PDA

View Full Version : Λεωφοριολωρίδες (πάλι)



anf125
10/06/2007, 00:16
Αφορμή ένα περιστατικό που έτυχε σε κάποιο γνωστό...

Χτύπησε κατερχόμενος την Κυψέλης και στρίβωντας προς Ζακύνθου μια κοπέλα που ανέβαινε με ένα σκούτερ. Ευτυχώς χωρίς σοβαρούς τραυματισμούς και ζημιές. Υπόψη το περιστατικό έλαβε χώρα ξημερώματα και δε λειτουργούσαν τα φανάρια. Επομένως ισχύει η προτεραιότητα από δεξιά... Συνεπώς φταίει ο οδηγός του αυτοκινήτου.

Ωστόσο, ο δρόμος στην άνοδο επιτρέπει μόνο λεωφορεία και τρόλλεϋ, σύμφωνα με σχετική πινακίδα στην αρχή του στο πεδίο του Άρεως. Τι ισχύει επομένως;

- Το γράμμα του νόμου (των πινακίδων) : Επιτρέπονται μόνο λεωφορεία και τρόλλεϋ, επομένως όχι μηχανάκια.

- Τα μηχανάκια επιτρέπονται σε όλες τις λεωφοριολωρίδες, άρα και στο συγκεκριμένο δρόμο.

- Επιτρέπενται μηχανές σε συγκεκριμένες λεωφοριολωρίδες, όπου υπάρχει σαφής σήμανση, και όχι στις υπόλοιπες.


:eyepop: :confused: :dizzy:

EVI
10/06/2007, 00:30
εγω απο οσο ξερω υσχιει οτι σε ολες επιτρεποντε τα μηχανακια...........

ετσι κυκλοφορω τοσο καιρο :look: :look:

Tropeas
10/06/2007, 00:39
Υπάρχει τροποποίηση του νόμου που λέει ότι επιτρέπονται και μοτοσυκλέτες...
είναι το ΦΕΚ B'2024/18.11.99 Αριθ. ΦΠ6/β/26808/2727
και μπορείς να το δεις και εδώ (http://www.motocikleta.gr/forum/download.php?id=1946)

anf125
10/06/2007, 00:55
Όπως τα λέτε μάλλον έχετε δίκιο...

Το πρόβλημα όμως είναι το άλλο: πολλοί οδξηγοί αυτοκινήτων δεν το ξέρουν, και δεν παραχωρούν προρεραιότητα σε τέτοιες περιπτώσεις :sick:

AFTER
10/06/2007, 00:56
Επιτρεπεται η κινηση σε ολους του λεοφωρειοδρομους

Ειτε σε αυτους που εχουν ιδια φορα με την υπολοιπη κινηση(πρασινοι), ειτε σε αυτους που εχουν αντιθετη φορα(κοκκινοι)

Εννοειται οτι στους κοκκινους πηγαινουμε με την αντιθετη φορα
Δεν πεζουμε ''who's chicken'' με το λεωφορειο

Μπορει να προκαλεσει ρευματισμους στον προστατη.... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Λεωνίδας
10/06/2007, 05:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Ειτε σε αυτους που εχουν ιδια φορα με την υπολοιπη κινηση(πρασινοι), ειτε σε αυτους που εχουν αντιθετη φορα(κοκκινοι) :eyepop: :eyepop: :eyepop: σίγουρο αυτό; δεν το 'ξερα...

crs-k
10/06/2007, 07:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
:eyepop: :eyepop: :eyepop: σίγουρο αυτό; δεν το 'ξερα...


ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΙΓΟΥΡΟ! :cool:


Οι μηχανες επιτρεπονται ακομα και στους αντιθετης κινησης! :D

mourgakos
10/06/2007, 11:20
υπαρχουν λεωφολωριδες οι οποιες εχουν σημανση απαγορευτικη για τα δικυκλα.
χαζη ερωτηση αλλα ισχυει?ετσι και αλλιως παραβατης ειμαι...π.χ στην κηφισιας στην καθοδο αν
θυμαμαι καλα..:wave2:

Akefalos
10/06/2007, 11:25
Ναι σίγουρο.
Οι μηχανές μπορούν να κινούνται σε όλες τις λεωφορειολωρίδες.Και σε αυτές με αντίθετη φορά απο την υπόλοιπη κίνηση.(Όπως αυτή που ύπάρχει στην Πανεπιστημίου).

Οπότε στην περίπτωσή σας δυστυχώς για το φίλο σου η κοπέλα έχει δίκιο.Επιτρέπεται να ανεβαίνει με τη μηχανή απο κει και αφού δεν υπήρχαν φανάρια και ήταν απο δεξιά είχε προτεραιότητα.

Όσο για το οτι δεν υπάρχει παντού επαρκής σήμανση που να δείχνει οτι επιτρέπονται και οι μηχανές τι περίμενες?Στην Ελλάδα είμαστε.Η συγκεκριμένη πινακίδα στην Κυψέλης είναι προπολεμική...

Akefalos
10/06/2007, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
υπαρχουν λεωφολωριδες οι οποιες εχουν σημανση απαγορευτικη για τα δικυκλα.
χαζη ερωτηση αλλα ισχυει?ετσι και αλλιως παραβατης ειμαι...π.χ στην κηφισιας στην καθοδο αν
θυμαμαι καλα..:wave2:


Αυτό πως και δεν το έχω προσέξει?Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά απο τη στιγμή που υπάρχει σήμα που λέει οτι επιτρέπονται και τα δίκυκλα τότε τις χρησιμοποιούμε,σε περίπτωση που δεν υπάρχει σήμανση για τα δίκυκλα πάλι τις χρησιμοποιούμε.Τώρα στην περίπτωση που υπάρχει ειδική σήμανση οτι δεν επιτρέπονται τα δίκυκλα,ας μην τις χρησιμοποιούμε.Εξάλλου είναι λίγες οι συγκεκριμένες περιπτώσεις.