PDA

View Full Version : video από mini-dv. Πως???



Lupo
09/06/2007, 22:16
Εσείς που ξέρω ότι κατέχετε τα μυστικά της τεχνολογίας, για βοηθήστε.

Θέλω να κατεβάσω τα βίντεο από την mini-dv κάμερα μου, στον υπολογιστή, να τα βάλω σε μία σειρά, και να τα γράψω σε dvd, ώστε να παίζουν σε επιτραπέζιο dvd-player και την τηλεόραση.

Προφανώς χρειάζονται κάποια προγράμματα για τα παραπάνω, αλλά δεν ξέρω ούτε ποιά, ούτε πώς να τα χειριστώ.

Για βοηθήστε.






:wave2: :beer:


(Που είναι κι αυτός ο κρούκης όταν τον έχεις ανάγκη?:D )

THEOD
09/06/2007, 22:23
Το MOVIE MAKER 2 των WINDOWS ΧΡ το κάνει...ακόμα πιο εύχρηστο είναι το freeware DVD SANTA... :wave2:

Lupo
09/06/2007, 22:29
Κατέβασα το και εγκατέστησα το AVS TV BOX και το DVD SANTA .
Το πρώτο δούλεψε αλλά μόνο για ένα λεπτό σαν trial version .
Το δεύτερο δεν βλέπει την κάμερα, αν και ο υπολογιστής την βλέπει.:a11:

Το movie maker 2 πρέπει να το κατεβάσω από κάπου ή είναι μέσα στα windows και δεν το πήρα είδηση?
:beer:

THEOD
09/06/2007, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo

Το movie maker 2 πρέπει να το κατεβάσω από κάπου ή είναι μέσα στα windows και δεν το πήρα είδηση?
:beer:

Είναι μέσα στα windows ΧΡ....

THEOD
09/06/2007, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Είναι μέσα στα windows ΧΡ.... Ελπίζω να έχεις στο pc σου είσοδο Firewire γιατί από USB είναι λογικό να μην την βλέπει το DVD SANTA ...

Lupo
09/06/2007, 22:44
Έχω το καλώδιο με το usb μόνο μαζί μου.

Θα ψάξω το movie maker τότε.

Ευχαριστώ THEOD:beer:

THEOD
10/06/2007, 07:18
να μην σε πάρω στο λαιμό μου, αλλά έχω την εντύπωση ότι από usb δεν θα τα καταφέρεις...Δεν το έχω προσπαθήσει, αλλά από ότι ξέρω για μετάδοση video χρειάζεσαι την αυξημένη ταχύτητα μετάδοσης της firewire... Τουλάχιστον εγώ έτσι το κάνω... :wave2:

loupis
10/06/2007, 09:40
απο το usb δεν γινεται..ειναι μονο για μεταφορα φωτογραφιων.. θελει firewire.

Afrikaner
10/06/2007, 10:54
Γίνεται μια χαρά και με Usb
Με το NERO

mourgakos
10/06/2007, 11:13
συναδελφε ,οταν βρεις λυση ,στειλε και το ΠΩΣκαι με το ΤΙ γιατι συμπασχω,.,,,,
με μια sony,προς το πατων μεσω usb περναω μονο φωτογραφιες και mpeg.
εχει μια ακομα εξοδο η καμερα για mini dv η δικια σου?εμενα εχει,και μετα κολλαω με το τι χρειαζεται περαιτερω...
αναμενω!
:wave2:

alxdem
10/06/2007, 14:48
adobe premiere pro . πολλες επιλογες για καλυτερη αναλυση απο το movie maker,αλλα σιγουρα θα χρειαστει καλωδιο firewire.

arisk
11/06/2007, 07:08
Πας στο πλαίσιο.Αγοράζεις καλώδιο firewire(3€ περίπου).Η άλλη έξοδος του καλωδίου είναι dv και συνδέεται στην κάμερά σου.Αν δεν έχει υποδοχή firewire ο υπολογιστής σου αγοράζεις κάρτα firewire και αυτήν από το πλαίσιο(19€ περίπου) και την τοποθετείς.Ακόμα και ένα μωρό μπορεί να την τοποθετήσει.Δεν χρειάζονται τεχνικές γνώσεις.Μετά χρησιμοποιώντας το nero vision και αφού έχεις συνδέσει την κάμερά σου μέσω firewire μεταφέρεις τα αρχεία σου στον υπολογιστη σου.Είναι αρχεία avi.Μετά χρησιμοποιώντας το nero vision (3 ή 4 δεν έχει σημασία) φτιάχνει το dvd που θέλεις.To vision έχει οδηγίες για το τι θέλεις να κάνεις και πως θα το κάνεις.Αν έχεις πρόβλημα ξαναρίχτο;)

Afrikaner
11/06/2007, 14:22
Αυτό που λές με το nero vision γίνεται μια χαρά και με usb
Δέν χρειάζεται να πάρει firewire και κάρτα κλπ
Η κάμερα που έχω συνδέεται μέσω usb με το pc.εχω κάνει αρκετά dvd έτσι

crs-k
11/06/2007, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
..................................
(Που είναι κι αυτός ο κρούκης όταν τον έχεις ανάγκη?:D )


Ευελπιστω να ΜΗΝ το δει ο ΠαλιανθρωπΑς αυτο... :a7: :sick:

tsofras
11/06/2007, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Afrikaner
Αυτό που λές με το nero vision γίνεται μια χαρά και με usb
Δέν χρειάζεται να πάρει firewire και κάρτα κλπ
Η κάμερα που έχω συνδέεται μέσω usb με το pc.εχω κάνει αρκετά dvd έτσι
ναι αλλά το παιδί λέει για miniDV οπότε θέλει αναγκαστικά firewire

Lupo
11/06/2007, 18:00
@ όλους :beer:

Με usb και το movie maker που το δοκίμασα, έγινε μια χαρά η μεταφορά.
Το μόνο θέμα που υπάρχει, είναι η λίγο μειωμένη ποιότητα, σε σχέση με την κάμερα.

Προφανώς, με κάποιο άλλο πρόγραμμα θα είναι καλύτερα, αλλά ότι γίνεται , γίνεται πάντως.

Κι επειδή , ήδη αναφέρατε προγράμματα, αν μπορείτε, βάλτε και κανένα link για download.:beer:

@mourgakos

Απλά συνέδεσα την κάμερα με τον υπολογιστή μέσω usb. Άνοιξα το movie maker. Έβαλα την ταινία στην κάμερα να παίζει και ταυτόχρονα πάτησα το κουμπί για να κάνει capture στο πρόγραμμα.
Αλλά όπως λένε και τα υπόλοιπα παιδιά, αλλά όπως ανακάλυψα κι εγώ, κάπου χάνει σε ποιότητα το αποτέλεσμα μέσω movie maker.


@crs-k

σσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσς...

:D
Αν δεν μιλήσεις... εγώ κεράσι!:winka:

alxdem
11/06/2007, 18:13
μερικες λεπτομερειες για οποιον διαλεξει το adobe premiere για μεταφορα video απο camera σε pc εδω:http://ct-red.aegean.gr/videolab/index.php?option=com_content&task=view&id=28&Itemid=1

THEOD
11/06/2007, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Αλλά όπως λένε και τα υπόλοιπα παιδιά, αλλά όπως ανακάλυψα κι εγώ, κάπου χάνει σε ποιότητα το αποτέλεσμα μέσω movie maker.


Μήπως στις ιδιότητες μενού εγγραφής διάλεξες χαμηλή ανάλυση ????
Διάλεξε την υψηλότερη...Θα αργήσει περισσότερο αλλά δεν θα χάσεις σε ποιότητα εικόνας...

ashton
11/06/2007, 19:12
pinnacle studio.
πολύ καλό πρόγραμμα .
Τα dvd όμως θένε γράψιμο με nero (και για γρηγορότερα και για συμβατότητα)

Lupo
11/06/2007, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Μήπως στις ιδιότητες μενού εγγραφής διάλεξες χαμηλή ανάλυση ????
Διάλεξε την υψηλότερη...Θα αργήσει περισσότερο αλλά δεν θα χάσεις σε ποιότητα εικόνας...

Διάλεξα την υψηλότερη, όμως, ακόμα και την ώρα που γινόταν το capture, φαινόταν λίγο διαφορετικά στην οθόνη της κάμερας σε σχέση με την εικόνα στον υπολογιστή.

Μην φανταστείς καμμία μεγάλη διαφορά πάντως.
Ελαφρώς όμως υπάρχει.

crs-k
12/06/2007, 05:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
................

@crs-k

σσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσς...

:D
Αν δεν μιλήσεις... εγώ κεράσι!:winka:


Τάφος !!! :wacko:

mourgakos
12/06/2007, 17:35
ok,θα το δοκιμασω και εγω ετσι...αποτελεσματα μαλλον απο βδομαδα...
ναστε καλα παιδια!:wave2:

mourgakos
12/06/2007, 18:21
επειδη με ετρωγε ,ειπα να το φαω και εγω....λοιπον το δοκιμασα,δυστυχως σε μενα δεν λειτουργει ετσι....με το usb και την συγκεκριμενη θυρα ,δεν μου τη διαβαζει την dv ,παρα μονο
οταν την γυρισω στο μεμορυ στικ που ειναι για mpeg kai photos.οποτε κοιταζοντας προσεκτικοτερα κατω απο εκεινη τη θυρα ,στην αλλη της καμερας,γραφει mini dvin/out,το οποιο σημαινει οτι θελει αλλο καλωδιο με εκεινη την διαφορετικη θυρα για να διαβαζει την dv,οποτε ενα καλωδιακι τετοιο...fireware εγραψε ενας απτουσ κατεχοντες..?
επισης εχει ενα σωρο ακομα υποδοχες και μπουρδεσ οπωσ s video klp///:eyepop:

Lupo
12/06/2007, 19:12
Τότε , ίσως να είναι διαφορετικά, αναλόγως της κάμερας.

Εγώ έχω μία panasonic , και έκανα δουλειά με το usb και το movie maker.

Δεν ξέρω.
Εικασίες κάνω.
:wave2: