PDA

View Full Version : E-bay Να χαρώ η να κλάψω ?



kiriakost
10/06/2007, 00:33
Δηλώθηκα εδώ και μισή ώρα στο E-bay motors , ασόψεται ένας τύπος στην Μάλτα, που βγάζει αυτοκόλλητα για το ΑΧ-1 ..

Το ρημάδι το σύστημα δεν μου στέλνει email , όλα σωστά όλα ωραία , .... γαμ#ώτο δήλωσα και την VISA ..

Εχω αρχίσει να αγχώνομαι , έχει κανείς κανένα ηρεμιστικό ?

pissaman
10/06/2007, 00:38
γραψαρχιδόλ των 500ων.
Αν δεις ότι δεν γίνετε τίποτα













































































Πάρε 2!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kiriakost
10/06/2007, 00:41
Α ρε κάθαρμα ... θα σε φτιάξω μάγκα ... coming soon :lol: :lol:

kiriakost
10/06/2007, 00:56
Να το, το ηρεμιστικό μου ... και θα κατάπινα ακόμη και ασβέστη για χάρη του .


.


92305

fantacid
10/06/2007, 01:01
πανε στη δημπρασια

δεξια απο τ πεδιο με ν αρχικηφωτοκ τιμη εχει το πεδιο meet the seller, σε καποιο σημειο λεει Ask seller a question.

αν συνεχεισεις να εχεις προμπ λυσε το προμπ με τη λυση του πισαμαν!!


:lol:

kiriakost
10/06/2007, 01:22
Αμα δεν μου στείλουν μαιλ να ενεργοποιηθώ , δεν με πάει πουθενά .

Αλλα θα το ξαναδώ το θέμα .

fantacid
10/06/2007, 01:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Αμα δεν μου στείλουν μαιλ να ενεργοποιηθώ , δεν με πάει πουθενά .

Αλλα θα το ξαναδώ το θέμα .



αυτο το μειλ το περνεις ΑΜΕΣΑ!

σιγουρεψου οτι δεν εδωσες λαθος μειλ ή μηπως ειναι σε κανα junk mail

kiriakost
10/06/2007, 01:39
junk mail το mail.gr ?? any way .

lamoun
10/06/2007, 02:02
Εγώ να προτείνω την λύση της χρεωστικής VISA Electron, γενικότερα;;

Πάντως άν σε καθησυχάζει, έχω κάνει πολλές αγορές από νετ (οχι μονο eBAY) και δεν υπήρξε ποτέ το παραμικρό πρόβλημα..

Μπορείς να δοκιμάσεις να ξανακάνεις registration, μη σε παίρνει από κάτω, και αν θες βάλε ένα χαμηλό ημερήσιο όριο αγορών στη κάρτα σου, και ηλεκτρονική ενημέρωση μέσω e-Banking για να μπορείς να την ελέγχεις όποτε θές:winka:..

kiriakost
10/06/2007, 02:09
Να σε καλά φίλε ... πέρασε μια ώρα και δεν ηρθε τίποτα .

Θα προσπαθήσω αύριο πάλι , κλείνουν τα μάτια μου .. :wave2: :ZZZ:

tifoefs
10/06/2007, 14:50
Κλαψε και αλλαξε καρτα !!

:wave2:

TROOPER
10/06/2007, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Κλαψε και αλλαξε καρτα !!

:wave2:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kiriakost
10/06/2007, 16:51
Μετα από ώρες , ξανά έκανα εγγραφή , το σύστημα αναγνώρισε τα στοιχειά μου , μου λέει σου στέλνω μαιλ ... και πάλι πήρα τα τέτοια μου !!!

τους έστειλα ενα μαιλ , να δούνε ποιο είναι το πρόβλημα ... και μάλλον το ξέρω το πρόβλημα . τους Έλληνες τους έχουν στη λίστα με τους τρομοκράτες , και θα πρέπει να δώσει το Οκ το πεντάγωνο . :alien:

island
10/06/2007, 17:24
τωρα τι να πουμε καλό κουράγιο


92376

blackbusa
10/06/2007, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Μετα από ώρες , ξανά έκανα εγγραφή , το σύστημα αναγνώρισε τα στοιχειά μου , μου λέει σου στέλνω μαιλ ... και πάλι πήρα τα τέτοια μου !!!

τους έστειλα ενα μαιλ , να δούνε ποιο είναι το πρόβλημα ... και μάλλον το ξέρω το πρόβλημα . τους Έλληνες τους έχουν στη λίστα με τους τρομοκράτες , και θα πρέπει να δώσει το Οκ το πεντάγωνο . :alien:

Καμμια σχεση.Πες ξανα τι εκανες μηπως μπορω να σε βοηθησωγια το EBAY.Την καρτα που ειπες οτι τη καταχωρισες?

fantacid
10/06/2007, 19:18
check τον browser σου εαν υπαρχει ενα κιτρινο λουκετο κατω δεξια.

σε ποιο ακριβως ebay κανεις registration?

κανε στο www.ebay.com ή www.ebay.co.uk

ελπιζω να μην μπαινεις ebay απο καποιο σαιτ που σε στελνει με λινκ, γιατι σε αυτη τη περιπτωση ΤΗΝ ΓΑΜΗΣΕΣ!!!!

kiriakost
10/06/2007, 19:31
Ελα , ρε παιδιά , εδω μπαίνω .. Ebay motors (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=35593&sspagename=rvi%3A1%3A1v_&viewitem=&item=4537735376)

blackbusa
10/06/2007, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Ελα , ρε παιδιά , εδω μπαίνω .. Ebay motors (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=35593&sspagename=rvi%3A1%3A1v_&viewitem=&item=4537735376)

Σε ποια διεθυνση εκανες registration?σε ποια αλλη εβαλες την καρτα σου?

blackbusa
10/06/2007, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
check τον browser σου εαν υπαρχει ενα κιτρινο λουκετο κατω δεξια.

σε ποιο ακριβως ebay κανεις registration?

κανε στο www.ebay.com ή www.ebay.co.uk

ελπιζω να μην μπαινεις ebay απο καποιο σαιτ που σε στελνει με λινκ, γιατι σε αυτη τη περιπτωση ΤΗΝ ΓΑΜΗΣΕΣ!!!!

Δεν εχει σχεση ο browser νομιζω.Μαλλον καποια λαλακια εγινε με το reg,γιατι λεει δεν εχει λαβει mail για confirmation

kiriakost
10/06/2007, 19:40
Μου εστειλαν μαιλ για το προβλημα ...


Dear Kiriakos,

Thank you for writing eBay in regard to your sign in issue.

I realize the importance of this issue and look forward to assist you. I
understand that you have not yet received the confirmation code at your
email address and you have trying to register again but the system has
informed you that it had send a new email. I recognize your concern and
want to quickly and responsively resolve your concern. .....................
Please click on the link below:

http://pages.ebay.com/help/basics/n-livehelpemail.html

It is my pleasure to assist you. Thank you for choosing eBay.

Sincerely,
Paula V.

eBay Customer Support


Δεν φαίνεται για παγίδα , κάτι παίζει με το σύστημα τους .. !!

blackbusa
10/06/2007, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Μου εστειλαν μαιλ για το προβλημα ...



Δεν φαίνεται για παγίδα , κάτι παίζει με το σύστημα τους .. !!

Αυτο που μου εστειλες ειναι το basic help.Κοιταξες καλα τα email σου???Και τα junk???Δεν μπορει να μην σου εχει ερθει τιποτα.....για ξανακοιτα και ενημερωσε.Σε ποιο ΕΒΑΥ πηγες να κανεις registration?δηλαδη...ebay.com h ebay.co.uk.....
Kαι περιμενω να μου πεις που εβαλες την καρτα σου....στο paypal μηπως???

kiriakost
10/06/2007, 19:56
Μισο λεπτο ... κατά αρχήν έχω λογαριασμό στο Paypal .

Εχω και web banking .

Τωρα για το θεμα ebay , έκανα κλικ πανω στο όνομα του πωλητή (Ask seller a question) .
Και μου άνοιξε αυτόματα η σελίδα του ebay , για να δηλωθω .

Και λουκέτα είδα, και όλα σωστά τα είδα ... απλά δεν έρχεται το ρημάδι το μαιλ.

Τωρα το μαιλ , που μου στείλανε λέει να περιμένω 24 ώρες .

Μεχρι τώρα έχουν περάσει 15 ώρες , αλλά έχω κάνει και 10 απόπειρες , να μου στείλει το σύστημα τους μαιλ.

Δεν έχω junk filters , το mail.gr είναι web based email οχι Pop3 .

Εβαλα και παραπάνω το λινκ της σελίδας που είδα το προϊόν ... να , την την ξαναβάζω .

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=35593&sspagename=rvi%3A1%3A1v_&viewitem=&item=4537735376

blackbusa
10/06/2007, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Μισο λεπτο ... κατά αρχήν έχω λογαριασμό στο Paypal .

Εχω και web banking .

Τωρα για το θεμα ebay , έκανα κλικ πανω στο όνομα του πωλητή (Ask seller a question) .
Και μου άνοιξε αυτόματα η σελίδα του ebay , για να δηλωθω .

Και λουκέτα είδα, και όλα σωστά τα είδα ... απλά δεν έρχεται το ρημάδι το μαιλ.

Τωρα το μαιλ , που μου στείλανε λέει να περιμένω 24 ώρες .

Μεχρι τώρα έχουν περάσει 15 ώρες , αλλά έχω κάνει και 10 απόπειρες , να μου στείλει το σύστημα τους μαιλ.

Δεν έχω junk filters , το mail.gr είναι web based email οχι Pop3 .

Εβαλα και παραπάνω το λινκ της σελίδας που είδα το προϊόν ... να , την την ξαναβάζω .

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=35593&sspagename=rvi%3A1%3A1v_&viewitem=&item=4537735376

Λοιπον......
paypal και web banking συνδιασμενο με credit visa ειναι 50-50.Το paypal ειναι αξιοπιστο και δεν θα εχεις κανενα προβλημα.Οπως φανταζομαι και η ασφαλεια που σου δινει το web banking.Το θεμα που με βρισκει αντιθετο ειναι η visa credit αν οντως ειναι ετσι.Αν ειναι μπες ξανα στο paypal και σβησε ολα τα στοιχεια της καρτα.Θα σου πρωτεινα να βγαλεις μια debit η prepayed ωστε να εχεις μεσα μονο το ποσο που πρεπει να πληρωσεις.Εγω εχω της cyprusbank,που μου την εβγαλαν αυθημερον.Νομιζω οτι και ολες οι ιδιωτικες το ιδιο κανουν.
Οσο αφορα το ebay πρεπει να περιμενεις το mail,γιατι δεν θα μπορεις να κανεις login με τιποτα.Δεν θυμαμαι εμενα ποσο καιρο εκανε να μου το στειλουν,αλλα αν σου ειπαν 24ωρες τοτε τοσο θα ειναι γιατι ολα τα κανονιζει το συστημα τους.Αυτα...Αν χρειαστεις κατι αλλο εδω ειμαστε.Και ενημερωσε οταν ολα ειναι οκ....

:sun: :sun: :sun:

kiriakost
10/06/2007, 20:16
Ok man .. lets wait and see . :)

fantacid
10/06/2007, 21:17
εισαι λιγο γκαου ετσι?!?!?!?!





:wave2:

kiriakost
11/06/2007, 23:38
Οκ ξεμπούκωσε η κατάσταση , μόλις έβαλα άλλο μαιλ , έχω ένα την Vodafone , ήρθαν τα μαιλ κανονικά ..

κάποια καθάρματα έκαναν κομπίνες με το mail.gr , και πιθανών έβαλε φραγή το mail.gr ... το θέμα είναι ότι κανένας, από τις δυο μεριές, δεν μου έλεγε τίποτα ..

πέρασα ένα 24ωρο ταραχής, στο τζάμπα .

lamoun
11/06/2007, 23:45
Χάρηκα που ξεκαθαρίστηκε το θέμα :beer:

Ενημερωτικά, με το mail.gr τι παίχτηκε, ξέρεις λεπτομέρειες;
(τώρα που έφυγε ένα βάρος ας πέσει λίγο κουτσομπολιό)

kiriakost
12/06/2007, 00:04
Το μόνο που μπορώ να υποθέσω λογικά σκεπτόμενος , είναι ότι το Ebay έστελνε κανονικά τα μαιλ για την εγγραφή μου , το mail.gr τα γείωνε , ανιχνεύοντας κάποια κλειδιά μέσα τους , ενώ τα απλά απαντητικά μαιλ απο το Ebay που ήρθαν ως απάντηση στο πρόβλημα μου, περάσαν την πόρτα κανονικά ..

Εγω έλεγξα και το θέμα μαιλ - φιλτρα - σπαμ , στο mail.gr , αλλά δεν υπήρχε κανένα ενεργοποιημένο.


τέλος , στο προφίλ μου, ως νέο Ebay member ,δεν εμφανίζεται τίποτα από τα στοιχεία της πιστωτικής μου κάρτας , άρα πραγματικά την ήθελαν μόνο ως ένδειξη , ότι είμαι καλό παιδί ,για τα δικά τους δεδομένα.

blackbusa
12/06/2007, 02:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Το μόνο που μπορώ να υποθέσω λογικά σκεπτόμενος , είναι ότι το Ebay έστελνε κανονικά τα μαιλ για την εγγραφή μου , το mail.gr τα γείωνε , ανιχνεύοντας κάποια κλειδιά μέσα τους , ενώ τα απλά απαντητικά μαιλ απο το Ebay που ήρθαν ως απάντηση στο πρόβλημα μου, περάσαν την πόρτα κανονικά ..

Εγω έλεγξα και το θέμα μαιλ - φιλτρα - σπαμ , στο mail.gr , αλλά δεν υπήρχε κανένα ενεργοποιημένο.


τέλος , στο προφίλ μου, ως νέο Ebay member ,δεν εμφανίζεται τίποτα από τα στοιχεία της πιστωτικής μου κάρτας , άρα πραγματικά την ήθελαν μόνο ως ένδειξη , ότι είμαι καλό παιδί ,για τα δικά τους δεδομένα.

Σορρυ αλλα κολλησα τωρα.Ποιος σου ζητησε πιστωτικη και γιατι???

fantacid
12/06/2007, 03:04
ανοιξε κανα σωστο μειλ -gmail,yahoo.hotmail- να εχεις καβατζα,
τζαμπα ειναι, χρειαζονται πολλες φορες, κ κανουν τη δουλεια τους σωστα!

lamoun
12/06/2007, 10:41
blackbusa

Το ebay όταν είχα κάνει εγγραφή ζητούσε στοιχεία πιστωτικής.
Τώρα που κοίταξα και εγώ το προφίλ μου βλέπω ότι δεν την αναφέρει..

kiriakost
12/06/2007, 19:25
Τι να πω .. και πάλι ζητούν στοιχεία πιστωτικής κάρτας , για την εγγραφή στο E-bay.


Ααα να σας πω και το ωραίο , μου έστειλαν απο το E-bay , ένα μαιλ στο Mail.gr , για να ενεργοποιηθεί
πρώτος λογαριασμός , που έκανα .

Μου έστειλαν μια σελίδα WEB με ένα κουμπί ... κανε κλικ εδώ!! για ενεργοποίηση λογαριασμού .

Φαίνεται ότι υποψιάστηκαν τι γίνεται ...

Αναγκάστηκα εκ των πραγμάτων , να σβήσω τον δεύτερο λογαριασμό μου , και να μείνω με τον αρχικό.

blackbusa
12/06/2007, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Τι να πω .. και πάλι ζητούν στοιχεία πιστωτικής κάρτας , για την εγγραφή στο E-bay.


Ααα να σας πω και το ωραίο , μου έστειλαν απο το E-bay , ένα μαιλ στο Mail.gr , για να ενεργοποιηθεί
πρώτος λογαριασμός , που έκανα .

Μου έστειλαν μια σελίδα WEB με ένα κουμπί ... κανε κλικ εδώ!! για ενεργοποίηση λογαριασμού .

Φαίνεται ότι υποψιάστηκαν τι γίνεται ...

Αναγκάστηκα εκ των πραγμάτων , να σβήσω τον δεύτερο λογαριασμό μου , και να μείνω με τον αρχικό.

Ρε φιλε σε ποια διευθυηση μπηκες???Σε ποιο ebay???ποτε μα ποτε δεν δινουμε credit card στο net.
ΠΟΤΕ

kiriakost
12/06/2007, 21:43
blackbusa

Το λινκ το εχω βάλει πάνω απο δυο φορές ... άμα δεν το έχεις δει ... χρειάζεσαι βοήθεια ..


Και οσο για την κάρτα , την δίνουμε, και την παραδίνουμε στο Νετ , ως ενεργοί , σοβαροί , αγοραστές ..

Η πιστωτική κάρτα είναι εργαλείο συναλλαγής και ταυτολόγησης , όπως ένα διαβατήριο .

Εφόσον δεν ξέρεις να την δουλεύεις , φυσιολογικό είναι να φοβάσαι τόσο πολύ !!



Βέβαια καλό είναι να ενημερωθούν όσοι δεν ξέρουν... αλλά οχι μέσα απο τα φόρουμ , η κάρτα είναι τραπεζικό προϊόν , άρα από εκεί θα ενημερωθούν όσοι έχουν απορίες .

blackbusa
12/06/2007, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
blackbusa

Το λινκ το εχω βάλει πάνω απο δυο φορές ... άμα δεν το έχεις δει ... χρειάζεσαι βοήθεια ..


Και οσο για την κάρτα , την δίνουμε, και την παραδίνουμε στο Νετ , ως ενεργοί , σοβαροί , αγοραστές ..

Η πιστωτική κάρτα είναι εργαλείο συναλλαγής και ταυτολόγησης , όπως ένα διαβατήριο .

Εφόσον δεν ξέρεις να την δουλεύεις , φυσιολογικό είναι να φοβάσαι τόσο πολύ !!



Βέβαια καλό είναι να ενημερωθούν όσοι δεν ξέρουν... αλλά οχι μέσα απο τα φόρουμ , η κάρτα είναι τραπεζικό προϊόν , άρα από εκεί θα ενημερωθούν όσοι έχουν απορίες .

Προσπαθησα να σε βοηθησω και μου την λες??Δεν καταλαβαινω το γιατι.

Για να μπεις στο ebaymotors οπως λεει το link πρεπει πρωτα να κανεις reg.Kαι απο οτι καταλαβα εσυ το εκανες στο ebay.com

Οσο αφορα την καρτα αν διαβαζες και λιγο,καποια στιγμη στο paypal εκαναν ενα ντου κατι καλα παιδια και μ@μησαν τα στοιχεια των καρτων,κλεψαν καποιους χιλιαδεσ αριθμους κλπκλπ.Οπως και στο ebay που καταστρεψαν κατι id και μπαιναν και τρωγανε φραγκα απο κοροιδα (δεν μιλαω για σενα).
Η credit card ειναι εργαλειο οταν χρεισημοποιηται σωστα και συνετα,γαι να μην γινεις ενας απο τους χιλιαδες που τους τα τρωνε και μετα το ακους στις ειδησεις.
Η debit card ειναι ακριβως το ιδιο,το διαβατηριο που ελεγες,αλλα και να πανε να στην κανουνε το πολυ πολυ να σου φανε οτι λεφτα εχεις στον λογαριασμο,χωρις να σε φεσοσουν το ποσο που εχεις ως πιστωτικο οριο.

Σου ευχομαι καλες αγορες.....:wave2: :wave2:

Υ.γ. Οταν ειχα κανει εγω registration δεν θυμαμαι να μου ειχαν ζητησει καμμια καρτα και γι'αυτο κολλησα.Αλλα εσυ μαλλον ξερεις καλυτερα.

kiriakost
12/06/2007, 22:50
Να σε καλά φιλέ , να ξέρεις ότι δεν σε παρεξήγησα , απλά κάπου κατανόησα ότι ήσουν λιγάκι υπερβολικός στην αντίδραση σου.

Συμφωνώ μαζί σου οτι πρέπει να είμαστε σε επιφυλακή , για όσα έχουν να κάνουν,
με το ηλεκτρονικό - πλαστικό, χρήμα.

χωρίς πρόθεση να κάνω τον έξυπνο , γνωρίζω να ακυρώνω την κάρτα μου μέσα σε 45 δευτερόλεπτα από την απώλεια της , φυσική ή διαδικτυακή .

Ενω η τράπεζα που συνεργάζομαι, με παίρνει τηλέφωνο για επιβεβαίωση αποδοχής πληρωμής , για κάθε πράξη εκτός Ελλάδος .

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σου . :) :wave2:

kiriakost
13/06/2007, 22:14
Σήμερα έκανα την πρώτη μου πράξη στο Ebay , αγόρασα ένα σετ αυτοκόλλητα για το ΑΧ-1 από την Μάλτα !! :lol:

έκανα προσφορά, εγκρίθηκε , ζητήθηκε η πληρωμή από το Ebay, με απόλυτα αυτοματοποιημένο τρόπο , οδηγήθηκα στην σελίδα του Paypal , με δυο κλικ του ποντικιού έγινε η πληρωμή , και πάλι αυτόματα μεταφέρθηκα στο Ebay , και ενημερώθηκε αυτόματα η σελίδα τους, ότι έγινε η συναλλαγή.

Δεν σκοπεύω να το παρακάνω με το θέμα αγορές , αλλά για πρώτη συναλλαγή ,
καλά τα πήγα ;)

fantacid
14/06/2007, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Δεν σκοπεύω να το παρακάνω με το θέμα αγορές , αλλά για πρώτη συναλλαγή ,
καλά τα πήγα ;)


τι εννοεις???


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

kiriakost
14/06/2007, 18:16
Εννοώ ότι τα αυτοκόλλητα μου στοίχησαν 33.94 EUR ,
και όπου και εάν ρώταγα εντός συνόρων,
μου έλεγαν 70 + EUR. :D