειμαι και εγω):rotflmao:


e to klasiko, epeidh 3ereis ton ena p 3erei ton allo kai pas sayton... Den einai kako san nootropia, isa isa, alla ama o allos 3erei oti erxesai ekei EPEIDh exete kapoia sxesh meta3y sas (estw k gnwstos gnwstou), alla parallhla DEN exei FILOTIMO (toso perhfanh kai agaphmenh ellhnikh le3h, pou den emfanizetai pia sxedon pou8ena) OUTE deixnei SEVASMO rixnotnas sou kampania gia mia atelhs douleia, e tote apla den A3IZEI na 3anapas. Eprepe na eixes stamathsei th prwth fora p se apagohteyse h/kai eprepe na plhrwseis ypervolika.

Pantws h antidrash sou kalh, respect :wacko:

maron
14/06/2007, 19:40
molis thimithika oti to provlima sou me thn ELLADA einai genikotero.
profanos apo edw , apo ekei , telika ekei kataligi to pragma .
H tim den yparxei pia prws enimerosi sou.
Oso gia ayta pou grafeis gia to site tis nomizw oti tha eprepe na ksereis perisoterres leptomereies gia ayta pou grafeis.(oxi oti kserw egw) alla kalista tha mporouse na einai kapoiws pou xrewni POLYYYYY ligotera gia tin doulia tou H o anipsios tou marketing adminstrator kai na pire tin doulia sto etsi.vlepeis edw sto elladistan paizoun polla tetoia.
sygoura eksw einai kalitera se polla pragmata.
Se alla omws OXI.
xairomai pou eisai eyxaristimenos me thn epilogi sou na zeis eksw.
na ksereis oti kai egw eimai eyxaristimenos me tin epilogi mou na zw edw.
(kai as mhn ekatse ayth h doulia sto Qatar)

veagle
14/06/2007, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από makocer
απο ευθιξια/φιλοτιμο και μονο δεν θα επρεπε να παρει τοσα
- βεβαια δεν γνωριζουμε λεπτομερειες (σημαντικες) για την κατασταση του πσ

εγω βεβαια το τελευταιο διαστημα εχω βγαλει φορμα βλαβης που την συμπληρωνω με τον πελατη (περιγραφη προβληματων-απαιτησεις πελατη) ,την υπογραφει με τον ΟΡΟ οτι δεν ευθυνομαι για απωλεια δεδομενων........
γιατι το τι εχουν δει τα ματια μου δεν περιγραφεται ,ουτε εχω ορεξη.....

-γιατι επειμενουν να παρουν το φτηνοτερο και να κανει τα παντα (...ειναι..καινουργιο!!)
-γιατι ετσι τους ειπε καποιος που ξερει και δεν μπορεις εσυ να με ξεγελασεις εμενα...αμε!
-γιατι δεν ξερουν τι ειναι αρχειοθετηση/ταξη....τι ειναι τελως παντων ενας φακελος οποτε μπορει να σωσουν τις φωτο και στο c:/windows/system32 ! ! !
-γιατι το backup ειναι για τους κουτους και δεν θα ξοδευω εγω ενα σιντι τη βδομαδα τσαμπα...
-γιατι οταν προτεινω εγω UPS ανταπαντουν οτι ειναι τσαμπα λεφτα -''πηρα πριζα ασφαλειας εγω...ξερω,ξερω''
-γιατι καποιος τους εμαθε το reset και του χωνουν απο μια την ημερα γιατι βαριονται να περιμενουν να ερθει στα ισα του το μπρδλ που εχουν καταντησει το πσ
-γιατι.......
-.....

καλο ειναι λοιπον να υπαρχει ΓΝΩΣΗ πανω στους υπολογιστες ,για να μην υπαρχουν οι τυχαρπαστοι ,αλλα και για να ξερουν ΓΙΑΤΙ χρεωνω 20-50-500 ευρω για μια δουλεια........

απο κει και περα η ξερολιαση ειναι επικτητο γνωρισμα της φυλης μας

ειμαι 40χρ. και ισως να μην δεχθω εξυπναδες πανω στους υπολογιστες αλλα θα δεχθω απο ολους στο φορουμ (σχεδον) μια βοηθεια οσον αφορα τη μηχανη μου -θεωρω οτι δεν γνωριζω οσα πρεπει και σιγουρα υπαρχουν πολλοι εδω μεσα ικανοι να προσφεροθν και γνωσεις και βοηθεια αν χρειαστω....
εκαστος στο ειδος του λοιπον :beer:

Θα καρασυμφωνήσω μαζί σου!
Και εμένα η δουλεία μου είναι και σε καταλαβαίνω!

Ειδικά στο :


-γιατι επειμενουν να παρουν το φτηνοτερο και να κανει τα παντα (...ειναι..καινουργιο!!)
-γιατι ετσι τους ειπε καποιος που ξερει και δεν μπορεις εσυ να με ξεγελασεις εμενα...αμε!

Rezeguet
14/06/2007, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
molis thimithika oti to provlima sou me thn ELLADA einai genikotero.
profanos apo edw , apo ekei , telika ekei kataligi to pragma .
H tim den yparxei pia prws enimerosi sou.
Oso gia ayta pou grafeis gia to site tis nomizw oti tha eprepe na ksereis perisoterres leptomereies gia ayta pou grafeis.(oxi oti kserw egw) alla kalista tha mporouse na einai kapoiws pou xrewni POLYYYYY ligotera gia tin doulia tou H o anipsios tou marketing adminstrator kai na pire tin doulia sto etsi.vlepeis edw sto elladistan paizoun polla tetoia.
sygoura eksw einai kalitera se polla pragmata.
Se alla omws OXI.
xairomai pou eisai eyxaristimenos me thn epilogi sou na zeis eksw.
na ksereis oti kai egw eimai eyxaristimenos me tin epilogi mou na zw edw.
(kai as mhn ekatse ayth h doulia sto Qatar)

den yparxei pia h tim? :dizzy:
ok twra to koita3a, wind th lene twra :sick: Velitw8hke kai to site ths btw.

Kai nai exw provlhma me thn ellada opws exei katanthsei genikws, gti oses fores exw pistepsei se aythn, me apagohteyse.

Apla eimai neos kai idealisths, kai me katapieze h pouritanistikh ellada, oi apopseis kai oi paradoseis ths. Opote efyga.
Kai den exw parei apofash gia to pou 8a zhsw, apla edw pragmatopoiountai oi spoudes mou -en merh-, opws kai sth galia kai th filandia. To pou 8a zhsw, den to exw apofasisei.

Oso gia thn apofash sou, poly sevasth. Alla den shmainei oti prepei na apodexteis to status quo ws einai.

maron
15/06/2007, 00:59
pragmatika den diafono kai thavmazw ki ollas tin skepsi sou.
otan kaneis efarmogi se ayta pou les EDW!!!
tote tha einai kalitera gia olous.
egw pantos sto 90% pou xrewsa ta elaxista eitai giati mou to eriksan sto fylotimo - eitai giati einai gnosti twn gnostwn mou -eitai giati ithela na tous kanw pelates to ksanaskeftika)
tis eyxes mou.

CIRUS
15/06/2007, 09:58
Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΟΥ ΠΗΡΕ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ, ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΒΑΛΕΙ EXTRA ΓΙΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΤΟ ΠΟΛΥ 50 EUROS ΒΕΒΑΙΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΤΥΧΙΑ!!

ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ FORMAT ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΠΛΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΘΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ 2 SITE:

1) ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ CD ΤΩΝ WINDOWS ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΘΕΣΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ. ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΤΡΟΠΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΕΝΑ CD ΤΩΝ WINDOWS ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ PC ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΜΕ ΕΝΑ ΜΟΝΟ REBOOT. ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ DRIVERS ΜΕΣΑ ΣΤΟ CD ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΘΟΥΝ, ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΓΥΡΝΑΣ ΣΕ ΚΑΜΟΙΑ ΩΡΙΤΣΑ, ΜΕ 2 (ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ PC) ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΕΤΟΙΜΑ ΜΕΤΑ ΠΕΡΝΑΣ ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΣΟΥ

http://unattended.msfn.org/unattended.xp/

2) ΑΥΤΟ ΤΟ SITE ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΧΘΕΙ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΟΛΑ ΤΑ UPDATES ΤΗΣ MICROSOFT ΤΑ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙΣ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ CD ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΕΧΕΙΣ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΘΕΛΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ UPDATE ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ. ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΟ!!!!! ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ ΕΣΥ ΠΟΙΑ UPDATES ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΕΙ ΑΝ ΤΟ PC ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΤΑ ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ WINDOWS ΠΟΥ ΕΓΩ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ (ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΠΟΤΕ ΚΑΤΙ ΜΗ ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ ΣΕ FORUM).

http://www.autopatcher.com/

ΚΑΙ ΤΑ 2 ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΝΟΜΙΜΑ SITE!!

ΜΗΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ MIRRORING ΓΙΑΤΙ ΛΕΩ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ HARDWARE!
:beer: :beer:

bartlal
15/06/2007, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΟΥ ΠΗΡΕ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ, ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΒΑΛΕΙ EXTRA ΓΙΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΤΟ ΠΟΛΥ 50 EUROS ΒΕΒΑΙΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΤΥΧΙΑ!!

ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ FORMAT ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΠΛΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΘΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ 2 SITE:

1) ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ CD ΤΩΝ WINDOWS ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΘΕΣΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ. ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΤΡΟΠΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΕΝΑ CD ΤΩΝ WINDOWS ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ PC ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΜΕ ΕΝΑ ΜΟΝΟ REBOOT. ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ DRIVERS ΜΕΣΑ ΣΤΟ CD ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΘΟΥΝ, ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΓΥΡΝΑΣ ΣΕ ΚΑΜΟΙΑ ΩΡΙΤΣΑ, ΜΕ 2 (ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ PC) ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΕΤΟΙΜΑ ΜΕΤΑ ΠΕΡΝΑΣ ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΣΟΥ

http://unattended.msfn.org/unattended.xp/

2) ΑΥΤΟ ΤΟ SITE ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΧΘΕΙ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΟΛΑ ΤΑ UPDATES ΤΗΣ MICROSOFT ΤΑ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙΣ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ CD ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΕΧΕΙΣ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΘΕΛΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ UPDATE ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ. ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΟ!!!!! ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ ΕΣΥ ΠΟΙΑ UPDATES ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΕΙ ΑΝ ΤΟ PC ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΤΑ ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ WINDOWS ΠΟΥ ΕΓΩ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ (ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΠΟΤΕ ΚΑΤΙ ΜΗ ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ ΣΕ FORUM).

http://www.autopatcher.com/

ΚΑΙ ΤΑ 2 ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΝΟΜΙΜΑ SITE!!

ΜΗΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ MIRRORING ΓΙΑΤΙ ΛΕΩ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ HARDWARE!
:beer: :beer:

πολλα respect man για τα 2 βηματα που σε γλιτωνουν απο πολλες ωρες!!!

:a20: :a20: :a19: :a19: :a19:

CIRUS
15/06/2007, 11:40
πολλα respect man για τα 2 βηματα που σε γλιτωνουν απο πολλες ωρες!!!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

ΟΧΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΑ SITE ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΦΤΙΑΞΕΙ KAI GUIDES ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣ ΤΟΥ AUTOPATCHER ΠΟΥ
ΕΧΟΥΝ ΓΛΙΤΩΣΕΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ!!!!!!!!!!!!
:beer: :beer:

Gandalf dr685sm
15/06/2007, 12:54
1)Tου παω εγω τον υπολογιστη
2)τον περιμενω σα μαλακας να μιλησει στο τηλ
3)Εχω αγορασει 3 υπολογιστες απο τον τυπο
4)Του δινω τα cd των windows και οτι αλλο δισκακι μου ειχε δωσει με την αγορα του υπολογιστη
5)του λεω να μην σβησει ενα φακελο και 3 προγραμματα και τα σβηνει.
Αλλα του δινω 70 ευρω γιατι ξοδεψε πολλα στα θρανια?

Απο οτι καταλαβα παντως ο καθενας χρεωνει οοοοοοοτι γουσταρει....

Είπα απο την αρχή οτι μόνο και μόνο οτι έχασε τα αρχεία σου , δεν έπρεπε να πληρωθεί. Το πρωταρχικό σημείο σε μια διαδικασία format, είναι να διαφυλάξεις τα σημαντικά αρχεία. Αν αυτό αποτύχει, τότε κακώς τον πλήρωσες.

Απο εκεί και πέρα ο λόγος που σταμάτησα να ασχολούμαι με προσωπικούς υπολογιστές, ειναι αυτός ακριβώς που γίνεται εδώ και 4-5 σελίδες. Όλοι γνωρίζουν και όλοι μπορούν να κοστολογήσουν την δουλειά ενός τεχνικού υπολογιστών...

Αφού τα ξέρετε λοιπόν μερικές ερωτήσεις... quiz.. (ΟΙ ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΗΣΟΥΝ) και ψάξτε όσο θέλετε για να το λύσετε. Υπόψη οτι η λύση τους για εναν έμπειρο τεχνικό είναι κατά μ.ο. 30-60 λεπτά.

1) Το λειτουργικό έχει σκάσει και φυσικά δεν μπορείτε να μπείτε μέσα , ούτε απο safe mode. Εντός υπάρχουν σημαντικότατα αρχεία που πρέπει να σωθούν (Εφορία-τιμολόγια) με κάθε κόστος. Ο δίσκος έχει χτυπήσει κεφαλή ταυτόχρονα και δεν δουλεύει σωστά με τον χαρακτηριστικό ήχο.

Λύσεις;

2) Ο υπολογιστής πετάει συνέχεια BSoD (μπλέ οθόνη)και δεν έχετε προσθέσει κάποιο καινούριο hardware για να φταίει οδηγός. Ποιά είναι η διαδικασία ανάνηψης του συστήματος;

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΙ ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΗΣΟΥΝ.

Πείτε μου ρε παντογνώστες που βάζετε τιμές σε εργασίες , επειδή είναι "απλές" κατά την γνώμη σας , ποιές είναι οι λύσεις;

Υπόψη οτι μια τέτοια επιδιόρθωση μπορεί να κοστίσει απο 100? μέχρι 200? , εξαρτόμενης της ζημιάς και της διαδικασίας που γίνεται. Περιέχονται και τα όποια υλικά ανταλλακτικά χρειαστούν.


Αν απαντήσετε λοιπόν , μόλις διαπιστώσατε οτι δεν χρειάζεστε να πληρώνετε τεχνικό , και σας τα παίρνει τσάμπα. Αν δεν απαντήσετε... (θα μπεί η απάντηση εντός ολίγου πιο κάτω)...τότε σταματήστε να το παίζετε ΞΕΡΟΛΕΣ και αποφασίστε οτι κάποια πράγματα πρέπει να πληρώνονται. Σαφώς οχι υπερβολικά, αλλά σίγουρα όσο αξίζουν.

Τώρα για το θέμα του φίλου μας με το format. Είπα και στην αρχή... θα πρέπει να βρίσκει ο καθένας ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ(με κεφαλαία και μεγάλα @@) και οχι τον Μήτσο της γειτονιάς που άνοιξε μια τρύπα και πουλάει μερικά κουτιά. Εδώ στο multirama & ΠΛΑΙΣΙΟ πάτε και η υποστήριξη τους είναι γελοία... ακόμα θυμάμαι τύπο που του ζήτησα USB-T0-RCA λύση για Video Capture και μου είπε οτι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο!!!!!!!:uplate: σαν τεχνική λύση .....

Είπαμε ... μόνο στην Ελλάδα αυτά.... όλοι ξέρουν τα πάντα. Οχι κύριοι δεν είναι έτσι...

Πληρώνω και έχω τον ειδικό... ΑΛΛΑ... απαιτώ να γίνει η δουλειά μου στην τιμή που έχουμε ορίσει. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ... αλλιώς δεν παίρνει φράγκο.

Υ.Γ. Οι απαντήσεις σε λίγο...

Gandalf

Rezeguet
15/06/2007, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

1) Το λειτουργικό έχει σκάσει και φυσικά δεν μπορείτε να μπείτε μέσα , ούτε απο safe mode. Εντός υπάρχουν σημαντικότατα αρχεία που πρέπει να σωθούν (Εφορία-τιμολόγια) με κάθε κόστος. Ο δίσκος έχει χτυπήσει κεφαλή ταυτόχρονα και δεν δουλεύει σωστά με τον χαρακτηριστικό ήχο.

Λύσεις;

2) Ο υπολογιστής πετάει συνέχεια BSoD (μπλέ οθόνη)και δεν έχετε προσθέσει κάποιο καινούριο hardware για να φταίει οδηγός. Ποιά είναι η διαδικασία ανάνηψης του συστήματος;



den eimai texnikos, na apanthsw? :D

Gandalf dr685sm
15/06/2007, 13:08
αν μπορείς κάντο.. τι με ρωτάς;... είπαμε ... μόνο οι τεχνικοί να μην απαντήσουν.


Gandalf

FestoNero
15/06/2007, 13:22
Δεν ειμαι τεχνικος, αλλα σκαλιζω γενικοτερα.
Οι λυσεις μου ειναι μπακαλιστικες ετσι;
Στη πρωτη περιπτωση θα εβγαζα το σκληρο και θα τον συνεδεεα σε αλλον υπολογιστη για να παρω τα αρχεια μου, ειτε απο τον explorer ειτε με καποιο εξειδικευμενο προγραμμα ανακτησης (εδω φθινουν οι "γνωσεις" μου)

Στη δευτερη θα επανεφερα τον υπολογιστη σε προηγουμενο σημειο επαναφορας και αν δεν λειτουργουσε θα εκανα διορθωση των windows. Τελος θα δοκιμαζα ενα ενα να βρω ποιο κομματι hardware μου προκαλει προβλημα..


Πως τα πηγα;
:D
:beer:
:wave2:

Gandalf dr685sm
15/06/2007, 13:29
αποτυχία πλήρης...

στο νο1... ο δίσκος έχει πρόβλημα κεφαλής και δύσκολα θα μπορούσες να ανακτήσεις αρχεία μέσα απο explorer έστω και αν τον έβαζες δευτερεύων. Μάλιστα ρισκάρεις να κάνεις μεγαλύτερη ζημιά καθώς η λειτουργία πάντα επιβαρρύνει την ζημιά.
Τα προγράμματα ανάκτησης, παίρνουν ναι μεν κάποια αρχεία και είναι πολύ καλή λύση για προσωπικά αρχεία που δεν σε νοιάζει να χάσεις και μερικά. Σε αρχεία εφορίας όμως αν χάσεις 5-10 τιμολόγια... απλά... ΤΗΝ ΓΑΜΗΣΕΣ!

στο νο2...δεν μπορείς να μπείς στο σύστημα καθώς η μπλέ οθόνη εμφανίζεται συνέχεια. Επίσης στα windows XP SP2 η διαδικασία fast repair δεν υφίσταται πλέον άρα δεν μπορείς και να διορθώσεις/επαναφέρεις το σύστημα.

Καλή προσπάθεια για απλό χρήστη πάντως.


Gandalf

Rezeguet
15/06/2007, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
[B]

1) Το λειτουργικό έχει σκάσει και φυσικά δεν μπορείτε να μπείτε μέσα , ούτε απο safe mode. Εντός υπάρχουν σημαντικότατα αρχεία που πρέπει να σωθούν (Εφορία-τιμολόγια) με κάθε κόστος. Ο δίσκος έχει χτυπήσει κεφαλή ταυτόχρονα και δεν δουλεύει σωστά με τον χαρακτηριστικό ήχο.

Λύσεις;

2) Ο υπολογιστής πετάει συνέχεια BSoD (μπλέ οθόνη)και δεν έχετε προσθέσει κάποιο καινούριο hardware για να φταίει οδηγός. Ποιά είναι η διαδικασία ανάνηψης του συστήματος;
/B]


3ekinaw apo to pio easy kai xronovoro
2)Exoume XP. Ara 8a ftaiei kati apo ayta
1. Software errors/drivers.
2. Hardware errors/outdated BIOS
3. Installation errors (kata th diarkeia tou XP setup synh8ws)
4. Startup errors, pou ofeilontai se corrupted system files, hardware h driver errors.
5. Random errors. Ta pio spastika gar, mias kai mporoun na ofeilontai se defect system memory, yper8ermansh epe3ergasth, xtyphmeno sklhro xalasmeno software h drivers.

Diadikasia: (se pshloanakatmeneh seira)

Katarxas shmeiwnoume tis plhrofories ths BSOD, an einai IRQL h ati allo, kai to noumero katw. To noumero pou kai pou mporei na mas xrhshmeysei, phgainontas se kapoia database san ayth: http://aumha.org/a/stop.htm gia na doume akrivws ti mporie na paizei.

Meta xrhsimo einai na pame sth diaxeirhsh pc sta error logs, na doume ti akrivws symvainei. Apo kei mporoume na antlhsoume kapoia stoixeia, na doume ti akrivws kalesthke kai egine to bsod.

Pame safe mode kai vlepoume an forwtsei. An den fortwsei/vgalei bsod, kanoume system restore sto last working config (giati tote 8a ftaiei software/driver pou ephreazei ta windows) efoswn yparxei.

An fortwsei kanonika, paizei ios/trojan, opote apo safe mode kanoume virus/spyware scan.

Pera apo ayto, paizei software prob, opote pame sto autorun (kai ama den anoigei tot pairnoume mesw msconfig/startup) kai apenergopoioume ola ta non system software startups pou den empisteyomaste, meta restart.

An ola de voh8ane (leme twra) tote koitame an exei mpei kainourgio hardware kai to vgazoume, (kati pou vasika eixame kanei sthn arxh gti 3eroume oti den einai driver prob)
Meta kanoume mem test gia na doume an paizei ram (to pio syxno, kapoia corrupt ram).
An de voh8aei xwnoume Win cd kai vazoume repair gti paizoun corruptes system files.
An de voh8aei katevazoume diagnostic tools gia ola ta devices (hd, karta grafikwn, perifereiaka kai loipa vasika) kai ta trexoume.


Enta3ei ama ekei den exei ly8ei to prob rixneis format, ti na sou pw
:alien: :alien:

(kai fysika ama vgei 3ana prob 3ereis oti einai hardware, alla to olo skhniko DEN paizei gti ta exeis tsekarei pio prin)

CIRUS
15/06/2007, 13:39
Είπα απο την αρχή οτι μόνο και μόνο οτι έχασε τα αρχεία σου , δεν έπρεπε να πληρωθεί. Το πρωταρχικό σημείο σε μια διαδικασία format, είναι να διαφυλάξεις τα σημαντικά αρχεία. Αν αυτό αποτύχει, τότε κακώς τον πλήρωσες.

Απο εκεί και πέρα ο λόγος που σταμάτησα να ασχολούμαι με προσωπικούς υπολογιστές, ειναι αυτός ακριβώς που γίνεται εδώ και 4-5 σελίδες. Όλοι γνωρίζουν και όλοι μπορούν να κοστολογήσουν την δουλειά ενός τεχνικού υπολογιστών...

Αφού τα ξέρετε λοιπόν μερικές ερωτήσεις... quiz.. (ΟΙ ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΗΣΟΥΝ) και ψάξτε όσο θέλετε για να το λύσετε. Υπόψη οτι η λύση τους για εναν έμπειρο τεχνικό είναι κατά μ.ο. 30-60 λεπτά.

1) Το λειτουργικό έχει σκάσει και φυσικά δεν μπορείτε να μπείτε μέσα , ούτε απο safe mode. Εντός υπάρχουν σημαντικότατα αρχεία που πρέπει να σωθούν (Εφορία-τιμολόγια) με κάθε κόστος. Ο δίσκος έχει χτυπήσει κεφαλή ταυτόχρονα και δεν δουλεύει σωστά με τον χαρακτηριστικό ήχο.

Λύσεις;

2) Ο υπολογιστής πετάει συνέχεια BSoD (μπλέ οθόνη)και δεν έχετε προσθέσει κάποιο καινούριο hardware για να φταίει οδηγός. Ποιά είναι η διαδικασία ανάνηψης του συστήματος;

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΙ ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΗΣΟΥΝ.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΕΣ ΟΠΩΣ ΖΗΤΗΣΕΣ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ, ΓΕΝΙΚΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΜΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΕΛΠΙΖΩ:)

ΚΑΘΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΛΙΓΟ Η ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΚΑΚΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ (ΓΝΩΣΤΕΣ)
ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΕΙΔΙΚΟΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΑ (Η ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗΣ ΤΗΣ ΑΜΑΘΕΙΑΣ), ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΕΥΡΙΑΖΑ ΠΑΛΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΠΑΙΖΕ ΕΙΔΙΚΟΣ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΑ ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ, ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΕΙΣ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΑΣΤΟΥΣ ΝΑ ΛΕΝΕ ΕΞΑΛΟΥ ΣΚΕΨΟΥ ΠΟΣΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ (ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ) ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΑ Η ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΛΕΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΡΟΥΦΑ. ΑΝ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΟΚ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΠΟΙΑ ΧΑΖΟΜΑΡΑ Η ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΣΑΝ ΑΠΟΨΗ ΝΑ ΕΞΗΓΕΙΣ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΕΥΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΛΟΓΟ ΑΝ
ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ NO PROBLEM ΕΚΕΙΝΟΣ ΧΑΝΕΙ ΟΧΙ ΕΣΥ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ TAKE IT OR LEAVE IT!!!!!

:beer: :beer:

stako
15/06/2007, 13:43
Gandalf dr685sm έγραψε στις 15-06-2007 14:36 :
το "ψυγείο" και οχι "κατάψυξη" (κάνει υγρασία στην πλακέτα) είναι μια λύση αλλά οχι πλήρης. Μην ξεχνάς πως μιλάμε για αρχεία εφορίας και τα θέλουμε ΟΛΑ.

Για το δεύτερο , η μπλέ οθόνη δεν σε αφήνει να μπείς στο σύστημα και φυσικά δεν μπορείς να τρέξεις το σύστημα για επαναφορά... άρα αποτυχία σε αυτό.

Πάντως αν θες απάντα στο μήνυμα καλύτερα στο forum.


Αν ο δίσκος δεν κάνει καν spinup δεν υπάρχει περίπτωση να σωθεί εκτός της κατάψυξης. Αν η κατάψυξη δεν κάνει δουλειά τότε πρέπει να πάει σε ειδική εταιρεία ανάκτησης δεδομένων. Και όχι, η κατάψυξη δεν κάνει ζημιά, το έχω κάνει πολλές φορές.

Όσο για το δεύτερο κάνεις λάθος, το System Restore λειτουργεί και σε safe mode.

Rezeguet
15/06/2007, 13:47
gia to 1)

3eroume oti exei xtyphsei sklhros ara de xreiazomaste diagnostics/SMART klp kai to paraleipoume to vhma

katarxas o sklhros feygei apo to twrino systhma. Ama einai xalasmeno DEN GRAFOUME TIPOTA panw sto sklhro. ton vazoume ennoeitai gia slave.
To OS exei kaei. Opote DOS boot disk me file recovery prog (px testdisk) vazoume ola ta recovered se allo skhlro.
Enallaktika xrhshmopoioume Winternals Disk Commander h to ERD Commander ( pou den einai tsampa, alla kai ta arxeia mas kostizoune pio poly)
Enallaktika paizei to FINDNTFS ou einai free kai arketa apotelesmatiko, k doulevei epishs se DOS.
H kalyterh epilogh pantws to testdisk (p paizei kai gia linux, oeee).

aytaaa

stako
15/06/2007, 13:51
Ο δίσκος κάνει spinup και αναγνωρίζεται από το μηχάνημα? Ή είναι νεκρός και κάνει κλικ κλακ?

Εγώ το δεύτερο κατάλαβα. Αν είναι το δεύτερο και τον Πάπα σε software να βάλεις δεν θα κάνεις τίποτα. Κατάψυξη και τραβάς ότι προλάβεις. Ζεσταίνεται, ξανά κατάψυξη, ξανά τραβάς. Αν δεν κάνεις τίποτα έτσι τότε ετοιμάσου για ειδική εταιρεία και πολλά πολλά ???????.

Gandalf dr685sm
15/06/2007, 13:54
Αδερφέ μπλέ οθόνη,... σημαίνει οτι δεν μπαίνεις κάν στο σύστημα... έχεις μόνο BIOS... τίποτα άλλο.
Η λύση δόθηκε σε αυτό απο Rezeguet (τι κάνεις όμως αλήθεια φίλε σε πελάτη που δεν θα έχεις web access; ). Όσο για τον δίσκο, ακόμα και σε σακουλάκι αν τον βάλεις στην κατάψυξη, μετά απο 2-3 λεπτά λειτουργίας, η θερμότητα που βγαίνει , τον ψυχρό αέρα που έχει μαζέψει απο την κατάψυξη ο δίσκος τον κάνει νερό και φυσικά ριψοκινδυνεύεις βραχυκύκλωμα. ΜΟΝΟ ΨΥΓΕΙΟ και μέσα σε αεροστεγές σακουλάκι παρακαλώ.

ο φίλος μας όμως Rezeguet στο HDD save αποτυγχάνει όπως και οι περισσότεροι σε κάποιο βαθμό. Τονίζω οτι είναι αρχεία εφορίας και θέλουμε την καλύτερη λύση γιατί κάθε αρχείο χαμένο είναι ΠΡΟΣΤΙΜΟ απο την υπηρεσία.

και για να μην μακρυγορώ η δική μου λύση...δοκιμασμένη σε ουκ ολίγες περιπτώσεις.



1) Ο δίσκος επειδή έχει χτυπήσει , κατά πάσα πιθανότητα έχει ζημιά στην κεφαλή ανάγνωσης των πλακετών. Σε αυτή την περίπτωση δύο είναι τα δεδομένα.
α) ενημερώνεις τον πελάτη οτι τα δεδομένα του είναι δύσκολο να επιστραφούν όλα με κλασσικό τρόπο και θα χρειαστεί να πάρεις νέο ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΟ δίσκο (rpm, GB, Buffer, model) και να αλλάξεις τις πλακέτες ανάγνωσης. Αν όμως έχουν χαρακτεί και οι οπτικοί δίσκοι τότε προτείνεις εταιρίες σαν την TIC-TAC για να ανανήψει τουλάχιστον τα τιμολόγια και εφορίας χαρτιά.
β) Αν η ζημιά στον δίσκο δεν επηρρεάζει τα sectors που είναι τα δεδομένα εφορίας, τότε βάζεις τον δίσκο στο ψυγείο για 3-4 ώρες και προσπαθείς μετά να τραβήξεις τα δεδομένα απο αυτόν , τοποθετώντας τον ,ώς slave στο κουτί για να μην δέχεται όλη την καταπόνηση απο ενα σύστημα και εκκινείς απο live cd όπως είναι το Knoppix ή το ERD Commander.

2) Η μπλέ οθόνη πάντα παρουσιάζει κάποια χαρακτηριστικά. Αν αναφέρει μήνυμα λάθους με ενδεικτικό VXD0000..etc., τότε είναι πρόβλημα κάρτας γραφικών. Δοκιμάζεις αν έχει κουμπώσει καλά και γενικά αν λειτουργεί σωστά. Αν οχι , τότε βάζεις μια απλή κάρτα PCI-VGA και δοκιμάζεις απο εκεί. Αν παίξει τότε έχεις βραχυκυκλωμένη κάρτα. Αν δεν παίξει , τότε η κάρτα δεν τροφοδοτείται σωστά με ρεύμα (αδύναμο τροφοδοτικό)

Αν δίνει μήνυμα λάθους 0Χ000043240..etc. Τότε είνα πρόβλημα μνήμης. Τσεκάρεις βγάζοντας μια και αφήνοντας μία να τρέξει το σύστημα. Σε όποια παρουσιάσει σφάλμα βρήκες το πρόβλημα. Αν έχεις μόνο μια μνήμη , κάνεις χρήση του Sandra sysoft και το βάζεις να κάνει bench σε όλο το SDRAM-DDR.

Φυσικά τώρα σας φαίνονται απλά και πιθανόν να θεωρείτε οτι είναι ακριβοπληρωμένα, μιας και κάποιος που ξόδεψε μερικά χρόνια σε θρανία, τα έχει μάθει και τα έχει κάνει κτήμα του , για να τα δείτε εσείς και να γνωρίζετε τώρα.

Αυτό είναι ενα απλό παράδειγμα μόνο. Η γνώση στους ΙΤ σε επίπεδο τεχνικού , είναι επιστήμη. Υπάρχουν βέβαια διάφορα επίπεδα..αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι και το χαμηλότερο επίπεδο είναι κάτι που κάποιος θα πρέπει να μην το πληρώνει καθώς ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΟΡΤΗΣ νομίζει οτι είναι απλό!!!

Καταλάβατε τώρα;...

Υ.Γ. Nostra...φιλαράκο , καλή τύχη σου εύχομαι.

Gandalf

Rezeguet
15/06/2007, 13:55
oso gia to freeze, einai palio kolpo alla den 8a to riskara se arxeia *eforias*, 8a ton parepempa se eidikh etairia. An htane dika mou arxeia tote nai. Ama to afhseis kana 5wro sto katapsykth to syndeeis kai etrexei kana 30lepto synh8ws, opote external usb kai travas oso mporeis. :D Kai ama den ta travh3es ola, synexizeis. (ennoeitai panta se aerostegh sakoula)


BTW, eforia kai den exei backup enw xrhshmopoiei arxaio sklhro? :confused: :confused: eleos

stako
15/06/2007, 14:01
Ναι οκ, θα ανοίξεις εσύ τον δίσκο ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑΓΜΕΝΑ ΤΑ PLATTER σε περιβάλλον δωματίου!

Και είναι μλκες οι εταιρείες του χώρου που έχουν ειδικά διαμορφωμένα δωμάτια χωρίς σκόνες κτλ κτλ κτλ......

Όσο για την μπλε οθόνη μπορεί να εμφανιστεί ΠΑΝΤΟΥ. Είτε ανοίγοντας το PC μετά από 10sec είτε μετά από 10 ώρες λειτουργίας.

Τρίχες.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
oso gia to freeze, einai palio kolpo alla den 8a to riskara se arxeia *eforias*, 8a ton parepempa se eidikh etairia. An htane dika mou arxeia tote nai. Ama to afhseis kana 5wro sto katapsykth to syndeeis kai etrexei kana 30lepto synh8ws, opote external usb kai travas oso mporeis. :D Kai ama den ta travh3es ola, synexizeis. (ennoeitai panta se aerostegh sakoula)


BTW, eforia kai den exei backup enw xrhshmopoiei arxaio sklhro? :confused: :confused: eleos

Γενικά φίλε μου το παράδειγμα του φίλου από πάνω μπάζει πάρα πολύ....... Αλλά είναι πτυχιούχος οπότε μόκο εμείς.

Rezeguet
15/06/2007, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Η λύση δόθηκε σε αυτό απο Rezeguet (τι κάνεις όμως αλήθεια φίλε σε πελάτη που δεν θα έχεις web access; )

ο φίλος μας όμως Rezeguet στο HDD save αποτυγχάνει όπως και οι περισσότεροι σε κάποιο βαθμό. Τονίζω οτι είναι αρχεία εφορίας και θέλουμε την καλύτερη λύση γιατί κάθε αρχείο χαμένο είναι ΠΡΟΣΤΙΜΟ απο την υπηρεσία.



2)de xreiazesai web access, ektos an ennoeis to website alla ta probs ta vriskeis kai etsi
btw h dikia sou lysh den lynei OLA ta Probs. tsekares en ta vasika alla paizei na mhn vreis to la8os.
ektos aytou BSoD symvainei kai en wra systhmatos, paizei na bootarei kanonika kai se 2-10 lepta na rixnei ka8e fora BSoD.

Sto HHD save thn idia lysh parousiasa kai gw, an deis kai to deyero comment mou apo katw, ektos thn idea me tous diskous, to opoio proswpika *den* 8a to ekana, 8a parepempa apla se eidikh etairia.

Rezeguet
15/06/2007, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Ναι οκ, θα ανοίξεις εσύ τον δίσκο ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑΓΜΕΝΑ ΤΑ PLATTER σε περιβάλλον δωματίου!

Και είναι μλκες οι εταιρείες του χώρου που έχουν ειδικά διαμορφωμένα δωμάτια χωρίς σκόνες κτλ κτλ κτλ......

Όσο για την μπλε οθόνη μπορεί να εμφανιστεί ΠΑΝΤΟΥ. Είτε ανοίγοντας το PC μετά από 10sec είτε μετά από 10 ώρες λειτουργίας.

Τρίχες.

Γενικά φίλε μου το παράδειγμα του φίλου από πάνω μπάζει πάρα πολύ.......

me prolaves :wave2:
egw to diatypwsa pio "formal"

stako
15/06/2007, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
me prolaves :wave2:
egw to diatypwsa pio "formal"

Ε τσαντίστηκα λίγο......

:wave2: :wave2: :wave2: