PDA

View Full Version : Help Θέλω να αγοράσω 50αρι καινούργιο!!!



chaly honda
10/06/2007, 12:25
Λοιπόν παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω 50αρι και θέλω να μου πείτε πιο είναι πιο ασφαλές(ο πατέρας μου μόνο έτσι θα μου το πάρει...) Απο χρήματα δεν υπάρχει περιορισμός!! Μεταξύ ενός daytona sprinter 50cc, ενός gp1 50cc, ενός derbi senda drd racing 50cc και ενός aprilia rs 50 πιο προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια??? (φρένα, αναρτήσεις, ασφάλεια απο πτώση??) Και κάτι ακόμα... Δεν έχω κλέισει τα 16 και θα το πάρω ενα μήνα πριν βγάλω δίπλωμα... Η άδεια κυκλοφορίας και η ασφάλεια μπορούν να βγούν στο όνομα μου ενώ δεν θα έχω διπλωμα ακόμα???????????

nasos7
10/06/2007, 19:02
to derbi senda drd racing 50cc gamei kai dernei gia 50 cc :a25: k ego ithela na to paro ala pira to derbi senda extreme 50cc giati ithela na to pirakso opote min edina 3300 kai meta alo ena xiliariko :nono: ala san 50dari ine oti kalitero exi bgei exi korifeo eksoplismo kala frena kai gamo ths anarthshs alouminenio skeleto ine elafri kai aditheta me ta street sinxorei pola lathi kai sou dinei perithoria na ta diorthoshs logo ths geometrias tou giati ama frenarhs apotoma tha se sosoun oi brostines boukales pou ine megales kai den tha xashs to brostino toso grigora oso me ta ala epishs den katalabenh apo lakoubes kai pai efkola se xomatodromo ( OPOU me street oxi se xomatodromo ala se dromo me xalikaki den pas giati tha fas sabboura ) edo boreis na kitakshs se texnika xarakthristika kai test ola ta modela DRD http://www.bikez.com/search/index.php :a19: kai kai edo dixeni ANALITIKA ta pada pithanotites ( se sxesh me ala ) ptoshs diafores kai bathmologia epishs safth th selida boreis na sigrinhs opio modelo thes me opio alo nane ( apla bres thn marka pou thes pata compere meta tha sou bgalei ola ths ta modela dialekse ena kai pata pali compere ) :beer: http://www.bikez.com/bike/rating.php?idbike=24068 elpizo na boithisa DERBI RULEZZZZ:a18:

Alexz@nder
11/06/2007, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από chaly honda
Λοιπόν παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω 50αρι και θέλω να μου πείτε πιο είναι πιο ασφαλές(ο πατέρας μου μόνο έτσι θα μου το πάρει...) Απο χρήματα δεν υπάρχει περιορισμός!! Μεταξύ ενός daytona sprinter 50cc, ενός gp1 50cc, ενός derbi senda drd racing 50cc και ενός aprilia rs 50 πιο προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια??? (φρένα, αναρτήσεις, ασφάλεια απο πτώση??) Και κάτι ακόμα... Δεν έχω κλέισει τα 16 και θα το πάρω ενα μήνα πριν βγάλω δίπλωμα... Η άδεια κυκλοφορίας και η ασφάλεια μπορούν να βγούν στο όνομα μου ενώ δεν θα έχω διπλωμα ακόμα???????????


Πρωτα πρεπει να αποφασισεις τι θες!!! πιστας, παπακι η ανωμαλου δρομου!!!

εγω σε 15 μερες παιρνω το aprilia rs 50 κ επειδι εχω οδηγηση κ το derbi και το rs η γνωμη μου ειναι πως το rs ειναι η κορυφη στην κατηγορια του....
το μηχανακι απο ασφαλεια κ απο επιδωσεις Γ***ει... κ μαμα να το αφησεις θα εισαι ικανοπιημενος!!!!

chaly honda
11/06/2007, 15:48
Thanks ρε παιδιά για τις απαντήσεις.... Και εγώ το rs 50 σκέφτομαι να πάρω... Μοιάζει πολύ με street μεγάλη και έχει και τέλεια εμφάνιση... Έχει και συμπλέκτη, τι άλλο να θέλει κανείς??? Μόνο που προσπαθώ να πείσω τον πατέρα μου ότι είναι ασφαλές... Νόμίζει οτι είναι τρελά γκαζιάρικο όσο και άν του λέω οτι πάει σαν το gp1 και το senda drd racing... Πώς να τον πείσω, βοηθήστε με!!!!

Alexz@nder
11/06/2007, 16:03
αχ, κ γω πριν λιγους μηνες προσπαθουσα να το πεισω... απλα πες τον οτι κ τα δυο ειναι στα ιδια κυβικα κ εχουν τα ιδια αλογα..κ αυτη εναι η αληθεια δηλαδη, αν κ νομιζω πως το rs ειναι 1, 2 αλογακια πιο πανω!!!

επισης οτι το rs εχει φρενα μπροστα ακτινικης στηριξης.. μπορει ομως κ το derbi δεν ειμαι σιγουρος!!!

nasos7
12/06/2007, 12:11
to rs ine idia dinato me to rs ( telikh kai ipous) epishs ta street sta 50cc ine mapa eno me to drd tha pigenh gamata gia 50cc kai tha kanei thn plaka tou se off road kai lakoubes anebenh pezodromia ktl me to rs tha ise enas kagouras me street pou isa pou tsoulai gia edaxei oso kalo kai nane 50cc ine ... apishs an ise pano apo 80 kila kai 1.90 ipsos min pareis rs !

Alexz@nder
12/06/2007, 20:39
κοιταξε, για το 80 κιλα κ 1.90 εχεις δικιο οτι δεν πολυ παει... ο καθενας ομως εχει κολλημα με καποιο ειδος μηχανης.. εγω ας πουμε εχω με τα street, κ το οτι καποιες εταιριες εβγαλαν steet μηχανακια στα 50cc ειναι η ευκαιρια για να εισαι κ νομιμος (στα 16) κ να γινεται το ονειρο σου πραγματικοτητα...

johnyharit
13/06/2007, 19:57
Καλησπέρα σε όλους. Και εγώ σκέφτομαι να πάρω ένα 50άρι καινούργιο. Είμαι μεταξύ ενός Gilera Runner, ενός Aprilia sr 50 και ενός Derbi GP 1.
Ποιο από τα τρία να επιλέξω και γιατί;
Θέλω εμφάνιση αλλά και άνεση!!
Από τελικές-συντήρηση τι λένε;
Ευχαριστώ.

aman17-2
13/06/2007, 19:58
εμένα το runner δεν μου αρέσει
δεν έχω ιδεά από σκουτεράκια αλλά το aprilia είναι πιο σπορ (κ είναι aprilia)

Nude
13/06/2007, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από aman17-2
το aprilia είναι πιο σπορ


pio spor apo to GP1 :confused:

egw pantos 8a eperna to gp1 racing me tin alisida... :winka:
http://www.bikepics.com/pictures/589706/



http://www.mototriti.gr/mototriti/_magazine/viewthema_mototriti.asp?id_thema=30142


http://w2.bikepics.com/pics/2007%5C06%5C10%5Cbikepics-927150-full.jpg :D

johnyharit
13/06/2007, 23:25
Ποια η διαφορά της αλυσίδας;

Έχω ακούσει ότι η Derbi δεν είναι δα και τόσο αξιόπιστη σε σχέση με τις άλλες.

Σχεδιαστικά είναι κορυφή...

Αυτό σκέφτομαι περισσότερο και την βάζω πιο κάτω από ότι τις άλλες.

Όχι??

Nude
13/06/2007, 23:38
gia emena i derbi einai xilies fores pio aksiopisti apo tin aprilia...kai genika apla epidi den tin kseris tin eteria giafto milas gia aksiopistia alla pes mu exeis akusi pote na exei bgali problima kanena derbi ? 8a mu pis oxi giati kanenas gnostos den exei alla egw ksero oti den masane ta mhxanakia...

giati tin alusida apla den alazis ka8e toso imanta , einai pio omorfi, afti nomizo einai i diafora den ksero kai kala omos...



egw pantos 8a su elega pare Derbi kai den 8a to metaniosis oute stigmi... :wave2:

Alexz@nder
14/06/2007, 06:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnyharit
Καλησπέρα σε όλους. Και εγώ σκέφτομαι να πάρω ένα 50άρι καινούργιο. Είμαι μεταξύ ενός Gilera Runner, ενός Aprilia sr 50 και ενός Derbi GP 1.
Ποιο από τα τρία να επιλέξω και γιατί;
Θέλω εμφάνιση αλλά και άνεση!!
Από τελικές-συντήρηση τι λένε;
Ευχαριστώ.

το aprilia sr μολις το πηρε ενα φιλαρακι μου.. το μηχανακι ειναι πολυ ωραιο κ με πολυ καλες επιδωσεις... η γνωμη μου ειναι ομως να παρεις gilera runner!!! ειναι κορυφη αυτο το μηχανακι!!!
τωρα αν δεν θες το gilera θα σου ελεγα το aprilia κ μετα να κοιταξεις για το derbi...

johnyharit
15/06/2007, 10:05
Όσον αφορά τελικές;

Γνώμες...

Alexz@nder
19/06/2007, 21:45
τελικες για ποιο μηχανακι???

johnyharit
19/06/2007, 23:00
Ειδικά για τα : aprilia, derbi k gilera

chaly honda
20/06/2007, 08:54
Τελικά παιδιά πάω για aprilia mx 50 μιας και δεν κατάφερα να πείσω τον πατέρα για rs αφού ότι και να του πείς λέει ότι η ξαπλωτή θέση οδήγησης που έχει σου προκαλεί την τάση να το γκαζώνεις και έτσι μή θέλοντας να φύγω απο κάτι ογκώδες πήγα σε mx 50!! Η επιλογή μου πώς σας φαίνεται??? Καλά, ε μπορεί απο τις φωτογραφίες να μου φαινόταν ασχημούτσικο αλλά μόλις το καβάλησα μου έδωσε μια αίσθηση άνεσης και ξεκούραστης οδήγησης... Τελικά ίσως να έκανα καλά που δεν πήρα rs... Άλλωστε κάθε εμπόδιο για καλό όπως λένε... Σε λίγες μέρες θα το έχω επιτέλους!!!!!:winka: :D Να ρωτήσω και κάτι μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει χώρος κάτω απο την σέλα για τιποτα πραγματάκια???

Alexz@nder
20/06/2007, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnyharit
Ειδικά για τα : aprilia, derbi k gilera

για το aprilia rs η sr???

ποιο derbi???

κ το gilera to runner αμα λες γυρω στο 90αρι...

Alexz@nder
20/06/2007, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από chaly honda
Τελικά παιδιά πάω για aprilia mx 50 μιας και δεν κατάφερα να πείσω τον πατέρα για rs αφού ότι και να του πείς λέει ότι η ξαπλωτή θέση οδήγησης που έχει σου προκαλεί την τάση να το γκαζώνεις και έτσι μή θέλοντας να φύγω απο κάτι ογκώδες πήγα σε mx 50!! Η επιλογή μου πώς σας φαίνεται??? Καλά, ε μπορεί απο τις φωτογραφίες να μου φαινόταν ασχημούτσικο αλλά μόλις το καβάλησα μου έδωσε μια αίσθηση άνεσης και ξεκούραστης οδήγησης... Τελικά ίσως να έκανα καλά που δεν πήρα rs... Άλλωστε κάθε εμπόδιο για καλό όπως λένε... Σε λίγες μέρες θα το έχω επιτέλους!!!!!:winka: :D Να ρωτήσω και κάτι μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει χώρος κάτω απο την σέλα για τιποτα πραγματάκια???

για το rs εχει λιγο...

τωρα για το mx δεν ξερω..

σου ευχομαι καλα χιλιομετρα κ παντα με κρανος ετσι??? οχι για την αστυνομια αλλα για το δικο σου το κεφαλι!!!!

chaly honda
20/06/2007, 10:44
Εννοείται θα φοράω κράνος και σκέφτομαι την αγορά γαντιών και μπουφάν... Το καλοκαίρι το μπουφάν φοριέται ή θα σκάσω??? Θέλω να πω δηλαδή σε κρατά και ζεστό ή έχει αποκλειστικά προστατευτικό χαρακτήρα?? Πόσο περίπου κοστίζει ένα ζευγάρι γάντια και ένα μπουφανάκι?? Για κράνος επέλεξα να αγοράσω ένα AGV με 160? (δεν θυμάμαι μοντελάκι)... Σαν μάρκα είναι καλή??? Λέτε να πάρω στυλ εντούρο κρανάκι??? Thanks για την βοήθεια....

chaly honda
20/06/2007, 10:48
Ααααα, και κάτι ακόμα... Το κοντεράκι του mx είναι τόσο ψεύτικο που νιώθω ότι βλέπω κοντερ ποδηλάτου... Υπάρχει περίπτωση να αλλάζει εύκολα απο εμένα με κάποιες στοιχειώδης γνώσεις??? Τι προτείνετε να βάλω?? (να ειναι πιο βαρβάτο εννοείται) και πόσο μπορεί να κοστίσει???

Alexz@nder
20/06/2007, 12:16
ρε φιλε για το συγκεκριμενο μηχανακι δεν μπορω να σε βοηθησω.. δεν ξερω τιποτα πανω στο mx...

οσο για τα γαντια κ μπουφαν, να ξερεις πως μπορεις να βρεις παρα μα παρα πολλα...
κ απο περιοδικα κ σε καταστηματα.. τωρα ομως το καλοκαιρι δεν λεει να φορας μπουφαν..

γενικα ομως οι τιμες για μπουφαν κ αλλο εξοπλισμο ειναι πολυ τσουχτερες!!!!

agv κρανος ειναι πολυ καλα.. κ εμενα το πρωτο μου κρανος ηταν agv τωρα ομως που θα παρω το rs, αν το φτιαξω κιολας θα παρω κατι ποιο ακριβω!!!!

chaly honda
20/06/2007, 12:23
καλα ε είμαι και πολύ ........ το μοντέλο δεν είναι το mx 50 αλλα το sx 50... Sorry αλλα μόλις εχθές έμαθα οτι υπάρχει τετοιο μηχανάκι....

Alexz@nder
20/06/2007, 13:15
το aprilia sx50 τελικα θα παρεις???

αν ναι, πολυ καλη η επιλογη σου για 50cc!!!

chaly honda
20/06/2007, 14:37
Ναι τελικά πάω για sx 50... Μ' άρεσε πολύ και έχει και καλό στήσιμο και φρένα!!!:a25:

Nude
20/06/2007, 16:07
San to Derbi DRD Racing einai peripu diladi idio skeleto,frena,konter,lastixa..,diladi i Derbi mpori na tous to dini ton skeletou giati i Derbi ton ebgale proti afton ton skeleto to 2000... ;) opos kai sto Gilera SMT...alla oles aftes i eteries einai sto group...
poli kalo einai parto einai kai 500euro pio ftino apo to derbi alla allo Derbi kai allo Aprilia se aftin tin katigoria(50cc)... :winka:

Alexz@nder
20/06/2007, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nude
San to Derbi DRD Racing einai peripu diladi idio skeleto,frena,konter,lastixa,...diladi i antigrafi tou skeletou giati i Derbi ton ebgale proti afton ton skeleto to 2000... ;)
poli kalo einai parto einai kai 500euro pio ftino apo to derbi alla allo Derbi kai allo Aprilia se aftin tin katigoria(50cc)... :winka:

μηπως κ το aprilia rs50 ειναι αντιγραφη του derbi gpr50???

Nude
20/06/2007, 16:11
den ksero apo rs pantos to GPR bgike proto me new sxediasmo pantos to rs itan me ton palio an 8imase... :rotflmao:


YG. to alaksa..me prolabes :beer:


Edit:apo ti blepo to Rs exei ton idio skeleto me to GPR afu to gpr eixe bgi proto opote... :beer:

Alexz@nder
20/06/2007, 16:27
η derbi μπορει να ειναι καλη στα ανωμαλου αλλα μην ξεχναμε οτι aprilia ειναι aprilia..

η aprilia βγαζει μηχανακια street απο 50cc (rs) μεχρι κ 1000cc εδω κ ποσα χρονια...

η derbi exei βγαλει 3 4 καλα κ αυτο σημαινει οτι η aprilia αντιγραφη την derbi???? :nono:

Nude
20/06/2007, 17:48
Den exei kamia sxesi pu bgazi 1000cc sta 50cc na sigkrinis...

to GPR bgike me new sxediasmo to 2004 to RS me new sxediasmo bgike to 2006 me ton idio skeleto pu eixe bgali prin duo xronia i Derbi...tora sto na antigrafi i aprilia tin derbi den ksero giati oles einai sto piaggio group opote...pantos kai to SX alla kai to RS exoun idio skeleto me ta Derbi ta antistixa pu ixan bgi pio noris...

sta anwmalou? den nomizo oti einai mono ekei bes sto Site(http://www.derbi.com) tis kai des ti bgazi apo scouter mexri kai motard einai protoporos se ola ta montela kai kaliteri stin katigoria tis...tosa xronia mono 50cc oxi opos i aprilia pu bgazi apo 50cc mexri 1000(kai kala kanei... :D) asxolite mono me 50cc kai 125cc tora ebgale to new megalo montelo(MULHACEN) pu arxise na perni ta pano tis meta apo tin prosfora tis GILERA pu tis edose merika leftakia.. :winka:

Alexz@nder
20/06/2007, 18:06
μπορει να εχεις κ δικιο.. η derbi ασχολειτε μονο με 50cc και 125cc k αρχιζει κ γινετε αρκετα καλη σε αυτη τη κατηγορια...

αλλα κ παλι πιστευω πως η aprilia ειναι μια πιο εμπειρη εταιρια πανω στα μηχανακια!!!! ;)

Nude
20/06/2007, 18:27
pantos kai i Derbi den einai kai nea eteria pou tora ftiaxtike...
to 1992 dimiourgi8ike apo ton Simeon Rabasa Singla...kai eftiaxne podilata... :rotflmao:
kai to 1949 eftiakse to proto mixanaki.. :beer:

Alexz@nder
21/06/2007, 08:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nude
pantos kai i Derbi den einai kai nea eteria pou tora ftiaxtike...
to 1992 dimiourgi8ike apo ton Simeon Rabasa Singla...kai eftiaxne podilata... :rotflmao:
kai to 1949 eftiakse to proto mixanaki.. :beer:

εχεις καποιο μηχανακι???

Nude
21/06/2007, 11:20
oxi akoma.alla exw di kai exw anebi se Derbi...

Alexz@nder
21/06/2007, 19:13
πιστευω πως αν οδηγησεις το rs κ μετα το derbi θα καταλαβεις τη διαφορα.....

johnyharit
22/06/2007, 01:16
Καλησπέρα ξανά, μετά από μια μικρή έρευνα αγοράς πιστεύω ότι αποφάσισα να αγοράσω το aprilia to sr 50 Factory.

Οι περισσότεροι το προτείνουν ανεπιφύλακτα!!

Άσχετο, μου άρεσε και το Sporcity 125.!!!

Άλλη κατηγορία αλλά σχεδιαστικά φαίνεται όμορφο...

Alexz@nder
22/06/2007, 07:28
φιλαρακι το sr ειναι το καλυτερο στην κατηγορια του κ το ποιο ομορφο!!!

πολυ καλη η επιλογη σου!!!

Alexz@nder
22/06/2007, 10:14
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από johnyharit
[B]Καλησπέρα ξανά, μετά από μια μικρή έρευνα αγοράς πιστεύω ότι αποφάσισα να αγοράσω το aprilia to sr 50 Factory.





να το προσεξεις πολυ ομως το μηχανακι κ να το κανεις καλο στρωσιμο, ας ειναι κ διχρονο, γιατι ο φιλος μου που το εχει ολο μ**κιες εκανε κ τωρα του εχει βγαλει προβλημα στη μιζα...

παντως σε χρωμα το μπλε με ασπρο ειναι τρελα!!!!

johnyharit
22/06/2007, 14:58
Ναι εννοείτε, άλλωστε δεν το θέλω τόσο για εφέ όσο για τη μετακίνηση μου μέσα στην πόλη(επαρχία).
Ξέρεις τώρα... παρκιν, μπανάκι, καφεδάκι σε 10 λεπτάκια και έτσι..

Alexz@nder
22/06/2007, 21:39
κ γω σε 15 μερες κατοχος aprilia θα ειμαι!!
oxι ομως sr αλλα rs...
ετσι οπως τα λες ειναι..καφεδακι κ παραλια!!!
εχω βαρεθει τα λεοφορεια κ ας ειναι μονο 20 λεπτα για να παω θαλασσα....