PDA

View Full Version : Help! Έσβησε και μετα απο αρκετη ώρα ξαναπήρε....



froulis
09/06/2007, 17:57
Τί μπορεί να φταίει? Σε μια διαδρομή εντός πόλης ξαφνικά και ενω κινούμουνα το μηχανάκι απλά έσβησε. Το μηχανάκι είναι έναι ΝΧ250, και ενώ πήγαινα με ένα φίλο μου βόλτα (δηλ. 2 άτομα πανω, δεν ξέρω αν αυτό έχει καμια σχέση) ξαφνικά έσβησε. Τώρα: μπαταρία ΟΚ, η μίζα γυρίζει, θερμοκρασία δεν έιχε ανάψει το λαμπάκι, βενζίνη ΟΚ (έλεος τέτοια γκάφα θα ντρεπόμουνα να την αναφέρω....). Αποφασίζω να το γυρίσω σπίτι σπρώχνοντας και μετα απο 1 χιλιόμετρο που φτάνω σπίτι δοκιμάζω και παίρνει!!! Σε ολη τη διαδρομή δοκίμαζα βέβαια αλλα τζίφος. Σκέφτηκα ανορθωτή αλλα δεν ξέρω και καλα απο τέτοια πράγματα. Καμιά ιδέα? Μπορώ να κοιτάξω κάτι μόνος μου πριν τη Δευτέρα που θα το πάω στο συνεργείο?

kiriakost
09/06/2007, 18:41
ήρθε η ΕΛΠΑ ηρέμησε :lol:

Σίγουρα κανένας δεν μπορεί να σου πει οτι αυτό είναι, και τελείωσε όσον αφορά για το τι φταίει .

Πάντως εμένα το ένστικτο μου λέει ότι είναι το καρμπυλατέρ , έχει σκουπιδάκια ή νερά .

Στο κάτω τμήμα του καρμπυλατέρ , σχεδόν στο πάτο του , υπάρχει μια βίδα υπερχείλισης .

Κλείσε την τροφοδοσία καυσίμου , και χαλάρωσε αυτήν την βίδα , έτσι ώστε να αδειάσει τελείως η κούπα του καρμπυλατέρ , από ότι και εάν έχει μέσα .
Ξανα σφίξε την , και άνοιξε την τροφοδοσία καυσίμου .


Αυτή η τεχνική , δεν είναι η γιατρειά , αλλα η προσωρινή θεραπεία , σίγουρα ενας πραγματικός καθαρισμός του καρμπυλατέρ , θα ειναι η εγγύηση , οτι δεν θα σου ξανασυμβεί τέτοιο πρόβλημα ξανά .

FZR1000
09/06/2007, 18:50
αν θεωρησουμε ως δεδομενο οτι δεν εμεινες απο βενζινη δηλ δεν γυρισες ρεζερβα για να παρει, το προβλημα μπορει να ειναι ηλεκτρικο δηλ στην αναφλεξη ή τροφοδοσιας δηλ. στο καρμπ.

αν ειναι το πρωτο πιθανον να το προκαλεσε η ηλεκτρονικη ή ο πολλαπλασιαστης ή καποιος διακοπτης που κοβει την αναφλεξη (πχ αυτος του σταντ) ή καποια επαφη, και οχι ο ανωρθοτης ή η μπαταρια αφου λες οτι η μιζα γυριζε. συναγερμο εχεις?


αν ηταν απο τροφοδοσια, (που μαλλον ειναι κ το πιθανοτερο) πιθανον να ειχε φρακαρει απο καποιο σκουπιδακι προσωρινα το ζιγκλερ...


αν το ξανακανει κοιτα αν εχεις σπινθηρα στο μπουζι για να δεις απο που προερχεται...

kiriakost
09/06/2007, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
ή κάποιος διακόπτης που κόβει την ανάφλεξη (πχ αυτός του σταντ)

Προς ενημέρωση , το μηχανάκι αυτό δεν έχει διακόπτη στο σταντ .

Ολα τα άλλα σαν υπόθεση , ναι , μπορεί να συντρέχουν , όπως για παράδειγμα ο διακόπτης που κόβει την ανάφλεξη ,επάνω στο τιμόνι . ( εάν είναι αυτό γιατρεύεται με λίγο σπρέι επιφανειακά χωρίς να ξεβιδώσουμε κάτι .)

froulis
09/06/2007, 19:41
Λοιπόν μόλις επέστρεψα απο μια μικρή βόλτα. Στη βόλτα όλα καλά αλλά 2 μέτρα από το σπίτι μου τα ίδια! Κυριάκο θα δοκιμάσω τη λύση που λες, αυρίο όμως να βλέπω κιόλας. Τουλάχιστον να με πάει τη Δευτέρα μέχρι το συνεργείο. Παρεπιπτόντως, είναι ακριβή δουλειά ο καθαρισμός του καρμπυρατέρ? Μάλλον κάτι τέτοιο πρέπει να συμβαίνει πάντως. Τώρα να δοκιμάσω και αντισκωριακό στο διακόπτη? Το μπουζί είναι σχετικά καινούργιο 4-5 μήνες. Συναγερμός δεν υπάρχει στο μηχανάκι.

kiriakost
09/06/2007, 19:53
Ελα πάρτο , έτοιμο πλυμένο , τζάμι !! , βάλτο επάνω και έφυγες . ;)


Καθαρισμός σε συνεργείο .. περίπου 50? ( αλλα θα κάτσεις πάνω από το κεφάλι του , και άμα δεις να ρίχνει απλά σπρέι , πλάκωσέ τον, στο ξύλο )




.


92267

froulis
09/06/2007, 20:01
Κυριάκο ευχαριστώ πολύ! Και ότι έψαχνα στο manual που βρίσκεται η βίδα. Με βλέπω αύριο να πειραματίζομαι με το καρμπυρατέρ. Και μου μπαίνουν ιδέες να το καθαρίσω μόνος μου σύμφωνα με το manual.... Αν αποφασίσω τίποτα τέτοιο μπορεί να σου στείλω πμ Κυριάκο γιατι βλέπω να με βγάζουν off topic πάλι (μπορεί να έχουν και δίκιο βέβαια) !
ΥΓ. Αν έχεις καμιά συμβουλή για καθαρισμό καρμπυρατέρ, ευπρόσδεκτη!

kiriakost
09/06/2007, 20:17
Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω , αλλά δεν είναι και παιχνίδι το θέμα .

Για να βγει απο εκει μέσα (μηχανή), πρέπει μα έχεις κάποια εμπειρία , να έχεις δει πως βγαίνει ... καλό το μανουαλ , αλλά θέλει να είσαι καλός με τα εργαλεία , και να έχεις αρκετά από αυτά .

Βεβαία εάν δεν τολμήσεις , δεν πρόκειται να μάθεις !! , αλλά από την άλλη , από απόσταση δεν μπορώ να σε βοηθήσω εάν μπλέξεις .

Εχει κάποια μικρο εξαρτήματα , που θέλουν ειδική μεταχείριση , να μην σπάσεις η χάσεις κάτι , είναι σοβαρή υπόθεση , το άνοιγμα του και μόνο , πρέπει να ξέρεις λίγο θεωρία πως δουλεύει ..

Εχεις χώρο να λύσεις την μηχανή , και να έχει και φωτισμό ? Δεν κάνουμε τέτοιες δουλειές στο δρόμο , η στην αυλή .


Για το θεμα ερωτήσεις μεσα στο φόρουμ , να γράφεις οτι θέλεις , στο κάτω κάτω , η κατηγορία ανέκδοτα ειναι γεμάτη , η κατηγορία τεχνικών θεμάτων έχει ανάγκη από γέμισμα ;)

froulis
09/06/2007, 20:24
ισως έχεις δίκιο. Η απειρία και μόνο ίσως δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα απο αυτό που θέλω να λύσω. Μάλλον θα το αφήσω για το συνεργείο. Πάντως ευχαριστώ όπως και να 'χει!

kiriakost
09/06/2007, 20:36
Πηγαινε την στο μάστορα , αλλά κάτσε εκεί και δεις τι κάνει .... την επομένη φορά θα είσαι ποιο έτοιμος ;)